Powiat Policki

Rowerzyści poznawali historię Szczecina, którą przybliżał Michał Rembas

Opublikowane

w dniu

W dniu 13 października odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy „Poznajemy Szczecin z Michałem Rembasem”, który zorganizowała Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. W wydarzeniu wzięło udział 150 miłośników turystyki rowerowej, którzy chcieli przybliżyć sobie historię stolicy Pomorza Zachodniego. Wydarzenie było reaktywacją cyklu rajdów rowerowych prowadzonych przez znanych szczecińskich przewodników, który przed laty zainicjował Jarosław Łojko w ramach projektu „Rowerowe podróże małe i duże”. Ideą wydarzenia jest połączenie poznawania historii Szczecina, aktywnego spędzania czasu na rowerze oraz zachęcania innych mieszkańców stolicy Pomorza Zachodniego do aktywności. Przejazd był także apelem do władz Szczecina o dalszy rozwój infrastruktury rowerowej w stolicy Pomorza Zachodniego.

Rowerzyści pokonali wspólnie około 15 kilometrów w spokojnym turystycznym tempie. W rajdzie uczestniczyło bardzo dużo dzieci stąd tempo było dostosowane do ich możliwości. Uczestnicy wydarzenia po zapoznaniu się z historią powstania szczecińskiej hali widowiskowo – sportowej (dzisiaj Netto Arena), odwiedzili pomnik jeńców francuskich, pomnik Miłosiernego Samarytanina i Wzgórze Napoleona. Następnie rowerzyści udali się podziwiać niezwykłe kamienice na Pogodnie, zespół parków Kasprowicza – Arkoński, kirkut żydowski oraz Cmentarz Centralny. Poznawanie historii Szczecina zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez wolontariuszy Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus nad Jeziorem Słonecznym na Gumieńcach.

Bardzo mnie ucieszyło, że już na mecie wycieczki kilku uczestników zwierzyło mi się, że choć w Szczecinie mieszkają od dziecka, o niektórych miejscach które pokazałem nie mieli zielonego pojęcia – powiedział Michał Rembas, znany szczeciński przewodnik i autor wielu książek o stolicy Pomorza Zachodniego.

Świetny pomysł, jak zwykle super organizacja – dziękuję organizatorom i proszę o więcej – napisał na Fanpage’u Gryfusa Grzegorz Krakowiak, uczestnik wydarzenia oraz mieszkaniec Mierzyna.

Dziękuję wolontariuszom Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, za ich ogromne zaangażowanie i włożone serce, bo dzięki temu udało się zorganizować kolejne wydarzenie dla szczecińskiego środowiska rowerowego, które nie ma na celu aktywność rowerową, ale także solidną dawkę wiedzy. Tym razem wiedzy z zakresu historii Szczecina – powiedział Wojtek Marciniak, wiceprezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Grufus.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik. Udział w rajdzie był bezpłatny, ale ze względu na ogromne zainteresowanie oraz konieczność ograniczenia ilości uczestników do 150 osób wymagał wcześniejszej rejestracji.

Organizatorzy widząc ogromne zainteresowanie poznawaniem historii Szczecina na rowerach już planują kolejne rajdy z tego cyklu, które odbędą się wiosną 2020 roku. Informacje o kolejnych rajdach będą zamieszczane na stronie klubu www.gryfus.szczecin.pl oraz na Fanpage’u https:/www.facebook.com/gryfus.szczecin/ Udział w wydarzeniach będzie bezpłatny.

Reklama

Powiat Policki

Nowe perspektywy rozwoju turystyki w powiecie polickim zapowiada Shivan Fate, starosta policki

Powiat policki znajdzie się niebawem na turystycznej mapie regionu z nowymi atrakcjami, o czym wypowiedział się w Radio Szczecin starosta Shivan Fate w programie „Rozmowy pod Krawatem”. W planach jest uruchomienie punktu wydawania paszportów, a także ambitne projekty infrastrukturalne, które mają na celu podniesienie atrakcyjności turystycznej Nowego Warpna oraz całego powiatu.

Opublikowane

w dniu

Starosta Fate ogłosił nadchodzące otwarcie punktu paszportowego w Policach, umożliwiające mieszkańcom oszczędność czasu i wygodę w załatwianiu formalności paszportowych. Otwarcie punktu jest planowane na okres wakacyjny, choć dokładna data jeszcze nie została ustalona.

Ambitne projekty łączą również Nowe Warpno z Altwarp w Niemczech, gdzie rozważane są opcje połączenia mostem dla pieszych i rowerzystów lub wprowadzenie promów również dla tej grupy turystów. Te pomysły mają kluczowe znaczenie dla integracji szlaków turystycznych i rozwoju turystyki transgranicznej, a starosta podkreśla ich historyczne korzenie i potencjał w rozwijaniu atrakcyjności nie tylko lokalnej, ale także Szczecina i regionów sąsiednich.

Ponadto, starosta został zapytany o swoje podejście do problemu „dziurawych” dróg, które niewątpliwie wpływają na obraz powiatu w oczach turystów oraz mieszkańców. Shivan Fate zobowiązał się także do skupienia uwagi na wzroście jakości usług społecznych w powiecie oraz na planach dotyczących budowy tunelu Police-Święta, który miałby być częścią zachodniego obejścia Szczecina.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Nowy program ZUL „Postaw na rozwój zawodowy” wspiera osoby niepełnosprawne

Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy (ZUL) w Mierzynie rozpoczął realizację projektu „Postaw na rozwój zawodowy”, skierowanego do osób z niepełnosprawnościami z województwa zachodniopomorskiego. Program prowadzony we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ma na celu aktywizację zawodową beneficjentów. Trwająca do końca marca 2025 inicjatywa przewiduje kompleksowe wsparcie, obejmujące indywidualne doradztwo zawodowe i prawne, warsztaty grupowe, poszukiwanie zatrudnienia oraz staże zawodowe.

Opublikowane

w dniu

Projekt jest adresowany do 40 dorosłych osób z niepełnosprawnościami, które otrzymają szansę na zwiększenie swoich kwalifikacji i kompetencji zawodowych. Oferowane działania obejmują także wsparcie psychologiczne oraz zajęcia z zakresu integracji społecznej. Każdy uczestnik projektu zostanie objęty Indywidualnym Planem Działania, dobieranym do specyficznych potrzeb i możliwości rozwojowych.

Dodatkowe korzyści płynące z udziału w programie to między innymi finansowanie szkoleń zawodowych do kwoty 2000 zł, stypendia szkoleniowe i stażowe, czy częściowa refundacja kosztów dojazdu. Prace nad projektem będą prowadzone w siedzibie ZUL w Mierzynie oraz w Szczecinku.

Rekrutacja uczestników jest już otwarta i będzie trwała do chwili zgłoszenia się odpowiedniej liczby kandydatów, nie więcej jednak niż 40 osób. Potencjalni uczestnicy mogą składać zgłoszenia za pośrednictwem znajdującego się w Internecie formularza zgłoszeniowego, jak również osobiście w biurze projektu.

Więcej informacji na temat bieżących działań Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego jest dostępna na stronie www.zul.org.pl oraz na profilu Uniwersytetu na platformie Facebook. Organizatorzy programu licznie zapraszają do skorzystania z oferty.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Dwa przetargi na nieruchomości Powiatu Polickiego

Powiat Policki ogłosił przetargi na sprzedaż dwóch nieruchomości. Pierwszym obiektem jest zespół budynków położony w Policach przy ul. Korczaka, należący do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, o łącznej powierzchni użytkowej 278,50 m². Drugi przedmiot przetargu to nieruchomość zlokalizowana przy ul. Kresowej, zarządzana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie na działce nr 6/1 znajduje się budynek o powierzchni użytkowej 287 m². Do tego zestawu należy również przyległa działka nr 3314, która jest niezabudowana, granicząca bezpośrednio z działką 6/1 i działką 756/1 będącą lasem.

Opublikowane

w dniu

Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Policach przy ul. Tanowskiej 8 w pokoju nr 129 (I piętro) lub telefonicznie pod nr (91) 42–47–994.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie