Gmina Dobra

Bezrzecze nie chce kolejnego dyskontu

Opublikowane

w dniu

[lead]Sklepy Dino to polska sieć marketów wielobranżowych, posiadająca prawie 1000 placówek na terenie całego kraju. Znane są głównie mieszkańcom województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, małopolskiego. W Zachodniopomorskiem działają w mniejszych miejscowościach, takich jak Płoty, Gardno, Banie, Pyrzyce, Moryń czy Choszczno. [/lead]

Dyskonty Dino charakteryzują się jednakową architekturą o stosunkowo niewielkiej powierzchni handlowej 400 m2 i realizują ideę „marketu blisko klienta”. Na stronie internetowej sieci możemy przeczytać, że satysfakcja kupujących jest dla firmy najważniejsza, dlatego za cel stawia sobie „świeżość i dobrą jakość oferowanych towarów.”

Wszystko pięknie, prawda? Tylko czy Bezrzecze na pewno potrzebuje kolejnego dyskontu i to zlokalizowanego akurat przy skrzyżowaniu ruchliwej ulicy, tuż obok przystanku autobusowego i naprzeciwko szkoły podstawowej? 

Planowana budowa sklepu na działkach 66/49, 60/3 oraz 60/4 bulwersuje mieszkańców od początku bieżącego roku. Sprawa trafiła już na szczebel samorządowy, gdyż zbulwersowani właściciele posesji bezpośrednio sąsiadujących z projektowaną inwestycją zaalarmowali radnych w z Bezrzecza, Katarzynę Ciurzyńską i Janusza Zarzyckiego, zgłaszając oficjalne uwagi na dyżurze. Co do tej pory wydarzyło się w temacie planowanej budowy sklepu Dino przy ul. Koralowej? Przypomnijmy:

[subtitle]Pod koniec 2018 r. dwie mieszkanki poszły do pani wójt prosząc o wstrzymanie budowy[/subtitle]

16 stycznia br. Katarzyna Ciurzyńska na blogu mojebezrzecze.pl udostępniła informację o planach dotyczących działki czytelnikom, czym wywołała prawdziwą burzę wśród lokalnej społeczności. 

17 stycznia zostało upublicznione krytyczne pismo wystosowano przez sołtysa Bezrzecza, Piotra Piosickiego oraz Radę Sołecką do wójta gminy Dobra, Teresy Dery. Na ten temat oficjalnie wypowiedział się również Janusz Zarzycki, z wykształcenia geodeta, współorganizator projektu między innymi osiedla Koralowego. Negatywną opinię odnośnie planowanej inwestycji wydała Rada Rodziców przy SP Bezrzecze. Radni K. Ciurzyńska oraz J. Zarzycki udali się do Wydziału Planowania Przestrzennego i Warunków Zabudowy Urządu Gminy Dobra, gdzie miała być im przedstawiona dokumentacja dotycząca budowy wspomnianego sklepu. Niestety, z niezrozumiałych względów, wbrew Ustawie o Samorządzie Gminnym, materiały nie zostały radnym udostępnione. 

28 lutego delegacja mieszkańców Bezrzecza wybrała się ze skargą do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie, w nadziei zapoznania się tam z dokumentami dotyczącymi planowanej inwestycji. Zabrali ze sobą wspomniane wyżej negatywne opinie na temat budowy sklepu wystawione przez sołtysa oraz Radę Sołecką i Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Bezrzeczu.

[subtitle]Jakie minusy inwestycji przy zbiegu ulicy Koralowej i Górnej wymieniają wszyscy wypowiadający się w tej sprawie?[/subtitle]

Przede wszystkim podkreślają swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa, gdyż budowa sklepu spowoduje zwiększenie ruchu w obrębie szkoły i skrzyżowania, które już obecnie jest zakorkowane, najbardziej w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Bardzo często dochodzi tam do stłuczek. 

Wjazd na teren handlowo-usługowy ma znajdować się przy przystanku autobusowym linii 74 i 105, z którego korzystają dorośli oraz dzieci. Łatwo można sobie wyobrazić niebezpieczne sytuacje, jakie stworzą tiry z dostawami lawirujące w tym miejscu oraz klienci wjeżdżający samochodami na parking. 

W bliskim sąsiedztwie planowanej inwestycji znajduje się punkt przedszkolny oraz filia Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, gdzie na zajęcia dodatkowe przychodzą uczniowie bezrzeczańskiej podstawówki. Lokalizacja sklepu spożywczego naprzeciwko szkoły stworzy niepotrzebne niebezpieczeństwo dla dzieci, które będą na pewno ze zwiększoną częstotliwością przechodzić przez ulicę, chcąc kupić sobie jakiś smakołyk do jedzenia.

W rejonie dominuje zabudowa jednorodzinna. Lokalizacja dyskontu godzi więc w zasadę dobrego sąsiedztwa i w spokój mieszkańców. Zaburzy również charakter okolicy. Bardzo niepokojący jest także plan podniesienia terenu pod planowaną budowę (do poziomu jadłodajni Górny Taras). Domy bezpośrednio sąsiadujące z działką mają zostać bowiem odgrodzone murem oporowym dochodzącym nawet do 4 metrów wysokości!

Mieszkańcy Bezrzecza na lokalnych forach internetowych dają upust swojemu niezadowoleniu. Piszą: ”mamy już wystarczającą ilość marketów”, „droga będzie notorycznie zakorkowana”, „szykują nam Armageddon”. Pytają: kto na to pozwala? „Co będzie jak w końcu dojdzie do planowanego remontu ulicy Koralowej”? I „dlaczego przy planowaniu ważnych, gminnych inwestycji nie bierze się pod uwagę zdania mieszkańców?” 

Przewija się zarzut braku lokalnego planu zagospodarowania terenu, który mimo wielokrotnych zapewnień od wielu lat urzędującej wójt Teresy Dery wciąż nie został uchwalony. Dlaczego? Nie wiem kto zna odpowiedź na to pytanie. 

[subtitle]Na jakim etapie jest obecnie wspomniana budowa marketu?[/subtitle]

Urząd Gminy Dobra wezwał spółkę Zielony Rynek 2 BT sp. z o.o. z Krotoszyna, inwestora, który wystąpił o wydanie warunków zabudowy o uzupełnienie dokumentacji, a do SKO wpłynęła skarga dotycząca decyzji wydania przez powiat Police zgody na przebudowę zjazdu na parking sklepu z ul. Koralowej. Sprawa więc przeciąga się w czasie, a mieszkańcy nadal nie wiedzą jaki będzie jej finał. 

Jak słusznie zauważył radny J. Zarzycki, „prawidłowy rozwój miejscowości nie może opierać się na jednostkowych decyzjach o ustalenie warunków zabudowy. Zrozumiała presja inwestorów i ograniczone możliwości prawne Gminy do przeciwdziałania owej presji prowadzą do nieładu przestrzennego i w efekcie do pogorszenia warunków życiowych mieszkańców”. 

Bezrzecze chce rozwoju, bezpieczeństwa, komfortowej infrastruktury, a nie kolejnego dyskontu. 

Reklama

Gmina Dobra

Niszczenie chodnika

Strażnicy gminni  stwierdzili zniszczenie chodnika przy ulicy Żubrzej w m. Dołuje. Według wstępnych ustaleń kierowca pojazdu, który tego dokonał okazał zezwolenie Starostwa Powiatowego w Policach na poruszanie się pojazdów ciężarowych na trasie Dołuje do działki rolnej, na wysokości której został zniszczony chodnik.

Opublikowane

w dniu

Mając na uwadze poczynione ustalenia strażnicy gminni nałożyli na sprawcę dwa mandaty karne. Jednocześnie zarówno Starostwo Powiatowe, jak i Straż Gminna zobowiązała sprawcę do pilnego naprawienia uszkodzenia. Sprawa będzie monitorowana.

Andrzej Budzyński
Komendant Straży Gminnej w Dobrej

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Bezpłatna nauka gry w tenisa ziemnego

Dzieci i młodzież z gminy Dobra może skorzystać z bezpłatnych zajęć nauki gry w tenisa ziemnego.  Treningi odbywać się będą w każdą środę i piątek począwszy od 5 lipca na kortach tenisowych przy kompleksie sportowym Orlik w Dobrej.

Opublikowane

w dniu

Podział na grupy wiekowe:
I grupa – (dzieci w wieku 7-10 lat) w godz. 17-18
II grupa – (dzieci w wieku 11-14 lat) w godz. 18-19
III grupa – (młodzież w wieku 15-19 lat) w godz. 19-20
Grupy liczyć będą maksymalnie 8 osób.
Zapisy chętnych osób odbywają się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobrej, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15, pod nr telefonu: 91 424 19 79. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zajęcia finansowane są w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2023 rok w ramach zadania na rzecz dzieci i młodzieży „Profilaktyka poprzez sport”.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Przebudowa drogi Dołuje – Stobno oraz drogi w Stobnie

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Policach zorganizowano briefing prasowy dotyczący realizowanych przez Powiat Policki dwóch inwestycji drogowych na terenie gmin Dobra i Kołbaskowo. Pierwszą jest przebudowa drogi Dołuje – Stobno, a drugą przebudowa drogi w miejscowości Stobno.

Opublikowane

w dniu

W briefingu wzięli udział m.in. starosta Andrzej Bednarek, wicestarosta Joanna Napiwodzka, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska, Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz oraz wykonawcy obu inwestycji drogowych.
Wykonawcą trwającej już przebudowy drogi powiatowej na odcinku Dołuje – Stobno jest firma Eurovia Polska S.A. Z części remontowanej drogi zerwano już nawierzchnię. Do 30 września droga między Dołujami a Stobnem została zamknięta. Niebawem rozpoczną się też prace na odcinku od skrzyżowania z krajową 10 do przychodni w Dołujach. Tam planowany jest ruch wahadłowy. Przewidziany termin zakończenia prac to koniec października br.
Drugą inwestycją realizowaną przez starostwo jest przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Stobno, na odcinku około 1 kilometra. W ramach inwestycji powstaną między innymi chodniki, dojazdy do posesji i sieć kanalizacji w miejscowości. Planowany termin zakończenia prac to koniec września 2024 r.
Podczas briefingu starosta poinformował, że prace budowlane na ul. Górnej i Koralowej w Bezrzeczu prowadzone są zgodnie z harmonogramem i jest duże prawdopodobieństwo, że inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie