Gmina Dobra

Bezrzecze nie chce kolejnego dyskontu

Opublikowane

w dniu

[lead]Sklepy Dino to polska sieć marketów wielobranżowych, posiadająca prawie 1000 placówek na terenie całego kraju. Znane są głównie mieszkańcom województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, małopolskiego. W Zachodniopomorskiem działają w mniejszych miejscowościach, takich jak Płoty, Gardno, Banie, Pyrzyce, Moryń czy Choszczno. [/lead]

Dyskonty Dino charakteryzują się jednakową architekturą o stosunkowo niewielkiej powierzchni handlowej 400 m2 i realizują ideę „marketu blisko klienta”. Na stronie internetowej sieci możemy przeczytać, że satysfakcja kupujących jest dla firmy najważniejsza, dlatego za cel stawia sobie „świeżość i dobrą jakość oferowanych towarów.”

Wszystko pięknie, prawda? Tylko czy Bezrzecze na pewno potrzebuje kolejnego dyskontu i to zlokalizowanego akurat przy skrzyżowaniu ruchliwej ulicy, tuż obok przystanku autobusowego i naprzeciwko szkoły podstawowej? 

Planowana budowa sklepu na działkach 66/49, 60/3 oraz 60/4 bulwersuje mieszkańców od początku bieżącego roku. Sprawa trafiła już na szczebel samorządowy, gdyż zbulwersowani właściciele posesji bezpośrednio sąsiadujących z projektowaną inwestycją zaalarmowali radnych w z Bezrzecza, Katarzynę Ciurzyńską i Janusza Zarzyckiego, zgłaszając oficjalne uwagi na dyżurze. Co do tej pory wydarzyło się w temacie planowanej budowy sklepu Dino przy ul. Koralowej? Przypomnijmy:

[subtitle]Pod koniec 2018 r. dwie mieszkanki poszły do pani wójt prosząc o wstrzymanie budowy[/subtitle]

16 stycznia br. Katarzyna Ciurzyńska na blogu mojebezrzecze.pl udostępniła informację o planach dotyczących działki czytelnikom, czym wywołała prawdziwą burzę wśród lokalnej społeczności. 

17 stycznia zostało upublicznione krytyczne pismo wystosowano przez sołtysa Bezrzecza, Piotra Piosickiego oraz Radę Sołecką do wójta gminy Dobra, Teresy Dery. Na ten temat oficjalnie wypowiedział się również Janusz Zarzycki, z wykształcenia geodeta, współorganizator projektu między innymi osiedla Koralowego. Negatywną opinię odnośnie planowanej inwestycji wydała Rada Rodziców przy SP Bezrzecze. Radni K. Ciurzyńska oraz J. Zarzycki udali się do Wydziału Planowania Przestrzennego i Warunków Zabudowy Urządu Gminy Dobra, gdzie miała być im przedstawiona dokumentacja dotycząca budowy wspomnianego sklepu. Niestety, z niezrozumiałych względów, wbrew Ustawie o Samorządzie Gminnym, materiały nie zostały radnym udostępnione. 

28 lutego delegacja mieszkańców Bezrzecza wybrała się ze skargą do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie, w nadziei zapoznania się tam z dokumentami dotyczącymi planowanej inwestycji. Zabrali ze sobą wspomniane wyżej negatywne opinie na temat budowy sklepu wystawione przez sołtysa oraz Radę Sołecką i Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Bezrzeczu.

[subtitle]Jakie minusy inwestycji przy zbiegu ulicy Koralowej i Górnej wymieniają wszyscy wypowiadający się w tej sprawie?[/subtitle]

Przede wszystkim podkreślają swoje obawy dotyczące bezpieczeństwa, gdyż budowa sklepu spowoduje zwiększenie ruchu w obrębie szkoły i skrzyżowania, które już obecnie jest zakorkowane, najbardziej w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Bardzo często dochodzi tam do stłuczek. 

Wjazd na teren handlowo-usługowy ma znajdować się przy przystanku autobusowym linii 74 i 105, z którego korzystają dorośli oraz dzieci. Łatwo można sobie wyobrazić niebezpieczne sytuacje, jakie stworzą tiry z dostawami lawirujące w tym miejscu oraz klienci wjeżdżający samochodami na parking. 

W bliskim sąsiedztwie planowanej inwestycji znajduje się punkt przedszkolny oraz filia Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, gdzie na zajęcia dodatkowe przychodzą uczniowie bezrzeczańskiej podstawówki. Lokalizacja sklepu spożywczego naprzeciwko szkoły stworzy niepotrzebne niebezpieczeństwo dla dzieci, które będą na pewno ze zwiększoną częstotliwością przechodzić przez ulicę, chcąc kupić sobie jakiś smakołyk do jedzenia.

W rejonie dominuje zabudowa jednorodzinna. Lokalizacja dyskontu godzi więc w zasadę dobrego sąsiedztwa i w spokój mieszkańców. Zaburzy również charakter okolicy. Bardzo niepokojący jest także plan podniesienia terenu pod planowaną budowę (do poziomu jadłodajni Górny Taras). Domy bezpośrednio sąsiadujące z działką mają zostać bowiem odgrodzone murem oporowym dochodzącym nawet do 4 metrów wysokości!

Mieszkańcy Bezrzecza na lokalnych forach internetowych dają upust swojemu niezadowoleniu. Piszą: ”mamy już wystarczającą ilość marketów”, „droga będzie notorycznie zakorkowana”, „szykują nam Armageddon”. Pytają: kto na to pozwala? „Co będzie jak w końcu dojdzie do planowanego remontu ulicy Koralowej”? I „dlaczego przy planowaniu ważnych, gminnych inwestycji nie bierze się pod uwagę zdania mieszkańców?” 

Przewija się zarzut braku lokalnego planu zagospodarowania terenu, który mimo wielokrotnych zapewnień od wielu lat urzędującej wójt Teresy Dery wciąż nie został uchwalony. Dlaczego? Nie wiem kto zna odpowiedź na to pytanie. 

[subtitle]Na jakim etapie jest obecnie wspomniana budowa marketu?[/subtitle]

Urząd Gminy Dobra wezwał spółkę Zielony Rynek 2 BT sp. z o.o. z Krotoszyna, inwestora, który wystąpił o wydanie warunków zabudowy o uzupełnienie dokumentacji, a do SKO wpłynęła skarga dotycząca decyzji wydania przez powiat Police zgody na przebudowę zjazdu na parking sklepu z ul. Koralowej. Sprawa więc przeciąga się w czasie, a mieszkańcy nadal nie wiedzą jaki będzie jej finał. 

Jak słusznie zauważył radny J. Zarzycki, „prawidłowy rozwój miejscowości nie może opierać się na jednostkowych decyzjach o ustalenie warunków zabudowy. Zrozumiała presja inwestorów i ograniczone możliwości prawne Gminy do przeciwdziałania owej presji prowadzą do nieładu przestrzennego i w efekcie do pogorszenia warunków życiowych mieszkańców”. 

Bezrzecze chce rozwoju, bezpieczeństwa, komfortowej infrastruktury, a nie kolejnego dyskontu. 

Reklama

Gmina Dobra

Szkolenie dla przyszłych wolontariuszy w Schronisku w Dobrej

Schronisko dla zwierząt w Dobrej otwiera swoje drzwi dla osób chętnych do włączenia się w pomoc potrzebującym zwierzętom jako wolontariusze. Organizacja ogłasza nabór i zaprasza na szkolenie, które odbędzie się 20 sierpnia br. o godzinie 16:00. Spotkanie będzie stanowiło możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy na temat opieki nad zwierzętami i funkcjonowania schroniska.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie społeczności lokalnej ma kluczowe znaczenie dla działalności schroniska, dlatego szczególnie zapraszamy te osoby, które wykazują gotowość poświęcenia swojego czasu na rzecz kotów. Pomoc wolontariuszy jest cenna na wielu płaszczyznach – od karmienia, przez czułą opiekę, po pomoc w socjalizacji zwierząt. Osoby zainteresowane uczestnictwem w wolontariacie powinny przybyć na wyznaczone spotkanie, by dowiedzieć się więcej o zadaniach i możliwościach współpracy z placówką. Szczegóły dotyczące przygotowań i programu szkolenia można uzyskać kontaktując się bezpośrednio ze schroniskiem.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt i potwierdzenie swojej obecności pod numer tel. 508222247 do 19.08.2024r.
🔴Przypominamy, że wolontariuszem może zostać tylko osoba pełnoletnia.
🔴Regulamin wolontariatu dostępny na stronie Schroniska w zakładce „Wolontariat”
🔴Szkolenie odbędzie się w Schronisku w Dobrej, ul. Zwierzyniecka 1, 72-003 Dobra

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Jadwiga Tumielewicz – nowa dyrektor Schroniska w Dobrej

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej powitało nową dyrektor – Jadwigę Tumielewicz. Pani Jadwiga jest znana z wielkiego serca dla zwierząt i niezawodnego oddania ich dobru. Jej życiową pasją jest pomoc tym, którzy sami nie są w stanie poprosić o wsparcie.

Opublikowane

w dniu

Posiadając bogate doświadczenie w zarządzaniu i ochronie zwierząt, nowa dyrektor wprowadzi szereg zmian wizjonerskich, kładąc nacisk na poprawę jakości życia podopiecznych schroniska. Jej imponujące osiągnięcia już teraz budzą optymizm i są gwarancją, że wizja pani Jadwigi zyska materialny wymiar.

Ulepszone warunki życia zwierząt i akcentowanie znaczenia edukacji społecznej związanej z opieką nad zwierzętami będzie stało w centrum jej działań. Pani Tumielewicz planuje liczne akcje adopcyjne, warsztaty edukacyjne oraz kampanie promujące odpowiedzialność każdego z nas wobec tych bezbronnych istot.

Zarówno mieszkańcy gminy, jak i jej najmniejsi czworonożni mieszkańcy mogą spodziewać się wkrótce wielu pozytywnych zmian. To wszystko zostanie uroczyście zainaugurowane podczas Dnia Otwartego w schronisku, który odbędzie się 5 października. To wyjątkowe wydarzenie z pewnością zgromadzi wielu miłośników zwierząt.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Pako – jedenastoletni psiak o duchu młodzieńca szuka domu

Pako, sympatyczny mieszkaniec Schroniska w Dobrej, każdego tygodnia oczekuje soboty z niecierpliwością. Piesek wkraczając w jedenastą wiosnę swojego życia, zachowuje zapał i radość porównywalną do młodego psa. Sobota jest dla niego dniem szczególnym, bowiem wtedy też odwiedza go ukochana wolontariuszka i bierze go na długie i pełne uwagi spacery – momenty, które są dla Pako niezwykle ważne.

Opublikowane

w dniu

Niemniej jednak, w ciągu tygodnia brak tej wyjątkowej osoby jest dla niego odczuwalny. Zwierzak, choć otoczony opieką, intuicyjnie odczuwa, że codzienne spacery to nie to samo, co te sobotnie eskapady. To przekonanie sprawia, że Pako niestrudzenie czeka na osobę, z którą mógłby spędzić resztę swoich dni.

Starzejący się, lecz wciąż pełen życia pies, ma nadzieję znaleźć kogoś, kto otworzy przed nim drzwi swojego domu i serca. Pragnienie, aby Pako nie stał się tylko kolejnym numerkiem w statystyce, lecz członkiem rodziny, jest wyraźne w apelu tych, którzy go znają. Mimo śladów wieku widocznych na jego pyszczku, w oczach Pako wciąż tli się nadzieja na nowy, ciepły dom.

Kontakt w sprawie adopcji tego, a także innych zwierzaków, zadzwoń (godz. 8-16, poniedziałek – sobota) 508 222 247. Porozmawiaj z wolontariuszem 733 903 350

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie