Zachodniopomorskie

Szkoła „Biała” bezkonkurencyjna w Zachodniopomorskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych [FOTORELACJA]

12 kwietnia br., w hali sportowo-widowiskowej Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, odbył się Zachodniopomorski Przegląd Musztry Klas Mundurowych, którego organizatorem byli Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Szczecinie. 

Opublikowane

w dniu

Zawody i klasy mundurowe w województwie zachodniopomorskim

Przegląd to forma rywalizacji zespołów w zakresie musztry zespołowej zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, programu dowolnego oraz polskiej piosenki marszowej.

Celem przedsięwzięcia była popularyzacja klas mundurowych, prezentacja poziomu ich wyszkolenia oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich młodzieży.

W 25 szkołach województwa zachodniopomorskiego funkcjonuje w tej chwili 56 oddziałów o profilu mundurowym, w tym 12 oddziałów przygotowania wojskowego i 8 certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. We wtorkowych zmaganiach zmierzyło się 8 drużyn:

  • Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach,
  • I Liceum Ogólnokształcącego w Prywatnym Centrum Edukacyjnym „Szkoły Sukces” w Białogardzie,
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie,
  • I Liceum Ogólnokształcące i Technikum Zawodowe z Centrum Edukacji „Zdroje” w Szczecinie,
  • I Liceum Ogólnokształcące im. ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie,
  • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim,
  • Zespół Szkół im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie,
  • Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie.

Podczas wydarzenia odbyła się także prezentacja sprzętu wojskowego i służb mundurowych,  między innymi z na co dzień stacjonującego w Warszawie Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Laureaci Przeglądu

W kategorii piosenki marszowej laureatami zostali:

  • 1 miejsce: Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach,
  • 2 miejsce: Zespół Szkół im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie
  • 3 miejsce: I Liceum Ogólnokształcące i Technikum Zawodowe z Centrum Edukacji „Zdroje” w Szczecinie.

Natomiast zwycięzcami Zachodniopomorskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych zostali:

  • 1 miejsce: Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach,
  • 2 miejsce: Zespół Szkół im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie
  • 3 miejsce: I Liceum Ogólnokształcące i Technikum Zawodowe z Centrum Edukacji „Zdroje” w Szczecinie.

Nagroda specjalna Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty powędrowała do debiutantów tegorocznych zawodów – I Liceum Ogólnokształcącego w Prywatnym Centrum Edukacyjnym „Szkoły Sukces” w Białogardzie. Najlepszym dowódcą okazał się Jakub Kubaj z Zespołu Szkół w Policach.

Zachodniopomorskie

Paszporty bez kolejek

Luty, to dobry czas na wyrobienie paszportu bez kolejek. Na wizytę nie musimy rezerwować terminu przez Internet. Sprawy paszportowe w ZUW w Szczecinie możemy załatwić od ręki bez wcześniejszego umawiania się – wystarczy przyjść i pobrać numerek przy informacji znajdującej się w holu głównym.

Opublikowane

w dniu

Za paszport możemy zapłacić w znajdującej się w urzędzie kasie kartą lub gotówką. Pamiętajmy, że do wyrobienia paszportu musimy mieć ze sobą zdjęcie, ważny paszport, a jeśli go nie mamy, to ważny dowód osobisty oraz dokument potwierdzający nasze prawo do zniżek w opłatach. Na miejscu nie wypełniamy żadnego wniosku – wszystkie dane podajemy urzędnikowi w punkcie paszportowym.

Więcej informacji znajdziemy na stronie: https://www.gov.pl/web/uw-zachodniopomorski/sprawy-paszportowe.

Teraz w urzędzie mile widziane są również czworonogi. Jak przebiega taka wizyta informuje wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski: – Nasz urząd jest przyjazny dla zwierząt. Jeśli ktoś ma do załatwienia ważną sprawę, a nie chce zostawiać pupila samego w domu, może zabrać go ze sobą. Należy pamiętać przy tym o smyczy i innych środkach bezpieczeństwa, by nie przeszkadzał pracownikom i innym klientom.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Przypominamy o obowiązku utrzymywania drobiu w zamknięciu i zgłaszanie podejrzenia grypy ptaków

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szczecinie informuje o niekorzystnej sytuacji epizodycznej w zakresie grypy ptaków. Mając na względzie wysokie zagrożenie wystąpienia tej choroby u drobiu, przypomina się o obowiązku rygorystycznego przestrzegania przy utrzymywaniu drobiu obowiązujących przepisów prawnych.

Opublikowane

w dniu

Na podstawie rozporządzenia Wojewody Zachodniopomorskiego cały powiat policki został określony jako obszar, na którym występuje zagrożenie wystąpienia wysoce zjadliwiej grypy ptaków, z obowiązkiem utrzymywania drobiu w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie, karmienie i pojenie drobiu w zamknięciu.

Przypominamy także o obowiązku natychmiastowego zgłaszania do Powiatowego Lekarza Weterynarii każdego przypadku:

1. wystąpienia drobiu objawów nasuwających podejrzenie ptasiej grypy;

2. znalezienia chorych lub padłych ptaków dzikich.

Telefon kontaktowy:

PIW Szczecin tel. stacjonarny w godzinach pracy:              91 432 41 00

Powiatowy Lekarz Weterynarii w szczecinie:                      501 462 107

Z-ca Powiatowego Lekarza Weterynarii w szczecinie:          507 055 025.

Wszelkie informacje odnośnie ptasiej grypy (HPAI) dostępne są na stronie GIW

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/objawy-ai-i-zgloszenie-podejrzenia

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Klastry Energii z Polski w Niechorzu dyskutowały o bezpieczeństwie energetycznym

Gryficki Klaster Energii jest liderem dyskusji o zmianach w branży energetycznej. Spotkania dotyczą bezpieczeństwa energetycznego, zarządzania energią w samorządach, budowy sieci energetycznych oraz wykorzystania potencjału energii wiatrowej na morzu oraz wodoru do rozwoju firm w zachodniej części Polski. Każde spotkanie to czas na merytoryczną rozmowę osób z różnych środowisk. Teraz w Niechorzu w Puchacz SPA przedstawiciele środowisk energetycznych dyskutowali o budowie potencjału gospodarczego poprzez klastry energii. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele instytucji z Polski i Kanady. 

Opublikowane

w dniu

Na przestrzeni lat sposób patrzenia na energię się zmieniał. Od 1989 roku kiedy założyłem firmę w Gryficach do dziś dzieli nas niesamowity rozwój. Zakład Elektryczny Gryfice podąża za tymi zmianami. Często oferujemy usługi pojawiające się na rynku jako innowacje. Stąd nasze zaangażowanie w budowę nowoczesnej infrastruktury energetycznej odpowiadającej na potrzeby zielonej energii – mówi Mariusz Sowiński, właściciel ZEG Gryfice.
Joanna Tokarczuk z Wałbrzyskiego Klastra Energii i Wodoru przedstawiła założenia dla transformacji energetycznej na przykładzie Dolnego Śląska. Gospodarka bez zielonej energii nie będzie się rozwijać uważała panelistka. Region Wałbrzycha będzie rozwijała się poprzez nowoczesne technologie. Tomasz Drzał w trakcie łączenia online z Krajowej Izby Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii przedstawił szanse dla klastrów poprzez nowe konkursy ogłoszone przez instytucje rządowe.
Możliwości współpracy pomiędzy Polską a Kanadą są duże. Kanadyjskie firmy pracują w obszarze elektrowni atomowych, wodoru i OZE. Jesteśmy zainteresowani współpracą z polskimi firmami w rozwoju technologii i budowie potencjału – mówił Arkadiusz Wysocki z Ambasady Kandy.
Źródła finansowania inwestycji wskazywał Andrzej Rosiek z ARP SA. Dyrektor biura w Poznaniu przedstawił portal biznesowy utworzony przez tą instytucję. Inny przedstawiciele centralnej instytucji PARP Wojciech Bednarek mówił o założeniach gospodarki obiegu zamkniętego. Magiczny GOZ będzie koniecznym kryterium do spełnienia dla biznesu w niedalekiej przyszłości. Tomasz Aniukszty, ekspert ds. funduszy, mówił o możliwościach regionalnych programów dla firm w drodze ich rozwoju.
Dziś potrzebujemy techników do pracy w branży energetycznej. Do tego muszą dostosować się szkoły wspólnie z przedsiębiorcami. Szkolnictwo zawodowe wchodzi w czas renesansu. Inwestycje offshorowe to dobry czas na budowę potencjału lokalnych firm z całej Polski. Zielona energia może być sposobem na ożywienie gospodarcze miast położonych dalej od aglomeracji jak na przykład Nowogard. Dobrym przykładem rozwoju w tym obszarze jest Wałcz  – mówi Łukasz Szeląg, ekspert do spraw komunikacji w branży oze.
Działalność klastrów to wsparcie w promocji lokalnego biznesu. Winnica DeLewin z Łobza miała możliwość prezentacji swoich pierwszych win wśród uczestników z Polski.
Emocje wśród uczestników wzbudziła dyskusja wykładowców z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. Doktor Paweł Włoch omawiał szerokie skutki transformacji energetycznej. Wskazywał na potrzebę poszanowania lokalnych społeczności w budowie infrastruktury. Dziekan Wydziału Akademii Nauk Stosowanych ZPBS w Gryficach dr Grażyna Maniak przedstawiała wartości dla firm płynące z tworzenia ekologicznych rozwiązań. Wskazywała na potrzebę podnoszenia kwalifikacji pracowników.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie