Powiat Policki

Wiosenne porządki w ogródkach

Opublikowane

w dniu

[lead]Wiosna sprzyja porządkom w przydomowych ogródkach. W wyniku tego powstaje duża ilość odpadów typu zeschła trawa, mech, końcówki przyciętych gałęzi. Odpady miękkie, trawę, można bez problemu wrzucić do worka na odpady biodegradowalne (brązowego) a grubsze gałęzie do podstawionych od 1 marca do 15 kwietnia w poszczególnych miejscowościach kontenerów.[/lead]

Ponadto odpady takie właściciele nieruchomości (a nie specjalistyczne firmy zajmujące się pielęgnacja zieleni) mogą bezpłatnie odwieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który zlokalizowany jest w miejscowości Dobra, przy ulicy Zwierzynieckiej – obok schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Od 1 marca do 15 kwietnia odpady pochodzące z pielęgnacji ogrodów można także spalać na terenie nieruchomości. Obowiązują przy tym pewne ograniczenia. Odpady roślinne musza być wolne od innych zanieczyszczeń i odpadów, których spalanie jest zabronione, w tym odpadów z drewna pokrytego farbami, lakierami, płyt wiórowych, sklejki itp. Odpady do spalania muszą być suche. W przeciwnym razie w trakcie ich spalania wydobywać się będzie duża ilość dymu, który może negatywnie wpływać na sąsiednie nieruchomości, w tym także może powodować zagrożenie w ruchu drogowym – jeśli dym będzie przedostawać się na drogę. Takie spalanie odpadów zielonych, gdy dojdzie do nadmiernego zadymienia okolicy może skutkować nałożeniem mandatu karnego w wysokości do 500 zł lub skierowaniem sprawy do sądu. Ponadto w trakcie spalania takich odpadów przestrzegać należy ogólnych warunków bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ognisko powinno być pod stałym nadzorem, w oddali od łatwopalnych materiałów, należy dopilnować wygaszenia ognia, tak, aby nie pozostawić żaru.

Jednocześnie przypominam o bezwzględnym zakazie wypalania traw. Rokrocznie notowane są takie przypadki, kiedy dochodziło do groźnego rozprzestrzenienia się ognia i konieczny był przyjazd straży pożarnej. Wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści, panuje błędne przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. 

W trakcie wypalania traw ginie wiele pożytecznych zwierząt (min. żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaków (min krety, jeże, zające, i inne drobne gryzonie), owady, a także bardzo pożyteczne dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości). W płomieniach giną także pszczoły i trzmiele – co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

[signature]Andrzej Budzyński
Komendant Straży Gminnej

[/signature]

Reklama

Powiat Policki

Alarmujące upały: Policja ostrzega przed pozostawianiem dzieci i zwierząt w samochodach!

Opublikowane

w dniu

Zaparkowane pojazdy w szczytowym momencie letnich temperatur zamieniają się w śmiertelne pułapki. Wnikliwe obserwacje ujawniają, że nawet lekko uchylone okno nie jest w stanie obniżyć temperatury do bezpiecznego poziomu. Rodzice oraz właściciele zwierząt nierzadko sądzą, że na „krótką chwilę” nic złego się nie wydarzy. Policja podkreśla, że to błędne przekonanie może prowadzić do dramatu.

Niebagatelne znaczenie ma postawa świadków, którzy zauważą dziecko lub zwierzę zamknięte w nagrzanym pojeździe. Każda minuta jest na wagę życia, dlatego też konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy. Policja przypomina o karze, która grozi za taki czyn i apeluje o odpowiedzialność oraz czujność społeczną.

Każdego roku, pomimo nieustannych apeli policji dochodzi do podobnych sytuacji. Wysokie temperatury, jak wynika z prognoz nie szybko nas opuszczą dlatego przypominamy:

  • W upalne dni pamiętajmy o naszych pociechach i planujmy nasze zajęcia tak, aby najbliższe nam osoby i zwierzęta były bezpieczne. Nawet krótkie zakupy planujmy rozważnie. Poprośmy aby ktoś zaufany zaopiekował się naszym dzieckiem, a kiedy nie ma takiej możliwości zabierzmy dziecko na zakupy ze sobą. Być może zajmie to trochę więcej czasu, mamy jednak wówczas pewność, że nasza pociecha jest bezpieczna.
  • Poruszając się po parkingach przy sklepach lub innych obiektach nie pozostawajmy obojętni i zwracajmy uwagę, czy w zaparkowanym pojeździe, obok którego przechodzimy nie znajduje się dziecko lub zwierzę. Nie bójmy się zareagować. Gdy dziecko jest spocone, mokre lub zaniepokojone natychmiast wezwijmy służby ratunkowe, Policję i Pogotowie Ratunkowe. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Opracowywanie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Polickiego na lata 2025-2030

Władze Powiatu Polickiego rozpoczęły proces tworzenia nowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, która będzie obowiązywała w latach 2025-2030. Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla przyszłości regionu, gdyż określa priorytety i kierunki działań w obszarze problemów społecznych.

Opublikowane

w dniu

Aktualnie trwają prace nad wstępnym etapem opracowywania strategii, w którym to mieszkańcy Powiatu Polickiego odgrywają główną rolę. Władze lokalne zachęcają obywateli do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie, której celem jest zebranie opinii na temat warunków życia w regionie oraz zidentyfikowanie najważniejszych wyzwań społecznych, przed którymi stoi powiat.

Ankieta jest dostępna online oraz w wersji papierowej w wybranych punktach na terenie powiatu. Każda opinia jest cenna i zostanie wykorzystana do lepszego zrozumienia sytuacji społecznej mieszkańców oraz do stworzenia skutecznych rozwiązań odpowiadających na ich potrzeby.

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych jest dokumentem niezwykle ważnym, ponieważ opiera się na rzeczywistych doświadczeniach i oczekiwaniach ludzi, którzy na co dzień tworzą i rozwijają Powiat Policki. Jest to przestrzeń dla mieszkańców, by mieć wpływ na przyszłe działania samorządu i współkształtować środowisko, w którym żyją.

Wszyscy mieszkańcy powiatu, którzy chcieliby wziąć udział w ankiecie i wyrazić swoje zdanie na temat lokalnych problemów społecznych, mogą to zrobić do końca bieżącego miesiąca.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie