Powiat Policki

Wiosenne porządki w ogródkach

Opublikowane

w dniu

[lead]Wiosna sprzyja porządkom w przydomowych ogródkach. W wyniku tego powstaje duża ilość odpadów typu zeschła trawa, mech, końcówki przyciętych gałęzi. Odpady miękkie, trawę, można bez problemu wrzucić do worka na odpady biodegradowalne (brązowego) a grubsze gałęzie do podstawionych od 1 marca do 15 kwietnia w poszczególnych miejscowościach kontenerów.[/lead]

Ponadto odpady takie właściciele nieruchomości (a nie specjalistyczne firmy zajmujące się pielęgnacja zieleni) mogą bezpłatnie odwieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który zlokalizowany jest w miejscowości Dobra, przy ulicy Zwierzynieckiej – obok schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Od 1 marca do 15 kwietnia odpady pochodzące z pielęgnacji ogrodów można także spalać na terenie nieruchomości. Obowiązują przy tym pewne ograniczenia. Odpady roślinne musza być wolne od innych zanieczyszczeń i odpadów, których spalanie jest zabronione, w tym odpadów z drewna pokrytego farbami, lakierami, płyt wiórowych, sklejki itp. Odpady do spalania muszą być suche. W przeciwnym razie w trakcie ich spalania wydobywać się będzie duża ilość dymu, który może negatywnie wpływać na sąsiednie nieruchomości, w tym także może powodować zagrożenie w ruchu drogowym – jeśli dym będzie przedostawać się na drogę. Takie spalanie odpadów zielonych, gdy dojdzie do nadmiernego zadymienia okolicy może skutkować nałożeniem mandatu karnego w wysokości do 500 zł lub skierowaniem sprawy do sądu. Ponadto w trakcie spalania takich odpadów przestrzegać należy ogólnych warunków bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ognisko powinno być pod stałym nadzorem, w oddali od łatwopalnych materiałów, należy dopilnować wygaszenia ognia, tak, aby nie pozostawić żaru.

Jednocześnie przypominam o bezwzględnym zakazie wypalania traw. Rokrocznie notowane są takie przypadki, kiedy dochodziło do groźnego rozprzestrzenienia się ognia i konieczny był przyjazd straży pożarnej. Wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści, panuje błędne przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. 

W trakcie wypalania traw ginie wiele pożytecznych zwierząt (min. żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaków (min krety, jeże, zające, i inne drobne gryzonie), owady, a także bardzo pożyteczne dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości). W płomieniach giną także pszczoły i trzmiele – co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

[signature]Andrzej Budzyński
Komendant Straży Gminnej

[/signature]

Reklama

Powiat Policki

Droga Stobno-Mierzyn będzie otwarta przed Świętami

Wykonawca miał 5 miesięcy od wrześniowego startu do zakończenia inwestycji, ale udało się przyspieszyć – przed nami już tylko prace nad poboczami. Odbiór całości już za chwilę, także swobodnie będziemy mogli tamtędy jeździć jeszcze w tym roku, przed Świętami.

Opublikowane

w dniu

Sam teren prac znajduje się na odcinku Stobno – Mierzyn od ul. Osiedle pod Lipami do miejscowości Stobno. Wyremontowaliśmy tu zniszczoną drogę na odcinku ok. kilometra.

Wykonawcą inwestycji jest EUROVIA POLSKA.

Zakres remontu obejmował m.in:

– frezowanie istniejącej nawierzchni bitumicznej

  • ułożenie dwóch warstw bitumicznych
  • wykonanie zbrojenia warstw bitumicznych siatką z włókien szklanych i węglowych
  • częściowo wykonanie pełnej konstrukcji jezdni
  • budowę chodnika na odcinku od ul. Wędrownej do ul. Kocanki;
  • budowę chodnika do wysokości posesji nr 2 w m. Stobno;
  • wycinkę kilku drzew z uwagi na zły ich stan oraz kolizję z inwestycją;
  • wykonanie cięć technicznych krzewów
  • wykonanie poboczy z zagęszczonego frezu

Wartość umowy: 1 958 319,67 zł brutto. Realizacja inwestycji zaplanowana została ze środków budżetowych Powiatu Polickiego oraz z dotacji Polskiego Ładu: Funduszu Inwestycji Strategicznych. Wartość dofinansowania wynosi: 1.919.153,28 PLN.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Prace utwardzania pobocza w rejonie Warzymic-Będargowo ruszyły

W odpowiedzi na postulaty mieszkańców, w rejonie drogi łączącej Warzymice z Będargowem rozpoczęły się prace polegające na utwardzeniu pobocza kruszywem. Inicjatywa ta jest efektem licznych konsultacji, w tym z radą rodziców miejscowej szkoły, przedstawicielami sołectwa oraz władzami gminy.

Opublikowane

w dniu

Obecnie trwają prace przygotowawcze, które obejmują równanie terenu pod ułożenie warstwy kruszywa. Po jego rozłożeniu przewidziane jest zagęszczenie i odpowiednie profilowanie. Aby zapewnić bezpieczeństwo przebywających w pobliżu dzieci, pobocze od jezdni zostanie oddzielone słupkami.

Celem tych prac jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w omawianym rejonie, jednak są one jedynie rozwiązaniem tymczasowym. Zdając sobie sprawę z potrzeby długofalowej inwestycji, równocześnie opracowano projekt budowlany, który przewiduje kompleksową przebudowę odcinka drogi powiatowej Dołuje – Przecław na odcinku Będargowo – Warzymice, z uwzględnieniem budowy kanalizacji deszczowej, drogi dla pieszych i rowerów oraz chodnika. Prace projektowe to pierwszy krok ku pozyskaniu niezbędnych środków finansowych, z nadzieją na rozpoczęcie remontu w następnym roku.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Powiatowe Obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Policach

W Miejskim Ośrodku Kultury w Policach odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Pracownika Socjalnego, które zgromadziły liczne grono pracowników służb społecznych z całego powiatu polickiego oraz gości honorowych, takich jak przedstawiciele samorządu powiatowego i samorządów gminnych. Wśród nich znaleźli się między innymi reprezentanci Gminy Dobra, Gminy Kołbaskowo, Gminy Nowe Warpno oraz Gminy Police.

Opublikowane

w dniu

Podczas wydarzenia Starosta Policki dr Shivan Fate oraz Burmistrz Polic Krystian Kowalewski wygłosili przemówienia pełne uznania dla zaangażowania pracowników socjalnych. Dr Shivan Fate podkreślił: „To, co robicie, to nie jest praca, to jest misja, którą naprawdę wykonujecie znakomicie”. Z okazji tego święta, dyrektorzy i kierownicy ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu otrzymali symboliczne podziękowania.

Uroczystość uświetniła prelekcja Doroty Rybarskiej-Jarosz, Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, o tematyce społecznej i wspólnocie. Część artystyczną zaś zaprezentował Michał Janicki, aktor Teatru Polskiego w Szczecinie, co dodatkowo wzbogaciło program obchodów.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie