Gmina Nowe Warpno

W Podgrodziu powstaje Słowiański Park Historyczny

W sobotę, 27 listopada br o godzinie 14:00 w Podgrodziu (Gmina Nowe Warpno) otwarty zostanie Słowiański Park Historyczny. Za całe przedsięwzięcie odpowiada Fundacja Knieja, która przygotowała na sobotę mnóstwo atrakcji.

Opublikowane

w dniu

Park Historyczny powstał na ok 4 hektarowym terenie użyczonym przez Powiat Policki. Mieści się przy wjeździe na teren Podgrodzia. Sąsiaduje z jeziorem Nowowarpieńskim, Zalewem Szczecińskim, lasami, przystankiem PKS. To sąsiedztwo oraz lokalizacja w pobliżu miasta, sprawiają, że umiejscowienie jest atrakcyjne pod względem przyrodniczym. Słowiański Park Historyczny wzbogaca ofertę turystyczną Gminy Nowe Warpno.

„Żywy skansen”

Słowiański Park Historyczny to miejsce, gdzie można doświadczyć żywej lekcji historii. Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie, przez malowniczy las, bujne łąki, mroczne zagajniki podczas której będzie można zobaczyć jak wyglądało życie Słowian w okresie wczesnośredniowiecznym (IX-XI w). Pokazujemy jak wyglądała codzienność, praca, kultura i życie rodzinne Słowian. Na co dzień odwiedzających Park witają kozy, które stały się ulubienicami dzieci z sąsiedztwa. Oprócz kóz w parku można poznać czarnego kozła, lisa, owce, króliki. Niedługo do stada dołączą daniele i inne zwierzęta. Posiadamy też miejsce ogniskowe, przy którym można spożyć strawę z kociołka, pieczone kiełbaski w otoczeniu drzew i dzikiej natury.

Rekonstruktorzy przybliżać będą kulturę wczesnego średniowiecza. Odwiedzając Park będzie można poznać codzienne życie, zwyczaje i tajemnice Słowian.

Katarzynki i Andrzejki

Otwarcie Slowiańskiego Parku Historycznego zaplanowane jest w okresie zabaw andrzejkowych. „27.11.2021r to nie przypadkowa data. Koniec listopada to dosyć magiczny czas. Chcemy zabrać naszych gości w świat wróżb i dobrej zabawy. Na otwarcie szykujemy wróżby, gry terenowe, strzelanie z łuku. Ogrzać będzie się można przy ognisku z kiełbaskami” – mówi prezeska Fundacji Knieja Anna Siuber. „Zapraszamy wszystkich chętnych, u nas każdy znajdzie coś dla siebie” – dodaje.

Od siedliska leśnego do grodu warownego

Park powstawać będzie etapowo odtwarzając rozwój osadnictwa od oddalonych od siebie siedzib, przez osady do grodu warownego. Celem inwestycji jest stworzenie oferty kulturalnej, edukacyjnej i rekreacyjnej. Uatrakcyjnienie oferty turystycznej regionu i zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności, co wynika z rozmów z Powiatem Polickim.

Etap I działalności Słowiańskiego Parku Historycznego zakłada powstanie siedlisk leśnych i wiejskich. Będzie można poznać średniowieczne stanowiska leśne takie jak węglarzy (półziemianka, mielerz, narzędzia, stanowisko dziegciu), stanowisko bartnika (narzędzia bartnicze, barć w trakcie dziania), stanowisko drwali (zabytkowe piły, siekiery), stanowisko myśliwego (szałas, broń, tablice z tropami). Oprócz stanowisk leśnych dla odwiedzających dostępna będzie osada wiejska. Pokazane będzie jak w średniowieczu uprawiano pola, jakie zwierzęta hodowano, jak mieszkano, czym się zajmowano. W kolejnych etapach Park rozrośnie się w osady a następnie zbudowany będzie gród warowny.

Coś dla dużych, coś dla małych

Słowiański Park Historyczny w swojej ofercie przewiduje atrakcje zarówno dla dzieci jak i młodzieży i dorosłych. Organizuje festyny, imprezy okolicznościowe, zajęcia integracyjne, warsztaty dla szkół i przedszkoli, których celem jest przybliżenie społeczności naszej historii,  problemy ochrony  bioróżnorodności  rodzimych gatunków zwierząt. Prowadzone są warsztaty i pokazy zarówno na terenie parku jak i w szkołach, przedszkolach. Niedługo ruszy również grupy rekonstrukcyjne dla różnych grup wiekowych.

Słowiański Park Historyczny prowadzony jest przez Fundację Knieja.

Reklama

Gmina Nowe Warpno

Biwakowaliśmy z okazji Dnia Dziecka oraz Dnia Leśnika

W tym roku po raz kolejny filia w Stolcu wspólnie z Leśnictwem Poddymin zorganizowała obchody Dnia Leśnika. Połączono je z Dniem Dziecka i przygotowano wiele niespodzianek dla dzieci oraz ich rodziców.

Opublikowane

w dniu

Tegoroczna impreza pod hasłem „Bushcraftowe ABC” wprowadziła uczestników w świat dziczy przy użyciu jej naturalnych zasobów. Głównym zadaniem było zbudowanie szałasu z gałęzi wspomagając się sznurkiem. Dzieci dostały wytyczne, jak spakować plecak, więc były świetnie przygotowane. Powstałe budowle przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Cztery grupy dzieci i rodziców wspaniale sobie poradziły z tak trudnym zadaniem. Powstała również obozowa kuchnia, gdzie przygotowano kiełbaski do pieczenia. Inna grupa dzieci odpowiedzialna była za przygotowanie ogniska. 

Pan Robert, leśniczy Leśnictwa Poddymin, przed rozpaleniem ognia wytłumaczył wszystkim uczestnikom, że jest to wyjątkowa sytuacja, powiadomione zostały odpowiednie służby i wydana została zgoda. Przy ognisku i pieczeniu kiełbasek Pan leśniczy zaczął opowieści. Dowiedzieliśmy się, że w okolicy, którą zamieszkujemy pojawia się coraz więcej wilków. Leśnicy oraz naukowcy, którzy prowadzą badania nad tą populacją starają się określić, jaka jest ich ilość oraz jaki mają wpływ na otoczenie. 

Po posiłku i deserze dzieci wyruszyły pod opieką gospodarza lasu na wycieczkę po okolicznych dróżkach. Na zakończenie naszego wielogodzinnego buszowania. wszystkie dzieci otrzymały gratulacje, a także odznaki. W związku z Dniem Dziecka nie obyło się również bez prezentów. Nasze świętowanie dobiegło końca i aż żal było opuszczać nasze wspaniałe obozowisko .

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, Panu Robertowi, a w szczególności Nadleśnictwu Trzebież, za gościnę oraz prezenty dla dzieci .

Czytaj dalej

Gmina Nowe Warpno

Nowe Warpno poszukuje ratowników wodnych

Nowe Warpno poszukuje dwóch ratowników wodnych na miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli w rejonie ul. Kościuszki. Zatrudnienie w okresie od 17 lipca br. do dnia 15 sierpnia br.

Opublikowane

w dniu

Gmina zapewnia zakwaterowanie dla osób zamiejscowych w miejscowości oddalonej od plaży około 5 km. Wynagrodzenie w granicach 4,5 tysiąca złotych brutto. Ratownik winien spełniać wymagania niezbędne, zgodne z przepisami prawa.

Oferty składać należy do dnia 11.06.2021 r. w sekretariacie Urzędu Gminy w Nowym Warpnie , w godzinach pracy urzędu. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 91 312 96 60.

Czytaj dalej

Gmina Nowe Warpno

Trzebież: Rusza odbudowa spalonej promenady

Gmina Police przekazała plac budowy pod odbudowę promenady w Trzebieży. Kosztem niemal 3 milionów złotych Przedsiębiorstwo Usług Hydrotechnicznych „Rusiecki” ze Szczecina zajmie się odbudową zniszczonego w wyniku pożaru pomostu.

Opublikowane

w dniu

Promenada będzie odbudowana w takim kształcie, jak była przed pożarem. Poza odtworzeniem promenady, powstaną również wysepki z miejscami leżakowymi. Na całej długości będzie zainstalowane oświetlenie.

Na początku listopada ubiegłego roku zapadł wyrok na dwóch podpalaczy promenady. Sprawa toczyła się w Policach, przed wydziałem zamiejscowym Sądu Rejonowego Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie. Obaj, młodzi mężczyźni skazani zostali na 3,5 roku pozbawienia wolności i obowiązek naprawienia szkody solidarnie w wysokości 2 700 000 złotych.

Przeczytaj też: Trzebież: 3,5 roku za podpalenie promenady

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie