Gmina Police

Piąte urodziny Filii Novej Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach

Opublikowane

w dniu

Pięć lat. To dużo czy mało? Cóż… Jeśli weźmiemy pod uwagę czas trwania, to rzeczywiście pięć lat w porównaniu z pięćdziesięcioma, to niezbyt długo. Lecz jeżeli w grę wchodzi działalność oraz aktywność w życiu gminy i powiatu – można z całą pewnością stwierdzić, że to niezmiernie dużo.

Ale najpierw króciutko na temat historii powstania Filii. Na stronie Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie czytamy: Filia Nowa powstała po połączeniu dwóch filii Biblioteki im. M. Skłodowskiej – Curie w Policach – Filii nr 8 oraz Filii nr 6. Od lat Dyrektor  Biblioteki planował stworzyć placówkę nowoczesną, bez barier architektonicznych, dla wszystkich mieszkańców Polic i okolic. Poprzednie filie biblioteczne cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego regionu, jednak warunki lokalowe nie pozwalały w pełni sprostać potrzebom czytelników, szczególnie w kwestii spotkań autorskich, czy lekcji bibliotecznych. Włodarze naszego miasta zdecydowali, że w nowo powstającym kompleksie budynków będzie miejsce także dla biblioteki. Dzięki tej decyzji oraz zaangażowaniu zarówno Dyrektora Biblioteki w Policach, jak i Naczelnika Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Policach, mogła powstać nowoczesna placówka biblioteczna dla dzieci i dorosłych. Oficjalnie Filia Nova została otwarta dla czytelników w październiku 2014 roku, wraz z uroczystym otwarciem całego kompleksu budynków mieszkalno – usługowych przy ul. Bankowej w Policach. Dodajmy, że wyposażenie Filii zakupiono dzięki uzyskanej przez Bibliotekę w Policach dotacji MKiDN z Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek 2011-2015.

Przestrzeń Filii Novej to wypożyczalnia, sala spotkań, czytelnia multimedialna, czytelnia prasy i kącik dla dzieci. Filia Nova to miejsce zaprzeczające stwierdzeniom, że Polacy nie czytają. Policzanie czytają. Świadczy o tym liczba odwiedzających, których jest około stu każdego dnia. To Filia tętniąca życiem dosłownie i w przenośni…

Francuski pisarz – André Maurois – powiedział: „Nowoczesna biblioteka publiczna jest instytucją aktywną, dynamiczną. Wychodzi naprzeciw czytelnikowi, pragnie poznać i zaspokoić jego potrzeby, przyciągnąć go udostępniając różne środki zdobycia wiedzy, wykształcenia, rozrywki.” I taką właśnie biblioteką stara się być Filia Nova, która zaspokaja potrzeby najmłodszych czytelników – statystycznie tych do lat 5, poprzez potrzeby dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, potrzeby młodzieży aż do potrzeb osób dorosłych. Wszelkie przedsięwzięcia muszą być skierowane do różnych grup wiekowych. Stąd też olbrzymia różnorodność działań.

Zacznijmy od cyklicznych zajęć dla dzieci„Poznajemy bibliotekę”, dzięki którym promujemy czytanie, bo podczas każdego naszego spotkania CZYTAMY. Przygotowujemy też najmłodszych do korzystania z biblioteki w ogóle, czyli uczymy zasad zachowania, korzystania ze zbiorów, bo przecież nie rodzimy się czytelnikami. Stajemy się nimi dzięki temu, że ktoś pokaże nam, jak ważna w naszym życiu jest książka. W Filii każdego roku odbywa się „Pasowanie na Przyjaciela Książki i Biblioteki”. Dzieci bardzo chcą się z nami zaprzyjaźnić, co widać każdego dnia po odwiedzinach w kąciku dla dzieci i liczbie wypożyczonych książeczek. Oferta dla najmłodszych to również różnego rodzaju warsztaty plastyczne, to obchody takich dni jak chociażby Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Dzień Pluszowego Misia, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, mikołajki. Poza tym to szereg tematycznych lekcji bibliotecznych, na przykład „Pory roku”, „Historia książki”, „Kto Ty jesteś?”. Ta ostatnia skierowana była do dzieci najstarszych grup przedszkolnych i prowadzona w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Chcemy, by nasza oferta była cały czas atrakcyjna. Dlatego w maju br. odbyły się zajęcia „Na drugie śniadanie? Kodowanie!”, podczas których dzieci kodowały, programowały Blue-Boty, a wszystko w oparciu o książkę „Basia i biblioteka”. Każdego roku w czasie ferii zimowych czeka na dzieci bogata oferta spędzenia wolnego czasu w bibliotece. Hasła przewodnie ferii, takie jak „Książkowe inspiracje i inne atrakcje” czy „Książkowy kogel – mogel” zachęcają dzieci do uczestnictwa w ciekawych zajęciach. W porozumieniu i we współpracy z Nadleśnictwem Trzebież w Filii Novej odbywają się cykliczne spotkania zatytułowane „Leśne czytanie” prowadzone przez Agatę Cyrus pełniącą funkcję referenta do spraw Leśnych Kompleksów Promocyjnych Nadleśnictwa Trzebież. To cykl edukacyjny mający na celu poznanie środowiska naturalnego i jego ochrony. Współpracujemy również z powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną, dzięki czemu odbywają się pogadanki i warsztaty dla najmłodszych dotyczące chociażby zasad zdrowego odżywiania prowadzone przez Marcelę Kulewską. Nasi milusińscy zapraszani są też do nas na spektakle teatralne cieszące się olbrzymim i niesłabnącym zainteresowaniem. Filia zapraszała, między innymi,
Teatr Gwitajcie ze Szczecina, Teatry: Maska i Duet z Krakowa, Grupę Teatralną „Bzik” z Domu Kultury „Klub Skolwin” i Teatrzyk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Policach. Filia Nova wiele uwagi poświęca również młodzieży. To dla niej organizowane są pogadanki, wykłady i warsztaty z zakresu profilaktyki i terapii uzależnień, we współpracy z MONAR Szczecin, np. „Depresja a dopalacze dla dzieci i młodzieży” , „Stop narkotykom”.

Tu organizowane są prelekcje dotyczące pisarzy i poetów. Bardzo często gości u nas Cecylia Judek, pełniąca do 2018 r. funkcję Sekretarza Naukowego Książnicy Pomorskiej, a obecnie pracująca w Sekcji Rękopisów Muzeum Literackiego w Dziale Zbiorów Specjalnych. Odwiedzi nas 24 października, by wygłosić prelekcję dla maturzystów Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach na temat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Niewątpliwie naszym sukcesem jest projekt edukacyjny „W poszukiwaniu dobra, przyjaznej dłoni, szczęścia i nadziei”, którego realizacja trwała od XI 2017r. do III 2018. Projekt realizowany był we współpracy Biblioteki z Moniką Marin – szczecińską pisarką i Wydawnictwem Pinus Media, a zaprosiłyśmy do niego nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach. Główne cele projektu to popularyzacja czytelnictwa, promocja twórczości autorki, propagowanie wartości mających największe znaczenie w życiu człowieka. Dzięki temu projektowi szkolna biblioteka wzbogaciła się o kilkadziesiąt egzemplarzy dwóch części „Kronik Saltamontes”. Pomysł na realizację kolejnego projektu zrodził się w listopadzie ubiegłego roku w momencie organizacji wernisażu wystawy obrazów policzanina – Janusza Majchera. Pojawiła się wtedy myśl, że dobrze byłoby wykorzystać jego twórczość i przygotować projekt, który łączyłby dwie dziedziny sztuki: malarstwo i literaturę. Stąd właśnie „SŁOWOBRAZY”. Bo przecież zarówno dzięki słowom jak i obrazom przekazujemy nasz sposób widzenia rzeczywistości oraz postrzegania świata.

????????????????????????????????????

Filia Nova jest też organizatorem wielu konkursów literackich. Temat aktualnie ogłoszonego brzmi: „Baśniowy świat dobra i zła – baśń dla czytelnika od 3 do 103 lat.” Organizujemy również konkursy plastyczne, kaligraficzne – Powiatowy Konkurs Pięknego Pisania
„O Dyrektorskie Pióro”, fotograficzne (ostatni w ramach Tygodnia Bibliotek „(DO)WOLNOSĆ CZYTANIA – mój głos widoczny w projekcie SLEEVEFACE”) skierowane zarówno do dzieci, jak i młodzieży.

Nie zapominamy o dorosłym czytelniku. Nie zapominamy o seniorach.
Z myślą o tych ostatnich organizowane są cotygodniowe warsztaty rękodzieła artystycznego, prowadzone przez udzielającą się społecznie czytelniczkę – Irenę Kowalewską. Można powiedzieć, że Filia Nova zasypana jest kwiatami wykonanymi przez uczestniczki zajęć, które są również stałymi czytelniczkami biblioteki. Każda z nich co tydzień oddaje i wypożycza kolejną książkę i to jest dla nas wielka satysfakcja i radość.

Dla najaktywniejszych czytelników przygotowujemy „Wieczory przy świecach”, dziękując za przyjaźń z Biblioteką. W Filii Novej odbywają się też wernisaże wystaw malarskich, organizowane są wystawy rękodzieła. Dla czytelnika z każdej grupy wiekowej organizowane są w Filii Novej spotkania autorskie, dla dzieci i młodzieży połączone najczęściej z warsztatami twórczego pisania lub plastycznymi. I tak, gościli u nas między innymi: Maria Czubaszek, Bronisław Cieślak (porucznik Borewicz), Anna Sakowicz, Katarzyna Bosacka, Dorota Zawadzka, Hanna Cygler, Marek Stelar, Iwona Żytkowiak, sędzia Anna Maria Wesołowska, Renata Piątkowska wraz z lektorką – Malwiną Elżbietą Kożurno, Tanya Valco, Grzegorz Kasdepke, Sylwia Trojanowska, Agata Kołakowska, Dorota Schrammek, Jakub Skworz, Jakub Żulczyk, Łukasz Wierzbicki, Helena Pilarska (policka poetka), Aleksander Doba (policzanin – Podróżnik Roku 2015), Ewa Wachowicz, Eliza Piotrowska (ta od „Cioci Jadzi” i „Tupcia Chrupcia”), Zofia Stanecka, Arkadiusz Niemirski, Joanna Jagiełło, Joanna Chmielewska z „Niebieską niedźwiedzicą”. A przed nami – 28.11.2019 r. spotkanie z Dianą Brzezińską – policzanką, która zadebiutowała powieścią „Carpe diem”. Podczas spotkania w Filii Novej promować będzie swoją najnowszą książkę „Będziesz moja”.

Każdego dnia staramy się zachęcać wszystkich do czytania. Świadczą o tym akcje, w ramach których docieramy nie tylko do naszych czytelników, ale również do wszystkich mieszkańców Polic. Te akcje to na przykład „Uwolnij Książkę” czy też cykliczne już przedsięwzięcie organizowane 14 lutego „Randka w ciemno z… Książką”.

????????????????????????????????????

Nie można nie napisać też o wydarzeniu skierowanym do osób w każdym wieku, w tym również do dzieci. Uczestniczyły w nim bowiem całe rodziny. To było grudniowe niedzielne niecodzienne spotkanie. Niecodzienne, bo muzyczne. Wystąpił bowiem u nas Zespół Kameralny „Vocalis”, który zaprezentował kolędy polskie oraz pieśni śpiewane w okresie Świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach świata. I okazało się, że w bibliotece można zorganizować koncerty muzyczne. Kolejnym był recital poetycko – muzyczny: „Między mną, a Tobą”  w wykonaniu Laury Łącz – polskiej aktorki teatralnej, filmowej i telewizyjnej, która gościła u nas 16.05.2019 r.

Tak. Filia Nova tętni życiem. Ale nie byłoby tak, gdyby nie kompetentna i kochająca swoją pracę kadra. Kadra, która nieustająco się szkoli, bierze udział w warsztatach i konferencjach, by rozwijać siebie, nabywać nowe umiejętności i przede wszystkim po to, by mieć nowe pomysły i sprostać oczekiwaniom Czytelników. A troszkę z przymrużeniem oka, by umieć odpowiedzieć na wiele pytań, bo jak pisze Terry Pratchet w „Piekle pocztowym” „(…)ludzie przychodzą tu często, szukając odpowiedzi na pytania, na które tylko bibliotekarze zdolni są odpowiedzieć, takie jak „Czy tu jest pralnia?”, „Jak się pisze trzcina?” oraz regularnie „Macie taką książkę, którą kiedyś czytałem? Była w czerwonych okładkach, a na końcu się okazało, że to bliźniaki”.

Tak. Filia Nova to przestrzeń, w której dzieje się naprawdę dużo. Wiele działań przez nas prowadzonych nie mogłoby się odbyć, gdyby nie życzliwość i współpraca wielu instytucji, stowarzyszeń, organizacji, szkół i przedszkoli powiatu polickiego. Dziękujemy Włodarzom naszego miasta : Władysławowi Diakunowi – Burmistrzowi Polic, Andrzejowi Bednarkowi – Staroście Polickiemu, Witoldowi Stefańskiemu – Naczelnikowi Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Policach. Dziękujemy Wiolettcie Kołodziejczyk – Dyrektor Biblioteki im. Marii Skłodowskiej – Curie za nieustające wsparcie i pomoc w realizacji naszych działań i przedsięwzięć. Dziękujemy Dyrektorom, Nauczycielom, Uczniom i Dzieciom a także Rodzicom polickich szkół i przedszkoli. Dziękujemy  ks. kan. Waldemarowi Gasztkowskiemu – proboszczowi Parafii pw. św. Kazimierza Królewicza. Dziękujemy wszystkim Instytucjom (Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Nadleśnictwu Trzebież, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Komendzie Powiatowej Policji, Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Policach, Centrum Informacji Turystycznej „Szmaragdowe – Zdroje”) za współpracę i realizowane wspólnie projekty. Dziękujemy Regionalnemu Stowarzyszeniu Literacko – Artystycznemu za warsztaty literackie. Dziękujemy Stowarzyszeniu na Rzecz Harmonii Społecznej w Policach, za współpracę, która daje wiele dobrego. Dziękujemy Annie Machowskiej i Zespołowi Kameralnemu „Vocalis” za niezapomniane koncerty. Dziękujemy TV Police za życzliwość, dzięki której o naszych działaniach dowiadują się policzanie. Dziękujemy Tygodnikowi Polickiemu oraz Wieściom Polickim za umieszczanie artykułów dotyczących realizowanych przez nas przedsięwzięć. I wreszcie, dziękujemy naszym Czytelnikom, bez których żadna biblioteka nie mogłaby istnieć. Dziękujemy za Waszą obecność, za uśmiech, za rozmowy o książkach, o radościach i troskach życia codziennego. Dziękujemy za słowa uznania, które uskrzydlają i sprawiają, że czujemy się potrzebne.

Tak. Filia Nova tętni życiem – dosłownie i w przenośni… I życzymy sobie, by zawsze taka była… Otwarta na ludzi i wciąż Nove pomysły…

Aby uczcić pięć lat działalności Filii Novej zapraszamy 21 października 2019 r. (poniedziałek) od godziny 10.00 na tort i kawę (lub herbatę) oraz chwilę rozmowy, nie tylko na temat książek:) Nasi Czytelnicy i Goście będą mogli też obejrzeć przygotowaną specjalnie na tę okazję minigalerię „Czas i czar wspomnień”. Tak więc, do zobaczenia!

Tekst: Katarzyna Ługiewicz

Fot.: Marta Juchnowicz

Reklama

Gmina Police

Spływ kajakowy Łarpią

Stowarzyszenie Ekologiczne „Łarpia” i policki OSiR zapraszają na sobotę, 20 sierpnia br. na Wakacyjny Rodzinny Spływ Kajakowy Łarpią i Odrą.

Opublikowane

w dniu

– Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na teren Stanicy Wodnej przy ul. Dębowej na godz. 10.00. Planujemy pływanie w kajakach jedno i dwu osobowych oraz w „smoczej łodzi” – napisał na swoim profilu FB, Wiesław Gaweł.

W związku z tym niezbędny jest udział w imprezie co najmniej 10 mężczyzn w celu zwodowania tej wielkiej łodzi. Wpisowe-darowizna na imprezę (koszt wypożyczenia kajaka) 10 zł. Na zakończenie spływu wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek (tym razem własnych), konkursy dla dzieci z nagrodami, a dla wszystkich uczestników pamiątkowe dyplomiki ukończenia spływu.

Ilość miejsc w spływie ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń, a zgłoszenia należy nadsyłać na adres: wgaw@wp.pl. Każde zgłoszenie zostanie potwierdzone, aż do wyczerpania miejsc.

Czytaj dalej

Gmina Police

UOKiK wydał zgodę na powołanie nowej spółki „śmieciowej”

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na powstanie nowej spółki „śmieciowej” w Policach. Tym samym nic nie stoi na przeszkodzie by rozpocząć planowaną budowę zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnych, który powstać ma w Leśnie Górnym w gminie Police.

Opublikowane

w dniu

O planach budowy zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnyc głośno się zrobiło pod koniec czerwca br. Wówczas to władze samorządowe Polic wraz z przedstawicielami Remondis Szczecin, Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej Trans-Net z siedzibą w Policach oraz Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, przedstawiło protestującym mieszkańcom Leśna Górnego, Pilichowa i Siedlic projekt powołania spółki oraz charakter zakładu. Nowy zakład w Leśnie Górnym docelowo przetwarzać ma 40 tysięcy ton odpadów rocznie. Niepokoi to mieszkańców Pilchowa, którzy obawiają się między innymi nadmiernego ruchu pojazdów ciężarowych przez ich miejscowość.

Nadal jesteśmy, jako mieszkańcy tych trzech miejscowości przeciwni rozbudowie zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnych – mówi sołtys Pilchowa Ireneusz Todorski. Czekamy na odpowiedź od burmistrza Diakuna na nasz wniosek, złożony w Urzędzie pod koniec czerwca i na konsultacje społeczne. Podczas czerwcowego spotkania dotyczącego zakładu nie zostaliśmy przekonani do tej inwestycji. Uważamy również, że same konsultacje powinny się odbyć dużo wcześniej.

Zdaniem sołtysa Todorskiego, podczas konsultacji powinno się przedstawić wszystkie dobre i złe strony powstania zakładu przeróbki odpadów biodegradowalnych. Powinno się również zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców, których ten problem będzie dotykać. Chodzi przede wszystkim o budowę chodników i ścieżek rowerowych.

Czytaj dalej

Gmina Police

Dzielnicowy zawsze na służbie. Rozpoznał i zatrzymał poszukiwanego mężczyznę

Wzorową postawą wykazała się st. sierż. Damian Mucha dzielnicowy KPP w Policach, gdy w dniu wolnym od służby rozpoznał poszukiwanego mężczyznę. Dzielnicowy szybko ruszył w ślad za poszukiwanym i wezwał na pomoc patrol policji. Czujność i zaangażowanie dzielnicowego doprowadziły do zatrzymania mężczyzny poszukiwanego za kradzieże.

Opublikowane

w dniu

We wtorkowy wieczór st. sierż. Damian Mucha w czasie wolnym od służby rozpoznał wśród przechodniów poszukiwanego mężczyznę. Dzielnicowy wiedział, że takiej okazji nie można odpuścić dlatego niezwłocznie powiadomił dyżurnego jednostki KPP Police. Funkcjonariusz nie odpuszczał i cały czas był w pobliżu poszukiwanego mężczyzny, którego lokalizację przekazywał na bieżąco jadącemu ku nim patrolowi policji. Gdy na miejsce przyjechała załoga OPI wspólnie z dzielnicowym doprowadzili do zatrzymania poszukiwanego mężczyzny i osadzenia w policyjnym areszcie.

Zatrzymany mężczyzna to 19 letni mieszkaniec Polic, który poszukiwany był między innymi za kradzieże. Przestępca pozostanie w zamknięciu przez najbliższe 4 miesiące.

Zachowanie dzielnicowego to nieodosobniony przypadek. Nasi funkcjonariusze niejednokrotnie udowodnili, że policjantem jest się zawsze i doprowadzali do zatrzymań osób poszukiwanych nawet w czasie wolnym od służby. Niemniej jednak st. sierż. Damian Mucha swoją postawą udowodnił, że zatrudnienie w szeregach policji to nie praca, którą kończy się z chwilą wyjścia z komendy, a służba 24 h na dobę.

mł. asp. Anna Kaźmierczak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie