Gmina Dobra

Bezrzecze nie chce kolejnego dyskontu

Opublikowane

w dniu

[lead]Sklepy Dino to polska sieć marketów wielobranżowych, posiadająca prawie 1000 placówek na terenie całego kraju. Znane są głównie mieszkańcom województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, małopolskiego. W Zachodniopomorskiem działają w mniejszych miejscowościach, takich jak Płoty, Gardno, Banie, Pyrzyce, Moryń czy Choszczno. [/lead]

Dyskonty Dino charakteryzują się jednakową architekturą o stosunkowo niewielkiej powierzchni handlowej 400 m2 i realizują ideę „marketu blisko klienta”. Na stronie internetowej sieci możemy przeczytać, że satysfakcja kupujących jest dla firmy najważniejsza, dlatego za cel stawia sobie „świeżość i dobrą jakość oferowanych towarów.”

Wszystko pięknie, prawda? Tylko czy Bezrzecze na pewno potrzebuje kolejnego dyskontu i to zlokalizowanego akurat przy skrzyżowaniu ruchliwej ulicy, tuż obok przystanku autobusowego i naprzeciwko szkoły podstawowej? 

Planowana budowa sklepu na działkach 66/49, 60/3 oraz 60/4 bulwersuje mieszkańców od początku bieżącego roku. Sprawa trafiła już na szczebel samorządowy, gdyż zbulwersowani właściciele posesji bezpośrednio sąsiadujących z projektowaną inwestycją zaalarmowali radnych w z Bezrzecza, Katarzynę Ciurzyńską i Janusza Zarzyckiego, zgłaszając oficjalne uwagi na dyżurze. Co do tej pory wydarzyło się w temacie planowanej budowy sklepu Dino przy ul. Koralowej? Przypomnijmy:

[subtitle]Pod koniec 2018 r. dwie mieszkanki poszły do pani wójt prosząc o wstrzymanie budowy[/subtitle]

16 stycznia br. Katarzyna Ciurzyńska na blogu mojebezrzecze.pl udostępniła informację o planach dotyczących działki czytelnikom, czym wywołała prawdziwą burzę wśród lokalnej społeczności. 

17 stycznia zostało upublicznione krytyczne pismo wystosowano przez sołtysa Bezrzecza, Piotra Piosickiego oraz Radę Sołecką do wójta gminy Dobra, Teresy Dery. Na ten temat oficjalnie wypowiedział się również Janusz Zarzycki, z wykształcenia geodeta, współorganizator projektu między innymi osiedla Koralowego. Negatywną opinię odnośnie planowanej inwestycji wydała Rada Rodziców przy SP Bezrzecze. Radni K. Ciurzyńska oraz J. Zarzycki udali się do Wydziału Planowania Przestrzennego i Warunków Zabudowy Urządu Gminy Dobra, gdzie miała być im przedstawiona dokumentacja dotycząca budowy wspomnianego sklepu. Niestety, z niezrozumiałych względów, wbrew Ustawie o Samorządzie Gminnym, materiały nie zostały radnym udostępnione. 

28 lutego delegacja mieszkańców Bezrzecza wybrała się ze skargą do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie, w nadziei zapoznania się tam z dokumentami dotyczącymi planowanej inwestycji. Zabrali ze sobą wspomniane wyżej negatywne opinie na temat budowy sklepu wystawione przez sołtysa oraz Radę Sołecką i Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Bezrzeczu.

[subtitle]Jakie minusy inwestycji przy zbiegu ulicy Koralowej i Górnej wymieniają wszyscy wypowiadający się w tej sprawie?[/subtitle]

Przede wszystkim podkreślają swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa, gdyż budowa sklepu spowoduje zwiększenie ruchu w obrębie szkoły i skrzyżowania, które już obecnie jest zakorkowane, najbardziej w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Bardzo często dochodzi tam do stłuczek. 

Wjazd na teren handlowo-usługowy ma znajdować się przy przystanku autobusowym linii 74 i 105, z którego korzystają dorośli oraz dzieci. Łatwo można sobie wyobrazić niebezpieczne sytuacje, jakie stworzą tiry z dostawami lawirujące w tym miejscu oraz klienci wjeżdżający samochodami na parking. 

W bliskim sąsiedztwie planowanej inwestycji znajduje się punkt przedszkolny oraz filia Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, gdzie na zajęcia dodatkowe przychodzą uczniowie bezrzeczańskiej podstawówki. Lokalizacja sklepu spożywczego naprzeciwko szkoły stworzy niepotrzebne niebezpieczeństwo dla dzieci, które będą na pewno ze zwiększoną częstotliwością przechodzić przez ulicę, chcąc kupić sobie jakiś smakołyk do jedzenia.

W rejonie dominuje zabudowa jednorodzinna. Lokalizacja dyskontu godzi więc w zasadę dobrego sąsiedztwa i w spokój mieszkańców. Zaburzy również charakter okolicy. Bardzo niepokojący jest także plan podniesienia terenu pod planowaną budowę (do poziomu jadłodajni Górny Taras). Domy bezpośrednio sąsiadujące z działką mają zostać bowiem odgrodzone murem oporowym dochodzącym nawet do 4 metrów wysokości!

Mieszkańcy Bezrzecza na lokalnych forach internetowych dają upust swojemu niezadowoleniu. Piszą: ”mamy już wystarczającą ilość marketów”, „droga będzie notorycznie zakorkowana”, „szykują nam Armageddon”. Pytają: kto na to pozwala? „Co będzie jak w końcu dojdzie do planowanego remontu ulicy Koralowej”? I „dlaczego przy planowaniu ważnych, gminnych inwestycji nie bierze się pod uwagę zdania mieszkańców?” 

Przewija się zarzut braku lokalnego planu zagospodarowania terenu, który mimo wielokrotnych zapewnień od wielu lat urzędującej wójt Teresy Dery wciąż nie został uchwalony. Dlaczego? Nie wiem kto zna odpowiedź na to pytanie. 

[subtitle]Na jakim etapie jest obecnie wspomniana budowa marketu?[/subtitle]

Urząd Gminy Dobra wezwał spółkę Zielony Rynek 2 BT sp. z o.o. z Krotoszyna, inwestora, który wystąpił o wydanie warunków zabudowy o uzupełnienie dokumentacji, a do SKO wpłynęła skarga dotycząca decyzji wydania przez powiat Police zgody na przebudowę zjazdu na parking sklepu z ul. Koralowej. Sprawa więc przeciąga się w czasie, a mieszkańcy nadal nie wiedzą jaki będzie jej finał. 

Jak słusznie zauważył radny J. Zarzycki, „prawidłowy rozwój miejscowości nie może opierać się na jednostkowych decyzjach o ustalenie warunków zabudowy. Zrozumiała presja inwestorów i ograniczone możliwości prawne Gminy do przeciwdziałania owej presji prowadzą do nieładu przestrzennego i w efekcie do pogorszenia warunków życiowych mieszkańców”. 

Bezrzecze chce rozwoju, bezpieczeństwa, komfortowej infrastruktury, a nie kolejnego dyskontu. 

Reklama

Gmina Dobra

Drugą turę wyborów w Gminie Dobra rozstrzygną Zagrodzka i Napiwodzka

Żaden z kandydatów na stanowisko wójta DObrej nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, co oznacza konieczność przeprowadzenia drugiej tury wyborów. Najwięcej poparcia w pierwszej turze zdobyła Magdalena Zagrodzka, która otrzymała 4 781 głosów. Drugą pozycję zajęła Joanna Napiwodzka z Koalicji Obywatelskiej, z wynikiem 2 203 głosów. To właśnie te dwie kandydatki zmierzą się w walce o fotel wójta Gminy Dobra w najbliższym czasie.

Opublikowane

w dniu

Na trzecim miejscu uplasował się Grzegorz Śliwiński, który był popierany przez dotychczasową wójt Teresę Derę. Jego kandydaturę poparło 1 933 wyborców. Waldemar Kitlas, z wynikiem 1 675 głosów, zajął czwartą pozycję. Lista kandydatów zamyka Bogusław Kozioł z wynikiem 914 głosów. Mieszkańcy Gminy Dobra po raz kolejny będą mieli okazję wybrać wójta w drugiej turze wyborów. Data drugiej tury zostanie podana przez komisję w najbliższym czasie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

KITLAS zamierza wprowadzić KOROZ – Co to jest?

Waldemar Kitlas kandydat na wójta gminy Dobra zamierza wprowadzić w przypadku zwycięstwa w wyborach samorządowych system KOROZ (Kontenerowy Organiczny Recykling Odpadów Zielonych). Jak twierdzi kandydat na wójta KOROZ przyczyni się do redukcji opłat za odpady komunalne aż do 30% oraz będzie możliwość oddawania odpadów zielonych w nieograniczonej ilości.

Opublikowane

w dniu

Zainwestujemy Wasze podatki w KOROZ (Kontenerowy Organiczny Recykling Odpadów Zielonych) i przez lata będziecie korzystać z tej inwestycji, płacąc za śmieci dużo mniej oraz oddając odpad zielony za przysłowiową złotówkę – pisze na stronie kitlas.pl/koroz kandydat na wójta

Waldemar Kitlas zamieścił na swojej stronie internetowej dokładny opis przedsięwzięcia i biznesplan. Z powyższego wynika, że nie jest to tylko obietnica wyborcza, ale dokładnie przemyślany plan działania w przyszłości.

KOROZ to nic innego jak znana już i sprawdzona technologia przetwarzania odpadów zielonych, które to stanowią w gminie Dobra aż 30% kosztów utylizacji odpadów komunalnych to jest 3 miliony 750 tyś złotych. Utylizacja odpadów w własnym zakresie, jak twierdzi Waldemar Kitlas przyczyni się do znacznych oszczędności, które chce przekazać bezpośrednio mieszkańcom. Przetwarzaniem odpadów zielonych ma zająć się Samorządowy Zakład Komunalny (jednostka budżetowa), a inwestycja w bioreaktory do przetwarzania odpadu zielonego wyniesie około 6 milionów złotych.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Dobra: Rusza nabór przedstawicieli do Zespołu ds. budżetu obywatelskiego na rok 2025

Opublikowane

w dniu

Nabór przeprowadzony zostanie w dniach 26.03.2024 – 19.04.2024 r. do godz. 15:00

Zgłoszenia przyjmowane będą w terminie do 19.04.2024 r., na załączonym formularzu. Formularz dostępny jest także w siedzibie Urzędu Gminy.

Zgłoszenia przyjmowane będą:

  • w sekretariacie Urzędu Gminy Dobra przy ulicy Szczecińskiej 16a lub
  • w formie elektronicznej na adres: gmina@dobraszczecinska.pl

Nabór przeprowadzony zostanie wśród grup:

  • mieszkańcy gminy;
  • członkowie organizacji pozarządowej

O przynależności do poszczególnej grupy decyduje kandydat poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola na formularzu.

Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu 91 441 05 41.

Zapraszamy do aktywnego udziału w rozwoju naszej Gminy.

Zarządzenie Nr 54/2024 Wójta Gminy Dobra z dnia 25 marca 2024 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących naboru członków Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego na rok 2025 >> pobierz (pdf)

Formularz zgłoszeniowy >> pobierz (pdf) | pobierz (doc)

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie