Kultura

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Opublikowane

w dniu

[lead]W 2019 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadał na 29. września. To bardzo ważna data w działalności polickiej biblioteki. Wszak propagowanie czytelnictwa, to jeden z głównych celów, jaki stawia przed sobą kadra biblioteki. To cel, który wspólnie z mieszkańcami jest realizowany już od lat. [/lead]

Czytanie uspokaja, relaksuje, zmniejsza napięcie i stres – tak pokazuje wiele badań, często słyszymy głosy, że podkreślają to naukowcy z wielu krajów. Trudno się z tym nie zgodzić. Czytanie, to ogromna wartość, szczególnie, że żyjemy w świecie przepełnionym stresem, pod presją czasu, otoczeni ogromem bodźców, które nie zawsze dają możliwość wyciszenia i odzyskania równowagi. Dotyczy to w takim samym stopniu dorosłych, jak i dzieci. W bibliotece, dużą uwagą otaczamy dzieci, skupiamy się na działaniach kierowanych właśnie do nich. Wraz ze szkołami i przedszkolami, propagujemy czytelnictwo, bo wiemy, że czytając, szczególnie dziecku – zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to inicjatywa, kierowana szczególnie do dzieci. W naszej bibliotece łączymy czytanie z poznawaniem świata i otaczającej nas rzeczywistości. Zarówno Oddział dla Dzieci, jak i Filia Nova przygotowują ciekawe zajęcia, w których uczestniczą dzieci w polickich szkół i przedszkoli.

Fot.: Marta Juchnowicz

Grupa przedszkolna o nazwie – „Żeglarze” z PP nr 5 w Policach odwiedziła Filię Novą, by posłuchać wierszy o jesieni: „Jesienne liście” Ewy Szelburg-Zarembiny, oraz „Stragan pani Jesieni” Barbary Lewandowskiej. Aura za oknem nastraja do rozmów o tej niezwykle barwnej porze roku, dzieci bardzo chętnie włączyły się do rozmowy na temat darów jesieni, zgromadzonych na stoliku, w postaci jabłek, gruszek, śliwek, kasztanów, jarzębiny, szyszek, żołędzi i oczywiście pięknych, kolorowych liści. Najciekawszym elementem spotkania było papierowe drzewko, które wcześniej zostało przygotowane. Było one ozdobione listkami, a na nich wypisane były sentencje mówiące o wzajemnym szacunku, wobec przyrody, ludzi i samych siebie.

Fot.: Marta Juchnowicz

Dla nieco starszych dzieci, bo z klasy I SP nr 1 w Policach, w Oddziale dla Dzieci przygotowano spotkanie przyrodnicze połączone z czytaniem książki D. Sumińskiej „Dlaczego oczy kota świecą nocą”. Gościem wyjątkowym tego spotkania była pani Agata Cyrus z Nadleśnictwa Trzebież, osoba która doskonale orientuje się w tym temacie i często współpracuje z biblioteką. Pani Agata, jak nikt potrafi opowiadać o zwierzętach i otaczającej nas przyrodzie. Przeczytała i wyjaśniła dzieciom dlaczego nie wszystkie zwierzęta szykują się do snu zimowego, w jaki sposób gromadzą zapasy i dlaczego futro zająca jest zimą jaśniejsze, a latem ciemniejsze. Całości spotkania dopełnił film, pt. „Życie lasu” oraz układanie puzzli, które okazało się wcale nie łatwym zadaniem, ale na pewno bardzo pouczającym!

Taki sposób podejścia do zajęć w bibliotece doskonale pokazuje, jak wspaniale można połączyć czytanie, zabawę i naukę! Tu pracują wszystkie zmysły, a przede wszystkim pracuje wyobraźnia!

[signature]Tekst i fot.: Marta Juchnowicz

[/signature]

Reklama

Kultura

Będzie się działo w weekend na Zamku w Szczecinie

Spektakl z piosenkami Cohena, Dzień Kultury Romskiej, bajki dla dzieci z Teatrem Gwitajcie i nie tylko. Na mieszkańców i turystów, którzy w weekend odwiedzą zamkowe dziedzińce, czekać będzie sporo atrakcji. Bez względu na wiek każdy znajdzie coś dla siebie

Opublikowane

w dniu

Już w piątek, 5 sierpnia, o godz. 21 Zamek zaprasza na spektakl Będzie dobrze, Cohen!. To spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena. Twórczością widzianą nieco inaczej – przez pryzmat i doświadczenie znakomitego aktora Konrada Pawickiego, dla którego piosenki Cohena są sposobem na opowiedzenie jego świata. Twórcy spektaklu, czerpiąc z bogatego źródła piosenek Cohena, stworzyli postać dojrzałego mężczyzny, który próbuje przeciwstawić się światu, rusza do boju o lepszą rzeczywistość, ale nie znajduje siły na walkę ani w sztuce, ani w Bogu, ani w miłości do kobiet. Na oczach widzów przechodzi metamorfozę, pokazuje kolejne swoje oblicza, odsłania blizny. Kiedy wszystko zawodzi, pozostaje pytanie: czy to, o co walczył, nie było jedynie utopią i fatamorganą?

W niedzielę, 7 sierpnia, o godz. 11 w ramach cyklu Bajki na lato z Teatrem Gwitajcie dla najmłodszych Zamek przygotował przedstawienie pt. Chcecie wierzyć czy nie chcecie, krasnoludki są na świecie. Minimusical, który wzruszy i zachwyci nie tylko dzieci, ale też te całkiem dorosłe „krasnoludki”. Rozśpiewane skrzaty zapraszają do wspólnej zabawy.

Także w niedzielę o godz. 16 odbędzie się Dzień Kultury Romskiej. Tego dnia na dziedzińcu Zamku wystąpią: Sara Czureja oraz zespół Somnakuno Drom. Wstęp wolny. Artyści wykonają utwory tradycyjnej europejskiej muzyki romskiej oraz własne kompozycje estradowe. Zespół Somnakuno Drom działa w Szczecinie od 2003 r. Propaguje kulturę, taniec, muzykę oraz język społeczności romskiej. W swoim repertuarze ma tradycyjne utwory romskie połączone z muzyką tworzoną przez młode pokolenie, która ma bardziej dynamiczne brzmienie. Współorganizator wydarzenia: Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej Roma w Polsce „Jankesci”.

Przez cały weekend Zamek zachęca do odwiedzania zamkowych wystaw. W środku zobaczyć można m.in. Zbrojownię oraz Celę Czarownic, a także ekspozycje Gabinet LubinusaNa pańskich stołach i w kredensach oraz Rajskie owoce. Ceremoniał i jego oprawa w kościele pomorskim w epoce nowożytnej. W weekend wystawy czynne są od godz. 10:00 do 18:00. Warto wejść również na Wieżę Dzwonów, z której rozciąga się przepiękny widok na Szczecin i okolicę. Punkt widokowy czynny będzie w weekend w godz. 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30).

Szczegółowe informacje oraz więcej wydarzeń na stronie Zamku www.zamek.szczecin.pl.

Czytaj dalej

Kultura

Cyrwus i Dąbrowski w „Wariacjach enigmatycznych” na Zamku

„Wariacje enigmatyczne” Erica Emmanuela Schmitta to pełna zwrotów akcji, przewrotna, błyskotliwa opowieści o miłości. Wystąpią: Piotr Cyrwus i Piotr Dąbrowski, aktorzy znani z filmów i seriali oraz scen największych teatrów w Polsce. Na spektakl zaprasza Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

 Sztukę znakomitego współczesnego francuskiego pisarza, eseisty i dramaturga (autora m.in. „Oskara i pani Róży” czy „Małych zbrodni małżeńskich”), jednego z najczęściej czytanych i wystawianych autorów francuskojęzycznych, zobaczyć będzie można na zamkowym dziedzińcu już w piątek 12 sierpnia o godz. 20:00.

„Wariacje enigmatyczne” to zaskakująca historia o miłości, rozpisana na dwa męskie głosy. Akcja toczy się na wyspie Rosvannoy położonej na Morzu Norweskim, na której mieszka pisarz i noblista – Abel Znorko. Wydaje się, że to człowiek niezwykle samotny, nieco zgorzkniały i niesłychanie uszczypliwy, co udowadnia podczas rozmowy z dziennikarzem (drugim bohaterem spektaklu) – Erikiem Larssenem. Powodem ich spotkania jest nowo wydana powieść pisarza – cykl wyznań miłosnych, zebranych w formie korespondencji między mężczyzną a kobietą. Jak z czasem się okazuje, kobietą nieprzypadkową, istotną w życiu obu panów.

Mężczyźni (w rolach głównych Piotr Cyrwus oraz Piotr Dąbrowski) dyskutują o samotności i sensie miłości. W tle towarzyszy im znamienny utwór – „Wariacje enigmatyczne” Edwarda Elgara. Widzowie są świadkami wspaniałej wręcz koncertowej gry aktorskiej, emocjonującego pojedynku dwóch twardzieli, którzy okazują się jednak wrażliwcami, kiedy między nich wkracza kobieta.

 „Spektakl-rozmowa, wciągająca i wręcz pochłaniająca uwagę widza. To prawdziwy koncert na słowa. Oglądamy, śmiejemy się, wzruszamy. Są zaskakujące momenty, trzymające w napięciu. Dwóch mężczyzn i miłość do kobiety. Skomplikowane uczucie, subtelne, szaleńcze, przeciwstawne” – pisała recenzentka portalu Białystok online po premierze sztuki w wykonaniu Cyrwusa i Dąbrowskiego. Z kolei recenzent Dziennika Teatralnego podkreślał „wysoki kunszt aktorskiej pracy”.

WARIACJE ENIGMATYCZNE

12 sierpnia (piątek), godz. 20:00

Dziedziniec Zamku

Bilety: 40 zł

 Autor Eric-Emmanuel Schmitt

Przekład Barbara Grzegorzewska

Występują: Piotr Cyrwus, Piotr Dąbrowski

Reżyseria Piotr Dąbrowski

Czytaj dalej

Kultura

Kino plenerowe na Zamku w sierpniu ze znakomitym repertuarem

Kino Zamek i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie w sierpniu zapraszają na kontynuację Zamkowych Nocy Filmowych 2022. W tym miesiącu seanse rozpoczynać się będą o godz. 21:30. Wstęp bezpłatny.

Opublikowane

w dniu

Organizatorzy Zamkowych Nocy Filmowych podzielili wydarzenie na bloki tematyczne, aby nieco ułatwić poruszanie się po bogatym programie. W sierpniu filmowe propozycje zgromadzone zostały w cyklach: „Z dreszczem” i „Festiwalowe przeboje”. Filmy z dreszczem to między innymi polski „Wilkołak” Adriana Panka, „Nigdy cię tu nie było” z Joaquinem Pheonixem oraz znakomity kryminał z Australii zatytułowany „Susza”. Wśród Festiwalowych przebojów zobaczyć będzie można dokumentalne „Duch śniegów” i „Truflarze”, gorąco oklaskiwany i bardzo lubiany przez widzów „Najgorszy człowiek na świecie”, zdobywca wielu znaczących nagród „Parasite” oraz film tegorocznego laureata Złotej Palmy w Cannes, Rubena Ostlunda („The Square”).

Tegoroczne Zamkowe Noce Filmowe zakończą się 1 września i tego dnia organizatorzy zaproszą widzów na Zamkowy Wieczór Historyczny oraz seans filmu „C’mon C’mon”. Film prezentowany będzie z polskimi i ukraińskimi napisami.

Repertuar: https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/kino/zamkowe-noce-filmowe-2022/

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie