Powiat Policki

Czy mieszka z tobą superpies?

Opublikowane

w dniu


[lead]Marka Pedigree®, we współpracy z ekspertami ds. żywienia zwierząt oraz lekarzami weterynarii, przygotowała kampanię edukacyjną dotyczą pięciu najważniejszych potrzeb psów „Podaruj psu supermoc”. Jej celem jest uświadomienie opiekunom jak właściwie zajmować się zwierzęciem, by został superpsem. Jednym z elementów kampanii jest program „SuperPies”, którego premiera odbyła się na antenie Telewizji Polsat 2 marca. W programie biorą udział gwiazdy: Marcin Mroczek, Darek Kuźniak, oraz Rafał Mroczek, Agnieszka Włodarczyk i Małgorzata Ostrowska-Królikowska.[/lead]

Pies jaki jest, każdy widzi: pysk, cztery łapy, ogon – każdego można opisać w ten podstawowy sposób. Wynikające z rasy różnice przejawiają się w umaszczeniu, budowie ciała, predyspozycjach i skłonnościach czy zakodowanych wzorcach zachowań. Jedna rzecz jest jednak absolutnie wspólna dla wszystkich psów: ich potrzeby, które muszą być spełniane, by pies był szczęśliwy. Tylko wtedy pupil będzie miał szansę być zdrowym i radosnym superpsem. 

U podstaw psiego szczęścia leżą jego naturalne potrzeby. Zwierzę funkcjonuje zgodnie 
z biologiczną piramidą: najważniejsze są sprawy fizjologiczne, a w dalszej kolejności pozostałe. Wielu opiekunów zawęża opiekę nad pupilem do dwóch podstawowych aspektów – karmienia i wyprowadzania na spacer. Jednak psia natura jest bardziej złożona, a jej zaniedbane aspekty prędzej czy później dadzą o sobie znać w postaci problemów zdrowotnych czy wychowawczych. 

Aby w pełni i odpowiedzialnie troszczyć się o dobrostan swojego pupila i aby mógł stać się superpsem, należy zadbać o spełnienie pięciu potrzeb, do których zalicza się właściwe odżywianie, zdrowie, aktywność fizyczną, stymulację intelektualną i poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, każda z nich jest związana z „pięcioma wolnościami” zawartymi w Kodeksie Dobrostanu Zwierząt, który został opracowany przez angielskich specjalistów 
z Rady Dobrostanu Zwierząt (Farm Animals Welfare Council).

Psy są wiernymi przyjaciółmi człowieka od tysięcy lat. Każdy kochający swojego pupila opiekun docenia jego towarzystwo, bezinteresowną miłość i bezgraniczne oddanie. Badania naukowe potwierdziły dobroczynny wpływ zwierząt w życiu człowieka. Udowodniono, że przebywanie w ich towarzystwie korzystnie wpływa na kondycję fizyczną, zdrowie, samopoczucie i psychikę ludzi – obniża ciśnienie krwi, zmniejsza poczucie napięcia nerwowego, łagodzi stany lękowe, a jednocześnie pobudza do aktywności w stanach depresji czy apatii. Psy biorą udział w terapiach i pomagają ludziom w wykonywaniu wielu zadań – pomagają chronić ludzkie mienie, często także ratują życie. Są źródłem radości. Zasługują na podziw, miłość i dobre, zdrowe życie. Zasługują na to, by wszystkie ich potrzeby były spełniane.

Firma Mars, właściciel marki Pedigree®, odpowiedzialnie realizuje swoją misję tworzenia lepszego świata dla zwierząt, w którym są one zdrowe, szczęśliwe i mile widziane. Dlatego celem kampanii „Podaruj psu supermoc” jest edukowanie opiekunów na temat tego, jak niezwykle istotne jest zaspokojenie psich potrzeb dla ich dobrostanu. Pedigree® wspiera moce superpsów, oferując im pełnowartościowe i zbilansowane posiłki oraz przysmaki, które pomagają w codziennej trosce o ich zdrowie i formę, a także sprzyjają budowaniu więzi między czworonogiem a opiekunem. 

[subtitle]PIĘĆ POTRZEB PSÓW:[/subtitle]

Właściwe żywienie 

Aby móc się zdrowo rozwijać i cieszyć się dobrą formą, każdy pies musi mieć zapewnione właściwe odżywanie. Gotowe jedzenie dla psów jest nie tylko wygodne dla opiekunów, ale przede wszystkim odpowiednie i bezpieczne dla zwierząt. Jego receptury są opracowywane w oparciu o wiedzę naukową oraz według wytycznych i regulacji, m.in. takich organizacji jak Europejska Federacja Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF).

Gotowe, pełnoporcjowe jedzenie dla psów to pokarm kompletny i zbilansowany, dostarczający wszystkie niezbędne składniki oraz energię. Może ono stanowić wyłączny pokarm zdrowego zwierzęcia przez całe jego życie lub pewien etap, na jaki zostało opracowane – twierdzi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, specjalistka do spraw żywienia zwierząt Mars Polska. Obok tzw. karmy bytowej, która może stanowić podstawę codziennego zdrowego żywienia, doskonałym uzupełnieniem są przysmaki – w tym przekąski funkcjonalne, np. przysmaki dentystyczne dentastix. Dzięki nim pies będzie budował swoje moce, np. moc zdrowych zębów i dziąseł. Stosowane codziennie, dzięki właściwościom ścierającym, pomagają ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego u psów nawet do 80%i.

Potrzeba właściwego żywienia jest bezpośrednio związana z zawartą w Kodeksie Dobrostanu Zwierząt wolnością od głodu, pragnienia i niedożywienia.

Zdrowie

Zdrowie to podstawa szczęśliwego życia każdego superpsa. W Kodeksie Dobrostanu Zwierząt związana jest z wolnością od bólu, ran i chorób dzięki zapobieganiu, szybkiej diagnozie 
i leczeniu. Właściwe żywienie zwierzęcia jest w tym aspekcie kluczowe. Żeby pies był 
w formie przez całe swoje życie należy go odpowiednio karmić, obserwować i regularnie odwiedzać z nim gabinet lekarski. 

Wielu opiekunów przychodzi do lekarza weterynarii dopiero w momencie, gdy ze zwierzęciem dzieje się już coś bardzo niedobrego, gdy jest widocznie chory lub cierpiący. Natomiast wielu problemom można zapobiec przez odpowiednie badania oraz regularne zabiegi profilaktyczne– mówi Głowacka. 

Aktywność fizyczna 

Psy uwielbiają spacery ze swoimi opiekunami. Ruch rozwija supermoc radości i dobrego humoru, a także przyczynia się w bezpośredni sposób do utrzymania zdrowia i kondycji. Wspólne wyjścia i zabawy sprzyjają nie tylko budowaniu relacji między psem a opiekunem. Odgrywają znaczącą rolę w utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała. Badania wskazują na wyższe prawdopodobieństwo krótszego życia u psów z nadwagą. 

Wyniki badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Liverpoolu oraz naukowców z należącego do segmentu Mars Petcare Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAMpokazały, że psy z nadwagą żyły do 2,5 roku krócej w porównaniu do tych o prawidłowej masie ciała– mówi Głowacka. – W przypadku wszystkich ras stwierdzono związek pomiędzy nadwagą a skróceniem długości życia.

Aktywność fizyczna wynika z podstawowej wolności do wyrażania potrzeb charakterystycznych dla gatunku oraz wolności od chorób.

Stymulacja intelektualna 

Spacery to nie tylko okazja, żeby pies mógł się wybiegać. To także doskonały moment, aby zadbać o kolejną potrzebę czworonoga – stymulację intelektualną. Pupilowi nie wystarczy tylko miska pełna pysznego jedzenia i regularne spacery dookoła bloku. Superpies musi realizować się także, wykorzystując swoje instynkty. Tylko tak będzie mógł kształtować supermoc intelektu i dobrej zabawy. Dodatkowo można nagradzać go za wykonanie zadania smakowitym ciasteczkiem biscrok, które ucieszy psie podniebienie i dostarczy potrzebnychwitamin i minerałów, aby pomóc utrzymać i wzmocnić jego naturalną odporność.

Zapewniając psu odpowiednie rozrywki, zabawy i niespodzianki, stymulujemy jego rozwój oraz umożliwiamy realizowanie naturalnych zachowań, takich jak węszenie czy potrzeba żucia i gryzienia. Te potrzeby często nie są odpowiednio realizowanie podczas „zwykłych” spacerów. Pies swoim nosem poznaje świat i zabawy wykorzystujące ten zmysł są dla niego niesamowicie atrakcyjne. Jeśli nie damy naszemu pupilowi czegoś, co będzie mógł bezpiecznie podgryzać i żuć, to prawdopodobieństwo, że sam znajdzie sobie coś takiego 
w domu, zdecydowanie rośnie – 
radzi Głowacka.

W Kodeksie Dobrostanu Zwierząt potrzeba stymulacji intelektualnej związana jest z wolnością od strachu i stresu poprzez zapewnienie opieki i traktowanie, które nie powoduje psychicznego cierpienia zwierząt oraz wolnością do wyrażania potrzeb charakterystycznych dla gatunku.

Poczucie bezpieczeństwa 

Ta potrzeba dotyczy odpowiedniej opieki i wychowywania. Aby była spełniona, zwierzę musi mieć zapewnione odpowiednie warunki codziennego funkcjonowania: miejsce do snu i odpoczynku, towarzystwo opiekuna, troskę o zdrowie, poczucie więzi i miłości oraz jasno ustaloną hierarchię. Zapewniając pupilowi poczucie bezpieczeństwa dajemy mu szansę na bycie zdrowym i szczęśliwym superpsem, który na pewno odwdzięczy się bezinteresowną miłością i bezgranicznym oddaniem.

Bezpieczeństwo wiąże się z wolnością od urazów psychicznych i bólu poprzez zapewnienie odpowiedniego schronienia i miejsca odpoczynku oraz wolnością od strachu i stresu.

[subtitle]Pięć potrzeb = jeden szczęśliwy SuperPies[/subtitle]

Opiekunowie coraz większą wagę przywiązują do dobrostanu zwierząt. Wiedza na temat odpowiedzialnego wychowywania i odżywania psów jest coraz bardziej powszechna. Ciągle jednak wiele osób nie ma świadomości, że nie tylko pełna miska i spacery stanowią 
o szczęściu pupila. Dlatego marka Pedigree® podjęła się zadania propagowania świadomej adopcji zwierząt oraz odpowiedzialnej opieki na nimi w świetle pięciu potrzeb psów – aby każdy z nich miał szansę stać się superpsem. 

Z życia wzięte historie psów i ich opiekunów można śledzić w Telewizji Polsat w programie „SuperPies” od 2 marca, w każdą sobotę o godz. 17:45.

Reklama

Powiat Policki

XVII edycja „Wierszomanii” wzbudziła emocje wśród najmłodszych

W czwartkowy dzień, 18 kwietnia, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach była świadkiem kreatywności i entuzjazmu, jaki wzbudziła XVII edycja „Wierszomanii”. Impreza zgromadziła młodych pasjonatów poezji pod hasłem „Z ust dziecięcych radość płynie – Wierszomania z tego słynie”, stając się świętem słowa mówionego w wykonaniu najmłodszych.

Opublikowane

w dniu

Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Starosty Polickiego oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie, co podkreśliło znaczenie konkursu na kulturalnej mapie regionu. Nagrody i wyróżnienia wręczali Członek Zarządu Powiatu w Policach, Beata Chmielewska, oraz Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego, Danuta Chylewska-Kęsy.

Do udziału w „Wierszomanii” stanęły dzieci z 21 lokalnych przedszkoli, w tym placówek w Przecławiu, Tanowie, Trzebieży oraz Szkół Podstawowych nr 6 i w Dołujach. Szczególne wrażenie zrobili na zgromadzonej publiczności młodzi recytatorzy z SOSW nr 1 w Policach, Colin Przybyła i Ernest Stankiewicz, którzy gościnnie zaprezentowali swoje umiejętności.

Jury konkursowe kierowane przez przewodniczącą Tamarę Wacholc, złożone z doświadczonych ekspertów w dziedzinie literatury i logopedii, miało niełatwe zadanie wyłonić najlepszych młodych poetów. W składzie jury znaleźli się Małgorzata Hrycaj – ceniona szczecińska poetka, Anna Pasierb – inicjatorka „Wierszomanii” oraz Renata Gniewosz – logopeda z poradni.

Dodatkową atrakcją było wystąpienie Klauna – Andzi Kuleczki i jej towarzysza Dziczka, którzy swoimi zabawami i dowcipami sprawili, że na twarzach dzieci pojawiły się uśmiechy, a trema przed występem została pokonana.

Małgorzata Hrycaj, chwaląc uczestników, podkreśliła, jak ważne są tego typu wydarzenia dla rozwoju dzieci, ich wyobraźni i umiejętności wyrażania siebie poprzez sztukę.

Laureaci „Wierszomanii” odebrali nagrody za pierwsze trzy miejsca oraz liczne wyróżnienia, a doniosłość wydarzenia zaznaczyła obecność ważnych osobistości lokalnej sceny edukacyjnej i kulturalnej.

Oto zwycięzcy XVII edycji „Wierszomanii”:
I miejsce zajęły ex aequo:
  • Maria Szafran z Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach
  • Marcelina Cybak z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach
II miejsce zdobyli ex aequo:
  • Emilia Łagódka z Przedszkola Publicznego nr 8 w Policach
  • Miłosz Jędrzejewski z Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach
III miejsce zajęła:
  • Aniela Chełminiak z Przedszkola Publicznego nr 9 w Policach
Wyróżnienia zdobyli:
  • Izabela Grocholewska z Przedszkola Publicznego w Trzebieży
  • Łucja Czeszejko z Przedszkola Publicznego nr 9 w Policach
  • Borys Borkowski z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach
Nagrodę szczególną, dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Policach Haliny Michalak, otrzymała Emilia Łagódka za recytację wiersza „Czekoladki dla sąsiadki” Doroty Gellner. Nagrodą tą był bon o wartości 300 zł przeznaczony na lody dla całej grupy przedszkolnej Emilii.
Zdjęcie: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kaliscy uczniowie zwyciężają w Zachodniopomorskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych w Policach

W Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach odbył się kolejny, emocjonujący Zachodniopomorski Przegląd Musztry Klas Mundurowych. Inicjatywa, zorganizowana przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji w Szczecinie, zgromadziła dziewięć drużyn reprezentujących szkoły z różnych miast regionu.

Opublikowane

w dniu

Na przegląd zjechali uczniowie ze Szczecina, Polic, Gościna, Kalisza Pomorskiego, Trzebiatowa, Chojny oraz Nowogardu. Wszystkie drużyny rywalizowały w dwóch głównych kategoriach: prezentacji musztry zespołowej, zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, oraz w programie dowolnym, który umożliwił poszczególnym drużynom wykazanie się kreatywnością.

Zmagania oceniało jury składające się z ekspertów w dziedzinie musztry i kształcenia mundurowego, biorąc pod uwagę precyzję ruchów, synchroniczność zespołu i ogólny poziom wykonania. Najwyższym podium cieszyć mogli się tegoroczni laureaci – uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Drugie miejsce przypadło gospodarzom przeglądu, czyli uczniom Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, zaś na trzecim stopniu podium stanęli reprezentanci Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie.

Wydarzenie to nie tylko pokaz kompetencji uczniów w dziedzinie musztry wojskowej, ale także istotna okazja do promowania wartości patriotycznych oraz dyscypliny wśród młodzieży, a także umożliwienie spotkania z kulturą i tradycją wojskową Polski.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Rady Powiatu Polickiego

W niedzielnych wyborach samorządowych w powiecie polickim przewagę zdobyła Koalicja Obywatelska, która uzyskała największą ilość mandatów. Spośród 19 miejsc w Radzie Powiatu w Policach, aż 9 zajmą przedstawiciele tego ugrupowania.

Opublikowane

w dniu

Zgodnie z ostatecznymi wynikami wyborów, Koalicja Obywatelska, której liderem jest Donald Tusk, będzie miała decydujący wpływ na kierunki działań samorządu. Na dalszych pozycjach znalazło się Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Gryf XXI z sześcioma mandatami oraz Prawo i Sprawiedliwość, które będzie miało trzech radnych. Niepokojącą nowością jest pojawienie się w radzie reprezentanta partii Trzecia Droga, co może świadczyć o rosnącej dywersyfikacji politycznej na lokalnym poziomie.

W składzie rady odnajdziemy takie osobistości jak Shivan Fate, Dorota Krzywicka, Jacek Jekiel, Marek Kaczyński, Paulina Pietras-Lewicka, Janusz Szwyd, Marek Arendt, Danuta Chylewska-Kęsy oraz Zbigniew Pokrzywiński reprezentujących Koalicję Obywatelską. Z ramienia Wspólnoty Samorządowej Gryf XXI znaleźli się Izabela Wesołowska-Kośmider, Teresa Dera, Jacek Fabisiak, Andrzej Bednarek, Beata Chmielewska i Adam Pacholik. Prawo i Sprawiedliwość będzie reprezentowała trójka radnych: Jerzy Okopny, Jolanta Pisarska i Grzegorz Kruszkowski. Ostatnie miejsce w radzie zajął Tomasz Czubara z Trzeciej Drogi.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie