[lead]7 marca br. wylądowaliśmy na lotnisku Pała the Mallorca (Hiszpania) w składzie Zbigniew Pokrzywiński – trener, Paweł Pawlisiak – faworyt biegu oraz Janusz Łempkowski – menager, udaliśmy się do miasta Palma de Majorka. Po co to wszystko? Aby wziąć udział w prestiżowych zawodach ekstremalnych jakie są Spartan Race oraz turystycznie pozwiedzać wyspę.[/lead]
Pierwsze miłe zaskoczenie spotkało nas, gdy do dyspozycji w wypożyczalni otrzymaliśmy nowego Nissana, którego licznik przebiegu wskazywał 300km. Po zerwaniu foli ochronnych, ogarnięciu nowinek elektronicznych wyposażenia auta udaliśmy się do hotelu.
Rankiem po konsumpcji pysznego śniadanka postanowiliśmy objechać północno zachodnią część wyspy. Zwiedziliśmy kilka urokliwych zakątków i miasteczek a popołudniową kawę wypiliśmy w miasteczku Soller ukrytym między morzem a zboczami środkowej części gór Sierra Tramuntana. To prawdziwa perła Majorki. Stanowi swego rodzaju krajobrazowo-kulturową esencję wyspy.
Następnie postanowiliśmy pokonać malowniczą i zapierającą dech w piersiach drogę przecinającą masyw Sierra Tramuntana. Jest to trasa wijąca się przez kilkadziesiąt kilometrów pośród skalistych gór. Za każdym zakrętem naszym oczom ukazywała się wspaniała panorama w coraz to nowych odsłonach. Droga ta cieszy się również dużą popularnością wśród kolarzy, dla których jest to idealne miejsce do treningów oraz rajdów samochodowych.
Zwieńczeniem wrażeń tego dnia był przejazd przez Przylądek Formentor, który jest najbardziej wysuniętym na północ skrawkiem lądu na Majorce. To cypel otoczony rzeźbionymi od tysięcy lat przez fale oraz wiatr spektakularnymi klifami osiągającymi w niektórych miejscach nawet do 300 metrów wysokości. Na końcu przylądka w 1863 roku wzniesiono latarnię morską Faro de Formentor spełniająca swoją pierwotną funkcję do dnia dzisiejszego. Esencją piękna przylądka są oczywiście krajobrazy. Właśnie w tym miejscu szczyty potężnych gór Tramuntana najbardziej kontrastują z błękitem morza. Byliśmy tymi widokami zauroczeni.
Dzień drugi to udział w biegu Spartan Race uznawanym za najlepszy na świecie w biegach z przeszkodami, oferującym biegi dla wszystkich poziomów sprawności fizycznej, jak również konkurencyjne i elitarne biegi dla osób które mają coś więcej do udowodnienia. Spartan Race jest to miejsce dla początkujących i profesjonalnych zawodników przeszkodowych, którzy chcą sprawdzić się na całym świecie z ponad 130 wyścigami rocznie. Trasa wyścigu usiana jest różnymi przeszkodami: błotem, drutem kolczastym, ścianami, linami i ogniem.
Jako pierwsi na trasę ruszyli zawodnicy z serii ELITE wśród których dzielnie wystartował nasz debiutant Paweł. Następnie w serii AGE GROUP na 13km do boju ruszył Zbyszek. Ja tym czasem trzymając aparat w jednej ręce a kamerę w drugiej oczekiwałem na chłopaków przy kilku ostatnich przeszkodach na trasie. Po około godzinie i 15 min na przeszkodzie wysokościowej pojawił się Paweł, który pokonał ją ze zwinnością godną pająka poruszającego się po swej sieci. Następna przeszkoda to 200 metrowy podbieg pod kątem 45 stopni. Żeby nie było za łatwo każdy z zawodników pokonywał go z wiadrem wypełnionym kamieniami. Co to dla Pawła,chłop wykonuje po 100 pompek przed snem. Przeszkodę zaliczył z gracją porównywalną do poruszającego się karalucha. Do mety pozostało już tylko podciągnąć się na linie, powalczyć z oponami, przejść pod lub nad czołgiem (zgadnijcie co wybrał Paweł), przeskoczyć ścianę i ogień. Na mecie podekscytowany powiedział „ Po raz pierwszy wystartowałem w biegu przeszkodowym i chyba złapałem bakcyla. Zawody odbywały się na poligonie wojskowym w Palma de Mallorka. Nie jestem miłośnikiem łatwej i szybkiej przyjemności, dlatego wybrałem dłuższy dystans „SUPER” (13km+ponad 25 przeszkód) z czołówką europejską w kategorii ELITA. Jako, że byłem zupełnym laikiem, praktyczna nieznajomość poprawnego pokonania wszystkich przeszkód mocno mnie spowalniała. Finalnie dwie przeszkody pokonałem niewłaściwie i musiałem odpompować 60x burpeesów tracąc sporo sił, cennego czasu oraz kilkanaście miejsc w klasyfikacji. Oprócz ekstremalnie stromych podbiegów i zbiegów, dokuczały cierniste i kolczaste rośliny, tnące głównie golenie. Na jednym ze stromych zbiegów, wpadłem na drut kolczasty, łapiąc go w dłonie, które zalała krew.
Poza tym incydentem, bieg ukończyłem na 35miejscu jako pierwszy wśród Polaków startujących na dłuższym dystansie. bez większego uszczerbku na zdrowiu.
Zbyszek na przeszkodzie wysokościowej pojawił się w półtorej godziny po swoim starcie. Szybko i zwinnie pokonywał przeszkody pozostałe do mety. Widać było że solidnie przygotował się do zawodów, gdyż mimo wyczerpującej trasy na jego twarzy znalazło się miejsce na uśmiech a 21 miejsce w kategorii mówi samo za siebie.
Chłopaki na mecie po odebraniu medali odbyli sesję fotograficzną i podekscytowani wymieniali swoje spostrzeżenia z biegu z innymi zawodnikami.
Trener oczywiście nie pozwolił sobie zakończyć dnia na jednym biegu, Po czterech godzinach wystartował do sprintu z przeszkodami na 6 km. Ja z Pawłem oczekiwaliśmy na wzniesieniu na tym na które wbiegało się z wiadrem wypełnionymi kamieniami. Zbyszek tak zwinnie mijał wszystkich konkurentów, że gdyby nie krzyknął do nas to wycelowane obiektywy naszych telefonów najzwyczajniej by go nie uchwyciły na zdjęciu. Po 52 minutach i 5 sekundach „Trenejros” minął metę na 4 miejscu i pochwalił się zdartym naskórkiem na dłoniach. Nie było łatwo.
Wieczorem przyszedł czas na zasłużony lunch. Wybraliśmy kuchnię Meksykańską. Jesteśmy pod wrażeniem restauracji, którą zarekomendował nam Paweł.
Dzień trzeci to czas na plażowanie po trudach wyczerpujących zawodów, korzystając z pięknej pogody przy temperaturze 20 stopni odwiedziliśmy kilka przepięknych plaż Majorki. Miejscem o którym trzeba wspomnieć a o którym zapomnieć nie sposób była plaża o nazwie cala s’Almunia. To ukryty klejnot, który trzeba odwiedzić, gdyż tych przepięknych widoków pod wrażeniem, których jesteśmy do dziś po prostu nie da się opisać.
„Na pewno zapamiętam ten wyjazd do końca życia, super emocje super przygody, rewelacyjna pogoda i nieziemskie widoki” te słowa wypowiedział Janusz menager całej wyprawy podsumowując eskapadę wycieczkowo biegową męskiej części klubu BBL Police na największa w archipelagu Balearów wyspę hiszpańską na Morzu Śródziemnym przepiękną Majorkę. Kiedy następny wyjazd w męskim gronie? Zobaczymy! Jeśli Ty masz ochotę dołączyć do nas, dołącz już dzisiaj do klubu BiegamBoLubi Police! Radość! Pasja! Przyjaźń ! Zapraszamy na wspólne treningi i wyjazdy więcej informacji www.biegambolubiepolice.pl
– piątek 2 czerwca 10:00-14:00 – przyjazd mobilnego dentysty – Dentobus – Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach – wejście do Szkoły Podstawowej
Głównym celem przyjazdu było udzielanie świadczeń ogólnostomatologicznych oraz profilaktycznych zawartych w koszyku świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży do lat 18, w tym: wizyty adaptacyjne, nauka prawidłowego szczotkowania zębów, lakierowanie, badania okresowe i kontrolne oraz leczenie próchnicy.
Dentobus jest w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym, dysponującym m.in. specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem punktowego RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi.
– niedziela 4 czerwca 12:00-16:00 – Powiatowy Tydzień Czerwonej Krwinki – Police – parafia pw. św. Kazimierza w Policach ul. Wyszyńskiego.
Akcja organizowana przez Powiat Policki i Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi RP Klub HDK w Policach. Podczas akcji będzie można oddać krew. W trakcie wydarzenia zaplanowano również festyn z okazji Dnia Dziecka.
Powiat Policki utworzy Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie przemysłu chemicznego
We wtorek 9 maja w siedzibie Starostwa Powiatowego w Policach rozpoczęto realizację projektu pod nazwą „Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie przemysłu chemicznego w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach”.
W wydarzeniu, oprócz przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Policach – Starosty Polickiego Andrzeja Bednarka, Wicestarosty Polickiego Joanny Napiwodzkiej, Członka Zarządu Powiatu w Policach Beaty Chmielewskiej, Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach Cezarego Arciszewskiego, Przewodniczącej Komisji Edukacji i Kultury Danuty Chylewskiej-Kęsy i Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Agnieszki Bąk, wzięli udział przedstawiciele Partnerów Projektu:
– Partner Branżowy – Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego na czele z Prezesem mgr inż. Jerzym Klimczakiem
– Partner Dodatkowy – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie na czele z Prorektorem ds. organizacji i rozwoju, prof. ZUT, dr hab. inż. Krzysztofem Pietrusewiczem
– Partner przy realizacji projektu – Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. na czele z Członkiem Zarządu Anną Tarocińską.
Realizatora projektu – Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach reprezentowała Dyrektor Agata Jarymowicz i Wicedyrektor Monika Przychodniak-Loga. Grupę Azoty Polyolefins S.A. reprezentował Prezes Zarządu dr Andrzej Niewiński, a Grupę Azoty Police Serwis sp. z o.o. Prezes Zarządu Paweł Strzelczyk.
Na realizację projektu Powiat Policki otrzymał dofinansowanie w kwocie 13 000 000,00 zł z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Całkowita wartość projektu wynosi 15 244 800,00 zł.
Liderem Projektu jest Powiat Policki, a realizatorem Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach.
Zakres inwestycji obejmuje utworzenie i wsparcie funkcjonowania branżowego centrum umiejętności (BCU), realizującego koncepcję Centrów Doskonalenia Zawodowego (CoVEs).
Głównym celem projektu jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w branży chemicznej, poprzez utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności w Policach z dziedziny przemysłu chemicznego.
W tym celu wybudowany zostanie nowy budynek jednokondygnacyjny wraz z konieczną infrastrukturą oraz zagospodarowaniem terenu. Planowana powierzchnia użytkowa budynku to 1086,22 m2. Budynek BCU projektowany i wykonany będzie jako obiekt pasywny i zgodny z zasadą DNSH, zgodny ze standardem budynków o niemal zerowym zużyciu energii. W budynku powstanie 6 pracowni chemicznych oraz 2 pracownie komputerowe.
Centrum powstanie przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, dla którego organem prowadzącym jest Powiat Policki. W szkole jest prowadzone kształcenie zawodowe w zawodzie technik technologii chemicznej.
Projekt pod nazwą „Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie przemysłu chemicznego w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach” został podzielony na trzy etapy:
– I etap: stworzenie BCU w przemyśle chemicznym – między innymi: realizacja zadania w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, nadzór nad wykonaniem robót budowlanych, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku BCU, zakup wyposażenia pomieszczeń i pracowni planowanych do utworzenia w BCU, powołanie BCU i włączenie do Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach.
– II etap: wsparcie funkcjonowania BCU – między innymi: zatrudnienie pracowników BCU, powołanie Rady BCU, prowadzenie szkoleń, kursów i egzaminów, organizacja staży, spotkania z pracodawcami, prowadzenie doradztwa
– III etap: zarządzanie projektem – między innymi: koordynowanie realizacji projektu, postępowania przetargowe, nadzór nad inwestycją, zakup niezbędnych materiałów biurowych.
Planowana data zakończenia projektu to 30 czerwca 2026 r.
Podpisano list intencyjny z Politechniką Morską w Szczecinie
W czwartek 13 kwietnia w siedzibie Politechniki Morskiej w Szczecinie podpisano list intencyjny dotyczący realizacji przez Powiat Policki projektu pod nazwą „Usunięcie niewłaściwie składowanych odpadów w Policach przy ul. Kamiennej”.
List intencyjny podpisali Wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka i Rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie Wojciech Ślączka, w obecności Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Bogusławy Szulc, Naczelnika Wydziału Geodezji i Kartografii Tadeusza Łukasiuka, Inspektora w Wydziale Ochrony Środowiska Urszuli Ciok-Piotrowskiej i dr inż. Grzegorza Stępnia z Katedry Geodezji i Pomiarów Offshore Politechniki Morskiej.
W ramach listu intencyjnego, eksperci Politechniki Morskiej w Szczecinie pomogą w realizacji projektu poprzez monitoring geodezyjny, w którym wykorzystywane będą nowoczesne technologie pomiarowe (drony, odczyty laserowe, wizualizacje 3D).
Określenie przez pracowników Politechniki Morskiej objętości pryzm odpadów przeznaczonych do usunięcia znacznie ułatwiło podpisanie korzystnej umowy z wykonawcą projektu na realizację rekultywacji terenu przy ulicy Kamiennej. W tym przypadku współpraca środowiska naukowego i samorządowego przyniosła wymierne korzyści i mam nadzieję, że dalsze współdziałanie jeszcze bardziej się rozwinie – mówiła Wicestarosta Policki Joanna Napiwodzka.
Współpraca Starostwa Powiatowego w Policach i Politechniki Morskiej w Szczecinie ma obejmować także przedsięwzięcia o charakterze dydaktycznym, naukowo-badawczym oraz administracyjno-gospodarczym.
Podjęte zostaną działania, które będą wspierać i upowszechniać nowoczesne metody pomiarowe i obliczeniowe w środowisku geodezyjnym na terenie Powiatu Polickiego.
Podczas spotkania podjęto także temat dalszej współpracy w zakresie praktyk studenckich w powiatowym urzędzie.
Tekst: Politechnika Morska w Szczecinie, Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji
Serwis używa plików cookie aby zachować jego pełne funkcjonowanie. Pliki cookie skategoryzowane jako konieczne do funkcjonowania serwisu przechowywane są w historii Twojej przeglądarki. Korzystamy również z plików cookie firm trzecich (Google, Facebook), informacje te pomagają nam dostarczać najlepsze rozwiązania w celu zapewnienia funkcjonowania serwisu.
Niezbędne pliki cookies są absolutnym minimum potrzebnym do funkcjonowania tego serwisu. Ta kategoria zawiera jedynie pliki cookies potrzebne do podstawowego funkcjonowania serwisu oraz rozwiązań zabezpieczających. Te pliki nie przechowują żadnych prywatnych informacji o użytkowniku.