Powiat Policki

Ruszyła akcja wsparcia Mai

Opublikowane

w dniu

[lead]Mężczyźni ze Szczecina ukradli fundusze na leczenie dziecka z jednego ze sklepów na Gocławiu. Do puszki klienci wrzucali pieniądze na leczenie Mai, która cierpi na zespół Goldenhara – to wrodzone wady rozwojowe różnych partii ciała. W skradzionej puszce, jak mówią pracownice sklepu, było prawie dwa tysiące złotych.[/lead]

– Maja urodziła się z Zespołem Goldenhara – oprócz zniekształconej buzi, ma wadę serca, guza w oku, nie słyszy – mówi mama Mai, Agnieszka Tucholska. Po porodzie byliśmy z mężem przerażeni. Nie było specjalisty, do którego moglibyśmy się udać. Najgorsza była świadomość, że Maja nie wie, co do niej mówię, jaki mam głos…

Mama Mai – pani Agnieszka – nie ma wątpliwości, że złodzieje wiedzieli, że zabrali pieniądze na leczenie chorego dziecka.

– Puszka była oznaczona logiem fundacji, zdjęciami Mai. To nie było tak, że była zamknięta na klucz. Nie ruszyły wyrzuty sumienia tych mężczyzn, dlatego apelujemy do nich, żeby oddali puszkę. Pieniądze wrzucali do niej różni ludzie, którzy chcieli nam pomóc – mówi pani Agnieszka.

Jeden z mężczyzn wbiegł do sklepu, a drugi czekał w samochodzie, żeby umożliwić ucieczkę – relacjonuje Wiesława Nowicka, właścicielka sklepu.

Na leczenie Mai potrzeba 300 tysięcy złotych. Policjanci z Komisariatu Policji Szczecin Nad Odrą szukają sprawców zdarzenia i mają już nagranie z monitoringu. Pomimo tego przykrego zdarzenia, zbiórka trwa nadal – można ją wesprzeć poprzez portal siepomaga.pl.

– Nigdy nie przestaliśmy szukać pomocy dla Mai – dodaje Pani Agnieszka. Niedawno, po 5 latach, znaleźliśmy klinikę w USA. Amerykańscy lekarze zaproponowali złożoną operację usunięcia guza z oka, rekonstrukcję małżowiny usznej i szczęki. Niestety przedstawili też kosztorys na sumę, której sami nie zapłacimy.

Paradoksalnie, kradzież puszki z pieniędzmi zwielokrotniła pomoc dla Mai. Jak nam powiedziała Pani Agnieszka, w ciągu jednego dnia odebrała kilkadziesiąt informacji na jednym z portali społecznościowym jak i telefonów z deklaracjami wsparcia i pomocy.
– Przeszło moje największe oczekiwanie jak życzliwie podeszli ludzie – mówi Agnieszka Tucholska. Takich miłych i wspierających słó oraz konkretnych działań nie spodziewałam się.

Pomoc w zbiórce pieniędzy zadeklarowała również Małgorzata Jacyna-Witt, która zadeklarowała przekazanie na konto fundacji, która zbiera pieniądze na tę operację, miesięczną dietę w sejmiku, co jest równoważne zawartości tej puszki. Małgorzata Jacyna-Witt odwiedziła pięcioletnią Maję w domu, deklarując jednocześnie Rodzicom pomoc w kontaktach z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i rozmowach z dużymi firmami, które mogą wesprzeć akcję zbierania pieniędzy na operację.

Dzisiaj Maja ma 5 lat. Biega, uśmiecha się – jest wspaniałym dzieckiem!
– Od samego początku szukaliśmy dla niej ratunku – mówi mama Mai.. Po długich miesiącach w końcu trafiliśmy na specjalistę, który prawidłowo zdiagnozował Maję. Teraz wiemy, że Maja ma guza w oku, który przeszkadza w widzeniu, ma wadę serca, którą musimy sprawdzać, ma niedorozwój żuchwy i ucha i zdeformowaną część twarzy. Nie słyszy bez aparatów… Lekarze z kliniki w USA przedstawili nam cały plan leczenia. Podczas jednej operacji naprawią ucho i policzek Majeczki oraz poprawią jej słuch. Podczas drugiej zoperują oko. Lekarze twierdzą, że najlepszy wiek do przeprowadzenia operacji to 3-5 lat.

Reklama

Gmina Dobra

Powtarzające się akty wandalizmu przy zbiorniku retencyjnym w Bezrzeczu

W ostatnim czasie zauważono nasilające się zdarzenia o charakterze wandalizmu w okolicach zbiornika retencyjnego znajdującego się przy ulicy Miodowej na Bezrzeczu. Dokonywane zniszczenia, w tym wrzucanie elementów ogrodzenia oraz betonowych kostek ze zjazdu do zbiornika, powodują zanieczyszczenie oraz zaburzenie jego prawidłowego funkcjonowania.

Opublikowane

w dniu

Ten retencyjny obiekt jest własnością Gminy Dobra, ale w czasie realizacji niedawno zakończonej inwestycji był zarządzany przez Starostwo Powiatowe. Modernizacja, która miała na celu przebudowę całej ulicy Miodowej, została ukończona i oficjalnie odebrana w czwartek, 3 października.

Starostwo Powiatowe informuje, że uszkodzenia ogrodzenia i samego zjazdu zbiornika wcześniej były kilkakrotnie reperowane w czasie trwania prac. Obecne zniszczenia, o których z Gminą Dobra dyskutowano od tygodnia, zostaną naprawione przez firmę wykonawczą. Choć taka firma nie ponosi odpowiedzialności za skutki aktów wandalizmu, zobowiązała się do naprawy zjazdu oraz renowacji ogrodzenia w ciągu najbliższych dni. Zaplanowano także wymianę barierek w ciągu tygodnia.

Zbiornik retencyjny stanowi istotny element ochrony przed powodziami dla mieszkańców Bezrzecza. Władze apelują o dbanie o wspólne dobro i proszą mieszkańców o czujność. W przypadku zaobserwowania wandalizmu lub innych podejrzanych działań związanych ze zbiornikiem, należy niezwłocznie kontaktować się z lokalną Strażą Gminną bądź Policją.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Konsultacje społeczne dotyczące przebudowy drogi powiatowej w Sławoszewie

Starostwo Powiatowe w Policach ogłosiło konsultacje społeczne odnośnie projektu przebudowy drogi powiatowej łączącej Dobrą z Bartoszewem, przechodzącej przez miejscowość Sławoszewo. Celem spotkania jest zaprezentowanie zakresu planowanej inwestycji oraz zebranie opinii i uwag od lokalnej społeczności.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 3 października o godzinie 16:00 w świetlicy wiejskiej w Grzepnicy. Wśród obecnych będzie obecny projektant, który szczegółowo omówi założenia projektu budowlanego, a także udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania zebranych. To świetna okazja dla mieszkańców, aby wyrazić swoje spostrzeżenia i włączyć się w proces decyzyjny dotyczący ważnej inwestycji, mającej bezpośredni wpływ na jakość ich codziennego życia.

Organizatorzy zachęcają wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w konsultacjach i wykorzystania szansy na wpłynięcie na finalny kształt projektu. Przebudowa drogi wszak nie tylko zwiększy bezpieczeństwo uczestników ruchu, ale również wpłynie na poprawę komunikacji i estetyki lokalnej infrastruktury.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Rekordowy wynik Trashmageddonu w Policach: ponad 13 ton odpadów wydobytych z lasu

Piąta edycja Trashmageddonu przyniosła rekordowe wyniki w sprzątaniu terenów leśnych w okolicy byłej fabryki benzyny syntetycznej w Policach. Inicjatywa organizowana przez Stowarzyszenie Wywrotka zgromadziła ponad 65 uczestników z całej Polski, a także z zagranicy. W wydarzeniu wzięli udział lokalni działacze, w tym Zastępca Burmistrza Polic Grzegorz Ufniarz, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Police Artur Echaust oraz Pełnomocnik Wojewody Zachodniopomorskiego ds. ochrony środowiska i Radny Stargardu Mieczysław Skawiński.

Opublikowane

w dniu

Zawody polegały na zebraniu jak największej ilości śmieci w ciągu trzech godzin. Uczestnicy zmierzyli się z wyzwaniem wydobycia odpadów, w tym starych opon, które niekiedy wymagało użycia kotwicy w kanałach technicznych. Ogólna liczba zebranych śmieci osiągnęła 13235 kg, bijąc tym samym poprzedni rekord Trashmageddonu.

Radosław Pasternak, mieszkaniec Szczecina, zdobył tytuł zwycięzcy w męskiej kategorii, przynosząc na metę imponującą ilość 1180,70 kg odpadów i ustanawiając nowy rekord zawodów. Wśród kobiet najlepszą wynikiem mogła pochwalić się Maria Wolska-Rajchel z Polic, która zebrała 320 kg odpadów.

Trashmageddon to oryginalny projekt Stowarzyszenia Wywrotka, który od 2020 roku zyskuje coraz większą popularność. Zawody łączą elementy biegów, konkurencji siłowych i wytrzymałościowych ze sprzątaniem lasów. Inicjatywa ta została doceniona nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Zachodniopomorski Lider NGO 2022 oraz finale konkursu “DNA – bo pomaganie mamy w genach 2023” w ramach Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu.

Zdjęcia: Stowarzyszenie Wywrotka

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie