„OKOlice Literatury” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie
W dniach 25-27 września br. zapraszamy na drugą edycję festiwalowych spotkań z literaturą non-fiction „OKOlice Literatury”. Tematem przewodnim tej edycji będą granice i pogranicza.
W ciągu trzech dni festiwalowych (piątek-niedziela) zapraszamy do trzech filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, na wydarzenia ujęte w trzy bloki tematyczne. Zaplanowaliśmy spotkania autorskie z twórcami literatury faktu i panele dyskusyjne z udziałem autorów i ekspertów. Liczymy na aktywny udział publiczności w tych dyskusjach – także udział ONLINE. Ubiegłoroczny festiwal utwierdził nas w przekonaniu, że potrafią one być naprawdę zajmujące. Trzy spośród wydarzeń będą tłumaczone na język migowy. Na uczestników czekają też dwa wydarzenia towarzyszące: spacer tematyczny i spektakl teatru stolikowego. Dla dzieci przygotowaliśmy interaktywne spotkanie autorskie, warsztaty pisarskie, a dla młodszej młodzieży warsztaty literacko-graficzne.
Pierwszego dnia, który przebiegnie pod hasłem „Europa bez granic”, spotkamy się między innymi z Agnieszką Wójcińską, podyskutujemy z Ziemowitem Szczerkiem i Jurijem Andruchowyczem, a młodzież spotka się na warsztatach prowadzonych przez Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera.
Drugi dzień, zatytułowany „Polska. Ludzie i terytorium” upłynie nam na spotkaniach autorskich (m.in. z Cezarym Łazarewiczem) i na dwóch dyskusjach: o życiu na pograniczach, przenikaniu się kultur i o funkcjonowaniu społeczeństwa poszukującego swojego miejsca między centrami, często na granicy, między wsią a miastem. Dla dzieci przygotowaliśmy spotkanie interaktywne z Katarzyną Ryrych i warsztaty z Danielem Odiją.
Dzień trzeci poświęciliśmy tematyce „Świat. Pogranicze w ogniu”. Przygotowaliśmy spotkanie online z Pawłem Smoleńskim i panel dyskusyjny „Konflikty na ziemi bez granic”, a na zakończenie teatr stolikowy, dotyczący życia na pograniczu, poszukiwania własnej tożsamości, w wykonaniu Ewy Sobczak i Ewy Sobiech. Wydarzeniem towarzyszącym będzie spacer z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem.
W związku z obecną sytuacją, część naszych gości będzie z nami online, na wydarzenia będą obowiązywać bezpłatne wejściówki, a na warsztaty dla dzieci i młodzieży, zapisy. Ilość miejsc w związku z tym będzie ograniczona – tym bardziej prosimy zgłaszać się po wejściówki tylko wtedy, gdy jesteście pewni swojej obecności na wybranym wydarzeniu. Prosimy pamiętać o przestrzeganiu reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja rąk, zachowanie odstępu). Regulamin wydarzenia będzie dostępny na miejscu.
Zapraszamy do czynnego udziału w Festiwalu – w spotkaniach, dyskusjach i wydarzeniach, z których bez wątpienia można wiele się dowiedzieć o otaczającym nas świecie. Szczegółowy program już wkrótce na stronie internetowej okoliceliteratury.pl.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na dodatkowe seanse filmów nominowanych i nagrodzonych tegorocznymi Oscarami. Na widzów czekają główni laureaci tegorocznych nagród, „Wszystko wszędzie naraz” oraz „Na Zachodzie bez zmian”.
Dużym wydarzeniem w Kinie Zamek będą pokazy filmu „Wszystko wszędzie naraz”, który zdobył aż 7 głównych Oscarów. Ten niezwykły i bardzo nieszablonowy obraz doceniono tytułem najlepszego filmu roku, trzema Oscarami za role aktorskie, a także za reżyserię, scenariusz i montaż. W zamkowym kinie „Wszystko wszędzie naraz” zaprezentowane zostanie w specjalnej wersji, niepokazywanej jeszcze na ekranach szczecińskich kin.
Wyprzedana sala na niedawnym, pierwszym w Szczecinie kinowym, pokazie filmu „Na Zachodzie bez zmian”, zachęciła nas do ponownego sprowadzenia tego filmu. – mówi Krzysztof Spór, koordynator programu filmowego w Kinie Zamek.
Dziś ten niemiecki film to laureat czterech Oscarów, za muzykę, zdjęcia, scenografię i w kategorii doceniającej pełnometrażowe filmy międzynarodowe. W tej ostatniej kategorii „Na Zachodzie bez zmian” pokonał nasze „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. W związku z nieustającym zainteresowaniem widzów, „IO” również powraca na ekran Kina Zamek.
Inne Oscarowe wydarzenia w zamkowym kinie to prezentacja filmu „Wieloryb” z Oscarową rolą Brendana Frasera oraz dwa specjalne bloki filmów krótkometrażowych, wśród których są już dziś także tytuły nagrodzone Oscarami.
Bilety na seanse można kupić na stronie https://bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), a także w kasie Zamku (wejście A), czynnej na godzinę przed rozpoczęciem seansów.
PROGRAM OSCAROWE DOGRYWKI W KINIE ZAMEK:
WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ (Everything Everywhere All at Once)
28 marca (wtorek), godz. 19:00
30 marca (czwartek), godz. 19:00
fantastyczny/komedia, USA 2022 (140 min + dodatek)
Reżyseria Daniel Kwan i Daniel Scheinert (po 3 OSCARY)
Obsada: Michelle Yeoh (OSCAR!), Ke Huy Quan (OSCAR!), Jamie Lee Curtis (OSCAR!)
ZDOBYWCA 7 OSCARÓW! W TYM DLA NAJLEPSZEGO FILMU ROKU.
Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę.
SEANSOWI FILMU TOWARZYSZYĆ BĘDZIE DODATKOWY MATERIAŁ, SPECJALNE NA TĘ OKOLICZNOŚĆ WYSELEKCJONOWANY PRZEZ DUET REŻYSERSKI DANIEL KWAN I DANIEL SCHEINERT.
IO
25 marca (niedziela), godz. 15:00
dramat, Polska/Włochy 2022 (86 min)
Reżyseria Jerzy Skolimowski
Obsada: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo, Mateusz Kościukiewicz
Zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Dzieło, które łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne; swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla. W podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.
NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN (Im Westen nichts Neues)
29 marca (środa), godz. 19:00
Reżyseria Edward Berger
Obsada: Felix Kammerer, Albrecht Schuch, Daniel Brühl
Paul i jego towarzysze na własnej skórze doświadczają, jak początkowa euforia ustępuje miejsca desperacji i strachowi, gdy przychodzi im walczyć o życie w okopach. Film w reżyserii Edwarda Bergera jest oparty na znanej na całym świecie powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem. Niemieckie wydanie książki ukazało się w styczniu 1929, a w ciągu pierwszego roku sprzedano milion egzemplarzy w samych Niemczech (kolejny milion rozszedł się za granicą). „Na Zachodzie bez zmian” to poruszająca opowieść o młodym niemieckim żołnierzu na froncie zachodnim podczas I wojny światowej.
4 OSCARY, W TYM ZA NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM MIĘDZYNARODOWY, ZA ZDJĘCIA, MUZYKĘ I SCENOGRAFIĘ.
TAKŻE W KINIE ZAMEK LAUREACI OSCARÓW 2023:
23 marca (czwartek), godz. 19:00
OSCARY 2023: NAJLEPSZE KRÓTKOMETRAŻOWE FILMY ANIMOWANE
21 marca (wtorek), godz. 19:00
OSCARY 2023: NAJLEPSZE KRÓTKOMETRAŻOWE FILMY AKTORSKIE
Miłośników dobrej muzyki Zamek zaprasza na jubileuszową edycję Wiosennych Koncertów Gitarowych. Dla szczecińskiej publiczności wystąpią światowej sławy muzycy – Szymon Mika Duo, Duo Melis, Erlendis Quartet oraz Zsombor Sidoo. Koncerty rozpoczną się w weekend 18 i 19 marca, kolejne odbędą się tydzień później.
Wiosenne Koncerty Gitarowe organizowane są już od ćwierć wieku i od samego początku gromadzą grono wiernych melomanów oraz przysparzają temu instrumentowi nowych wielbicieli. Każdego roku Zamek w Szczecinie gości artystów reprezentujących najwyższy światowy poziom. W tym roku odbędzie się wyjątkowa jubileuszowa dwudziesta piąta edycja, podczas której wystąpią: utytułowany gitarzysta jazzowy Szymon Mika wraz z kontrabasistą Piotrem Narajowskim, jeden z najlepszych duetów gitarowych na świecie Duo Melis, najczęściej nagradzany w historii kwartet gitarowy Erlendis Quartet oraz laureat licznych konkursów Zsombor Sidoo. Wszystkie cztery koncerty rozpoczną się o godz. 17.
„Dwadzieścia pięć lat temu nikt chyba nie spodziewał się, że impreza przetrwa ćwierć wieku i zapisze się w kronikach kulturalnych miasta jako jedno z najdłużej funkcjonujących, cyklicznych wydarzeń muzycznych Szczecina.” – opowiada Piotr Pałac, kierownik artystyczny Wiosennych Koncertów Gitarowych. „Choć od pierwszej edycji festiwalu bohaterką większości koncertów była gitara klasyczna, to na przestrzeni lat program festiwalu podlegał ewolucji, dając szansę miłośnikom gitary nie tylko na delektowanie się subtelnym klasycznym brzmieniem, ale i dźwiękami gitary jazzowej, flamenco, lutni czy gitary zestawionej z innymi instrumentami. Tegoroczne jubileuszowe spotkanie powinno zaspokoić najbardziej wyrafinowane gusta.” – dodaje.
Jako pierwszy, 18 marca, w sali Anny Jagiellonki wystąpi gitarzysta jazzowy Szymon Mika uznany w najnowszym, corocznym plebiscycie specjalistycznego czasopisma Jazz Forum za Gitarzystę Roku 2022. Artysta zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. Na co dzień koncertuje z czołówką polskiego i światowego jazzu, tworząc nietuzinkowe projekty. Do współpracy w Zamku zaprosił zdobywcę wielu nagród,kontrabasistę Piotra Narajowskiego.
Dzień później, 19 marca, Zamek zaprasza na koncert jednego z najwyżej cenionych duteów gitarowych na świecie – Duo Melis. Susana Prieto (Hiszpania) i Alexsis Muzurakis (Grecja) koncertują na najbardziej prestiżowych scenach, m.in. w Filharmonii Berlińskiej czy Concertgebouw w Amsterdamie. W ramach Wiosennych Koncertów Gitarowych występowali już dwukrotnie, zawsze wywołując entuzjazm publiczności swoją niezwykłą muzykalnością, porozumieniem na scenie, przepięknym dźwiękiem i wyjątkową wirtuozerią.
Tydzień później, 25 marca, usłyszymy Erlendis Quartet. W opinii wielu fachowców Erlendis jest obecnie najciekawszym kwartetem gitarowego świata. Młodzi muzycy zachwycają swoim nietuzinkowym spojrzeniem na sztukę gitarową, świeżością i wyrazistością interpretacji. Być może tajemnica ich kunsztu tkwi w tym, że tajniki muzykowania w zespole zgłębiali pod okiem artystów innych specjalności niż gitara. W swoim muzycznym życiorysie wymieniają, m.in. muzyków tworzących kwartet smyczkowy Artemis, Belcea Quartet jako tych, którym zawdzięczają wyzwolenie się z ograniczeń, jakie w powszechnym przekonaniu posiada gitara klasyczna.
Ostatnim wydarzeniem jubileuszowej edycji Wiosennych Koncertów Gitarowych (26 marca) będzie recital węgierskiego artysty Zsombora Sidoo. To niewątpliwie jeden z najbardziej obiecujących gitarzystów swojego pokolenia. Jest uznawany za wyjątkowo utalentowanego muzyka z wielką wrażliwością na różne style, dużą kulturą i wiedzą oraz imponującymi zdolnościami technicznymi. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i muzykiem, który w doborze repertuaru nie uznaje kompromisów, zawsze sięga po utwory uznane za arcydzieła.
Wiosenne Koncerty Gitarowe są organizowane przez Zamek od 1998 roku. Kierownikiem artystycznym jest Piotr Pałac, szczeciński gitarzysta i pedagog.
Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło Pieśń Rzeźniczą – teledysk ma szasnę zostać hitem Internetu [FILM]
Śpiewająca grupa męska z Tanowa od kilku lat promuje nasz region, a od niedzieli w serwisie youtube pojawił się znakomity teledysk do Pieśni Rzeźniczej z XIX wieku. Jest chwilami mrocznie, także lekko „krwiście”, ale bardzo stylowo, a przede wszystkim zabawnie.
Pieśń pochodzi ze Śpiewnika dla Przemysłowców, w którym są zamieszczone dawne pieśni cechowe. Nie tylko rzeźnik, ale także mularz, piwowar, wędrowczyk, czy medyk. Poza tekstem, jest podstawowa linia melodyczna, którą specjalnie dla bractwa przearanżował szczeciński kompozytor Paweł Kornicz. Pieśń Rzeźnicza jest pierwszą, która doczekała się teledysku, choć teledysk to za mało powiedziane.
Na filmie przedstawiono także historię spotkania w sklepie „Panny Andzi”, która zagrała Anna Neugebauer oraz rzeźnika, w którego rolę wcielił się mieszkaniec podgrodzia Zbigniew Kotuła. Po brawurowej i zabawnej scenie w sklepie (nagrania realizowano w danym szczecińskim sklepie mięsnym, przy ul. Pocztowej 19, w którym dziś funkcjonuje Kawiarnia w Lesie) możemy zobaczyć odtworzony warsztat pracy dawnego rzeźnika i wysłuchać przejmującej historii, która wcale nie jest tak oczywista. Dawni rzeźnicy mieli świadomość, że zadają śmierć i ból, ale ich zawód był bardzo potrzebny i odpowiedzialny. W czasach, gdy nie było lodówek, obróbka mięsa wymagała szczególnej wiedzy, umiejętności i… siły. Pieśń rzeźnika opowiada o trudzie, cierpieniu, a także o sumieniu.
Wzrok dziki, suknia splugawiona krwią, w rękach nóż i toporek, a po chwili bezduszny morderca zadaje śmierć niewinnym ofiarom. I do tego za pieniądze! Czy tacy właśnie byli dawni rzeźnicy? Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło pieśń cechową z XIX wieku, która wiele wyjaśnia. Złap się mocno fotela i zanurz się w przerażająco prawdziwą, ale jakże piękną Pieśń Rzeźnicką – czytamy w opisie filmu.
Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało w grudniu 2018 roku. Jest to męska grupa wokalna, która za cel obrała sobie „rozśpiewanie powiatu Polickiego”, w szczególności osób w wieku senioralnym, ale członkami Bractwa są także nastolatkowie. Dyrygentem zespołu jest Piotr Biniek, a zdjęcia do teledysku zrealizował Bartosz Jurgiewicz.
Serwis używa plików cookie aby zachować jego pełne funkcjonowanie. Pliki cookie skategoryzowane jako konieczne do funkcjonowania serwisu przechowywane są w historii Twojej przeglądarki. Korzystamy również z plików cookie firm trzecich (Google, Facebook), informacje te pomagają nam dostarczać najlepsze rozwiązania w celu zapewnienia funkcjonowania serwisu.
Niezbędne pliki cookies są absolutnym minimum potrzebnym do funkcjonowania tego serwisu. Ta kategoria zawiera jedynie pliki cookies potrzebne do podstawowego funkcjonowania serwisu oraz rozwiązań zabezpieczających. Te pliki nie przechowują żadnych prywatnych informacji o użytkowniku.