Kultura

Wakacje z kulturą… w czasach pandemii

Miejski Ośrodek Kultury w Policach wyszedł naprzeciw wyzwaniom naszych czasów. Dziewięć koncertów, dwa spektakle, kino plenerowe, artystyczne warsztaty dla dzieci i młodzieży – to cotygodniowe wydarzenia trwające przez całe wakacje na scenie plenerowej MOK. Bogata oferta kulturalna miała wielu zwolenników. A wszystko z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Opublikowane

w dniu

Czerwcowy start – Balic Neopolis Orchestra

Przez miesiące MOK realizował działania edukacji artystycznej za pośrednictwem Internetu. Po czasie kwarantanny i przerwie od żywego kontaktu kulturą MOK powrócił do organizacji wydarzeń z udziałem widowni. Powrót nastąpił z wielką klasą. Koncert pt. „Beethoven i klasycy wiedeńscy” pod dyrekcja Emanuela Salvadora, odbył się 28 czerwca w Kościele w Jasienicy.

Kameralna atmosfera i dzieła wielkich kompozytorów dostarczyły publiczności wielu wrażeń. Wystąpili muzycy z Baltic Neopolis Virtuosi. Wydarzenie odbyło się w ramach Baltic Neopolis Festiwal współfinansowane było przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Szczecin.

Muzyczne MOKarte czyli koncerty na leżakach

Nowa propozycja MOK-u obejmowała cykl sobotnich koncertów granych na plenerowej scenie ustawionej na terenie ośrodka kultury. Publiczność przez całe wakacje miała możliwość bezpłatnie brać udział w koncertach, a wszystko w rygorze sanitarnym. Aby spełnić wszelkie zasady bezpieczeństwa, MOK przygotował dla widowni leżaki ustawione w 2 – metrowych odstępach. Liczba miejsc była ograniczona, a frekwencja podczas tych wydarzeń okazała się być na sto procent. 

Od jazzu do samby

„Muzyczne MOKarte” rozpoczęło Jazzowe Trio. 11 lipca wystąpił zespół grający klasykę Swing Jazzu. Były standardy muzyki jazzowej oraz muzykę filmową. To na dobry początek, dalej było tylko lepiej. W kolejne soboty wystąpili: smyczkowy AQuartet prezentujący utwory z różnych stron świata, Mitro Dymitriadis w repertuarze rodem ze słonecznej Grecji. Zorba rozpaliła serca widowni. Podobnie jak zespół „Chwila Nieuwagi”. Grupa zaprezentowała mieszankę folku, jazzu, poezji w połączeniu z charyzmatycznym wokalem Martyny Czech. Sierpniowy „Muzyczny Przybornik Jeremiego” był następną propozycją polickiego MOK-u i prezentacją piosenek Starszych Panów. W mieszance poezji, żartu, liryzmu i tanga nie zabrakło tytułów, jak: „Jeżeli kochać”, „Inwokacji”, „Już kąpiesz się nie dla mnie” i „Ballady z trupem”. Wraz z muzykami na scenie prezentował się członek Formacji Chatelet Karol Wolski.

Jak się okazuje plenerowa scena MOK to nie tylko repertuar rozrywkowy ale też klasyczny. „Poloneza czas zacząć” zorganizowany był aby upamiętnić zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej. Kostiumowy koncert zespołu Artes Ensemble w rytmie szlacheckiego poloneza inspirowany był narodową nutą.

22 sierpnia scena plenerowa MOK rozgrzała się do czerwoności. Wtedy właśnie brazylijska maszyna perkusyjna, czyli Bloco Pomerania, przekazała publiczności potężną dawkę energii. Zespół wystąpił w Policach wraz z brazylijskim wokalistą Valdirem Viera Dos Santos oraz z grupą SAMBA ART, prezentującą taneczne show.

Teatr dla dzieci czyli „Wszystko się może zdarzyć”

Dwa sobotnie popołudnia adresowane były specjalnie do najmłodszych widzów. Dwie propozycje, bajek dla dzieci, szczecińskich artystów uczyły, bawiły i pobudzały wyobraźnię. Mieliśmy okazję poznać duet Głowa Mała ze spektaklem „Cała Naprzód”. Aktorki wciągały najmłodszych i ich rodziców w fascynującą podróż w nadmorskie klimaty. Prosty, jasny przekaz, gra skojarzeń pobudzała wyobraźnię. Podobnie jak występ aktorów z grupy Teatru Improwizowanego Impro z Krypty z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Improbajka, którą z humorem prezentowali, polegała na aktywizacji widowni. Publiczność współtworzyła scenariusz w trakcie trwania widowiska. To była ekscytująca i ciekawa zabawa.

Koncert Sierpniowe Przełomy

W ostatni weekend sierpnia miała miejsce wspaniała muzyczna podróż przez polską muzykę filmową. „Sierpniowe Przełomy” w wykonaniu orkiestry Opery na Zamku pod batutą Jerzego Wołosiuka i ze specjalnym udziałem Natalii Niemen zachwycił tłumnie zgromadzoną publiczność w Policach. Koncert poprowadził znany krytyk filmowy i publicysta Tomasz Raczek.

Koncert poświęcony był pionierom Szczecina i ziemi zachodniopomorskiej w związku z 75. Rocznicą Polskiego Pomorza Zachodniego, a także bohaterom wydarzeń sierpniowych z okazji 40. Rocznicy Sierpnia ’80 w Szczecinie. Patronat nad wydarzeniem objął Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Kurs na przyszłość

Wakacje były też okazją do prowadzenia warsztatów i zajęć z edukacji artystycznej. Teatr, balet, zajęcia wokalne, plastyczne rytmika dla najmłodszych to tylko niektóre ze zrealizowanych zajęć dla dzieci i młodzieży.

Choć w warunkach trudniejszych to warto zaznaczyć, że policki MOK nieustannie spełnia swoją misję. I, jak publiczność udowodniła podczas wakacji, jest dla kogo i z kim ją tworzyć.

fot. Tomasz Łoj,
fot. „Przełomy” Tomasz Seidler

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Monika Mazur i Piotr Szwedes w komedii „Odjechana farsa” – nadchodzące wydarzenie w Przecławiu!

Już w najbliższą środę, 15 maja, o godzinie 19:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu stanie się areną teatralnych wydarzeń. Monika Mazur i Piotr Szwedes wcielą się w bohaterów komedii „Odjechana farsa”, stając przed wyzwaniem odtworzenia aż dziesięciu różnych postaci.

Opublikowane

w dniu

Wśród postaci, które pojawią się na scenie, będziemy świadkami perypetii takich osobowości, jak sławny pisarz autor poradników małżeńskich i jego zniesmaczona życiem żona, senator w przebraniu z ambitną kochanką, siostra zakonna marząca o karierze w show-biznesie, natrastliwy boy hotelowy oraz przebiegła dziennikarka telewizyjna. Wszystko to rozgrywać się będzie w niewielkim pokoju hotelowym, będącym świadkiem absurdalnych i pełnych zwrotów akcji sytuacji.

Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 80 złotych, zaś posiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca będą mogli nabyć je z rabatem w cenie 70 złotych poprzez portal biletomat.pl. Organizatorzy przypominają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia. Przedstawienie, które trwać będzie 100 minut z 15-minutową przerwą, to efekt współpracy autorskiego duetu Philipa LaZebnika i Kingsleya Daya, a za tłumaczenie odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Reżyserią zajął się Tomasz Dutkiewicz, natomiast scenografię przygotował Wojciech Stefaniak.

Oczekuje się, że ten niezwykły wieczór będzie pełen humoru i rozrywki, a praca aktorów stanowić będzie istotne świadectwo ich wszechstronności scenicznego talentu.

Czytaj dalej

Kultura

Koncert Grzegorza Niemczuka, w ramach cyklu “FRYDERYK Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”

Opublikowane

w dniu

Już 10 maja (piątek) o godz. 19:00 w szczecińskiej Willi Lentza odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Tym razem wystąpi Grzegorz Niemczuk — polski wirtuoz fortepianu, zwycięzca licznych konkursów pianistycznych.

Cykl „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” powstał z inicjatywy szczecińskiej Willi Lentza, a pierwsze wydarzenie z cyklu miało miejsce w styczniu 2024 roku. Od tego czasu w murach Willi Lentza zagrali: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik, i Sławomir Wilk. Przez najbliższe miesiące, podczas willowych wieczorów utwory Fryderyka Chopina będą interpretować współczesne gwiazdy estrady oklaskiwane przez publiczność w prestiżowych salach koncertowych świata. Główną ambicją organizatorów jest prezentacja wszystkich utworów mistrza.

Willa Lentza to jedna z najbardziej różnorodnych i aktywnych instytucji kultury. Wydarzenia w Willi Lentza odbywają się niemal codziennie – w programie instytucji nie brakuje interesujących wystaw artystów polskich i zagranicznych, koncertów światowej sławy muzyków czy teatralnych spektakli. Działalność Willi Lentza to szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych, które na wysokim poziomie promują muzykę, sztukę i szeroko rozumianą kulturę. Mimo prestiżowej prezentacji organizatorom wydarzeń z sukcesem udaje się skrócić dystans między dziełem, a odbiorcą — jest to możliwe, dzięki zapewnieniu kameralnego kontaktu z wielką sztuką.

Grzegorz Niemczuk występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata – Carnegie Hall i Steinway Hall w Nowym Jorku, Kioi Hall w Tokio, Beijing Concert Hall w Pekinie, Teatro Sérgio Cardoso w São Paulo, Victoria Concert Hall w Singapurze czy Collonge- Bellerive w Genewie. Grzegorz Niemczuk koncertował już w 36 krajach, a jego muzyka jest

doceniana przez krytyków i publiczność na całym świecie. Jako pierwszy Polak w historii, w

2013 roku wygrał nagrodę główną w nowojorskim konkursie International Carnegie Hall Concert Debut Competition. W roku 2016 został laureatem Nagrody Specjalnej International

Busan Maru Music Festival w Korei Południowej.

W trakcie pandemii (2020–2022) artysta stworzył unikatowy projekt nagrań filmów- wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina. W tym czasie powstało ponad 330 odcinków, które zostały opublikowane na YouTube oraz na Facebooku. Projekt powstał w dwóch wersjach językowych — polskiej i angielskiej.

W Willi Lentza Grzegorz Niemczuk zaprezentuje pięć mazurków Op. 6, dwie wariacje E-dur

na temat niemieckiej piosenki „Steh’ auf, steh’ auf, du schweizer Bub” Op. posth. oraz z „Hexameronu” na temat marszu z opery „Purytanie” Belliniego op. 29 A, a także Sonatę b- moll Op. 35 (napisaną w Nohant w roku 1839) ze słynnym „Marszem żałobnym” i Scherzo b-moll Op. 31 z roku 1837 dedykowane przez Fryderyka Chopina Adéle de Fürstenstein.

Data: 10 maja 2024

Godzina: 19:00

Miejsce: Willa Lentza, Szczecin

Bilety dostępne: https://bilety.willa-lentza.pl

Czytaj dalej

Kultura

Kevin Kenner i Vienna Morphing Soloists w Willi Lentza

Na początku maja, w szczecińskiej Willi Lentza, będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Już 8.05 (środa) o godz. 18:00 odbędzie się koncert światowej sławy chopinisty — Kevina Kennera. Artysta wystąpi wraz z zespołem Vienna Morphing Soloists.

Opublikowane

w dniu

Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” to cykl koncertowy, którego celem jest przedstawienie wszystkich dzieł Mistrza z Żelazowej Woli. Wydarzenie organizowane przez szczecińską Willę Lentza rozpoczęło się w styczniu 2024 roku i przez najbliższe miesiące będzie przybliżać twórczość Fryderyka Chopina. W ramach cyklu w Willi Lentza wystąpili już: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik i Sławomir Wilk.

Willa Lentza znana jest ze swojego wkładu w promowanie polskiej kultury, historii i sztuki, co również było inspiracją do stworzenia cyklu koncertowego. Instytucja ta jest jedną z największych i najaktywniejszych w Polsce. Willa Lentza promuje sztukę, muzykę oraz kulturę wysoką i prezentuje je na najwyższym poziomie. To zdecydowanie miejsce, którego brakowało na kulturalnej mapie Szczecina.

Kevin Kenner rozpoczął swoją naukę pod kierunkiem Krzysztofa Burzy. Jeszcze jako nastolatek wyjechał do Polski, aby pobierać nauki u prof. Ludwika Stefańskiego, który przygotował go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku. Kenner był wtedy najmłodszym uczestnikiem konkursu i otrzymał nagrodę dla obiecującego artysty. Światowe uznanie zyskał w 1990 roku, kiedy zajął II miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (pierwszego miejsca wówczas nie przyznano), otrzymał także nagrodę publiczności za najlepsze wykonanie poloneza. W tym czasie zdobył również brązowy medal w Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Jako solista Kenner koncertował z najwybitniejszymi, światowymi orkiestrami, wśród nich: BBC Symphony, Deutsches Symphonie-Orchester z Berlina, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Czeska, Nationaal Orkest van Belgie, Orkiestra XVIII Wieku, Orkiestra Symfoniczna NHK oraz San Francisco Symphony.

Podczas wydarzenia w Willi Lentza Kevin Kenner wystąpi w towarzystwie Vienna Morphing Soloists. Kwintet składa się z solistów Morphing Chamber Orchestra, która uznawana jest za jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w całej Europie. Założycielem zespołu jest producent, aranżer i altowiolista Tomasz Wabnic. Ich niezwykłe umiejętności muzyczne i wszechstronność sprawiają, że są jednym z najbardziej uniwersalnych zespołów na świecie.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie