Kultura

Spotkanie z Zenonem Owczarkiem

Opublikowane

w dniu

[lead]26 września w Bibliotece im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach, Dziale Regionalnym odbyło się 76. spotkanie w ramach cyklu „Regionalne spotkania z ludźmi z pasją …”. Tym razem zaproszono pana Zenona Owczarka, kolekcjonera pamiątek z Nowego Warpna i okolic, regionalistę, badacza, propagatora wiedzy o historii lokalnej i nie tylko… [/lead]

W spotkaniu uczestniczyło wielu znakomitych gości: Burmistrz Nowego Warpna – Jarosław Burba, Przewodniczący Rady Powiatu w Policach – Cezary Arciszewski, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Policach – Ewa Ignaczak oraz Dyrektor Biblioteki w Policach – Wioletta Kołodziejczyk. Nie mogło zabraknąć także pasjonatów historii regionu oraz mieszkańców Nowego Warpna i okolic.

Po oficjalnym powitaniu wszystkich gości, prowadząca spotkanie zaprosiła pana Zenona do rozmowy o nim, jego pasjach i publikacjach. W pierwszej części uczestnicy dowiedzieli się, jak doszło do tego, że pan Zenon został mieszkańcem Nowego Warpna, a także kiedy zrodziła się jego pasja zbierania pocztówek. Uczestnicy spotkania, poznali interesujące fakty z życia kolekcjonera, które stały się powodem do stworzenia tak wspaniałej kolekcji. Badanie dokumentów historycznych, które kupował lub otrzymywał od byłych mieszkańców Nowego Warpna (niem. Neuwarp), otwierały przed nim wiele interesujących faktów. Ponadto dawały nowe światło na historię tej miejscowości i okolic, a także wiedzę o ludziach mieszkających przed rokiem 1945 i po tym czasie. Takie informacje stały się pomysłem do stworzenia kolekcji.

Obecnie kolekcja pana Zenona liczy około 150 szt. pocztówek, wydanych przez różnych wydawców. Podczas spotkania, w prezentacji multimedialnej zaprezentowano tylko część, pozostałe pocztówki są zdigitalizowane, a ich bardzo bogaty zbiór można obejrzeć na stronie wirtualnej: www.nowewarpno-neuwarp.pl. Można je również obejrzeć w książce, pt. „Nowe Warpno i okolice na starych pocztówkach”, promowanej podczas spotkania publikacji, wydanej z okazji 750-lecia nadania praw miejskich dla Nowego Warpna.

Kolejną pasją, o której opowiedział pan Zenon, to zainteresowanie Hansem Hartigiem, niemieckim grafikiem, malarzem Szczecina i Pomorza, żyjącym i tworzącym w latach 1873-1936. To za sprawą tego pejzażysty, Nowe Warpno stało się kolebką kultury i sztuki, gdyż inspirował on do przyjazdu wielu ówczesnych artystów malarzy, m. in. Henry Enfield, Otto Antoine, Karl Wendel i in. Sam Hartig promował Nowe Warpno w malarstwie oraz dużej kolekcji wydanych wówczas pocztówek. Został za tę promocję wyróżniony tytułem honorowego obywatela miasta (1927). Część tych pocztówek znajduje się w kolekcji pana Zenona. Zainteresowanie tym niemieckim malarzem, zrodziło w panu Zenonie i grupie seniorów z Nowego Warpna, pomysł postawienia w mieście pomnika wybitnej postaci Hartiga.

Ciekawym akcentem spotkania była kolejna opowieść o dokumentach i zainteresowaniu pana Zenona, która dotyczyła Wacława Józefa Radajewskiego (1852-1940), sędziego Nowego Warpna w latach 1882-1895. To niewątpliwie bardzo ciekawy wątek dotyczący historii tego miasta.

W czytelni Działu Regionalnego, gdzie przeniosła się dalsza część spotkania, uczestnicy mogli podziwiać wystawę 86. dokumentów, w większości pocztówek, map i publikacji na temat Nowego Warpna w XVIII i XIX w., przygotowaną ze zbiorów prywatnych Zenona Owczarka.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia tej niezwykłej wystawy, którą będziemy gościć do dnia 28 października, w godzinach otwarcia Działu Regionalnego, przy ul. Wojska Polskiego 15 w Policach.

[signature]Tekst.: Biblioteka w Policach
Fot.: E. Kacprzak, A. Kowalik, D. Wołyński

[/signature]

Reklama

Gmina Police

Kobiecy trening taneczny w gorących rytmach Salsation

Daj się porwać energetycznej muzyce i uwolnij swoje emocje poprzez ruch! Przyłącz się do wspólnego treningu tanecznego w gorących, kobiecych rytmach i poczuj radość, jaką daje taniec! Dołączając do naszego spotkania, masz gwarancję znakomitej zabawy i czasu spędzonego w gronie inspirujących kobiet. Przy tym wcale nie musisz mieć umiejętności tanecznych – liczy się zabawa, a dobry humor i pozytywna energia to wszystko, czego potrzebujesz na nasze spotkanie.

Opublikowane

w dniu

Swobodny trening na świeżym powietrzu będzie nie tylko okazją do aktywności, która przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji, ale też do przyjemnego spędzenia czasu wśród kobiet o podobnych zainteresowaniach. Po treningu będzie można usiąść wygodnie na leżaku i przy dźwiękach muzyki zrelaksować się podczas rozmów w swobodnej, serdecznej atmosferze.

Weź ze sobą koleżanki i razem czerpcie radość z muzyki i tańca! Wydarzenie jest bezpłatne, wstęp wolny dla wszystkich Pań, które podzielają pasję do tańca lub chcą rozpocząć zupełnie nową przygodę.

Trening odbędzie się w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, a poprowadzi go Aleksandra Sarnicka – certyfikowana instruktorka Salsation®, wulkan pozytywnej energii i dobrych wibracji, która z tańcem związana jest od 3. roku życia. Kilka lat temu trafiła na zajęcia Salsation®, które stało się jej pasją. Od tego czasu dzieli się nią z innymi, zaraża miłością do tańca, muzyki, do siebie samego i ludzi wokół.

Kiedy i gdzie? 23 lipca 2024 (wtorek), godz. 20:00, teren lodowiska przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza

Czego potrzebujesz? Wygodnego obuwia i stroju niekrępującego ruchów

Czytaj dalej

Gmina Police

Letnie kino plenerowe już 20 lipca na polanie za Szkołą Podstawową nr 8!

Zapraszamy, by rozsiąść się wygodnie na leżakach i zrelaksować podczas seansu, który z pewnością zapewni dużą dawkę dobrego humoru i pozytywnych emocji! Polska komedia „Miłość jak miód” to opowieść o dojrzałej przyjaźni i miłości, która przychodzi niespodziewanie i nie patrzy na metrykę.

Opublikowane

w dniu

Majkę (Agnieszka Suchora) i Agatę (Edyta Olszówka) równie dużo łączy, co dzieli. Obie są po pięćdziesiątce, przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze. Jedna mieszka nad Bałtykiem, druga w Tatrach. Jedna prowadzi cukiernię, druga jest wziętą architektką wnętrz. Jedna jest wdową, drugą partner właśnie zostawił dla młodszej. Jedna poświęca się dzieciom i wnukom, kompletnie zapominając o sobie, druga nie ma rodziny i dba o duchowy rozwój. Pewnego dnia przyjaciółki spotykają się na pogrzebie koleżanki z liceum. Agata namawia Majkę do spontanicznego wyjazdu w góry, sama zaś zostaje nad morzem. Nieoczekiwana zamiana ról przynosi szereg komplikacji, zabawnych zwrotów akcji i wyzwań, którym kobiety będą musiały stawić czoła. Czy uda im się przezwyciężyć przyzwyczajenia, uprzedzenia i lęki? Czy zdobędą się na odwagę, żeby otworzyć się na miłość i rozpocząć nowy rozdział w życiu? Czy naprawdę nigdy na nic nie jest za późno?*

*Opis dystrybutora

Kiedy? 20 lipca (sobota), godz. 22:00

Gdzie? Polana za Szkołą Podstawową nr 8

Wstęp wolny

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Monika Mazur i Piotr Szwedes w komedii „Odjechana farsa” – nadchodzące wydarzenie w Przecławiu!

Już w najbliższą środę, 15 maja, o godzinie 19:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu stanie się areną teatralnych wydarzeń. Monika Mazur i Piotr Szwedes wcielą się w bohaterów komedii „Odjechana farsa”, stając przed wyzwaniem odtworzenia aż dziesięciu różnych postaci.

Opublikowane

w dniu

Wśród postaci, które pojawią się na scenie, będziemy świadkami perypetii takich osobowości, jak sławny pisarz autor poradników małżeńskich i jego zniesmaczona życiem żona, senator w przebraniu z ambitną kochanką, siostra zakonna marząca o karierze w show-biznesie, natrastliwy boy hotelowy oraz przebiegła dziennikarka telewizyjna. Wszystko to rozgrywać się będzie w niewielkim pokoju hotelowym, będącym świadkiem absurdalnych i pełnych zwrotów akcji sytuacji.

Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 80 złotych, zaś posiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca będą mogli nabyć je z rabatem w cenie 70 złotych poprzez portal biletomat.pl. Organizatorzy przypominają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia. Przedstawienie, które trwać będzie 100 minut z 15-minutową przerwą, to efekt współpracy autorskiego duetu Philipa LaZebnika i Kingsleya Daya, a za tłumaczenie odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Reżyserią zajął się Tomasz Dutkiewicz, natomiast scenografię przygotował Wojciech Stefaniak.

Oczekuje się, że ten niezwykły wieczór będzie pełen humoru i rozrywki, a praca aktorów stanowić będzie istotne świadectwo ich wszechstronności scenicznego talentu.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie