Gmina Police

Grupa radnych domaga się od burmistrza Diakuna wycofania pozwu przeciw Kowalewskiemu [FILM]

Radni z PiS oraz Projekt Police zażądają od burmistrza Władysława Diakuna wycofania pozwu sądowego przeciwko radnemu Krystianowi Kowalewskiemu. Pod wnioskiem podpisał się również radny Grzegorz Ufniarz. Burmistrz Diakun odrzuca wniosek, a w swoim oświadczeniu opublikowanym na stronie gminy, broni ZWiK i jego prezesa.

Opublikowane

w dniu

Nie będę komentował sprawy, która w tej chwili jest kierowana do sądu. Niezawisły sąd zajmie się tą sprawą i byłoby niestosowne, abym komentował różne wypowiedzi pod moim adresem, które były tu dziś zestawione – powiedział podczas sesji Rady Miejskiej burmistrz Diakun.

Wypowiedź radnego Kamila Olszewskiego oraz radnego Kowalewskiego i burmistrza Diakuna poniżej:

Wcześniej radny Krystian Kowalewski odczytał oświadczenie w sprawie działań prezesa ZWiK Police. Kowalewski uważa, że całą akcja jest sterowana tak, by spowodować wycofanie się z kandydowania na urząd burmistrza Polic. Jak mówił podczas sesji, pozew wpłyną do sądu niedługo po tym jak, w odpowiedzi na pytanie jednego z dziennikarzy, oświadczył, że możliwym jest start w kolejnych wyborach samorządowych na burmistrza Polic.

Od dłuższego już czasu z uporem informuję, że w Policach sprawy nie idą w dobrym kierunku i apeluję do Pana o zwrócenie uwagi na sprawy i ludzi, których w mojej ocenie machina urzędowa nie dostrzega. Czasem Pan reaguje, ale coraz częściej ignoruje Pan moje uwagi, które cierpliwie wyrażam przez lata. Teraz zastanawiam się: właściwie czemu Pan ignoruje głosy mieszkańców swojej gminy? Czy ten głos nie ma już dla Pana znaczenia? Postawa ta nie służy dobru naszej Gminy i naszych obywateli. – czytamy w oświadczeniu.

Czy jest właściwym sprzedaż dużej wartości nieruchomości bez możliwości oceny operatów szacunkowych przez radnych? Jednocześnie informuje Pan, że zgodził się sprzedać tę nieruchomość, ale urząd nie dysponuje tymi operatami szacunkowymi. Jak więc Pan ocenił, że ta decyzja jest dobra dla gminy? Nie znamy dokładnego przedmiotu tej transakcji i nie wiemy również jakiego rodzaju zabudowa jest tam planowana! Czy tak ma wyglądać zarządzanie naszą gminą?

Pełne oświadczeni radnego Kowalewskiego poniżej:


W interpelacji do burmistrza Diakuna, radni z PiS, Projekt Police, oraz Hołownia 2050, domaga się wycofania pozwu sądowego przeciwko radnemu Krystianowi Kowalewskiemu.

Przypominamy, że Burmistrz Polic, ma bardzo duże możliwości wpływania na sytuację w Spółce miejskiej, której jedynym i 100% właścicielem jest Gmina Police – czytamy w interpelacji. Wpływ ten realizowany jest poprzez Radę Nadzorczą ZWiK, w której zasiadają osoby z ramienia Burmistrza.

Skład Rady Nadzorczej ZWiK: Barbara Olonko – Przewodniczący Rady Nadzorczej, zatrudniona w Urzędzie Miejskim w Policach. Artur Rzempała – Zastępca Przewodniczącego, członek Platformy Obywatelskiej. Michał Olechnowicz – Sekretarz, radca prawny zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Policach.

Do całej sprawy nie odnieśli się radni z Koalicji Obywatelskiej oraz Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI. Radni z KO, poza niejasnym oświadczeniem, które publikowali na zasadzie kopiuj wklej, na portalu społecznościowym, w ogóle nie zajmują się tematem kontroli Komisji Rewizyjnej w ZWiK, oraz pozwem jaki ma radny Kowalewski.

Gmina Police

Uczniowie ze szkół podstawowych tworzą domki dla owadów

W ramach inicjatywy ekologicznej, uczniowie klas trzecich szkół podstawowych z terenu gminy Police włączyli się w projekt tworzenia domków dla owadów zapylających. Wsparciem technicznym i organizacyjnym akcję objął Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Policach. Prace odbyły się w dwóch turach: 9 kwietnia i 16 kwietnia 2024 roku.

Opublikowane

w dniu

Zajęcia praktyczne połączono z lekcjami o znaczeniu owadów zapylających w ekosystemie. Realizowana akcja ma nie tylko wymiar edukacyjny, ale również praktyczny – domki dla owadów mają stanowić schronienie dla pszczół, trzmieli i innych pożytecznych insektów.

Klasa 3B Szkoły Podstawowej w Trzebieży przygotowała domek, który został zainstalowany przy ul. Spacerowej, na ciągu pieszym przy skateparku. Natomiast uczniowie z klas 3A i 3B Szkoły Podstawowej nr 1 w Policach swe dzieła umieścili w Parku Staromiejskim na terenie Polic, dekorując lipy.

Domki te stanowią część większego przedsięwzięcia mającego na celu zachowanie bioróżnorodności oraz edukację lokalnej społeczności odnośnie roli owadów zapylających. Wizualnie przykuwają uwagę, są również przykładem zaangażowania najmłodszych na rzecz środowiska naturalnego.

Czytaj dalej

Gmina Police

Do drugiej tury wyborów na burmistrza Polic przeszli Kowalewski i Diakun

Wynik pierwszej tury wyborów na burmistrza Gminy Police nierozstrzygnięty. Do drugiej tury przeszli Krystian Kowalewski oraz dotychczasowy burmistrz Władysław Diakun. To spora niespodzianka, bowiem Diakun rządzi gminą od ponad 20 lat.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Polic podjęli swoją decyzję w niedzielne wyborcze popołudnie, oddając łącznie 13 906 ważnych głosów.

Krystian Kowalewski, reprezentujący Komitet Wyborczy Projekt Police, zyskał największe uznanie wśród wyborców, zdobywając 5 047 głosów. Władysław Diakun, dążący do kolejnej reelekcji, zajął drugie miejsce z wynikiem 4 778 głosów. Grzegorz Ufniarz, będący trzecim w kolejności kandydatem, uzyskał poparcie 4 081 głosujących osób.

Wyniki te zapowiadają zaciętą rywalizację w drugiej turze wyborów, która wyłoni ostatecznego zwycięzcę i przyszłego burmistrza.

Czytaj dalej

Gmina Police

52 mln zł na ścieżki, transport, MOK i CIS!

Gmina Police otrzymała znaczące wsparcie finansowe z Europejskich Funduszy Strukturalnych. Łącznie 52 miliony złotych zostaną zainwestowane w rozwój lokalnej infrastruktury dzięki projektowi Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przełomowy moment dla gminy, który odpowiada na oczekiwania mieszkańców i turystów, zwiastuje serię projektów rozwojowych, w tym ekspansję sieci ścieżek rowerowych i tras widokowych.

Opublikowane

w dniu

Wśród kluczowych inwestycji znajdzie się m.in. realizacja prawie 30 kilometrów nowych ścieżek rowerowych, łączących Police z malowniczą Trzebieżą oraz trasy na drugiej stronie rzeki Łarpi. Dzięki temu gmina stanie się atrakcyjnym punktem na mapie polskiego rowerowania.

Zmiany obejmą również Miejski Ośrodek Kultury, który przejdzie drugi etap przebudowy. Kultura lokalna zyska nową jakość dzięki rozbudowie i modernizacji infrastruktury.

Transport miejski w Policach stanie się bardziej przyjazny dla środowiska. Zakup nowego niskoemisyjnego taboru autobusowego ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza i promowania ekotransportu.

Niezwykle ważnym aspektem tych zmian jest także zapowiedź utworzenia Centrum Usług Społecznych, które ma zintegrować dostęp do ważnych usług dla mieszkańców.

Inwestycje te stanowią efekt prac nad wspólną strategią z innymi gminami ZIT Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Władysław Diakun, Burmistrz Polic, podkreśla znaczenie tych zmian dla rozwoju i podniesienia jakości życia w gminie.

Jakie dokładnie projekty zostaną zrealizowane w gminie Police?

10 km zielonej trasy widokowej na odcinku Police-Trzebież

Projekt obejmie budowę rowerowego szlaku widokowego w ramach rozwoju terenów nadwodnych. Przedsięwzięcie zlokalizowane będzie w ciągu wału przeciwpowodziowego, wzdłuż Odry Zachodniej i Roztoki Odrzańskiej, na odcinku Police – Jasienica do Trzebieży. Przedmiotem projektu jest budowa 10 km widokowej, zielonej trasy rowerowej. Przebieg stanowić będzie element północnej części korytarza krajowego nr 3 Blue Velo, wpisując się w trasę wokół Zalewu Szczecińskiego nr 3 i 3 A, zgodnie z koncepcją sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego. Nowy odcinek przebiegać będzie w głównej mierze z widokiem na wody Zalewu Szczecińskiego, przez obszary chronione Natura 2000, co niewątpliwie będzie atrakcją dla rowerzystów.

– Będzie nie lada gratką zarówno dla amatorów jazdy rowerem, jak i miłośników przyrody. Teren wokół Zalewu Szczecińskiego to marka sama w sobie. Liczymy, że będzie atrakcyjny dla mieszkańców, przyciągnie do nas kolejnych odwiedzających i wpłynie na rozwój turystyczny naszej gminy. – mówi Władysław Diakun. Dofinansowanie uzyskane z ZIT na realizację tego projektu to 6 800 000 zł.

6,5 km ścieżek po drugiej stronie Łarpi

Wyspa Polickie Łąki posiada potencjał dla rozwoju turystyki i rekreacji ze względu na walory endogeniczne, a także położenie pomiędzy rzekami Łarpi i Odry- Domiąży. Stanowi atrakcyjny punkt dla wszystkich obserwatorów fauny i flory. Na jej terenie znajduje się dzika plaża od strony Odry oraz wał przeciwpowodziowy. Sam dostęp do wyspy od Starego Miasta jest możliwy przez most o długości 15 m zlokalizowany w ciągu ul. Goleniowskiej wzdłuż koryta rzeki.

– Planujemy zbudować tam 6,5 km ścieżki rowerowej na wale przeciwpowodziowym wraz z tarasem widokowym. To unikatowy teren przyrodniczy z niewykorzystanym potencjałem o powierzchni aż 300 ha. W ostatnich latach w ramach rewitalizacji Starego Miasta zagospodarowaliśmy część nabrzeża Łarpi budując tereny rekreacyjne wyposażone w elementy małej architektury, w tym Przystań Miejską, miejsca do wędkowania, cumowania kajaków, grillowania. Umocniono i zagospodarowano 300 m nabrzeża oraz 7000 m2 terenu wyposażając go w deptak spacerowy. – wylicza Władysław Diakun. – Działania te doprowadziły do przywrócenia historycznego charakteru tego obszaru, wykorzystania terenów nadwodnych i skierowania miasta w stronę rzeki.

Na tereny nadwodne prowadzą ścieżki rowerowe, a ich przedłużeniem byłaby trasa na wyspie. Istotnym elementem projektu jest wzmocnienie mostu, podwyższenie jego konstrukcji pozwalające na przejście pod nim małych jednostek pływających (do 2,0 – 2,5m wysokości).

W ramach projektu wyspa Polickie Łąki stanie się wyjątkowym miejscem dla mieszkańców Polic, turystów, wędkarzy, miłośników przyrody i sportów, w tym także wodnych. Dofinansowanie, jakie uzyska projekt na wyspie Polickie Łąki to 5 950 000 zł.

10 km infrastruktury rowerowej na obszarze miasta Police

Nowe ścieżki rowerowe wraz z parkingami zyska też miasto Police dzięki projektowi, który zakłada rozwój nowoczesnej mobilności miejskiej. Cel jest jasny: gminie zależy na wprowadzeniu bezpiecznej komunikacji rowerowej w obszarze miasta Police z jednoczesnym ograniczeniem ruchu w transporcie zmotoryzowanym. Chodzi też o zapewnienie bezpośrednich połączeń z dotychczas zrealizowanymi odcinkami ścieżek oraz poprawę bezpieczeństwa.

Nowe ścieżki rowerowe pojawią się także w samym mieście Police

– Mieszkańcy chcą przemieszczać się rowerami do pracy i szkoły. Każda ścieżka w gminie cieszy Policzan – dostajemy dużo takich sygnałów. Zarówno rodzimi, jak i napływowi mieszkańcy, którzy decydują się na przeprowadzkę do Polic chętnie korzystają ze ścieżek rowerowych. Bierzemy pod uwagę potrzeby mieszkańców. – mówi Władysław Diakun.

Nowe ścieżki rowerowe przekładają się na mobilność zawodową i prywatną mieszkańców, szybkość przemieszczania się, łatwą dostępność do miejsc o charakterze oświatowym, kulturalnym, usługowym i rozrywkowym, do atrakcji turystycznych. Jednocześnie to obniżenie kosztów związanych z użyciem transportu prywatnego, co skutkuje także ograniczeniem zanieczyszczeń powietrza i zmniejszeniem zatorów. Projekt uwzględnia budowę dróg rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, łączenie miejscowości, poprawę bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Dofinansowanie z ZIT do projektu to 8 450 000 zł.

Przebudowa Miejskiego Ośrodka Kultury – etap II.

Miejski Ośrodek Kultury w Policach poddany został w roku 2023 gruntownej przebudowie wewnętrznej. Całkowicie zmienił się układ funkcjonalno – przestrzenny, przebudowano salę widowiskową, która została powiększona i wyposażona. Obiekt otrzymał profesjonalny sprzęt audiowizualny, nagłośnienie, klimatyzację, wentylację, technikę elektro-akustyczną, technologię sceniczną, oświetlenie, multimedia zgodnie z wymaganiami technicznymi dla tego typu obiektów. Wymieniona została instalacja elektryczna, przebudowano i wyposażono foyer. Dodatkowo zainstalowano fotowoltaikę. Całkowity koszt 1 etapu wyniesie 23 mln zł z czego ponad 15 mln to środki rządowego Programu Polski Ład.

Miejski Ośrodek Kultury dostanie spory zastrzyk finansowy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych               

W II etapie, który stanowić ma przedmiot projektu realizowanego w ramach ZIT SOM planowana jest przebudowa pomieszczeń dla artystów, części sal kulturalnych i edukacyjnych, prób, laboratoriów kultury i dźwięku (łącznie 357 m2) wraz z wyposażeniem. Wykonana zostanie stolarka drzwiowa, przebudowane sanitariaty (łącznie 74 m2). Ośrodek Kultury stanie się obiektem z nową ofertą kulturalną, na miarę potrzeb mieszkańców, wyjątkowym i nowoczesnym, w której przestrzeń dla rozwoju kreatywności i twórczości znajdą zarówno dzieci, młodzi ludzie jak i seniorzy. Nowym kierunkiem planowanych działań jest połączenie kultury z ekologią i kreatywnym wykorzystaniem środowiska dla kultury.

Obiekt wymaga nowej elewacji, która dorówna ciekawym obiektom regionu. Budynek jest ocieplony i wyposażony w instalacje OZE. Zlokalizowany jest w nowej przestrzeni miasta, pomiędzy przystankami SKM i połączony trasą rowerową do terenów nadwodnych miasta zlokalizowanych nad Łarpią.

Przedsięwzięcie wpisuje się w trend tworzenia na Pomorzu Zachodnim oferty kulturalnej w nowoczesnych, wyposażonych, ciekawych obiektach, gdzie już sama przestrzeń nobilituje i tworzy atmosferę dla rozwoju sztuki, w tym z wykorzystaniem technologii dźwięku, obrazu i światła. Dofinansowanie ZIT do projektu to 4 250 000 zł.

Nowy niskoemisyjny tabor autobusowy

W ramach projektu zakupionych zostanie 12 sztuk autobusów hybrydowych (6 autobusów przegubowych o długości do 18,75m i 6 autobusów solowych o długości ok. 12m).    Inwestycja jest kolejnym etapem rozwoju transportu publicznego, zbiorowej komunikacji w Policach oraz obszarze metropolitalnym.

Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do ograniczenia negatywnego wpływu transportu miejskiego na środowisko naturalne tj.: zmniejszenia hałasu, redukcji zanieczyszczeń emitowanych do powietrza, podniesienia jakości, komfortu i bezpieczeństwa oraz atrakcyjności transportu miejskiego w stosunku do transportu indywidualnego. Przedsięwzięcie powinno wpłynąć na wzrost liczby pasażerów w komunikacji publicznej szczególnie w powiązaniu z planowanym uruchomieniem Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Wszystkie autobusy będą przystosowane do bezpiecznego i komfortowego korzystania przez osoby niepełnosprawne, zostaną wyposażone w udogodnienia dla osób niedowidzących.

12 nowych autobusów trafi do Gminy Police 

Rozwój taboru pojazdów niskoemisyjnych pozwoli sukcesywnie wycofywać pojazdy spalinowe z ruchu w transporcie publicznym na terenie Polic i Szczecina. Dofinansowanie w ramach projektu to 19 550 000 zł

Utworzenie Centrum Usług Społecznych w Policach

Gmina Police utworzy nową instytucję, której celem będzie świadczenie usług społecznych w szerokim zakresie przez rozwój zadań dotychczas prowadzonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej.  W kompetencjach Centrum będzie m.in. przygotowanie diagnozy, strategii i programu rozwiązywania problemów społecznych, a także doradztwo specjalistyczne: prawnicze, psychologiczne, czy też terapia uzależnień.

Jednostka będzie równocześnie prowadzić programy rozwojowe dla osób opiekujących się osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu poprzez m.in. wsparcie w bieżącej opiece, w zakresie informacji i doradztwa, w zakresie wsparcia programów zdrowotnych (m.in. rehabilitacja), usług psychologicznych. Planuje oferować pomoc wytchnieniową, organizować i wspierać grupy nieformalne/samopomocowe, sąsiedzkie/prowadzić lokalne banki usług opiekuńczych i rozwojowych, teleopiekę, czy wolontariat opiekuńczy.

Centrum będzie także organizowało i prowadziło działania wspierające osoby z niepełnosprawnościami. Zostanie również wprowadzona usługa transportu indywidualnego typu door-to-door dla osób z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności.

W kompetencjach Centrum będzie prowadzenie Schroniska dla osób bezdomnych w Policach i działań na rzecz wspierania w wychodzeniu z bezdomności osób wykluczonych społecznie.

Zakres usług społecznych świadczonych przez Centrum zostanie uruchomiony w ramach realizacji przygotowanej wcześniej strategii działań i dopasowany do potrzeb mieszkańców Polic.

Dofinansowanie do utworzenia Centrum Usług Społecznych to 7 600 000 zł.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie