Gmina Dobra

Inauguracja Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2021

Przedstawiciele Urzędu Gminy Dobra w dniu 7 sierpnia bieżącego roku uczestniczyli w uroczystej inauguracji Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Skarbiec pamięci”, które miały miejsce w w Ogrodach Przelewice.

Opublikowane

w dniu

Tegoroczne hasło ZDD „Skarbiec pamięci” odwołuje się do historii, które skrywają mury zabytkowych obiektów, ale też do wspomnień i emocji zamkniętych w rodzinnych albumach i pamiątkach przekazywanych kolejnym pokoleniom, które na Pomorzu Zachodnim znalazły swój dom. Podczas uroczystości uhonorowano osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla opieki nad dziedzictwem kulturowym Pomorza Zachodniego, wręczając Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego oraz Honorowe Dyplomy „Swojskie zabytki”. Dyrektor Ogrodów Przelewice – Pan Zygmunt Siarkiewicz wygłosił wykład o przyszłości przelewickiego ogrodu dendrologicznego, a przedstawiciele Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie – Pani Dyrektor Maria Witek oraz arch. Krzysztof Tymbarski zaprezentowali nowoczesne metody dokumentacji zabytków. W trakcie wydarzenia odbył się krótki koncert Zespołu Muzyki Dawnej Musica Sedina pod opieką artystyczną Pana Mariusza Zygmunta. Zespół ze swojego bogatego repertuaru zaprezentował utwory muzyki dawnej stworzonej na Pomorzu Zachodnim z okresu od XVI do XVIII wieku. Licznie przybyli goście mieli możliwość zwiedzania miejsc oraz obiektów zwykle niedostępnych lub nieznanych. Ogrody Przelewice udostępniły dla zwiedzających pałac, park oraz zabudowania folwarczne w tym m. in. oborę, stajnię i spichlerz. Ogromne wrażenie na odwiedzających zrobiły pokazy nowych technik dokumentacji zabytków w technologii 3D przy użyciu gogli VR przeprowadzone przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Prelekcję przy zrekonstruowanej chacie z okresu neolitu przedstawił członek Stowarzyszenia Lider Pojezierza Pan Marek Schiller. Dla najmłodszych w Oranżerii odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone również przez specjalistów z Biura Dokumentacji Zabytków.

Wydarzenia ZDD odbywające się od sierpnia do października są kierowane do jak najszerszego grona odbiorców, a udział w nich jest bezpłatny. Wśród Organizatorów i Partnerów tegorocznych ZDD jest również Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej. W ramach ZDD „Skarbiec pamięci” na terenie Gminy Dobra w dniu 18 września 2021r. odbędzie się wydarzenie pn. „SPACER PO HISTORIĘ” .

Miejsce: zbiórka przy wiatraku w Mierzynie, ul. Welecka 51 Godz.:16:00

„Spacer po historię” to wydarzenie sportowo-rekreacyjne z uwzględnieniem rysu historycznego dziejów miejsc i obiektów, które znajdują się na trasie spaceru: Mierzyn -Skarbimierzyce – Dołuje – Kościno. Trasa liczy około 9 km. Kończy się w Kościnie, gdzie na uczestników spaceru czekać będzie ognisko, kiełbaski, opowieści o historii regionu i quiz historyczny z nagrodami. Uczestnicy mogą brać udział w spacerze na całej długości trasy lub jego długość dostosować do własnych możliwości i potrzeb, dołączając do wędrówki w każdej miejscowości na trasie. Obowiązują zapisy, w celu przeprowadzenia właściwej organizacji spotkania na każdym z jej etapów.

Całościowy program ZDD 2021 znajduje się na stronie internetowej Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie: www.bdz.szczecin.pl

Reklama

Gmina Dobra

Szkolenie dla przyszłych wolontariuszy w Schronisku w Dobrej

Schronisko dla zwierząt w Dobrej otwiera swoje drzwi dla osób chętnych do włączenia się w pomoc potrzebującym zwierzętom jako wolontariusze. Organizacja ogłasza nabór i zaprasza na szkolenie, które odbędzie się 20 sierpnia br. o godzinie 16:00. Spotkanie będzie stanowiło możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy na temat opieki nad zwierzętami i funkcjonowania schroniska.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie społeczności lokalnej ma kluczowe znaczenie dla działalności schroniska, dlatego szczególnie zapraszamy te osoby, które wykazują gotowość poświęcenia swojego czasu na rzecz kotów. Pomoc wolontariuszy jest cenna na wielu płaszczyznach – od karmienia, przez czułą opiekę, po pomoc w socjalizacji zwierząt. Osoby zainteresowane uczestnictwem w wolontariacie powinny przybyć na wyznaczone spotkanie, by dowiedzieć się więcej o zadaniach i możliwościach współpracy z placówką. Szczegóły dotyczące przygotowań i programu szkolenia można uzyskać kontaktując się bezpośrednio ze schroniskiem.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt i potwierdzenie swojej obecności pod numer tel. 508222247 do 19.08.2024r.
🔴Przypominamy, że wolontariuszem może zostać tylko osoba pełnoletnia.
🔴Regulamin wolontariatu dostępny na stronie Schroniska w zakładce „Wolontariat”
🔴Szkolenie odbędzie się w Schronisku w Dobrej, ul. Zwierzyniecka 1, 72-003 Dobra

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Jadwiga Tumielewicz – nowa dyrektor Schroniska w Dobrej

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej powitało nową dyrektor – Jadwigę Tumielewicz. Pani Jadwiga jest znana z wielkiego serca dla zwierząt i niezawodnego oddania ich dobru. Jej życiową pasją jest pomoc tym, którzy sami nie są w stanie poprosić o wsparcie.

Opublikowane

w dniu

Posiadając bogate doświadczenie w zarządzaniu i ochronie zwierząt, nowa dyrektor wprowadzi szereg zmian wizjonerskich, kładąc nacisk na poprawę jakości życia podopiecznych schroniska. Jej imponujące osiągnięcia już teraz budzą optymizm i są gwarancją, że wizja pani Jadwigi zyska materialny wymiar.

Ulepszone warunki życia zwierząt i akcentowanie znaczenia edukacji społecznej związanej z opieką nad zwierzętami będzie stało w centrum jej działań. Pani Tumielewicz planuje liczne akcje adopcyjne, warsztaty edukacyjne oraz kampanie promujące odpowiedzialność każdego z nas wobec tych bezbronnych istot.

Zarówno mieszkańcy gminy, jak i jej najmniejsi czworonożni mieszkańcy mogą spodziewać się wkrótce wielu pozytywnych zmian. To wszystko zostanie uroczyście zainaugurowane podczas Dnia Otwartego w schronisku, który odbędzie się 5 października. To wyjątkowe wydarzenie z pewnością zgromadzi wielu miłośników zwierząt.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Pako – jedenastoletni psiak o duchu młodzieńca szuka domu

Pako, sympatyczny mieszkaniec Schroniska w Dobrej, każdego tygodnia oczekuje soboty z niecierpliwością. Piesek wkraczając w jedenastą wiosnę swojego życia, zachowuje zapał i radość porównywalną do młodego psa. Sobota jest dla niego dniem szczególnym, bowiem wtedy też odwiedza go ukochana wolontariuszka i bierze go na długie i pełne uwagi spacery – momenty, które są dla Pako niezwykle ważne.

Opublikowane

w dniu

Niemniej jednak, w ciągu tygodnia brak tej wyjątkowej osoby jest dla niego odczuwalny. Zwierzak, choć otoczony opieką, intuicyjnie odczuwa, że codzienne spacery to nie to samo, co te sobotnie eskapady. To przekonanie sprawia, że Pako niestrudzenie czeka na osobę, z którą mógłby spędzić resztę swoich dni.

Starzejący się, lecz wciąż pełen życia pies, ma nadzieję znaleźć kogoś, kto otworzy przed nim drzwi swojego domu i serca. Pragnienie, aby Pako nie stał się tylko kolejnym numerkiem w statystyce, lecz członkiem rodziny, jest wyraźne w apelu tych, którzy go znają. Mimo śladów wieku widocznych na jego pyszczku, w oczach Pako wciąż tli się nadzieja na nowy, ciepły dom.

Kontakt w sprawie adopcji tego, a także innych zwierzaków, zadzwoń (godz. 8-16, poniedziałek – sobota) 508 222 247. Porozmawiaj z wolontariuszem 733 903 350

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie