Gmina Kołbaskowo

Kołbaskowo: Lasy zamknięte o dwa tygodnie dłużej

Lasy w okolicach Kołbaskowa zamknięte będą jednak nieco dłużej, do 15 kwietnia – komunikuje Nadleśnictwo Gryfino. Wcześniej informowało o zamknięciu do końca marca.

Opublikowane

w dniu

Nadleśnictwo Gryfino prowadzi nadal intensywne prace związane z usuwaniem szkód, jakie spowodowały w drzewostanach porywiste, styczniowe i lutowe wiatry. Rozmiar uszkodzeń w lasach na terenie Gminy Kołbaskowo, będących w zarządzie Nadleśnictwa Gryfino, oszacowany został na blisko 1 500 m3 drewna, w całym nadleśnictwie to ponad 20 000 m3 – mówi Lidia Kmiecińska, starszy specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Gryfino.

24 lutego Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfino podjął decyzję o wprowadzeniu okresowego zakazu wstępu do lasów położonych w gminie Kołbaskowo, z mocą obowiązywania do dnia 31 marca b.r.

Pomimo wysiłków zmierzających do usunięcia zagrożeń, do tego czasu nie udało się w pełni uprzątnąć wszystkich powierzchni. W pasie od Pargowa do Siadła Dolnego udrożnione zostały główne szlaki komunikacyjne i wiele miejsc, w których wystąpiły największe uszkodzenia lasu. Jednak wiele drzew wywróconych, złamanych lub zawieszonych znajduje się jeszcze w sąsiedztwie dróg leśnych i w głębi kompleksu leśnego – tłumaczy Lidia Kmiecińska.

Dlatego kierując się odpowiedzialnością za bezpieczeństwo użytkowników lasu, Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfino  podjął decyzję o przedłużeniu okresowego zakazu wstępu do lasu na terenie Gminy Kołbaskowo (lasy z terenu obrębów ewidencyjnych: Siadło Górne, Moczyły, Kamieniec i Pargowo w Gminie Kołbaskowo).

Nowa decyzja Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino, z dnia 28 marca br , w sprawie okresowego zakazu wstępu do lasu obowiązuje od 1 kwietnia do 15 kwietnia br.

Uprzejmie prosimy o wyrozumiałość i powstrzymanie się od wypraw do tutejszych lasów, objętych okresowym zakazem wstępu. Zwiększonymi siłami usuwamy wciąż zagrożenia spowodowane huraganami, tak aby od 16 kwietnia przywrócić Państwu możliwość wypoczynku na tym terenie – apeluje pani Lidia.

mapa
 Źródło: UG Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Obwodnica Warzymic i Przecławia gotowa już w wakacje

Jest szansa, że obwodnicą Przecławia i Warzymic pojedziemy jeszcze w wakacje, czyli o trzy kwartały wcześniej, niż jest w umowie. Prace mają zakończyć się pod koniec czerwca. Około miesiąca może potrwać procedura związana z odbiorem zadania.

Opublikowane

w dniu

Podobne wieści niedawno pojawiły się na stronie Głosu Szczecińskiego. – W lipcu, kilka miesięcy przed kontraktowym terminem, planowany jest odbiór budowy z Nadzorem Budowlanym i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obwodnicy Przecławia i Warzymic. Planowany termin oddania drogi do użytku to koniec lipca – powiedziała Głosowi Diana Zyglewska, reprezentująca wykonawcę prac Budimex S.A.

To pierwszy etap budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic. Obejmuje 4,2 km odcinek od ronda Hakena do drogi krajowej nr 13 w rejonie Smętowic, gdzie powstaje tymczasowe rondo. W drugim etapie nowa dwupasmówka dojdzie do autostrady A6. Prace wykonuje Budimex. Wartość umowy to około 89,5 mln zł.

Dodajmy, że to nie jedyna inwestycja drogowa w naszej gminie. Gmina Kołbaskowo rozpoczęła niedawno budowę dróg do terenów inwestycyjnych w Rosówku, dróg przy granicy w pobliżu Kołbaskowa oraz przebudowę ulicy Turkusowej i okolicznych w Warzymicach. Gmina przebudowuje również drogę Ostoja-Szczecin, buduje drogę Ustowo-obwodnica, której realizacja zbliża się do końca. Dodajmy, że Gmina Kołbaskowo zakończyła niedawno budowy dróg: Przecław-obwodnica, wzdłuż dk13 w Warzymicach oraz z Siadła Dolnego do Kurowa.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie