Gmina Police

Druhowie się szkolą

Opublikowane

w dniu

[lead]W dniach 15-17 lutego br. dh Aleksander Kolmas, dh Przemysław Miśkiw oraz dh Sławomir Miśkiw uczestniczyli w Warsztatach Ratownictwa Lodowego WOPR województwa Zachodniopomorskiego, które odbyły się w Białym Borze.[/lead]

Jak czytamy na stronie na Facebooku OSP Trzebież, dzięki uprzejmości organizatorów jednostki OSP również mogły zgłębiać wiedzę z zakresu ratownictwa lodowego z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Była to świetna okazja, aby poznać techniki działań na lodzie ludzi, którzy znają ten temat od podszewki i nie raz brali oni udział w działaniach ratowniczych związanym z lodem. Mieliśmy możliwość ćwiczenia oraz realizowania scenariuszy ratowniczych na różnego rodzaju wyspecjalizowanym sprzęcie ratownictwa lodowego – mówią zgodnie druhowie z OSP Trzebież. 

Warsztaty obejmowały ćwiczenia z ewakuacji i udzielania pomocy w trudnych warunkach pogodowych i wykorzystanie specjalistycznego sprzętu do ratownictwa lodowego. Nie zabrakło również technik samoratownictwa, aby samemu wydostać się z przerębla. 
W sobotę po godzinie 18:00 wszyscy uczestnicy warsztatów zostali zadysponowani do poszukiwań 12-letniego Maćka, który zaginął w okolicy jeziora Łobez. Niezwłocznie wszystkie grupy interwencyjne WOPR, jak również strażacy z Ochotniczej Staży Pożarnej w Trzebieży, udały się na miejsce zbiórki na plaży. Po ubraniu się w suche kombinezony i zaopatrzeniu się w sprzęt niezbędny do poszukiwań – druhowie ruszyli na poszukiwania chłopca. – Dołożyliśmy wszelkich starań, aby 12-latek odnalazł się cały i zdrowy. Po około 2 godzinach poszukiwań udało się odnaleźć chłopca, który okazał się być manekinem, a poszukiwania były ćwiczeniami – bardzo realistycznymi ćwiczeniami, gdzie dopiero przy odnalezieniu manekina wyszło na jaw, że braliśmy udział w ćwiczeniach, a nie w prawdziwej akcji poszukiwawczej – mówią druhowie. – Była to świetna okazja, aby zobaczyć co należy poprawić, w co należy się przygotować w razie wystąpienia takiej sytuacji – dodają.

W niedzielę po porannych ćwiczeniach na lodzie, 18 osób odważyło się sprawdzić, co czują ludzie, pod którymi załamał się lód i wpadli do lodowatej wody. Bez przygotowania, rozgrzewania się wskoczyliśmy do wody – po 5 minutach próbowaliśmy złapać linę ratowniczą, która została nam rzucona z pomostu. Nie było to jednak łatwe. Sprawność ruchowa po 5 minutach – tylko 5 minutach – w lodowatej wodzie, była na tyle niska, że mocne przytrzymanie liny było wielkim wyzwaniem dla osoby która była w wodzie. – Jest to dla nas doświadczenie pokazujące, że w sytuacji wpadnięcia osoby do lodowatej wody liczy się każda chwila – kontynuują druhowie.

Około godziny 13 odbył się pokaz ratownictwa lodowego w wykonaniu ratowników WOPR , a o godzinie 14 odbyło się X jubileuszowe Zimowe Zanurzenie, w którym brało udział prawie 150 morsów! 
Druhowie informują, że podczas warsztatów mogli bardziej zintegrować się z lokalną Grupą Interwencyjną WOPR Police. – Możliwe, że zdarzy nam się wspólnie podejmować działania ratownicze, przez co pójdą one sprawniej na korzyść osoby poszkodowanej. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijała – kończą strażacy z OSP Trzebież. 

[signature]AB/Źródło: OSP Trzebież[/signature]

Reklama

Gmina Police

Nowi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Policach wybrani. Ufniarz i Sosnowska zastępcami burmistrza Kowalewskiego

Podczas drugiej sesji Rady Miejskiej w Policach, która miała miejsce w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, dokonano ważnego wyboru dotyczącego struktury władzy lokalnej. Radni zgłaszali kandydatury do poszczególnych komisji, co jest istotnym elementem organizacji pracy rady. W samej radzie szykują się duże zmiany, bowiem po rezygnacji z mandatów radnych przez Walczaka i Pisańskiego, z mandatów zrezygnowali również Ufniarz i Sosnowska, powołani na zastępców burmistrza.

Opublikowane

w dniu

W obecnej kadencji w Radzie Miejskiej w Policach działają cztery kluby radnych: Projekt Police (3), Nasze Police (3), Prawo i Sprawiedliwość (4), a także Koalicja Obywatelska, która ma najliczniejszą reprezentację (7 radnych). Wspólnota Samorządowa Gryf XXI nie utworzyła jeszcze oficjalnego klubu radnych i dysponuje czterema głosami w radzie. Jednak skład tego ugrupowania uległ zmianie, gdyż radna Małgorzata Siemianowska przeszła do Koalicji Obywatelskiej.

Podczas wspomnianej sesji radni wybrali również nowych wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. W głosowaniu uczestniczyło 35 radnych. Na stanowisko te wybrano Jadwigę Molendę reprezentującą Koalicję Obywatelską, która zdobyła 18 głosów oraz Tomasza Tokarczyka z Prawa i Sprawiedliwości, popartego przez 17 radnych.

Sesję zakończył burmistrz Polic Krystian Kowalewski, informując obecnych o wyborze swoich zastępców. Na te stanowiska powołani zostali Grzegorz Ufniarz z ugrupowania Nasze Police oraz Magdalena Sosnowska reprezentująca Koalicję Obywatelską.

Czytaj dalej

Gmina Police

Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi – wydarzenie kulturalne w Podgrodziu

Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, o godzinie 16:00 mieszkańcy powiatu polickiego oraz miłośnicy kultury będą mieli niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu, które odbędzie się w Podgrodziu. „Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi” to inicjatywa, mająca na celu zintegrowanie społeczności lokalnej wokół twórczości regionalnych artystów i poetów.

Opublikowane

w dniu

Impreza zorganizowana będzie przez miejscowe stowarzyszenia kulturalne, a jej celem jest promocja lokalnej twórczości oraz stworzenie platformy dla artystów i poetów do prezentacji swoich prac. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do dyskusji na temat roli sztuki i literatury w życiu codziennym społeczności.

Organizatorzy zapowiadają występy na żywo, czytania poezji oraz pokazy sztuki wizualnej. Wydarzenie to pozwoli uczestnikom na bliższe poznanie dorobku twórców z ich okolicy, a także zaoferuje możliwość nawiązania nowych znajomości i kontaktów. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszelkie informacje dotyczące szczegółów programu mogą zostać znalezione na lokalnych afiszach oraz mediach społecznościowych.

Czytaj dalej

Gmina Police

Odsłonięcie Skwerku Misia Wojtka w Tanowie – dzieło harcerzy z RAROGI

W sobotę, 11 maja br., w Tanowie odbyła się uroczystość nadania nowego imienia lokalnemu skwerkowi. Zaszczyt ten przypadł w udziale harcerkom i harcerzom z 1 TDSH RAROGI im. Misia Wojtka, którzy zaangażowali się w projekt „Wspólnie zróbmy Skwerek Misia Wojtka w Tanowie”. Przy wsparciu finansowym pozyskanym z Programu Społecznik, młodzież zrealizowała szereg zadań, by uhonorować słynnego niedźwiedzia Wojtka – maskotkę 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, która służyła w latach II wojny światowej.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie i prace obejmowały stworzenie sprawności harcerskiej Misia Wojtka, kompozycję piosenki, zaprojektowanie odznaki oraz specjalnego biegu kwalifikacyjnego dla członków drużyny. Kulminacją projektu było nadanie imienia Misia Wojtka skwerkowi oraz ustawienie drewnianej rzeźby niedźwiedzia, autorstwa Andrzeja Zawadzkiego. Ponadto, harcerze zadbali o przestrzeń wokół, tworząc rabatę kwiatową, porządkując teren, a także instalując tablicę informacyjną, której materiałem były recyklingowane skrzynie wojskowe.

Działania te nie tylko upiększyły skwerek, ale również przyczyniły się do upamiętnienia historii Misia Wojtka, który stał się żywym symbolem odwagi, przyjaźni oraz historii Polski podczas wojny.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie