Gmina Dobra

Rodzinne rajdy rowerowe w Mierzynie i Puszczy Wkrzańskiej [FILM]

W weekend obyły się dwa rodzinne rajdy rowerowe zorganizowane przez Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, które łącznie zgromadziły blisko 300 miłośników turystyki rowerowej ze Szczecina, Gminy Police, Gminy Dobra oraz innych części województwa zachodniopomorskiego. Ogromne zaangażowanie wolontariuszy oraz sprzyjające warunki atmosferycznie sprawiły, że były to niezwykłe rowerowe wydarzenia cieszące się dużą frekwencją.

Opublikowane

w dniu

https:/www.youtube.com/watch?v=JTfUGyRqpLE&t=8s

W sobotę (4 września) rowerzyści spotkali się w Mierzynie skąd wyruszyli na VI Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy. Na starcie uczestnicy zgromadzenia otrzymali odblaskowe kamizelki rowerowe, które mają poprawiać bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Miłośnicy turystyki rowerowej pokonali dystans około 15 kilometrów jadąc uroczymi ulicami Mierzyna i podziwiając najciekawsze miejsca położone w tej miejscowości (w tym zabytkowy wiatrak, który jest symbolem Mierzyna). Uczestnicy zgromadzenia wyrażali potrzebę rozwoju infrastruktury rowerowej. Gryfus do współpracy przy projekcie zaprosił Rowerowy Mierzyn, Sołectwo Mierzyn oraz mierzyńskie organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn oraz My w Gminie Dobra. Głównym sponsorem wydarzenia było Centrum Handlowe Ster, które ufundowało medale oraz odblaskowe kamizelki rowerowe dla uczestników rajdu. Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu czuwali także policjanci z Mierzyna, Polic oraz Szczecina. Po dotarciu do patio Centrum Handlowego Ster rowerzyści otrzymali pamiątkowe medale oraz poczęstunek. Następnie wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus poprowadzili konkursy dla dzieci i młodzieży.

W niedzielę (5 września) rowerzyści spotkali się nieopodal jeziora Głębokie skąd wyruszyli na VI Rodzinny Rajd Rowerowy „Do Rezerwatu Świdwie z Gryfusem”. Tym razem mieli do pokonania dwukrotnie dłuższy dystans – około 32 kilometrów (16 km w drodze do Rezerwatu Świdwie oraz 16 km w drodze powrotnej nad jezioro Głębokie). Trasa tradycyjnie przebiegała na terenie trzech gmin: Gmina Szczecin, Gmina Police oraz Gmina Dobra. Rozwój infrastruktury rowerowej jaki miał miejsce w ostatnich latach w tych gminach sprawił, że większość trasy rowerzyści pokonali po ścieżkach rowerowych minimalizując utrudnienia samochodów i innych uczestników ruchu drogowego na trasie przejazdu. W wydarzeniu uczestniczyło wiele dzieci dlatego też tempo jazdy było bardzo spokojne (około 10 km/h) i organizatorzy zaplanowali przerwy co kilka kilometrów, aby najmłodsi rowerzyści mogli bez problemu pokonać cały dystans. Także podczas rajdu Rezerwatu Świdwie organizatorzy rozdali uczestnikom rajdu rowerowe kamizelki odblaskowe. Kamizelki ufundowali: firma NCDC, Starostwo Powiatowe w Policach, Nadleśnictwo Trzebież i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Szczecinie. Na drogach publicznych uczestników rajdu zabezpieczali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie oraz policjanci z Polic i Mierzyna. Po dotarciu do Rezerwatu Świdwie uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe medale ufundowane przez firmę NCDC, a wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus przeprowadzili konkursy dla dzieci i dorosłych. Spalone kalorie można było uzupełnić przy ognisku, gdzie rowerzyści piekli kiełbaski.

Obydwa wydarzenia przeprowadzono w reżimie sanitarnym i były objęte ograniczeniem ilości uczestników (150 osób na wydarzenie) ze względu na trwającą pandemię coronawirusa SARS-CoV-2.

Bardzo się cieszę, że w ostatnich latach nastąpił znaczny rozwój infrastruktury rowerowej na trasie, którą co roku pokonujemy. Dzięki nowym ścieżkom na terenie Gminy Szczecin, Gminy Police oraz Gminy Dobra większość trasy mogliśmy pokonać ścieżkami rowerowymi i nie utrudnialiśmy ruchu samochodów, co nie było możliwe w poprzednich latach. Podczas naszych zgromadzeń zawsze podkreślamy jak ważny jest ciągły rozwój infrastruktury rowerowej. Obecnie możemy z czystym sumieniem polecić tą trasę jako bardzo bezpieczną na rodzinne wycieczki rowerowe – powiedział Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Radość dzieci bezcenna! To była przyjemność! Z rajdu na rajd przybywa dzieci, które coraz częściej wyruszają na rodzinne rajdy rowerowe i to jest największym podziękowaniem za pracę, którą w rajdy rodzinne wkładają wolontariusze – powiedziała Krystyna Roszak, wolontariusz i sekretarz Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Gmina Dobra

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bezrzeczu

Mieszkańcy Gminy Dobra mają wyjątkową okazję do wsparcia szczytnego celu podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w Publicznej Szkole Podstawowej w Bezrzeczu. Wójt Gminy Dobra, Magdalena Zagrodzka, osobiście zaprasza do udziału w tym charytatywnym wydarzeniu.

Opublikowane

w dniu

Organizowany przez lokalny sztab przy Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej program artystyczny obfitować będzie w pokazy taneczne oraz występy wokalne cieszące oczy i uszy zgromadzonej publiczności. Honorowego gościa, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”, z pewnością przywitają z entuzjazmem zarówno zwolennicy tradycyjnej kultury, jak i miłośnicy dobrej rozrywki.

Fundamentem wydarzenia będą licytacje charytatywne, na których do zdobycia będą nietuzinkowe przedmioty. Oficjalne gadżety Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dzieła sztuki odnotowane w katalogach, jak również osobiste przedmioty lokalnych dignitarzy dodają prestiżu i zacieśniają więzi społeczności z samorządem oraz znaczącymi dla regionu postaciami.

Szczególnym punktem aukcji będzie voucher na wspólną kolację z Wójt Gminy Dobra, Magdaleną Zagrodzką. To wyjątkowa okazja, aby podczas bezpośredniego spotkania wymienić się poglądami na temat przyszłości i rozwoju regionu.

Porywający będzie finał wydarzenia – światełko do nieba w formie poloneza z pochodniami. Ta tradycyjna polska melodia i taniec w nowej odsłonie będą metaforą solidarności i pomocy dla najmłodszych, ponieważ w tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na onkologię i hematologię dziecięcą.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Normuje się sytuacja w rejonie ulic Lipowej i Zielonej – prace nad wymianą przepustu

W związku z ostatnimi intensywnymi opadami deszczu, mieszkańcy Gminy Dobra doświadczali utrudnień związanych z przepełnionym przepustem w okolicach ulic Lipowej i Zielonej. Ostatnie godziny przyniosły jednak znaczącą poprawę – poziom wód obniżył się, co pozwoliło na udrożnienie istotnego dla lokalnej infrastruktury obiektu.

Opublikowane

w dniu

Władze gminy informują, że obecnie trwają prace nad wymianą przepustu. Jest to konieczne działanie, mające na celu zapobieżenie podobnym sytuacjom w przyszłości oraz zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. W związku z prowadzonymi robotami, a także w trosce o płynność ruchu, do końca bieżącego tygodnia będzie obowiązywało wahadło dla regulacji ruchu.

Mieszkańcy mogą odczuwać drobne utrudnienia z powodu tymczasowej organizacji przepływu pojazdów, jednakże zapewnione są wszystkie środki bezpieczeństwa. Kierowcy są proszeni o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prac oraz stosowanie się do tymczasowego oznakowania.

Zakończenie prac planowane jest na najbliższy weekend, po czym ulice Lipowa i Zielona będą w pełni dostępne z nowo zainstalowanym przepustem, co z pewnością przyczyni się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa lokalnych mieszkańców.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Rozpoczęcie prac przy przepuście w Gminie Dobra – wprowadzenie ruchu wahadłowego

W Dobrej, na skrzyżowaniu z ulicą Zieloną, na ulicy Szczecińskiej rozpoczęły się prace przy udrożnieniu przepustu. Związane jest to z wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu w postaci ruchu wahadłowego na krótkim fragmencie drogi. Przewidywany czas prowadzenia robót wynosi około 10 dni.

Opublikowane

w dniu

Oznacza to, że kierowcy korzystający z tej części ulicy Szczecińskiej mogą spodziewać się pewnych utrudnień w ruchu pojazdów. Dodatkowo, dla zapewnienia bezpieczeństwa i płynności ruchu, na miejsce zdarzenia zostaną skierowani dodatkowi regulatorzy ruchu.

Komunikat o pracach został upubliczniony za pośrednictwem lokalnych mediów oraz strony internetowej Gminy Dobra. Mieszkańcy oraz podróżujący przez ten obszar są proszeni o zachowanie szczególnej ostrożności oraz śledzenie aktualizacji, które mogą pojawić się w trakcie trwania napraw.

Zarząd Dróg Powiatowych, odpowiedzialny za prace, zapewnia, że wszystkie starania zostaną podjęte, aby minimalizować niedogodności dla kierowców. Udrożnienie przepustu jest koniecznością w celu zapewnienia prawidłowego odprowadzenia wód i uniknięcia ewentualnych przyszłych uszkodzeń drogi.

Wszelkie niezbędne informacje dla kierowców będą dostępne na znakach drogowych w rejonie prowadzonych prac, a także w internetowym serwisie Gminy Dobra.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie