Zachodniopomorskie

Konkurs Tradycji Kulinarnych Pomorza Zachodniego

Głównym celem Konkursu jest popularyzacja dziedzictwa kulinarnego Pomorza Zachodniego oraz prezentacja i promocja tradycji kulinarnych lokalnych społeczności. Konkurs odbędzie się 14 maja 2022 roku na terenie obiektu Ogrody Przelewice – Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej. Zgłaszać się można w dwóch kategoriach; do wyboru zupa i przystawka lub danie główne;  deser lub wypiek.

Opublikowane

w dniu

W konkursie mogą wziąć udział Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia oraz grupy mieszkańców tego samego sołectwa – zarejestrowane na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Nagrodami w konkursie są nagrody pieniężna za zajęcie odpowiednio:

1) Kategoria I: do wyboru zupa i przystawka lub danie główne:

a) I miejsce – 3 000,00 zł

b) II miejsce – 2 000,00 zł

c) III miejsce – 1 000,00 zł

d) miejsca od IV do XVI – wyróżnienie – 500,00 zł

2) Kategoria II: deser lub wypiek.

a) I miejsce – 3 000,00 zł

b) II miejsce – 2 000,00 zł

c) III miejsce – 1 000,00 zł

d) miejsca od IV do XVI – wyróżnienie – 500,00 zł

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w dniu 2 maja 2022 roku.

Warunkiem udziału w Konkursie jest przesłanie pocztą tradycyjną (decyduje data wpływu do Urzędu), pocztą email na adres rolnictwo@wzp.pl, albo złożenie osobiście w Kancelarii ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, prawidłowo wypełnionego formularza zgłoszenia. Regulamin konkursu wraz ze zgłoszeniem oraz niezbędnymi załącznikami znajduje się pod adresem: https:/wrir.wzp.pl/konkurs-tradycjikulinarnych-pomorza-zachodniego

Zaproszenie skierowane jest również do Kół Gospodyń Wiejskich, wytwórców rękodzieła, producentów produktów lokalnych i tradycyjnych oraz stowarzyszeń animujących życie społeczne w sołectwach do uczestnictwa w charakterze Wystawcy w wydarzeniu pn. „Festiwal Tradycji Pomorza Zachodniego”, które odbędzie się w dniach 14 i 15 maja br. w Ogrodach Przelewice – Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej. Wydarzenie jest współorganizowane przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego.

Ideą wydarzenia jest szeroka prezentacja oraz promocja bogactwa kulturowego, tradycji kulinarnych, rękodzieła, rzemiosła oraz aktywności mieszkańców naszego regionu, otwartych na innowacje i projekty integrujące zachodniopomorską społeczność.

W programie przewidziano liczne atrakcje, m.in.: konkursy, prezentacje artystyczne, wykłady, warsztaty i koncerty. Ważnym punktem Festiwalu będzie rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu „Sołtys Roku” oraz okolicznościowa gala, podczas której uhonorowani zostaną zasłużeni sołtysi Pomorza Zachodniego. W przestrzeni Ogrodów, pojawi się m. in. „Aleja Zachodniopomorskie Smaki – produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego”, stoiska z rękodziełem, stoiska gastronomiczne, a także park zabaw i animacji dla dzieci. Drugiego dnia Festiwalu odbędzie się przegląd ludowych kapel i wykonawców z terenu województwa – wydarzenie im. Bogdana Matławskiego.

Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Rolnictwa i Rybactwa UMWZ:

Aleksandra Jaszczuk tel. 91 44-10-215, e-mail: ajaszczuk@wzp.pl

Paulina Makatun-Hałas tel. 91 44 10 233, email: pmakatun@wzp.pl

oraz Dyrekcja Ogrodów Przelewice – Zachodniopomorskiego Centrum Kultury Obszarów

Wiejskich i Edukacji Ekologicznej:

Zygmunt Siarkiewicz – dyrektor, tel. 722 114 342; e-mail:

z.siarkiewicz@ogrodprzelewice.pl

Przemysław Maciąg – zastępca dyrektora, tel. 667 320 296, e-mail:

p.maciag@ogrodprzelewice.pl

sekretariat, e-mail: sekretariat@ogrodprzelewice.pl

Reklama

Zachodniopomorskie

60 milionów złotych dla gmin na dziennych opiekunów dzieci do lat trzech

Gminy, w których nie ma w tej chwili żadnej instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech mogą starać się o dofinansowanie z nowego programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Pierwszy dzienny opiekun w gminie”. Czas na złożenie wniosku mija z końcem sierpnia.

Opublikowane

w dniu

Kim jest dzienny opiekun? To osoba o odpowiednim wykształceniu, np. pedagogicznym, która podejmuje się samodzielnej opieki nad małymi dziećmi. Może mieć pod opieką od pięciorga do ośmiorga dzieci.

– Taka forma jest najbardziej zbliżona do rodzinnej, domowej opieki nad dziećmi – mówi wojewoda Adam Rudawski. – Sprawdzi się przede wszystkim w małych miejscowościach i wsiach, gdzie liczba urodzeń jest nieduża, nie ma więc potrzeby tworzenia w gminie żłobka, dla dużej grupy. Opiekę dla kilkorga maluchów może tam zapewnić właśnie dzienny opiekun. Zachęcam więc naszych samorządowców do sięgania po środki z programu rządowego. To idealna forma aktywizacji zawodowej rodziców, którzy bez obaw o swoją pociechę, będą mogli wrócić do pracy.

W ramach programu „Pierwszy dzienny opiekun w gminie” dostępne jest finansowanie w dwóch filarach. Pierwszy filar pozwala na uzyskanie 300 tys. zł jednorazowej dotacji na dostosowanie obiektu lub obiektów, w których będzie sprawowana opieka nad dziećmi. To może być np. mieszkanie, ale musi ono zostać dostosowane do potrzeb małych dzieci tak, by stworzyć przestrzeń dla dziennego opiekuna.

Drugi filar programu to dofinansowanie opieki dziennego opiekuna wynoszące do 8 tysięcy złotych brutto na funkcjonowanie jednego opiekuna miesięcznie.  Dzięki tym dwóm filarom programu gmina będzie mogła najpierw stworzyć, a potem zapewnić funkcjonowanie nowego miejsca opieki nad dziećmi.

Łączny budżet programu to 60 milionów złotych w 2024 roku, a nabór wniosków trwa do 30 sierpnia.

Szczegóły: https://www.gov.pl/web/rodzina/aktywny-maluch

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Ruszył konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”

Rozpoczęły się kulinarne zmagania o tytuł najlepszego regionalnego produktu. Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, z wieloletnią tradycją, już po raz kolejny stanie się areną prezentacji lokalnych wyrobów charakterystycznych dla kultury gastronomicznej zachodniopomorskiego.

Opublikowane

w dniu

Zgłoszenia przyjmuje Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego do dnia 8 sierpnia 2024 roku. Konkurs stanowi wyjątkową okazję do promocji tradycyjnych metod produkcji oraz specyficznych smaków, które są nieodłącznym elementem dziedzictwa kulinarnego powiatu polickiego i całego województwa.

Uczestnicy konkursu zostaną podzieleni na cztery główne kategorie: produkty pochodzenia zwierzęcego, pochodzenia roślinnego, napoje regionalne oraz inne produkty regionalne. Każda kategoria zostanie oceniona przez komisję konkursową, mającą na celu wyłonić najwyżej jakościowe produkty, które idealnie oddają charakter określonej lokalności.

Decydująca rozgrywka odbędzie się 31 sierpnia 2024 roku w malowniczej przestrzeni Ogrodów Przelewice. Tamtejsze Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej stanie się domem dla finału wojewódzkiego, gdzie komisja przyzna główne nagrody w każdej podkategorii, a także wyróżnienia dla dwóch produktów z każdej kategorii. Więcej informacji uzyskać można na stronie internetowej zodr.pl.

 

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Paszportowa sobota – 29 czerwca

Po raz kolejny w tym roku w sobotę. 29 czerwca  w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie i Delegaturze ZUW w Koszalinie będą czynne stanowiska paszportowe od 8:00 do 15:00. Aby złożyć wniosek o paszport lub odebrać gotowy dokument nie musimy rezerwować wizyty.

Opublikowane

w dniu

Wniosek o wydanie paszportu dla osoby pełnoletniej składamy osobiście. Gotowy paszport odbieramy również osobiście. Przy składaniu wniosku o paszport dla dziecka powyżej 5 roku życia konieczna jest również jego obecność.

 

Co należy przygotować

Ważny paszport lub ważny dowód osobisty, kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5×4,5 cm wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, zgodnie z wymogami zdjęć do paszportu oraz dowód opłaty paszportowej.

Paszport dla dziecka również przez internet

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka do 12 roku życia można złożyć także online: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka

Ile kosztuje wyrobienie paszportu

Opłata za paszport dla osoby dorosłej wynosi 140 zł. 50-procentowe ulgi przysługują m.in. uczniom, studentom, emerytom i rencistom, osobom z niepełnosprawnościami, żołnierzom i strażakom ratownikom OSP oraz posiadaczom Karty Dużej Rodziny. Za paszport nie płacą osoby które w dniu złożenia wniosku mają ukończone 70 lat.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie