Region

Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w nowej lokalizacji

Ponad 3 miliony złotych – tyle kosztowała przebudowa i modernizacja części budynku szpitala przy ul. Św. Wojciecha pod działalność Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej wraz z jego doposażeniem. W wyniku prowadzonych od sierpnia 2019 roku prac budowlanych w samym centrum Szczecina, powstało zaplecze rehabilitacyjne, w którym specjalistyczne świadczenia udzielane są najmłodszym pacjentom od pierwszych tygodni ich życia, dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym.

Opublikowane

w dniu

Na przestrzeni ostatnich lat dokonano przeniesienia oddziałów szpitalnych z obiektu przy ul. Św. Wojciecha do nowych pawilonów pediatrycznych przy ul. Mącznej.

Spowodowało to, że w dawnym szpitalu dziecięcym uwolniły się powierzchnie, które sukcesywnie poddawane są przebudowie i modernizacji. Jednym z kolejnych etapów tych prac było dostosowanie części przestrzeni II. i III. piętra budynku przy ul. Świętego Wojciecha 7 pod działalność Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej funkcjonującego dotychczas przy ul. M. Skłodowskiej-Curie. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 3,1 mln zł z czego 2,3 mln pochodziło z dotacji Województwa Zachodniopomorskiego, pozostała zaś kwota ponad 800 tys. zł pokryta została ze środków własnych szpitala. W ramach szeroko zakrojonych robót budowlanych, obejmujących pełną modernizację i remont poszczególnych pomieszczeń, wymieniono m.in. okna, instalacje wewnętrzne, wykonano wentylację mechaniczną, dostosowano przestrzenie do wymagań sanitarno-epidemiologicznych i p.poż. W budynku wymieniono także mocno już wyeksploatowaną windę osobową. W ramach inwestycji ośrodek wzbogacił się także o nowy sprzęt i aparaturę. Za kwotę ponad 80 tys. zł zakupiono m.in. aparaty do krioterapii, magnetoterapii, elektroterapii oraz wyposażenie do kinezyterapii do sal gimnastycznych i gabinetów rehabilitacyjnych. 

Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej od lat jest rozpoznawalnym punktem na szczecińskiej mapie usług związanych z rehabilitacją. Pracujący w nim zespół posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z najmłodszymi pacjentami wymagającymi zintegrowanej i kompleksowej opieki medycznej. Oprócz szerokiego wachlarza świadczeń obejmujących kinezyterapię, fizykoterapię i masaż, w placówce prowadzona jest też terapia neurorozwojowa. Do obiektu przy ul. Św. Wojciecha przeniesione też zostały dwie poradnie – neurologiczna dla dzieci oraz logopedyczna. 

Ośrodek, pomimo trwającej pandemii, zachowując wzmożone środki ostrożności, planowo przyjmuje pacjentów z zaburzeniami rozwojowymi, z wadami postawy, ze schorzeniami wynikającymi z następstw dziecięcego porażenia mózgowego, z innymi zaburzeniami narządu ruchu związanymi z uszkodzeniem centralnego lub obwodowego układu nerwowego oraz ze schorzeniami pourazowymi. Na miejscu prowadzone są też turnusy rehabilitacyjne dla dorosłych w ramach prewencji rentowej ZUS.

Ośrodek funkcjonuje w nowej lokalizacji już od miesiąca. Wielu pacjentów, a w przypadku najmłodszych – także ich rodziców – wyraża zadowolenie z dokonanych przenosin. Nie tylko z powodu lepszych warunków odbywania terapii, lecz także z powodu dogodnego dojazdu, co ma istotne znaczenie dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się.

Magdalena Knop
rzecznik prasowy
SPSZOZ „Zdroje”
tel. 880016688

Reklama

Region

Masa atrakcji dla dzieci i dorosłych. Tak Zamek pożegna karnawał

Gorące rytmy samby, spektakl interaktywny dla dzieci, ognisko, degustacja lokalnych wyrobów, animacje i wiele, wiele innych! Tak zapowiada się Pożegnanie karnawału na Zamku, które rozpocznie się w sobotę 10 lutego o godz. 17:00. Wstęp bezpłatny.

Opublikowane

w dniu

Karnawał jest czasem radosnym, pełnym tańca, śpiewu i zabawy. Takie również będzie jego pożegnanie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wydarzenie odbędzie się na Dużym Dziedzińcu, a poprowadzi je Damian Viking Usewicz, jeden z najbardziej znanych szczecińskich stand-uperów i dyrektor artystyczny Festiwalu Komedii SZPAK.

Na rozpoczęcie zaplanowano Baśniową Paradę z udziałem publiczności, której przewodzić będą artyści z Gwardii Gryfa. Dla najmłodszych przygotowano także interaktywny spektakl „Baśniobór”. Będzie zabawa przy ognisku, a dodatkowo uczestników rozgrzeją gorące rytmy samby w wykonaniu zespołu Bloco Pomerania. Zarówno dzieci, jak i dorosłych do czasów Księstwa Pomorskiego przeniosą historie związane ze szczecińskim dworem. Znani aktorzy lokalnych scen wykonają improwizowane etiudy obrazujące dawne bale hucznie wyprawiane w Zamku.

Nie zabraknie również niespodzianek dla prawdziwych smakoszy. Podczas wydarzenia kucharze warzyć będą zupę gulaszową z dziczyzny. Zaplanowano degustację lokalnych wędlin i bigosu, a także pieczenie kiełbasek przy zamkowym ognisku. Będą stoiska z grzanym winem, regionalnym piwem, gorącą czekoladą, kawą czy herbatą.

Zwieńczeniem Pożegnania karnawału na Zamku będzie kolorowa parada oraz prezentacja najpiękniejszych strojów karnawałowych – warto więc pomyśleć o wyróżniającym się przebraniu. Każdy z uczestników otrzyma maskę karnawałową.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 10 lutego o godz. 17:00. Wstęp jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje oraz program są dostępne na stronie zamek.szczecin.pl

Czytaj dalej

Region

Zbigniew Bogucki kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Szczecina

Ogłoszona została oficjalna nominacja posła Zbigniewa Boguckiego na kandydata Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących wyborach na prezydenta Szczecina. Decyzję Komitetu Politycznego partii ogłosił europarlamentarzysta Joachim Brudziński podczas sobotniej konferencji. Akcentując brak podziałów partyjnych w kontekście miasta, Brudziński zaznaczył znaczenie merytorycznego wymiaru polityki oraz dążenia do dobra wszystkich obywateli.

Opublikowane

w dniu

Poseł Bogucki podkreślił potrzebę nawiązania bliższej współpracy ze środowiskami lokalnymi oraz wsłuchania się w głosy mieszkańców, których zdaniem brakuje obecnie uwzględnienia w procesie decyzyjnym. Zwrócił uwagę, że rady osiedlowe są marginalizowane, a ich projekty, w tym obywatelskie, nie znajdują należytego wsparcia i realizacji.

Podczas konferencji przedstawiono również liderów list wyborczych do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego oraz do Rady Miasta Szczecin z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Do głównych graczy na różnych poziomach samorządowych należą: Agnieszka Kurzawa (sejmik), oraz Krzysztof Romianowski, Maciej Kopeć, Marcin Pawlicki, Janusz Jagielski i Dariusz Smoliński (Rada Miasta Szczecin).

Do końca lutego, Prawo i Sprawiedliwość poda nazwiska swoich kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów w poszczególnych gminach.

Czytaj dalej

Region

Duński gigant energetyki wiatrowej Vestas w obecności Króla Danii świętuje uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w Szczecinie

Vestas, globalny partner branży energii odnawialnej w zakresie zrównoważonych rozwiązań energetycznych, wmurował kamień węgielny pod planowaną fabrykę morskich elektrowni wiatrowych w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

Uroczystość z udziałem Jego Królewskiej Mości – Fryderyka X Króla Danii, oficjalnych przedstawicieli rządów Polski i Danii oraz partnerów biznesowych, miała miejsce 2 lutego na Ostrowie Grabowskim. Podkreśla ambicję Vestas stworzenia w Polsce centrum morskiej energetyki wiatrowej, która ma pomóc w transformacji energetycznej i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Europy.

Firma Vestas już w październiku 2022 r. ogłosiła, że uruchomi w Szczecinie fabrykę montażową gondoli i piast dla swojej flagowej turbiny wiatrowej V236-15.0-MW. Fabryka zostanie uruchomiona w 2025 r. i wygeneruje około 700 nowych miejsc pracy w rejonie Szczecina. W ten sposób spółka niemal podwoi swoje zatrudnienie w Polsce, ponieważ już teraz zatrudnia 800 pracowników.

– Vestas zamierza przewodzić rozwojowi zrównoważonego łańcucha dostaw w Europie, który może zapewnić skalę potrzebną do zaspokojenia oczekiwanego wzrostu popytu na morską energetykę wiatrową. Nasze plany dotyczące nowych fabryk offshore w Polsce to silny sygnał, że Europa może pobudzić inwestycje w branży wiatrowej i zielone miejsca pracy dzięki odpowiednim długoterminowym zobowiązaniom politycznym dotyczącym morskich projektów wiatrowych – mówi Tommy Rahbek Nielsen, dyrektor operacyjny Vestas.

Vestas ma historycznie silne korzenie w Polsce i jest obecny na rynku od ponad dwóch dekad. Nils de Baar, prezes Vestas Northern & Central Europe podkreśla, że Polska jest perspektywicznym rynkiem.

– Polska przekształca swój system energetyczny i jest obiecującym rynkiem energii wiatrowej z dobrymi warunkami wiatrowymi zarówno na lądzie, jak i na morzu. Polska ma wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowniczą i rozwijający się przemysł wiatrowy, który może stać się centrum offshore dla regionu bałtyckiego i reszty Europy. Jesteśmy aktywni w Polsce od ponad 20 lat i mam zaszczyt ogłosić nasze kolejne plany inwestycyjne w Szczecinie. – mówi Nils de Baar.

W styczniu 2024 r. firma Vestas ogłosiła dodatkowo plany utworzenia drugiej fabryki w Szczecinie, w Polsce. Fabryka ma produkować łopaty do turbin V236-15.0 MW i  rozpocząć działalność w 2026 roku. W drugim zakładzie Vestas stworzy ponad 1000 dodatkowych miejsc pracy.

Vestas Poland prowadzi obecnie rekrutację, a oferty pracy można znaleźć na stronie www.vestas.com/careers/job-openings.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie