Gmina Dobra

Uprawnienia Straży Gminnej do kontroli z zakresu ochrony środowiska

Bardzo często w mediach społecznościowych, grupach dyskusyjnych itp. poruszana jest kwestia podstawy prawnej ewentualnych kontroli nieruchomości, często związanych z wejściem na teren nieruchomości przez strażników miejskich/gminnych. Pojawiają się nieprawdziwe sugestie, że bez nakazu prokuratora takie wejście jest niedopuszczalne.

Opublikowane

w dniu

Sprawa taka od strony prawnej jest precyzyjnie określona.

Postawą prawną czynności kontrolnych w zakresie ochrony środowiska jest art. 379 ustawy prawo ochrony środowiska, który brzmi:

1. Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.

2. Organy, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów marszałkowskich, powiatowych, miejskich lub gminnych lub funkcjonariuszy straży gminnych.

3. Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do:

1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren;

2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;

3) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;

4) żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.

Zgodnie natomiast z art. 378 wójt generalnie jest organem ochrony środowiska w stosunku do osób fizycznych (a więc poza wyjątkami nie w stosunku do firm). W stosunku do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą organem takim z reguły jest starosta.

Strażnicy gminni posiadają imienne upoważnienia wystawione przez Wójta Gminy Dobra do przeprowadzania stosownych czynności kontrolnych w ramach właściwości wójta, jako organu ochrony środowiska.  Opinia prawna Ministerstwa Środowiska z dnia 25.07.2016 r, wskazuje nadto, iż strażnicy gminni mogą przeprowadzać kontrole w ramach swoich właściwości samodzielnie, gdy posiadają wystarczającą wiedzę merytoryczną.

Najczęściej kontrole prowadzone przez strażników związane są z ustaleniem, jaki opał spalany jest w palenisku, piecu oraz z kontrolą w zakresie przestrzegania przez właścicieli nieruchomości postanowień ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawa ta wręcz nakazuje wójtowi, burmistrzowi/prezydentowi przeprowadzania stosownych kontroli przestrzegania i stosowania przepisów ustawy i odsyła do uprawnień wskazanych w wyżej wymienionym art. 379 ustawy prawo ochrony środowiska. 

Nie każde czynności kontrole muszą wiązać się z koniecznością wejścia na teren nieruchomości. Bardzo często ograniczają się one do żądania pisemnych informacji, dokumentów. Tak generalnie prowadzone są kontrole w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych, gdzie mieszkańcy mogą przesłać zarówno kopie posiadanej umowy, jak i rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych. 

Inaczej wygląda kontrola spalania w piecach, przy uzasadnionym podejrzeniu, że w piecu mogą być spalane niedozwolone substancje (np. charakterystyczny wydobywający się dym z komina) wejście na teren nieruchomości jest nieodzowne. Podobnie niektóre czynności kontrolne związane z gospodarką odpadami komunalnymi wymagają takiego wejścia. Stosunkowo często zdarzają się sytuacje, gdy istnie podejrzenie, że nieruchomość jest zamieszkała, a ich właściciele nie złożyli stosownej deklaracji o wysokości opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Gdy właściciele negują fakt zamieszkiwania, aby wszechstronnie to wyjaśnić, czasem niezbędne jest wejście na teren nieruchomości. 

Niestety zdarzają się sporadyczne sytuacje, gdy właściciel nieruchomości pomimo wyraźnego padania przyczyny i podstawy prawnej konieczności przeprowadzenia kontroli na terenie nieruchomości odmawia wpuszczenia strażników gminnych, a tym samym udaremnia lub utrudnia przeprowadzenia czynności służbowych. Czyn taki jest przestępstwem określnym w art. 225 § 1 kodeksu karnego, który brzmi: ,,kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Dotychczas Straż Gminna dwukrotnie składała stosowne zawiadomienie do prokuratury, w obydwu przypadkach sprawy znalazły swój finał w sądzie, zapadły kary grzywny. 

W miesiącu czerwcu zostało złożone kolejne zawiadomienie do prokuratury, jeden z mieszkańców Mierzyna w sposób ogólnie mówiąc bardzo niegrzeczny udaremnił przeprowadzenie kontroli w zakresie ustalenia, czy nieruchomość jest zamieszkała. Szereg pośrednich dowodów na to wskazywało, ale koniecznym mimo wszystko było dokonanie stosownych oględzin na miejscu. 

Komendant Straży Gminnej
Andrzej Budzyński

Reklama

Gmina Dobra

Cykl wydarzeń „Zwiedzamy kamienne kościoły gminy Dobra” – kultura i historia w zasięgu ręki

Gmina Dobra znana jest z bogatej oferty kulturalnej i historycznej. W ramach cyklu wydarzeń „Zwiedzamy kamienne kościoły gminy Dobra” organizowanego przez Stowarzyszenie „Historie Lokalne”, mieszkańcy oraz goście regionu mają okazję zanurzyć się w przeszłość i poznać historie miejsc pełnych duchowości i tradycji.

Opublikowane

w dniu

Pierwsze spotkanie serii odbyło się 13 kwietnia w Wołczkowie, gdzie uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej o lokalnych zabytkach sakralnych. Cykl kontynuowany jest w najbliższym czasie wizytą w kościele w Wąwelnicy planowaną na dzień 11 maja, a następnie uczestnicy odwiedzą kościoły w Dobrej, Bezrzeczu oraz Mierzynie.

Wydarzenie zwraca uwagę na ważne aspekty regionalnego dziedzictwa, w tym na nieoczywiste powiązania historyczne, jak choćby między wiejskim kościołkiem a katedrą szczecińską. Historię kościoła oraz lokalnych ciekawostek dotyczących znamienitych postaci takich jak pisarka Elizabeth von Arnim czy król Prus Fryderyk Wielki, przybliży historyczka sztuki Monika Kołacz.

Co ma wspólnego wiejski kościółek z katedrą szczecińską? Gdzie podczas mszy siadywała pisarka, Elizabeth von Arnim? Jaka postać łączy króla Prus Fryderyka Wielkiego z Bukiem? …  Te i inne historie opowiemy sobie już 27. 04, godz. 12.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w tych wyjątkowych spotkaniach, zwracając się szczególnie do wieloletnich mieszkańców gminy, których wspomnienia i opowieści mogą stanowić bezcenną wartość dla dalszego przekazywania lokalnej historii.

Kolejne spotkania stanowią wyjątkową okazję do pogłębienia wiedzy na temat lokalnej historii i architektury, a także do integracji społeczności gminy Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Sobotnia wycieczka po gminie Dobra – podróż śladami historii i zabytków

W minioną sobotę, 20 kwietnia, mieszkańcy gminy Dobra mieli okazję wziąć udział w pełnej atrakcji wycieczce autokarowej, którą zorganizowało Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe. Celem wycieczki było odkrycie bogatej historii oraz zabytków pięciu miejscowości – Wołczkowa, Dobrej, Buku, Stolca i Grzepnicy. Zajęcia poprowadziła Monika Kołacz, lokalna znawczyni historii, która z pasją dzieliła się wiedzą na temat każdego odwiedzonego miejsca.

Opublikowane

w dniu

Uczestnicy wyprawy mieli unikalną okazję do zobaczenia ważnych dla regionu zabytków i poznania historii, która ukształtowała oblicze tych terenów. W Wołczkowie grupa zatrzymała się przy zabytkowej kaplicy, w Dobrej obejrzano starannie odrestaurowaną stację kolejową, a w Buku podziwiano zabytkowy kościół. W Stolcu uczestnicy zaznajomili się z lokalnymi legendami, a wyprawa zakończyła się w Grzepnicy, gdzie rys historyczny miejscowości stał się fascynującym zakończeniem dnia.

Wydarzenie to pokazało, że lokalne inicjatywy kulturalne, takie jak wycieczki i spotkania edukacyjne, mają znaczący wpływ na wzmacnianie tożsamości społeczności lokalnych oraz na promowanie wiedzy o regionalnym dziedzictwie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Pożar domu w Grzepnicy – społeczność mobilizuje się, aby pomóc poszkodowanej rodzinie

W piątkowe popołudnie rozegrał się dramat w Grzepnicy, gdzie doszło do pożaru domu jednorodzinnego. Budynek, pełen niegdyś ciepła rodzinnych wspomnień, został ogarnięty przez płomienie. Pożar, który pochłonął m.in. garaż, dach oraz poddasze, spowodował, że wnętrze domu wymaga kompleksowego remontu.

Opublikowane

w dniu

Strażacy, którzy przybyli na miejsce, szybko podjęli działania w celu opanowania ognia. Na szczęście, nie odnotowano żadnych ofiar w ludziach. Mimo to, właściciele domu stają przed wyzwaniem odbudowy swojego życia. W odpowiedzi na ich sytuację, mieszkańcy powiatu polickiego wykazują solidarność, organizując zbiórkę finansową poprzez portal zrzutka.pl. Inicjatywa ta ma na celu wsparcie poszkodowanej rodziny w trudnym procesie remontu i powrotu do normalności.

Informacje o pożarze i zbiórce są dostępne pod adresem internetowym portalu: https://zrzutka.pl/3kxpvd, gdzie każdy może przyczynić się do zbiórki środków na odbudowę domu.

Zdjęcie: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Policach

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie