Region

Szpitale węzłowe do szczepienia personelu zdrowia

Zgodnie z założeniami Narodowego Programu Szczepień ogłoszonego 8 grudnia, jako pierwsi zaszczepieni zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia: personel medyczny, pracownicy DPS i pracownicy MOPS oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Opublikowane

w dniu

Narodowy Program Szczepień. Etap 0 – szczepienie sektora ochrony zdrowia 

Szczepieniem personelu podmiotów leczniczych, praktyk zawodowych i aptek zajmą się szpitale węzłowe. W województwie zachodniopomorskim do tej grupy weszło 25 szpitali sieciowych, a dołączyły, na własny wniosek: szpital onkologiczny Affidea w Koszalinie oraz pediatryczny Szpital Zdroje w Szczecinie. W ten sposób powstała sieć 27 szpitali węzłowych do realizacji szczepień na etapie 0. W szpitalach węzłowych powołane zostaną także zespoły mobilne.

Drugą grupę stanowią szpitale: onkologiczne, pediatryczne, pulmonologiczne, psychiatryczne, rehabilitacyjne, uzdrowiskowe i inne szpitale niesieciowe, które organizują punkty szczepień dla własnego personelu. W województwie zachodniopomorskim, w tej grupie znajdują się obecnie: szpital onkologiczny, tj. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie oraz pulmonologiczny, tj. Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie.

Zakłady opiekuńczo-lecznicze (ZOL) i pielęgnacyjno-opiekuńcze (ZPO) będą szczepić własny personel oraz swoich pensjonariuszy.

Każdy szpital węzłowy ma do 16 grudnia br. utworzyć wykaz własnego personelu do szczepienia i przekazać go w aplikacji gabinet.gov.pl. Ponadto ma ustalić informację o przewidywanej maksymalnej liczbie osób, które będzie w stanie zaszczepić w ciągu doby. Pozostałe podmioty zakwalifikowane do szczepień na etapie 0, mają wybrać szpital węzłowy i do 20 grudnia zgłosić mu wykaz swojego personelu do zaszczepienia. 

Szpitale węzłowe w województwie zachodniopomorskim 

 1. Barlinek, Szpital Barlinek Sp. z o.o.
 2. Białogard, Regionalne Centrum Medyczne W Białogardzie Sp. z o.o.
 3. Choszczno, Sp Zakład Opieki Zdrowotnej W Choszcznie
 4. Dębno, Szpital W Dębnie Im. Świętej Matki Teresy Z Kalkuty Sp. z o.o.
 5. Drawsko Pomorskie , „Szpitale Polskie” S.A.
 6. Goleniów, Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie Sp. z o.o.
 7. Gryfice, SP Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach
 8. Gryfino, „Szpital Powiatowy w Gryfinie” Sp. z o.o.
 9. Kamień Pomorski,  EMC Instytut Medyczny S.A.
 10. Kołobrzeg, Regionalny Szpital w Kołobrzegu
 11. Koszalin, Szpital Wojewódzki Im. Mikołaja Kopernika W Koszalinie
 12. Koszalin, SP Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Koszalinie
 13. Koszalin, Affidea Onkoterapia Sp. z o.o.
 14. Nowogard, Sp Szpital Rejonowy w Nowogardzie
 15. Połczyn-Zdrój, Przyjazny Szpital w Połczynie Zdroju Sp. z o.o.
 16. Pyrzyce, Szpital Powiatowy w Pyrzycach
 17. Sławno, Szpital Powiatowy w Sławnie
 18. Stargard, SP Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Stargardzie
 19. Szczecin, SP Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie
 20. Szczecin, SP Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie
 21. Szczecin, 109 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP Zoz
 22. Szczecin, SP Szpital Kliniczny Nr 1 Im. Prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM W Szczecinie
 23. Szczecin, SP Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA
 24. Szczecin, SP Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdroje”
 25. Szczecinek, Szpital W Szczecinku SP. z o.o.
 26. Świnoujście, Szpital Miejski Im. Jana Garduły w Świnoujściu Sp. z o.o.
 27. Wałcz, 107 Szpital Wojskowy Z Przychodnią SP ZOZ w Wałczu

Region

Masa atrakcji dla dzieci i dorosłych. Tak Zamek pożegna karnawał

Gorące rytmy samby, spektakl interaktywny dla dzieci, ognisko, degustacja lokalnych wyrobów, animacje i wiele, wiele innych! Tak zapowiada się Pożegnanie karnawału na Zamku, które rozpocznie się w sobotę 10 lutego o godz. 17:00. Wstęp bezpłatny.

Opublikowane

w dniu

Karnawał jest czasem radosnym, pełnym tańca, śpiewu i zabawy. Takie również będzie jego pożegnanie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wydarzenie odbędzie się na Dużym Dziedzińcu, a poprowadzi je Damian Viking Usewicz, jeden z najbardziej znanych szczecińskich stand-uperów i dyrektor artystyczny Festiwalu Komedii SZPAK.

Na rozpoczęcie zaplanowano Baśniową Paradę z udziałem publiczności, której przewodzić będą artyści z Gwardii Gryfa. Dla najmłodszych przygotowano także interaktywny spektakl „Baśniobór”. Będzie zabawa przy ognisku, a dodatkowo uczestników rozgrzeją gorące rytmy samby w wykonaniu zespołu Bloco Pomerania. Zarówno dzieci, jak i dorosłych do czasów Księstwa Pomorskiego przeniosą historie związane ze szczecińskim dworem. Znani aktorzy lokalnych scen wykonają improwizowane etiudy obrazujące dawne bale hucznie wyprawiane w Zamku.

Nie zabraknie również niespodzianek dla prawdziwych smakoszy. Podczas wydarzenia kucharze warzyć będą zupę gulaszową z dziczyzny. Zaplanowano degustację lokalnych wędlin i bigosu, a także pieczenie kiełbasek przy zamkowym ognisku. Będą stoiska z grzanym winem, regionalnym piwem, gorącą czekoladą, kawą czy herbatą.

Zwieńczeniem Pożegnania karnawału na Zamku będzie kolorowa parada oraz prezentacja najpiękniejszych strojów karnawałowych – warto więc pomyśleć o wyróżniającym się przebraniu. Każdy z uczestników otrzyma maskę karnawałową.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 10 lutego o godz. 17:00. Wstęp jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje oraz program są dostępne na stronie zamek.szczecin.pl

Czytaj dalej

Region

Zbigniew Bogucki kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Szczecina

Ogłoszona została oficjalna nominacja posła Zbigniewa Boguckiego na kandydata Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach na prezydenta Szczecina. Decyzję Komitetu Politycznego partii ogłosił europarlamentarzysta Joachim Brudziński podczas sobotniej konferencji. Akcentując brak podziałów partyjnych w kontekście miasta, Brudziński zaznaczył znaczenie merytorycznego wymiaru polityki oraz dążenia do dobra wszystkich obywateli.

Opublikowane

w dniu

Poseł Bogucki podkreślił potrzebę nawiązania bliższej współpracy ze środowiskami lokalnymi oraz wsłuchania się w głosy mieszkańców, których zdaniem brakuje obecnie uwzględnienia w procesie decyzyjnym. Zwrócił uwagę, że rady osiedlowe są marginalizowane, a ich projekty, w tym obywatelskie, nie znajdują należytego wsparcia i realizacji.

Podczas konferencji przedstawiono również liderów list wyborczych do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego oraz do Rady Miasta Szczecin z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Do głównych graczy na różnych poziomach samorządowych należą: Agnieszka Kurzawa (sejmik), oraz Krzysztof Romianowski, Maciej Kopeć, Marcin Pawlicki, Janusz Jagielski i Dariusz Smoliński (Rada Miasta Szczecin).

Do końca lutego, Prawo i Sprawiedliwość poda nazwiska swoich kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów w poszczególnych gminach.

Czytaj dalej

Region

Duński gigant energetyki wiatrowej Vestas w obecności Króla Danii świętuje uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w Szczecinie

Vestas, globalny partner branży energii odnawialnej w zakresie zrównoważonych rozwiązań energetycznych, wmurował kamień węgielny pod planowaną fabrykę morskich elektrowni wiatrowych w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

Uroczystość z udziałem Jego Królewskiej Mości – Fryderyka X Króla Danii, oficjalnych przedstawicieli rządów Polski i Danii oraz partnerów biznesowych, miała miejsce 2 lutego na Ostrowie Grabowskim. Podkreśla ambicję Vestas stworzenia w Polsce centrum morskiej energetyki wiatrowej, która ma pomóc w transformacji energetycznej i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Europy.

Firma Vestas już w październiku 2022 r. ogłosiła, że uruchomi w Szczecinie fabrykę montażową gondoli i piast dla swojej flagowej turbiny wiatrowej V236-15.0-MW. Fabryka zostanie uruchomiona w 2025 r. i wygeneruje około 700 nowych miejsc pracy w rejonie Szczecina. W ten sposób spółka niemal podwoi swoje zatrudnienie w Polsce, ponieważ już teraz zatrudnia 800 pracowników.

– Vestas zamierza przewodzić rozwojowi zrównoważonego łańcucha dostaw w Europie, który może zapewnić skalę potrzebną do zaspokojenia oczekiwanego wzrostu popytu na morską energetykę wiatrową. Nasze plany dotyczące nowych fabryk offshore w Polsce to silny sygnał, że Europa może pobudzić inwestycje w branży wiatrowej i zielone miejsca pracy dzięki odpowiednim długoterminowym zobowiązaniom politycznym dotyczącym morskich projektów wiatrowych – mówi Tommy Rahbek Nielsen, dyrektor operacyjny Vestas.

Vestas ma historycznie silne korzenie w Polsce i jest obecny na rynku od ponad dwóch dekad. Nils de Baar, prezes Vestas Northern & Central Europe podkreśla, że Polska jest perspektywicznym rynkiem.

– Polska przekształca swój system energetyczny i jest obiecującym rynkiem energii wiatrowej z dobrymi warunkami wiatrowymi zarówno na lądzie, jak i na morzu. Polska ma wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowniczą i rozwijający się przemysł wiatrowy, który może stać się centrum offshore dla regionu bałtyckiego i reszty Europy. Jesteśmy aktywni w Polsce od ponad 20 lat i mam zaszczyt ogłosić nasze kolejne plany inwestycyjne w Szczecinie. – mówi Nils de Baar.

W styczniu 2024 r. firma Vestas ogłosiła dodatkowo plany utworzenia drugiej fabryki w Szczecinie, w Polsce. Fabryka ma produkować łopaty do turbin V236-15.0 MW i  rozpocząć działalność w 2026 roku. W drugim zakładzie Vestas stworzy ponad 1000 dodatkowych miejsc pracy.

Vestas Poland prowadzi obecnie rekrutację, a oferty pracy można znaleźć na stronie www.vestas.com/careers/job-openings.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie