Gmina Nowe Warpno

W Podgrodziu powstaje Słowiański Park Historyczny

W sobotę, 27 listopada br o godzinie 14:00 w Podgrodziu (Gmina Nowe Warpno) otwarty zostanie Słowiański Park Historyczny. Za całe przedsięwzięcie odpowiada Fundacja Knieja, która przygotowała na sobotę mnóstwo atrakcji.

Opublikowane

w dniu

Park Historyczny powstał na ok 4 hektarowym terenie użyczonym przez Powiat Policki. Mieści się przy wjeździe na teren Podgrodzia. Sąsiaduje z jeziorem Nowowarpieńskim, Zalewem Szczecińskim, lasami, przystankiem PKS. To sąsiedztwo oraz lokalizacja w pobliżu miasta, sprawiają, że umiejscowienie jest atrakcyjne pod względem przyrodniczym. Słowiański Park Historyczny wzbogaca ofertę turystyczną Gminy Nowe Warpno.

„Żywy skansen”

Słowiański Park Historyczny to miejsce, gdzie można doświadczyć żywej lekcji historii. Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie, przez malowniczy las, bujne łąki, mroczne zagajniki podczas której będzie można zobaczyć jak wyglądało życie Słowian w okresie wczesnośredniowiecznym (IX-XI w). Pokazujemy jak wyglądała codzienność, praca, kultura i życie rodzinne Słowian. Na co dzień odwiedzających Park witają kozy, które stały się ulubienicami dzieci z sąsiedztwa. Oprócz kóz w parku można poznać czarnego kozła, lisa, owce, króliki. Niedługo do stada dołączą daniele i inne zwierzęta. Posiadamy też miejsce ogniskowe, przy którym można spożyć strawę z kociołka, pieczone kiełbaski w otoczeniu drzew i dzikiej natury.

Rekonstruktorzy przybliżać będą kulturę wczesnego średniowiecza. Odwiedzając Park będzie można poznać codzienne życie, zwyczaje i tajemnice Słowian.

Katarzynki i Andrzejki

Otwarcie Slowiańskiego Parku Historycznego zaplanowane jest w okresie zabaw andrzejkowych. „27.11.2021r to nie przypadkowa data. Koniec listopada to dosyć magiczny czas. Chcemy zabrać naszych gości w świat wróżb i dobrej zabawy. Na otwarcie szykujemy wróżby, gry terenowe, strzelanie z łuku. Ogrzać będzie się można przy ognisku z kiełbaskami” – mówi prezeska Fundacji Knieja Anna Siuber. „Zapraszamy wszystkich chętnych, u nas każdy znajdzie coś dla siebie” – dodaje.

Od siedliska leśnego do grodu warownego

Park powstawać będzie etapowo odtwarzając rozwój osadnictwa od oddalonych od siebie siedzib, przez osady do grodu warownego. Celem inwestycji jest stworzenie oferty kulturalnej, edukacyjnej i rekreacyjnej. Uatrakcyjnienie oferty turystycznej regionu i zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności, co wynika z rozmów z Powiatem Polickim.

Etap I działalności Słowiańskiego Parku Historycznego zakłada powstanie siedlisk leśnych i wiejskich. Będzie można poznać średniowieczne stanowiska leśne takie jak węglarzy (półziemianka, mielerz, narzędzia, stanowisko dziegciu), stanowisko bartnika (narzędzia bartnicze, barć w trakcie dziania), stanowisko drwali (zabytkowe piły, siekiery), stanowisko myśliwego (szałas, broń, tablice z tropami). Oprócz stanowisk leśnych dla odwiedzających dostępna będzie osada wiejska. Pokazane będzie jak w średniowieczu uprawiano pola, jakie zwierzęta hodowano, jak mieszkano, czym się zajmowano. W kolejnych etapach Park rozrośnie się w osady a następnie zbudowany będzie gród warowny.

Coś dla dużych, coś dla małych

Słowiański Park Historyczny w swojej ofercie przewiduje atrakcje zarówno dla dzieci jak i młodzieży i dorosłych. Organizuje festyny, imprezy okolicznościowe, zajęcia integracyjne, warsztaty dla szkół i przedszkoli, których celem jest przybliżenie społeczności naszej historii,  problemy ochrony  bioróżnorodności  rodzimych gatunków zwierząt. Prowadzone są warsztaty i pokazy zarówno na terenie parku jak i w szkołach, przedszkolach. Niedługo ruszy również grupy rekonstrukcyjne dla różnych grup wiekowych.

Słowiański Park Historyczny prowadzony jest przez Fundację Knieja.

Gmina Nowe Warpno

Brzózki w finale konkursu „Piękna Zachodniopomorska Wieś”

Mieszkańcy gminy Nowe Warpni mają powody do dumy – ich malownicza wieś Brzózki została nominowana do finału prestiżowego konkursu „Piękna Zachodniopomorska Wieś”. Brzózki znalazły się w ścisłym gronie tylko dziesięciu sołectw, które mają szansę na zwycięstwo w województwie zachodniopomorskim, gdzie konkurencja obejmuje aż 1742 sołectwa.

Opublikowane

w dniu

Wiadomość o nominacji została przyjęta z dużym entuzjazmem przez lokalną społeczność, a na stronie internetowej Brzózek podkreślono, że uzyskanie takiego wyróżnienia w tak licznej konkurencji jest ogromnym zaszczytem.

Nagroda „Piękna Zachodniopomorska Wieś” stanowi nie tylko prestiżowe uznanie, ale również jest odzwierciedleniem ciężkiej pracy mieszkańców w ochronie i promowaniu regionalnego dziedzictwa oraz dbałości o estetykę swojej miejscowości. Uroda Brzózek, z jej zachowanymi tradycyjnymi budynkami i zadbanych przydomowych ogródków, przyciąga uwagę nie tylko mieszkańców regionu, ale również turystów szukających sielskich krajobrazów Pomorza Zachodniego.

Ceremonia wręczenia nagród w konkursie „Piękna Zachodniopomorska Wieś” odbędzie się już niebawem, a emocje i oczekiwania wśród mieszkańców sołectwa Brzózki są wielkie. Niezależnie od ostatecznego wyniku, sam fakt nominacji jest już znacznym osiągnięciem i powodem do dumy dla całej gminy Nowe Warpno.

 

Czytaj dalej

Gmina Nowe Warpno

Nowe Warpno – sezon letni powitany otwarciem kąpieliska

Od 1 lipca mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Nowe Warpno mogą cieszyć się urokami letniego wypoczynku nad wodą, gdyż miejscowe kąpielisko zostało oficjalnie otwarte dla publiczności. Obszar rekreacyjny został odpowiednio przygotowany do bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych, co jest możliwe dzięki obecności dwóch wykwalifikowanych ratowników.

Opublikowane

w dniu

W związku z troską o bezpieczeństwo i ciągłość ochrony na kąpielisku, Gmina Nowe Warpno zainwestowała w przyszłość lokalnych służb ratowniczych, finansując kurs na ratownika wodnego. Prowadzony przez doświadczonego Pana Waldemara Wnuka, kurs ma na celu przeszkolenie czterech osób. Ci przyszli ratownicy, w ramach porozumienia, w nadchodzących latach będą zabezpieczać kąpielisko, gwarantując wypoczynek na najwyższym poziomie bezpieczeństwa.

Szczególne znaczenie ma fakt, że realizowany program szkoleniowy nie tylko zwiększa bezpieczeństwo na kąpielisku, ale również stanowi inwestycję w lokalny rynek pracy, dając szansę mieszkańcom na zdobycie kwalifikacji i pracy w sektorze usług ratowniczych.

Dzięki dofinansowaniu ze strony Gminy, inicjatywa ta przyczynia się do wzrostu znaczenia wspólnotowych projektów i potwierdza ambitne zaangażowanie samorządu w rozwój turystyki oraz bezpieczeństwa mieszkańców i odwiedzających.

Czytaj dalej

Gmina Nowe Warpno

Złote Gody w Nowym Warpnie – Medale za długoletnie pożycie Małżeńskie

Na uroczystej ceremonii w Urzędzie Gminy Nowe Warpno, Burmistrz miasta miał zaszczyt wręczyć Państwu Agnieszce i Ludwikowi Różek Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medal ten stanowi wyraz społecznego uznania za trwałość małżeństwa i jest ceremonią świętującą pięćdziesiąt lat wspólnego życia małżonków.

Opublikowane

w dniu

„Złote Gody” – tak potocznie nazywane są jubileusze upamiętniające pół wieku pożycia małżeńskiego. Jest to wyjątkowy czas, podczas którego wspominane są wspólne chwile, doświadczenia, sukcesy, a nierzadko również trudności, które małżonkowie przezwyciężyli, wspierając się nawzajem. Wydarzenie to zbiegło się z lokalnymi obchodami, wzbogacając społeczność Nowego Warpna o piękną tradycję oraz promując rodzinne wartości.

Podczas ceremonii Agnieszka i Ludwik Różek otoczeni byli rodziną i przyjaciółmi, których obecność dodatkowo podkreśliła wagę i radość z tego wydarzenia. W podniosłej atmosferze, z wdzięcznością przyjęli oni medale oraz życzenia dalszych wspólnych i szczęśliwych lat życia. W imieniu mieszkańców Nowego Warpna, Burmistrz złożył parze serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia.

Świętowanie 50 lat małżeństwa jest świadectwem głębokiej miłości i zaangażowania, które są inspiracją dla młodszych pokoleń. Ten wzorowy jubileusz został należycie uczczony, a Państwo Różek dali dowód na to, że możliwe jest budowanie silnych i trwałych relacji opartych na wzajemnym szacunku i miłości.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie