Zachodniopomorskie

Szkoła „Biała” bezkonkurencyjna w Zachodniopomorskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych [FOTORELACJA]

12 kwietnia br., w hali sportowo-widowiskowej Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, odbył się Zachodniopomorski Przegląd Musztry Klas Mundurowych, którego organizatorem byli Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Szczecinie. 

Opublikowane

w dniu

Zawody i klasy mundurowe w województwie zachodniopomorskim

Przegląd to forma rywalizacji zespołów w zakresie musztry zespołowej zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, programu dowolnego oraz polskiej piosenki marszowej.

Celem przedsięwzięcia była popularyzacja klas mundurowych, prezentacja poziomu ich wyszkolenia oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich młodzieży.

W 25 szkołach województwa zachodniopomorskiego funkcjonuje w tej chwili 56 oddziałów o profilu mundurowym, w tym 12 oddziałów przygotowania wojskowego i 8 certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. We wtorkowych zmaganiach zmierzyło się 8 drużyn:

 • Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach,
 • I Liceum Ogólnokształcącego w Prywatnym Centrum Edukacyjnym „Szkoły Sukces” w Białogardzie,
 • Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie,
 • I Liceum Ogólnokształcące i Technikum Zawodowe z Centrum Edukacji „Zdroje” w Szczecinie,
 • I Liceum Ogólnokształcące im. ppor. Emilii Gierczak w Nowogardzie,
 • Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim,
 • Zespół Szkół im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie,
 • Zespół Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie.

Podczas wydarzenia odbyła się także prezentacja sprzętu wojskowego i służb mundurowych,  między innymi z na co dzień stacjonującego w Warszawie Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Laureaci Przeglądu

W kategorii piosenki marszowej laureatami zostali:

 • 1 miejsce: Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach,
 • 2 miejsce: Zespół Szkół im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie
 • 3 miejsce: I Liceum Ogólnokształcące i Technikum Zawodowe z Centrum Edukacji „Zdroje” w Szczecinie.

Natomiast zwycięzcami Zachodniopomorskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych zostali:

 • 1 miejsce: Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach,
 • 2 miejsce: Zespół Szkół im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie
 • 3 miejsce: I Liceum Ogólnokształcące i Technikum Zawodowe z Centrum Edukacji „Zdroje” w Szczecinie.

Nagroda specjalna Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty powędrowała do debiutantów tegorocznych zawodów – I Liceum Ogólnokształcącego w Prywatnym Centrum Edukacyjnym „Szkoły Sukces” w Białogardzie. Najlepszym dowódcą okazał się Jakub Kubaj z Zespołu Szkół w Policach.

Zachodniopomorskie

Jak wygląda opieka onkologiczna w Polsce oczami pacjentów? Chorzy na raka wybierają szpital onkologiczny dziesięciolecia!

4 października, w Światowy Dzień Onkologii, Onkofundacja Alivia ogłasza konkurs na szpital onkologiczny dziesięciolecia oraz lekarza przyjaznego chorym na raka. Alivia podsumuje 10 lat istnienia portalu Onkomapa.pl i wyróżni placówki onkologiczne oraz lekarzy przyjaznych pacjentom. Patronat honorowy nad konkursem objął Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Opublikowane

w dniu

Co roku ponad 170 tysięcy Polaków słyszy diagnozę nowotwór. Chorzy, którzy mają poddać się leczeniu onkologicznemu, często zastanawiają się, gdzie będą mieli zapewnioną najlepszą opiekę. Zarówno wybór placówki medycznej, jak i lekarza nie powinien być przypadkowy. Niestety w Polsce nie istnieje publiczna i rzetelna baza ośrodków oraz specjalistów zajmujących się leczeniem raka. Chorzy zmuszeni są do szukania informacji o jakości opieki na własną rękę. 

Z pomocą przychodzi Onkofundacja Alivia, która od 2013 roku prowadzi ogólnodostępny portal Onkomapa.pl. To miejsce, gdzie zarówno pacjenci jak i ich bliscy mogą wyrazić swoją opinię na temat danej placówki lub lekarza oraz zapoznać się z ocenami innych osób. Na portalu Onkomapa.pl pacjenci pozostawili już ponad 25 tysięcy ocen!

“Onkomapa cieszy się dużą popularnością i zaufaniem wśród pacjentów onkologicznych. Umożliwia wyszukiwanie ośrodków i lekarzy z użyciem filtrów lokalizacji, programu lekowego oraz ocen dokonanych przez pacjentów z konkretnym typem nowotworu. To ważne, aby przed wyborem specjalisty czy placówki medycznej móc zapoznać się z opiniami osób, które znajdowały się w podobnej sytuacji” – mówi Agnieszka Dolna z Onkofundacji Alivia.

Czas docenić wyjątkowych lekarzy i ośrodki onkologiczne

Alivia chce wyróżnić najwyżej oceniane ośrodki medyczne i specjalistów na portalu Onkomapa.pl w Polsce i w poszczególnych województwach. Głosowanie potrwa aż do 30 kwietnia 2023 roku. Zarówno ośrodki onkologiczne, jak i lekarze oceniani są na podstawie następujących kryteriów. 

W kategorii placówek medycznych są to: 

 • opieka medyczna personelu (m.in. uprzejmość i otwartość personelu medycznego oraz szybkość reakcji na zgłaszane potrzeby i problemy), 
 • organizacja leczenia (m.in. czas oczekiwania na przyjęcie, badania czy zabiegi), 
 • sposób leczenia (poczucie, że leczenie było prowadzone w najlepszy możliwy sposób), 
 • komfort (m.in. czystość placówki, liczbę dostępnych toalet czy miejsc siedzących),
 • przestrzeganie praw pacjenta. 

Natomiast w kategorii lekarzy pod uwagę brane są takie wskaźniki jak: 

 • uprzejmość lekarza,
 • podejście do pacjenta (m.in. otwartość lekarza na zadawane pytania, zainteresowanie problemami zdrowotnymi pacjenta), 
 • komunikacja z pacjentem, 
 • sposób leczenia (poczucie pacjenta, że leczenie było prowadzone w najlepszy możliwy sposób).

Chorzy oraz ich bliscy mogą oddawać swoje głosy za pośrednictwem formularza na stronie Onkomapa.pl. W celu wyłonienia laureatów pod uwagę będą brane wszystkie opinie pozyskane przez lekarzy i placówki od dnia istnienia serwisu do 30 kwietnia 2023 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu 2023 roku podczas Gali Konkursowej organizowanej w Warszawie. Pełny regulamin konkursu dostępny jest na stronie: www.onkomapa.pl

Wierzymy, że umożliwienie pacjentom i osobom im towarzyszącym oceny poziomu satysfakcji z opieki onkologicznej niesie za sobą wiele korzyści. Zgromadzone opinie są cenną wskazówką dla chorych, którzy stoją przed wyborem placówki, w której nie tylko zostanie im starannie dobrane leczenie, ale też zapewniony komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo są też unikalną informacją zwrotną dla lekarzy, personelu i osób zarządzających ośrodkiem, która pozwala monitorować jakość oferowanych usług – szczególnie w sytuacji, gdy brak jest systemowej oceny jakości udzielanych świadczeń. – mówi Agnieszka Dolna z Onkofundacji Alivia.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Dla bezpieczeństwa dzieci – kolejarze z PLK rozpoczęli dodatkowe szkolenia 

Kolejarze rozpoczęli akcję  „Październik miesiącem edukacji”. To cykl spotkań dla dzieci i młodzieży dotyczących bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Ambasadorzy Bezpieczeństwa i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, organizują w szkołach prelekcje i w atrakcyjnej formie przekazują podstawową wiedzę, aby zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom na torach.

Opublikowane

w dniu

Październik, jak co roku, jest dla Ambasadorek i Ambasadorów Bezpieczeństwa z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. miesiącem przeznaczonym na dodatkowe spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą. Podczas prelekcji kolejarze przypominają o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach i terenach kolejowych.

PLK stawiają na atrakcyjną formę przekazu – naukę poprzez zabawę. Dzieci poznają zasady zachowania na terenach kolejowych przez gry, zabawy oraz konkursy. Nauczycielom i uczniom udostępniane są materiały edukacyjne, gry interaktywneciekawostki i aplikacje mobilne, dzięki takiej formie działań, również rodzice mogą włączyć się w uzupełnianie i pogłębianie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa.

Akcja „Październik miesiącem edukacji” organizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii Bezpieczny Przejazd. W 2021 r. w ramach akcji odbyło się blisko 1000 prelekcji, z których skorzystało blisko 30 tys. dzieci.

Prelekcje są często wykorzystywaną formą działań. Tylko w 2022 r. przeprowadzono ponad 600 prelekcji edukacyjnych, dla ponad 23 tys. dzieci. W 2021 r. było prawie 1400 prelekcji dla ponad 43 tys. dzieci.

Dzieci znajdą  #ŻółtaNaklejkaPLK

Podczas zajęć uczniowie dowiadują się, jak powiadamiać o niebezpiecznych sytuacjach na przejazdach wykorzystując informacje z żółtych naklejek PLK.

#ŻółtaNaklejkaPLK znajduje się na każdym przejeździe i ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Mobilna Ambasada Bezpieczeństwa

W ramach kampanii społecznej zaprojektowana została wielofunkcyjna aplikacja „Bezpieczny Przejazd”. Dzięki niej można błyskawicznie zgłosić uwagę o ewentualnym zdarzeniu, usterce na skrzyżowaniu drogi i toru. Aplikacja pozwala także na rozszerzenie wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i wykorzystaniu Żółtej Naklejki. Jest dostępna na systemy Android oraz iOS. Do pobrania przez stronę www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/aplikacje-mobilne

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Posadź drzewo z Prezydentem RP i leśnikami

Czwarta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 29 i 30 września. Na wielkie narodowe sadzenie drzew leśnicy przygotowali milion sadzonek. Będzie je można dostać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Opublikowane

w dniu

Każde drzewo to ostoja życia. Miejsce gniazdowania ptaków, siedlisko owadów i mikroorganizmów. Dla człowieka – cień w letnie upały, czystsze powietrze, osłona przed wiatrem i kojąca nerwy zieleń. W ostatnie dwa dni września leśnicy znów zapraszają Polaków do ogólnopolskiego sadzenia drzew.

Punkt kulminacyjny akcji #sadziMY będzie miał miejsce w piątek 30 września w okolicach Nowego Sącza. Tam drzewa będzie sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda nie tylko patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także sami, własnym przykładem, zachęcają do działania.

Po raz czwarty rusza akcja #sadziMY. Jak co roku bierzemy w niej udział i serdecznie do tego zachęcamy – mówi prezydent.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Leśnicy będą je rozdawać w czwartek i piątek 29 i 30 września między 9.00 a 15.00.

Corocznie sadzimy w lasach 500 mln drzew. Dzięki naszej pracy rośnie powierzchnia lasów i ich zasobność. Ale wszyscy Polacy mogą nam pomóc w tym, by drzew w kraju było jak najwięcej. Zachęcam, by wziąć drzewko od leśników i posadzić je na własnej działce, przy domu czy tam, gdzie pracujemy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie. Na stronie Banku Danych o Lasach, bdl.lasy.gov.pl można sprawdzić, gdzie znajdują się siedziby nadleśnictw. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie