Powiat Policki

Ruszyła akcja wsparcia Mai

Opublikowane

w dniu

[lead]Mężczyźni ze Szczecina ukradli fundusze na leczenie dziecka z jednego ze sklepów na Gocławiu. Do puszki klienci wrzucali pieniądze na leczenie Mai, która cierpi na zespół Goldenhara – to wrodzone wady rozwojowe różnych partii ciała. W skradzionej puszce, jak mówią pracownice sklepu, było prawie dwa tysiące złotych.[/lead]

– Maja urodziła się z Zespołem Goldenhara – oprócz zniekształconej buzi, ma wadę serca, guza w oku, nie słyszy – mówi mama Mai, Agnieszka Tucholska. Po porodzie byliśmy z mężem przerażeni. Nie było specjalisty, do którego moglibyśmy się udać. Najgorsza była świadomość, że Maja nie wie, co do niej mówię, jaki mam głos…

Mama Mai – pani Agnieszka – nie ma wątpliwości, że złodzieje wiedzieli, że zabrali pieniądze na leczenie chorego dziecka.

– Puszka była oznaczona logiem fundacji, zdjęciami Mai. To nie było tak, że była zamknięta na klucz. Nie ruszyły wyrzuty sumienia tych mężczyzn, dlatego apelujemy do nich, żeby oddali puszkę. Pieniądze wrzucali do niej różni ludzie, którzy chcieli nam pomóc – mówi pani Agnieszka.

Jeden z mężczyzn wbiegł do sklepu, a drugi czekał w samochodzie, żeby umożliwić ucieczkę – relacjonuje Wiesława Nowicka, właścicielka sklepu.

Na leczenie Mai potrzeba 300 tysięcy złotych. Policjanci z Komisariatu Policji Szczecin Nad Odrą szukają sprawców zdarzenia i mają już nagranie z monitoringu. Pomimo tego przykrego zdarzenia, zbiórka trwa nadal – można ją wesprzeć poprzez portal siepomaga.pl.

– Nigdy nie przestaliśmy szukać pomocy dla Mai – dodaje Pani Agnieszka. Niedawno, po 5 latach, znaleźliśmy klinikę w USA. Amerykańscy lekarze zaproponowali złożoną operację usunięcia guza z oka, rekonstrukcję małżowiny usznej i szczęki. Niestety przedstawili też kosztorys na sumę, której sami nie zapłacimy.

Paradoksalnie, kradzież puszki z pieniędzmi zwielokrotniła pomoc dla Mai. Jak nam powiedziała Pani Agnieszka, w ciągu jednego dnia odebrała kilkadziesiąt informacji na jednym z portali społecznościowym jak i telefonów z deklaracjami wsparcia i pomocy.
– Przeszło moje największe oczekiwanie jak życzliwie podeszli ludzie – mówi Agnieszka Tucholska. Takich miłych i wspierających słó oraz konkretnych działań nie spodziewałam się.

Pomoc w zbiórce pieniędzy zadeklarowała również Małgorzata Jacyna-Witt, która zadeklarowała przekazanie na konto fundacji, która zbiera pieniądze na tę operację, miesięczną dietę w sejmiku, co jest równoważne zawartości tej puszki. Małgorzata Jacyna-Witt odwiedziła pięcioletnią Maję w domu, deklarując jednocześnie Rodzicom pomoc w kontaktach z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i rozmowach z dużymi firmami, które mogą wesprzeć akcję zbierania pieniędzy na operację.

Dzisiaj Maja ma 5 lat. Biega, uśmiecha się – jest wspaniałym dzieckiem!
– Od samego początku szukaliśmy dla niej ratunku – mówi mama Mai.. Po długich miesiącach w końcu trafiliśmy na specjalistę, który prawidłowo zdiagnozował Maję. Teraz wiemy, że Maja ma guza w oku, który przeszkadza w widzeniu, ma wadę serca, którą musimy sprawdzać, ma niedorozwój żuchwy i ucha i zdeformowaną część twarzy. Nie słyszy bez aparatów… Lekarze z kliniki w USA przedstawili nam cały plan leczenia. Podczas jednej operacji naprawią ucho i policzek Majeczki oraz poprawią jej słuch. Podczas drugiej zoperują oko. Lekarze twierdzą, że najlepszy wiek do przeprowadzenia operacji to 3-5 lat.

Reklama

Powiat Policki

Nowe władze Rady Powiatu w Policach. Shivan Fate nowym starostą polickim

W dniu 7 maja odbyła się inauguracyjna sesja Rady Powiatu w Policach, rozpoczynająca nową kadencję na lata 2024-2029. Uroczyste otwarcie pierwszego spotkania prowadził Janusz Szwyd, pełniący funkcję Radnego Seniora. W pierwszej kolejności nowo wybrani radni odebrali zaświadczenia potwierdzające ich wybór oraz złożyli ślubowanie.

Opublikowane

w dniu

W dalszej części obrad skoncentrowano się na formowaniu składu organów rady, rozpoczynając od wyboru przewodniczącego. Do tego stanowiska jednomyślnie wybrany został Janusz Szwyd, który w poprzedniej kadencji zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego. Kandydaturę przewodniczącego poparło 18 członków rady w trakcie tajnego głosowania.

Kolejnym punktem sesji było wyłonienie wiceprzewodniczących. Po zgłoszeniu trzech kandydatów – Danuty Chylewskiej-Kęsy, Adama Pacholika i Jolanty Pisarskiej – mandat wiceprzewodniczących uzyskali Danuta Chylewska-Kęsy oraz Adam Pacholik, co zostało ustalone w rezultacie tajnego głosowania.

I sesja Rady Powiatu w Policach przyniosła również wybór Zarządu Powiatu. Na urząd Starosty Polickiego z jedną zgłoszoną kandydaturą Shivana Fate, zgromadzenie poparło kandydata 17 głosami. Tym samym Shivana Fate została nowym Starostą Polickim.

Dodatkowo, na posiedzeniu zatwierdzono skład pozostałych członków zarządu. Damian Walczak otrzymał nominację na stanowisko Wicestarosty Polickiego, otrzymując 17 głosów ZA i jednocześnie 1 głos PRZECIW. Natomiast Jacek Fabisiak został wybrany na Członka Zarządu Powiatu w Policach z wynikiem 15 głosów ZA przy 2 głosach PRZECIW. Obydwa wybory były przeprowadzone przez zgromadzenie radnych metodą tajnego głosowania.

Czytaj dalej

Powiat Policki

XVII edycja „Wierszomanii” wzbudziła emocje wśród najmłodszych

W czwartkowy dzień, 18 kwietnia, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach była świadkiem kreatywności i entuzjazmu, jaki wzbudziła XVII edycja „Wierszomanii”. Impreza zgromadziła młodych pasjonatów poezji pod hasłem „Z ust dziecięcych radość płynie – Wierszomania z tego słynie”, stając się świętem słowa mówionego w wykonaniu najmłodszych.

Opublikowane

w dniu

Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Starosty Polickiego oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie, co podkreśliło znaczenie konkursu na kulturalnej mapie regionu. Nagrody i wyróżnienia wręczali Członek Zarządu Powiatu w Policach, Beata Chmielewska, oraz Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego, Danuta Chylewska-Kęsy.

Do udziału w „Wierszomanii” stanęły dzieci z 21 lokalnych przedszkoli, w tym placówek w Przecławiu, Tanowie, Trzebieży oraz Szkół Podstawowych nr 6 i w Dołujach. Szczególne wrażenie zrobili na zgromadzonej publiczności młodzi recytatorzy z SOSW nr 1 w Policach, Colin Przybyła i Ernest Stankiewicz, którzy gościnnie zaprezentowali swoje umiejętności.

Jury konkursowe kierowane przez przewodniczącą Tamarę Wacholc, złożone z doświadczonych ekspertów w dziedzinie literatury i logopedii, miało niełatwe zadanie wyłonić najlepszych młodych poetów. W składzie jury znaleźli się Małgorzata Hrycaj – ceniona szczecińska poetka, Anna Pasierb – inicjatorka „Wierszomanii” oraz Renata Gniewosz – logopeda z poradni.

Dodatkową atrakcją było wystąpienie Klauna – Andzi Kuleczki i jej towarzysza Dziczka, którzy swoimi zabawami i dowcipami sprawili, że na twarzach dzieci pojawiły się uśmiechy, a trema przed występem została pokonana.

Małgorzata Hrycaj, chwaląc uczestników, podkreśliła, jak ważne są tego typu wydarzenia dla rozwoju dzieci, ich wyobraźni i umiejętności wyrażania siebie poprzez sztukę.

Laureaci „Wierszomanii” odebrali nagrody za pierwsze trzy miejsca oraz liczne wyróżnienia, a doniosłość wydarzenia zaznaczyła obecność ważnych osobistości lokalnej sceny edukacyjnej i kulturalnej.

Oto zwycięzcy XVII edycji „Wierszomanii”:
I miejsce zajęły ex aequo:
  • Maria Szafran z Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach
  • Marcelina Cybak z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach
II miejsce zdobyli ex aequo:
  • Emilia Łagódka z Przedszkola Publicznego nr 8 w Policach
  • Miłosz Jędrzejewski z Przedszkola Publicznego nr 5 w Policach
III miejsce zajęła:
  • Aniela Chełminiak z Przedszkola Publicznego nr 9 w Policach
Wyróżnienia zdobyli:
  • Izabela Grocholewska z Przedszkola Publicznego w Trzebieży
  • Łucja Czeszejko z Przedszkola Publicznego nr 9 w Policach
  • Borys Borkowski z Przedszkola Publicznego nr 10 w Policach
Nagrodę szczególną, dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Policach Haliny Michalak, otrzymała Emilia Łagódka za recytację wiersza „Czekoladki dla sąsiadki” Doroty Gellner. Nagrodą tą był bon o wartości 300 zł przeznaczony na lody dla całej grupy przedszkolnej Emilii.
Zdjęcie: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Policach

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kaliscy uczniowie zwyciężają w Zachodniopomorskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych w Policach

W Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach odbył się kolejny, emocjonujący Zachodniopomorski Przegląd Musztry Klas Mundurowych. Inicjatywa, zorganizowana przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji w Szczecinie, zgromadziła dziewięć drużyn reprezentujących szkoły z różnych miast regionu.

Opublikowane

w dniu

Na przegląd zjechali uczniowie ze Szczecina, Polic, Gościna, Kalisza Pomorskiego, Trzebiatowa, Chojny oraz Nowogardu. Wszystkie drużyny rywalizowały w dwóch głównych kategoriach: prezentacji musztry zespołowej, zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, oraz w programie dowolnym, który umożliwił poszczególnym drużynom wykazanie się kreatywnością.

Zmagania oceniało jury składające się z ekspertów w dziedzinie musztry i kształcenia mundurowego, biorąc pod uwagę precyzję ruchów, synchroniczność zespołu i ogólny poziom wykonania. Najwyższym podium cieszyć mogli się tegoroczni laureaci – uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Drugie miejsce przypadło gospodarzom przeglądu, czyli uczniom Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, zaś na trzecim stopniu podium stanęli reprezentanci Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie.

Wydarzenie to nie tylko pokaz kompetencji uczniów w dziedzinie musztry wojskowej, ale także istotna okazja do promowania wartości patriotycznych oraz dyscypliny wśród młodzieży, a także umożliwienie spotkania z kulturą i tradycją wojskową Polski.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie