Region

Szpitale węzłowe do szczepienia personelu zdrowia

Zgodnie z założeniami Narodowego Programu Szczepień ogłoszonego 8 grudnia, jako pierwsi zaszczepieni zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia: personel medyczny, pracownicy DPS i pracownicy MOPS oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Opublikowane

w dniu

Narodowy Program Szczepień. Etap 0 – szczepienie sektora ochrony zdrowia 

Szczepieniem personelu podmiotów leczniczych, praktyk zawodowych i aptek zajmą się szpitale węzłowe. W województwie zachodniopomorskim do tej grupy weszło 25 szpitali sieciowych, a dołączyły, na własny wniosek: szpital onkologiczny Affidea w Koszalinie oraz pediatryczny Szpital Zdroje w Szczecinie. W ten sposób powstała sieć 27 szpitali węzłowych do realizacji szczepień na etapie 0. W szpitalach węzłowych powołane zostaną także zespoły mobilne.

Drugą grupę stanowią szpitale: onkologiczne, pediatryczne, pulmonologiczne, psychiatryczne, rehabilitacyjne, uzdrowiskowe i inne szpitale niesieciowe, które organizują punkty szczepień dla własnego personelu. W województwie zachodniopomorskim, w tej grupie znajdują się obecnie: szpital onkologiczny, tj. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie oraz pulmonologiczny, tj. Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie.

Zakłady opiekuńczo-lecznicze (ZOL) i pielęgnacyjno-opiekuńcze (ZPO) będą szczepić własny personel oraz swoich pensjonariuszy.

Każdy szpital węzłowy ma do 16 grudnia br. utworzyć wykaz własnego personelu do szczepienia i przekazać go w aplikacji gabinet.gov.pl. Ponadto ma ustalić informację o przewidywanej maksymalnej liczbie osób, które będzie w stanie zaszczepić w ciągu doby. Pozostałe podmioty zakwalifikowane do szczepień na etapie 0, mają wybrać szpital węzłowy i do 20 grudnia zgłosić mu wykaz swojego personelu do zaszczepienia. 

Szpitale węzłowe w województwie zachodniopomorskim 

 1. Barlinek, Szpital Barlinek Sp. z o.o.
 2. Białogard, Regionalne Centrum Medyczne W Białogardzie Sp. z o.o.
 3. Choszczno, Sp Zakład Opieki Zdrowotnej W Choszcznie
 4. Dębno, Szpital W Dębnie Im. Świętej Matki Teresy Z Kalkuty Sp. z o.o.
 5. Drawsko Pomorskie , „Szpitale Polskie” S.A.
 6. Goleniów, Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie Sp. z o.o.
 7. Gryfice, SP Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach
 8. Gryfino, „Szpital Powiatowy w Gryfinie” Sp. z o.o.
 9. Kamień Pomorski,  EMC Instytut Medyczny S.A.
 10. Kołobrzeg, Regionalny Szpital w Kołobrzegu
 11. Koszalin, Szpital Wojewódzki Im. Mikołaja Kopernika W Koszalinie
 12. Koszalin, SP Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Koszalinie
 13. Koszalin, Affidea Onkoterapia Sp. z o.o.
 14. Nowogard, Sp Szpital Rejonowy w Nowogardzie
 15. Połczyn-Zdrój, Przyjazny Szpital w Połczynie Zdroju Sp. z o.o.
 16. Pyrzyce, Szpital Powiatowy w Pyrzycach
 17. Sławno, Szpital Powiatowy w Sławnie
 18. Stargard, SP Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Stargardzie
 19. Szczecin, SP Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie
 20. Szczecin, SP Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie
 21. Szczecin, 109 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP Zoz
 22. Szczecin, SP Szpital Kliniczny Nr 1 Im. Prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM W Szczecinie
 23. Szczecin, SP Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA
 24. Szczecin, SP Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdroje”
 25. Szczecinek, Szpital W Szczecinku SP. z o.o.
 26. Świnoujście, Szpital Miejski Im. Jana Garduły w Świnoujściu Sp. z o.o.
 27. Wałcz, 107 Szpital Wojskowy Z Przychodnią SP ZOZ w Wałczu

Region

Bezpieczeństwo nad wodą – klucz do udanych wakacji

Wysokie temperatury i malownicze plaże przyciągają tłumy spragnionych słońca i odpoczynku nad wodą. Lato w pełni, a mieszkańców i turystów kuszą plaże i woda. Niech relaks nad wodą pozostanie bezpieczny – to przesłanie, które nie traci na ważności w sezonie letnim.

Opublikowane

w dniu

W trosce o bezpieczeństwo nad wodą, warto przypomnieć sobie i bliskim zasady bezpieczeństwa. Pamiętajmy, aby nie przeceniać swoich umiejętności pływackich i nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Rodzicom przypominamy o konieczności stałego nadzoru nad swoimi pociechami. Niech nasza czujność i odpowiedzialne zachowanie staną się gwarancją wakacyjnych wspomnień wzmacnianych wyłącznie pozytywnymi przeżyciami.

Pamiętajmy! Żadne działania nie zastąpią rozsądku osób korzystających z kąpieli.

Aby zminimalizować ryzyko utonięcia, stosuj się do kilku zasad bezpiecznej kąpieli:

 • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny. Informują o tym znaki i tablice;
 • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz;
 • Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika;
 • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, pachwiny i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
 • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”;
 • Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (agresji, rywalizacji i wygłupów, np.: „podtapianie”, spychanie do wody z pomostów, z materacy innych osób korzystających z kąpieliska);
 • Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło;
 • Kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby;
 • Nie pływaj na czczo i bezpośrednio po posiłku – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może skutkować poważnymi konsekwencjami;
 • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby lub zaopatrz się w bojkę na szelkach;
 • Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr;
 • Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
 • Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
 • Wybierając się nad wodę, pamiętajmy o numerach alarmowych:

112 – numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer ten można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM;
601 100 100 – numer alarmowy Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR).

Odwiedź serwis kąpieliskowy i sprawdź, jakie warunki zastaniesz na miejscu.

Ostrzeżenia oraz porady ratowników to drogowskaz bezpiecznego wypoczynku. Korzystajmy z niestrzeżonych kąpielisk wyłącznie w ostateczności i zawsze z rozwagą. Nie lekceważmy siły natury, a słońce i woda dadzą nam to, co w lecie najlepsze – zdrowie, radość i niezapomniane momenty. Nie pozwólmy, aby brawura zamieniła sielankę w tragedię. To lato może być pełne uśmiechu pod warunkiem, że bezpieczeństwo stanowi fundament naszego wakacyjnego wypoczynku.

Czytaj dalej

Region

W Szczecinie powstanie nowoczesna powierzchnia produkcyjno-usługowa. LemonTree rusza ze swoją kolejną inwestycją

Deweloper LemonTree rozpoczyna realizację kolejnej inwestycji, tym razem zlokalizowanej w stolicy Pomorza Zachodniego. WestSide Szczecin dostarczy na rynek niemal 31 tys. mkw. najwyższej jakości powierzchni magazynowej i biurowej, wyposażonej w rozwiązania zmniejszające wpływ obiektu na środowisko. Oddanie do użytku zaplanowane jest na luty 2025.

Opublikowane

w dniu

Nowy obiekt LemonTree powstaje w południowo-zachodniej części Szczecina, obok bezpośredniego zjazdu na nowo wybudowaną obwodnicę Przecławia (DK13). W ciągu kilku minut można dostać się stąd na autostradę A6 i do centrum, a ok. 15 minut dzieli inwestycję od portu morskiego Szczecin-Świnoujście. W bezpośrednim sąsiedztwie obiektu znajduje się również centrum handlowe ze sklepami i licznymi punktami usługowymi.

Dobrze rozwinięta infrastruktura, w tym bliskość portu morskiego, liczne uczelnie i instytucje badawcze, a także wysoko wykwalifikowani eksperci – to wszystko sprawia, że Szczecin jest niezwykle atrakcyjną lokalizacją z punktu widzenia najemców oraz inwestorów. Miejsce z tak dużym potencjałem biznesowym wykazuje jednocześnie stałe zapotrzebowanie na powierzchnie produkcyjno-logistyczne najwyższej jakości, szczególnie na lewobrzeżu Szczecina, gdzie do tej pory nie powstało zbyt wielu obiektów tego typu – mówi Maciej Krawiecki, COO, Head of Development and Leasing w LemonTree. – WestSide Szczecin to nasza odpowiedź na te potrzeby. W obliczu dynamicznych zmian na rynku, dajemy naszym partnerom możliwość rozwijania biznesu w komfortowych, dostosowanych do dzisiejszych realiów warunkach – dodaje Maciej Krawiecki.

Powierzchnia magazynowa w ramach inwestycji WestSide Szczecin została zaprojektowana z myślą o wymaganiach firm z różnych branż i sektorów. Obiekt został podzielony tak, by móc wydzielić minimalny moduł na poziomie 3,2 tys. metrów kwadratowych, do którego dostęp zapewniać będą co najmniej 3 doki przeładunkowe oraz brama z poziomu 0. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników obiektu, ruch ciężki został oddzielony od ruchu osobowego, zapewniając przy tym większy komfort pracy w biurowcach, pod którymi nie będzie odbywać się ruch aut ciężarowych.

Inwestycja LemonTree będzie wyposażona w szereg rozwiązań technologicznych, zmniejszających jej wpływ na środowisko naturalne oraz pozwalających zoptymalizować operacje klientów. Zamiast tradycyjnych rozwiązań, jak promienniki gazowe czy wentylatory dachowe, znajdą się tu m.in. pompy ciepła wraz z nawiewno-wywiewnymi centralami wentylacyjnymi. Połączenie tego systemu z instalacją PV na dachu pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, a to przełoży się na bardzo wymierne korzyści w postaci oszczędności szacowanych na 450 tys. zł. rocznie z tytułu rachunków za prąd.

W ramach procesu budowlanego zostanie wykorzystana również zielona stal, pochodząca w minimum 80% z recyklingu. Będzie ona wypiekana w piecach zasilanych energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, co w znacznym stopniu obniży ślad węglowy już na początku tej inwestycji.

LemonTree działa w oparciu o zrównoważony model biznesowy. To fundament naszej działalności i przewaga rynkowa, która nie tylko ma przysłużyć się środowisku, ale zapewnia również długoterminowe korzyści ekonomiczne dla wszystkich interesariuszy – mówi Bartłomiej Krawiecki, CEO LemonTree. – W tym duchu chcemy realizować nasze projekty, w tym także WestSide Szczecin. Jestem przekonany, że będzie to dla naszych najemców idealne miejsce do prowadzenia działalności – dodaje Bartłomiej Krawiecki.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Projekt ZULovy WŁĄCZNIK – współpraca na rzecz aktywizacji gmin zachodniopomorskich

W ramach działań na rzecz promowania obywatelskiego zaangażowania i współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami samorządowymi, wystartował projekt „ZULovy WŁĄCZNIK”. Jego celem jest wyłonienie czterech gmin z województwa zachodniopomorskiego, które będą partycypować w inicjatywie mającej na celu zwiększenie społecznego zaangażowania mieszkańców oraz budowanie konstruktywnej współpracy lokalnych podmiotów.

Opublikowane

w dniu

Projekt „ZULovy WŁĄCZNIK”, trwający od 1 marca 2024 roku do 31 grudnia 2025 roku, kieruje swoje działania w sposób szczególny do gmin znajdujących się na terenach Specjalnych Stref Włączenia. Priorytetowo, trzy z czterech beneficjentów muszą spełniać kryterium położenia w wyznaczonych strefach przez Urząd Marszałkowski.

Inicjatywa zakłada szereg działań, takich jak obywatelskie warsztaty partycypacyjne, które umożliwią diagnozę potencjałów i wyzwań gmin. Organizowane będą również szkolenia dla przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST), organizacji pozarządowych (NGO) oraz społeczników, co będzie sprzyjać profesjonalizacji ich kompetencji w zakresie działalności publicznej.

Dodatkowo zaplanowano warsztaty edukacyjne dla mieszkańców, realizację mikroinicjatyw i innowacji lokalnych w każdej z uczestniczących gmin oraz przygotowanie broszury edukacyjnej „Podręcznik budowania wspólnotowości”, prezentującej dobre praktyki. Projekt zostanie uwieńczony galą obywatelską i podpisaniem porozumień o partnerstwie na rzecz dobra wspólnego i rozwoju.

Projekt „ZULovy WŁĄCZNIK” stanowi realną szansę na wzmocnienie zdolności gmin do samodzielnej poprawy jakości życia ich mieszkańców oraz pobudzenie obywatelskiej aktywności na terenach Specjalnych Stref Włączenia. Gminy z powiatów: polickiego, gryfińskiego, pyrzyckiego, stargardzkiego, myśliborskiego i choszczeńskiego zachęcamy do zgłaszania swojego uczestnictwa.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie