Gmina Police

Radni w Policach zaskarżyli Wojewodę w sprawie Olszewskiego

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Policach, radni debatowali nad projektem uchwały w sprawie zaskarżenia rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Zachodniopomorskiego dotyczącego uchwały Rady Miejskiej w Policach z dnia 26 listopada 2019 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.

Opublikowane

w dniu

Mimo wielokrotnych wniosków radnych opozycyjnych, podczas sesji nie przedstawiono żadnych argumentów prawnych podważających decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego Tomasza Hinza. Stwierdzono tylko lakonicznie, „że do kompetencji wojewody nie należy rozstrzyganie o wygaśnięcia mandatu radnego.”

W uzasadnianiu do podjętej uchwały, nie ma żadnej informacji, które przepisy prawa złamał Wojewoda. Możemy przeczytać jedynie, że „Zgodnie z art. 98 ust. 1 i 3 ustawy o samorządzie gminnym, rozstrzygnięcia organu nadzorczego dotyczące gminy, podlegają zaskarżeniu do sądu administracyjnego z powodu niezgodności z prawem w terminie 30 dni od dnia ich doręczenia.” Jakie to są niezgodności z prawej ani radni ani dziennikarze przybyli na sesjie, niestety nie dowiedzieli się.

Zanim doszło do procedowania nad samą uchwałą, doszło do wymiany zdań czy należy odczytać decyzję Wojewody czy też należy z tego zrezygnować. Bowiem sama decyzja jak i projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w dniu nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej nie był dostępny na BIP Urzędu Miejskiego. Nie mogli więc się z tym zapoznać ani mieszkańcy Polic ani dziennikarze, którzy przybyli na sesję. Sam zaś projekt uchwały przekazany radnym z Polic był bez podpisu radcy prawnego Urzędu Miejskiego, a lakoniczne uzasadnienie nie mówiło nic o faktycznych czy też prawnych powodach zaskarżenia decyzji Wojewody.

Zdaniem Wojewody Zachodniopomorskiego z przedłożonych przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Policach dokumentów, w oparciu, o które Rada Miejska podjęła uchwałę w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego, nie wynika jednak, że radny Kamil Olszewski nie zamieszkuje stale na terenie Gminy Police, a bywa tam tylko w celach wskazanych w protokole pokontrolnym Komisji Rewizyjnej.

Radny Sławomir Dmochowski zaproponował odczytanie decyzję Wojewody, tak by wszyscy wiedzieli o powodach zaskarżenia uchwały. Początkowo Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Ufniarz przystał na propozycję radnego PiS i rozpoczął odczytywanie uzasadnienia rozstrzygnięcia nadzorczego wydanego przez Wojewodę Zachodniopomorskiego. Z sali pojawił się jednak głos, aby poddać pomysł odczytywania pod głosowanie. Radny Dmochowski złożył więc wniosek formalny o odczytanie uzasadnienia Wojewody. Radni Rady Miejskiej w Policach większością głosów odrzucili jego wniosek formalny.

Radny Kamil Olszewski pytał, z którym punktem uzasadnienia rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Zachodniopomorskiego nie zgadzają się wnioskodawcy projektu uchwały.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Policach Grzegorz Ufniarz przytoczył argumentację mecenasa, że do kompetencji wojewody nie należy rozstrzyganie o wygaśnięcia mandatu radnego. Tyle, że decyzja Wojewody dotyczyła nieważności uchwały, bowiem zawierała ona szereg uchybień w tym jedną z najważniejszych jest fakt, że „organ właściwy do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego musi wykazać za pomocą środków dowodowych, że radny nie posiadał biernego prawa wyborczego lub je utracił.”

W opinii Sławomira Dmochowskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości Komisja Rewizyjna po tym, jak zwróciła się do różnych instytucji i nie otrzymała od większości z nich żadnych informacji na temat radnego Olszewskiego, powinna zakończyć procedurę wobec niego.

Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Policach Jadwiga Molenda przypomniała, że istotą sprawy jest to czy Kamil Olszewski w dniu wyborów miał prawo ubiegać się o mandat radnego. Odpowiedź na wypowiedź radnej Molendy znajdujemy w samej decyzji Wojewody, w której czytamy „Zauważenia nadto wymaga, że przy podejmowaniu decyzji o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu radnego zupełnie pominięto wyjaśnienia radnego składane w toku prowadzonego postępowania wyjaśniającego – co – zdaniem wojewody – było nieprawidłowe.”

Przypominamy. Radny Olszewski w odczytanym oświadczeniu, podczas jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej w Policach, wskazywał, że uniemożliwiono mu odniesienie się do ustaleń Komisji Rewizyjnej, bo nie miał dostępu do wszystkich pism i dokumentów dotyczących jego sprawy.

Odnosząc się już do samego protokołu komisji rewizyjnej oraz projektu uchwały wygaszającej mandat, mam zgodnie z prawem możliwość złożenia wyjaśnień w tym temacie – mówił radny Olszewski. I z chęcią bym to zrobił, ale z ubolewaniem muszę stwierdzić, iż nie mogę tego dokonać w sposób pełny i szczegółowy, gdyż nie otrzymałem kompletnego materiału dowodowego na mój temat, który pozwolił komisji rewizyjnej wysnuć wniosek o braku zamieszkiwania przeze mnie na terenie Gminy Police. Jak rozumiem żaden z Państwa radnych takiego materiału nie otrzymał? W związku z tym, że nie znam treści pism oraz pytań kierowanych przez Przewodniczącego Rady oraz nie znam odpowiedzi na te pisma, w jaki sposób mam dokonać wyjaśnień? W demokratycznym porządku prawnym jest to nie dopuszczalne. Nie wiem czy zrobiono to celowo, abym nie mógł się odnieść do całości materiału zgromadzonego przez komisję, czy jest to zwyczajne uchybienie proceduralne, ale w efekcie nie dano mi zgodnie z prawem możliwości pełnego i obiektywnego złożenia wyjaśnień. Jak mają zagłosować radni skoro nie wiedzą czy ustalenia komisji są właściwe, obiektywne i niebudzące wątpliwości, co do skali szczegółowości zbadania sprawy?

Radni podjęli uchwałę w sprawie zaskarżenia rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Zachodniopomorskiego dotyczącego uchwały Rady Miejskiej w Policach w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, natomiast 6 było przeciw.

Na mocy uchwały sprawą zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Reklama

Gmina Police

Do drugiej tury wyborów na burmistrza Polic przeszli Kowalewski i Diakun

Wynik pierwszej tury wyborów na burmistrza Gminy Police nierozstrzygnięty. Do drugiej tury przeszli Krystian Kowalewski oraz dotychczasowy burmistrz Władysław Diakun. To spora niespodzianka, bowiem Diakun rządzi gminą od ponad 20 lat.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Polic podjęli swoją decyzję w niedzielne wyborcze popołudnie, oddając łącznie 13 906 ważnych głosów.

Krystian Kowalewski, reprezentujący Komitet Wyborczy Projekt Police, zyskał największe uznanie wśród wyborców, zdobywając 5 047 głosów. Władysław Diakun, dążący do kolejnej reelekcji, zajął drugie miejsce z wynikiem 4 778 głosów. Grzegorz Ufniarz, będący trzecim w kolejności kandydatem, uzyskał poparcie 4 081 głosujących osób.

Wyniki te zapowiadają zaciętą rywalizację w drugiej turze wyborów, która wyłoni ostatecznego zwycięzcę i przyszłego burmistrza.

Czytaj dalej

Gmina Police

52 mln zł na ścieżki, transport, MOK i CIS!

Gmina Police otrzymała znaczące wsparcie finansowe z Europejskich Funduszy Strukturalnych. Łącznie 52 miliony złotych zostaną zainwestowane w rozwój lokalnej infrastruktury dzięki projektowi Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przełomowy moment dla gminy, który odpowiada na oczekiwania mieszkańców i turystów, zwiastuje serię projektów rozwojowych, w tym ekspansję sieci ścieżek rowerowych i tras widokowych.

Opublikowane

w dniu

Wśród kluczowych inwestycji znajdzie się m.in. realizacja prawie 30 kilometrów nowych ścieżek rowerowych, łączących Police z malowniczą Trzebieżą oraz trasy na drugiej stronie rzeki Łarpi. Dzięki temu gmina stanie się atrakcyjnym punktem na mapie polskiego rowerowania.

Zmiany obejmą również Miejski Ośrodek Kultury, który przejdzie drugi etap przebudowy. Kultura lokalna zyska nową jakość dzięki rozbudowie i modernizacji infrastruktury.

Transport miejski w Policach stanie się bardziej przyjazny dla środowiska. Zakup nowego niskoemisyjnego taboru autobusowego ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza i promowania ekotransportu.

Niezwykle ważnym aspektem tych zmian jest także zapowiedź utworzenia Centrum Usług Społecznych, które ma zintegrować dostęp do ważnych usług dla mieszkańców.

Inwestycje te stanowią efekt prac nad wspólną strategią z innymi gminami ZIT Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Władysław Diakun, Burmistrz Polic, podkreśla znaczenie tych zmian dla rozwoju i podniesienia jakości życia w gminie.

Jakie dokładnie projekty zostaną zrealizowane w gminie Police?

10 km zielonej trasy widokowej na odcinku Police-Trzebież

Projekt obejmie budowę rowerowego szlaku widokowego w ramach rozwoju terenów nadwodnych. Przedsięwzięcie zlokalizowane będzie w ciągu wału przeciwpowodziowego, wzdłuż Odry Zachodniej i Roztoki Odrzańskiej, na odcinku Police – Jasienica do Trzebieży. Przedmiotem projektu jest budowa 10 km widokowej, zielonej trasy rowerowej. Przebieg stanowić będzie element północnej części korytarza krajowego nr 3 Blue Velo, wpisując się w trasę wokół Zalewu Szczecińskiego nr 3 i 3 A, zgodnie z koncepcją sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego. Nowy odcinek przebiegać będzie w głównej mierze z widokiem na wody Zalewu Szczecińskiego, przez obszary chronione Natura 2000, co niewątpliwie będzie atrakcją dla rowerzystów.

– Będzie nie lada gratką zarówno dla amatorów jazdy rowerem, jak i miłośników przyrody. Teren wokół Zalewu Szczecińskiego to marka sama w sobie. Liczymy, że będzie atrakcyjny dla mieszkańców, przyciągnie do nas kolejnych odwiedzających i wpłynie na rozwój turystyczny naszej gminy. – mówi Władysław Diakun. Dofinansowanie uzyskane z ZIT na realizację tego projektu to 6 800 000 zł.

6,5 km ścieżek po drugiej stronie Łarpi

Wyspa Polickie Łąki posiada potencjał dla rozwoju turystyki i rekreacji ze względu na walory endogeniczne, a także położenie pomiędzy rzekami Łarpi i Odry- Domiąży. Stanowi atrakcyjny punkt dla wszystkich obserwatorów fauny i flory. Na jej terenie znajduje się dzika plaża od strony Odry oraz wał przeciwpowodziowy. Sam dostęp do wyspy od Starego Miasta jest możliwy przez most o długości 15 m zlokalizowany w ciągu ul. Goleniowskiej wzdłuż koryta rzeki.

– Planujemy zbudować tam 6,5 km ścieżki rowerowej na wale przeciwpowodziowym wraz z tarasem widokowym. To unikatowy teren przyrodniczy z niewykorzystanym potencjałem o powierzchni aż 300 ha. W ostatnich latach w ramach rewitalizacji Starego Miasta zagospodarowaliśmy część nabrzeża Łarpi budując tereny rekreacyjne wyposażone w elementy małej architektury, w tym Przystań Miejską, miejsca do wędkowania, cumowania kajaków, grillowania. Umocniono i zagospodarowano 300 m nabrzeża oraz 7000 m2 terenu wyposażając go w deptak spacerowy. – wylicza Władysław Diakun. – Działania te doprowadziły do przywrócenia historycznego charakteru tego obszaru, wykorzystania terenów nadwodnych i skierowania miasta w stronę rzeki.

Na tereny nadwodne prowadzą ścieżki rowerowe, a ich przedłużeniem byłaby trasa na wyspie. Istotnym elementem projektu jest wzmocnienie mostu, podwyższenie jego konstrukcji pozwalające na przejście pod nim małych jednostek pływających (do 2,0 – 2,5m wysokości).

W ramach projektu wyspa Polickie Łąki stanie się wyjątkowym miejscem dla mieszkańców Polic, turystów, wędkarzy, miłośników przyrody i sportów, w tym także wodnych. Dofinansowanie, jakie uzyska projekt na wyspie Polickie Łąki to 5 950 000 zł.

10 km infrastruktury rowerowej na obszarze miasta Police

Nowe ścieżki rowerowe wraz z parkingami zyska też miasto Police dzięki projektowi, który zakłada rozwój nowoczesnej mobilności miejskiej. Cel jest jasny: gminie zależy na wprowadzeniu bezpiecznej komunikacji rowerowej w obszarze miasta Police z jednoczesnym ograniczeniem ruchu w transporcie zmotoryzowanym. Chodzi też o zapewnienie bezpośrednich połączeń z dotychczas zrealizowanymi odcinkami ścieżek oraz poprawę bezpieczeństwa.

Nowe ścieżki rowerowe pojawią się także w samym mieście Police

– Mieszkańcy chcą przemieszczać się rowerami do pracy i szkoły. Każda ścieżka w gminie cieszy Policzan – dostajemy dużo takich sygnałów. Zarówno rodzimi, jak i napływowi mieszkańcy, którzy decydują się na przeprowadzkę do Polic chętnie korzystają ze ścieżek rowerowych. Bierzemy pod uwagę potrzeby mieszkańców. – mówi Władysław Diakun.

Nowe ścieżki rowerowe przekładają się na mobilność zawodową i prywatną mieszkańców, szybkość przemieszczania się, łatwą dostępność do miejsc o charakterze oświatowym, kulturalnym, usługowym i rozrywkowym, do atrakcji turystycznych. Jednocześnie to obniżenie kosztów związanych z użyciem transportu prywatnego, co skutkuje także ograniczeniem zanieczyszczeń powietrza i zmniejszeniem zatorów. Projekt uwzględnia budowę dróg rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, łączenie miejscowości, poprawę bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Dofinansowanie z ZIT do projektu to 8 450 000 zł.

Przebudowa Miejskiego Ośrodka Kultury – etap II.

Miejski Ośrodek Kultury w Policach poddany został w roku 2023 gruntownej przebudowie wewnętrznej. Całkowicie zmienił się układ funkcjonalno – przestrzenny, przebudowano salę widowiskową, która została powiększona i wyposażona. Obiekt otrzymał profesjonalny sprzęt audiowizualny, nagłośnienie, klimatyzację, wentylację, technikę elektro-akustyczną, technologię sceniczną, oświetlenie, multimedia zgodnie z wymaganiami technicznymi dla tego typu obiektów. Wymieniona została instalacja elektryczna, przebudowano i wyposażono foyer. Dodatkowo zainstalowano fotowoltaikę. Całkowity koszt 1 etapu wyniesie 23 mln zł z czego ponad 15 mln to środki rządowego Programu Polski Ład.

Miejski Ośrodek Kultury dostanie spory zastrzyk finansowy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych               

W II etapie, który stanowić ma przedmiot projektu realizowanego w ramach ZIT SOM planowana jest przebudowa pomieszczeń dla artystów, części sal kulturalnych i edukacyjnych, prób, laboratoriów kultury i dźwięku (łącznie 357 m2) wraz z wyposażeniem. Wykonana zostanie stolarka drzwiowa, przebudowane sanitariaty (łącznie 74 m2). Ośrodek Kultury stanie się obiektem z nową ofertą kulturalną, na miarę potrzeb mieszkańców, wyjątkowym i nowoczesnym, w której przestrzeń dla rozwoju kreatywności i twórczości znajdą zarówno dzieci, młodzi ludzie jak i seniorzy. Nowym kierunkiem planowanych działań jest połączenie kultury z ekologią i kreatywnym wykorzystaniem środowiska dla kultury.

Obiekt wymaga nowej elewacji, która dorówna ciekawym obiektom regionu. Budynek jest ocieplony i wyposażony w instalacje OZE. Zlokalizowany jest w nowej przestrzeni miasta, pomiędzy przystankami SKM i połączony trasą rowerową do terenów nadwodnych miasta zlokalizowanych nad Łarpią.

Przedsięwzięcie wpisuje się w trend tworzenia na Pomorzu Zachodnim oferty kulturalnej w nowoczesnych, wyposażonych, ciekawych obiektach, gdzie już sama przestrzeń nobilituje i tworzy atmosferę dla rozwoju sztuki, w tym z wykorzystaniem technologii dźwięku, obrazu i światła. Dofinansowanie ZIT do projektu to 4 250 000 zł.

Nowy niskoemisyjny tabor autobusowy

W ramach projektu zakupionych zostanie 12 sztuk autobusów hybrydowych (6 autobusów przegubowych o długości do 18,75m i 6 autobusów solowych o długości ok. 12m).    Inwestycja jest kolejnym etapem rozwoju transportu publicznego, zbiorowej komunikacji w Policach oraz obszarze metropolitalnym.

Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do ograniczenia negatywnego wpływu transportu miejskiego na środowisko naturalne tj.: zmniejszenia hałasu, redukcji zanieczyszczeń emitowanych do powietrza, podniesienia jakości, komfortu i bezpieczeństwa oraz atrakcyjności transportu miejskiego w stosunku do transportu indywidualnego. Przedsięwzięcie powinno wpłynąć na wzrost liczby pasażerów w komunikacji publicznej szczególnie w powiązaniu z planowanym uruchomieniem Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Wszystkie autobusy będą przystosowane do bezpiecznego i komfortowego korzystania przez osoby niepełnosprawne, zostaną wyposażone w udogodnienia dla osób niedowidzących.

12 nowych autobusów trafi do Gminy Police 

Rozwój taboru pojazdów niskoemisyjnych pozwoli sukcesywnie wycofywać pojazdy spalinowe z ruchu w transporcie publicznym na terenie Polic i Szczecina. Dofinansowanie w ramach projektu to 19 550 000 zł

Utworzenie Centrum Usług Społecznych w Policach

Gmina Police utworzy nową instytucję, której celem będzie świadczenie usług społecznych w szerokim zakresie przez rozwój zadań dotychczas prowadzonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej.  W kompetencjach Centrum będzie m.in. przygotowanie diagnozy, strategii i programu rozwiązywania problemów społecznych, a także doradztwo specjalistyczne: prawnicze, psychologiczne, czy też terapia uzależnień.

Jednostka będzie równocześnie prowadzić programy rozwojowe dla osób opiekujących się osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu poprzez m.in. wsparcie w bieżącej opiece, w zakresie informacji i doradztwa, w zakresie wsparcia programów zdrowotnych (m.in. rehabilitacja), usług psychologicznych. Planuje oferować pomoc wytchnieniową, organizować i wspierać grupy nieformalne/samopomocowe, sąsiedzkie/prowadzić lokalne banki usług opiekuńczych i rozwojowych, teleopiekę, czy wolontariat opiekuńczy.

Centrum będzie także organizowało i prowadziło działania wspierające osoby z niepełnosprawnościami. Zostanie również wprowadzona usługa transportu indywidualnego typu door-to-door dla osób z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności.

W kompetencjach Centrum będzie prowadzenie Schroniska dla osób bezdomnych w Policach i działań na rzecz wspierania w wychodzeniu z bezdomności osób wykluczonych społecznie.

Zakres usług społecznych świadczonych przez Centrum zostanie uruchomiony w ramach realizacji przygotowanej wcześniej strategii działań i dopasowany do potrzeb mieszkańców Polic.

Dofinansowanie do utworzenia Centrum Usług Społecznych to 7 600 000 zł.

Czytaj dalej

Gmina Police

Inwestycje w przyszłość najmłodszych – Police otrzymały unijne dofinansowanie

Gmina Police zyska nową jakość edukacji przedszkolnej dzięki znaczącej dotacji ze środków Europejskiego Funduszu dla Pomorza Zachodniego. Projekt pn. „Przedszkola w Tanowie i Trzebieży aktywizują i integrują mieszkańców”, którego wartość wynosi 999 749,53 zł, zakłada kompleksową modernizację placówek edukacyjnych.

Opublikowane

w dniu

Szczegóły projektu obejmują gruntowny remont czterech sal lekcyjnych, dwóch łazienek przeznaczonych dla dzieci oraz jednej dla personelu, a także odświeżenie tarasu w Przedszkolu Publicznym w Trzebieży. Ogromna wartość dodana realizacji projektu to stworzenie nowoczesnego placu zabaw oraz zaaranżowanie przestrzeni ogrodowej, co będzie korzystnie wpływało na czas wypoczynku i integracji podopiecznych przedszkola.

Nacisk na rozwoju edukacyjnym położony zostanie także poprzez dostosowanie sal do potrzeb terapii i integracji sensorycznej. Dzieci skorzystają z nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz sprzętu, który umożliwi angażujące poznawanie świata na różnorodnych poziomach percepcyjnych.

Natomiast w Przedszkolu Publicznym w Tanowie nastąpi adaptacja infrastruktury do bardziej specjalistycznych potrzeb, w tym dla dzieci z orzeczeniami o potrzebie wspomagania rozwoju. Inwestycja w nowe gabinety integracji sensorycznej oraz sale doświadczania świata, jak również wyciszenie sal i poprawa bezpieczeństwa, pozwoli na jeszcze lepszą opiekę pedagogiczną.

W realizacji tego projektu kluczowym aspektem jest przede wszystkim zwiększenie dostępu do innowacyjnej infrastruktury, która będzie sprzyjać wszechstronnemu rozwojowi najmłodszych mieszkańców powiatu polickiego. To inwestycja, która przyniesie korzyści społeczności na wiele lat.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie