Gmina Kołbaskowo

Budowa kompleksu Grup KION rozpoczęta

Opublikowane

w dniu

Rozpoczęła się budowa kompleksu dla Grupy Kion. Powstaje na terenie inwestycyjnym w pobliżu drogi krajowej nr 13 pomiędzy Kołbaskowem a Rosówkiem (patrząc w stronę granicy, po lewej stronie).

To wielka inwestycja warta aż ok. 250 milionów złotych. Na 18 ha powstanie zakład produkcyjny wózków jezdniowych marki Linde wraz z Centrum Badań i Rozwoju. Pracę ma znaleźć tu ponad 150 osób. Oddanie obiektu do użytku zaplanowane zostało na początek 2021 roku.

Zakład w Polsce będzie stanowić uzupełnienie dla istniejących już w całej Europie zakładów produkcyjnych KION Group. Obsługiwać będzie w szczególności klientów z krajów leżących na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki .

Nowa lokalizacja w samym środku Europy doskonale sprawdzi się w dalszym zagospodarowaniu potencjału tych dynamicznie rozwijających się rynków – podkreślił Gordon Riske, prezes zarządu KION GROUP AG, wskazując na korzyści płynące z nowej lokalizacji. – Ponadto, właśnie tutaj, w pobliżu polsko-niemieckiej granicy będziemy mogli korzystać z doskonałej sieci dostawców.

Na początku 2021 roku w Kołbaskowie ruszy produkcja nawet do 12 tysięcy wózków widłowych marki Linde rocznie – mówił niedawno Christian Harm. A dlaczego tam? Kołbaskowo to nie byle jakie miejsce. Leży w samym środku Europy, a tym samym pośrodku rozwijającego się regionu jeśli chodzi o branżę intralogistyki. Stąd wszystkie istotne rynki europejskie znajdują się w zasięgu ręki – powiedział Christian Harm, prezes ds. finansów Linde Material Handling.

W ubiegłym roku w Polsce złożono zamówienia na ok. 29 200 nowych pojazdów, z czego niemal jedna trzecia to sprzęt marek KION Group. Firma to największy w Europie (i drugim na świecie) producent urządzeń do transportu poziomego, a przy tym wiodący producent rozwiązań automatyzacyjnych. Należą do niej takie marki jak Dematic, Linde czy STILL. Firma szacuje, że na sześciu kontynentach pracuje ponad 1,4 miliona urządzeń do transportu poziomego i ponad 6000 systemów wyprodukowanych przez KION Group. Firma zatrudnia ponad 33 tysiące pracowników. W roku 2018 wypracowała obroty o wartości 8 mld euro.

Od 15 lat jestem związany z Polką. W ciągu 31 lat wybudowałem już 8 nowych zakładów produkcyjnych dla różnych zleceniodawców, w tym 4 w Polsce. I za każdym razem przekonywałem się o jednym: że ludzie w Polsce posiadają trzy cechy niezbędne do osiągnięcia sukcesu gospodarczego w każdej branży – a są to motywacja, kompetencje i elastyczność – powiedział Knut Angres, dyrektor projektu w Linde Material Handling. Nowy zakład zapewni nam idealne warunki. Będzie to jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych na świecie, który przejmie również produkcję seryjną, do tej pory realizowaną przez niemiecki zakład w Aschaffenburgu i chiński zakład w Xiamen. Ponadto, jednoczesne utworzenie Centrum Badań i Rozwoju gwarantuje, że nasza nowa lokalizacja stanie się również cennym źródłem innowacyjnych impulsów dla całej naszej organizacji. Bowiem także branża urządzeń do transportu poziomego znajduje się obecnie w okresie przełomu. W przyszłości świat logistyki zdominują cyfrowe technologie sterowania i alternatywne rodzaje napędu takie jak silnik elektryczny czy ogniwa paliwowe – na przykład w postaci samojezdnych systemów. Zaś firma KION nie chce jedynie podążać za nowymi trendami, lecz pragnie uczestniczyć w ich kształtowaniu.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Obwodnica Warzymic i Przecławia gotowa już w wakacje

Jest szansa, że obwodnicą Przecławia i Warzymic pojedziemy jeszcze w wakacje, czyli o trzy kwartały wcześniej, niż jest w umowie. Prace mają zakończyć się pod koniec czerwca. Około miesiąca może potrwać procedura związana z odbiorem zadania.

Opublikowane

w dniu

Podobne wieści niedawno pojawiły się na stronie Głosu Szczecińskiego. – W lipcu, kilka miesięcy przed kontraktowym terminem, planowany jest odbiór budowy z Nadzorem Budowlanym i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obwodnicy Przecławia i Warzymic. Planowany termin oddania drogi do użytku to koniec lipca – powiedziała Głosowi Diana Zyglewska, reprezentująca wykonawcę prac Budimex S.A.

To pierwszy etap budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic. Obejmuje 4,2 km odcinek od ronda Hakena do drogi krajowej nr 13 w rejonie Smętowic, gdzie powstaje tymczasowe rondo. W drugim etapie nowa dwupasmówka dojdzie do autostrady A6. Prace wykonuje Budimex. Wartość umowy to około 89,5 mln zł.

Dodajmy, że to nie jedyna inwestycja drogowa w naszej gminie. Gmina Kołbaskowo rozpoczęła niedawno budowę dróg do terenów inwestycyjnych w Rosówku, dróg przy granicy w pobliżu Kołbaskowa oraz przebudowę ulicy Turkusowej i okolicznych w Warzymicach. Gmina przebudowuje również drogę Ostoja-Szczecin, buduje drogę Ustowo-obwodnica, której realizacja zbliża się do końca. Dodajmy, że Gmina Kołbaskowo zakończyła niedawno budowy dróg: Przecław-obwodnica, wzdłuż dk13 w Warzymicach oraz z Siadła Dolnego do Kurowa.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie