Region

Szpitale węzłowe do szczepienia personelu zdrowia

Zgodnie z założeniami Narodowego Programu Szczepień ogłoszonego 8 grudnia, jako pierwsi zaszczepieni zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia: personel medyczny, pracownicy DPS i pracownicy MOPS oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Opublikowane

w dniu

Narodowy Program Szczepień. Etap 0 – szczepienie sektora ochrony zdrowia 

Szczepieniem personelu podmiotów leczniczych, praktyk zawodowych i aptek zajmą się szpitale węzłowe. W województwie zachodniopomorskim do tej grupy weszło 25 szpitali sieciowych, a dołączyły, na własny wniosek: szpital onkologiczny Affidea w Koszalinie oraz pediatryczny Szpital Zdroje w Szczecinie. W ten sposób powstała sieć 27 szpitali węzłowych do realizacji szczepień na etapie 0. W szpitalach węzłowych powołane zostaną także zespoły mobilne.

Drugą grupę stanowią szpitale: onkologiczne, pediatryczne, pulmonologiczne, psychiatryczne, rehabilitacyjne, uzdrowiskowe i inne szpitale niesieciowe, które organizują punkty szczepień dla własnego personelu. W województwie zachodniopomorskim, w tej grupie znajdują się obecnie: szpital onkologiczny, tj. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie oraz pulmonologiczny, tj. Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie.

Zakłady opiekuńczo-lecznicze (ZOL) i pielęgnacyjno-opiekuńcze (ZPO) będą szczepić własny personel oraz swoich pensjonariuszy.

Każdy szpital węzłowy ma do 16 grudnia br. utworzyć wykaz własnego personelu do szczepienia i przekazać go w aplikacji gabinet.gov.pl. Ponadto ma ustalić informację o przewidywanej maksymalnej liczbie osób, które będzie w stanie zaszczepić w ciągu doby. Pozostałe podmioty zakwalifikowane do szczepień na etapie 0, mają wybrać szpital węzłowy i do 20 grudnia zgłosić mu wykaz swojego personelu do zaszczepienia. 

Szpitale węzłowe w województwie zachodniopomorskim 

 1. Barlinek, Szpital Barlinek Sp. z o.o.
 2. Białogard, Regionalne Centrum Medyczne W Białogardzie Sp. z o.o.
 3. Choszczno, Sp Zakład Opieki Zdrowotnej W Choszcznie
 4. Dębno, Szpital W Dębnie Im. Świętej Matki Teresy Z Kalkuty Sp. z o.o.
 5. Drawsko Pomorskie , „Szpitale Polskie” S.A.
 6. Goleniów, Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie Sp. z o.o.
 7. Gryfice, SP Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach
 8. Gryfino, „Szpital Powiatowy w Gryfinie” Sp. z o.o.
 9. Kamień Pomorski,  EMC Instytut Medyczny S.A.
 10. Kołobrzeg, Regionalny Szpital w Kołobrzegu
 11. Koszalin, Szpital Wojewódzki Im. Mikołaja Kopernika W Koszalinie
 12. Koszalin, SP Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Koszalinie
 13. Koszalin, Affidea Onkoterapia Sp. z o.o.
 14. Nowogard, Sp Szpital Rejonowy w Nowogardzie
 15. Połczyn-Zdrój, Przyjazny Szpital w Połczynie Zdroju Sp. z o.o.
 16. Pyrzyce, Szpital Powiatowy w Pyrzycach
 17. Sławno, Szpital Powiatowy w Sławnie
 18. Stargard, SP Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Stargardzie
 19. Szczecin, SP Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie
 20. Szczecin, SP Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie
 21. Szczecin, 109 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP Zoz
 22. Szczecin, SP Szpital Kliniczny Nr 1 Im. Prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM W Szczecinie
 23. Szczecin, SP Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA
 24. Szczecin, SP Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdroje”
 25. Szczecinek, Szpital W Szczecinku SP. z o.o.
 26. Świnoujście, Szpital Miejski Im. Jana Garduły w Świnoujściu Sp. z o.o.
 27. Wałcz, 107 Szpital Wojskowy Z Przychodnią SP ZOZ w Wałczu

Region

Nowe życie Świnoujskiej latarni

Mieszkanie Latarnika, pokój, w którym dyżurował tuż pod szczytem latarni, warsztat. Oryginalne wyposażenie z końca XIX wieku i realistyczne dioramy. Pasjonaci opiekujący się Latarnią Morską w Świnoujściu mimo blokady lądowej rozpoczynają projekt, który ma nadać temu wyjątkowemu zabytkowi nowe życie!

Opublikowane

w dniu

Pierwszym etapem tego przedsięwzięcia jest zebranie dokumentów i wykonanie projektu tzw. rehistoryzacji wnętrz. Środki na ten cel pasjonatom ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Ochrony Zabytków. Na to zadanie uzyskano blisko 150 000 zł – cały projekt będzie jednak kosztował kilka milionów złotych, bo poza przywróceniem pierwotnego układu pomieszczeń, przewidziano także zakup oryginalnych mebli, narzędzi i innych przedmiotów z epoki.

Naszym marzeniem jest, by spacer po Latarni był podrożą w przeszłość do przełomu XIXi XX wieku – mówi Agata Kucharska ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, jedenz pomysłodawców projektu – goście, którzy nas odwiedzą zobaczą, jak mieszkały rodziny latarników, zobaczą magazyn paliwa do latarnianych lamp i będą mogli położyć się na twardym łóżku na szczycie latarni, na którym przez kilkadziesiąt lat czuwali strażnicy ognia – Latarnicy” – dodaje Kucharska.

Dodatkowym elementem ekspozycji mają być realistyczne postacie Latarników, ubrane w historyczne stroje, a projekt w przyszłości ma także być uzupełniony nowoczesnymi hologramami. Warto dodać, że równocześnie pasjonaci chcą zorganizować razemz Samorządem konkurs zagospodarowania okolic zabytku (taki konkurs ogłoszono już w 2018 roku) – będzie to możliwe, gdy miną obecne obostrzenia w dostępie do Latarni.

Warto przypomnieć, że Latarnia Morska w Świnoujściu obecnie jest niedostępna od strony lądu i można dostać się do niej tylko od strony wody. Pasjonaci, Samorządowcy i mieszkańcy Świnoujścia liczą, że ten stan niedługo zostanie przywrócony do normalności i Królowa Jasności znów będzie dostępna bez ograniczeń.

Koncepcja „Nowe Światło, Nowe Życie” powstała w zespole pod kierownictwem Pana Piotra Piwowarczyka i Agaty Kucharskiej.

Latarnia Morska Świnoujście – najwyższa na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego
i
w całym jego basenie, jedna z najwyższych latarń morskich na świecie. Jest najwyższą Latarnią wybudowaną z cegły do jej szczytu prowadzi dokładnie 308 schodów.

Do Latarni Morskiej można dostać się jedynie drogą wodną. Statek wypływa codziennie
z ul. Wybrzeże Władysława IV o godzinie 10:00, 12:45 oraz 15:45, na Warszowie są 15 minut później.

Dzięki wsparciu finansowemu Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. pakiet zawierający zwiedzanie Latarni Morskiej i Fortu Gerharda oraz rejs w dwie strony statkiem ma wyjątkową, promocyjną cenę i kosztuje 40 zł bilet normalny, 30 zł bilet ulgowy.

Czytaj dalej

Region

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – Police-Mścięcino, Trzeszczyn

83 lat temu, 14 czerwca 1940 r., z niemieckiego więzienia w Tarnowie wyruszył do tworzącego się obozu koncentracyjnego w Auschwitz kolejowy transport pierwszych 753 polskich więźniów politycznych. Do obozu trafiło ostatecznie 728 mężczyzn, głównie harcerzy, żołnierzy Wojska Polskiego, którzy planowali przedrzeć się na Węgry, członków organizacji niepodległościowych i studentów.

Opublikowane

w dniu

Byli oni, nie licząc 30 niemieckich kryminalistów, którzy przybyli wcześniej z KL Sachsenhausen i objęli funkcje obozowych kapo, pierwszymi więźniami politycznymi KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. przyjmuje się także jako datę oficjalnego uruchomienia obozu.

Dlatego 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Ten dzień, 8 czerwca  2006 r. został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,  jako święto narodowe dla upamiętnienia milionów ofiar, naszych rodaków więzionych i zabijanych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej.

Czytaj dalej

Region

Gryfus przekazuje dar serca: dzieci z rodzin zastępczych otrzymały rowery ufundowane przez uczestników rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego

Wieloletnią tradycją corocznego rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego organizowanego wiosną przez Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus jest zbiórka środków na zakup rowerów dla dzieci z rodzi znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. W przeszłości rowery zakupione z gryfusowych zbiórek trafiały m.in. do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Trzcińsku – Zdroju czy też do rodzinnych domów dziecka na terenie Pomorza Zachodniego.

Opublikowane

w dniu

Cieszę się ogromnie, że rowery trafiły do rodzin w których są naprawdę potrzebne. Wzruszenie obdarowanych dzieci jest największą nagroda na wolontariuszy zaangażowanych w pomoc” – powiedziała Maria Bohuszewicz – Kobrzyńska, wolontariuszka Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Podczas 12. Rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego, który odbył się w dniach 22 – 23 kwietnia 2023 roku w ramach zbiórki do puszek oraz darowizn przekazanych na konto fundacji udało się zebrać 4.400 złotych. Wolontariusze Gryfus upiekli na tą okazję specjalnie wiele ciast, które były podziękowaniem dla wszystkich biorących udział w zbiórce funduszy na rowery dla dzieci. Dzięki zabranym środkom Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus za 4.780 złotych zakupił 3 rowery z kaskami i akcesoriami niezbędnymi do bezpiecznej jazdy na rowerze. W przeddzień Dnia Dziecka rowery zostały przekazane dzieciom z rodzin zastępczych będących pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie.

To jest piękne, że rowerzyści uczestniczący w naszych rajdach nie tylko realizują swoją pasję, ale także pomagają tym, którzy w życiu nie mieli tyle szczęścia” – powiedział Wojtek Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Jest to dowód na to, że sport i działalność społeczna mogą iść w parze. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu uczestników rajdów, Gryfus kontynuuje swoją misję – nie tylko propagowania aktywności fizycznej, ale także pomocy tym najbardziej potrzebującym.

Już ponad 10 lat zbieramy środki na rowery podczas kolejnych edycji rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego. Ogromne zaangażowanie wolontariuszy oraz ofiarność darczyńców sprawiają, że każdego roku kolejne rowery trafiają do dzieci z rodzin zastępczych, domów dziecka czy też z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej” – powiedział Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie