Powiat Policki

Rowerzyści poznawali historię Szczecina, którą przybliżał Michał Rembas

Opublikowane

w dniu

W dniu 13 października odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy „Poznajemy Szczecin z Michałem Rembasem”, który zorganizowała Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. W wydarzeniu wzięło udział 150 miłośników turystyki rowerowej, którzy chcieli przybliżyć sobie historię stolicy Pomorza Zachodniego. Wydarzenie było reaktywacją cyklu rajdów rowerowych prowadzonych przez znanych szczecińskich przewodników, który przed laty zainicjował Jarosław Łojko w ramach projektu „Rowerowe podróże małe i duże”. Ideą wydarzenia jest połączenie poznawania historii Szczecina, aktywnego spędzania czasu na rowerze oraz zachęcania innych mieszkańców stolicy Pomorza Zachodniego do aktywności. Przejazd był także apelem do władz Szczecina o dalszy rozwój infrastruktury rowerowej w stolicy Pomorza Zachodniego.

Rowerzyści pokonali wspólnie około 15 kilometrów w spokojnym turystycznym tempie. W rajdzie uczestniczyło bardzo dużo dzieci stąd tempo było dostosowane do ich możliwości. Uczestnicy wydarzenia po zapoznaniu się z historią powstania szczecińskiej hali widowiskowo – sportowej (dzisiaj Netto Arena), odwiedzili pomnik jeńców francuskich, pomnik Miłosiernego Samarytanina i Wzgórze Napoleona. Następnie rowerzyści udali się podziwiać niezwykłe kamienice na Pogodnie, zespół parków Kasprowicza – Arkoński, kirkut żydowski oraz Cmentarz Centralny. Poznawanie historii Szczecina zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez wolontariuszy Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus nad Jeziorem Słonecznym na Gumieńcach.

Bardzo mnie ucieszyło, że już na mecie wycieczki kilku uczestników zwierzyło mi się, że choć w Szczecinie mieszkają od dziecka, o niektórych miejscach które pokazałem nie mieli zielonego pojęcia – powiedział Michał Rembas, znany szczeciński przewodnik i autor wielu książek o stolicy Pomorza Zachodniego.

Świetny pomysł, jak zwykle super organizacja – dziękuję organizatorom i proszę o więcej – napisał na Fanpage’u Gryfusa Grzegorz Krakowiak, uczestnik wydarzenia oraz mieszkaniec Mierzyna.

Dziękuję wolontariuszom Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, za ich ogromne zaangażowanie i włożone serce, bo dzięki temu udało się zorganizować kolejne wydarzenie dla szczecińskiego środowiska rowerowego, które nie ma na celu aktywność rowerową, ale także solidną dawkę wiedzy. Tym razem wiedzy z zakresu historii Szczecina – powiedział Wojtek Marciniak, wiceprezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Grufus.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik. Udział w rajdzie był bezpłatny, ale ze względu na ogromne zainteresowanie oraz konieczność ograniczenia ilości uczestników do 150 osób wymagał wcześniejszej rejestracji.

Organizatorzy widząc ogromne zainteresowanie poznawaniem historii Szczecina na rowerach już planują kolejne rajdy z tego cyklu, które odbędą się wiosną 2020 roku. Informacje o kolejnych rajdach będą zamieszczane na stronie klubu www.gryfus.szczecin.pl oraz na Fanpage’u https:/www.facebook.com/gryfus.szczecin/ Udział w wydarzeniach będzie bezpłatny.

Reklama

Gmina Dobra

Powstanie przejście dla pieszych i perony autobusowe w Grzepnicy

Powiat Policki przystąpił do realizacji kolejnego etapu modernizacji infrastruktury komunikacyjnej. W miejscowości Grzepnica, w ramach zapowiedzianej inwestycji, powstaną dwa nowe perony autobusowe. Umowa na wykonanie projektu budowlanego została podpisana, a jej zakres obejmie nie tylko same perony, ale również szereg dodatkowych elementów mających na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróżujących.

Opublikowane

w dniu

Perony autobusowe zlokalizowane zostaną w pasie drogowym drogi powiatowej nr 3911Z, łączącej Dobrą z Bartoszewem, nieopodal ul. Rezydenckiej. Projekt przewiduje także budowę nowego chodnika, który umożliwi bezpieczne dotarcie pieszych z przystanków do przejścia dla pieszych. Ponadto, zaprojektowane zostanie przejście dla pieszych wraz z oznakowaniem poziomym i pionowym, co zwiększy widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Istotnym elementem projektu będzie również doświetlenie dla pieszych, które poprawi widoczność po zmroku.

Inwestycja realizowana będzie we współpracy z Gminą Dobra. Dzięki nowym peronom autobusowym mieszkańcy Grzepnicy oraz okolicznych miejscowości zyskają wyżej poziom dostępności komunikacyjnej, co przyczyni się również do wzrostu atrakcyjności regionu. Prace projektowe to pierwszy krok ku realizacji długo oczekiwanej przez lokalną społeczność inwestycji, która wpłynie na poprawę warunków podróży oraz infrastruktury drogowej.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Powstanie projekt budowlany modernizacji odcinka drogi powiatowej Buk-Rzędziny

Powiat Policki inicjuje znaczące działania w celu poprawy bezpieczeństwa drogowego i komfortu mieszkańców. W bliskiej perspektywie czasowej ogłoszone zostanie postępowanie przetargowe na realizację projektu budowlanego odcinka drogi powiatowej pomiędzy miejscowościami Buk a Łęgi.

Opublikowane

w dniu

Obecna struktura jezdni, charakteryzująca się licznymi ubytkami oraz niewystarczającą szerokością uniemożliwiającą bezproblemowe mijanie się pojazdów, jest źródłem zagrożeń dla użytkowników tej trasy. Starosta Policki, Andrzej Bednarek, podkreśla wagę procedury, która ma na celu przygotowanie projektu budowlanego mającego na celu kompleksową modernizację wymienionego odcinka.

W ramach prac projektowych zaplanowano szeroki wachlarz usprawnień. Do najważniejszych należy przebudowa skrzyżowania dróg powiatowych Nr 3907Z i 3909Z w miejscowości Buk, urządzenie i modernizacja istniejących chodników oraz infrastruktury dla rowerzystów. Projekt uwzględnia również budowę kanalizacji deszczowej, przebudowę zjazdów, jak i organizację miejsc postojowych. Kluczowym elementem będzie również poszerzenie konstrukcji jezdni do sześciu metrów, co znacząco wpłynie na poprawę warunków ruchu.

Powiat Policki zobowiązuje się do rozwiązania kolizji z istniejącym uzbrojeniem technicznym w ramach projektu. Planowane działania mają kluczowe znaczenie dla podniesienia standardów bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, jak również wszystkich użytkowników drogi. Szczegółowe informacje dotyczące przetargu i harmonogramu prac zostaną zaprezentowane wkrótce.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nadchodzi remont głównej drogi w Ustowie

Starostwo Powiatu Polickiego ogłosiło, że planowany jest remont głównej drogi w miejscowości Ustowo – ostatniego odcinka trasy łączącej Szczecin z Siadłem Górnym. Obecna kondycja kilometrowego fragmentu pozostawia wiele do życzenia, z uwagi na liczne wyrwy i ubytki, co stanowi utrudnienie zarówno dla mieszkańców, jak i podróżujących tą trasą.

Opublikowane

w dniu

Na realizację prac remontowych przekazano środki w wysokości 6,5 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, jak poinformował starosta policki, Andrzej Bednarek. Władze lokalne wspólnie z gminą podejmują starania o pozyskanie brakujących środków na pokrycie całkowitych kosztów remontu, szacowanych na 11 milionów złotych.

Plan przewiduje, że przetarg na realizację prac zostanie ogłoszony najpóźniej w maju bieżącego roku. W międzyczasie, do czasu rozpoczęcia głównych działań remontowych, droga zostanie tymczasowo zabezpieczona. Starosta Bednarek apeluje o cierpliwość i zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przyszłych prac. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, droga powinna zostać oddana do użytku w przyszłym roku.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie