Kultura

Spotkanie z Zenonem Owczarkiem

Opublikowane

w dniu

[lead]26 września w Bibliotece im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach, Dziale Regionalnym odbyło się 76. spotkanie w ramach cyklu „Regionalne spotkania z ludźmi z pasją …”. Tym razem zaproszono pana Zenona Owczarka, kolekcjonera pamiątek z Nowego Warpna i okolic, regionalistę, badacza, propagatora wiedzy o historii lokalnej i nie tylko… [/lead]

W spotkaniu uczestniczyło wielu znakomitych gości: Burmistrz Nowego Warpna – Jarosław Burba, Przewodniczący Rady Powiatu w Policach – Cezary Arciszewski, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Policach – Ewa Ignaczak oraz Dyrektor Biblioteki w Policach – Wioletta Kołodziejczyk. Nie mogło zabraknąć także pasjonatów historii regionu oraz mieszkańców Nowego Warpna i okolic.

Po oficjalnym powitaniu wszystkich gości, prowadząca spotkanie zaprosiła pana Zenona do rozmowy o nim, jego pasjach i publikacjach. W pierwszej części uczestnicy dowiedzieli się, jak doszło do tego, że pan Zenon został mieszkańcem Nowego Warpna, a także kiedy zrodziła się jego pasja zbierania pocztówek. Uczestnicy spotkania, poznali interesujące fakty z życia kolekcjonera, które stały się powodem do stworzenia tak wspaniałej kolekcji. Badanie dokumentów historycznych, które kupował lub otrzymywał od byłych mieszkańców Nowego Warpna (niem. Neuwarp), otwierały przed nim wiele interesujących faktów. Ponadto dawały nowe światło na historię tej miejscowości i okolic, a także wiedzę o ludziach mieszkających przed rokiem 1945 i po tym czasie. Takie informacje stały się pomysłem do stworzenia kolekcji.

Obecnie kolekcja pana Zenona liczy około 150 szt. pocztówek, wydanych przez różnych wydawców. Podczas spotkania, w prezentacji multimedialnej zaprezentowano tylko część, pozostałe pocztówki są zdigitalizowane, a ich bardzo bogaty zbiór można obejrzeć na stronie wirtualnej: www.nowewarpno-neuwarp.pl. Można je również obejrzeć w książce, pt. „Nowe Warpno i okolice na starych pocztówkach”, promowanej podczas spotkania publikacji, wydanej z okazji 750-lecia nadania praw miejskich dla Nowego Warpna.

Kolejną pasją, o której opowiedział pan Zenon, to zainteresowanie Hansem Hartigiem, niemieckim grafikiem, malarzem Szczecina i Pomorza, żyjącym i tworzącym w latach 1873-1936. To za sprawą tego pejzażysty, Nowe Warpno stało się kolebką kultury i sztuki, gdyż inspirował on do przyjazdu wielu ówczesnych artystów malarzy, m. in. Henry Enfield, Otto Antoine, Karl Wendel i in. Sam Hartig promował Nowe Warpno w malarstwie oraz dużej kolekcji wydanych wówczas pocztówek. Został za tę promocję wyróżniony tytułem honorowego obywatela miasta (1927). Część tych pocztówek znajduje się w kolekcji pana Zenona. Zainteresowanie tym niemieckim malarzem, zrodziło w panu Zenonie i grupie seniorów z Nowego Warpna, pomysł postawienia w mieście pomnika wybitnej postaci Hartiga.

Ciekawym akcentem spotkania była kolejna opowieść o dokumentach i zainteresowaniu pana Zenona, która dotyczyła Wacława Józefa Radajewskiego (1852-1940), sędziego Nowego Warpna w latach 1882-1895. To niewątpliwie bardzo ciekawy wątek dotyczący historii tego miasta.

W czytelni Działu Regionalnego, gdzie przeniosła się dalsza część spotkania, uczestnicy mogli podziwiać wystawę 86. dokumentów, w większości pocztówek, map i publikacji na temat Nowego Warpna w XVIII i XIX w., przygotowaną ze zbiorów prywatnych Zenona Owczarka.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia tej niezwykłej wystawy, którą będziemy gościć do dnia 28 października, w godzinach otwarcia Działu Regionalnego, przy ul. Wojska Polskiego 15 w Policach.

[signature]Tekst.: Biblioteka w Policach
Fot.: E. Kacprzak, A. Kowalik, D. Wołyński

[/signature]

Reklama

Kultura

Już za miesiąc startuje „Pojezierze Wolnych Myśli” – nowy festiwal w sercu Pomorza Zachodniego!

W dniach od 26 kwietnia do 1 maja 2024 roku, powiat stargardzki stanie się areną dla festiwalu „POJEZIERZE WOLNYCH MYŚLI”. To wydarzenie, nawiązujące do tradycji festiwalu Włóczykij, zostało zainspirowane przez grupę organizatorów z Ińska, Drawska Pomorskiego oraz okolicznych miejscowości, w tym Fundację Brzeźnica, która od lipca 2023 roku jest właścicielem opuszczonej wsi w gminie Węgorzyno.

Opublikowane

w dniu

Festiwal ten ma na celu promowanie artystyczno-ekologicznej przestrzeni rozciągającej się między Ińskiem a Drawskiem Pomorskim. Celem wydarzenia jest również stworzenie platformy dla debat i wymiany myśli dotyczących rozwoju regionu. Cztery główne lokalizacje: Ińsko, Brzeźnica, Jankowo oraz Drawsko Pomorskie zostaną połączone w unikalny szlak kulturalny.

Założeniem „POJEZIERZA WOLNYCH MYŚLI” jest skupienie się na aspektach przyrody, podróżnictwie, sztuce, reportażu oraz nauce, z zaproszeniem mieszkańców do aktywnego uczestnictwa. Przemysław Lewandowski, dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, pełni rolę pomysłodawcy festiwalu. W radzie programowej festiwalu zasiadają znane postacie takie jak Jacek Karczewski, Krzysztof Story, Maciej Gaca czy Joanna Klass.

W programie festiwalu przewidziano ponad 50 wydarzeń, z udziałem reporterów, autórów, muzyków oraz naukowców. Planowane są spotkania, warsztaty, wycieczki oraz koncerty, a także dedykowany program edukacyjny dla dzieci.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 26 kwietnia, przy udziale Jana Natkańskiego, wybitnego arabisty. Jego rozmówczynią będzie Agata Kasprolewicz. Dopełnieniem bogatej oferty muzycznej będzie występ Jacka Kleyffa i Michała Zygmunta z nowym projektem „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu:  https://pojezierzewolnychmysli.pl/

Bilety w sprzedaży na wydarzenie dostępne będą od 3 kwietnia, ale już teraz można wesprzeć festiwal na portalu zrzutka.pl i otrzymać w zamian za wsparcie karnet uprawniający do wejścia na wszystkie wydarzenia. Ilość karnetów jest limitowana.

Link do zrzutki:

https://zrzutka.pl/tscxkw

Czytaj dalej

Kultura

Zapraszamy na V Zamyślenia Pasyjne w Jasienicy

Już po raz piąty w historii kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach stanie się miejscem spotkania śpiewaczego, służącego wielkopostnej zadumie. 

Opublikowane

w dniu

Na wyjątkowy koncert zapraszamy w Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 16:00. Podczas koncertu można będzie wesprzeć rodzinę z Trzebieży, która w styczniu straciła dorobek życia w pożarze.

Jasienickie Zamyślenia Nad Pieśnią Pasyjną to coroczne spotkanie chórów i zespołów z naszego regionu, które w tonach pieśni pasyjnych, wprowadzają słuchaczy w nastrój zbliżającego się Triduum Paschalnego. W tym roku dołączyli do nas wspaniali muzycy z Załomia, Mierzyna i Szczecina. We wspaniałej akustyce jasienickiego usłyszymy rekordową liczbę siedmiu chórów i zespołów wokalnych. Pieśni pasyjne zaprezentują: Policki Chór Kameralny „Postscriptum”, Chór Kameralny Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespół Wokalny „Tam i Owo” z Tanowa, Chór Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Załomiu „Przemienienie”, Zespół Folklorystyczny Mierzynianki, Szczeciński Chór Cantores Osoviensis Mater Dolorosa oraz Bractwo Śpiewacze z Tanowa.

Tradycyjnie Jasienickie Zamyślenia pasyjne są okazją na otwarcie naszych serc dla potrzebujących. W poprzednich latach zorganizowaliśmy zbiórkę dla Piotra Janiaka, który choruje na glejaka IV stopnia. W 2022 roku zbieraliśmy środki dla Ukrainy. W tym roku zostaliśmy głęboko poruszeni tragedią rodziny z sąsiedniej Trzebieży, która straciła w pożarze dorobek życia (więcej o tej historii na portalu pomagam.pl, gdzie można także wesprzeć bezpośrednio rodzinę).

Organizatorami koncertu są: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach, Bractwo Śpiewacze z Tanowa, Zespół Szkół w Jasienicy, Miejski Ośrodek Kultury w Policach. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu na profilu FB

Czytaj dalej

Kultura

18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij- ruszyła sprzedaż karnetów!

Przed nami niezapomniana osiemnastka. Jedna z największych imprez w kraju o szeroko rozumianej tematyce podróżniczej – Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij odbędzie się w terminie 21-25 lutego 2024.

Opublikowane

w dniu

Tradycyjnie głównymi punktami programu będą spotkania z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami. W programie oprócz prezentacji podróżniczych znajdziemy wiele wydarzeń towarzyszących – projekcji filmowych, spotkań autorskich, koncertów, warsztatów, degustacja potraw. Łącznie planowanych jest około 50 spotkań.

Oprócz propozycji skierowanych do dorosłej publiczności odbędą się także zajęcia dla najmłodszych czyli Mały Włóczykij.

Uwaga! 22 stycznia 2024 rusza sprzedaż karnetów, biletów na koncerty (dla wszystkich) oraz biletów na Bal Włóczykija i spacery (dla osób z karnetami). Koszt karnetu na festiwal to 170 zł. Bilety dostępne są https://wloczykij.com i https://gdk.com.pl/biletyna

5 lutego ruszy sprzedaż biletów jednodniowych oraz biletów na spacery i Bal Włóczykija dla osób bez karnetów.

Więcej informacji https://wloczykij.com/18/uczestnictwo/bilety-i-karnety/

Informujemy, że trwają zapisy do udziału w 15. Włóczykij Trip Extreme, który odbędzie się w nocy 17/18 lutego 2024. (sobota/niedziela).
Uczestnicy mają do wyboru start na dwóch trasach: 25 lub 50 km. Zapisy i info https://wloczykij.com/18/program/trip-extreme/

Powoli klaruje się program tegorocznej edycji. Warto śledzić festiwalowe nowinki na oficjalnej stronie wloczykij.com oraz fanpejdżu https://www.facebook.com/profile.php?id=100064721589176

Możemy już zdradzić, że na  festiwalowej scenie zagrają DUBSKA, CHRUST i HEY HATO.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie