Gmina Police

Inwestycje w Gminie Police ze wsparciem unijnym

Opublikowane

w dniu

[lead]Gmina Police nie ustaje w inwestycjach poprawiających stan infrastruktury komunikacyjnej. Do dalszych pozytywnych zmian wykorzysta unijne wsparcie RPO WZ 2014-2020. Środki polickiemu samorządowi przyznał Urząd Marszałkowski. Zostaną one wykorzystane na budowę ścieżki rowerowej z osiedla Jasienica do Niekłończycy oraz budowę węzła przesiadkowego przy Placu Chrobrego. Umowy na wsparcie obu inwestycji podpisali marszałek województwa Olgierd Geblewicz i burmistrz Władysław Diakun.[/lead]

– Police czekają spore zmiany, a wszystko robimy po to, by łatwiej dotrzeć do pracy, do szkoły czy do domu. Te inwestycje poprawią komfort podróżowania mieszkańcom Polic ale i pasażerom ze Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Już niedługo zobaczymy Plac Chrobrego w nowej, bardziej funkcjonalnej odsłonie, który zamieni się w węzeł komunikacyjny z prawdziwego zdarzenia. Cieszy mnie decyzja Gminy, o stworzeniu nowych tras rowerowych, które mogą być realną alternatywą dla samochodu. – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

[subtitle]Z osiedla Jasienica do Niekłończycy rowerem[/subtitle]

Nowa droga rowerowa poprowadzi od osiedla Jasienica do Niekłończycy. Będzie mieć długość ponad 2 km. Na trasie powstaną 2 obiekty „Bike and Ride” na 25 stanowisk postojowych, zlokalizowane przy punktach przesiadkowych. Droga dla rowerów połączy strefy zamieszkania z obszarami przemysłowymi w Policach oraz centrami przesiadkowymi i stanie się alternatywną – dla ruchu samochodowego – trasą dojazdu do centrum miasta. Koszt przedsięwzięcia przygotowanego przez Gminę Police wyniesie ponad 1 mln zł. Urząd Marszałkowski z unijnej dotacji przeznaczy prawie 850 tys. zł.

– Cieszę się, że gmina Police coraz bardziej stawia na ekologiczne formy transportu – powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz – Dzisiaj podpiszemy umowę na rozwój ścieżki rowerowej. Będzie to powodowało, że Police będą ze swoim najbliższym otoczeniem lepiej skomunikowane. Nie trzeba będzie wybierać samochodu, będzie można również wybrać rower. Drugie zadanie to plac Chrobrego, który stanie się nowoczesnym węzłem komunikacyjnym dzięki temu dofinansowaniu. Bardzo nas to cieszy, bo to kolejny kamyczek do poprawy infrastruktury w gminie Police i całym powiecie.

Zakres rzeczowy projektu “Budowa dróg rowerowych w Policach w celu zapewnienia dostępności komunikacyjnej do terenów przemysłowych – etap II” obejmuje budowę ścieżki rowerowej od Polic Jasienicy do Niekłończycy wraz z obiektami”Bike&Ride”, zakupem i montażem wiat z miejscami postojowymi dla rowerów. Projekt realizowany w ramach Strategii ZIT SOM. Wsparcie przyczyni się do usprawnienia komunikacji publicznej poprzez wprowadzanie ułatwień w zakresie korzystania z transportu miejskiego i publicznego – droga dla rowerów będzie łączyć strefy zamieszkania z obszarami przemysłowymi w Policach i z centrami przesiadkowymi oraz będzie alternatywną trasą dojazdu do centrów Polic dla indywidualnego transportu samochodowego.Działanie podejmowane na obszarze,dla którego stworzono PGN i Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.

[subtitle]Nowoczesne centrum przesiadkowe przy Placu Chrobrego[/subtitle]

Plac Chrobrego nie będzie już niefunkcjonalny, bez miejsc postojowych dla samochodów i rowerów. Zmiany ułatwią mieszkańcom codziennie przesiadanie się z jednej linii autobusowej do drugiej i dotarcie do prawie każdego miejsca w mieście, gminie, ale także do Szczecina i do Grupy Azoty. Przebudowa obejmuje wymianę nawierzchni i budowę peronów, utworzenie miejsc parkingowych oraz stanowisk dla rowerów. Powstaną nowe wiaty autobusowe, chodniki, oświetlenie i kanalizacja. Pojawi się także przestrzeń typu „park & ride” i „bike&ride”. Koszt modernizacji władze Polic oszacowały na 1,6 mln zł, z czego 800 tys. zł pochodzić będzie z dotacji UE z Urzędu Marszałkowskiego. Samorząd gminny zaplanował zakończenie, trwających obecnie robót, w grudniu 2019 roku.
Przedmiotem inwestycji “Budowa węzła przesiadkowego przy Placu Chrobrego w Policach” jest przebudowa węzła przesiadkowego: nawierzchni i peronów przy placu Chrobrego w Policach wraz z miejscami parkingowymi i stanowiskami dla rowerów, remont wiat autobusowych, połączenie z drogą wojewódzką, budowa chodników, oświetlenia i kanalizacji. Realizacja projektu zapewnia możliwość przesiadania się pomiędzy systemami transportu publicznego i indywidualnego. Na realizację projektu Gmina Police pozyskała 827 614,21 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Koszt obu inwestycji to w sumie 2,6 mln zł, z czego unijna pomoc Urzędu Marszałkowskiego wyniesie ponad 1,6 mln zł. Prace przy budowie ścieżki zaplanowano od września 2019 roku do czerwca 2020 roku. Z kolei trwającą przebudowę Placu Chrobrego gmina zaplanowała zakończyć w grudniu br.

Reklama

Gmina Police

MOK: bal karnawałowy dla dzieci

Bal karnawałowy dla dzieci, odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury 4 lutego, w godz. 12.00-13.30. Jest to już druga edycja balu karnawałowego, na który tym razem zapraszamy dzieci już od trzeciego roku życia.

Opublikowane

w dniu

Czytaj dalej

Gmina Police

Denkmal Pomorze. Prace na byłym cmentarzu w Tanowie

W ubiegłą niedzielę Denkmal Pomorze, pomimo deszczowej pogody przeprowadził prace poszukiwawcze na terenie parku, dawnego cmentarza w Tanowie. Teren dość duży, liczący ok. 1 ha, z główną aleją, którą przecina ukośnie przebiegająca ścieżka. Wyznaczają one czterokwaterowy układ cmentarza.

Opublikowane

w dniu

Odnaleziono następujące pomniki/fragmenty narobne: Christine Groth zd. Schmidt (3.12.1833-27.5.1900), Wilhelmine Gremk[…?] zd. Berndt (21.12.1845-4.12.1917), August Schmidt (1.8.1835-7.5.1914), Christine Ketter zd. Frech (19.5.1886-11.4.1936), Auguste Isberner zd. Wilke (10.1.1859-), Albert Isberner (1.11.1850-17.12.1932), Wilhelm Rubert (6.2.1893-9.4.1924), Auguste Eggert zd. Krämer (7.3.1856-7.6.1900), Emil Dittmar (27.3.1856-13.8.1932).
Za tydzień 15 stycznia prace będą kontynuowane.

Czytaj dalej

Gmina Police

Magię karnawału w Wenecji już niedługo będzie można poczuć w Policach

Tradycją stało się już, że mieszkańcy Polic mogą powitać nowy rok, biorąc udział w widowiskowym koncercie organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury. Nie inaczej będzie w nadchodzącym roku, choć ze względu na remont siedziby MOK-u gala noworoczna zostanie zaaranżowana w zupełnie nowej przestrzeni, w sali balowej Hotelu Dobosz. Koncert „Karnawał wenecki” odbędzie się 22 stycznia o godzinie 17.00, ale w bilety warto zaopatrzyć się już teraz.

Opublikowane

w dniu

Na gości będzie czekała moc wrażeń artystycznych, którą zapewnią znakomici artyści, doskonale znani polickiej publiczności z koncertów organizowanych w ubiegłych latach. Na scenie pojawi się kwartet smyczkowy AQuartet, tworzony przez absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach, którzy w swoich wykonaniach sięgają przede wszystkim do muzyki rozrywkowej – począwszy od utworów okresu międzywojnia, poprzez muzykę filmową, musicalową aż po czasy współczesne – wykonują jednak również utwory klasyczne, należące do nurtu muzyki poważnej, gwarantując swoim słuchaczom niezapomniane emocje. Kwartetowi towarzyszyć będzie uznana śpiewaczka operowa Ewelina Sobczyk, absolwentka katowickiej Akademii Muzycznej, zawodowo związana z Teatrem Muzycznym „ArteCreatura” oraz Polskim Teatrem Muzycznym „Scena Retro” działającym w Warszawie. Wydarzenie poprowadzi ceniony konferansjer Witold Pelka, który od wielu lat prowadzi koncerty i cykliczne imprezy muzyczne w całym kraju. Jest również autorem tekstów i muzyki do autorskiego recitalu pt. „Pół żartem, pół dźwiękiem, czyli piosenki z wydźwiękiem”, wykonywanego wraz z kwartetem.

Karnawał wenecki goście rozpoczną powitalną lampką wina musującego, by w szampańskich nastrojach przenieść się do barwnej, roztańczonej i rozśpiewanej stolicy regionu Veneto. Podczas koncertu przeniosą się do magicznego miasta w poszukiwaniu muzycznych tajemnic tego niezwykłego zakątka iodbędą podróż w przeszłość, by odnaleźć cztery epoki zabawy bez końca. Twórcy i wykonawcy gwarantują dużo pięknej muzyki, czarowne śpiewy do utworów znanych i lubianych, a także gorącą atmosferę weneckiego karnawału w najlepszym wydaniu! Artyści poprowadzą publiczność najpiękniejszymi trasami weneckiego karnawału, wprowadzając ich w nieoczywisty świat pełen czaru i uroku. Nie zabraknie też odrobiny szaleństwa, ale to niech na razie pozostanie tajemnicą. Serdecznie zapraszamy!

Bilety w cenie 60 złotych (miejsca siedzące przy stołach 10-osobowych) można nabyć za pośrednictwem strony internetowej www.mokpolice.pl oraz w recepcji przy ul. Traugutta 4. Zachęcamy do skorzystania z pakietu zniżkowego – przy wykupieniu całego 10-osobowego stołu cena biletu wyniesie 50 złotych/os.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie