Powiat Policki

Czy mieszka z tobą superpies?

Opublikowane

w dniu


[lead]Marka Pedigree®, we współpracy z ekspertami ds. żywienia zwierząt oraz lekarzami weterynarii, przygotowała kampanię edukacyjną dotyczą pięciu najważniejszych potrzeb psów „Podaruj psu supermoc”. Jej celem jest uświadomienie opiekunom jak właściwie zajmować się zwierzęciem, by został superpsem. Jednym z elementów kampanii jest program „SuperPies”, którego premiera odbyła się na antenie Telewizji Polsat 2 marca. W programie biorą udział gwiazdy: Marcin Mroczek, Darek Kuźniak, oraz Rafał Mroczek, Agnieszka Włodarczyk i Małgorzata Ostrowska-Królikowska.[/lead]

Pies jaki jest, każdy widzi: pysk, cztery łapy, ogon – każdego można opisać w ten podstawowy sposób. Wynikające z rasy różnice przejawiają się w umaszczeniu, budowie ciała, predyspozycjach i skłonnościach czy zakodowanych wzorcach zachowań. Jedna rzecz jest jednak absolutnie wspólna dla wszystkich psów: ich potrzeby, które muszą być spełniane, by pies był szczęśliwy. Tylko wtedy pupil będzie miał szansę być zdrowym i radosnym superpsem. 

U podstaw psiego szczęścia leżą jego naturalne potrzeby. Zwierzę funkcjonuje zgodnie 
z biologiczną piramidą: najważniejsze są sprawy fizjologiczne, a w dalszej kolejności pozostałe. Wielu opiekunów zawęża opiekę nad pupilem do dwóch podstawowych aspektów – karmienia i wyprowadzania na spacer. Jednak psia natura jest bardziej złożona, a jej zaniedbane aspekty prędzej czy później dadzą o sobie znać w postaci problemów zdrowotnych czy wychowawczych. 

Aby w pełni i odpowiedzialnie troszczyć się o dobrostan swojego pupila i aby mógł stać się superpsem, należy zadbać o spełnienie pięciu potrzeb, do których zalicza się właściwe odżywianie, zdrowie, aktywność fizyczną, stymulację intelektualną i poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, każda z nich jest związana z „pięcioma wolnościami” zawartymi w Kodeksie Dobrostanu Zwierząt, który został opracowany przez angielskich specjalistów 
z Rady Dobrostanu Zwierząt (Farm Animals Welfare Council).

Psy są wiernymi przyjaciółmi człowieka od tysięcy lat. Każdy kochający swojego pupila opiekun docenia jego towarzystwo, bezinteresowną miłość i bezgraniczne oddanie. Badania naukowe potwierdziły dobroczynny wpływ zwierząt w życiu człowieka. Udowodniono, że przebywanie w ich towarzystwie korzystnie wpływa na kondycję fizyczną, zdrowie, samopoczucie i psychikę ludzi – obniża ciśnienie krwi, zmniejsza poczucie napięcia nerwowego, łagodzi stany lękowe, a jednocześnie pobudza do aktywności w stanach depresji czy apatii. Psy biorą udział w terapiach i pomagają ludziom w wykonywaniu wielu zadań – pomagają chronić ludzkie mienie, często także ratują życie. Są źródłem radości. Zasługują na podziw, miłość i dobre, zdrowe życie. Zasługują na to, by wszystkie ich potrzeby były spełniane.

Firma Mars, właściciel marki Pedigree®, odpowiedzialnie realizuje swoją misję tworzenia lepszego świata dla zwierząt, w którym są one zdrowe, szczęśliwe i mile widziane. Dlatego celem kampanii „Podaruj psu supermoc” jest edukowanie opiekunów na temat tego, jak niezwykle istotne jest zaspokojenie psich potrzeb dla ich dobrostanu. Pedigree® wspiera moce superpsów, oferując im pełnowartościowe i zbilansowane posiłki oraz przysmaki, które pomagają w codziennej trosce o ich zdrowie i formę, a także sprzyjają budowaniu więzi między czworonogiem a opiekunem. 

[subtitle]PIĘĆ POTRZEB PSÓW:[/subtitle]

Właściwe żywienie 

Aby móc się zdrowo rozwijać i cieszyć się dobrą formą, każdy pies musi mieć zapewnione właściwe odżywanie. Gotowe jedzenie dla psów jest nie tylko wygodne dla opiekunów, ale przede wszystkim odpowiednie i bezpieczne dla zwierząt. Jego receptury są opracowywane w oparciu o wiedzę naukową oraz według wytycznych i regulacji, m.in. takich organizacji jak Europejska Federacja Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF).

Gotowe, pełnoporcjowe jedzenie dla psów to pokarm kompletny i zbilansowany, dostarczający wszystkie niezbędne składniki oraz energię. Może ono stanowić wyłączny pokarm zdrowego zwierzęcia przez całe jego życie lub pewien etap, na jaki zostało opracowane – twierdzi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, specjalistka do spraw żywienia zwierząt Mars Polska. Obok tzw. karmy bytowej, która może stanowić podstawę codziennego zdrowego żywienia, doskonałym uzupełnieniem są przysmaki – w tym przekąski funkcjonalne, np. przysmaki dentystyczne dentastix. Dzięki nim pies będzie budował swoje moce, np. moc zdrowych zębów i dziąseł. Stosowane codziennie, dzięki właściwościom ścierającym, pomagają ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego u psów nawet do 80%i.

Potrzeba właściwego żywienia jest bezpośrednio związana z zawartą w Kodeksie Dobrostanu Zwierząt wolnością od głodu, pragnienia i niedożywienia.

Zdrowie

Zdrowie to podstawa szczęśliwego życia każdego superpsa. W Kodeksie Dobrostanu Zwierząt związana jest z wolnością od bólu, ran i chorób dzięki zapobieganiu, szybkiej diagnozie 
i leczeniu. Właściwe żywienie zwierzęcia jest w tym aspekcie kluczowe. Żeby pies był 
w formie przez całe swoje życie należy go odpowiednio karmić, obserwować i regularnie odwiedzać z nim gabinet lekarski. 

Wielu opiekunów przychodzi do lekarza weterynarii dopiero w momencie, gdy ze zwierzęciem dzieje się już coś bardzo niedobrego, gdy jest widocznie chory lub cierpiący. Natomiast wielu problemom można zapobiec przez odpowiednie badania oraz regularne zabiegi profilaktyczne– mówi Głowacka. 

Aktywność fizyczna 

Psy uwielbiają spacery ze swoimi opiekunami. Ruch rozwija supermoc radości i dobrego humoru, a także przyczynia się w bezpośredni sposób do utrzymania zdrowia i kondycji. Wspólne wyjścia i zabawy sprzyjają nie tylko budowaniu relacji między psem a opiekunem. Odgrywają znaczącą rolę w utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała. Badania wskazują na wyższe prawdopodobieństwo krótszego życia u psów z nadwagą. 

Wyniki badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Liverpoolu oraz naukowców z należącego do segmentu Mars Petcare Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAMpokazały, że psy z nadwagą żyły do 2,5 roku krócej w porównaniu do tych o prawidłowej masie ciała– mówi Głowacka. – W przypadku wszystkich ras stwierdzono związek pomiędzy nadwagą a skróceniem długości życia.

Aktywność fizyczna wynika z podstawowej wolności do wyrażania potrzeb charakterystycznych dla gatunku oraz wolności od chorób.

Stymulacja intelektualna 

Spacery to nie tylko okazja, żeby pies mógł się wybiegać. To także doskonały moment, aby zadbać o kolejną potrzebę czworonoga – stymulację intelektualną. Pupilowi nie wystarczy tylko miska pełna pysznego jedzenia i regularne spacery dookoła bloku. Superpies musi realizować się także, wykorzystując swoje instynkty. Tylko tak będzie mógł kształtować supermoc intelektu i dobrej zabawy. Dodatkowo można nagradzać go za wykonanie zadania smakowitym ciasteczkiem biscrok, które ucieszy psie podniebienie i dostarczy potrzebnychwitamin i minerałów, aby pomóc utrzymać i wzmocnić jego naturalną odporność.

Zapewniając psu odpowiednie rozrywki, zabawy i niespodzianki, stymulujemy jego rozwój oraz umożliwiamy realizowanie naturalnych zachowań, takich jak węszenie czy potrzeba żucia i gryzienia. Te potrzeby często nie są odpowiednio realizowanie podczas „zwykłych” spacerów. Pies swoim nosem poznaje świat i zabawy wykorzystujące ten zmysł są dla niego niesamowicie atrakcyjne. Jeśli nie damy naszemu pupilowi czegoś, co będzie mógł bezpiecznie podgryzać i żuć, to prawdopodobieństwo, że sam znajdzie sobie coś takiego 
w domu, zdecydowanie rośnie – 
radzi Głowacka.

W Kodeksie Dobrostanu Zwierząt potrzeba stymulacji intelektualnej związana jest z wolnością od strachu i stresu poprzez zapewnienie opieki i traktowanie, które nie powoduje psychicznego cierpienia zwierząt oraz wolnością do wyrażania potrzeb charakterystycznych dla gatunku.

Poczucie bezpieczeństwa 

Ta potrzeba dotyczy odpowiedniej opieki i wychowywania. Aby była spełniona, zwierzę musi mieć zapewnione odpowiednie warunki codziennego funkcjonowania: miejsce do snu i odpoczynku, towarzystwo opiekuna, troskę o zdrowie, poczucie więzi i miłości oraz jasno ustaloną hierarchię. Zapewniając pupilowi poczucie bezpieczeństwa dajemy mu szansę na bycie zdrowym i szczęśliwym superpsem, który na pewno odwdzięczy się bezinteresowną miłością i bezgranicznym oddaniem.

Bezpieczeństwo wiąże się z wolnością od urazów psychicznych i bólu poprzez zapewnienie odpowiedniego schronienia i miejsca odpoczynku oraz wolnością od strachu i stresu.

[subtitle]Pięć potrzeb = jeden szczęśliwy SuperPies[/subtitle]

Opiekunowie coraz większą wagę przywiązują do dobrostanu zwierząt. Wiedza na temat odpowiedzialnego wychowywania i odżywania psów jest coraz bardziej powszechna. Ciągle jednak wiele osób nie ma świadomości, że nie tylko pełna miska i spacery stanowią 
o szczęściu pupila. Dlatego marka Pedigree® podjęła się zadania propagowania świadomej adopcji zwierząt oraz odpowiedzialnej opieki na nimi w świetle pięciu potrzeb psów – aby każdy z nich miał szansę stać się superpsem. 

Z życia wzięte historie psów i ich opiekunów można śledzić w Telewizji Polsat w programie „SuperPies” od 2 marca, w każdą sobotę o godz. 17:45.

Reklama

Powiat Policki

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach poszukuje rodziny zastępczej dla czworga rodzeństwa

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach poszukuje rodziny zastępczej, która podjęłaby się sprawowania opieki nad czworgiem rodzeństwa – dziewczynką w wieku lat trzynastu oraz jej trojgiem braci w wieku jedenastu, siedmiu i dwóch lat.

Opublikowane

w dniu

Są to wspaniałe i chcące poznawać świat dzieci. Znalezienie nowego domu dla tak licznego rodzeństwa jest dla nas sporym wyzwaniem. Mimo wszystko wierzymy, że jest rodzina, która otoczy je opieką i da poczucie nieustannego bezpieczeństwa.

Osoby zainteresowane pozostaniem rodziną zastępczą dla dzieci prosimy o kontakt telefoniczny bądź mailowy z pracownikami Działu Wsparcia i Świadczeń Pieczy Zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach.

Tel: (91) 42 40 700 lub tel. całodobowy 603 083 020

E-mail: sekretariat@pcpr.police.pl

Więcej informacji mogą Państwo uzyskać dzwoniąc pod powyższy numer stacjonarny i prosząc o połączenie z Działem Wsparcia i Świadczeń Pieczy Zastępczej. Dane kontaktowe są również podane na naszej stronie internetowej https:/www.pcpr.police.pl/kontakt.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Powiat Policki otrzymał środki na realizację zadania „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”

We wtorek 14 marca w siedzibie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie podpisano umowę na realizację zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rozwoju i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023.

Opublikowane

w dniu

Stosowną umowę podpisali Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach Beata Karlińska (z upoważnienia Zarządu Powiatu w Policach).
Wojewoda Zachodniopomorski przekaże Powiatowi Polickiemu środki z funduszu na realizację programu w łącznej kwocie 115 097,00 zł.Celem programu jest ograniczanie skutków niepełnosprawności, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami oraz umożliwienie im pełnego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności np. poprzez udział w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych czy sportowych.Program skierowany będzie do osób posiadających znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności w tym do osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, zamieszkałymi na terenie Powiatu Polickiego. Asystenci będą pomagali osobom z niepełnosprawnościami w czynnościach dnia codziennego. Usługi asystenta wesprą osobę z niepełnosprawną przy:

  • wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/ sportowe itp.);
  • wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne;
  • zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
  • załatwieniu spraw urzędowych;
  • nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
  • korzystaniu z dóbr kultury (tj. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.),
  • wykonywaniu czynności dnia codziennego.

Usługi świadczone będą przez 7 dni w tygodniu, w zależności od zgłoszonych potrzeb.Szczegółowych informacji udziela Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach (telefon 91 317 02 028, e-mail: sekretariat@pcpr.police.pl)

Tekst: Daniel Kiełczewski/Wydział Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Policach

Czytaj dalej

Powiat Policki

Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w Powiecie Polickim

Projekt pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w Powiecie Polickim” jest realizowany w trzech placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Policki: w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Policach. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych poprzez wsparcie kompleksowych działań inwestycyjnych polegających na głębokiej termomodernizacji i podjętych w celu doprowadzenia budynków szkolnych do standardu energetycznego „pasywnego” lub „prawie zeroemisyjnego”.

Opublikowane

w dniu

W poniedziałek 13 marca w Starostwie Powiatowym w Policach odbyła się konferencja prasowa dotycząca realizacji projektu pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w Powiecie Polickim.”

W konferencji wzięli udział Starosta Policki Andrzej Bednarek, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska, Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Policach Agnieszka Bąk oraz Dyrektorzy placówek oświatowych, w których realizowany jest projekt: Agata Jarymowicz Dyrektor Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, Ryszard Budzisz Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Policach i Marcin Głuszyk Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży.

Planowane działania termomodernizacyjne w projekcie to między innymi:

  • modernizacja instalacji co, w tym wymiana grzejników,
  • docieplenie ścian zewnętrznych warstwą styropianu,
  • wymiana drzwi zewnętrznych,
  • docieplenie stropodachu,
  • wymiana stolarki okiennej,
  • modernizacja c.w.u. z niezbędnym wyposażeniem i osprzętem,
  • montaż wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej,
  • wymiana oświetlenia na energooszczędne z czujkami ruchu,
  • montaż paneli fotowoltaicznych

Projekt pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w Powiecie Polickim” jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne oraz w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Aktualnie zakończyły się prace w budynku szkolnym Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach. W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży prace nadal trwają i powinny zakończyć się do 15 lipca br. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Policach wyłoniono wykonawcę i prace niedługo się rozpoczną.

Całkowita wartość projektu wynosi 19 224 480,13 zł.

Pierwotna wysokość dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego obszaru Gospodarczego w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu wynosiła 5 189 210,56 zł. Po otrzymaniu decyzji Ministra Klimatu i Środowiska Powiat Policki otrzymał dodatkowe dofinansowanie w kwocie 6.568.434,48 zł. Łączna kwota dofinansowania z tych środków wynosi 11 757 645,04 zł – mówiła podczas konferencji Beata Chmielewska Członek Zarządu Powiatu w Policach.

Kolejne dofinansowanie w kwocie 2 223 947,43 zł pochodzi z Rządowego Funduszy Inwestycji Lokalnych. Kwota 2 350 242,14 zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego i jest przeznaczona na inwestycję w Trzebieży. Pozostała kwota 2 892 645,52 zł pochodzi z budżetu Powiatu Polickiego.

Tekst i Foto: Mateusz Frąckowiak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie