Powiat Policki

Rowerzyści poznawali historię Szczecina, którą przybliżał Michał Rembas

Opublikowane

w dniu

W dniu 13 października odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy „Poznajemy Szczecin z Michałem Rembasem”, który zorganizowała Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. W wydarzeniu wzięło udział 150 miłośników turystyki rowerowej, którzy chcieli przybliżyć sobie historię stolicy Pomorza Zachodniego. Wydarzenie było reaktywacją cyklu rajdów rowerowych prowadzonych przez znanych szczecińskich przewodników, który przed laty zainicjował Jarosław Łojko w ramach projektu „Rowerowe podróże małe i duże”. Ideą wydarzenia jest połączenie poznawania historii Szczecina, aktywnego spędzania czasu na rowerze oraz zachęcania innych mieszkańców stolicy Pomorza Zachodniego do aktywności. Przejazd był także apelem do władz Szczecina o dalszy rozwój infrastruktury rowerowej w stolicy Pomorza Zachodniego.

Rowerzyści pokonali wspólnie około 15 kilometrów w spokojnym turystycznym tempie. W rajdzie uczestniczyło bardzo dużo dzieci stąd tempo było dostosowane do ich możliwości. Uczestnicy wydarzenia po zapoznaniu się z historią powstania szczecińskiej hali widowiskowo – sportowej (dzisiaj Netto Arena), odwiedzili pomnik jeńców francuskich, pomnik Miłosiernego Samarytanina i Wzgórze Napoleona. Następnie rowerzyści udali się podziwiać niezwykłe kamienice na Pogodnie, zespół parków Kasprowicza – Arkoński, kirkut żydowski oraz Cmentarz Centralny. Poznawanie historii Szczecina zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez wolontariuszy Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus nad Jeziorem Słonecznym na Gumieńcach.

Bardzo mnie ucieszyło, że już na mecie wycieczki kilku uczestników zwierzyło mi się, że choć w Szczecinie mieszkają od dziecka, o niektórych miejscach które pokazałem nie mieli zielonego pojęcia – powiedział Michał Rembas, znany szczeciński przewodnik i autor wielu książek o stolicy Pomorza Zachodniego.

Świetny pomysł, jak zwykle super organizacja – dziękuję organizatorom i proszę o więcej – napisał na Fanpage’u Gryfusa Grzegorz Krakowiak, uczestnik wydarzenia oraz mieszkaniec Mierzyna.

Dziękuję wolontariuszom Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, za ich ogromne zaangażowanie i włożone serce, bo dzięki temu udało się zorganizować kolejne wydarzenie dla szczecińskiego środowiska rowerowego, które nie ma na celu aktywność rowerową, ale także solidną dawkę wiedzy. Tym razem wiedzy z zakresu historii Szczecina – powiedział Wojtek Marciniak, wiceprezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Grufus.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik. Udział w rajdzie był bezpłatny, ale ze względu na ogromne zainteresowanie oraz konieczność ograniczenia ilości uczestników do 150 osób wymagał wcześniejszej rejestracji.

Organizatorzy widząc ogromne zainteresowanie poznawaniem historii Szczecina na rowerach już planują kolejne rajdy z tego cyklu, które odbędą się wiosną 2020 roku. Informacje o kolejnych rajdach będą zamieszczane na stronie klubu www.gryfus.szczecin.pl oraz na Fanpage’u https://www.facebook.com/gryfus.szczecin/ Udział w wydarzeniach będzie bezpłatny.

Reklama

Powiat Policki

Wakacyjny spacer z leśnikiem w Trzebieży

Nadleśnictwo Trzebież (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) zaprasza na „Spacer z leśnikiem” 9 sierpnia (wtorek) o godz. 10.00.

Opublikowane

w dniu

Będzie to wyjątkowa okazja, aby wraz z Nadleśniczym Nadleśnictwa Trzebież, wyruszyć na wyprawę po przepięknym i mało znanym leśnictwie Tatynia. Na trasie znajduje się malowniczy las w przeróżnym wieku, Gospodarstwo Szkółkarskie oraz WDN, czyli wyłączony drzewostan nasienny.

Leśnik wytłumaczy jak odczytywać wiek drzew oraz jak rozpoznać podstawowe gatunki roślin leśnych. Odpowie również na wszystkie pytania dotyczące pracy leśnika, a dyskusja będzie o tyle ciekawsza, bo odbędzie się w miejscu jego pracy – czyli lesie.

Na zakończenie przewidziany jest poczęstunek.
„Spacer z leśnikiem” rozpocznie się 9 sierpnia o godz. 10.00 na parkingu leśnym przy Gunicy w Tanowie.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odnotowano najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.  Słoneczna pogoda, wysokie temperatury oraz brak opadów wpływają każdego dnia na wilgotność ściółki leśnej, co wprost przekłada się na możliwość powstania pożaru lasu. 

Opublikowane

w dniu

Przez kilka dni sierpnia wybuchło 11 pożarów o powierzchni 0,67 ha. Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 266 pożarów na łącznej powierzchni 70 ha.
Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. To człowiek powoduje dziewięćdziesiąt procent wszystkich pożarów w lesie i tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów, nasze i osób w naszym otoczeniu.

W przypadku pożaru należy niezwłocznie zawiadomić straż pożarną dzwoniąc pod numer 112.
Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kolejny włamywacz zatrzymany

Policjanci z KP Mierzyn zatrzymali na gorącym uczynku 41 – letniego mężczyznę, który włamał się do szopy mieszkańca Polic, z której dokonał kradzieży narzędzi ogrodowych. Włamywacz został zatrzymany i usłyszał już zarzuty. To nie pierwsza jego kradzież – za czyn odpowie w warunkach recydywy, grozi mu nawet 15 lat więzienia.

Opublikowane

w dniu

W niedzielę o świcie dyżurny polickiej komendy został powiadomiony, iż na jednej z polickich posesji mężczyzna dokonuje kradzieży elektronarzędzi. Na miejsce został skierowany patrol z Mierzyna, który w tym czasie pełnił służbę na terenie Polic. Policjanci po przybyciu na miejsce dokonali penetracji terenu, zauważyli włamywacza nieopodal miejsca włamania. Mężczyzna próbował ukryć się przed stróżami prawa za jednym z budynków. Policjanci niezwłocznie dokonali zatrzymania 41-latka. Przy mężczyźnie ujawniono łup w postaci dmuchawy do liści, która jak się później okazało została skradziona z jednej z przydomowych szop. Włamywacz przyznał, iż chciał zrabować więcej elektronarzędzi ale przeszkodzili mu policjanci. Skradziona dmuchawa została przekazana właścicielowi, który nie zdawał sobie sprawy z kradzieży, gdyż w tym czasie jeszcze spał.

Policjanci na podstawie zebranego materiału dowodowego przedstawili mężczyźnie zarzut kradzieży z włamaniem, do którego się przyznał. Z uwagi na to, że włamania dopuścił się w warunkach recydywy, teraz grozi mu kara pozbawienia wolności wyższa o połowę, czyli nawet do 15 lat więzienia.

mł.asp. Anna Kaźmierczak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie