Gmina Police

Gmina Police. Budżet przetrwania czy stagnacji?

Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej w Policach, radni podjęli uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Police na rok 2020.

Opublikowane

w dniu

Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych GRYF XXI i Koalicji Obywatelskiej, przeciw było 8 radnych Prawa i Sprawiedliwości i Projektu Police. „Opinia na jego temat wydaje się oczywista, budżet jest bardzo słaby i nie napawa nadzieją na przyszłe lata.” czytamy w stanowisku Klubu Radnych Projekt Police. „Sąsiednie gminy inwestują Dobra – 37% wydatków, Kołbaskowo – 29%, Goleniów – 29%, Gryfino – 21%. W Policach stosunek wydatków majątkowych do ogółu przychodów to ok 9%! Tak 3-4 raza mniej niż sąsiedzi. Już dziś gmina Police jest na 668 miejscu w rankingu najbogatszych gmin w Polsce.”

Budżet Gminy Police na 2020 rok to 238 183 662,50 zł dochodu i wydatki na poziomie 236 148 662,50 złotych. Budżet gminy Police na 2020 r. ma mieć dwumilionową nadwyżkę przychodów nad wydatkami. Tak zdecydowała rada miejska. Nadwyżkę władze gminy chcą przeznaczyć na uregulowanie części zobowiązań: wykup obligacji i spłatę kredytu.

W budżecie na 2020 rok mamy 40 pozycji inwestycyjnych, z których najistotniejsze to infrastruktura Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej – będziemy budowali rondo, parkingi, drogi. Ścieżki rowerowe. Powiększamy przystań nad Łarpią, ciąg spacerowy, grille, place zabaw, wiaty piknikowe – mówił Jakub Pisański. Zabezpieczyliśmy środki na stworzenie koncepcji zagospodarowania sąsiedniego budynku dla potrzeb urzędu. Przed nami także 2 istotne zadania. Plac Roweckiego ma kosztować 5 mln zł. I na to gmina musi wygospodarować 4 mln zł, bo milion ma zabezpieczyć spółdzielnia. I odbudowa promenady Trzebieży – od ubezpieczyciela dostaliśmy 1,7 mln zł, a 4 mln potrzeba. Musimy więc wyłożyć ponad 2,3 mln zł. Nie dysponujemy takimi środkami. Będziemy z tymi tematami się mierzyć. Na dziś na tyle nas stać. Nie wiemy, czym nas jeszcze rządzący zaskoczą. Wskazana jest szczególna ostrożność. Prosimy o akceptację.


Praktyka pokazuje, że problemy ignorowane przez lata nie znikają – mówił podczas sesji radny Krystian Kowalewski z Projektu Police. Z czasem przeradzają się w głęboki kryzys. I my w naszej gminie dziś jesteśmy świadkami tego kryzysu. Powiem więcej, jeżeli Gmina w najbliższym czasie nie podejmie trudnych strukturalnych decyzji, nie znajdzie pieniędzy na inwestycje w naszą przyszłość i nie ograniczy kosztów funkcjonowania, to będzie tylko gorzej. Tego kryzysu nie da się przeczekać, on sam nie minie. Sąsiednie gminy rozwijają się, a my tracimy czas i zostajemy w tyle. Straconego dystansu szybko nie nadrobimy. Z przedstawionego budżetu nie wynika, żaden kierunek rozwoju. Nie widać wizji przyszłości.
– Podwyżki dla nauczycieli nie znalazły odzwierciedlenia w subwencji – dodał wiceburmistrz Maciej Greinert. – Planujemy kontynuować wygłuszanie w szkołach. Rozbudowę bazy oświatowej w Tanowie. Ubywa nam środków z opłat środowiskowych. W 2020 r. będą konieczne zmiany w regulaminie utrzymania czystości i porządku, dostosowujące do nowych przepisów. Te nakładają kolejne obowiązki na gminę, co po raz kolejny prowadzi do wzrostu cen za odbiór odpadów. Postaramy się, żeby były jak najmniej dotkliwe dla mieszkańców. To będzie trudny rok. Proszę o przyjęcie tego budżetu.

„W 2020 roku Gmina Police na oświatę wyda około 64 miliony zł gdzie subwencja oświatowa wyniesie niecałe 24 miliony zł. Wydatki na oświatę w stosunku do 2019 roku zwiększają się o ponad 4 mln zł, a subwencja zmniejszy się o ponad 700 tys. zł. W 2020 roku zabraknie w subwencji prawie 4 mln zł na pokrycie wypłat wynagrodzeń nauczycieli. Wzrost płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 do kwoty 2600 zł spowoduje wzrost wydatków w samej tylko oświacie o około 1,2 mln zł. Dochody Gminy Police z podatku PIT w stosunku do zeszłego roku zmniejszą się o ponad 0,5 mln zł. Gmina coraz więcej dokłada do realizacji zadań, za które odpowiada administracja rządowa. Szacujemy, że w roku 2018 dołożyliśmy do tych zadań ponad 700 tys. zł, a w roku 2019 już ponad 800 tys. zł.” – czytamy na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Policach.

Liczyliśmy tutaj na bardziej ożywioną dyskusję i wnikanie w szczegóły dotyczące budżetu – mówił w imieniu klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość Sławomir Dmochowski. W naszej ocenie przedłożony projekt budżetu, jest budżetem absolutnego minimum inwestycyjnego. Jest to budżet niestety stagnacji i pewnego zastoju Gminy Police. Po raz kolejny widzimy w nim bardzo niski poziom inwestycji gminnych. Brakuje w nim wizji dalszego rozwoju gminy.

Poparcia dla zaproponowanego budżetu udzieliły oba Kluby Radnych, współrządzące Gmina Police. Tak Gryf XXI jak i Koalicja Obywatelska uważają, że „budżet pokazuje stabilność i bezpieczeństwo w zarządzaniu finansami Gminy Police, i że trzeba kontynuować dobre działania jakie zostały tutaj wymienione. To będzie kontynuacja stabilizacji.”


Na budżet składają się liczby, a w zestawieniu mówią nam jak będą wyglądały kolejne lata – mówi radny Kowalewski. Główną liczbą na którą patrzymy jest wysokość inwestycji. W tym roku wysokość wydatków majątkowych zaplanowana jest na poziomie ok. 22 mln. zł. Jest to wartość z roku na rok coraz niższa. W stosunku do dochodów bieżących na realizację zadań własnych stanowi ona ok. 13%. Wiemy, że sąsiednie gminy osiągają wyniki znacznie wyższe. Porównanie z innymi pozwala wnioskować, że nasze problemy nie wynikają jedynie w chwilowych perturbacji w podatkach dochodowych, a są raczej wynikiem niewłaściwej wieloletniej polityki gminy. W badanym okresie ostatnich czterech lat widzimy wyraźnie, że średnioroczna dynamika wzrostu wydatków bieżących wynosi ponad 6% i jest ok. 2 razy wyższa od dynamiki wzrostu dochodów bieżących gminy. Powoduje to, że z roku na rok różnica między dochodami bieżącymi, a wydatkami bieżącymi kurczy się niebezpiecznie i w tym roku zmniejsza się do około 7 mln złotych.

Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych GRYF XXI i Koalicji Obywatelskiej, przeciw było 8 radnych Prawa i Sprawiedliwości i Projektu Police.

Reklama

Gmina Police

MOK: bal karnawałowy dla dzieci

Bal karnawałowy dla dzieci, odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury 4 lutego, w godz. 12.00-13.30. Jest to już druga edycja balu karnawałowego, na który tym razem zapraszamy dzieci już od trzeciego roku życia.

Opublikowane

w dniu

Czytaj dalej

Gmina Police

Denkmal Pomorze. Prace na byłym cmentarzu w Tanowie

W ubiegłą niedzielę Denkmal Pomorze, pomimo deszczowej pogody przeprowadził prace poszukiwawcze na terenie parku, dawnego cmentarza w Tanowie. Teren dość duży, liczący ok. 1 ha, z główną aleją, którą przecina ukośnie przebiegająca ścieżka. Wyznaczają one czterokwaterowy układ cmentarza.

Opublikowane

w dniu

Odnaleziono następujące pomniki/fragmenty narobne: Christine Groth zd. Schmidt (3.12.1833-27.5.1900), Wilhelmine Gremk[…?] zd. Berndt (21.12.1845-4.12.1917), August Schmidt (1.8.1835-7.5.1914), Christine Ketter zd. Frech (19.5.1886-11.4.1936), Auguste Isberner zd. Wilke (10.1.1859-), Albert Isberner (1.11.1850-17.12.1932), Wilhelm Rubert (6.2.1893-9.4.1924), Auguste Eggert zd. Krämer (7.3.1856-7.6.1900), Emil Dittmar (27.3.1856-13.8.1932).
Za tydzień 15 stycznia prace będą kontynuowane.

Czytaj dalej

Gmina Police

Magię karnawału w Wenecji już niedługo będzie można poczuć w Policach

Tradycją stało się już, że mieszkańcy Polic mogą powitać nowy rok, biorąc udział w widowiskowym koncercie organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury. Nie inaczej będzie w nadchodzącym roku, choć ze względu na remont siedziby MOK-u gala noworoczna zostanie zaaranżowana w zupełnie nowej przestrzeni, w sali balowej Hotelu Dobosz. Koncert „Karnawał wenecki” odbędzie się 22 stycznia o godzinie 17.00, ale w bilety warto zaopatrzyć się już teraz.

Opublikowane

w dniu

Na gości będzie czekała moc wrażeń artystycznych, którą zapewnią znakomici artyści, doskonale znani polickiej publiczności z koncertów organizowanych w ubiegłych latach. Na scenie pojawi się kwartet smyczkowy AQuartet, tworzony przez absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach, którzy w swoich wykonaniach sięgają przede wszystkim do muzyki rozrywkowej – począwszy od utworów okresu międzywojnia, poprzez muzykę filmową, musicalową aż po czasy współczesne – wykonują jednak również utwory klasyczne, należące do nurtu muzyki poważnej, gwarantując swoim słuchaczom niezapomniane emocje. Kwartetowi towarzyszyć będzie uznana śpiewaczka operowa Ewelina Sobczyk, absolwentka katowickiej Akademii Muzycznej, zawodowo związana z Teatrem Muzycznym „ArteCreatura” oraz Polskim Teatrem Muzycznym „Scena Retro” działającym w Warszawie. Wydarzenie poprowadzi ceniony konferansjer Witold Pelka, który od wielu lat prowadzi koncerty i cykliczne imprezy muzyczne w całym kraju. Jest również autorem tekstów i muzyki do autorskiego recitalu pt. „Pół żartem, pół dźwiękiem, czyli piosenki z wydźwiękiem”, wykonywanego wraz z kwartetem.

Karnawał wenecki goście rozpoczną powitalną lampką wina musującego, by w szampańskich nastrojach przenieść się do barwnej, roztańczonej i rozśpiewanej stolicy regionu Veneto. Podczas koncertu przeniosą się do magicznego miasta w poszukiwaniu muzycznych tajemnic tego niezwykłego zakątka iodbędą podróż w przeszłość, by odnaleźć cztery epoki zabawy bez końca. Twórcy i wykonawcy gwarantują dużo pięknej muzyki, czarowne śpiewy do utworów znanych i lubianych, a także gorącą atmosferę weneckiego karnawału w najlepszym wydaniu! Artyści poprowadzą publiczność najpiękniejszymi trasami weneckiego karnawału, wprowadzając ich w nieoczywisty świat pełen czaru i uroku. Nie zabraknie też odrobiny szaleństwa, ale to niech na razie pozostanie tajemnicą. Serdecznie zapraszamy!

Bilety w cenie 60 złotych (miejsca siedzące przy stołach 10-osobowych) można nabyć za pośrednictwem strony internetowej www.mokpolice.pl oraz w recepcji przy ul. Traugutta 4. Zachęcamy do skorzystania z pakietu zniżkowego – przy wykupieniu całego 10-osobowego stołu cena biletu wyniesie 50 złotych/os.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie