Gmina Kołbaskowo

Teraz jest tu bardzo ładnie

Opublikowane

w dniu

[lead]Zakończył się remont drogi gminnej w Moczyłach, inwestycja została odebrana. W urokliwie położonej wsi nad Odrą pojawiły się chodniki, nowy asfalt, przebudowano także kanalizację deszczową.[/lead]

Szybko zleciało. Było oczywiście trochę problemów z dojazdem do domu, jak to bywa przy każdej budowie, ale warto było przeczekać, teraz jest bardzo ładnie – cieszy się mieszkanka, którą spotkaliśmy w drodze do sklepiku.

Nareszcie mamy chodniki z prawdziwego zdarzenia, jest równo, wygodnie i po prostu ładnie – dodała kolejna.

Mieszkańcy Moczył podkreślali, że teraz może tu przyjeżdżać na koncerty nad Odrą jeszcze więcej miłośników poezji śpiewanej. Spółka Met-Instal z Miękowa pod Goleniowem prace rozpoczęła na początku tego roku. Kosztowały ok. 3,3 mln zł. Efekt? Na długości 612 m położono nową nawierzchnię asfaltową, na odcinku o długości 113 m, najbliżej Odry, powstała droga o nawierzchni z płyt betonowych. Nowe chodniki mają 2 metry szerokości. Pierwotnie prace miały zakończyć się we wrześniu. Jak mówił Artur Rozenek, zima opóźniła inwestycję, przez co zmuszeni byli wnioskować o dodatkowy czas. – Wspomnieć też należy, że dramatyczna w tej chwili jest również dostępność materiałów. Czas oczekiwania to nawet do 3-4 tygodni – mówił pan Artur.

[subtitle]Aleja na 100-lecie[/subtitle]

Do końca zbliżają się także prace w Karwowie i Kołbaskowie. Przypomnijmy, w maju firma Strabag rozpoczęła remont drogi gminnej w Karwowie oraz budowę ścieżki rowerowej z Karwowa do Warnika. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe.

Dodajmy, że 9 listopada 2018 roku Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo oraz Mariusz Sarnecki, wicestarosta policki uroczyście otworzyli alejkę upamiętniającą 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ścieżce Karwowo – Warnik, od strony tej drugiej miejscowości, posadzono 25 drzewek szlachetnych gatunków (graby i buki). To w ramach akcji „100 drzew na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Z inicjatywy Powiatu Polickiego w naszej gminie posadzono 25 drzewek, 75 drzewek posadzono w pozostałych trzech gminach powiatu.

Inwestycja „Przebudowa dróg gminnych we wsi Karwowo oraz budowa ścieżki rowerowej Karwowo-Warnik, gmina Kołbaskowo” ma potrwać do końca roku i kosztuje ok. 6 mln zł. Gmina Kołbaskowo otrzymała na nią 80% unijnego dofinansowania. Ścieżka Karwowo – Warnik jest pierwszym elementem większej całości. W planach jest jej przedłużenie w stronę Przecławia, gdzie ma połączyć się z istniejącą od kilku lat Szwarcówką (ścieżka rowerowa Przecław – Kołbaskowo – Rosówek – granica). W przygotowaniach jest także ścieżka rowerowa po trasie dawnej kolejki wąskotorowej CPO (z Niemiec, przez Barnisław, Karwowo, Będargowo do Warzymic).

[subtitle]Obwodnica Kołbaskowa[/subtitle]

W Kołbaskowie powstaje nowa droga gminna. Inwestycja zbliża się do końca, położona jest już nawierzchnia, ostatnio pojawiło się oznakowanie poziome, a także pionowe. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe, np. uzupełnienia kostki brukowej przy skrzyżowaniach, a także nasadzenia wzdłuż drogi. Eurovia, która wykonuje inwestycję, rozpoczęła ją na początku czerwca. Droga będzie miała charakter obwodnicy.

To bardzo ważna dla nas inwestycja – tłumaczy Małgorzata Schwarz. – Droga umożliwi rozwój gospodarczy gminy i pozwoli na połączenie 95 ha, w tym 65 ha będących własnością gminy, przeznaczonych pod transport, produkcję i usługi z systemem dróg, krajową trzynastką i autostradą pomijając Kołbaskowo. Umożliwi lokowanie się nowych firm, które są zawsze największy płatnikiem podatku od nieruchomości. Koszt inwestycji to ok. 3 mln zł. Planowane jest przedłużenie tej drogi. Rozpocznie się tuż za przejazdem kolejowym i pobiegnie w stronę granicy. Jest już projekt inwestycji, a także decyzja ZRiD (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej).

[signature]Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo[/signature]

Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gmina Kołbaskowo

Do 24 czerwca można składać wnioski do Planu Ogólnego Gminy Kołbaskowo

Mieszkańcy Gminy Kołbaskowo mają czas do 24 czerwca 2024 roku na składanie wniosków do Planu Ogólnego Gminy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 roku (Dz. U. z 2023 r. poz. 2509), formularze wnioskowe są dostępne do pobrania na oficjalnej stronie internetowej gminy w zakładce Zagospodarowanie, jak również na portalu rządowym gov.pl. Formularze można również otrzymać w siedzibie Urzędu Gminy Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Wnioski do planu ogólnego mogą dotyczyć uchwalenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub zmiany już istniejącego planu. Każdy zainteresowany mieszkaniec może wpłynąć na przyszłe zagospodarowanie przestrzenne terenu gminy, zgłaszając swoje uwagi i propozycje. Wnioski należy składać bezpośrednio do Wójta Gminy Kołbaskowo, korzystając z dostępnych adresów elektronicznych ePUAP i e-mail lub składając je osobiście w urzędzie, znajdującym się pod adresem: Kołbaskowo 106, 72-001 Kołbaskowo.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nadchodzą kontrole przydomowych kompostowników w Gminie Kołbaskowo

Mieszkańcy Gminy Kołbaskowo, którzy w deklaracjach dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi zadeklarowali posiadanie przydomowych kompostowników, będą poddani kontrolom. Zgodnie z zapowiedzią Urzędu Gminy, w czerwcu 2024 roku rozpoczną się inspekcje mające na celu weryfikację stosowania się do zasad kompostowania bioodpadów. Operacja ta wpisuje się w działania mające na celu potwierdzenie zasadności korzystania ze zwolnienia w części z opłat za odpady komunalne.

Opublikowane

w dniu

Pracownicy Urzędu Gminy oraz Straży Gminnej, jak co roku, przeprowadzą oględziny uprawnionych nieruchomości. Podczas wizytacji możliwe będzie wykonanie dokumentacji fotograficznej kompostowników oraz zawartości bioodpadów. Właściciele zobowiązani są umożliwić kontrolę, zakończoną sporządzeniem protokołu pokontrolnego.

W myśl brzmienia art. 6k ust. 4b i ust. 4c ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, brak kompostownika, niewłaściwe kompostowanie bądź odmowa dopuszczenia do kontroli może skutkować utratą praw do dotychczasowych ulg. Decyzja wójta w tej sprawie będzie finalna, a możliwość ponownego skorzystania z ulg zostanie zawieszona na okres minimum sześć miesięcy. Konieczne będzie wówczas złożenie nowej deklaracji odpadowej. Celem tych działań jest nie tylko egzekwowanie przepisów, ale i propagowanie samodzielnego kompostowania jako ekologicznej metody recyklingu odpadów.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Festiwal Poezji Śpiewanej w Dolinie Dolnej Odry

Zakończenie sezonu wakacyjnego już niebawem zostanie uświetnione wyjątkowym wydarzeniem muzyczno-kulturalnym. 31 sierpnia w malowniczej przestrzeni plenerowej w Moczyłach odbędzie się festiwal Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana. Bilety na tę wyczekiwaną imprezę są już dostępne do nabycia.

Opublikowane

w dniu

Festiwal zgromadzi znakomite postaci polskiej sceny muzycznej. Wśród zaproszonych artystów znajdą się Sklep z Ptasimi Piórami, Joanna Kołaczkowska oraz Kuba Badach, którzy swoją twórczością zachwycą zgromadzoną publiczność.

Szczególnie oczekiwanym momentem festiwalu będzie premierowe wykonanie utworu Ryszarda Leoszewskiego poświęconego Międzyodrzu. Kompozycja ta, będąca hołdem dla lokalnej przyrody, zostanie zaprezentowana w towarzystwie uznanej aktorki i wokalistki Joanny Kołaczkowskiej. Nie lada gratką dla miłośników muzyki będzie też możliwość wysłuchania niezwykłego duetu artystycznego.

Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do doświadczenia lokalnej kultury i spędzenia czasu w wyjątkowym miejscu pod znakiem poezji śpiewanej. Bilety na festiwal są oferowane po atrakcyjnych cenach – dla posiadaczy Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca w cenie zaledwie 5 zł, a dla pozostałych osób w cenie 30 zł. Można je nabyć online przez platformę www.biletomat.pl oraz w kasie GOKSiR w Przecławiu. Należy jednak pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona.

Organizatorzy, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu oraz Gmina Kołbaskowo, zapewniają, że festiwal będzie wydarzeniem, które na długo zostanie w pamięci uczestników. Podczas gdy muzyka wypełni powietrze wokół Moczyły, widzowie będą mieli szansę na chwilę refleksji i wspólnego celebrowania lokalnego dziedzictwa kulturowego.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie