Gmina Nowe Warpno

W Podgrodziu powstaje Słowiański Park Historyczny

W sobotę, 27 listopada br o godzinie 14:00 w Podgrodziu (Gmina Nowe Warpno) otwarty zostanie Słowiański Park Historyczny. Za całe przedsięwzięcie odpowiada Fundacja Knieja, która przygotowała na sobotę mnóstwo atrakcji.

Opublikowane

w dniu

Park Historyczny powstał na ok 4 hektarowym terenie użyczonym przez Powiat Policki. Mieści się przy wjeździe na teren Podgrodzia. Sąsiaduje z jeziorem Nowowarpieńskim, Zalewem Szczecińskim, lasami, przystankiem PKS. To sąsiedztwo oraz lokalizacja w pobliżu miasta, sprawiają, że umiejscowienie jest atrakcyjne pod względem przyrodniczym. Słowiański Park Historyczny wzbogaca ofertę turystyczną Gminy Nowe Warpno.

„Żywy skansen”

Słowiański Park Historyczny to miejsce, gdzie można doświadczyć żywej lekcji historii. Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie, przez malowniczy las, bujne łąki, mroczne zagajniki podczas której będzie można zobaczyć jak wyglądało życie Słowian w okresie wczesnośredniowiecznym (IX-XI w). Pokazujemy jak wyglądała codzienność, praca, kultura i życie rodzinne Słowian. Na co dzień odwiedzających Park witają kozy, które stały się ulubienicami dzieci z sąsiedztwa. Oprócz kóz w parku można poznać czarnego kozła, lisa, owce, króliki. Niedługo do stada dołączą daniele i inne zwierzęta. Posiadamy też miejsce ogniskowe, przy którym można spożyć strawę z kociołka, pieczone kiełbaski w otoczeniu drzew i dzikiej natury.

Rekonstruktorzy przybliżać będą kulturę wczesnego średniowiecza. Odwiedzając Park będzie można poznać codzienne życie, zwyczaje i tajemnice Słowian.

Katarzynki i Andrzejki

Otwarcie Slowiańskiego Parku Historycznego zaplanowane jest w okresie zabaw andrzejkowych. „27.11.2021r to nie przypadkowa data. Koniec listopada to dosyć magiczny czas. Chcemy zabrać naszych gości w świat wróżb i dobrej zabawy. Na otwarcie szykujemy wróżby, gry terenowe, strzelanie z łuku. Ogrzać będzie się można przy ognisku z kiełbaskami” – mówi prezeska Fundacji Knieja Anna Siuber. „Zapraszamy wszystkich chętnych, u nas każdy znajdzie coś dla siebie” – dodaje.

Od siedliska leśnego do grodu warownego

Park powstawać będzie etapowo odtwarzając rozwój osadnictwa od oddalonych od siebie siedzib, przez osady do grodu warownego. Celem inwestycji jest stworzenie oferty kulturalnej, edukacyjnej i rekreacyjnej. Uatrakcyjnienie oferty turystycznej regionu i zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności, co wynika z rozmów z Powiatem Polickim.

Etap I działalności Słowiańskiego Parku Historycznego zakłada powstanie siedlisk leśnych i wiejskich. Będzie można poznać średniowieczne stanowiska leśne takie jak węglarzy (półziemianka, mielerz, narzędzia, stanowisko dziegciu), stanowisko bartnika (narzędzia bartnicze, barć w trakcie dziania), stanowisko drwali (zabytkowe piły, siekiery), stanowisko myśliwego (szałas, broń, tablice z tropami). Oprócz stanowisk leśnych dla odwiedzających dostępna będzie osada wiejska. Pokazane będzie jak w średniowieczu uprawiano pola, jakie zwierzęta hodowano, jak mieszkano, czym się zajmowano. W kolejnych etapach Park rozrośnie się w osady a następnie zbudowany będzie gród warowny.

Coś dla dużych, coś dla małych

Słowiański Park Historyczny w swojej ofercie przewiduje atrakcje zarówno dla dzieci jak i młodzieży i dorosłych. Organizuje festyny, imprezy okolicznościowe, zajęcia integracyjne, warsztaty dla szkół i przedszkoli, których celem jest przybliżenie społeczności naszej historii,  problemy ochrony  bioróżnorodności  rodzimych gatunków zwierząt. Prowadzone są warsztaty i pokazy zarówno na terenie parku jak i w szkołach, przedszkolach. Niedługo ruszy również grupy rekonstrukcyjne dla różnych grup wiekowych.

Słowiański Park Historyczny prowadzony jest przez Fundację Knieja.

Gmina Nowe Warpno

Jarosław Burba ponownie burmistrzem Nowego Warpna

W ostatnich wyborach samorządowych mieszkańcy Nowego Warpna ponownie zaufali dotychczasowemu burmistrzowi, Jarosławowi Burbie, który ubiegał się o reelekcję. W głosowaniu, Burba zdobył większość głosów uprawnionych wyborców, co zapewniło mu kolejną kadencję na stanowisku burmistrza miasta.

Opublikowane

w dniu

Jarosław Burba uzyskał poparcie zdobywając łącznie 449 głosów, co w przeliczeniu daje 66,92% wszystkich oddanych głosów. Jego rywal, reprezentant Lewicy Marcin Polito, zdobył 222 głosy, co stanowi 33,08% głosów wyborców. Wyniki te pokazują wyraźne poparcie dla kontynuacji polityki Burby, która przyniosła mu sukces w tej konkurencji wyborczej.

Przewaga zdobytych głosów świadczy o stabilnym zaufaniu społeczności Nowego Warpna do obecnego burmistrza i aprobaty dla jego dotychczasowych działań. Jarosław Burba będzie pełnił funkcję burmistrza w nowej kadencji, która przypada na lata 2024 – 2029.

Dziękuję za mandat zaufania którym mnie obdarzyliście i kandydatów na Radnych z naszego komitetu – napisał na portalu społecznościowym Jarosław Burba. Jest to dla nas zobowiązanie i odpowiedzialność. Mamy wiele do zrobienia i wierzę, że to nastąpi również z udziałem naszych mieszkańców. Dziękuję wszystkim, którzy udzielili wsparcia w tej kampanii, również pracowaliście na nasz sukces.

Niewątpliwie kluczowymi elementami, które przyczyniły się do zwycięstwa Jarosława Burby, były jego dotychczasowe osiągnięcia, plany rozwoju miasta i umiejętność komunikacji z wyborcami. Pełne wyniki wyborów zostaną podane do wiadomości publicznej po ich oficjalnym potwierdzeniu przez odpowiednie komisje wyborcze.

Czytaj dalej

Gmina Nowe Warpno

Transgraniczne spotkanie w Brzózkach – kultura scala społeczności

W tętniącej kulturalnym pulsie Świetlicy w Brzózkach odbyło się wyjątkowe spotkanie zorganizowane przez Kulturlandbüro, instytucję znającą się na doradztwie w nawiązywaniu kontaktów kulturalnych w regionie. To właśnie tu, 21 marca, zebrali się przedstawiciele z Polski i Niemiec, aby dyskutować o współpracy transgranicznej. Wśród obecnych znaleźli się członkowie miejscowych organizacji, w tym KGW Brzózki, OSP Nowe Warpno, OSP Brzózki, NUTW, TPD, a także dyrektorzy lokalnych instytucji oświatowo-kulturalnych, sołtys i przedstawiciele władz gminnych.

Opublikowane

w dniu

Zasadniczym punktem programu było zaprezentowanie i omówienie realizowanego projektu teatralnego, w który aktywnie zaangażowane są dzieci z Altwarp i Nowego Warpna. Tę inicjatywę przywołuje się jako żywy dowód na to, że współpraca ponad granicami może nie tylko wspierać lokalną aktywność, ale też stanowić inspirację dla kolejnych przedsięwzięć.

Kulminacyjnym momentem spotkania było dyskutowanie możliwości wykorzystania środków z funduszy INTERREG 6.0 na wspólne projekty, co wprawiło uczestników w stan gotowości do wspólnego planowania przyszłych inicjatyw. To spotkanie stanowiło nie tylko wymianę doświadczeń, ale również siłę napędową dla przyszłej współpracy kulturowej pomiędzy Polską a Niemcami.

Czytaj dalej

Gmina Nowe Warpno

Nowe Warpno zbiera elektrośmieci w ramach ogólnopolskiego programu

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowym Warpnie podjął działania na rzecz ochrony środowiska poprzez włączenie się w ogólnopolski program „Moje miasto bez elektrośmieci”. Inicjatywa ta zachęca do efektywnej recyklingów starych urządzeń elektronicznych. Proces jest prosty – za każdy kilogram zebranych elektrośmieci, placówka otrzymuje punkt, który może być wymieniony na sprzęt dydaktyczny lub sportowy.

Opublikowane

w dniu

Akcja ta ma na celu nie tylko wsparcie lokalnej edukacji, ale także zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców. Zebrane elektrośmieci są odpowiednio przetwarzane, co przyczynia się do redukcji negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Rodzice, uczniowie oraz wszyscy mieszkańcy gminy Nowe Warpno zostali zaproszeni do aktywnego udziału w tym przedsięwzięciu. Małe urządzenia takie jak telefony, żelazka czy czajniki można dostarczać bezpośrednio do szkoły, umieszczając je w specjalnie przygotowanym pudełku. Dla większych urządzeń wyznaczono miejsce zbierania w PSZOKu, przy oczyszczalni ścieków w Nowym Warpnie.

Marcin Różański, nauczyciel fizyki, został mianowany koordynatorem tej akcji w szkole. Ważne jest, aby mieszkańcy nie przynosili urządzeń z elementami szklanymi oraz akumulatorów samochodowych i tonerów od drukarek, gdyż nie są one przyjmowane w ramach programu.

Program „Moje miasto bez elektrośmieci” ma szansę nie tylko wzbogacić lokalne placówki o nowy sprzęt, ale przede wszystkim uświadamiać społeczność o ważności recyklingu i dbałości o środowisko. Działania takie pokazują, że wspólnymi siłami można osiągnąć znaczące efekty w przeciwdziałaniu marnotrawieniu zasobów i zanieczyszczaniu planety.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie