Powiat Policki

Budynek w którym podpisano Porozumienia Sierpniowa popada w coraz większą ruinę

Opublikowane

w dniu

[lead]Zabytkowa stoczniowa świetlica, w której podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 r. od lat jest niezagospodarowana i niszczeje. Radny Dariusz Matecki (PiS) największe pretensje o doprowadzenie jej do takiego stanu ma do władz Szczecina i apeluje o zwołanie „okrągłego stołu” w sprawie jej ratowania. Samorządowcy odbijają piłeczkę, przypominając o niezrealizowanych obietnicach Ministerstwa Kultury.[/lead]

Dziennikarze na zaproszenie radnego Dariusza Mateckiego byli w budynku, w którym 30 sierpnia 1980 podpisano tzw. „Porozumienia Szczecińskie”, w miejscu niezwykle ważnym dla polskiej tożsamości miasta. Tutaj podpisano dokument, który dał polskim robotnikom prawo tworzenia wolnych związków zawodowych, tutaj rodziła się „Solidarność”. Dziś ten obiekt jest zamknięty, eksponaty, które powinny zostać zabezpieczone i znaleźć się w muzeum walają się po podłodze. Miasto przejęło go w 2015 roku, miało tu powstać godne muzeum upamiętniające „Solidarność” ale do dziś nie rozpoczęto nawet prac koncepcyjnych – do budynku weszliśmy dzięki wykorzystywaniu nowych uprawnień radnych – umożliwiających wstęp do obiektów należących do gminy.

– Widzimy, jak dzisiaj ten budynek wygląda. To budynek historyczny, bardzo ważny dla tożsamości naszego miasta. On się dziś sypie, w dachu są dziury, jeszcze niedawno były tu powybijane okna. Potencjalne eksponaty muzealne walają się tutaj po podłodze – pokazywał dziennikarzom podczas wtorkowej konferencji radny Matecki.

W tym samym czasie miasto wykupuje eksponaty znanej niemieckiej, przedwojennej firmy motoryzacyjnej (Muzeum Stoewera) – za zbiór magistrat zapłaci 3,2 mln zł w trzech ratach. Czy to oznaka, że w potwierdzają się słowa radnego PO, który w czasie sesji Rady Miasta stwierdził, że będą „honorować Niemców, bo Szczecin był dłużej miastem niemieckim”?

Radny Matecki skierował list – apel do Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, Marszałka Województwa Olgierda Geblewicza, przewodniczącej Rady Miasta Szczecin Renaty Łażewskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i przedstawicieli „Solidarności” o zorganizowanie publicznych spotkań, konsultacji i debaty nad powołaniem w tym miejscu muzeum „Solidarności”.

Jednocześnie poparł projekt radnej Małgorzaty Jacyny-Witt utworzenia w tym budynku centrum badawczo-projektowego Stoczni Szczecińskiej i Akademii Morskiej przy współpracy z miastem i województwem.

„Solidarność”, ta prawdziwa „Solidarność”, która przetrwała do dnia dzisiejszego powinna mieć godne miejsce w historii naszego miasta i państwa. I godne upamiętnienie na terenie Szczecina. Ci ludzie, ludzie „Solidarności” kruszyli twardy mur komunizmu odgradzający nas od wolnego świata i zasługują na swoje miejsce w przestrzeni miasta oraz naszą wdzięczność. Jako reprezentant młodego pokolenia w polityce, kandydat na posła Pomorza Zachodniego gwarantuję, że w Sejmie będę walczyć o środki na to Muzeum – dodał Dariusz Matecki.

W konferencji prasowej towarzyszył radnemu dr Wojciech Lizak, który opowiedział o polityce historycznej prowadzonej dziś w Szczecinie.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Opracowywanie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Polickiego na lata 2025-2030

Władze Powiatu Polickiego rozpoczęły proces tworzenia nowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, która będzie obowiązywała w latach 2025-2030. Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla przyszłości regionu, gdyż określa priorytety i kierunki działań w obszarze problemów społecznych.

Opublikowane

w dniu

Aktualnie trwają prace nad wstępnym etapem opracowywania strategii, w którym to mieszkańcy Powiatu Polickiego odgrywają główną rolę. Władze lokalne zachęcają obywateli do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie, której celem jest zebranie opinii na temat warunków życia w regionie oraz zidentyfikowanie najważniejszych wyzwań społecznych, przed którymi stoi powiat.

Ankieta jest dostępna online oraz w wersji papierowej w wybranych punktach na terenie powiatu. Każda opinia jest cenna i zostanie wykorzystana do lepszego zrozumienia sytuacji społecznej mieszkańców oraz do stworzenia skutecznych rozwiązań odpowiadających na ich potrzeby.

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych jest dokumentem niezwykle ważnym, ponieważ opiera się na rzeczywistych doświadczeniach i oczekiwaniach ludzi, którzy na co dzień tworzą i rozwijają Powiat Policki. Jest to przestrzeń dla mieszkańców, by mieć wpływ na przyszłe działania samorządu i współkształtować środowisko, w którym żyją.

Wszyscy mieszkańcy powiatu, którzy chcieliby wziąć udział w ankiecie i wyrazić swoje zdanie na temat lokalnych problemów społecznych, mogą to zrobić do końca bieżącego miesiąca.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Rozbudowa drogi powiatowej Szczecin – Stobno wchodzi w kolejny etap

W związku z trwającymi pracami modernizacyjnymi drogi powiatowej na odcinku między Szczecinem a Stobnem, informujemy o kolejnym etapie inwestycji, który wpłynie na zmianę organizacji ruchu od poniedziałku, 8 lipca 2024 roku.

Opublikowane

w dniu

Od tego dnia na odcinku drogi od posesji numer 5 aż do skrzyżowania z ulicą Długą zostanie wprowadzony ruch wahadłowy. Docelowo ma to pozwolić wykonawcom na bezpieczne wykonanie planowanych prac, które zakładają między innymi frezowanie istniejącej nawierzchni, rozbiórkę chodników i konstrukcji jezdni oraz realizację nowej kanalizacji deszczowej.

Niemniej jednak, objazd dla pojazdów pozostanie bez zmian względem poprzedniego etapu rozbudowy, i będzie kierował ruchem drogowym przez gminną drogę w kierunku Będargowa, korzystając z przejazdu kolejowego.

Jednocześnie prace zostaną rozpoczęte na terenie należącym do PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., tj. działce ewidencyjnej numer 127/14 w obrębie Stobno, Gmina Kołbaskowo. Prace na tym terenie obejmą budowę jezdni, jak również kanalizacji deszczowej, co wymagać będzie ścisłej współpracy z zarządzającym terenem kolei.

Zarówno dla kierowców, jak i mieszkańców, ważne jest śledzenie zmian w organizacji ruchu i planowanie podróży z uwzględnieniem możliwych zakłóceń. Władze powiatowe przewidują, że zrealizowane prace przyczynią się do znacznej poprawy warunków drogowych oraz bezpieczeństwa użytkowników tej trasy.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie