Gmina Dobra

Bezrzecze nie chce kolejnego dyskontu

Opublikowane

w dniu

[lead]Sklepy Dino to polska sieć marketów wielobranżowych, posiadająca prawie 1000 placówek na terenie całego kraju. Znane są głównie mieszkańcom województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, małopolskiego. W Zachodniopomorskiem działają w mniejszych miejscowościach, takich jak Płoty, Gardno, Banie, Pyrzyce, Moryń czy Choszczno. [/lead]

Dyskonty Dino charakteryzują się jednakową architekturą o stosunkowo niewielkiej powierzchni handlowej 400 m2 i realizują ideę „marketu blisko klienta”. Na stronie internetowej sieci możemy przeczytać, że satysfakcja kupujących jest dla firmy najważniejsza, dlatego za cel stawia sobie „świeżość i dobrą jakość oferowanych towarów.”

Wszystko pięknie, prawda? Tylko czy Bezrzecze na pewno potrzebuje kolejnego dyskontu i to zlokalizowanego akurat przy skrzyżowaniu ruchliwej ulicy, tuż obok przystanku autobusowego i naprzeciwko szkoły podstawowej? 

Planowana budowa sklepu na działkach 66/49, 60/3 oraz 60/4 bulwersuje mieszkańców od początku bieżącego roku. Sprawa trafiła już na szczebel samorządowy, gdyż zbulwersowani właściciele posesji bezpośrednio sąsiadujących z projektowaną inwestycją zaalarmowali radnych w z Bezrzecza, Katarzynę Ciurzyńską i Janusza Zarzyckiego, zgłaszając oficjalne uwagi na dyżurze. Co do tej pory wydarzyło się w temacie planowanej budowy sklepu Dino przy ul. Koralowej? Przypomnijmy:

[subtitle]Pod koniec 2018 r. dwie mieszkanki poszły do pani wójt prosząc o wstrzymanie budowy[/subtitle]

16 stycznia br. Katarzyna Ciurzyńska na blogu mojebezrzecze.pl udostępniła informację o planach dotyczących działki czytelnikom, czym wywołała prawdziwą burzę wśród lokalnej społeczności. 

17 stycznia zostało upublicznione krytyczne pismo wystosowano przez sołtysa Bezrzecza, Piotra Piosickiego oraz Radę Sołecką do wójta gminy Dobra, Teresy Dery. Na ten temat oficjalnie wypowiedział się również Janusz Zarzycki, z wykształcenia geodeta, współorganizator projektu między innymi osiedla Koralowego. Negatywną opinię odnośnie planowanej inwestycji wydała Rada Rodziców przy SP Bezrzecze. Radni K. Ciurzyńska oraz J. Zarzycki udali się do Wydziału Planowania Przestrzennego i Warunków Zabudowy Urządu Gminy Dobra, gdzie miała być im przedstawiona dokumentacja dotycząca budowy wspomnianego sklepu. Niestety, z niezrozumiałych względów, wbrew Ustawie o Samorządzie Gminnym, materiały nie zostały radnym udostępnione. 

28 lutego delegacja mieszkańców Bezrzecza wybrała się ze skargą do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie, w nadziei zapoznania się tam z dokumentami dotyczącymi planowanej inwestycji. Zabrali ze sobą wspomniane wyżej negatywne opinie na temat budowy sklepu wystawione przez sołtysa oraz Radę Sołecką i Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Bezrzeczu.

[subtitle]Jakie minusy inwestycji przy zbiegu ulicy Koralowej i Górnej wymieniają wszyscy wypowiadający się w tej sprawie?[/subtitle]

Przede wszystkim podkreślają swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa, gdyż budowa sklepu spowoduje zwiększenie ruchu w obrębie szkoły i skrzyżowania, które już obecnie jest zakorkowane, najbardziej w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Bardzo często dochodzi tam do stłuczek. 

Wjazd na teren handlowo-usługowy ma znajdować się przy przystanku autobusowym linii 74 i 105, z którego korzystają dorośli oraz dzieci. Łatwo można sobie wyobrazić niebezpieczne sytuacje, jakie stworzą tiry z dostawami lawirujące w tym miejscu oraz klienci wjeżdżający samochodami na parking. 

W bliskim sąsiedztwie planowanej inwestycji znajduje się punkt przedszkolny oraz filia Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, gdzie na zajęcia dodatkowe przychodzą uczniowie bezrzeczańskiej podstawówki. Lokalizacja sklepu spożywczego naprzeciwko szkoły stworzy niepotrzebne niebezpieczeństwo dla dzieci, które będą na pewno ze zwiększoną częstotliwością przechodzić przez ulicę, chcąc kupić sobie jakiś smakołyk do jedzenia.

W rejonie dominuje zabudowa jednorodzinna. Lokalizacja dyskontu godzi więc w zasadę dobrego sąsiedztwa i w spokój mieszkańców. Zaburzy również charakter okolicy. Bardzo niepokojący jest także plan podniesienia terenu pod planowaną budowę (do poziomu jadłodajni Górny Taras). Domy bezpośrednio sąsiadujące z działką mają zostać bowiem odgrodzone murem oporowym dochodzącym nawet do 4 metrów wysokości!

Mieszkańcy Bezrzecza na lokalnych forach internetowych dają upust swojemu niezadowoleniu. Piszą: ”mamy już wystarczającą ilość marketów”, „droga będzie notorycznie zakorkowana”, „szykują nam Armageddon”. Pytają: kto na to pozwala? „Co będzie jak w końcu dojdzie do planowanego remontu ulicy Koralowej”? I „dlaczego przy planowaniu ważnych, gminnych inwestycji nie bierze się pod uwagę zdania mieszkańców?” 

Przewija się zarzut braku lokalnego planu zagospodarowania terenu, który mimo wielokrotnych zapewnień od wielu lat urzędującej wójt Teresy Dery wciąż nie został uchwalony. Dlaczego? Nie wiem kto zna odpowiedź na to pytanie. 

[subtitle]Na jakim etapie jest obecnie wspomniana budowa marketu?[/subtitle]

Urząd Gminy Dobra wezwał spółkę Zielony Rynek 2 BT sp. z o.o. z Krotoszyna, inwestora, który wystąpił o wydanie warunków zabudowy o uzupełnienie dokumentacji, a do SKO wpłynęła skarga dotycząca decyzji wydania przez powiat Police zgody na przebudowę zjazdu na parking sklepu z ul. Koralowej. Sprawa więc przeciąga się w czasie, a mieszkańcy nadal nie wiedzą jaki będzie jej finał. 

Jak słusznie zauważył radny J. Zarzycki, „prawidłowy rozwój miejscowości nie może opierać się na jednostkowych decyzjach o ustalenie warunków zabudowy. Zrozumiała presja inwestorów i ograniczone możliwości prawne Gminy do przeciwdziałania owej presji prowadzą do nieładu przestrzennego i w efekcie do pogorszenia warunków życiowych mieszkańców”. 

Bezrzecze chce rozwoju, bezpieczeństwa, komfortowej infrastruktury, a nie kolejnego dyskontu. 

Reklama

Gmina Dobra

Piknik „Latająca Forteca z jeziora Stolsko”

W sobotę, 8 października br.  o godz. 11:00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci amerykańskich lotników zestrzelonych nad jeziorem Stolsko w czerwcu 1944 r.

Opublikowane

w dniu

Głównym punktem pikniku będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej załodze i historii ostatniego lotu bombowca B-17 44-6117. Prócz tego różne pojazdy wojskowe (starsze i nowe), poczęstunek, wizyta przedstawicieli armii amerykańskiej, prelekcje historyczne.

Wydarzenie organizuje samorząd gminy Dobra, organizacje zrzeszone w pamięć o tym samolocie, osoby prywatne. Tablicę ufundowano z wsparciu Programu Społecznik oraz dzięki Nadleśnictwu Trzebież.

Wstęp bezpłatny.
Osoby zmotoryzowane mogą pozostawić samochody na poboczach, parkingach przy chodnikach oraz pobocznej drodze na przeciw pałacu w Stolcu, w kierunku Bolkowa. Parking bezpośrednio przy plaży może być zajęty przez pojazdy techniczne wydarzenia.
Dojechać do wsi Stolec można na różne sposoby, znajduje się ona około 20 km za Szczecinem. Trasa zabiera około 30 minut z centrum.

—> 🚘 Od północy trasą Głębokie – Tanowo – Dobieszczyn, skręcając w Dobieszczynie LEWO. Następnie dość wąską asfaltową drogą do wsi Stolec.

—> 🚘 Od południa asfaltową drogą Dobra Szczecińska – Buk, skręcając we wsi Buk LEWO, przed rozjazdem przy kościele.
—> 🚍 Autobusem linii 223, który odjeżdża z pętli Gumieńce, przez Mierzyn, Skarbimierzyce, Lubieszyn, Dobra, Buk, Łęgi, Stolec. Kurs sobotni rusza o 9:07 z Gumieniec i o 9:14 z Mierzyn Spółdzielców niedaleko od CH Ster. Tym kursem powinniśmy być lekko po 10 na miejscu. Ceremonia rozpoczyna się minimalnie wcześniej, o 10:00.
—> 🚍 Autobusem linii 225, który odjeżdża z Klonowica ZajezdniaWernyhory, Krzekowo, Bezrzecze, Wołczkowo i zatrzymuje się na przystanku Dobra Rondo. Kurs sobotni rusza o 8:23. O godzinie 9 jesteśmy na przystanku Rondo Dobra i wsiadamy w odjeżdżający o 9:32 powyższą linię 223, która lekko po 10 będzie w Stolcu. Ceremonia rozpoczyna się o 10:00.
UWAGA: Kursy autobusów 223 i 225 są bardzo rzadkie – raz na godzinę!
Warto dodać, że pamięć o tych lotnikach jest wciąż żywa również za granicą! W 2019 roku do Polski przyleciał syn górnego strzelca i inżyniera wraz z rodziną. Zobaczyć miejsce, gdzie spoczywa samolot, na którym służył ojciec, zobaczyć Szczecin oraz okolice, a także udać się w podróż po pozostałościach obozów jenieckich. Do tej pory w pobliżu Szczecina do dziś nie odnaleziono łącznie przynajmniej kilkunastu lotników zarówno amerykańskich jak i brytyjskich. Okazuje się, że wciąż ich szukają – prace nad tym, by zlokalizować jednego zaginionego właśnie trwają!

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy tworzy UTW w Mierzynie

W odpowiedzi na aktualne problemy społeczne, wynikające ze starzenia się społeczeństwa, a także brak UTW w gminie Dobra w bieżącym roku zaplanowano powołanie do życia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mierzynie przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Ludowym.

Opublikowane

w dniu

Za prowadzenie UTW mają być odpowiedzialni sami seniorzy, którzy powołają Radę Programową UTW, która to nie tylko będzie organizować wykłady i warsztaty dla seniorów ale także współpracować z przedstawicielami ZUL.

Chcemy aby to właśnie seniorzy sami decydowali o programie edukacyjnym – mówi Angelika Felska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego. Oni najlepiej rozumieją własne potrzeby. Przyczyni się to również do bezpośredniego zaangażowania osób starszych do działań na rzecz własnej społeczności.

ZUL oddeleguje również jednego pracownika do stałej współpracy z UTW, a także postara się o zaproszenie do Rady Programowej przedstawicieli uczelni wyższych ze Szczecina tj. Uniwersytet Szczeciński, Wyższa Szkoła Integracji Europejskiej oraz Wyższej Szkoły Bankowej.

Docelowo chcemy, aby w przyszłości UTW w Mierzynie rozwinął i wyodrębnił swoją działalność na rzecz seniorów z Mierzyna i okolic – dodaje Angelika Felska.

Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 będzie miała miejsce w dniu 21 października o godzinie 17.00 a referat otwierający wygłosi dr hab. Beata Bugajska, prof. US.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Ruszyła kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Gminy Dobra

Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Dobra w sprawie zasad budżetu obywatelskiego na rok 2023 można składać już propozycje projektów.

Opublikowane

w dniu

Tak samo jak w ubiegłym roku z kwoty 1 000 000 zł, środki w wysokości 940.000 zł. przeznaczone są na realizację projektów o charakterze inwestycyjnym a środki w wysokości 60.000 zł. będzie można wykorzystać na realizację projektów o charakterze nie inwestycyjnym.

Mieszkańcy mogą składać wnioski do 12 grudnia br. do godz. 15:00

1) w przypadku ręcznego wypełnienia wniosku – osobiście w Urzędzie Gminy

2) elektronicznie poprzez wypełnienie formularza elektronicznego dostępnego na stronie dobraszczecinska.budzet-obywatelski.org lub w formie zeskanowanych oryginalnych formularzy nadesłanych na adres mailowy gmina@dobraszczecinska.pl.

Propozycję projektu należy złożyć na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do regulaminu.

Harmonogram tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego:

  • składanie wniosków do 12.12.2022 r.
  • weryfikacja i opinia projektów do 13.01.2023 r.
  • głosowanie od 30.01.2023 do 13.02.2023 godz. 15:00
  • lista rekomendowanych projektów do 20.02.2023 r.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej dedykowanej budżetowi obywatelskiemu www.dobraszczecinska.budzet-obywatelski.org

Formularz

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie