Gmina Dobra

Trwają kontrole nieruchomości pod kątem prawidłowej segregacji odpadów komunalnych

Na terenie Gminy Dobra prowadzone są kontrole pod kątem prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. prowadzi je zarówno firma zajmująca się odbiorem odpadów od właścicieli nieruchomości jak i Straż Gminna. Dopatrzono się licznych nieprawidłowości, co skutkowało wszczęciem postępowań wobec właścicieli nieruchomości i wydawaniem decyzji o podwyższonej opłacie za niedopełnienie obowiązku segregacji. Na dzień dzisiejszy wydano 13 takich decyzji i niestety w związku z kolejnymi ujawnionymi przypadkami już należy stwierdzić, że będę kolejne. Dlatego też, bardzo proszę mieszkańców aby segregacja odbywała się w sposób prawidłowy.

Opublikowane

w dniu

W przypadku wątpliwości odnośnie tego jak należy segregować odpady przypominam, iż jest wiele możliwości edukacji w powyższym temacie. Na stronie Urzędu Gminy Dobra w zakładce „GOSPODARKA ODPADAMI/Edukacja ekologiczna, częstotliwość odbioru i prawidłowa segregacja odpadów” znajdują się wszystkie niezbędne informacje związane z zasadami prawidłowej segregacji poszczególnych frakcji, częstotliwością odbioru oraz edukacją ekologiczną. Dodatkowo zachęcam wszystkich mieszkańców do zainstalowania aplikacji „BLISKO”. Aplikacja nie tylko w przyjazny sposób zobrazuje zasady prawidłowej segregacji, ale również przypomni dzień przed o planowanym odbiorze odpadów sprzed posesji. Jest to wygodny sposób, aby zawsze pamiętać o wystawieniu odpowiednich odpadów, jak również to idealne wsparcie w przypadku wątpliwości związanych z segregacją. Ponadto, wszystkie worki, które mieszkańcy otrzymują od firmy odbierającej odpady są w sposób czytelny opisane. Oznacza to, że każdy worek posiada informację dotyczącą tego, co może się w nim znaleźć, jak również to co pod żadnym pozorem nie powinno być tam umieszczane. Należy pamiętać również o ulotkach o tematyce edukacyjnej „Segregujesz, nie marnujesz!” oraz harmonogramach w formie papierowej, które mieszkańcy otrzymują od Urzędu Gminy Dobra. Zarówno w dostarczanym harmonogramie jak i ulotkach można odnaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące prawidłowej segregacji odpadów. 

W przypadku wątpliwości, pracownicy Wydziału ds. Gospodarki Odpadami Komunalnymi
i Egzekucji służą pomocą zarówno osobiście w siedzibie Gminy jak również pod numerem telefonu : 91 421 44 43.

Należy pamiętać, że nieprawidłowa segregacja lub jej brak generuje olbrzymie koszty całego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w naszej gminie. Urząd Gminy dokłada wszelkich starań, aby każdy z mieszkańców miał dostęp do edukacji w temacie prawidłowej segregacji odpadów. W związku z tym, będą kontynuowane kontrole nieruchomości zarówno przez firmę JUMAR jak i Straż Gminną. 

Kierownik WGOKiE
Anna Budzyńska

Reklama

Gmina Dobra

Odkrywanie przeszłości: Wykład dra Michała Adamczyka o paradoksie Wołczkowa

W ramach cyklu wykładów „Historia w Dobrej”, mieszkańcy gminy Dobra mieli możliwość uczestniczyć w fascynującym spotkaniu z dr. Michałem Adamczykiem, pracownikiem Muzeum Narodowego w Szczecinie, który przybliżył zgromadzonym historię znaleziska z epoki kamienia, znanego jako paradoks Wołczkowa.

Opublikowane

w dniu

Prezentacja, która odbyła się w lokalnej bibliotece, zaintrygowała publiczność szczegółami dotyczącymi przedwojennego odkrycia, które na długie lata wypadło z pola zainteresowania naukowców. Doktor Adamczyk, z charakterystyczną lekkością przekazu, umiejętnie przybliżył słuchaczom tematykę prehistorycznych artefaktów oraz ich znaczenie dla zrozumienia kultury i działań człowieka w tamtym okresie.

Pokazano, że nawet z pozornie prostych kawałków krzemienia można wyciągnąć bogatą wiedzę o życiu naszych przodków. Dodatkowo, referencje do innych fascynujących znalezisk, takich jak róg łosia z Rusinowa, podkreślały bogactwo pomorskiego dziedzictwa archeologicznego. Spotkanie to nie tylko rozbudziło ciekawość wśród publiczności, ale także jest zapowiedzią dalszych interesujących wykładów z cyklu.

Najbliższe spotkanie zaplanowano na 22 maja, gdzie gościem będzie dr Marta Cichocka z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Tym razem tematem wykładu będzie sytuacja Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim po roku 1945.

nor

cof

nor

oznor

cof

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Nowe lokale wyborcze w gminie Dobra

Opublikowane

w dniu

INFORMACJA DLA WYBORCÓW

Informuję, że w dniu wyborów – 21 kwietnia 2024 r. mieszkańcy głosują w następujących lokalach wyborczych:

DOBRA Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1, 15 w Dobrej z siedzibą w Publicznej Szkole Podstawowej w Dobrej, ul. Poziomkowa 5.

BUK Obwodowa Komisja Wyborcza
nr 7 w Buku z siedzibą w Świetlicy w Buku, Buk 42.

ŁĘGI Obwodowa Komisja Wyborcza nr 13
w Łęgach z siedzibą w Świetlicy w Łęgach,
ul. Na Świdwie 5b.

RZĘDZINY Obwodowa Komisja Wyborcza
nr 12 w Rzędzinach z siedzibą
w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzędzinach, Rzędziny 6.

STOLEC Obwodowa Komisja Wyborcza nr 11
w Stolcu z siedzibą w Klubie w Stolcu, Stolec 9.

GRZEPNICA, PŁOCHOCIN, SŁAWOSZEWO Obwodowa Komisja Wyborcza nr 14
w Grzepnicy z siedzibą w Świetlicy w Grzepnicy,
Grzepnica 8c.

WĄWELNICA, LUBIESZYN Obwodowa Komisja Wyborcza nr 10 w Wąwelnicy z siedzibą w Klubie
w Wąwelnicy, Wąwelnica 5a.

Głosowanie odbywa się od godz. 700 do godz. 2100

WÓJT GMINY DOBRA

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Warsztaty decoupage dla seniorów w GCKiB w Dobrej

Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Dobrej zaprasza seniorów na warsztaty decoupage, które odbędą się w dniu 24 kwietnia 2024 roku o godzinie 18:00. Spotkanie kreatywne będzie szansą na rozwijanie artystycznej pasji i dostarczy okazję do nauki nowych umiejętności.

Opublikowane

w dniu

Decoupage to sztuka dekorowania przedmiotów poprzez naklejanie papierowych ozdób, które następnie pokrywa się specjalnym lakierem. To nieskomplikowana, lecz efektowna metoda na stworzenie osobistych, unikalnych dzieł sztuki. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość poszerzenia swojej wiedzy o technikach decoupage i zastosować je w praktyce, co pobudzi ich wyobraźnię i stworzy przestrzeń dla artystycznej ekspresji.

Zgłoszenia na warsztaty są przyjmowane telefonicznie pod numerem 91 424 19 35 w godzinach od 12:00 do 20:00. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego warto zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem, by mieć pewność udziału w zajęciach.

Warsztaty są idealnym sposobem na kreatywne spędzenie czasu wolnego i mogą przynieść wiele satysfakcji z samodzielnego wykonania dekoracyjnych przedmiotów. Inicjatywa ta sprzyja również integracji środowiska lokalnego oraz wymianie doświadczeń międzypokoleniowych.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie