Gmina Dobra

Dołuje: Warsztaty aktywizacji społecznej

Stowarzyszenie Edukacji Społeczno-Zawodowej ESPRIT i Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie we współpracy z Gminą Dobra zapraszają na cykl sześciu Warsztatów w zakresie:

Opublikowane

w dniu

POBUDZENIA SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO I AKTYWIZACJI RYNKU PRACY
W GMINIE DOBRA, z udziałem przedstawicieli samorządu lokalnego, przedsiębiorców, organizacji społecznych i aktywnych mieszkańców gminy, które realizowane będą od września 2021 do wiosny 2022 roku.

Pierwszy warsztat: „Promocja Partnerstwa Lokalnego na rzecz pobudzenia społeczno – gospodarczego i aktywizacji rynku pracy Gminy Dobra” odbędzie się w dniu 14 września (wtorek) 2021 roku o godz. 14.00
w Klubie w Dołujach, ul. Żubrza 7. Kolejne dwa warsztaty planowane są na 27 i 28 września (poniedziałek i wtorek).

Celem Warsztatów jest integracja międzysektorowa, wspólne wypracowanie diagnozy społeczno – gospodarczej przy udziale przedsiębiorców, samorządu, III sektora, kadry edukacyjnej, młodzieży i aktywnych mieszkańców, a także wypracowanie partnerskich projektów służących ożywieniu społeczno – gospodarczemu gminy, firm, instytucji, wybór najlepszych projektów i rozwiązań oraz wdrożenie ich przy pomocy środków własnych i pozyskanych dostępnych środkach pozabudżetowych: środki z UE: PROW, POWER, RPO i innych – przez firmy, gminy, powiat, instytucje i organizacje pozarządowe w partnerstwie.

W warsztatach udział wezmą liderzy lokalnych władz z gmin i powiatu, kręgi biznesu: bankowcy, przedsiębiorcy, izby handlowe, cech rzemiosł, instytucje edukacji i rynku pracy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji infrastruktury: wodno- kanalizacyjnej, komunalnej, drogowej, zdrowia, kultury i sportu, turystyki oraz inne podmioty z terenu gminy.

Największą korzyścią tych Warsztatów będą:

  • bezpośrednie spotkania liderów lokalnych środowisk: przedsiębiorców, samorządu i III sektora z gminy i wspólna praca nad projektami lokalnego pobudzenia gospodarczego dla rozwoju gminy i wszystkich mieszkańców,
  • integracja i budowa relacji oraz lepsza komunikacja pomiędzy sektorami,
  • lepszy przepływ informacji o potrzebach i możliwościach do wykorzystania przez poszczególne grupy, nowe miejsca pracy,
  • wdrożenie kierunków kształcenia zgodnych z potrzebami rynku pracy w gminie,
  • poznanie potencjału kapitału ludzkiego,
  • budowanie poczucia wspólnoty,
  • promocja lokalnych zasobów i produktów,
  • rozwój usług wielobranżowych pod potrzeby biznesu, samorządu, III sektora i klientów indywidualnych,
  • budowa społeczeństwa obywatelskiego wykorzystującego wszystkie możliwości do rozwoju osób i „małych ojczyzn” poprzez tworzenie wspólnych koncepcji rozwiązań gminnych problemów gospodarczych,
  • zbudowanie więzi lokalnego partnerstwa między różnymi sektorami w gminie.

Organizator prosi o udział w pełnym cyklu warsztatów – trzy spotkania do końca września br. oraz kolejne trzy od jesieni 2021 do wiosny 2022 roku. Terminy od III warsztatu będą każdorazowo ustalane z uczestnikami spotkań.

Konieczne jest potwierdzenie udziału albo telefonicznie pod numerem 506 533 449 albo mailowo pod adresem sekretariat.zul@gmail.com

Reklama

Gmina Dobra

Konkurs fotograficzny dla młodych talentów w Bezrzeczu i Wołczkowie

Młodzi mieszkańcy Bezrzecza i Wołczkowa otrzymali wyjątkową okazję do wykazania się talentem fotograficznym dzięki konkursowi pt. „Bezrzecze i Wołczkowo w obiektywie”, zorganizowanym przez sołtys miejscowości, Katarzynę Ciurzyńską i Radę Sołecką. Konkurs ma na celu promocję lokalnej społeczności oraz piękna okolicznych krajobrazów, historii i życia codziennego.

Opublikowane

w dniu

Uczestnicy będą rywalizować w trzech kategoriach: Natura, Historia oraz Życie codzienne, a ich prace można składać od 20 marca do 20 kwietnia br. w Klubie w Bezrzeczu przy ul. Korlaowej 61C. Organizatorzy zaplanowali atrakcyjny zestaw nagród, w tym aparat cyfrowy dla zwycięzcy i bony do Empiku dla laureatów drugiego i trzeciego miejsca, a także niespodzianki dla wyróżnionych uczestników.

Ogłoszenie wyników nastąpi 6 maja br., a najlepsze zdjęcia będzie można podziwiać na wystawie w Klubie w Bezrzeczu, miejscowej szkole oraz na stronie internetowej gminy. Konkurs zdobył patronat wójta gminy Dobra, Magdaleny Zagrodzkiej, a fundatorami nagród są osoby publiczne i samorząd gminy Dobra.

Szczegóły dotyczące zasad uczestniczenia w konkursie oraz regulamin dostępny jest na stronie internetowej konkursu.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Uroczyste obchody Złotych Godów w Gminie Dobra

W poniedziałek 17 marca br. w Gminie Dobra odbyła się wyjątkowa uroczystość uhonorowania par małżeńskich, które świętowały jubileusz 50-lecia wspólnego życia. Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, uhonorowane zostały dwa małżeństwa z terenu powiatu polickiego. Odznaczenia otrzymała Liliana i Romuald Kędziorek z Bezrzecza oraz Stanisława i Henryk Kanty z Mierzyna.

Opublikowane

w dniu

Wręczenia medali dokonała Wójt Gminy Dobra Pani Magdalena Zagrodzka w atmosferze pełnej podniosłości i wdzięczności za lata wzajemnej miłości i oddania. Dostojnym Jubilatom oprócz medali wręczono również przepiękne kosze z kwiatami, które podkreśliły wyjątkowy charakter wydarzenia.

Ceremonia uhonorowania par małżeńskich była też okazją do wspólnego świętowania. Poczęstunek w postaci okolicznościowego tortu połączył rodzinę i przyjaciół, którzy w tym dniu otoczyli Jubilatów szczerym uczuciem i gratulacjami.

W swoim przemówieniu, Wójt Gminy Dobra, Pani Magdalena Zagrodzka, wyraziła głębokie uznanie za pół wieku wspólnego życia, pragnąc aby kolejne lata były równie obfite w zdrowie, radość i wzajemne wsparcie. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko podkreśla wagę instytucji małżeństwa, ale także jest świadectwem siły związków opartych na miłości i zaangażowaniu.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Jest pozwolenie na budowę obwodnicy Mierzyna w ciągu DK10

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Mierzyna w ciągu drogi krajowej nr 10. Na mocy tej decyzji będą mogły rozpocząć się prace budowlane i procedura odszkodowawcza dla nieruchomości przejętych pod drogę. Jest to wspólna inwestycja Miasta Szczecin i GDDKiA, która ma zapewnić odpowiedni dojazd ze Szczecina do węzła Szczecin Zachód (Dołuje) na Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS) w ciągu drogi ekspresowej S6. W ciągu najbliższych kilku tygodni planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonawcę obwodnicy Mierzyna.

Opublikowane

w dniu

Wspólna inwestycja GDDKiA i samorządu

Nowa droga w połowie będzie przebiegała na terenie Szczecina, gdzie drogami zarządza Prezydent Miasta. W związku z tym inwestycja musi być prowadzona wspólnie przez GDDKiA i samorząd. W 2022 r. zostało podpisane porozumienie dotyczące etapu prac przygotowawczych. W oparciu o nie został przygotowany projekt budowlany. Dokumentacja dla drogi była gotowa w ubiegłym roku, co pozwoliło na złożeniu w czerwcu 2024 r. wniosku o uzyskanie decyzji ZRID.

Na początku tego roku podpisaliśmy z Miastem Szczecin porozumienie obejmujące etap robót budowlanych. Każda ze stron będzie ponosiła koszty prac na swoim terenie. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2028 r., równolegle z odcinkiem Kołbaskowo – Police, który powstanie w ramach ZOS.

Dojazd do Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Obecnie DK10, wychodząca ze Szczecina w stronę granicy polsko-niemieckiej, przebiega przez gęsto zabudowaną miejscowość Mierzyn. Na drodze codziennie, w godzinach szczytu, tworzą się korki. Na połączeniu DK10 z ZOS powstanie węzeł Szczecin Zachód (Dołuje), który będzie jednym z głównych połączeń z centrum Szczecina.

Biegnąca obecnie przez Mierzyn DK10 nie byłaby w stanie obsłużyć dodatkowego ruchu, dlatego potrzebny jest nowy przebieg tej drogi. Zapewni on właściwy dojazd do obwodnicy Szczecina.

Nowa trasa ominie Mierzyn od północy

Początkiem drogi od strony Szczecina będzie skrzyżowanie na końcu ulicy Ku Słońcu w rejonie istniejącego centrum handlowego. Ten początkowy fragment, o długości ponad 200 m, to teren Miasta Szczecin. Dalej trasa będzie biegła w kierunku północnym do połączenia ulic Topolowej i Łukasińskiego. Za ten odcinek o długości ok. 1,2 km będzie odpowiedzialna GDDKiA. Dalej trasa ponownie wejdzie na teren Szczecina i będzie biegła w kierunku zachodnim, przechodząc częściowo przez teren ogródków działkowych. Po około 2,1 km droga opuści teren miasta. Dalej nowa DK10 po pokonaniu około 1,3 km dotrze do węzła Szczecin Zachód (Dołuje). Za ten ostatni fragment odpowiada GDDKiA.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie