Miejski Ośrodek Kultury w Policach wyszedł naprzeciw wyzwaniom naszych czasów. Dziewięć koncertów, dwa spektakle, kino plenerowe, artystyczne warsztaty dla dzieci i młodzieży – to cotygodniowe wydarzenia trwające przez całe wakacje na scenie plenerowej MOK. Bogata oferta kulturalna miała wielu zwolenników. A wszystko z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Przez miesiące MOK realizował działania edukacji artystycznej za pośrednictwem Internetu. Po czasie kwarantanny i przerwie od żywego kontaktu kulturą MOK powrócił do organizacji wydarzeń z udziałem widowni. Powrót nastąpił z wielką klasą. Koncert pt. „Beethoven i klasycy wiedeńscy” pod dyrekcja Emanuela Salvadora, odbył się 28 czerwca w Kościele w Jasienicy.
Kameralna atmosfera i dzieła wielkich kompozytorów dostarczyły publiczności wielu wrażeń. Wystąpili muzycy z Baltic Neopolis Virtuosi. Wydarzenie odbyło się w ramach Baltic Neopolis Festiwal współfinansowane było przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Szczecin.
Muzyczne MOKarte czyli koncerty na leżakach
Nowa propozycja MOK-u obejmowała cykl sobotnich koncertów granych na plenerowej scenie ustawionej na terenie ośrodka kultury. Publiczność przez całe wakacje miała możliwość bezpłatnie brać udział w koncertach, a wszystko w rygorze sanitarnym. Aby spełnić wszelkie zasady bezpieczeństwa, MOK przygotował dla widowni leżaki ustawione w 2 – metrowych odstępach. Liczba miejsc była ograniczona, a frekwencja podczas tych wydarzeń okazała się być na sto procent.
Od jazzu do samby
„Muzyczne MOKarte” rozpoczęło Jazzowe Trio. 11 lipca wystąpił zespół grający klasykę Swing Jazzu. Były standardy muzyki jazzowej oraz muzykę filmową. To na dobry początek, dalej było tylko lepiej. W kolejne soboty wystąpili: smyczkowy AQuartet prezentujący utwory z różnych stron świata, Mitro Dymitriadis w repertuarze rodem ze słonecznej Grecji. Zorba rozpaliła serca widowni. Podobnie jak zespół „Chwila Nieuwagi”. Grupa zaprezentowała mieszankę folku, jazzu, poezji w połączeniu z charyzmatycznym wokalem Martyny Czech. Sierpniowy „Muzyczny Przybornik Jeremiego” był następną propozycją polickiego MOK-u i prezentacją piosenek Starszych Panów. W mieszance poezji, żartu, liryzmu i tanga nie zabrakło tytułów, jak: „Jeżeli kochać”, „Inwokacji”, „Już kąpiesz się nie dla mnie” i „Ballady z trupem”. Wraz z muzykami na scenie prezentował się członek Formacji Chatelet Karol Wolski.
Jak się okazuje plenerowa scena MOK to nie tylko repertuar rozrywkowy ale też klasyczny. „Poloneza czas zacząć” zorganizowany był aby upamiętnić zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej. Kostiumowy koncert zespołu Artes Ensemble w rytmie szlacheckiego poloneza inspirowany był narodową nutą.
22 sierpnia scena plenerowa MOK rozgrzała się do czerwoności. Wtedy właśnie brazylijska maszyna perkusyjna, czyli Bloco Pomerania, przekazała publiczności potężną dawkę energii. Zespół wystąpił w Policach wraz z brazylijskim wokalistą Valdirem Viera Dos Santos oraz z grupą SAMBA ART, prezentującą taneczne show.
Teatr dla dzieci czyli „Wszystko się może zdarzyć”
Dwa sobotnie popołudnia adresowane były specjalnie do najmłodszych widzów. Dwie propozycje, bajek dla dzieci, szczecińskich artystów uczyły, bawiły i pobudzały wyobraźnię. Mieliśmy okazję poznać duet Głowa Mała ze spektaklem „Cała Naprzód”. Aktorki wciągały najmłodszych i ich rodziców w fascynującą podróż w nadmorskie klimaty. Prosty, jasny przekaz, gra skojarzeń pobudzała wyobraźnię. Podobnie jak występ aktorów z grupy Teatru Improwizowanego Impro z Krypty z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Improbajka, którą z humorem prezentowali, polegała na aktywizacji widowni. Publiczność współtworzyła scenariusz w trakcie trwania widowiska. To była ekscytująca i ciekawa zabawa.
Koncert Sierpniowe Przełomy
W ostatni weekend sierpnia miała miejsce wspaniała muzyczna podróż przez polską muzykę filmową. „Sierpniowe Przełomy” w wykonaniu orkiestry Opery na Zamku pod batutą Jerzego Wołosiuka i ze specjalnym udziałem Natalii Niemen zachwycił tłumnie zgromadzoną publiczność w Policach. Koncert poprowadził znany krytyk filmowy i publicysta Tomasz Raczek.
Koncert poświęcony był pionierom Szczecina i ziemi zachodniopomorskiej w związku z 75. Rocznicą Polskiego Pomorza Zachodniego, a także bohaterom wydarzeń sierpniowych z okazji 40. Rocznicy Sierpnia ’80 w Szczecinie. Patronat nad wydarzeniem objął Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Kurs na przyszłość
Wakacje były też okazją do prowadzenia warsztatów i zajęć z edukacji artystycznej. Teatr, balet, zajęcia wokalne, plastyczne rytmika dla najmłodszych to tylko niektóre ze zrealizowanych zajęć dla dzieci i młodzieży.
Choć w warunkach trudniejszych to warto zaznaczyć, że policki MOK nieustannie spełnia swoją misję. I, jak publiczność udowodniła podczas wakacji, jest dla kogo i z kim ją tworzyć.
Już 20. maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbędą się warsztaty salsy, które poprowadzi Alicja Maryś, dyplomowana instruktorka tańca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
Będzie to pierwsze spotkanie w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, zupełnie nowego projektu realizowanego przez MOK, którego celem jest zachęcanie kobiet do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu, podejmowania nowych wyzwań i działań na rzecz rozwoju osobistego.
Warsztaty są przeznaczone dla kobiet kochających taniec i ruch, bo obok gorących rytmów salsy nie sposób przejść obojętnie. W czasie zajęć uczestniczki będą pracować nie tylko nad nauką podstawowych kroków, ale również nad minichoreografią z porywającą muzyką latynoską w tle. A co najważniejsze nad właściwym sposobem poruszania się, zmysłowością i pewnością siebie, ponieważ salsa do doskonała szkoła wdzięku i seksapilu.
Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich kobiet, również tych, które nigdy wcześniej nie tańczyły. Nie obowiązuje limit wieku – wystarczy zaangażowanie i pozytywna energia!
Dobrą energią uczestniczki zarazi również prowadząca warsztaty Alicja Maryś, której charakterystycznym stylem tańca – pełnym charyzmy, wdzięku i kobiecości – zachwycają się uczestnicy wielu europejskich festiwali tanecznych. Alicja od lat kształci uczniów zachodniopomorskich szkół tańca, a tym, co wyróżnia ją spośród innych instruktorów jest przede wszystkim atmosfera na zajęciach – ciepła, wesoła, a jednocześnie pozwalająca każdemu z uczniów odnaleźć i rozwinąć indywidualny styl, zarówno w tańcu solo, jak i w parach.
Kiedy? 20.05.2023 (sobota), godz. 10:00-13.00
Gdzie? Miejski Ośrodek Kultury w Policach, ul. Traugutta 4
Jak się zapisać? Zapisy przez Strefę Zajęć (www.mokpolice.pl)
W terminie 11-20 sierpnia 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Ińskiego Lata Filmowego. Po raz 50. spotkają się w Ińsku miłośnicy kina, którym organizatorzy zaproponują projekcje około 80 filmów z całego świata. Filmowy program festiwalu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami filmowymi, wystawy, warsztaty, tematyczne wycieczki po regionie, koncerty oraz konkursy.
Jednym z głównych punktów programu będzie otwarcie archiwum festiwalu oraz galerii sztuki współczesnej O.MEGA, w której to zaprezentowana zostanie historia festiwalu oraz wydarzenia nawiązujące do wieloletniej aktywności artystów związanych z festiwalem. Ińsko odwiedzi blisko 50 twórców filmowych oraz gości specjalnych.
Tegoroczna tematyka imprezy koncentrować się będzie wokół następujących cykli filmowych:
BLIŻEJ NATURY – cykl filmowy poświęcony tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Rozwinięciem projekcji będą spotkania z osobami czynnie zajmującymi się ochroną środowiska, jak i liczne spacery z przyrodnikami (ornitologami, botanikami, mykologami itd.).
WOKÓŁ BAŁTYKU – Pomorze Zachodnie od zarania dziejów związane było z morzem, które zmieniało swój charakter, a jednocześnie tworzyło osobliwą tkankę kulturową. Festiwal przygląda
się będzie fenomenom związanym z pomorskością. Pomorze to liczne lądy i wyspy, a także niezliczony archipelag małych krain. Szwecja, Niemcy, Litwa, Łotwa czy Finlandia – wszystkie te kraje mają swoje… pomorza. Główny trzon cyklu stanowić będzie konkurs filmów dla młodych twórców z regionu Morza Bałtyckiego.
DOOKOŁA ŚWIATA – PROWINCJE – Ińsko jestjednym z najmniejszych miejscowości w Polsce, w której mieści się kino i aktualnie rozwija się infrastruktura festiwalowa. To miejsce gdzie film jest pretekstem do przyglądania się społecznościom podobnej wielkości na całym świecie, zwłaszcza w mało popularnych kinematografiach świata takich jak Mongolia, Iran oraz Turcja.
DOKUMENTY ŚWIATA – OBRAZY WSPÓŁCZESNOŚCI – blok filmów, w których zastanawiamy się oraz debatujemy nad bieżącymi sprawami dotyczącymi współczesnej cywilizacji, nowym trendom kulturowym, sztuce, odkryciom w nauce oraz przemianom społecznym.
NAJNOWSZE KINO POLSKIE – przegląd najnowszych filmów polskich – fabuł, dokumentów i animacji. Liczne spotkania z twórcami filmowymi. Pośród tegorocznych gości znajdzie się wielu uznanych twórców filmowych – reżyserów, aktorów, operatorów m.in. Jan Jakub Kolski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kasprzyk, Jacek Petrycki i inni.
POMERANIKA – program poświęcony szeroko pojętej, lokalnej, archeologii pamięci, zarówno tej sięgającej zamierzchłych czasów prehistorycznych, kultury Księstwa Pomorskiego, jak i czasów powojennych. Pomeranika to przyglądanie się najważniejszym tematom współczesnym, sztuce regionu i lokalnym inspiracjom.
W sekcji imprez towarzyszących jednym z wydarzeń będzie kolejna odsłona Urodzin Budynia – wieczór pamięci Jacka Szymkiewicza, zmarłego w ubiegłym roku autora tekstów i muzyka pochodzącego z Pomorza Zachodniego. Artysta obchodziłby 17 sierpnia swoje 49. urodziny. Osobny dział wydarzeń poświęcony będzie reportażom dźwiękowym oraz słuchowiskom.
Festiwal zainauguruje długometrażowy film dokumentalny poświęcony 50-leciu Ińskiego Lata Filmowego p.t. „Ińskie lata”. Zdjęcia do niego powstają od dwóch lat, a udział w realizacji wzięła blisko setka rozmówców. Reżyserem filmu jest Katarzyna Hoffmann.
15 maja uruchomiona zostanie sprzedaż karnetów na festiwal. Bieżące informacje o festiwalu można śledzić na stronie www.ilf.org.pl. Głównymi organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Miasta i Gminy Ińsko.
Młodzi adepci sztuki baletowej będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas koncertu finałowego Wiosennych Prezentacji Tanecznych, które w tym roku ponownie odbędą się w międzynarodowym gronie.
Międzynarodowe Prezentacje Taneczne to cykliczne wydarzenie artystyczne, które na stałe wpisało się już w harmonogram polickich imprez kulturalnych. Tym razem, po raz pierwszy, zostanie zrealizowane w edycji wiosennej, a młodzi tancerze będą mogli zaprezentować przed publicznością efekty swojej niemal całorocznej pracy nad doskonaleniem warsztatu artystycznego. Podczas koncertu finałowego, który w tym roku w związku z przebudową siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury wyjątkowo odbędzie się na scenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu, zaprezentują się zespoły baletowe zaproszone do współpracy przez Companię Baletową: zespoły skupione przy Szkole Kinder-&Jugendtanzensemble w Neuenhagen oraz działające na terenie Szczecina Państwowe Ognisko Baletowe, Fundacja Balet i zespół „Efekt” z Pałacu Młodzieży.
Międzynarodowe Prezentacje Taneczne połączone z warsztatami obejmującymi różnorodne techniki tańca to przedsięwzięcie realizowane z sukcesami od ponad 20 lat, które z każdym kolejnym rokiem przynosi swoim uczestnikom korzyści w zakresie umiejętności nie tylko tanecznych, ale również interpersonalnych. Podczas projektu – realizowanego przy wsparciu finansowym z programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz lokalnych przedsiębiorstw – odbywa się szereg warsztatów tanecznych, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów, podczas których uczestnicy uczą się nowych form tańca, współpracują przy tworzeniu prostych choreografii i czerpią od siebie nawzajem artystyczne inspiracje. W tym roku młodzi tancerze będą mogli rozwijać swoje kompetencje w zakresie tańca klasycznego, współczesnego oraz burleski. Poznają również podstawowe pozycje jogi, dzięki którym ich ciało będzie jeszcze lepiej przygotowane do wykonywania skomplikowanych pas baletowych.
Zwieńczeniem pracy uczestników projektu będzie koncert finałowy, który dla młodych tancerzy bedzię wyjątkową okazją do zaprezentowania warsztatu tanecznego i wyrazu artystycznego, a także szansą na wyrażenie, jak bardzo rozwinęli swoją wrażliwość i otworzyli się na przekazywanie emocji ruchem. Tancerze pokażą na scenie swoją ogromną świadomość artystyczną, ale przede wszystkim pasję i wielką miłość do tańca, więc podczas koncertu z pewnością nie zabraknie wzruszeń i wielkich emocji.
Projekt Międzynarodowe Wiosenne Warsztaty Taneczne realizowany jest w ramach Programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Sponsorami wydarzenia są również: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Policach, Folwark Podkowa, P.U.P.”TRANS-NET” S.A.
Serwis używa plików cookie aby zachować jego pełne funkcjonowanie. Pliki cookie skategoryzowane jako konieczne do funkcjonowania serwisu przechowywane są w historii Twojej przeglądarki. Korzystamy również z plików cookie firm trzecich (Google, Facebook), informacje te pomagają nam dostarczać najlepsze rozwiązania w celu zapewnienia funkcjonowania serwisu.
Niezbędne pliki cookies są absolutnym minimum potrzebnym do funkcjonowania tego serwisu. Ta kategoria zawiera jedynie pliki cookies potrzebne do podstawowego funkcjonowania serwisu oraz rozwiązań zabezpieczających. Te pliki nie przechowują żadnych prywatnych informacji o użytkowniku.