Powiat Policki

Ekstremalne bieganie na Majorce

Opublikowane

w dniu

[lead]7 marca br. wylądowaliśmy na lotnisku Pała the Mallorca (Hiszpania) w składzie Zbigniew Pokrzywiński – trener, Paweł Pawlisiak – faworyt biegu oraz Janusz Łempkowski – menager, udaliśmy się do miasta Palma de Majorka. Po co to wszystko? Aby wziąć udział w prestiżowych zawodach ekstremalnych jakie są Spartan Race oraz turystycznie pozwiedzać wyspę.[/lead]

Pierwsze miłe zaskoczenie spotkało nas, gdy do dyspozycji w wypożyczalni otrzymaliśmy nowego Nissana, którego licznik przebiegu wskazywał 300km. Po zerwaniu foli ochronnych, ogarnięciu nowinek elektronicznych wyposażenia auta udaliśmy się do hotelu.

Rankiem po konsumpcji pysznego śniadanka postanowiliśmy objechać północno zachodnią  część wyspy. Zwiedziliśmy kilka urokliwych zakątków i miasteczek a popołudniową kawę wypiliśmy w miasteczku Soller  ukrytym między morzem a zboczami środkowej części gór Sierra Tramuntana. To prawdziwa perła Majorki. Stanowi swego rodzaju krajobrazowo-kulturową esencję wyspy.

Następnie postanowiliśmy  pokonać malowniczą i zapierającą dech w piersiach drogę przecinającą masyw Sierra Tramuntana.  Jest to trasa wijąca się przez kilkadziesiąt kilometrów pośród skalistych gór. Za każdym zakrętem naszym oczom ukazywała się wspaniała panorama w coraz to nowych odsłonach. Droga ta cieszy się również dużą popularnością wśród kolarzy, dla których jest to idealne miejsce do treningów oraz rajdów samochodowych.

Zwieńczeniem wrażeń tego dnia  był przejazd przez Przylądek Formentor, który jest najbardziej wysuniętym na północ skrawkiem lądu na Majorce. To cypel otoczony rzeźbionymi od tysięcy lat przez fale oraz wiatr spektakularnymi klifami osiągającymi w niektórych miejscach nawet do 300 metrów wysokości. Na końcu przylądka w 1863 roku wzniesiono latarnię morską Faro de Formentor spełniająca swoją pierwotną funkcję do dnia dzisiejszego. Esencją piękna przylądka są oczywiście krajobrazy. Właśnie w tym miejscu szczyty potężnych gór Tramuntana najbardziej kontrastują z błękitem morza. Byliśmy tymi widokami zauroczeni.

Dzień drugi to udział w biegu Spartan Race uznawanym za najlepszy na świecie w biegach z przeszkodami, oferującym  biegi dla wszystkich poziomów sprawności fizycznej, jak również konkurencyjne i elitarne biegi dla osób które mają coś więcej do udowodnienia. Spartan Race jest to miejsce dla początkujących i profesjonalnych zawodników przeszkodowych, którzy chcą sprawdzić się na  całym świecie z ponad 130 wyścigami rocznie. Trasa wyścigu usiana jest różnymi przeszkodami: błotem, drutem kolczastym, ścianami, linami i ogniem.

Jako pierwsi na trasę ruszyli zawodnicy z serii ELITE wśród których dzielnie wystartował nasz debiutant Paweł. Następnie w serii AGE GROUP na 13km do boju ruszył Zbyszek. Ja tym czasem  trzymając aparat w jednej ręce a kamerę w drugiej oczekiwałem na chłopaków przy kilku ostatnich przeszkodach na trasie. Po około godzinie i 15 min na przeszkodzie wysokościowej pojawił się Paweł, który pokonał ją ze zwinnością godną pająka poruszającego się po swej sieci. Następna przeszkoda to 200 metrowy podbieg pod kątem 45 stopni. Żeby nie było za łatwo każdy z zawodników pokonywał go z wiadrem wypełnionym kamieniami. Co to dla Pawła,chłop wykonuje po 100 pompek przed snem. Przeszkodę zaliczył z gracją porównywalną do poruszającego się karalucha. Do mety pozostało już tylko podciągnąć się na linie, powalczyć z oponami, przejść pod lub nad czołgiem (zgadnijcie co wybrał Paweł), przeskoczyć ścianę i ogień. Na mecie podekscytowany powiedział „ Po raz pierwszy wystartowałem w biegu przeszkodowym i chyba złapałem bakcyla. Zawody odbywały się na poligonie wojskowym w Palma de Mallorka. Nie jestem miłośnikiem łatwej i szybkiej przyjemności, dlatego wybrałem dłuższy dystans „SUPER” (13km+ponad 25 przeszkód) z czołówką europejską w kategorii ELITA. Jako, że byłem zupełnym laikiem, praktyczna nieznajomość poprawnego pokonania wszystkich przeszkód mocno mnie spowalniała. Finalnie dwie przeszkody pokonałem niewłaściwie i musiałem odpompować 60x burpeesów tracąc sporo sił, cennego czasu oraz kilkanaście miejsc w klasyfikacji. Oprócz ekstremalnie stromych podbiegów i zbiegów, dokuczały cierniste i kolczaste rośliny, tnące głównie golenie. Na jednym ze stromych zbiegów, wpadłem na drut kolczasty, łapiąc go w dłonie, które zalała krew.

Poza tym incydentem, bieg ukończyłem na 35miejscu jako pierwszy wśród Polaków startujących na dłuższym dystansie. bez większego uszczerbku na zdrowiu.

Zbyszek na przeszkodzie wysokościowej pojawił się w półtorej godziny po swoim starcie. Szybko i zwinnie pokonywał przeszkody pozostałe do mety. Widać było że solidnie przygotował się do zawodów, gdyż mimo wyczerpującej trasy na jego twarzy znalazło się miejsce na uśmiech a 21 miejsce w kategorii mówi samo za siebie.

Chłopaki na mecie po odebraniu medali odbyli sesję fotograficzną i podekscytowani wymieniali swoje spostrzeżenia z biegu z innymi zawodnikami.

Trener oczywiście nie pozwolił sobie zakończyć dnia na jednym biegu, Po czterech godzinach wystartował do sprintu z przeszkodami na 6 km. Ja z Pawłem oczekiwaliśmy na wzniesieniu na tym na które wbiegało się z wiadrem wypełnionymi kamieniami. Zbyszek tak zwinnie mijał wszystkich konkurentów, że gdyby nie krzyknął do nas to wycelowane obiektywy naszych telefonów najzwyczajniej by go nie uchwyciły na zdjęciu. Po 52 minutach i 5 sekundach „Trenejros” minął metę na 4 miejscu i pochwalił się zdartym naskórkiem na dłoniach. Nie było łatwo.

Wieczorem przyszedł czas na zasłużony lunch. Wybraliśmy kuchnię Meksykańską. Jesteśmy pod wrażeniem restauracji, którą zarekomendował nam Paweł.

Dzień trzeci to czas na plażowanie po trudach wyczerpujących zawodów, korzystając z pięknej pogody przy temperaturze 20 stopni odwiedziliśmy kilka przepięknych plaż Majorki. Miejscem o którym trzeba wspomnieć  a  o którym zapomnieć nie sposób była plaża o nazwie cala s’Almunia. To ukryty klejnot, który trzeba odwiedzić, gdyż tych przepięknych widoków pod wrażeniem, których jesteśmy do dziś po prostu nie da się opisać.

„Na pewno zapamiętam ten wyjazd do końca życia, super emocje super przygody, rewelacyjna pogoda i nieziemskie widoki” te słowa wypowiedział Janusz menager całej wyprawy podsumowując eskapadę wycieczkowo biegową męskiej części klubu BBL Police na   największa w archipelagu Balearów wyspę hiszpańską na Morzu Śródziemnym przepiękną Majorkę. Kiedy następny wyjazd w męskim gronie? Zobaczymy! Jeśli Ty masz ochotę dołączyć do nas, dołącz już dzisiaj do klubu BiegamBoLubi Police! Radość! Pasja! Przyjaźń ! Zapraszamy na wspólne treningi i wyjazdy więcej informacji www.biegambolubiepolice.pl

Reklama

Powiat Policki

Przyznano kolejną nagrodę Starosty Polickiego „Postawa godna naśladowania”

Podczas listopadowej sesji Rady Powiatu w Policach Starosta Policki Andrzej Bednarek wspólnie z Przewodniczącym Rady Powiatu w Policach Cezarym Arciszewskim, przyznał kolejną nagrodę „Postawa godna naśladowania”.

Opublikowane

w dniu

Nagrodę otrzymała Marzena Muchowska – mieszkanka Polic, która 7 października znalazła na ulicy Bankowej w Policach teczkę z dokumentami i pieniędzmi w kwocie 9 000 zł. Pani Marzena, dzięki znajdującym się w teczce dokumentom, skontaktowała się z właścicielem i w całości oddała znalezioną rzecz.

Każdy kto wykazuje się obywatelską postawą, w wyniku której zostaje uratowane życie, zdrowie lub mienie innego człowieka, zasługuje na szczególne uznanie społeczeństwa. Pani Marzena z pewnością zalicza się do grona takich osób – mówił Starosta Policki Andrzej Bednarek.

Z wnioskiem o przyznanie nagrody Starosty Polickiego „Postawa godna naśladowania” zwrócił się Komendant Powiatowy Policji w Policach insp. Mariusz Bajor.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Powiat Policki wyróżniony w konkursie „Zachodniopomorskie Magnolie EFS”

Powiat Policki został wyróżniony w konkursie „Zachodniopomorskie Magnolie EFS” organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. Uroczysta gala odbyła się 21 listopada w Operze na Zamku w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

Celem konkursu było uhonorowanie dotychczasowych wysiłków podmiotów, instytucji i osób zaangażowanych w realizację w województwie zachodniopomorskim projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Do udziału w tegorocznej edycji, w dziesięciu kategoriach, nadesłano 68 zgłoszeń. Na liście pojawiły się nie tylko podmioty, instytucje, osoby zaangażowane we wdrażanie Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, ale także indywidualne osoby, które skorzystały ze wsparcia oferowanego przez EFS, które dzięki temu wsparciu zmieniły swoje życie. Komisja preselekcyjna po burzliwych dyskusjach i podjęciu trudnych decyzji, dokonała wyboru ścisłej trójki nominowanych w ramach każdej z kategorii.

Powiat Policki został nominowany i wyróżniony w obszarze „Europejski Fundusz Społeczny na Pomorzu Zachodnim” w kategorii „Beneficjent z pasją” za realizację projektów pod nazwą „Regionalne Centrum Wsparcia Osób Niesamodzielnych w Policach”, „Rodzina Razem się Trzyma” i „Dorosłość – Samodzielność – Rodzina”.

Podczas gali Powiat Policki reprezentowała Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska.

Stworzyliśmy w Powiecie Polickim miejsca, w których rodzina może znaleźć pomoc w każdym zakresie. Te trzy projekty stwarzają takie możliwości – mówi Beata Chmielewska Członek Zarządu Powiatu w Policach.

Nagroda „Zachodniopomorskiej Magnolii EFS 2022” trafiła do Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. wraz z Partnerami.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Dzień Seniora w Powiecie Polickim

Prawie 1 500 Mieszkańców Powiatu Polickiego uczestniczyło w Powiatowych obchodach Dnia Seniora, podczas koncertu „Tych lat nie odda nikt”. Wydarzenie zorganizowano 19 listopada w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach.

Opublikowane

w dniu

Powiatowe obchody Dnia Seniora już na stałe wpisały się w harmonogram imprez organizowanych przez Powiat Policki. Pierwsza impreza odbyła się w 2016 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach, gdzie na Seniorów czekał występ aktorów z Teatru Polskiego w Szczecinie. W 2017 roku impreza przeniosła się do hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach. Seniorzy mieli okazję obejrzeć występ Eleni. W 2018 roku na scenie zaprezentowały się Czerwone Gitary. W 2019 roku dla Seniorów z Powiatu Polickiego zaśpiewała Halina Frąckowiak, a w 2021 roku przedstawiono spektakl „Noc kolorowych snów”.

W tym roku Seniorzy z Powiatu Polickiego mieli okazję posłuchać koncertu „Tych lat nie odda nikt”, a wraz z nim najpiękniejszych standardów polskiej piosenki, ponadczasowych przebojów m.in. z repertuaru Ireny Santor, Ireny Jarockiej, Anny Jantar, Violetty Villas oraz Piotra Szczepanika, w wykonaniu Jacka Wójcickiego, Justyny Bacz, Julity Kożuszek i Ireneusza Milczka, a także zespołu pod kierownictwem Mariusza Dubrawskiego.

W obchodach wzięli udział Seniorzy z całego Powiatu Polickiego.

Gospodarzem spotkania był Starosta Policki Andrzej Bednarek, który wraz z Zarządem Powiatu w Policach oraz Przewodniczącym Rady Powiatu w Policach przywitał wszystkich uczestników wydarzenia.

W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele gmin Powiatu Polickiego.

Przed koncertem, Starosta Policki Andrzej Bednarek, Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Cezary Arciszewski, Wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka i Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska wyróżnili Leokadię Rygielską i Halinę Olejarnik – odznaczone Honorową Odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego.

Następnie gospodarze uroczystości podziękowali organizacjom pozarządowym, które wspierają samorząd Powiatu Polickiego w działalności na rzecz Seniorów.

Wyróżnienia i podziękowania otrzymali:

Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Policach

Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło Nr 1 w Trzebieży

Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koła Nr 2 w Stobnie

Oddział Okręgowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Szczecinie Koło Terenowe w Nowym Warpnie

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników Grupy Azoty Zakładów Chemicznych S.A. z siedzibą w Policach

Szczecińskie Stowarzyszenie „Złoty Wiek” z siedzibą w Szczecinie

Związek Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej Koło w Policach

Stowarzyszenie Policki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Policach

Nowowarpieński Uniwersytet Trzeciego Wieku z siedzibą w Nowym Warpnie

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Policach

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Policach

Stowarzyszenie Klubu Przyjaciół Gminy Kołbaskowo.

Organizatorem Powiatowych obchodów Dnia Seniora był Powiat Policki.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie