Gmina Police

Koleją do portu w Policach

Podpisana we wtorek, 27 stycznia br. umowa między PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. a Multiconsult Polska na prace projektowe na budowę nowych torów, zapewniających bezpośredni dojazd do portu Police, to kolejny etap przygotowań, które po realizacji robót zwiększą konkurencyjność transportu morskiego i kolejowego.

Opublikowane

w dniu

Wartość umowy na projekt dokumentacji to ok. 4,2 mln zł.

Podpisanie umowy „Opracowanie dokumentacji projektowej na roboty budowlane w zakresie rozbudowy infrastruktury kolejowej linii kolejowej nr 406 poprzez połączenie jej z Portem Morskim Police dla projektu Budowa połączenia kolejowego do portu morskiego Police w ramach projektu pod nazwą Prace przygotowawcze dla wybranych projektów”, to kolejny krok do realizacji istotnego dla gospodarki i regionu przedsięwzięcia. W grudniu między PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. a Zarządem Morskiego Portu Police Sp. z o.o. (należącym do Grupy Azoty) podpisano porozumienie, które pozwoliło na dzisiejsze podpisanie umowy na dokumentację odgałęzienia, prowadzącego ze stacji kolejowej Police do portu Police.

Po uzyskaniu projektu będzie możliwe dalsze działanie. Wybudowany zostanie nowy tor i sieć trakcyjna. Zamontowane będą urządzenia sterowania ruchem kolejowym. W ramach inwestycji powstanie także nowy wiadukt kolejowy nad ulicą Jasienicką. Obiekt zapewni sprawny i bezpieczny przejazd pociągów, bez ograniczeń ruchu na drodze wojewódzkiej nr 114 (Nowe Warpno – Tanowo).

Zgodnie z zawartym w styczniu 2019 r. porozumieniem, najpierw przygotowana ma być dokumentacja oraz uzyskanie wszystkich wymaganych decyzji administracyjnych wraz z pozwoleniem na budowę.

Zarząd Morskiego Portu Police Sp. z o.o. realizuje obecnie prace przedprojektowe w ramach Koncepcji programowo – lokalizacyjnej budowy stacji kolejowej „Police Port” wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w ramach budowy linii kolejowej nr 437 do Portu Morskiego Police wraz z opracowaniem wytycznych do SIWZ na przeprowadzenie postępowania na wyłonienie wykonawcy kompleksowej dokumentacji projektowo – kosztorysowej w zakresie, za który odpowiada ZMPP Sp. z o.o.

Zakładany efekt projektu to zwiększenie możliwości przeładunkowych portu i poprawa jego dostępności. Obecnie pociągi towarowe, jadące linią Szczecin – Trzebież Szczeciński do portu w Policach muszą przejeżdżać przez oddaloną od portu stację, należącą do zakładów chemicznych. Po wybudowaniu nowego odcinka toru, dostawa ładunków będzie krótsza i sprawniejsza.

Możliwy będzie przejazd większej liczby składów. Inwestycja zwiększy konkurencyjność kolei w przewozach towarów, co przyniesie korzyści gospodarcze dla regionu.

Przedsięwzięcie stwarza także dodatkowe możliwości rozwoju Grupy Azoty. Co roku Spółka wykorzystuje transport kolejowy do przewozu kilku milionów ton produktów i surowców.

Wstępna wartość inwestycji szacowana jest na 122 mln zł. Koszty pokryją wspólnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Zarząd Morskiego Portu Police Sp. z o.o. Każda ze stron finansuje budowę swojej części infrastruktury kolejowej. Dokładny termin rozpoczęcia prac jest uzależniony od pozyskania źródeł finansowania.

Reklama

Gmina Police

Zbiórka choinek po świętach w Policach – harmonogram i zasady

Mieszkańcy Polic będą mogli pozbyć się swoich żywych choinek zgodnie z harmonogramem odbioru bioodpadów obowiązującym od 2 stycznia do 31 marca br. Drzewka należy wystawić przy pojemnikach na bioodpady, gdzie zostaną one odebrane i przekazane do kompostowni w Leśnie Górnym. Proces rozdrabniania zieleni i jej kompostowanie razem z innymi odpadami organicznymi pozwoli na uzyskanie wartościowego kompostu do dalszego wykorzystania.

Opublikowane

w dniu

Dla choinek sztucznych określono inny sposób utylizacji. One zostaną odebrane jako odpad wielkogabarytowy według osobnego harmonogramu. Zasady odbioru są zgodne z przyjętym regulaminem.

Ponadto mieszkańcy mają możliwość dostarczenia swoich świątecznych drzewek do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), przykładowo do lokalizacji PSZOK w Policach przy ulicy Tanowskiej 8, gdzie zostaną one przyjęte bez dodatkowych opłat.

Przed oddaniem choinki do recyklingu ważne jest, aby odpowiednio ją przygotować. Drzewko powinno być czyste, to znaczy pozbawione dekoracji świątecznych, ziemi, doniczki lub stojaka oraz folii, które to elementy należy wrzucić do odpowiednich pojemników przeznaczonych na odpady komunalne.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Alarmowy stan wód w powiecie polickim – skutki cofki na Bałtyku

Mieszkańcy Polic, Jasienicy oraz Trzebieży doświadczyli skutków zjawiska znanego jako cofka na Bałtyku. Zjawisko to, charakterystyczne dla regionów nadmorskich, spowodowało, iż wodowskaz w Trzebieży, w punkcie kulminacyjnym, wskazał poziom wody na poziomie sześćset dziesięciu centymetrów (610 cm), przekraczając stan alarmowy na Zalewie Szczecińskim o pięćdziesiąt centymetrów (50 cm).

Opublikowane

w dniu

Działania prewencyjne zostały natychmiast podjęte przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebieży. Zespoły ratownicze przeprowadziły szczegółowe obserwacje linii brzegowej oraz kluczowych obszarów, gdzie istniało największe ryzyko zalania.

Na skutek silnego wiatru i działania wód doszło do częściowego uszkodzenia infrastruktury rekreacyjnej. Dotknięte obszary to przede wszystkim te leżące nad rzeką Łarpia oraz bezpośrednio na Zalewie Szczecińskim.

Pomimo trudnej sytuacji, na szczęście nie doszło do większych zniszczeń, gdyż wiatr ustał, a woda zaczęła stopniowo opadać. W najbliższym tygodniu przewidywane jest dokładne oszacowanie strat, które spowodował ten gwałtowny żywioł. Lokalne władze wraz z służbami ratowniczymi już teraz rozpoczynają prace nad odbudową i zapobieganiem podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Czytaj dalej

Gmina Police

Nowy pojazd dla OSP Tanowo – unijne dofinansowanie wspiera lokalne służby

W piątek, 3 stycznia odbyła się uroczystość wręczenia kluczy do nowego samochodu rozpoznawczo-ratowniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Tanowie. Pojazd ten został zakupiony dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej, jako część projektu mającego na celu wzmocnienie lokalnych służb ratowniczych.

Opublikowane

w dniu

Rzeczywiście sprzęt, którym dysponują coraz częściej Ochotnicze Straże Pożarne jest na europejskim, a nawet światowym poziomie – powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Nowy samochód będzie istotnym uzupełnieniem floty pojazdów OSP Tanowo, dołączając do ciężkiego wozu ratowniczo-gaśniczego. Umowa na kwotę 195 542,50 złotych została podpisana w ubiegłym roku w październiku, a całkowity koszt zakupu wynosi 230 tysięcy złotych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej stanowiło 85% wartości pojazdu.

Szanujemy ludzi, którzy po prostu tak na co dzień są gotowi dla dobra publicznego coś robić, coś z siebie dać. OSP jest esencją tego pomagania i poświęcania się z potrzeby serca – mówił Krystian Kowalewski, burmistrz Polic.

Ceremonia była również okazją do przekazania pojazdu Mercedes G-klasa, który do tej pory służył w OSP Tanowo, na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Tatyniu, co pozwoli również na wzmocnienie zdolności operacyjnych tej jednostki.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie