Gmina Police

WAŻNE INFORMACJE POMOC DLA UCHODŹCÓW

Jeśli pochodzisz z Ukrainy i potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami.

Opublikowane

w dniu

Informacje dla obywateli Ukrainy

Pod poniższymi numerami telefonów uzyskasz niezbędne informacje:

  •  Infolinia Urzędu ds. Cudzoziemców w sprawach dotyczących obywateli Ukrainy tel. +48 47 721 75 75.
  •  Specjalna całodobowa infolinia dla obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie uruchomiona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych: tel. +48 22 523 88 80
  • Infolinia Wojewody Zachodniopomorskiego tel. + 48 91 430 30 33

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ПУНКТ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

Інформації для громадян України глядаючих схоронення і помочі на території міста Кошалін.

Якщо Ти приїхав/приїхала з України – сконтактуйся з нами. Під номерами телефонів внизу Ти знайдеш необхідні інформацiї:

  • Інфолінія Уряду до справ Іноземців у справах зв`язаних з громадянами України: +48 47 721 75 75
  • Спеціальна, цілодобова інфолінія для громадян Польщі та власників Карти Поляка перебиваючих в Україні урухомлена через Міністерство Закордонних Справ: +48 22 523 88 80
  • Інфолінія Західньопоморського Воєводи: + 48 91 430 30 33

Informacje dla osób chcących wesprzeć obywateli Ukrainy

Gmina Police jest gotowa realizować zlecone przez rząd działania w związku z sytuacją na Ukrainie. Burmistrz wskazał Gminne Centrum Edukacji i Rekreacji w Trzebieży gotowe do przyjęcia 100 osób potrzebujących schronienia. Podejmuje również własne działania ukierunkowane na niesienie pomocy obywatelom Ukrainy.

Ważne numery telefonów:

  • Infolinia Urzędu Miejskiego w Policach (działająca od 2 marca 2022 roku w godzinach od 8 do 22) – +48 508733836(e-mail: oc@ug.police.pl)

W OSP w Trzebieży uruchomiono punkt zbiórki darów wspomagający OSiR.

Więcej informacji o potrzebach na facebook.com/pg/OSPTrzebiez/posts/

ORGANIZUJEMY RÓWNIEŻ POMOC HUMANITARNĄ, KTÓRA ZOSTANIE SKIEROWANA NA TERYTORIUM UKRAINY

Zbiórka pomocy rzeczowej na terenie naszej gminy odbywa się w budynku Staży Miejskiej przy ul. Tanowska 8 oraz w OSP w Trzebieży.

Cieszymy się z aktywności naszych mieszkańców i z całego serca dziękujemy za wszystko, co gotowi jesteście ofiarować. Ważne jednak, by pomoc tę dobrze przygotować. Prosimy, aby darowizna była efektem przemyślanej decyzji, np. nowe ręczniki, nowa pościel.

Poniżej lista najbardziej potrzebnych produktów i środków:

Odzież i okrycie:

Koce zwykłe i termiczne

Śpiwory

Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej

Materace

Ubrania (NOWE)

Płaszcze przeciwdeszczowe

Środki higieny i czystości:

Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło

Dezodoranty

Pasta do zębów

Szczoteczki do zębów

Grzebienie

Bielizna damska, męska, dziecięca (NOWE)

Podpaski

Pampersy

Pieluchy dla dorosłych

Papier toaletowy i ręczniki papierowe

Ręczniki (w tym z mikrofibry)-NOWE

Worki na śmieci

Środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji

Maski filtrujące lub jednorazowe

Żywność:

woda

żywność do szybkiego przygotowania (instant)

batony (w tym energetyczne),

bakalie, orzechy,

konserwy,

makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania

narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec,

nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)

Inne:

Zapałki

Baterie, powerbanki

Oświetlenie, w tym latarki

Świece

Zestawy pierwszej pomocy

Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i

przeziębienie)

Ze względu na nieprzewidywalność i dynamikę sytuacji powyższe informacje będziemy na bieżąco aktualizować.

Gmina Police

Prezesi Grupy Azoty i Polic o sytuacji spółki i perspektywach współpracy z gminą

Sytuacja finansowa spółki nie jest dobra, ale prowadzimy restrukturyzacje na poziomie grupy i Polic, optymalizujemy koszty produkcji by poprawić sytuację rynkową, zwiększyć sprzedaż i odzyskać klientów – mówił Andrzej Dawidowski, wiceprezes Grupy Azoty i prezes polickiej części korporacji podczas sesji Rady Miejskiej Police. Prezes tłumaczył, że hałasy i łuny ognia związane z uruchamianiem zakładu produkcji polimerów powinny ustać, kiedy instalacja zostanie w pełni uruchomiona. Mówił też o szansach rozwoju terenów portowych, i licznych rozmowach z burmistrzem Polic o wspólnych działaniach w tym obszarze.  

Opublikowane

w dniu

Andrzej Dawidowski, prezes Grupy Azoty Police i wiceprezes całej grupy gościł na sesji rajców Polic. Towarzyszyli mu m.in. przedstawiciele Polyolefins. Prezes przybliżył sytuację Polic. Przyznał, że sytuacja finansowa producenta nawozowego jest trudna. Mają temu zaradzić działania restrukturyzacyjne, optymalizacja kosztów produkcji. Zarząd liczy na zwiększenie sprzedaży i odzyskanie klientów. Dawidowski przyznał, że w ramach restrukturyzacji grupy rozważane jest wyłączenie 22 instalacji. Decyzje będą poprzedzone analizami związanymi z rentownością, uwzględniającymi efekty synergii. Grupa uwzględni też unijną politykę zielonej transformacji, odchodzenia od węgla itd.

Prezes nie ukrywał, że powrót na ścieżkę operacyjnego zysku spółki bardzo utrudnia sytuacja geopolityczna, i zarzucenie naszego rynku tanimi nawozami z Rosji i Białorusi. To nieuczciwa konkurencja, i bez regulacji, odpowiednich ceł nie sposób z nimi cenowo rywalizować. Mają swoje surowce a przede wszystkim gaz.

Szefowie Polic odpowiadali też na pytania radnych dotyczące hałasu, odorów i częstych chmur ognia w fabryce polimerów, na które uskarżają się mieszkańcy. Zapewniali, że kiedy już zakończy się proces rozruchu nowych instalacji i zacznie się pełny cykl produkcyjny, te uciążliwości powinny zniknąć.

Tereny portowe z perspektywą!

Były też pozytywne akcenty spotkania z menadżerami Grupy Azoty Police. Prezes mówił o szansach jakie stwarza rozwój portu i terenów w jego zapleczu, należących do gminy. Rozmowy z włodarzami samorządu dotyczące wspólnych działań prowadzone są już od kilku miesięcy. Dawidowski dodał, że biznesmeni są zainteresowani, dopytują się o możliwości inwestowania. Police dysponuje terenami, których brakuje w gminie Goleniów, Stargard czy otoczeniu Szczecina.

Jesteśmy w pozytywnym sensie skazani na siebie, ta współpraca może przynieść obopólne korzyści – potwierdził burmistrz Krystian Kowalewski. – Inwestycje w zaplecze portowe, firmy logistyczne, magazynowe, przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska, oczyszczalnie itd. to przecież nowe miejsca pracy, wzrost dochodów itd. Nie dziwi mnie zainteresowanie. Sprzyjają temu inwestycje w połączenie kolejowe portu, budowa obwodnicy Szczecina i Polic, które finalnie zwiększą atrakcyjność terenów w otoczeniu zakładów i portu.

Czytaj dalej

Gmina Police

Prestiżowe wyróżnienie dla Spółdzielni Socjalnej „Pożyteczni” z Polic

Spółdzielnia Socjalna „Pożyteczni” działająca na terenie powiatu polickiego, została uhonorowana trzecim miejscem w prestiżowym konkursie „Lodołamacze 2024”. Wyróżnienie w kategorii „Otwarty rynek pracy” zostało wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek, 17 października, w historycznych murach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Opublikowane

w dniu

Konkurs „Lodołamacze” jest wydarzeniem ukierunkowanym na promowanie równych szans w dostępie do rynku pracy oraz wyróżnianie instytucji i inicjatyw, które przyczyniają się do zwiększenia integracji zawodowej osób niepełnosprawnych. Kapituła konkursu zwróciła szczególną uwagę na skuteczne działania Spółdzielni „Pożyteczni” w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Wyróżnienie to stanowi potwierdzenie ważnej roli Spółdzielni „Pożyteczni” w budowaniu otwartego rynku pracy, który jest dostępny dla wszystkich członków społeczeństwa, niezależnie od ich ograniczeń fizycznych czy intelektualnych. Gratulujemy Spółdzielni i zachęcamy do wspierania ich dalszych działań na rzecz integracji społecznej i zawodowej.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Police z inwestycją w przyszłość: poszukiwanie wód termalnych

Gmina Police uzyskała znaczące wsparcie finansowe na przeprowadzenie odwiertów w celu poszukiwania wód geotermalnych. Suma dofinansowania wynosi 18 milionów złotych i pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Umowę na te prace podpisał burmistrz Police, Krystian Kowalewski, we Wrześni, w obecności wiceprezesa NFOŚiGW, Józefa Matysiaka, i minister klimatu i środowiska Pauliny Henning-Kloski.

Opublikowane

w dniu

Inwestycja stanowi krok w kierunku wykorzystania zasobów naturalnych i zrównoważonego rozwoju, ponieważ energia geotermalna uznawana jest za tańszą i bardziej ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych źródeł ciepła. W ramach projektu w Policach wykonany zostanie otwór wiertniczy na terenie ciepłowni gminnej przy ul. Tanowskiej, aby umożliwić bardziej ekonomiczne wykorzystanie ciepła ziemi.

Prezes polickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC), Cezary Arciszewski, wskazuje na korzyści finansowe i operacyjne wynikające z potencjalnego wykorzystywania wód termalnych. Szacuje się, że koszt budowy instalacji geotermalnej to około 50-55 milionów złotych, lecz dzięki wsparciu NFOŚiGW suma ta może zostać pomniejszona o 18 milionów złotych.

Gmina Police posiada dużą szansę na efektywne wykorzystanie wód geotermalnych, biorąc pod uwagę położenie nad Niżem Polskim, gdzie wody o wysokiej temperaturze znajdują się na stosunkowo niewielkiej głębokości. Gmina może również liczyć na dalszą pomoc finansową NFOŚiGW oraz niskooprocentowane pożyczki na sfinansowanie całości przedsięwzięcia.

Jeżeli odwierty potwierdzą obecność wód termalnych o parametrach podobnych do tych wykorzystywanych w Stargardzie, instalacja geotermalna w Policach będzie mogła zagwarantować mieszkańcom dostęp do ciepłej wody oraz znacznie przyczynić się do ogrzewania mieszkań. Projekt ma znaczący wpływ na poprawę samowystarczalności cieplnej regionu i wzbogaca portfolio źródeł odnawialnych.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie