Gmina Kołbaskowo

Smolęcin: W poszukiwaniu zakopanych nagrobków

W najbliższą sobotę (2 kwietnia) o godz. 10:00, dr Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego zaprasza, wszystkich chętnych do Smolęcina gm. Kołbaskowo, do poszukiwań nagrobków oraz płyt nagrobnych na XX-wiecznym cmentarzu przy wschodnim krańcu miejscowości (od strony Kołbaskowa i Smętowic).

Opublikowane

w dniu

Do tej pory udało się odnaleźć nagrobki Gottfrieda Linde (1855-1933), Elisabeth Gebert (1897-1919), Friedy Emmy Margarethe Neumann z d. Pietzner (1888-1926), Gustava Wienke (1875-1916), Marie Wienke z d. Otto (1876-1920), Emmy Agnes Luise Neumann z d. Peltz (1866-1927), Friedricha (Fritza) Dreikanta (1866-1923), Alberta Mathies (1864-1917), Wilhelma Schulza (1856-1932) i Rudiego Dümmela (1933-1934). Odnaleźliśmy również rozbite płyty, które złożyliśmy. Należały one do Johanna Gottlieba Ernsta Gebert (ur. 1844), Berthy Auguste Elise Gebert z d. Lenz (1861-1935), Maxa Schrödera (1872-1935) oraz krzyż nauczyciela Emila Boedera (1870-1026).

Chętnych proszę o zgłaszanie się na FB, miejsce zbiórki (kropkę) w Smolęcinie zaznaczyłem na planie. Proszę zabrać ze sobą szpadle, grabie i pręty – mówi Marek Łuczak.

Foto: Marek Łuczak

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Ruszyły prace na inwestycji w Ustowie, obecnie wykonawca, firma Strabag, frezuje tu nawierzchnię

Obowiązuje ruch jednokierunkowy z wjazdem od strony ul. Krygiera, przez całą miejscowość Ustowo. Objazd natomiast jest poprowadzony drogą gminną przez ul. Kasztanową. Organizacja ruchu nie dotyczy autobusów komunikacji miejskiej, które jeżdżą standardowo.

Opublikowane

w dniu

Przypominamy, że prace potrwają rok. Zakres inwestycji obejmuje przebudowę drogi na odcinku 1 km przez całą miejscowość Ustowo, a także przebudowę zjazdów, skrzyżowań, zatoki autobusowej oraz przystanków autobusowych, budowę sieci kanalizacji deszczowej. Ma ona na celu zwiększenie komfortu mieszkańców i poprawę bezpieczeństwa.
Łączna kwota przeznaczona na remont to 11,5 mln zł. Na przebudowę tego odcinka drogi Starostwo Powiatowe w Policach otrzymało 50% wartości inwestycji ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Druga połowa to wkład własny Starostwa Powiatowego i Gminy Kołbaskowo.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w Gminie Kołbaskowo

Mieszkańcy Gminy Kołbaskowo mają wyjątkową okazję kształtowania przestrzeni publicznej poprzez udział w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. W tym roku na realizację lokalnych inicjatyw przeznaczono budżet w wysokości miliona złotych. Spośród zgłoszonych projektów mieszkańcy mogą wybierać poprzez oddanie głosu do dnia 13 grudnia 2024 roku.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy mają możliwość wszechstronnego uczestnictwa w poprawie jakości życia w swoim otoczeniu. Każdy uprawniony do głosowania, którego miejsce stałego zamieszkania znajduje się na terenie gminy, może wziąć udział w procesie wyboru projektu, który najbardziej odpowiada oczekiwaniom lokalnej społeczności. Oddanie głosu możliwe jest zarówno w tradycyjnej formie po odbiór karty w urzędzie gminy, jak i elektronicznie, za pośrednictwem strony internetowej dedykowanej budżetowi.

Wśród zaproponowanych projektów, które są rozlokowane na terenie różnych miejscowości gminy, takich jak Przecław, Warzymice, Kołbaskowo, Kurowo, Będargowo i Smolęcin, mieszkańcy znajdą pomysły poprawiające infrastrukturę rekreacyjną oraz bezpieczeństwo. Projekt numer jeden dotyka placu zabaw w Kołbaskowie, drugi zaś to przestrzeń parkowo-rekreacyjna w Warzymicach. Nie zabrakło również propozycji skoncentrowanych na aktywności sportowej, jak boisko do siatkówki plażowej w Kurowie oraz baza edukacyjno-wypoczynkowo-sportowa w Będargowie. Projekt czwarty ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa poprzez instalację wyświetlaczy prędkości w Smolęcinie, a szósty to dokumentacja dla ścieżki pieszo-rowerowej w Przecławiu.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Wystawa „Ludowy z przyszłością” w Przecławiu – połączenie tradycji z nowoczesnością

W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu miłośnicy sztuki będą mieli okazję podziwiać niecodzienną wystawę zatytułowaną „Ludowy z przyszłością”. To unikalne wydarzenie połączy w sobie elementy kultury ludowej z nowoczesną sztuką użytkową.

Opublikowane

w dniu

Ekspozycja, która swą premierę ma dzisiaj, przemieni hol GOKSiR w prawdziwą galerię, prezentującą dzieła pięciu talentowanych projektantek: Anny Kaźmierczak-Kornicz, Karoliny Pańczuk, kuratorki Beaty Kuracińskiej, Marii Bąk oraz Anny Molskiej. Każda z artystek wykorzystała technologię druku 3D do reinterpretacji klasycznych wzorów ludowych, przez co tradycyjne motywy zyskały zupełnie nowe oblicze.

Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na piątek, 29 listopada, jednak już od dziś zainteresowani będą mogli oglądać pierwsze eksponaty. Ekspozycja będzie dostępna w GOKSiR przez cały kolejny miesiąc, dając odwiedzającym możliwość zanurzenia się w niezwykłym połączeniu przeszłości z przyszłością.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie