Kultura

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Opublikowane

w dniu

[lead]W 2019 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadał na 29. września. To bardzo ważna data w działalności polickiej biblioteki. Wszak propagowanie czytelnictwa, to jeden z głównych celów, jaki stawia przed sobą kadra biblioteki. To cel, który wspólnie z mieszkańcami jest realizowany już od lat. [/lead]

Czytanie uspokaja, relaksuje, zmniejsza napięcie i stres – tak pokazuje wiele badań, często słyszymy głosy, że podkreślają to naukowcy z wielu krajów. Trudno się z tym nie zgodzić. Czytanie, to ogromna wartość, szczególnie, że żyjemy w świecie przepełnionym stresem, pod presją czasu, otoczeni ogromem bodźców, które nie zawsze dają możliwość wyciszenia i odzyskania równowagi. Dotyczy to w takim samym stopniu dorosłych, jak i dzieci. W bibliotece, dużą uwagą otaczamy dzieci, skupiamy się na działaniach kierowanych właśnie do nich. Wraz ze szkołami i przedszkolami, propagujemy czytelnictwo, bo wiemy, że czytając, szczególnie dziecku – zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to inicjatywa, kierowana szczególnie do dzieci. W naszej bibliotece łączymy czytanie z poznawaniem świata i otaczającej nas rzeczywistości. Zarówno Oddział dla Dzieci, jak i Filia Nova przygotowują ciekawe zajęcia, w których uczestniczą dzieci w polickich szkół i przedszkoli.

Fot.: Marta Juchnowicz

Grupa przedszkolna o nazwie – „Żeglarze” z PP nr 5 w Policach odwiedziła Filię Novą, by posłuchać wierszy o jesieni: „Jesienne liście” Ewy Szelburg-Zarembiny, oraz „Stragan pani Jesieni” Barbary Lewandowskiej. Aura za oknem nastraja do rozmów o tej niezwykle barwnej porze roku, dzieci bardzo chętnie włączyły się do rozmowy na temat darów jesieni, zgromadzonych na stoliku, w postaci jabłek, gruszek, śliwek, kasztanów, jarzębiny, szyszek, żołędzi i oczywiście pięknych, kolorowych liści. Najciekawszym elementem spotkania było papierowe drzewko, które wcześniej zostało przygotowane. Było one ozdobione listkami, a na nich wypisane były sentencje mówiące o wzajemnym szacunku, wobec przyrody, ludzi i samych siebie.

Fot.: Marta Juchnowicz

Dla nieco starszych dzieci, bo z klasy I SP nr 1 w Policach, w Oddziale dla Dzieci przygotowano spotkanie przyrodnicze połączone z czytaniem książki D. Sumińskiej „Dlaczego oczy kota świecą nocą”. Gościem wyjątkowym tego spotkania była pani Agata Cyrus z Nadleśnictwa Trzebież, osoba która doskonale orientuje się w tym temacie i często współpracuje z biblioteką. Pani Agata, jak nikt potrafi opowiadać o zwierzętach i otaczającej nas przyrodzie. Przeczytała i wyjaśniła dzieciom dlaczego nie wszystkie zwierzęta szykują się do snu zimowego, w jaki sposób gromadzą zapasy i dlaczego futro zająca jest zimą jaśniejsze, a latem ciemniejsze. Całości spotkania dopełnił film, pt. „Życie lasu” oraz układanie puzzli, które okazało się wcale nie łatwym zadaniem, ale na pewno bardzo pouczającym!

Taki sposób podejścia do zajęć w bibliotece doskonale pokazuje, jak wspaniale można połączyć czytanie, zabawę i naukę! Tu pracują wszystkie zmysły, a przede wszystkim pracuje wyobraźnia!

[signature]Tekst i fot.: Marta Juchnowicz

[/signature]

Reklama

Gmina Police

Kobiecy trening taneczny w gorących rytmach Salsation

Daj się porwać energetycznej muzyce i uwolnij swoje emocje poprzez ruch! Przyłącz się do wspólnego treningu tanecznego w gorących, kobiecych rytmach i poczuj radość, jaką daje taniec! Dołączając do naszego spotkania, masz gwarancję znakomitej zabawy i czasu spędzonego w gronie inspirujących kobiet. Przy tym wcale nie musisz mieć umiejętności tanecznych – liczy się zabawa, a dobry humor i pozytywna energia to wszystko, czego potrzebujesz na nasze spotkanie.

Opublikowane

w dniu

Swobodny trening na świeżym powietrzu będzie nie tylko okazją do aktywności, która przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji, ale też do przyjemnego spędzenia czasu wśród kobiet o podobnych zainteresowaniach. Po treningu będzie można usiąść wygodnie na leżaku i przy dźwiękach muzyki zrelaksować się podczas rozmów w swobodnej, serdecznej atmosferze.

Weź ze sobą koleżanki i razem czerpcie radość z muzyki i tańca! Wydarzenie jest bezpłatne, wstęp wolny dla wszystkich Pań, które podzielają pasję do tańca lub chcą rozpocząć zupełnie nową przygodę.

Trening odbędzie się w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, a poprowadzi go Aleksandra Sarnicka – certyfikowana instruktorka Salsation®, wulkan pozytywnej energii i dobrych wibracji, która z tańcem związana jest od 3. roku życia. Kilka lat temu trafiła na zajęcia Salsation®, które stało się jej pasją. Od tego czasu dzieli się nią z innymi, zaraża miłością do tańca, muzyki, do siebie samego i ludzi wokół.

Kiedy i gdzie? 23 lipca 2024 (wtorek), godz. 20:00, teren lodowiska przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza

Czego potrzebujesz? Wygodnego obuwia i stroju niekrępującego ruchów

Czytaj dalej

Gmina Police

Letnie kino plenerowe już 20 lipca na polanie za Szkołą Podstawową nr 8!

Zapraszamy, by rozsiąść się wygodnie na leżakach i zrelaksować podczas seansu, który z pewnością zapewni dużą dawkę dobrego humoru i pozytywnych emocji! Polska komedia „Miłość jak miód” to opowieść o dojrzałej przyjaźni i miłości, która przychodzi niespodziewanie i nie patrzy na metrykę.

Opublikowane

w dniu

Majkę (Agnieszka Suchora) i Agatę (Edyta Olszówka) równie dużo łączy, co dzieli. Obie są po pięćdziesiątce, przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze. Jedna mieszka nad Bałtykiem, druga w Tatrach. Jedna prowadzi cukiernię, druga jest wziętą architektką wnętrz. Jedna jest wdową, drugą partner właśnie zostawił dla młodszej. Jedna poświęca się dzieciom i wnukom, kompletnie zapominając o sobie, druga nie ma rodziny i dba o duchowy rozwój. Pewnego dnia przyjaciółki spotykają się na pogrzebie koleżanki z liceum. Agata namawia Majkę do spontanicznego wyjazdu w góry, sama zaś zostaje nad morzem. Nieoczekiwana zamiana ról przynosi szereg komplikacji, zabawnych zwrotów akcji i wyzwań, którym kobiety będą musiały stawić czoła. Czy uda im się przezwyciężyć przyzwyczajenia, uprzedzenia i lęki? Czy zdobędą się na odwagę, żeby otworzyć się na miłość i rozpocząć nowy rozdział w życiu? Czy naprawdę nigdy na nic nie jest za późno?*

*Opis dystrybutora

Kiedy? 20 lipca (sobota), godz. 22:00

Gdzie? Polana za Szkołą Podstawową nr 8

Wstęp wolny

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Monika Mazur i Piotr Szwedes w komedii „Odjechana farsa” – nadchodzące wydarzenie w Przecławiu!

Już w najbliższą środę, 15 maja, o godzinie 19:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu stanie się areną teatralnych wydarzeń. Monika Mazur i Piotr Szwedes wcielą się w bohaterów komedii „Odjechana farsa”, stając przed wyzwaniem odtworzenia aż dziesięciu różnych postaci.

Opublikowane

w dniu

Wśród postaci, które pojawią się na scenie, będziemy świadkami perypetii takich osobowości, jak sławny pisarz autor poradników małżeńskich i jego zniesmaczona życiem żona, senator w przebraniu z ambitną kochanką, siostra zakonna marząca o karierze w show-biznesie, natrastliwy boy hotelowy oraz przebiegła dziennikarka telewizyjna. Wszystko to rozgrywać się będzie w niewielkim pokoju hotelowym, będącym świadkiem absurdalnych i pełnych zwrotów akcji sytuacji.

Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 80 złotych, zaś posiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca będą mogli nabyć je z rabatem w cenie 70 złotych poprzez portal biletomat.pl. Organizatorzy przypominają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia. Przedstawienie, które trwać będzie 100 minut z 15-minutową przerwą, to efekt współpracy autorskiego duetu Philipa LaZebnika i Kingsleya Daya, a za tłumaczenie odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Reżyserią zajął się Tomasz Dutkiewicz, natomiast scenografię przygotował Wojciech Stefaniak.

Oczekuje się, że ten niezwykły wieczór będzie pełen humoru i rozrywki, a praca aktorów stanowić będzie istotne świadectwo ich wszechstronności scenicznego talentu.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie