Gmina Police

Piąte urodziny Filii Novej Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach

Opublikowane

w dniu

Pięć lat. To dużo czy mało? Cóż… Jeśli weźmiemy pod uwagę czas trwania, to rzeczywiście pięć lat w porównaniu z pięćdziesięcioma, to niezbyt długo. Lecz jeżeli w grę wchodzi działalność oraz aktywność w życiu gminy i powiatu – można z całą pewnością stwierdzić, że to niezmiernie dużo.

Ale najpierw króciutko na temat historii powstania Filii. Na stronie Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie czytamy: Filia Nowa powstała po połączeniu dwóch filii Biblioteki im. M. Skłodowskiej – Curie w Policach – Filii nr 8 oraz Filii nr 6. Od lat Dyrektor  Biblioteki planował stworzyć placówkę nowoczesną, bez barier architektonicznych, dla wszystkich mieszkańców Polic i okolic. Poprzednie filie biblioteczne cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego regionu, jednak warunki lokalowe nie pozwalały w pełni sprostać potrzebom czytelników, szczególnie w kwestii spotkań autorskich, czy lekcji bibliotecznych. Włodarze naszego miasta zdecydowali, że w nowo powstającym kompleksie budynków będzie miejsce także dla biblioteki. Dzięki tej decyzji oraz zaangażowaniu zarówno Dyrektora Biblioteki w Policach, jak i Naczelnika Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Policach, mogła powstać nowoczesna placówka biblioteczna dla dzieci i dorosłych. Oficjalnie Filia Nova została otwarta dla czytelników w październiku 2014 roku, wraz z uroczystym otwarciem całego kompleksu budynków mieszkalno – usługowych przy ul. Bankowej w Policach. Dodajmy, że wyposażenie Filii zakupiono dzięki uzyskanej przez Bibliotekę w Policach dotacji MKiDN z Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek 2011-2015.

Przestrzeń Filii Novej to wypożyczalnia, sala spotkań, czytelnia multimedialna, czytelnia prasy i kącik dla dzieci. Filia Nova to miejsce zaprzeczające stwierdzeniom, że Polacy nie czytają. Policzanie czytają. Świadczy o tym liczba odwiedzających, których jest około stu każdego dnia. To Filia tętniąca życiem dosłownie i w przenośni…

Francuski pisarz – André Maurois – powiedział: „Nowoczesna biblioteka publiczna jest instytucją aktywną, dynamiczną. Wychodzi naprzeciw czytelnikowi, pragnie poznać i zaspokoić jego potrzeby, przyciągnąć go udostępniając różne środki zdobycia wiedzy, wykształcenia, rozrywki.” I taką właśnie biblioteką stara się być Filia Nova, która zaspokaja potrzeby najmłodszych czytelników – statystycznie tych do lat 5, poprzez potrzeby dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, potrzeby młodzieży aż do potrzeb osób dorosłych. Wszelkie przedsięwzięcia muszą być skierowane do różnych grup wiekowych. Stąd też olbrzymia różnorodność działań.

Zacznijmy od cyklicznych zajęć dla dzieci„Poznajemy bibliotekę”, dzięki którym promujemy czytanie, bo podczas każdego naszego spotkania CZYTAMY. Przygotowujemy też najmłodszych do korzystania z biblioteki w ogóle, czyli uczymy zasad zachowania, korzystania ze zbiorów, bo przecież nie rodzimy się czytelnikami. Stajemy się nimi dzięki temu, że ktoś pokaże nam, jak ważna w naszym życiu jest książka. W Filii każdego roku odbywa się „Pasowanie na Przyjaciela Książki i Biblioteki”. Dzieci bardzo chcą się z nami zaprzyjaźnić, co widać każdego dnia po odwiedzinach w kąciku dla dzieci i liczbie wypożyczonych książeczek. Oferta dla najmłodszych to również różnego rodzaju warsztaty plastyczne, to obchody takich dni jak chociażby Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Dzień Pluszowego Misia, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, mikołajki. Poza tym to szereg tematycznych lekcji bibliotecznych, na przykład „Pory roku”, „Historia książki”, „Kto Ty jesteś?”. Ta ostatnia skierowana była do dzieci najstarszych grup przedszkolnych i prowadzona w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Chcemy, by nasza oferta była cały czas atrakcyjna. Dlatego w maju br. odbyły się zajęcia „Na drugie śniadanie? Kodowanie!”, podczas których dzieci kodowały, programowały Blue-Boty, a wszystko w oparciu o książkę „Basia i biblioteka”. Każdego roku w czasie ferii zimowych czeka na dzieci bogata oferta spędzenia wolnego czasu w bibliotece. Hasła przewodnie ferii, takie jak „Książkowe inspiracje i inne atrakcje” czy „Książkowy kogel – mogel” zachęcają dzieci do uczestnictwa w ciekawych zajęciach. W porozumieniu i we współpracy z Nadleśnictwem Trzebież w Filii Novej odbywają się cykliczne spotkania zatytułowane „Leśne czytanie” prowadzone przez Agatę Cyrus pełniącą funkcję referenta do spraw Leśnych Kompleksów Promocyjnych Nadleśnictwa Trzebież. To cykl edukacyjny mający na celu poznanie środowiska naturalnego i jego ochrony. Współpracujemy również z powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną, dzięki czemu odbywają się pogadanki i warsztaty dla najmłodszych dotyczące chociażby zasad zdrowego odżywiania prowadzone przez Marcelę Kulewską. Nasi milusińscy zapraszani są też do nas na spektakle teatralne cieszące się olbrzymim i niesłabnącym zainteresowaniem. Filia zapraszała, między innymi,
Teatr Gwitajcie ze Szczecina, Teatry: Maska i Duet z Krakowa, Grupę Teatralną „Bzik” z Domu Kultury „Klub Skolwin” i Teatrzyk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Policach. Filia Nova wiele uwagi poświęca również młodzieży. To dla niej organizowane są pogadanki, wykłady i warsztaty z zakresu profilaktyki i terapii uzależnień, we współpracy z MONAR Szczecin, np. „Depresja a dopalacze dla dzieci i młodzieży” , „Stop narkotykom”.

Tu organizowane są prelekcje dotyczące pisarzy i poetów. Bardzo często gości u nas Cecylia Judek, pełniąca do 2018 r. funkcję Sekretarza Naukowego Książnicy Pomorskiej, a obecnie pracująca w Sekcji Rękopisów Muzeum Literackiego w Dziale Zbiorów Specjalnych. Odwiedzi nas 24 października, by wygłosić prelekcję dla maturzystów Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach na temat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Niewątpliwie naszym sukcesem jest projekt edukacyjny „W poszukiwaniu dobra, przyjaznej dłoni, szczęścia i nadziei”, którego realizacja trwała od XI 2017r. do III 2018. Projekt realizowany był we współpracy Biblioteki z Moniką Marin – szczecińską pisarką i Wydawnictwem Pinus Media, a zaprosiłyśmy do niego nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach. Główne cele projektu to popularyzacja czytelnictwa, promocja twórczości autorki, propagowanie wartości mających największe znaczenie w życiu człowieka. Dzięki temu projektowi szkolna biblioteka wzbogaciła się o kilkadziesiąt egzemplarzy dwóch części „Kronik Saltamontes”. Pomysł na realizację kolejnego projektu zrodził się w listopadzie ubiegłego roku w momencie organizacji wernisażu wystawy obrazów policzanina – Janusza Majchera. Pojawiła się wtedy myśl, że dobrze byłoby wykorzystać jego twórczość i przygotować projekt, który łączyłby dwie dziedziny sztuki: malarstwo i literaturę. Stąd właśnie „SŁOWOBRAZY”. Bo przecież zarówno dzięki słowom jak i obrazom przekazujemy nasz sposób widzenia rzeczywistości oraz postrzegania świata.

????????????????????????????????????

Filia Nova jest też organizatorem wielu konkursów literackich. Temat aktualnie ogłoszonego brzmi: „Baśniowy świat dobra i zła – baśń dla czytelnika od 3 do 103 lat.” Organizujemy również konkursy plastyczne, kaligraficzne – Powiatowy Konkurs Pięknego Pisania
„O Dyrektorskie Pióro”, fotograficzne (ostatni w ramach Tygodnia Bibliotek „(DO)WOLNOSĆ CZYTANIA – mój głos widoczny w projekcie SLEEVEFACE”) skierowane zarówno do dzieci, jak i młodzieży.

Nie zapominamy o dorosłym czytelniku. Nie zapominamy o seniorach.
Z myślą o tych ostatnich organizowane są cotygodniowe warsztaty rękodzieła artystycznego, prowadzone przez udzielającą się społecznie czytelniczkę – Irenę Kowalewską. Można powiedzieć, że Filia Nova zasypana jest kwiatami wykonanymi przez uczestniczki zajęć, które są również stałymi czytelniczkami biblioteki. Każda z nich co tydzień oddaje i wypożycza kolejną książkę i to jest dla nas wielka satysfakcja i radość.

Dla najaktywniejszych czytelników przygotowujemy „Wieczory przy świecach”, dziękując za przyjaźń z Biblioteką. W Filii Novej odbywają się też wernisaże wystaw malarskich, organizowane są wystawy rękodzieła. Dla czytelnika z każdej grupy wiekowej organizowane są w Filii Novej spotkania autorskie, dla dzieci i młodzieży połączone najczęściej z warsztatami twórczego pisania lub plastycznymi. I tak, gościli u nas między innymi: Maria Czubaszek, Bronisław Cieślak (porucznik Borewicz), Anna Sakowicz, Katarzyna Bosacka, Dorota Zawadzka, Hanna Cygler, Marek Stelar, Iwona Żytkowiak, sędzia Anna Maria Wesołowska, Renata Piątkowska wraz z lektorką – Malwiną Elżbietą Kożurno, Tanya Valco, Grzegorz Kasdepke, Sylwia Trojanowska, Agata Kołakowska, Dorota Schrammek, Jakub Skworz, Jakub Żulczyk, Łukasz Wierzbicki, Helena Pilarska (policka poetka), Aleksander Doba (policzanin – Podróżnik Roku 2015), Ewa Wachowicz, Eliza Piotrowska (ta od „Cioci Jadzi” i „Tupcia Chrupcia”), Zofia Stanecka, Arkadiusz Niemirski, Joanna Jagiełło, Joanna Chmielewska z „Niebieską niedźwiedzicą”. A przed nami – 28.11.2019 r. spotkanie z Dianą Brzezińską – policzanką, która zadebiutowała powieścią „Carpe diem”. Podczas spotkania w Filii Novej promować będzie swoją najnowszą książkę „Będziesz moja”.

Każdego dnia staramy się zachęcać wszystkich do czytania. Świadczą o tym akcje, w ramach których docieramy nie tylko do naszych czytelników, ale również do wszystkich mieszkańców Polic. Te akcje to na przykład „Uwolnij Książkę” czy też cykliczne już przedsięwzięcie organizowane 14 lutego „Randka w ciemno z… Książką”.

????????????????????????????????????

Nie można nie napisać też o wydarzeniu skierowanym do osób w każdym wieku, w tym również do dzieci. Uczestniczyły w nim bowiem całe rodziny. To było grudniowe niedzielne niecodzienne spotkanie. Niecodzienne, bo muzyczne. Wystąpił bowiem u nas Zespół Kameralny „Vocalis”, który zaprezentował kolędy polskie oraz pieśni śpiewane w okresie Świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach świata. I okazało się, że w bibliotece można zorganizować koncerty muzyczne. Kolejnym był recital poetycko – muzyczny: „Między mną, a Tobą”  w wykonaniu Laury Łącz – polskiej aktorki teatralnej, filmowej i telewizyjnej, która gościła u nas 16.05.2019 r.

Tak. Filia Nova tętni życiem. Ale nie byłoby tak, gdyby nie kompetentna i kochająca swoją pracę kadra. Kadra, która nieustająco się szkoli, bierze udział w warsztatach i konferencjach, by rozwijać siebie, nabywać nowe umiejętności i przede wszystkim po to, by mieć nowe pomysły i sprostać oczekiwaniom Czytelników. A troszkę z przymrużeniem oka, by umieć odpowiedzieć na wiele pytań, bo jak pisze Terry Pratchet w „Piekle pocztowym” „(…)ludzie przychodzą tu często, szukając odpowiedzi na pytania, na które tylko bibliotekarze zdolni są odpowiedzieć, takie jak „Czy tu jest pralnia?”, „Jak się pisze trzcina?” oraz regularnie „Macie taką książkę, którą kiedyś czytałem? Była w czerwonych okładkach, a na końcu się okazało, że to bliźniaki”.

Tak. Filia Nova to przestrzeń, w której dzieje się naprawdę dużo. Wiele działań przez nas prowadzonych nie mogłoby się odbyć, gdyby nie życzliwość i współpraca wielu instytucji, stowarzyszeń, organizacji, szkół i przedszkoli powiatu polickiego. Dziękujemy Włodarzom naszego miasta : Władysławowi Diakunowi – Burmistrzowi Polic, Andrzejowi Bednarkowi – Staroście Polickiemu, Witoldowi Stefańskiemu – Naczelnikowi Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Policach. Dziękujemy Wiolettcie Kołodziejczyk – Dyrektor Biblioteki im. Marii Skłodowskiej – Curie za nieustające wsparcie i pomoc w realizacji naszych działań i przedsięwzięć. Dziękujemy Dyrektorom, Nauczycielom, Uczniom i Dzieciom a także Rodzicom polickich szkół i przedszkoli. Dziękujemy  ks. kan. Waldemarowi Gasztkowskiemu – proboszczowi Parafii pw. św. Kazimierza Królewicza. Dziękujemy wszystkim Instytucjom (Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Nadleśnictwu Trzebież, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Komendzie Powiatowej Policji, Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Policach, Centrum Informacji Turystycznej „Szmaragdowe – Zdroje”) za współpracę i realizowane wspólnie projekty. Dziękujemy Regionalnemu Stowarzyszeniu Literacko – Artystycznemu za warsztaty literackie. Dziękujemy Stowarzyszeniu na Rzecz Harmonii Społecznej w Policach, za współpracę, która daje wiele dobrego. Dziękujemy Annie Machowskiej i Zespołowi Kameralnemu „Vocalis” za niezapomniane koncerty. Dziękujemy TV Police za życzliwość, dzięki której o naszych działaniach dowiadują się policzanie. Dziękujemy Tygodnikowi Polickiemu oraz Wieściom Polickim za umieszczanie artykułów dotyczących realizowanych przez nas przedsięwzięć. I wreszcie, dziękujemy naszym Czytelnikom, bez których żadna biblioteka nie mogłaby istnieć. Dziękujemy za Waszą obecność, za uśmiech, za rozmowy o książkach, o radościach i troskach życia codziennego. Dziękujemy za słowa uznania, które uskrzydlają i sprawiają, że czujemy się potrzebne.

Tak. Filia Nova tętni życiem – dosłownie i w przenośni… I życzymy sobie, by zawsze taka była… Otwarta na ludzi i wciąż Nove pomysły…

Aby uczcić pięć lat działalności Filii Novej zapraszamy 21 października 2019 r. (poniedziałek) od godziny 10.00 na tort i kawę (lub herbatę) oraz chwilę rozmowy, nie tylko na temat książek:) Nasi Czytelnicy i Goście będą mogli też obejrzeć przygotowaną specjalnie na tę okazję minigalerię „Czas i czar wspomnień”. Tak więc, do zobaczenia!

Tekst: Katarzyna Ługiewicz

Fot.: Marta Juchnowicz

Reklama

Gmina Police

Nowi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Policach wybrani. Ufniarz i Sosnowska zastępcami burmistrza Kowalewskiego

Podczas drugiej sesji Rady Miejskiej w Policach, która miała miejsce w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, dokonano ważnego wyboru dotyczącego struktury władzy lokalnej. Radni zgłaszali kandydatury do poszczególnych komisji, co jest istotnym elementem organizacji pracy rady. W samej radzie szykują się duże zmiany, bowiem po rezygnacji z mandatów radnych przez Walczaka i Pisańskiego, z mandatów zrezygnowali również Ufniarz i Sosnowska, powołani na zastępców burmistrza.

Opublikowane

w dniu

W obecnej kadencji w Radzie Miejskiej w Policach działają cztery kluby radnych: Projekt Police (3), Nasze Police (3), Prawo i Sprawiedliwość (4), a także Koalicja Obywatelska, która ma najliczniejszą reprezentację (7 radnych). Wspólnota Samorządowa Gryf XXI nie utworzyła jeszcze oficjalnego klubu radnych i dysponuje czterema głosami w radzie. Jednak skład tego ugrupowania uległ zmianie, gdyż radna Małgorzata Siemianowska przeszła do Koalicji Obywatelskiej.

Podczas wspomnianej sesji radni wybrali również nowych wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. W głosowaniu uczestniczyło 35 radnych. Na stanowisko te wybrano Jadwigę Molendę reprezentującą Koalicję Obywatelską, która zdobyła 18 głosów oraz Tomasza Tokarczyka z Prawa i Sprawiedliwości, popartego przez 17 radnych.

Sesję zakończył burmistrz Polic Krystian Kowalewski, informując obecnych o wyborze swoich zastępców. Na te stanowiska powołani zostali Grzegorz Ufniarz z ugrupowania Nasze Police oraz Magdalena Sosnowska reprezentująca Koalicję Obywatelską.

Czytaj dalej

Gmina Police

Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi – wydarzenie kulturalne w Podgrodziu

Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, o godzinie 16:00 mieszkańcy powiatu polickiego oraz miłośnicy kultury będą mieli niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu, które odbędzie się w Podgrodziu. „Popołudnie z Artystami i Poetami Podgrodzkimi” to inicjatywa, mająca na celu zintegrowanie społeczności lokalnej wokół twórczości regionalnych artystów i poetów.

Opublikowane

w dniu

Impreza zorganizowana będzie przez miejscowe stowarzyszenia kulturalne, a jej celem jest promocja lokalnej twórczości oraz stworzenie platformy dla artystów i poetów do prezentacji swoich prac. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do dyskusji na temat roli sztuki i literatury w życiu codziennym społeczności.

Organizatorzy zapowiadają występy na żywo, czytania poezji oraz pokazy sztuki wizualnej. Wydarzenie to pozwoli uczestnikom na bliższe poznanie dorobku twórców z ich okolicy, a także zaoferuje możliwość nawiązania nowych znajomości i kontaktów. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszelkie informacje dotyczące szczegółów programu mogą zostać znalezione na lokalnych afiszach oraz mediach społecznościowych.

Czytaj dalej

Gmina Police

Odsłonięcie Skwerku Misia Wojtka w Tanowie – dzieło harcerzy z RAROGI

W sobotę, 11 maja br., w Tanowie odbyła się uroczystość nadania nowego imienia lokalnemu skwerkowi. Zaszczyt ten przypadł w udziale harcerkom i harcerzom z 1 TDSH RAROGI im. Misia Wojtka, którzy zaangażowali się w projekt „Wspólnie zróbmy Skwerek Misia Wojtka w Tanowie”. Przy wsparciu finansowym pozyskanym z Programu Społecznik, młodzież zrealizowała szereg zadań, by uhonorować słynnego niedźwiedzia Wojtka – maskotkę 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, która służyła w latach II wojny światowej.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie i prace obejmowały stworzenie sprawności harcerskiej Misia Wojtka, kompozycję piosenki, zaprojektowanie odznaki oraz specjalnego biegu kwalifikacyjnego dla członków drużyny. Kulminacją projektu było nadanie imienia Misia Wojtka skwerkowi oraz ustawienie drewnianej rzeźby niedźwiedzia, autorstwa Andrzeja Zawadzkiego. Ponadto, harcerze zadbali o przestrzeń wokół, tworząc rabatę kwiatową, porządkując teren, a także instalując tablicę informacyjną, której materiałem były recyklingowane skrzynie wojskowe.

Działania te nie tylko upiększyły skwerek, ale również przyczyniły się do upamiętnienia historii Misia Wojtka, który stał się żywym symbolem odwagi, przyjaźni oraz historii Polski podczas wojny.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie