Gmina Police

„Skarb” w Policach

Opublikowane

w dniu

[lead]Z polickim stowarzyszeniem „Skarb” po raz pierwszy zetknęłam się w ubiegłym roku, w czasie ogólnopolskiego Dnia Przewodnika. W wyjątkowo zimną, lutową sobotę wraz z garstką chętnych zwiedzaliśmy miasto. Przewodnicy byli dobrze przygotowani, a wycieczka bardzo interesująca.[/lead]

[subtitle]Kim są ludzie, którzy swój wolny czas i energię poświęcają na zgłębienie historii Polic?[/subtitle]

To grupa dwudziestu kilku pasjonatów, kobiet i mężczyzn, osób w różnym wieku, wykonujących różne zawody. Jak sami piszą na swojej stronie internetowej skarb.police.pl ich „celem jest propagowanie i ochrona walorów historycznych oraz dóbr kulturowych i zabytków powiatu polickiego.” Członków Stowarzyszenia najłatwiej spotkać na terenie fabryki benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz AG, przedsiębiorstwa funkcjonującego w latach 1938-45, jednego z kilku w nazistowskich Niemczech, które produkowało paliwo i lubrykanty na potrzeby Luftwaffe. W każdą sobotę o godzinie 13 można wziąć udział w wycieczce po trasie ruin potężnego zakładu zbombardowanego przez lotnictwo alianckie. Niedawno miałam przyjemność być gościem wiceprezesa „Skarbu”, pana Jacka Stasiaka, który z wielkim znawstwem i zaangażowaniem przedstawił mi historię fabryki oraz działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej.

Jakie były początki „Skarbu”? W latach 90 zawiązał się w Policach klub skupiający poszukiwaczy, kolekcjonerów, hobbystów. Zbiegło się to w czasie z likwidacją jednostek wojskowych, które opuściły teren fabryki. Dawną Hydriewerke Pölitz zaczęli odwiedzać złomiarze, dochodziło do aktów bezprawia, kradzieży. W 2006 r. klub przekształcił się w stowarzyszenie i otrzymał na swoją siedzibę jeden z poniemieckich schronów. „Skarb” zyskał miejsce na gromadzenie zbiorów, rozproszone do tej pory kolekcje można było usystematyzować. W 2010 r. powstało Muzeum Historyczne „Skarb”. Stowarzyszenie dysponuje obecnie trzema bunkrami (z ogólnej liczby 11 istniejących na terenie fabryki), dwa z nich udostępniane są zwiedzającym. Są to bunkry typu SALZGITTER – potężne, betonowe budowle o grubości stropu 2,5 m, które Niemcy stawiali dla ochrony pracowników zatrudnionych w przemyśle chemicznym. 

W najbliższym czasie członkowie „Skarbu” mają zamiar podzielić zbiory na działy tematyczne. W największym schronie (przy ul. Spółdzielczej 31) już teraz można oglądać głównie militaria z okresu II wojny światowej. Stowarzyszenie dysponuje ogromną ilością artefaktów, począwszy od broni, pocisków, mundurów, butów, części samolotów, na porcelanie produkowanej dla kantyn wojskowych skończywszy. W gablotach stoją nawet nigdy nieotwierane puszki mięsne i zawekowany słoik z konfiturami! Członkowie „Skarbu” sami wyszukują interesujące ich przedmioty (śmietniki podwórkowe, podobno, są pełne niespodzianek), ale przyjmują też znaleziska od mieszkańców Polic, wyszperane na strychach, w piwnicach. W stowarzyszeniu działa specjalna „jednostka”, której zadaniem jest wynajdywanie informacji o miejscach możliwych znalezisk. I tak, na przykład, kilka lat temu „Skarb” dowiedział się o bombowcu rozbitym w lasach w okolicach Dobieszczyna. Członkowie Stowarzyszenia zorganizowali wyprawę poszukiwawczą. Samolotu co prawda nie odnaleźli, natrafili za to na wielkie zrzutowisko ponad 100 sztuk broni zakopanej w ziemi i przygotowanej, zapewne przez Milicję Obywatelską, do wysadzenia w powietrze. 

Podobnych miejsc kryjących pozostałości wojenne na terenie powiatu jest dużo więcej. Pan Jacek wskazuje zwłaszcza tereny leśne, torfowiska w okolicach Nowej Jasienicy, Uniemyśla, Zalesia, a więc miejsca, gdzie Niemcy postawili drewniane makiety fabryki, mające zmylić lotnictwo alianckie. Wiceprezes przypomina jednak całkiem poważnie: „Prowadzenie poszukiwań na własną rękę jest przestępstwem! Żeby móc legalnie eksplorować potrzebna jest zgoda właściciela terenu oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków”. 

W największym z dziewięciu pomieszczeń bunkra numer 1 członkowie „Skarbu” prowadzą prelekcje dla grup zorganizowanych. Przy pomocy sprzętu multimedialnego opowiadają o historii fabryki, Polic i regionu, o zbiorach, a także o nietoperzach, które zimują w podziemnych schronach. Wiedzieli Państwo, że część terenu Hydrierwerke Pölitzjest wpisana do programu Natura 2000, w ramach ochrony zimowiska tych ciekawych stworzeń? W bunkrach fabryki co roku zimuje około 2 tys. nietoperzy należących do 8 różnych gatunków. Podobno wlatują maleńkimi szczelinami, z których istnienia ludzie nawet nie zdają sobie sprawy. O tej porze roku jeszcze smacznie śpią, przytulone jeden do drugiego, białymi brzuszkami do góry.

W mniejszym bunkrze numer 2 (tym, na którym widnieje napis Muzeum Historyczne) Stowarzyszenie zgromadziło pamiątki po pracownikach przymusowych oraz więźniach obozowych pracujących w czasie wojny w Hydriewerke Pölitz.

Członkowie „Skarbu” organizują wspomniane prelekcje oraz oprowadzają wycieczki po terenie fabryki. Oprócz tego cały czas eksplorują podziemia i, co ciekawe, ciągle natrafiają na tunele, do których nikt nie wchodził od czasów Zimnej Wojny. Część kanałów jest zalana wodami gruntowymi więc poszukiwania prowadzone są z pontonów. Robią zdjęcia znalezisk, katalogują je, wysyłają dokumentację do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Urządzają również zabawy plenerowe dla dzieci i dorosłych. Dużą popularnością cieszą się organizowane przez nich co roku obchody z okazji Dnia Dziecka, z takimi atrakcjami jak przejażdżki samochodami wojskowymi lub „Gry i zabawy PRL”. Niezwykle popularny jest też Nocny Rajd z Pochodniami po terenie fabryki, który w czasie ubiegłorocznej Nocy Muzeów przyciągnął ponad 100 ochotników. Wiosną i latem Stowarzyszenie gości pasjonatów historii z innych regionów Polski na dwudniowych spotkaniach. Uczestnicy śpią wówczas w bunkrach, a w ciągu dnia oglądają ruiny fabryki i wymieniają się wiedzą oraz doświadczeniem poszukiwawczym. 

Policki„Skarb” jest znany w Polsce i w wielu krajach Europy. Ruiny Hydrierwerke Pölitz oraz członkowie Stowarzyszenia brali udział w kilku programach telewizyjnych, między innymi współpracowali z Bogusławem Wołoszańskim przy jego słynnym cyklu „Tajna Historia XX wieku”, gdzie opracowywali część merytoryczną odcinka pt. „Paliwa wojny”. Dla TVN Turbo uczestniczyli w realizacji serii „Wstęp wzbroniony”, w której była mowa o podziemnych miastach, natomiast dla TVP Kultura pomagali nakręcić odcinek zatytułowany „Miasto dzieci”, który traktował o greckich uchodźcach w Policach w latach ’50. Pan Jacek Stasiak dobrze wspomina również współpracę z dziennikarzami Discovery Science i efekt tej współpracy w postaci filmu oraz realizację jednego z odcinków „Teraz Polska” dla telewizji Planet. Wszystkie wymienione programy można zobaczyć w Internecie, polecam! Na kanale Youtube znajdą Państwo również 6 odcinków serii dotyczącej historii fabryki benzyny syntetycznej pt. „Na tropie tajemnic Hydrierwerke Pölitz”, które stowarzyszenie „Skarb” przygotowało dla lokalnej telewizji TV Kablowa Police. Członkowie stowarzyszenia służyli także swoją wiedzą merytoryczną przy powstawaniu artykułów do miesięcznika Fokus Historia oraz do Głosu Szczecińskiego i do Kuriera Szczecińskiego. 

Jakie plany na najbliższą przyszłość mają pasjonaci z Polic? Przede wszystkim chcą wykonać renowację zajmowanych przez siebie bunkrów: oczyścić betonowe ściany, elementom metalowym spajającym sklepienie przywrócić dawną świetność, wymienić spróchniałe deski, zamontować ławki, jakie oryginalnie były na wyposażeniu wnętrz. W schronie numer 3, obecnie nieudostępnianym z powodu złego stanu technicznego, mają plan aby urządzić muzeum cywilnej historii miasta. Eksponaty, takie jak maszyny do pisania i do szycia, meble, porcelanę, szkło już mają zebrane. Oprócz tego, koło schronu numer 2 chcieliby postawić wystawę plenerową dotyczącą filii obozu Sachsenhausen, a na terenie fabryki przeprowadzić profesjonalną trasę turystyczną z tablicami informacyjnymi, ścieżkami, wygrodzeniem obiektów itd. Projektowaniem zajmuje się studio architektoniczne braci Herman ze Szczecina. Wkrótce mają rozpocząć się prace w tym zakresie. Co warte jest podkreślenia, wszystko co do tej pory zdołał zrobić „Skarb” udało się wykonać na zasadzie wolontariatu, przy niewielkich nakładach finansowych.

Gdyby chcieli Państwo w nietuzinkowy sposób spędzić dzień, a przy okazji dowiedzieć się czegoś ciekawego o jednej z największych atrakcji turystycznych naszego regionu polecam przyjechać w sobotę na ul. Spółdzielczą do Polic. Tylko proszę zabrać ze sobą prowiant, bo zwykle na koniec 3-godzinnego zwiedzania organizowane jest ognisko! Zachęcam również do uczestnictwa w wycieczce zorganizowanej, przedszkolaki i dzieci ze szkół podstawowych oraz starsze są zawsze mile widziane po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty. Ja już nie mogę się doczekać wiosny, na pewno jeszcze nie raz zawitam w Hydrierwerke Pölitz.

Reklama

Gmina Police

Do drugiej tury wyborów na burmistrza Polic przeszli Kowalewski i Diakun

Wynik pierwszej tury wyborów na burmistrza Gminy Police nierozstrzygnięty. Do drugiej tury przeszli Krystian Kowalewski oraz dotychczasowy burmistrz Władysław Diakun. To spora niespodzianka, bowiem Diakun rządzi gminą od ponad 20 lat.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Polic podjęli swoją decyzję w niedzielne wyborcze popołudnie, oddając łącznie 13 906 ważnych głosów.

Krystian Kowalewski, reprezentujący Komitet Wyborczy Projekt Police, zyskał największe uznanie wśród wyborców, zdobywając 5 047 głosów. Władysław Diakun, dążący do kolejnej reelekcji, zajął drugie miejsce z wynikiem 4 778 głosów. Grzegorz Ufniarz, będący trzecim w kolejności kandydatem, uzyskał poparcie 4 081 głosujących osób.

Wyniki te zapowiadają zaciętą rywalizację w drugiej turze wyborów, która wyłoni ostatecznego zwycięzcę i przyszłego burmistrza.

Czytaj dalej

Gmina Police

52 mln zł na ścieżki, transport, MOK i CIS!

Gmina Police otrzymała znaczące wsparcie finansowe z Europejskich Funduszy Strukturalnych. Łącznie 52 miliony złotych zostaną zainwestowane w rozwój lokalnej infrastruktury dzięki projektowi Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przełomowy moment dla gminy, który odpowiada na oczekiwania mieszkańców i turystów, zwiastuje serię projektów rozwojowych, w tym ekspansję sieci ścieżek rowerowych i tras widokowych.

Opublikowane

w dniu

Wśród kluczowych inwestycji znajdzie się m.in. realizacja prawie 30 kilometrów nowych ścieżek rowerowych, łączących Police z malowniczą Trzebieżą oraz trasy na drugiej stronie rzeki Łarpi. Dzięki temu gmina stanie się atrakcyjnym punktem na mapie polskiego rowerowania.

Zmiany obejmą również Miejski Ośrodek Kultury, który przejdzie drugi etap przebudowy. Kultura lokalna zyska nową jakość dzięki rozbudowie i modernizacji infrastruktury.

Transport miejski w Policach stanie się bardziej przyjazny dla środowiska. Zakup nowego niskoemisyjnego taboru autobusowego ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza i promowania ekotransportu.

Niezwykle ważnym aspektem tych zmian jest także zapowiedź utworzenia Centrum Usług Społecznych, które ma zintegrować dostęp do ważnych usług dla mieszkańców.

Inwestycje te stanowią efekt prac nad wspólną strategią z innymi gminami ZIT Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Władysław Diakun, Burmistrz Polic, podkreśla znaczenie tych zmian dla rozwoju i podniesienia jakości życia w gminie.

Jakie dokładnie projekty zostaną zrealizowane w gminie Police?

10 km zielonej trasy widokowej na odcinku Police-Trzebież

Projekt obejmie budowę rowerowego szlaku widokowego w ramach rozwoju terenów nadwodnych. Przedsięwzięcie zlokalizowane będzie w ciągu wału przeciwpowodziowego, wzdłuż Odry Zachodniej i Roztoki Odrzańskiej, na odcinku Police – Jasienica do Trzebieży. Przedmiotem projektu jest budowa 10 km widokowej, zielonej trasy rowerowej. Przebieg stanowić będzie element północnej części korytarza krajowego nr 3 Blue Velo, wpisując się w trasę wokół Zalewu Szczecińskiego nr 3 i 3 A, zgodnie z koncepcją sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego. Nowy odcinek przebiegać będzie w głównej mierze z widokiem na wody Zalewu Szczecińskiego, przez obszary chronione Natura 2000, co niewątpliwie będzie atrakcją dla rowerzystów.

– Będzie nie lada gratką zarówno dla amatorów jazdy rowerem, jak i miłośników przyrody. Teren wokół Zalewu Szczecińskiego to marka sama w sobie. Liczymy, że będzie atrakcyjny dla mieszkańców, przyciągnie do nas kolejnych odwiedzających i wpłynie na rozwój turystyczny naszej gminy. – mówi Władysław Diakun. Dofinansowanie uzyskane z ZIT na realizację tego projektu to 6 800 000 zł.

6,5 km ścieżek po drugiej stronie Łarpi

Wyspa Polickie Łąki posiada potencjał dla rozwoju turystyki i rekreacji ze względu na walory endogeniczne, a także położenie pomiędzy rzekami Łarpi i Odry- Domiąży. Stanowi atrakcyjny punkt dla wszystkich obserwatorów fauny i flory. Na jej terenie znajduje się dzika plaża od strony Odry oraz wał przeciwpowodziowy. Sam dostęp do wyspy od Starego Miasta jest możliwy przez most o długości 15 m zlokalizowany w ciągu ul. Goleniowskiej wzdłuż koryta rzeki.

– Planujemy zbudować tam 6,5 km ścieżki rowerowej na wale przeciwpowodziowym wraz z tarasem widokowym. To unikatowy teren przyrodniczy z niewykorzystanym potencjałem o powierzchni aż 300 ha. W ostatnich latach w ramach rewitalizacji Starego Miasta zagospodarowaliśmy część nabrzeża Łarpi budując tereny rekreacyjne wyposażone w elementy małej architektury, w tym Przystań Miejską, miejsca do wędkowania, cumowania kajaków, grillowania. Umocniono i zagospodarowano 300 m nabrzeża oraz 7000 m2 terenu wyposażając go w deptak spacerowy. – wylicza Władysław Diakun. – Działania te doprowadziły do przywrócenia historycznego charakteru tego obszaru, wykorzystania terenów nadwodnych i skierowania miasta w stronę rzeki.

Na tereny nadwodne prowadzą ścieżki rowerowe, a ich przedłużeniem byłaby trasa na wyspie. Istotnym elementem projektu jest wzmocnienie mostu, podwyższenie jego konstrukcji pozwalające na przejście pod nim małych jednostek pływających (do 2,0 – 2,5m wysokości).

W ramach projektu wyspa Polickie Łąki stanie się wyjątkowym miejscem dla mieszkańców Polic, turystów, wędkarzy, miłośników przyrody i sportów, w tym także wodnych. Dofinansowanie, jakie uzyska projekt na wyspie Polickie Łąki to 5 950 000 zł.

10 km infrastruktury rowerowej na obszarze miasta Police

Nowe ścieżki rowerowe wraz z parkingami zyska też miasto Police dzięki projektowi, który zakłada rozwój nowoczesnej mobilności miejskiej. Cel jest jasny: gminie zależy na wprowadzeniu bezpiecznej komunikacji rowerowej w obszarze miasta Police z jednoczesnym ograniczeniem ruchu w transporcie zmotoryzowanym. Chodzi też o zapewnienie bezpośrednich połączeń z dotychczas zrealizowanymi odcinkami ścieżek oraz poprawę bezpieczeństwa.

Nowe ścieżki rowerowe pojawią się także w samym mieście Police

– Mieszkańcy chcą przemieszczać się rowerami do pracy i szkoły. Każda ścieżka w gminie cieszy Policzan – dostajemy dużo takich sygnałów. Zarówno rodzimi, jak i napływowi mieszkańcy, którzy decydują się na przeprowadzkę do Polic chętnie korzystają ze ścieżek rowerowych. Bierzemy pod uwagę potrzeby mieszkańców. – mówi Władysław Diakun.

Nowe ścieżki rowerowe przekładają się na mobilność zawodową i prywatną mieszkańców, szybkość przemieszczania się, łatwą dostępność do miejsc o charakterze oświatowym, kulturalnym, usługowym i rozrywkowym, do atrakcji turystycznych. Jednocześnie to obniżenie kosztów związanych z użyciem transportu prywatnego, co skutkuje także ograniczeniem zanieczyszczeń powietrza i zmniejszeniem zatorów. Projekt uwzględnia budowę dróg rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, łączenie miejscowości, poprawę bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Dofinansowanie z ZIT do projektu to 8 450 000 zł.

Przebudowa Miejskiego Ośrodka Kultury – etap II.

Miejski Ośrodek Kultury w Policach poddany został w roku 2023 gruntownej przebudowie wewnętrznej. Całkowicie zmienił się układ funkcjonalno – przestrzenny, przebudowano salę widowiskową, która została powiększona i wyposażona. Obiekt otrzymał profesjonalny sprzęt audiowizualny, nagłośnienie, klimatyzację, wentylację, technikę elektro-akustyczną, technologię sceniczną, oświetlenie, multimedia zgodnie z wymaganiami technicznymi dla tego typu obiektów. Wymieniona została instalacja elektryczna, przebudowano i wyposażono foyer. Dodatkowo zainstalowano fotowoltaikę. Całkowity koszt 1 etapu wyniesie 23 mln zł z czego ponad 15 mln to środki rządowego Programu Polski Ład.

Miejski Ośrodek Kultury dostanie spory zastrzyk finansowy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych               

W II etapie, który stanowić ma przedmiot projektu realizowanego w ramach ZIT SOM planowana jest przebudowa pomieszczeń dla artystów, części sal kulturalnych i edukacyjnych, prób, laboratoriów kultury i dźwięku (łącznie 357 m2) wraz z wyposażeniem. Wykonana zostanie stolarka drzwiowa, przebudowane sanitariaty (łącznie 74 m2). Ośrodek Kultury stanie się obiektem z nową ofertą kulturalną, na miarę potrzeb mieszkańców, wyjątkowym i nowoczesnym, w której przestrzeń dla rozwoju kreatywności i twórczości znajdą zarówno dzieci, młodzi ludzie jak i seniorzy. Nowym kierunkiem planowanych działań jest połączenie kultury z ekologią i kreatywnym wykorzystaniem środowiska dla kultury.

Obiekt wymaga nowej elewacji, która dorówna ciekawym obiektom regionu. Budynek jest ocieplony i wyposażony w instalacje OZE. Zlokalizowany jest w nowej przestrzeni miasta, pomiędzy przystankami SKM i połączony trasą rowerową do terenów nadwodnych miasta zlokalizowanych nad Łarpią.

Przedsięwzięcie wpisuje się w trend tworzenia na Pomorzu Zachodnim oferty kulturalnej w nowoczesnych, wyposażonych, ciekawych obiektach, gdzie już sama przestrzeń nobilituje i tworzy atmosferę dla rozwoju sztuki, w tym z wykorzystaniem technologii dźwięku, obrazu i światła. Dofinansowanie ZIT do projektu to 4 250 000 zł.

Nowy niskoemisyjny tabor autobusowy

W ramach projektu zakupionych zostanie 12 sztuk autobusów hybrydowych (6 autobusów przegubowych o długości do 18,75m i 6 autobusów solowych o długości ok. 12m).    Inwestycja jest kolejnym etapem rozwoju transportu publicznego, zbiorowej komunikacji w Policach oraz obszarze metropolitalnym.

Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do ograniczenia negatywnego wpływu transportu miejskiego na środowisko naturalne tj.: zmniejszenia hałasu, redukcji zanieczyszczeń emitowanych do powietrza, podniesienia jakości, komfortu i bezpieczeństwa oraz atrakcyjności transportu miejskiego w stosunku do transportu indywidualnego. Przedsięwzięcie powinno wpłynąć na wzrost liczby pasażerów w komunikacji publicznej szczególnie w powiązaniu z planowanym uruchomieniem Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Wszystkie autobusy będą przystosowane do bezpiecznego i komfortowego korzystania przez osoby niepełnosprawne, zostaną wyposażone w udogodnienia dla osób niedowidzących.

12 nowych autobusów trafi do Gminy Police 

Rozwój taboru pojazdów niskoemisyjnych pozwoli sukcesywnie wycofywać pojazdy spalinowe z ruchu w transporcie publicznym na terenie Polic i Szczecina. Dofinansowanie w ramach projektu to 19 550 000 zł

Utworzenie Centrum Usług Społecznych w Policach

Gmina Police utworzy nową instytucję, której celem będzie świadczenie usług społecznych w szerokim zakresie przez rozwój zadań dotychczas prowadzonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej.  W kompetencjach Centrum będzie m.in. przygotowanie diagnozy, strategii i programu rozwiązywania problemów społecznych, a także doradztwo specjalistyczne: prawnicze, psychologiczne, czy też terapia uzależnień.

Jednostka będzie równocześnie prowadzić programy rozwojowe dla osób opiekujących się osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu poprzez m.in. wsparcie w bieżącej opiece, w zakresie informacji i doradztwa, w zakresie wsparcia programów zdrowotnych (m.in. rehabilitacja), usług psychologicznych. Planuje oferować pomoc wytchnieniową, organizować i wspierać grupy nieformalne/samopomocowe, sąsiedzkie/prowadzić lokalne banki usług opiekuńczych i rozwojowych, teleopiekę, czy wolontariat opiekuńczy.

Centrum będzie także organizowało i prowadziło działania wspierające osoby z niepełnosprawnościami. Zostanie również wprowadzona usługa transportu indywidualnego typu door-to-door dla osób z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności.

W kompetencjach Centrum będzie prowadzenie Schroniska dla osób bezdomnych w Policach i działań na rzecz wspierania w wychodzeniu z bezdomności osób wykluczonych społecznie.

Zakres usług społecznych świadczonych przez Centrum zostanie uruchomiony w ramach realizacji przygotowanej wcześniej strategii działań i dopasowany do potrzeb mieszkańców Polic.

Dofinansowanie do utworzenia Centrum Usług Społecznych to 7 600 000 zł.

Czytaj dalej

Gmina Police

Inwestycje w przyszłość najmłodszych – Police otrzymały unijne dofinansowanie

Gmina Police zyska nową jakość edukacji przedszkolnej dzięki znaczącej dotacji ze środków Europejskiego Funduszu dla Pomorza Zachodniego. Projekt pn. „Przedszkola w Tanowie i Trzebieży aktywizują i integrują mieszkańców”, którego wartość wynosi 999 749,53 zł, zakłada kompleksową modernizację placówek edukacyjnych.

Opublikowane

w dniu

Szczegóły projektu obejmują gruntowny remont czterech sal lekcyjnych, dwóch łazienek przeznaczonych dla dzieci oraz jednej dla personelu, a także odświeżenie tarasu w Przedszkolu Publicznym w Trzebieży. Ogromna wartość dodana realizacji projektu to stworzenie nowoczesnego placu zabaw oraz zaaranżowanie przestrzeni ogrodowej, co będzie korzystnie wpływało na czas wypoczynku i integracji podopiecznych przedszkola.

Nacisk na rozwoju edukacyjnym położony zostanie także poprzez dostosowanie sal do potrzeb terapii i integracji sensorycznej. Dzieci skorzystają z nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz sprzętu, który umożliwi angażujące poznawanie świata na różnorodnych poziomach percepcyjnych.

Natomiast w Przedszkolu Publicznym w Tanowie nastąpi adaptacja infrastruktury do bardziej specjalistycznych potrzeb, w tym dla dzieci z orzeczeniami o potrzebie wspomagania rozwoju. Inwestycja w nowe gabinety integracji sensorycznej oraz sale doświadczania świata, jak również wyciszenie sal i poprawa bezpieczeństwa, pozwoli na jeszcze lepszą opiekę pedagogiczną.

W realizacji tego projektu kluczowym aspektem jest przede wszystkim zwiększenie dostępu do innowacyjnej infrastruktury, która będzie sprzyjać wszechstronnemu rozwojowi najmłodszych mieszkańców powiatu polickiego. To inwestycja, która przyniesie korzyści społeczności na wiele lat.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie