Gmina Nowe Warpno

W Podgrodziu powstaje Słowiański Park Historyczny

W sobotę, 27 listopada br o godzinie 14:00 w Podgrodziu (Gmina Nowe Warpno) otwarty zostanie Słowiański Park Historyczny. Za całe przedsięwzięcie odpowiada Fundacja Knieja, która przygotowała na sobotę mnóstwo atrakcji.

Opublikowane

w dniu

Park Historyczny powstał na ok 4 hektarowym terenie użyczonym przez Powiat Policki. Mieści się przy wjeździe na teren Podgrodzia. Sąsiaduje z jeziorem Nowowarpieńskim, Zalewem Szczecińskim, lasami, przystankiem PKS. To sąsiedztwo oraz lokalizacja w pobliżu miasta, sprawiają, że umiejscowienie jest atrakcyjne pod względem przyrodniczym. Słowiański Park Historyczny wzbogaca ofertę turystyczną Gminy Nowe Warpno.

„Żywy skansen”

Słowiański Park Historyczny to miejsce, gdzie można doświadczyć żywej lekcji historii. Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie, przez malowniczy las, bujne łąki, mroczne zagajniki podczas której będzie można zobaczyć jak wyglądało życie Słowian w okresie wczesnośredniowiecznym (IX-XI w). Pokazujemy jak wyglądała codzienność, praca, kultura i życie rodzinne Słowian. Na co dzień odwiedzających Park witają kozy, które stały się ulubienicami dzieci z sąsiedztwa. Oprócz kóz w parku można poznać czarnego kozła, lisa, owce, króliki. Niedługo do stada dołączą daniele i inne zwierzęta. Posiadamy też miejsce ogniskowe, przy którym można spożyć strawę z kociołka, pieczone kiełbaski w otoczeniu drzew i dzikiej natury.

Rekonstruktorzy przybliżać będą kulturę wczesnego średniowiecza. Odwiedzając Park będzie można poznać codzienne życie, zwyczaje i tajemnice Słowian.

Katarzynki i Andrzejki

Otwarcie Slowiańskiego Parku Historycznego zaplanowane jest w okresie zabaw andrzejkowych. „27.11.2021r to nie przypadkowa data. Koniec listopada to dosyć magiczny czas. Chcemy zabrać naszych gości w świat wróżb i dobrej zabawy. Na otwarcie szykujemy wróżby, gry terenowe, strzelanie z łuku. Ogrzać będzie się można przy ognisku z kiełbaskami” – mówi prezeska Fundacji Knieja Anna Siuber. „Zapraszamy wszystkich chętnych, u nas każdy znajdzie coś dla siebie” – dodaje.

Od siedliska leśnego do grodu warownego

Park powstawać będzie etapowo odtwarzając rozwój osadnictwa od oddalonych od siebie siedzib, przez osady do grodu warownego. Celem inwestycji jest stworzenie oferty kulturalnej, edukacyjnej i rekreacyjnej. Uatrakcyjnienie oferty turystycznej regionu i zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności, co wynika z rozmów z Powiatem Polickim.

Etap I działalności Słowiańskiego Parku Historycznego zakłada powstanie siedlisk leśnych i wiejskich. Będzie można poznać średniowieczne stanowiska leśne takie jak węglarzy (półziemianka, mielerz, narzędzia, stanowisko dziegciu), stanowisko bartnika (narzędzia bartnicze, barć w trakcie dziania), stanowisko drwali (zabytkowe piły, siekiery), stanowisko myśliwego (szałas, broń, tablice z tropami). Oprócz stanowisk leśnych dla odwiedzających dostępna będzie osada wiejska. Pokazane będzie jak w średniowieczu uprawiano pola, jakie zwierzęta hodowano, jak mieszkano, czym się zajmowano. W kolejnych etapach Park rozrośnie się w osady a następnie zbudowany będzie gród warowny.

Coś dla dużych, coś dla małych

Słowiański Park Historyczny w swojej ofercie przewiduje atrakcje zarówno dla dzieci jak i młodzieży i dorosłych. Organizuje festyny, imprezy okolicznościowe, zajęcia integracyjne, warsztaty dla szkół i przedszkoli, których celem jest przybliżenie społeczności naszej historii,  problemy ochrony  bioróżnorodności  rodzimych gatunków zwierząt. Prowadzone są warsztaty i pokazy zarówno na terenie parku jak i w szkołach, przedszkolach. Niedługo ruszy również grupy rekonstrukcyjne dla różnych grup wiekowych.

Słowiański Park Historyczny prowadzony jest przez Fundację Knieja.

Reklama

Gmina Nowe Warpno

OSP Nowe Warpno zaprasza na zajęcia Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej

Jeśli chcesz zostać strażakiem, dzięki OSP Nowe Warpno to możliwe! Strażacy z Nowego Warpna zapraszają młodzież w wieku od 11 lat z całej gminy do udziału w zajęciach Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Szczegóły na załączonym plakacie

Opublikowane

w dniu

Czytaj dalej

Gmina Nowe Warpno

Sprzęt medyczny dla OSP Trzebież

Burmistrz Nowego Warpna Jarosław Burba przekazał Prezesowi OSP Trzebież Grzegorzowi Miśkiw nowo zakupiony sprzęt medyczny, który będzie stanowił wyposażenie ambulansu. Przekazano – unieruchomienie pediatryczne Pedi Pac 78, Pompę infuzyjną Medima s/DSA2, SSAK OB 1000 z akcesoriami.

Opublikowane

w dniu

Jednostka OSP Trzebież jest dysponowana w systemie ratownictwa również do przypadków medycznych na terenie Gminy Nowe Warpno. Jest to bardzo istotne wsparcie i pomoc w ochronie życia i zdrowia naszych mieszkańców, czym wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.

Czytaj dalej

Gmina Nowe Warpno

Od owieczki do niteczki. Obróbka wełny dla dzieci

Słowiański Park Historyczny w Podgrodziu zaprasza  na 2 edycję warsztatów dla dzieci i młodzieży „Od owieczki do niteczki”. Podczas warsztatów przybliżony będzie temat obróbki wełny i lnu z wykorzystaniem metod używanych we wczesnym średniowieczu.

Opublikowane

w dniu

25.07.2022 r. (poniedziałek)
14:00-17:00
Przybliżenie tematu obróbki wełny: od gręplowania i czesania, do przędzenia wełny z wykorzystaniem starych metod. Nauka wykonywania krajek na bardkach i tabliczkach. Wykorzystanie replik takich sprzętów jak kądziel, przęślica, wrzeciono.
Zdrowy poczęstunek oraz zabawa i gry na powietrzu w przerwie.
W razie niepogody dawne gry planszowe.
26.07.2022 r. (wtorek)
14:00-17:00
Zapoznanie uczestników z różnymi formami tkackimi: m.in. nauka tkania na krosnach, zabawy wełną czesankową, filcowanie, motanie. Uczestnicy wykonają samodzielnie ozdoby z przędzy na lucecie.
miejsce:
Słowiański Park Historyczny PODGRODZIE
ul. Podgrodzie 99, 72-022 Nowe Warpno
Zapisy: do 22.07.2022 r.
Zgłoszenie uczestnictwa prosimy wysyłać na adres email:
fundacja.knieja@gmail.com lub tel. 781 590 151
(Imię i nazwisko uczestnika)
UDZIAŁ- BEZPŁATNY
Wydarzenie jest realizowane w ramach ” Programu Społecznik 2022- 2024. Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego”.
Zachęcamy też do wzięcia udziału w innych wydarzeniach Parku. Wszystkie informacje znajdują się na funpage Słowiańskiego Parku Historycznego PODGRODZIE.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie