Zachodniopomorskie

Nie ryzykuj na przejazdach!

Zatrzymaj się przed przejazdem. Nie omijaj zamkniętych rogatek. Nie lekceważ znaku STOP. Te zasady kierowcom powtarzają dzisiaj Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa na kilkudziesięciu przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce. Ulotki, rozmowy i pouczenia przypominają o bezpieczeństwie szczególnie w okresie świątecznych wyjazdów.

Opublikowane

w dniu

Przyczyną 99 proc. wypadków na przejazdach jest ignorowanie znaku stop oraz włączonej sygnalizacji, wjeżdżanie pod opadające rogatki, omijanie zapór slalomem i nadmierna prędkość. Skutkiem zdarzeń są ludzkie tragedie, straty materialne, angażowanie służb ratowniczych, utrudnienia w podróży koleją.

Kolejarze, Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przypominają i apelują – zatrzymaj się przed przejazdem, nie ryzykuj! O zasadach bezpieczeństwa przypominają dzisiaj pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na kilkudziesięciu przejazdach kolejowo-drogowych, między innymi w Goleniowie, Częstochowie, Krakowie, Rzeszowie, Piotrkowie Trybunalskim, Olsztynie, Rzeszowie, Fastach, Radzyminie i Lesiowie. Kierowcy otrzymują ulotki i dodatkowe materiały edukacyjne o tym, jak bezpiecznie przejeżdżać przez tory.

Kierowcy powinni pamiętać, że:

  • Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
  • Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe pojawi się pociąg. Na przejazd można wjechać jedynie, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej.
  • Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
  • Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

Dodatkowo, kolejarze przypominają o zasadach korzystania z Żółtych Naklejek PLK, które mogą uratować życie i zapobiec wypadkom.

Żółte Naklejki PLK na każdym przejeździe

Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

https:/www.youtube.com/watch?v=NuYYRGyCK6I

Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.

Co robić w sytuacji zagrożenia na przejeździe kolejowo-drogowym?

W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga rogatkowego (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu.

Postępowanie w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia ilustruje film zrealizowany w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”:

https:/www.youtube.com/watch?v=L3kbwqEIOzY

Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem i skorzystać z Żółtej Naklejki PLK, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

https:/www.youtube.com/watch?v=eMN2VWR5jTs

Reklama

Zachodniopomorskie

60 milionów złotych dla gmin na dziennych opiekunów dzieci do lat trzech

Gminy, w których nie ma w tej chwili żadnej instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech mogą starać się o dofinansowanie z nowego programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Pierwszy dzienny opiekun w gminie”. Czas na złożenie wniosku mija z końcem sierpnia.

Opublikowane

w dniu

Kim jest dzienny opiekun? To osoba o odpowiednim wykształceniu, np. pedagogicznym, która podejmuje się samodzielnej opieki nad małymi dziećmi. Może mieć pod opieką od pięciorga do ośmiorga dzieci.

– Taka forma jest najbardziej zbliżona do rodzinnej, domowej opieki nad dziećmi – mówi wojewoda Adam Rudawski. – Sprawdzi się przede wszystkim w małych miejscowościach i wsiach, gdzie liczba urodzeń jest nieduża, nie ma więc potrzeby tworzenia w gminie żłobka, dla dużej grupy. Opiekę dla kilkorga maluchów może tam zapewnić właśnie dzienny opiekun. Zachęcam więc naszych samorządowców do sięgania po środki z programu rządowego. To idealna forma aktywizacji zawodowej rodziców, którzy bez obaw o swoją pociechę, będą mogli wrócić do pracy.

W ramach programu „Pierwszy dzienny opiekun w gminie” dostępne jest finansowanie w dwóch filarach. Pierwszy filar pozwala na uzyskanie 300 tys. zł jednorazowej dotacji na dostosowanie obiektu lub obiektów, w których będzie sprawowana opieka nad dziećmi. To może być np. mieszkanie, ale musi ono zostać dostosowane do potrzeb małych dzieci tak, by stworzyć przestrzeń dla dziennego opiekuna.

Drugi filar programu to dofinansowanie opieki dziennego opiekuna wynoszące do 8 tysięcy złotych brutto na funkcjonowanie jednego opiekuna miesięcznie.  Dzięki tym dwóm filarom programu gmina będzie mogła najpierw stworzyć, a potem zapewnić funkcjonowanie nowego miejsca opieki nad dziećmi.

Łączny budżet programu to 60 milionów złotych w 2024 roku, a nabór wniosków trwa do 30 sierpnia.

Szczegóły: https://www.gov.pl/web/rodzina/aktywny-maluch

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Ruszył konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”

Rozpoczęły się kulinarne zmagania o tytuł najlepszego regionalnego produktu. Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, z wieloletnią tradycją, już po raz kolejny stanie się areną prezentacji lokalnych wyrobów charakterystycznych dla kultury gastronomicznej zachodniopomorskiego.

Opublikowane

w dniu

Zgłoszenia przyjmuje Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego do dnia 8 sierpnia 2024 roku. Konkurs stanowi wyjątkową okazję do promocji tradycyjnych metod produkcji oraz specyficznych smaków, które są nieodłącznym elementem dziedzictwa kulinarnego powiatu polickiego i całego województwa.

Uczestnicy konkursu zostaną podzieleni na cztery główne kategorie: produkty pochodzenia zwierzęcego, pochodzenia roślinnego, napoje regionalne oraz inne produkty regionalne. Każda kategoria zostanie oceniona przez komisję konkursową, mającą na celu wyłonić najwyżej jakościowe produkty, które idealnie oddają charakter określonej lokalności.

Decydująca rozgrywka odbędzie się 31 sierpnia 2024 roku w malowniczej przestrzeni Ogrodów Przelewice. Tamtejsze Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej stanie się domem dla finału wojewódzkiego, gdzie komisja przyzna główne nagrody w każdej podkategorii, a także wyróżnienia dla dwóch produktów z każdej kategorii. Więcej informacji uzyskać można na stronie internetowej zodr.pl.

 

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Paszportowa sobota – 29 czerwca

Po raz kolejny w tym roku w sobotę. 29 czerwca  w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie i Delegaturze ZUW w Koszalinie będą czynne stanowiska paszportowe od 8:00 do 15:00. Aby złożyć wniosek o paszport lub odebrać gotowy dokument nie musimy rezerwować wizyty.

Opublikowane

w dniu

Wniosek o wydanie paszportu dla osoby pełnoletniej składamy osobiście. Gotowy paszport odbieramy również osobiście. Przy składaniu wniosku o paszport dla dziecka powyżej 5 roku życia konieczna jest również jego obecność.

 

Co należy przygotować

Ważny paszport lub ważny dowód osobisty, kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5×4,5 cm wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, zgodnie z wymogami zdjęć do paszportu oraz dowód opłaty paszportowej.

Paszport dla dziecka również przez internet

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka do 12 roku życia można złożyć także online: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka

Ile kosztuje wyrobienie paszportu

Opłata za paszport dla osoby dorosłej wynosi 140 zł. 50-procentowe ulgi przysługują m.in. uczniom, studentom, emerytom i rencistom, osobom z niepełnosprawnościami, żołnierzom i strażakom ratownikom OSP oraz posiadaczom Karty Dużej Rodziny. Za paszport nie płacą osoby które w dniu złożenia wniosku mają ukończone 70 lat.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie