Gmina Dobra

Blisko 500 rowerzystów razem z Gryfusem objechało Zalew Szczeciński, czyli 13. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego

W miniony weekend odbyło się największe wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim – 13. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego. Wydarzenie przyciągnęło blisko 500 entuzjastów dwóch kółek z różnych części Polski i zagranicy.

Opublikowane

w dniu

Uczestnicy wspólnie pokonali trasę o długości około 290 kilometrów – 155 kilometrów w pierwszym dniu i 135 kilometrów w drugim dniu – przejeżdżając przez tereny Pomorza Zachodniego w Polsce oraz Meklemburgii – Pomorza Przedniego w Niemczech. Podczas rajdu rowerzyści poruszali się w grupach, utrzymując turystyczne tempo około 20 km/h, co pozwoliło im w pełni cieszyć się pięknem okolic Zalewu Szczecińskiego.

Za bezpieczeństwo uczestników odpowiadali wolontariusze z Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Na odcinkach, gdzie nie było dostępnych ścieżek rowerowych, zabezpieczenie zapewniała policja.

Patronat nad wydarzeniem objęli Minister Sportu i Turystyki – Sławomir Nitras, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek. W Anklam rowerzystów gościł burmistrz Michael Galander, a w Stepnicy burmistrz Andrzej Wyganowski.

Organizatorzy pozyskali środki finansowe na organizację wydarzenia oraz dofinansowanie zakupu dedykowanych koszulek kolarskich dla uczestników rajdu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz z Gminy Szczecin (tzw. mała dotacja). Zakup koszulek wsparły także firmy: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Grupa Gezet i Berlin Döner Kebap. Grupa Gezet jest także Partnerem Motoryzacyjnym wydarzenia i zapewnia samochody niezbędne do zabezpieczenia rajdu. Serwis uczestnikom rajdu zapewnił szczeciński producent rowerów elektrycznych firma – Geobike. Na całej trasie rowerzystów wspierali serwisanci zarówno w samochodzie serwisowym, jak i na rowerach elektrycznych (duża część trasy prowadzi po wałach w miejscach niedostępnych dla samochodów, stąd serwisanci na rowerach byli bardzo praktyczną formą pomocy dla uczestników rajdu). Partnerem wydarzenia była Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego, zorganizowany przez Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, jest częścią długoterminowej kampanii społecznej mającej na celu promowanie turystyki rowerowej, Szczecina oraz regionu Pomorza Zachodniego. Co roku, w trakcie tego wydarzenia, uczestnicy prowadzą także zbiórkę funduszy na zakup rowerów dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki rosnącej liczbie uczestników każdego roku, zwiększa się także ilość rowerów, które są przekazywane dzieciom z domów dziecka, rodzin zastępczych lub rodzin wskazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Na potrzeby prowadzonej zbiórki, wolontariusze przygotowują ciasta, które są oferowane na postojach. Każda osoba wspierająca zbiórkę na rowery dla dzieci ma okazję posmakować słodkich przekąsek, co dodatkowo umila czas spędzony na trasie.

W tym roku niezwykle serdeczne przywitanie czekało na uczestników rajdu w Anklam. Rowerzystów witała orkiestra dęta oraz burmistrz Anklam – Michael Galander. Miasto Anklam zapewniło również niezbędną infrastrukturę do zorganizowania na jego głównym placu obiadu dla rowerzystów. Drugiego dnia rowerzyści równie serdecznie zostali przywitani przez burmistrza Stepnicy – Andrzeja Wyganowskiego, a Gmina Stepnica zapewniła niezbędną infrastrukturę do zorganizowania posiłku dla uczestników rajdu. W Stepnicy miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Wiosna na trasie rowerowej dookoła Zalewu Szczecińskiego”. Nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wręczył burmistrz Stepnicy. Wśród laureatów byli m.in. mieszkańcy Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego i Jaworzna.

Na zakończenie wydarzenia organizatorzy zaprosili miłośników turystyki rowerowej z Polski i zagranicy na czternastą edycję rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego, która odbędzie się w dniach kwietniu 2025 roku.

Wojtek Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus, wyraził szczególną wdzięczność dla kilkudziesięciu wolontariuszy, których zaangażowanie jest kluczowe dla sukcesu tego wydarzenia.

Bez ich nieocenionego wkładu nie moglibyśmy zorganizować największego święta turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim. To dzięki ich zapałowi i poświęceniu każdego roku odwiedza nas coraz więcej pasjonatów rowerowych z całej Polski oraz Europy. Jednym z wyzwań, z którymi się mierzymy, jest zapewnienie odpowiedniej bazy noclegowej dla tak licznej grupy uczestników,” stwierdził Marciniak.

Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus, wyraził swoje zadowolenie z rekordowej frekwencji podczas ostatniego rajdu dookoła Zalewu Szczecińskiego.

To wspaniałe, że liczba uczestników zbliżyła się do 500. Rajd cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród rowerzystów z całej Polski, a także przyciągnął licznych miłośników turystyki rowerowej z zagranicy. Bez wątpienia był to wyjątkowy weekend, podczas którego Pomorze Zachodnie stało się niekwestionowaną stolicą turystyki rowerowej w Polsce,” podkreślił Malinowski.

Gmina Dobra

Nowy program ZUL „Postaw na rozwój zawodowy” wspiera osoby niepełnosprawne

Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy (ZUL) w Mierzynie rozpoczął realizację projektu „Postaw na rozwój zawodowy”, skierowanego do osób z niepełnosprawnościami z województwa zachodniopomorskiego. Program prowadzony we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ma na celu aktywizację zawodową beneficjentów. Trwająca do końca marca 2025 inicjatywa przewiduje kompleksowe wsparcie, obejmujące indywidualne doradztwo zawodowe i prawne, warsztaty grupowe, poszukiwanie zatrudnienia oraz staże zawodowe.

Opublikowane

w dniu

Projekt jest adresowany do 40 dorosłych osób z niepełnosprawnościami, które otrzymają szansę na zwiększenie swoich kwalifikacji i kompetencji zawodowych. Oferowane działania obejmują także wsparcie psychologiczne oraz zajęcia z zakresu integracji społecznej. Każdy uczestnik projektu zostanie objęty Indywidualnym Planem Działania, dobieranym do specyficznych potrzeb i możliwości rozwojowych.

Dodatkowe korzyści płynące z udziału w programie to między innymi finansowanie szkoleń zawodowych do kwoty 2000 zł, stypendia szkoleniowe i stażowe, czy częściowa refundacja kosztów dojazdu. Prace nad projektem będą prowadzone w siedzibie ZUL w Mierzynie oraz w Szczecinku.

Rekrutacja uczestników jest już otwarta i będzie trwała do chwili zgłoszenia się odpowiedniej liczby kandydatów, nie więcej jednak niż 40 osób. Potencjalni uczestnicy mogą składać zgłoszenia za pośrednictwem znajdującego się w Internecie formularza zgłoszeniowego, jak również osobiście w biurze projektu.

Więcej informacji na temat bieżących działań Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego jest dostępna na stronie www.zul.org.pl oraz na profilu Uniwersytetu na platformie Facebook. Organizatorzy programu licznie zapraszają do skorzystania z oferty.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

X Festiwal Róż w Gminie Dobra – Podróż w czasie na cześć hrabiny von Arnim

Wójt Gminy Dobra Magdalena Zagrodzka, Burmistrz Gminy Blankensee oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej z zapraszają wszystkich do udziału w X Festiwalu Róż, który odbywać się będzie pod ciekawą konwencją. Organizatorzy sugerują, aby goście uczcili pamięć słynnej hrabiny Elizabeth von Arnim, nie tylko poprzez podziwianie róż, ale również poprzez stawiennictwo w kostiumach z przełomu XIX i XX wieku.

Opublikowane

w dniu

Festiwal rozpocznie korowód Królowej Róż, który wyruszy o godzinie 11:40 spod Urzędu Gminy w Dobrej, pokonując dystans do terenu rekreacyjno-sportowego przy ulicy Sportowej 9. Historyczne stroje kwiatowe, kapelusze oraz wianki mają za zadanie nie tylko umilić to wydarzenie, ale również przenieść uczestników w zaczarowany czas pełen elegancji i uroku.

Ta społeczna uroczystość, będąca hołdem dla różanej tradycji, staje się okazją do spotkań, wymiany doświadczeń oraz wspólnego świętowania. Organizatorzy mają nadzieję, że uczestnicy za sprawą strojów i dekoracji poczują atmosferę epoki, w której żyła hrabina von Arnim, znana także z powieści „Elizabeth i jej ogród niemiecki”.

Przedstawiamy szczegółowy harmonogram imprezy:

11.40 – Korowód  Królowej Róż od Urzędu Gminy – rondo do terenu imprezy

12.10 – Oficjalne otwarcie festiwalu – teren sportowo- rekreacyjny

12.25 – Prezentacja strojów XIX w.

12.50 – Państwowe Ognisko Baletowe ze Szczecina- układ taneczny

13.10– Olga Dąbkiewicz prelekcja i pokaz mody XIX w.

13.45 – Mia Begegnungszentrum/ Centrum Spotkań – przedstawienie

14.10 – Rytmix – pokazy taneczne

14.25 – Prezentacja strojów z Korowodu Królowej Róż

14.40 – CHillArts Studio Szczecin

15.00 – Zespół Jackpot

15.50 – Pokaz tańca dworskiego – grupa taneczna z gminy Dobrej

16.10 – Teatr Broadway

16.40 – Konkurs stroi dla uczestników festiwalu

17.10 – Teatr Broadway

 

Wydarzenia towarzyszące

12.00 -18.00

– salonik poezji Elizabeth, poczęstunek- różana herbata w saloniku herbacianym

– wystawy malarskie, wystawy florystyczne

– pokaz instalacji florystycznych

– garderoba w kufrze – mierzenie strojów

– plener malarski

– aranżacje ogrodowe

– sesje fotograficzne przy aranżacjach

– kiermasz ogrodniczy, kiermasz ekologiczny, kiermasz rękodzielniczy

– warsztaty rękodzielnicze, warsztaty dla seniorów

– animacje dla dzieci, plac zabaw, malowanie buziek i zaplatanie warkoczyków

Do zobaczenia w niedzielę 16 czerwca na terenie sportowo rekreacyjnym w Dobrej przy ul. Sportowej 7.

„Projekt Nr FMP-043-24 pn. „ X Polsko- Niemiecki Festiwal Róż” realizowany ze środków Funduszu Małych Projektów w Programie Współpracy Interreg VIA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/ Polska 2021-2027 w zakresie celu szczegółowego 4.6.: Kultura i zrównoważona turystyka. “. „Das Projekt Nr FMP-043-24„ 10. Deutsch- Polnisches Rosenfestival” realisiert aus den Mitteln des Kleinprojektefonds im Koorperationsprogramm Interreg VI A Mecklenburg-Vorpommern/Brandenburg/Polen 2021-2027 im Bereich des spezifischen Ziels 4.6: Kultur und nachhaltiger Tourismus.“

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Letnie aktywności sportowe dla mieszkańców Bezrzecza

Począwszy od 15 czerwca, każdego weekendu Publiczna Szkoła Podstawowa w Bezrzeczu, przy ul. Górnej 3, otwiera swoje drzwi dla wszystkich chętnych do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. To doskonała okazja dla dzieci i dorosłych, aby w przyjaznej atmosferze rozwinąć swoje umiejętności sportowe i spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.

Opublikowane

w dniu

Szczegółowy harmonogram zajęć został umieszczony na plakatach rozpowszechnionych w całej okolicy oraz dostępny jest na stronie internetowej szkoły. W czerwcu, każdego piątku, soboty i niedzieli, mieszkańcy powiatu polickiego będą mogli uczestniczyć w różnorodnych aktywnościach sportowych obejmujących najpopularniejsze dyscypliny.

Warto zaznaczyć, że w lipcu oraz sierpniu planowana jest przerwa wakacyjna, ale nie zapominajmy, że już we wrześniu zajęcia będą kontynuowane. To świetna wiadomość dla wszystkich, którzy cenią sobie zdrowy styl życia oraz dla tych, którzy dopiero planują wprowadzić sport do swojego codziennego harmonogramu. Nie przegap okazji i już teraz zarezerwuj czas na aktywność sportową wraz z całą swoją rodziną!

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie