Gmina Police

ZWiK w Policach pozwał radnego Kowalewskiego [AUDIO i FILM]

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Policach pozywa Krystiana Kowalewskiego, radnego „Projektu Police” za wpis na portalu społecznościowym „Projektu Police”, o treści: „ZWiK rozpada się na naszych oczach”. Cały komentarz dotyczył jednak planowanej wówczas podwyżce wynagrodzenia dla Burmistrza Polic Władysława Diakuna.

Opublikowane

w dniu

Pozew przeciwko radnemu Kowalewskiemu wpłynął do I Wydziału Cywilnego, Sądu Okręgowego w Szczecinie. ZWiK Police zagroził Kowalewskiemu kosztami 10 tys. złotych wpłaty na określony przez siebie cel. Do całej sytuacji, pozwu oraz problemach Komisji Rewizyjnej, planującej kontrolę w spółce nie odniósł się ani Burmistrz Władysław Diakun, ani przewodniczący Rady Miejskiej w Policach Andrzej Rogowski.

Dla Radia Szczecin Krystian Kowalewski powiedział:

Na Facebooku publikujemy to, czym się zajmujemy w życiu publicznym, po to żeby osoby, które są zainteresowane mogły to obserwować i oglądać – komentuje całe zdarzenia, radny Krystian Kowalewski. Dowodem głównym w sprawie jest przedruk z naszego profilu. Spółka postanowiła zagrozić mi kosztami 10 tys. złotych wpłaty na określony przez siebie cel, czyli mam poczuć, że zadawane pytania były niewłaściwe, nie powinienem ich więcej zadawać.

Do sprawy odniósł się również na swoim profilu na portalu społecznościowym Krystian Kowalewski:

Informacja o pozwie, podana przez samego Kowalewskiego spowodowała ożywioną dyskusję wielu mieszkańców Polic. Do sytuacji odniosła się również Platforma Obywatelska, w komunikacie której czytamy:

W związku z licznymi pytaniami mieszkańców Polic w sprawie sytuacji w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Policach Sp. z o.o., informujemy, iż jako Platforma Obywatelska RP w Policach jesteśmy nią zaniepokojeni. Wobec powyższego w najbliższym czasie zaplanowaliśmy spotkanie z Zarządem Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI, w celu rozpoznania tej sytuacji. Będziemy na bieżąco informowali Państwa o naszym stanowisku w wymienionej sprawie. Mamy nadzieję, że uda się jak najszybciej zażegnać konflikt. Będziemy zabiegać, aby Komisja Rewizyjna zgodnie z jej kompetencjami mogła w sposób rzetelny kontynuować prace.

Co ciekawe członkiem Rady Nadzorczej ZWiK Police, jest … członek Platformy Obywatelskiej.

Do sprawy pozwu odniósł się również były przewodniczący Rady Miejskiej, Grzegorz Ufniarz, który na swoim profilu społecznościowym napisał:

Jeżeli pozew ZWiK Police wobec Krystiana Kowalewskiego ma wywołać wśród radnych Rady Miejskiej w Policach efekt mrożący, to przyznam, że w moim przypadku zamiar ten nie powiódł się całkowicie.

Niezależnie od ambicji i wyobrażeń prezesa tej Spółki, policki ZWiK jest przedsiębiorstwem użyteczności publicznej i jego zadaniem jest służyć społeczności Gminy Police, a radni gminni, wyposażeni w demokratyczny mandat od mieszkańców, mają obowiązek pilnować, czy Spółka wykonuje swoje zadania w sposób należyty i odpowiedni.

O wiele silniejsze narzędzia do nadzoru nad ZWiK ma Burmistrz Polic, m. in. poprzez Radę Nadzorczą ZWiK, w której skład wchodzą urzędniczka gminna, gminny radca prawny oraz przedstawiciel i członek Platformy Obywatelskiej. Burmistrz ma dbać o należyte funkcjonowanie Spółki i realizację powierzonych jej zadań.

Złożenie pozwu sądowego radnemu Rady Miejskiej przez Prezesa ZWiK Police uznaję za akt wrogiego zachowania wobec całej Rady Miejskiej w Policach, bowiem w tle całej sprawy jest trwająca i wciąż nieskuteczna kontrola Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Policach w ZWiK.

Wyrażam oczekiwanie i wzywam do podjęcia działań prezydium Rady Miejskiej, radnych WS GryfXXI i PO, że podejmą działania, które doprowadzą do wycofania się Prezesa ZWiK z tego pozwu oraz wpłyną na zmianę postawy prezesa wobec toczącej się kontroli Komisji Rewizyjnej.

Gmina Police

Nie będzie dyżurnego przedszkola w Policach

Na razie nie będzie dyżurnego przedszkola w wakacje w gminie Police. Sprawa braku wakacyjnych dyżurów w polickich przedszkolach ma wrócić na najbliższej sesji Rady Miejskiej..

Opublikowane

w dniu

Przedszkola w Policach zamykają się nawet na miesiąc czasu. Rodzice pozostają sami sobie. Na miesiąc muszą zorganizować jakąś opiekę dla swoich dzieciaków. Czegoś takiego jak dyżury w przedszkolach nie będzie w tym roku. Wszyscy zapomnieli o tym, że ustawodawca nie zdejmuje obowiązku z pana burmistrza, żeby zapewnił opiekę dla dzieciaków, których przedszkola są zamknięte. Nikt nie zapewnił alternatywy – mówi Radio Szczecin Rafał Ignaczak.

W ocenie Rafała Ignaczaka w Policach należałoby wrócić do modelu funkcjonowania przedszkoli, który obowiązywał w gminie przed 2019 rokiem.

Dyżury funkcjonowały świetnie przed pandemią, potem był Covid i rzeczywiście dzieciaki nie mogły się przemieszczać pomiędzy placówkami. Pandemii teraz nie ma, jest to wyraźnie już ogłoszone i możemy spokojnie wrócić do tego starego porządku, przywrócić dyżury. Myślę, że wystarczy troszeczkę dobrej woli i można to poukładać.

Czytaj dalej

Gmina Police

Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło Pieśń Rzeźniczą – teledysk ma szasnę zostać hitem Internetu [FILM]

Śpiewająca grupa męska z Tanowa od kilku lat promuje nasz region, a od niedzieli w serwisie youtube pojawił się znakomity teledysk do Pieśni Rzeźniczej z XIX wieku. Jest chwilami mrocznie, także lekko „krwiście”, ale bardzo stylowo, a przede wszystkim zabawnie.

Opublikowane

w dniu

Pieśń pochodzi ze Śpiewnika dla Przemysłowców, w którym są zamieszczone dawne pieśni cechowe. Nie tylko rzeźnik, ale także mularz, piwowar, wędrowczyk, czy medyk. Poza tekstem, jest podstawowa linia melodyczna, którą specjalnie dla bractwa przearanżował szczeciński kompozytor Paweł Kornicz. Pieśń Rzeźnicza jest pierwszą, która doczekała się teledysku, choć teledysk to za mało powiedziane.

Na filmie przedstawiono także historię spotkania w sklepie „Panny Andzi”, która zagrała Anna Neugebauer oraz rzeźnika, w którego rolę wcielił się mieszkaniec podgrodzia Zbigniew Kotuła. Po brawurowej i zabawnej scenie w sklepie (nagrania realizowano w danym szczecińskim sklepie mięsnym, przy ul. Pocztowej 19, w którym dziś funkcjonuje Kawiarnia w Lesie) możemy zobaczyć odtworzony warsztat pracy dawnego rzeźnika i wysłuchać przejmującej historii, która wcale nie jest tak oczywista. Dawni rzeźnicy mieli świadomość, że zadają śmierć i ból, ale ich zawód był bardzo potrzebny i odpowiedzialny. W czasach, gdy nie było lodówek, obróbka mięsa wymagała szczególnej wiedzy, umiejętności i… siły.  Pieśń rzeźnika opowiada o trudzie, cierpieniu, a także o sumieniu.

Wzrok dziki, suknia splugawiona krwią, w rękach nóż i toporek, a po chwili bezduszny morderca zadaje śmierć niewinnym ofiarom. I do tego za pieniądze! Czy tacy właśnie byli dawni rzeźnicy? Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło pieśń cechową z XIX wieku, która wiele wyjaśnia. Złap się mocno fotela i zanurz się w przerażająco prawdziwą, ale jakże piękną Pieśń Rzeźnicką – czytamy w opisie filmu.

Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało w grudniu 2018 roku. Jest to męska grupa wokalna, która za cel obrała sobie „rozśpiewanie powiatu Polickiego”, w szczególności osób w wieku senioralnym, ale członkami Bractwa są także nastolatkowie. Dyrygentem zespołu jest Piotr Biniek, a zdjęcia do teledysku zrealizował Bartosz Jurgiewicz.

Czytaj dalej

Gmina Police

Warsztaty tańca dancehall z Pauliną Woźniak

Jeśli chcecie poczuć niepowtarzalny klimat południa, doświadczyć tanecznych wibracji i dać ciału popłynąć przy dynamicznych dźwiękach muzyki, to te warsztaty są właśnie dla Was! Szkolić Was będzie instruktorka, która dopiero co wróciła z podróży na Jamajkę, gdzie miała możliwość doskonalić swój warsztat artystyczny u źródła.

Opublikowane

w dniu

Paulina Woźniak – uczestniczką formatów telewizyjnych You Can Dance, Mam Talent oraz Got to Dance – Tylko Taniec.

Dancehall to styl tańca, który narodził się na Jamajce w latach 70. – czuć w nim gorące słońce Karaibów, energetyczną moc południa i basowe rytmy zarażające dobrą energią. To styl, w którym całe ciało płynnie przechodzi przez kolejne ruchy bazowe, by zademonstrować siłę i energię drzemiącą w najgłębszych zakamarkach organizmu.

W czasie warsztatów, w formie choreografii lub w formie zabaw ruchowych, nauczycie się zarówno podstawowych kroków, jak i powtarzania dłuższych sekwencji tanecznych, jednocześnie
ćwicząc słuch muzyczny, korelację półkul mózgowych i koordynację ruchową.
Będziecie mogli skupić się nie tylko na samodzielnej pracy, ale również na działaniach zespołowych, co pozwoli Wam nawiązać nowe relacje koleżeńskie.

By wziąć udział w warsztatach, nie musicie mieć tanecznych umiejętności. Wystarczy, że dacie z siebie 100% pozytywnej energii i weźmiecie ze sobą dobry humor! Dajcie się porwać dźwiękom muzyki i wyraźcie siebie poprzez taniec!

Harmonogram warsztatów:

11:00 – 12:15 dzieci 8-11 lat

12:30 – 13:45 dzieci 12-14 lat
14:00 – 15:15 młodzież 15+

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie