Powiat Policki

Wspólne sadzenie lasu w trzech puszczach

Opublikowane

w dniu

[lead]Szczecin to jedno z niewielu miast w Polsce zatopionych w gęstwinie zieleni. Ze wszystkich stron otaczają go lasy – Puszczy Wkrzańskiej, Goleniowskiej i Bukowej. Obecności tych zielonych enklaw doświadczają na co dzień wszyscy szczecinianie – wędrując, jeżdżąc na rowerach czy spacerując podczas ucieczki od miejskiego zgiełku. O to, aby każdy czuł się dobrze w podszczecińskich lasach dbamy na co dzień my – leśnicy z trzech nadleśnictw – Gryfina, Trzebieży i Klinisk, okalających Szczecin.[/lead]

Pielęgnujemy, chronimy, dbamy o zapasy drewna dla wszystkich i miejsca, w których można odpocząć. Jak co roku wiosną na dziesiątkach hektarów w trzech puszczach sadzimy również około 2 milionów młodych drzew. Dla przyszłych pokoleń i dla leśnych stworzeń. Od tego się wszystko zaczyna. Nie da się ukryć, że drewno jest z lasu, a każdy jego metr zaczyna życie jako mała sadzonka. Poprzednie pokolenia leśników zadbały o nas i o to, aby drewna nie brakowało dziś nikomu. Teraz my dbamy o tych którzy za kilka dekad też będą chcieli cieszyć się jego pięknem. Wszak to surowiec od wieków niezastąpiony w setkach dziedzin życia. Drzewa i drewno to miejsce życia dla niezliczonej ilości zwierząt, grzybów i roślin. O tym też pamiętamy dzieląc leśne zasoby. Wszystkich, którzy chcą towarzyszyć nam w wiosennej akcji zalesieniowej zapraszamy do trzech puszcz sąsiadujących ze Szczecinem. W dniu 13 kwietnia b.r., w Puszczy Bukowej, Goleniowskiej i Wkrzańskiej chcemy, jak co roku wspólnie ze szczecinianami posadzić młode pokolenia lasu. Opowiemy przy okazji jak na co dzień dbamy o to, by młody las zdrowo rósł, wyjaśnimy dlaczego budujemy w lesie płoty, sosnę sadzimy w jamkę, a buka szpadlem. Podpowiemy dlaczego sosna to królowa Puszczy Wkrzańskiej i Goleniowskiej, a buk rządzi niepodzielnie w Puszczy Bukowej. Zdradzimy również ile metrów „drewna” wspólnie posadzimy i jak podzielimy się nim z leśnymi stworzeniami i naszymi wnukami. Opowiemy również o tym, jak to się dzieje, że młode drzewka mają zdolność do intensywniejszego pochłaniania szkodliwych substancji krążących w powietrzu. To naturalni pochłaniacze smogu.

[subtitle]Puszcza Wkrzańska RAZEM DLA POKOLEŃ[/subtitle]

13 kwietnia w Puszczy Wkrzańskiej. Spotykamy się o godzinie 10.00 w Leśnictwie Tatynia oddział 602g (patrz – mapa z lokalizacją) gdzie przygotowaliśmy miejsce do sadzenia drzewek.

Sadzimy sosnę oraz dęby. Młode dębowe drzewka grodzimy „leśnymi płotami”. Po co? Rozpięte na drewnianych słupkach metalowe siatki to jeden z elementów ochrony lasu. A ściślej mówiąc ochrony młodych drzewek przed żarłoczną zwierzyną (jelenie, sarny). Grodzenia (bo tak fachowo nazywa się „leśne płoty”) instaluje się wszędzie tam, gdzie wprowadzane są atrakcyjne dla zwierzyny leśnej gatunki drzew – odmienne od tych które rosną wokół. Przykładowo – dęby w drzewostanach sosnowych lub bukowych. Gatunki takie stanowią ciekawą odmianę w codziennym menu zwierząt, które z rozkoszą posilają się soczystymi smakołykami. Aby temu zapobiec gatunki takie sadzi się na tak zwanych gniazdach i chroni ogrodzeniami do momentu, aż będą na tyle duże, że nie zagrożą im leśne żarłoki. Później ogrodzenia demontuje się i wykorzystuje w innym miejscu w lesie.

Zapisy przyjmujemy do dnia 9 kwietnia br. pod nr tel. 91 312 69 83 – sekretariat Nadleśnictwa Trzebież (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00). Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Zakończenie spotkania około godziny 15.00.

[subtitle]Puszcza Bukowa łączy pokolenia[/subtitle]

13 kwietnia w Puszczy Bukowej. Spotykamy się o godzinie 10.00 w Puszczy Bukowej przy Przełęczy Trzech Braci (patrz – mapa z lokalizacją), skąd udamy się na miejsce sadzenia drzewek. Sadzimy buka zwyczajnego. Nie ma wielu miejsc w puszczy, w których musimy to robić. Na przeważającym obszarze odnawia się ona bowiem naturalnie – poprzez opadanie nasion i późniejszy bujny wzrost młodych pokoleń lasu. Na przestrzeni wielu lat odsłania się je, usuwając stopniowo górujące nad nimi drzewa rodzicielskie. W ten sposób dopuszcza się powoli światło do dna lasu. Taki sposób postępowania wynika z wymagań gatunkowych buka, który nie lubi zbyt intensywnego nasłonecznienia. Sztuczne odnowienie lasu prowadzone jest w puszczy tam, gdzie nie jest możliwe odnowienie naturalne (np. tam, gdzie nie udał się samosiew, albo konieczna jest przebudowa (zamiana) drzewostanów iglastych na liściaste). Opowiemy o tym podczas pracy. W sadzeniu drzew wspiera nas także firma Kronospan i jej szczeciński Alfa Terminal. W ramach prowadzonego od 19 lat projektu Kronodrzewko pracownicy firmy wraz z rodzinami posadzili już pół miliona nowych drzew w całej Polsce. Kronodrzewko służy ochronie środowiska naturalnego, podnosząc jednocześnie świadomość ekologiczną.

Zapisy przyjmujemy do dnia 9 kwietnia b.r. pod numerem telefonu (91) 416 20 71 – sekretariat Nadleśnictwa Gryfino (czynny od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do godziny 15.00). Ilość miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Zakończenie spotkania – około godziny 15.00. Dla uczestników spotkania przygotowaliśmy jak zawsze ciekawe niespodzianki.

Istnieje możliwość skorzystania z transportu autokarem (z uwagi na ograniczoną ilość miejsc decyduje również kolejność zgłoszeń). Odjazd autokaru o godzinie 9.00 spod siedziby Nadleśnictwa Gryfino, kolejny przystanek około godziny 9:20 w Szczecinie Podjuchach na ulicy Metalowej (obok poczty). Autokar będzie oznakowany logotypem akcji.

[subtitle]W lesie z mamą i tatą[/subtitle]

13 kwietnia w Puszczy Goleniowskiej. Spotykamy się o godzinie 11.00 w Szczecin-Wielgowo na końcu ul. Bryczkowskiego przy szlabanie (patrz – mapa z lokalizacją), skąd udamy się na miejsce sadzenia drzewek. Sadzimy sosnę zwyczajną. W przeciwieństwie do buka zwyczajnego, sadzonego tego dnia w Puszczy Bukowej sosnę sadzimy na większych powierzchniach, na których uprzednio pozyskaliśmy dojrzałe drzewa. Jest to przestrzeń otwarta, bo sosna jest gatunkiem światłożądnym i nie lubi rosnąć w cieniu górujących nad nią drzew.

Zapisy przyjmujemy do dnia 9 kwietnia br. pod nr tel. 91-43-121-30 – Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, sekretariat tel. 91-43-121-24 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00). Ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Zakończenie spotkania około godziny 15.30

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają niezbędne narzędzia do sadzenia drzew. Za wyjątkiem osób jadących autokarami (Nadleśnictwo Gryfino), dojazd uczestników odbywa się na koszt własny. Organizatorzy i podmioty współpracujące nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie zdarzenia losowe i nieszczęśliwe wypadki uczestników, mogące mieć miejsce w trakcie spotkania. Uczestnicy spotkania biorą w nim udział na własne ryzyko i odpowiedzialność. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać opiekę osób dorosłych (rodzice, opiekunowie prawni lub nauczyciele). Uczestnicy nie mogą domagać się od Organizatorów pokrycia jakichkolwiek kosztów udziału w spotkaniu. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykonywania zdjęć z przebiegu spotkania do celów promocji wydarzenia (w tym do umieszczenia na stronach internetowych: Nadleśnictwa Gryfino – www.gryfino.szczecin.lasy.gov.pl, Nadleśnictwa Kliniska – www.kliniska.szczecin.lasy.gov.pl, Nadleśnictwa Trzebież – www.trzebiez.szczecin.lasy.gov.pl oraz RDLP Szczecin – www.szczecin.lasy.gov.pl).

Prosimy dostosować ubiór do warunków terenowych i w miarę możliwość zabrać rękawiczki robocze.

Reklama

Powiat Policki

Alarmujące upały: Policja ostrzega przed pozostawianiem dzieci i zwierząt w samochodach!

Opublikowane

w dniu

Zaparkowane pojazdy w szczytowym momencie letnich temperatur zamieniają się w śmiertelne pułapki. Wnikliwe obserwacje ujawniają, że nawet lekko uchylone okno nie jest w stanie obniżyć temperatury do bezpiecznego poziomu. Rodzice oraz właściciele zwierząt nierzadko sądzą, że na „krótką chwilę” nic złego się nie wydarzy. Policja podkreśla, że to błędne przekonanie może prowadzić do dramatu.

Niebagatelne znaczenie ma postawa świadków, którzy zauważą dziecko lub zwierzę zamknięte w nagrzanym pojeździe. Każda minuta jest na wagę życia, dlatego też konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy. Policja przypomina o karze, która grozi za taki czyn i apeluje o odpowiedzialność oraz czujność społeczną.

Każdego roku, pomimo nieustannych apeli policji dochodzi do podobnych sytuacji. Wysokie temperatury, jak wynika z prognoz nie szybko nas opuszczą dlatego przypominamy:

  • W upalne dni pamiętajmy o naszych pociechach i planujmy nasze zajęcia tak, aby najbliższe nam osoby i zwierzęta były bezpieczne. Nawet krótkie zakupy planujmy rozważnie. Poprośmy aby ktoś zaufany zaopiekował się naszym dzieckiem, a kiedy nie ma takiej możliwości zabierzmy dziecko na zakupy ze sobą. Być może zajmie to trochę więcej czasu, mamy jednak wówczas pewność, że nasza pociecha jest bezpieczna.
  • Poruszając się po parkingach przy sklepach lub innych obiektach nie pozostawajmy obojętni i zwracajmy uwagę, czy w zaparkowanym pojeździe, obok którego przechodzimy nie znajduje się dziecko lub zwierzę. Nie bójmy się zareagować. Gdy dziecko jest spocone, mokre lub zaniepokojone natychmiast wezwijmy służby ratunkowe, Policję i Pogotowie Ratunkowe. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Opracowywanie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Polickiego na lata 2025-2030

Władze Powiatu Polickiego rozpoczęły proces tworzenia nowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, która będzie obowiązywała w latach 2025-2030. Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla przyszłości regionu, gdyż określa priorytety i kierunki działań w obszarze problemów społecznych.

Opublikowane

w dniu

Aktualnie trwają prace nad wstępnym etapem opracowywania strategii, w którym to mieszkańcy Powiatu Polickiego odgrywają główną rolę. Władze lokalne zachęcają obywateli do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie, której celem jest zebranie opinii na temat warunków życia w regionie oraz zidentyfikowanie najważniejszych wyzwań społecznych, przed którymi stoi powiat.

Ankieta jest dostępna online oraz w wersji papierowej w wybranych punktach na terenie powiatu. Każda opinia jest cenna i zostanie wykorzystana do lepszego zrozumienia sytuacji społecznej mieszkańców oraz do stworzenia skutecznych rozwiązań odpowiadających na ich potrzeby.

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych jest dokumentem niezwykle ważnym, ponieważ opiera się na rzeczywistych doświadczeniach i oczekiwaniach ludzi, którzy na co dzień tworzą i rozwijają Powiat Policki. Jest to przestrzeń dla mieszkańców, by mieć wpływ na przyszłe działania samorządu i współkształtować środowisko, w którym żyją.

Wszyscy mieszkańcy powiatu, którzy chcieliby wziąć udział w ankiecie i wyrazić swoje zdanie na temat lokalnych problemów społecznych, mogą to zrobić do końca bieżącego miesiąca.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie