Gmina Kołbaskowo

Teraz jest tu bardzo ładnie

Opublikowane

w dniu

[lead]Zakończył się remont drogi gminnej w Moczyłach, inwestycja została odebrana. W urokliwie położonej wsi nad Odrą pojawiły się chodniki, nowy asfalt, przebudowano także kanalizację deszczową.[/lead]

Szybko zleciało. Było oczywiście trochę problemów z dojazdem do domu, jak to bywa przy każdej budowie, ale warto było przeczekać, teraz jest bardzo ładnie – cieszy się mieszkanka, którą spotkaliśmy w drodze do sklepiku.

Nareszcie mamy chodniki z prawdziwego zdarzenia, jest równo, wygodnie i po prostu ładnie – dodała kolejna.

Mieszkańcy Moczył podkreślali, że teraz może tu przyjeżdżać na koncerty nad Odrą jeszcze więcej miłośników poezji śpiewanej. Spółka Met-Instal z Miękowa pod Goleniowem prace rozpoczęła na początku tego roku. Kosztowały ok. 3,3 mln zł. Efekt? Na długości 612 m położono nową nawierzchnię asfaltową, na odcinku o długości 113 m, najbliżej Odry, powstała droga o nawierzchni z płyt betonowych. Nowe chodniki mają 2 metry szerokości. Pierwotnie prace miały zakończyć się we wrześniu. Jak mówił Artur Rozenek, zima opóźniła inwestycję, przez co zmuszeni byli wnioskować o dodatkowy czas. – Wspomnieć też należy, że dramatyczna w tej chwili jest również dostępność materiałów. Czas oczekiwania to nawet do 3-4 tygodni – mówił pan Artur.

[subtitle]Aleja na 100-lecie[/subtitle]

Do końca zbliżają się także prace w Karwowie i Kołbaskowie. Przypomnijmy, w maju firma Strabag rozpoczęła remont drogi gminnej w Karwowie oraz budowę ścieżki rowerowej z Karwowa do Warnika. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe.

Dodajmy, że 9 listopada 2018 roku Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo oraz Mariusz Sarnecki, wicestarosta policki uroczyście otworzyli alejkę upamiętniającą 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ścieżce Karwowo – Warnik, od strony tej drugiej miejscowości, posadzono 25 drzewek szlachetnych gatunków (graby i buki). To w ramach akcji „100 drzew na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Z inicjatywy Powiatu Polickiego w naszej gminie posadzono 25 drzewek, 75 drzewek posadzono w pozostałych trzech gminach powiatu.

Inwestycja „Przebudowa dróg gminnych we wsi Karwowo oraz budowa ścieżki rowerowej Karwowo-Warnik, gmina Kołbaskowo” ma potrwać do końca roku i kosztuje ok. 6 mln zł. Gmina Kołbaskowo otrzymała na nią 80% unijnego dofinansowania. Ścieżka Karwowo – Warnik jest pierwszym elementem większej całości. W planach jest jej przedłużenie w stronę Przecławia, gdzie ma połączyć się z istniejącą od kilku lat Szwarcówką (ścieżka rowerowa Przecław – Kołbaskowo – Rosówek – granica). W przygotowaniach jest także ścieżka rowerowa po trasie dawnej kolejki wąskotorowej CPO (z Niemiec, przez Barnisław, Karwowo, Będargowo do Warzymic).

[subtitle]Obwodnica Kołbaskowa[/subtitle]

W Kołbaskowie powstaje nowa droga gminna. Inwestycja zbliża się do końca, położona jest już nawierzchnia, ostatnio pojawiło się oznakowanie poziome, a także pionowe. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe, np. uzupełnienia kostki brukowej przy skrzyżowaniach, a także nasadzenia wzdłuż drogi. Eurovia, która wykonuje inwestycję, rozpoczęła ją na początku czerwca. Droga będzie miała charakter obwodnicy.

To bardzo ważna dla nas inwestycja – tłumaczy Małgorzata Schwarz. – Droga umożliwi rozwój gospodarczy gminy i pozwoli na połączenie 95 ha, w tym 65 ha będących własnością gminy, przeznaczonych pod transport, produkcję i usługi z systemem dróg, krajową trzynastką i autostradą pomijając Kołbaskowo. Umożliwi lokowanie się nowych firm, które są zawsze największy płatnikiem podatku od nieruchomości. Koszt inwestycji to ok. 3 mln zł. Planowane jest przedłużenie tej drogi. Rozpocznie się tuż za przejazdem kolejowym i pobiegnie w stronę granicy. Jest już projekt inwestycji, a także decyzja ZRiD (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej).

[signature]Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo[/signature]

Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Gmina Kołbaskowo

Magda Umer, Czesław Śpiewa i Artur Andrus wystąpią w Moczyłach

Podczas 10. edycji festiwalu Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana w Moczyłach wystąpią Magda Umer,  Czesław Śpiewa i Artur Andrus. Już teraz rezerwujcie wolny czas: sobota 26 sierpnia, start o 17:00.

Opublikowane

w dniu

Organizatorami festiwalu są Gmina Kołbaskowo i GOKSiR Przecław. Na wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Wstęp wolny!

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie