Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Za nami czwarta edycja programu Ambasador Marki Grupa Azoty

Webinaria w ramach Akademii Grupy Azoty, cykle edukacyjne „chemia od kuchni” oraz współorganizacja krajowych eliminacji WordSkills Poland – to najważniejsze projekty, które udało się zrealizować w ramach tegorocznej edycji programu Ambasador Marki Grupa Azoty. Podczas ponad pół roku wspólnych działań, Ambasadorowie Marki wzmacniali pozytywny wizerunek Grupy Azoty w środowiskach akademickich.

Opublikowane

w dniu

W roku akademickim 2020/2021 lider branży nawozowo-chemicznej reprezentowany był na krajowych uczelniach przez czterech ambasadorów, wybranych spośród kilkudziesięciu chętnych. Ambasadorami Marki Grupa Azoty byli: doktorantka Wiktoria Tomal (Politechnika Krakowska) – wybrana przez Grupę Azoty S.A oraz studenci Michał Tolko (Uniwersytet Szczeciński) – wybrany przez Grupę Azoty Police, Katarzyna Tutaj (Politechnika Warszawska) – wybrana przez Grupę Azoty Puławy i Magdalena Zawadzka (Politechnika Śląska) – wybrana przez Grupę Azoty Kędzierzyn.

W Grupie Azoty doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że proces zdobywania najlepszych pracowników rozpoczyna się już na etapie studiów. Jesteśmy jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie i zależy nam na pozyskiwaniu kadry, która sprosta wyzwaniom, jakie stawia przed nami rynek. Programy takie jak Ambasador Marki Grupa Azoty pozwalają studentom i doktorantom poznać specyfikę funkcjonowania naszej Grupy, a nam wyłonić przyszłe talenty – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. 

W ramach poszczególnych projektów zrealizowanych podczas Programu, Ambasadorowie byli m.in. odpowiedzialni za cykl webinariów Akademia Grupy Azoty. Podczas spotkań online omawiane były takie zagadnienia jak współpraca ze startupami, planowanie nowych produktów, czy innowacje na poziomie laboratoryjnym.

Warto przypomnieć, że polską chemię po odzyskaniu niepodległości tworzyli tacy wybitny chemicy jak Ignacy Mościcki i Eugeniusz Kwiatkowski. Pierwszy z nich był twórcą naszych zakładów, budowniczym polskiego przemysłu chemicznego. Z kolei Eugeniusz Kwiatkowski był dyrektorem fabryk w Tarnowie i Chorzowie. Obydwaj swoją pasję chemiczną odkryli będąc mniej więcej w tym wieku, co nasi Ambasadorowie. Setki godzin spędzali w laboratorium, byli wynalazcami. Wierzę, że nasi Ambasadorzy już niedługo na stałe zwiążą się z Grupą Azoty i wpiszą się tym samym w sztafetę pokoleń tworzącą polską chemię – podkreśla dr Grzegorz Kądzielawski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Zwieńczeniem wspólnych działań była współorganizacja eliminacji krajowych WorldSkills Poland w Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Azoty w Tarnowie. Zwycięzca eliminacji będzie reprezentować Polskę na zawodach WorldSkills w Szanghaju 2022 roku.

Uczestnictwo w programie Ambasador Marki Grupa Azoty to przede wszystkim niesamowita przygoda, ciekawe projekty i możliwość współpracy z ekspertami z branży nawozowo-chemicznej. Cieszę się, że miałam możliwość promowania marki Grupa Azoty wśród studentów i doktorantów. Podczas Programu mogłam z bliska zobaczyć jak wygląda współpraca z najlepszymi w branży. To motywacja do dalszego działania i bezcenna pomoc przy wyborze najlepszej ścieżki rozwoju – mówi Katarzyna Tutaj, Ambasador Marki Grupa Azoty.

* * * 

Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największym projektem są Polimery Police, realizowane przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju. 

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Grupa Azoty Police i Fundacja Race For The Baltic łączą siły w trosce o środowisko naturalne

Grupa Azoty Police i szwedzka Fundacja Race For The Baltic zrealizowały pierwszy wspólny projekt w ramach podpisanej w ubiegłym roku umowy, której głównym założeniem jest podejmowanie działań w celu zmniejszenia wpływu na środowisko. Efektem współpracy jest zakup zamiatarki do usuwania surowców z nabrzeża portowego. Fundacja, realizująca liczne inicjatywy na rzecz poprawy stanu Morza Bałtyckiego, współfinansowała większość kosztu zakupu sprzętu.

Opublikowane

w dniu

Zrównoważony rozwój i prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny mają dla nas wymiar strategiczny. Dlatego właśnie w misji Grupy Azoty zadeklarowaliśmy, że nasza produkcja odbywać się będzie w harmonii ze środowiskiem. W Policach dysponujemy własnym zapleczem portowym, co jest niewątpliwie naszym atutem. Musimy jednak pamiętać, że przedmiotem naszej troski o środowisko musi być nie tylko ograniczanie emisji substancji do powietrza, ale również podejmowanie inicjatyw w celu ochrony wód. Współpraca z Fundacją Race For The Baltic otwiera nam wiele możliwości właśnie w tym zakresie podkreśla Członek Zarządu, p.o. Prezesa Zarządu Grupy Azoty Police Anna Tarocińska.

W trakcie załadunku oraz rozładunku materiałów sypkich, część z nich wydostaje się na nabrzeże portowe. Nadwyżka substancji odżywczych, np. fosforu, powoduje w wodach niepożądane konsekwencje, takie jak zakwit alg lub powstawanie stref beztlenowych. Zakupiona zamiatarka ze szczotką boczną umożliwia usunięcie ewentualnych rozsypów przeładowywanych materiałów, ograniczając do minimum ich przedostanie się do Odry. To z kolei przyczynia się do ograniczenia eutrofizacji, czyli przeżyźnienia Morza Bałtyckiego.

Jesteśmy podekscytowani współpracą z Grupą Azoty Police i Portem Morskim w Policach. Biorąc pod uwagę znaczenie Grupy Azoty jako jednego z wiodących producentów nawozów w UE, chętnie zrozumiemy wysiłki Grupy Azoty Police na rzecz zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnych praktyk biznesowych, zwłaszcza w zakresie ograniczania wpływu na środowisko Morza Bałtyckiego oraz będziemy w nich partycypować mówi dyrektor generalny Race For The Baltic Peter Wiwen-Nilsson.

Grupa Azoty Police i Race For The Baltic planują kolejne wspólne działania. W najbliższych miesiącach planowany jest zakup projektu i produkcja pokrywy ochronnej, która zabezpieczy szczelinę pomiędzy statkami a nabrzeżem podczas załadunku i rozładunku nawozów, fosforytów oraz innych materiałów sypkich, zapobiegając zanieczyszczaniu wód portowych.

Podpisaliśmy umowę, w której fundacja Race For The Baltic zobowiązała się do sfinansowania zakupu projektu takiej pokrywy. Po dokonaniu oceny projektu, przejdziemy do procesu wyboru podmiotu, który wykona pokrywę ochronną i tu także możemy liczyć na wsparcie finansowe Fundacjipodkreśla kierownik Wydziału Portów w Grupie Azoty Police Maciej Stanecki.

Race For The Baltic, będąca fundacją non-profit, aktywnie realizuje szereg projektów, których celem jest zmniejszenie eutrofizacji Morza Bałtyckiego.

Należący do Grupy Azoty Police Port Morski Police jest czwartym portem w Polsce pod względem przeładowywanej masy towarowej. Rocznie przeładowywanych jest tu około 2 mln ton ładunków. Policka Spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Grupa Azoty jest jedynym krajowym przedsiębiorstwem branży chemicznej, dysponującym specjalistycznym zapleczem portowym w bezpośrednim sąsiedztwie firmy. Port Police to cztery terminale przeładunkowe towarów masowych takich jak: fosforyty, apatyty, ruda ilmenitowa, sól potasowa, nawozy, amoniak i kwas siarkowy.

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Hyundai Engineering, generalny, wykonawca projektu Polimery Police złożył kolejną propozycję zmiany do umowy

W dniu 6 lutego 2024 roku Generalny Wykonawca złożył w siedzibie Grupy Azoty Polyolefins dokument dotyczący propozycji zmiany (ang. Change Proposal) do umowy o kompleksową realizację projektu Polimery Police, o czym Grupa Azoty S.A. poinformowała raportem bieżącym.

Opublikowane

w dniu

Propozycja zmiany dotyczy zwiększenia wynagrodzenia dla Generalnego Wykonawcy o kwotę 5 841 629 EURO stanowiącej zdaniem Generalnego Wykonawcy sumę odsetek za opóźnione płatności należne z tytułu osiągnięcia kamieni milowych określonych w Umowie EPC. Zgodnie z treścią propozycji Generalnego Wykonawcy w przypadku odrzucenia przez Spółkę Zależną propozycji zmiany, Generalny Wykonawca wzywa Spółkę Zależną do zapłaty kwoty 5 841 629 EUR tytułem odsetek lub odszkodowania za naruszenie postanowień Umowy EPC, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego pisma.

Przede wszystkim należy podkreślić, że Grupa Azoty Polyolefins wstrzymywała płatności wynagrodzenia zgodnie z postanowieniami Umowy EPC. Płatności są realizowane po odbiorze każdego Kamienia Milowego dla każdego z podprojektów pod warunkiem dokonania odbioru wszystkich wcześniejszych ujętych w harmonogramie projektu Kamieni Milowych dla każdego z podprojektów. W związku z nieterminową realizacją prac przez Generalnego Wykonawcę Hyundai Engineering oraz koniecznością usuwania wad stwierdzonych w wykonanych pracach, płatności za te prace nie mogły być realizowane. Spółka podkreśla, że Umowa EPC przewiduje również kary umowne dla Generalnego Wykonawcy za opóźnienia w realizacji projektu – tłumaczy Wojciech Blew p.o. Prezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins.

Jest to kolejny dokument złożony w ostatnich dniach przez Generalnego Wykonawcę. W dniu 2 lutego 2024 roku Hyundai złożył Propozycję Zmiany, w której wystąpił o wydłużenie czasu realizacji projektu o kolejne 95 dni i zwiększenie wynagrodzenia. Jako podstawę do zmiany wskazywał m.in. problemy techniczne wskazane we wcześniejszych dokumentach oraz dodatkowe wydarzenia z przełomu roku 2023 i 2024, które skutkowały brakiem możliwości przeprowadzenia etapu uruchomienia instalacji, w celu osiągnięcia zakładanych Paramentów Gwarantowanych instalacji, a tym samym zakończenia prac w projekcie.

W dniu 5 lutego 2024 r. Spółka Grupa Azoty Polyolefins poinformowała Generalnego Wykonawcę, iż wstępnie sceptycznie ocenia zgłoszone propozycje. Na obecnym etapie trudno stwierdzić, czy strony osiągną porozumienie czy konieczne będzie skierowanie sporu do sądu arbitrażowego. Złożone Propozycje Zmian poddawane są ocenie formalnej.

Generalny Wykonawca w ramach umowy EPC w sposób kompleksowy odpowiada za realizację projektu. Zakończenie realizacji projektu wiąże się z osiągnięciem i utrzymaniem przez Generalnego Wykonawcę Parametrów Gwarantowanych określonych m.in. w umowach licencyjnych dla Instalacji do produkcji propylenu PDH oraz instalacji do produkcji polipropylenu PP. Osiągniecie Parametrów Gwarantowanych jest ściśle powiązane z przeprowadzeniem Testu Integralności wszystkich podprojektów. Po pozytywnym przeprowadzeniu Testu integralności trwającego nieprzerwanie 72 godziny i osiągnieciu wszystkich Paramentów Gwarantowanych, Generalny Wykonawca przystąpi do całościowego przekazania instalacji Grupie Azoty Polyolefins – zakończenia projektu Polimery Police. Do tego czasu za realizację projektu wraz z całą istniejącą infrastrukturą odpowiada Hyundai Engineering.

Jak widać ostatnia faza realizacji projektu jest najbardziej czasochłonna. Restrykcyjny proces odbiorów instalacji oraz rozruchów prowadzony jest w obecności licencjodawców technologii do produkcji propylenu i polipropylenu. Podczas prowadzonych regulacji technologicznych na bieżąco usuwane są usterki, które często wymagają wymiany podzespołów, o wydłużonym czasie dostawy. Jednocześnie, co bardzo cieszy produkcja propylenu i polipropylenu jest prowadzona w trybie ciągłym – dodaje Wojciech Blew.

Pierwsza partia produkcyjna została wyprodukowana na instalacji polipropylenu w czerwcu 2023 roku. Produkcja propylenu i polipropylenu i zwiększanie mocy produkcyjnych są realizowane zgodnie z harmonogramem projektu. Obecnie Spółka produkuje 800-900 ton polipropylenu dziennie. Procesy logistyczne są realizowane, trwa pakowanie i dystrybucja wyprodukowanego produktu pod marką Gryfilen®. Na instalacji skutecznie zostało zrealizowane „przejście” pomiędzy produkcją różnego rodzaju polipropylenu, zwiększając tym samym portfolio produktów ofertowanych na rynek. Sprzedaż wyprodukowanego w fabryce polipropylenu jest na bieżąco realizowana w oparciu o umowy z dystrybutorami oraz w trybie sprzedaży bezpośredniej. Moce produkcyjne są stopniowo zwiększane, aż do wartości założonych w projekcie 429 tys. ton propylenu rocznie oraz 437 tys. ton polipropylenu rocznie. Wejście w fazę operacyjną nowej fabryki, planowane jest w pierwszym półroczu 2024 roku, po skutecznie przeprowadzonym teście integralności przez Generalnego Wykonawcę Hyundai Engineering.

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Polimery Police przygotowują się do testu integralności, produkują już propylen i polipropylen oraz prowadzą sprzedaż w autoryzowanej sieci dystrybucji oraz do klientów bezpośrednich

Produkty wytwarzane w fabryce w Policach przeszły pozytywne testy i są dostępne w sprzedaży. Zgodnie z założeniami, portfolio produktów Spółki jest poszerzane, aż do osiągnięcia docelowej produkcji ponad 30 typów polipropylenów Gryfilen®, w tym homopolimery, kopolimery randomiczne i kopolimery udarowe.

Opublikowane

w dniu

Wprowadzanie nowych rodzajów produktów odbywa się stopniowo, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, w miarę uzyskiwania pozytywnej walidacji produktów, zarówno od strony produkcyjnej, jak i walidacji przetwórczej u klientów. Na instalacjach nowej fabryki wyprodukowano już pierwsze typy Polipropylenu z czego dwa pierwsze znajdują się w regularnej sprzedaży:

  • Gryfilen® H04-L dedykowany do produkcji sznurków i taśm spinających;

  • Gryfilen® H03-N przeznaczony do produkcji opakowań sztywnych w technologii termoformowania, również do kontaktu z żywnością;

  • Gryfilen® H03-F przeznaczony do produkcji folii BOPP.

Produkty sprzedawane są klientom bezpośrednim i przez sieć autoryzowanych dystrybutorów.

Grupa Azoty Polyolefins planuje zrealizować w pierwszym kwartale 2024 r. produkcję na stabilnej średniej do 70% zdolności nominalnej, by do końca trzeciego kwartału ją zwiększać i osiągnąć wydajność maksymalną zaplanowaną dla całego kompleksu nowej fabryki – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Infrastruktura logistyczna jest w pełni gotowa do działalności operacyjnej. Pomyślnie przeprowadzono ruchy testowe dla transportu pneumatycznego, maszyn pakująco workujących i maszyn paletyzujących. W dniu 27 grudnia 2023 roku podpisano Protokół Odbioru Tymczasowego dla Infrastruktury Logistycznej Polipropylenu. Spółka zawarła i realizuje umowy na wszystkie niezbędne do produkcji polipropylenu surowce strategiczne i media.

Kolejnym oczekiwanym przez nas etapem, od września 2023 roku, jest pomyślne przeprowadzenie 3 dniowego Testu Integralności przez Generalnego Wykonawcę Hyundai Engineering Co. Zgodnie ze zaktualizowanym w listopadzie 2023 roku harmonogramem projektu Generalny Wykonawca zapowiedział przeprowadzenie testu wszystkich instalacji z potwierdzeniem osiągniętych parametrów gwarantowanych w I kwartale 2024 – powiedział Wojciech Blew, p.o Prezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Test Integralności oznacza wspólny test określonych tzw. Parametrów Gwarantowanych wszystkich podprojektów mający na celu zweryfikowanie, czy wszystkie podprojekty razem funkcjonują w sposób ciągły oraz wolny od wad i usterek.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie