Gmina Kołbaskowo

Protest na granicy w Kołbaskowie

W piątek, 24 kwietnia dojdzie prawdopodobnie do protestu na granicy w Kołbaskowie. Protestować mają osoby mieszkające w Polsce a pracujące na terenie Niemiec.

Opublikowane

w dniu

W „Manifeście Mieszkańców Pogranicza” czytamy:

My, Mieszkańcy Pogranicza, nie zgadzamy się na przedmiotowe traktowanie nas i naszych bliskich. Żądamy niezwłocznego zniesienia obowiązku kwarantanny po przekroczeniu granicy dla osób mieszkających i pracujących w strefie przygranicznej. Polski rząd podjął decyzję o zamknięciu kraju i dał nam zaledwie dwie doby na przeorganizowanie całego życia. Dla wielu wiąże się to z dramatycznymi wyborami, których musieli dokonać i dokonują każdego dnia, wybierając między powinnością zawodową a zwyczajną – ludzką. Decyzja uderzyła w osoby dojeżdżające do pracy w Polsce lub kraju sąsiada. Tym samym wiele osób zostało bez środków do życia. Często ceną za możliwość zarobkowania i utrzymania rodziny jest trwająca już kilka tygodni rozłąka z dziećmi, rodzicami, partnerami. Jak długo jeszcze rodziny będą rozdzielone – bezzasadną naszym zdaniem – decyzją rządu? Dlaczego, poza życiem z widmem zakażenia wirusem, jesteśmy dodatkowo poszkodowani, nie mogąc dzielić tych trudnych chwil z bliskimi?

Jako świadomi i odpowiedzialni ludzie respektujemy obostrzenia związane z pandemią koronawirusa – zarówno w kraju, w którym pracujemy, jak i w miejscu zamieszkania. Zauważamy też, że nakazy, zakazy oraz poprawa sytuacji epidemicznej są w Polsce i krajach sąsiadów analogiczne. Ponadto w rejonach przygranicznych, nie odnotowuje się w chwili obecnej większej liczby zakażeń niż po polskiej stronie, co dodatkowo czyni decyzję o zamknięciu granic bezzasadną. Granica jest bowiem tylko umowną kreską na mapie. Jeśli można przemieszczać się między miastami w Polsce, nie widzimy przeszkody w przywróceniu swobodnego ruchu przygranicznego dla osób mieszkających w tym rejonie, z zachowaniem rzecz jasna wszystkich obowiązujących obostrzeń i przepisów.

Nie zawsze kluczowe w podjęciu decyzji o miejscu pracy czy zamieszkania były względy finansowe. Jesteśmy odważni, aktywni, często biegle dwujęzyczni i kompetentni. Polska ma w nas swoich ambasadorów, bo dajemy się poznać sąsiadom z najlepszej strony. I oni doceniają naszą pracowitość, zaradność, otwartość. Cenią nas jako pracowników, działaczy, przyjaciół, dlatego szanują konieczność rozszczelnienia granic dla takiej wyjątkowej grupy.

Pośród nas są też rodzice niepełnosprawnych oraz nieuleczalnie chorych dzieci, które za granicą otrzymały szansę na lepsze życie. Albo życie w ogóle. Są osoby działające w obszarach społecznych, kulturalnych i edukacyjnych na rzecz mieszkańców Polski. Część pośród nas związała się z kimś, kto mieszkał „po drugiej stronie”. To wszystko zagwarantowała nam Europa – bo oprócz tego, że jesteśmy Polakami i będziemy o tym przypominać – czujemy się też wolnymi Europejkami i Europejczykami. Część osób została odcięta od swoich lekarzy rodzinnych, a kobiety – od prowadzących ciąże. Mamy nadzieję, że granice zostaną otwarte na tyle szybko, żeby dzieci mogły swobodnie dołączyć do rówieśników w szkolnych ławkach. Część z nich przebywa z rodzicami w Polsce, by ci mogli swobodnie pracować. Są też uczniowie, którzy będą musieli kontynuować naukę po stronie polskiej – ich dobro też należy uwzględnić, podejmując tę decyzję.

Podsumowując, postulujemy o:
– niezwłoczne zniesienie obowiązku kwarantanny dla pracowników i mieszkańców terenów przygranicznych – z zachowaniem obowiązujących wymogów sanitarno – epidemicznych;
– umożliwienie przekazywania towarów przez granicę bez jej przekraczania (przede wszystkim leków);
– umożliwienie doglądania i doraźnego opiekowania się chorymi, starszymi członkami rodziny, którzy mieszkają po drugiej stronie granicy;
– możliwość korzystania z transgranicznej opieki medycznej;
– otwarcie dodatkowych przejść granicznych dla samochodów osobowych (między innymi przejść: Linken/Lubieszyn, Zittau/Porajów).

Gmina Kołbaskowo

Nowy plac zabaw i boisko w Kurowie – idealne miejsce dla rodzin

Mieszkańcy gminy Kołbaskowo zyskali nowe miejsce do aktywnego wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. W Kurowie został otwarty wielofunkcyjny plac zabaw wraz z boiskiem, które oferują wiele możliwości spędzania czasu zarówno dla najmłodszych, jak i osób w każdym wieku.

Opublikowane

w dniu

Centralnym punktem obiektu jest nowoczesny plac zabaw, wyposażony w różnorodne i bezpieczne urządzenia do zabawy. Duże elementy takie jak zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe oraz mały park linowy dają możliwość rozwijania sprawności fizycznej dzieci w zabawowy sposób. Dla miłośników lekkiego dreszczyku przygotowana została tyrolka, zaś tradycjonaliści mogą korzystać z klasycznych huśtawek.

Obok placu zabaw mieszczące się tam boisko przyciąga miłośników sportów zespołowych. Oprócz gier w koszykówkę czy piłkę nożną, boisko wydaje się być doskonałym miejscem do organizacji lokalnych rozgrywek sportowych i integracji społeczności.

Infrastrukturę rekreacyjną uzupełniają umieszczone w strategicznych punktach ławki i kosze na śmieci, zachęcając do utrzymania czystości. Realizacja projektu możliwa była dzięki podpisaniu umowy z firmą KS Usługi Ogólnobudowlane Koza Szymon w ostatnich dniach minionego roku. Projekt objęty był ramami Budżetu Obywatelskiego i kosztował ok. 700 tysięcy złotych. Ostateczne otwarcie stanowi doskonały przykład efektywnego wykorzystania środków publicznych na inwestycje budujące lokalną wspólnotę.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Otwarcie Ścieżki CPO i Festyn Rodzinny w Ladenthin – Integrujemy Regiony

W niedzielę, 18 maja br, o godzinie 11:30, nastąpi oficjalne otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej CPO (Casekow – Penkun – Oder). Ceremonia otwarcia zostanie uświetniona podpisaniem polsko-niemieckich porozumień partnerskich. Uroczystość odbędzie się na skrzyżowaniu ścieżek rowerowych w Karwowie, przy przytulnej altanie wypoczynkowej.

Opublikowane

w dniu

Wójt Gminy Kołbaskowo, Małgorzata Schwarz, serdecznie zaprasza miłośników jazdy na rowerze oraz entuzjastów pieszych wędrówek: „Jest to doskonała okazja, aby cieszyć się z uroków naszej pięknej gminy i okolic, jednocześnie promując zdrowy styl życia i integrację między sąsiadującymi społecznościami.”

Dołączyć do uroczystości będzie można w grupie z dwóch punktów startowych: z miejscowości Ladenthin (odjazd o godz. 10:45 przy kościele) oraz z Będargowa (odjazd o godz. 11:00 przy cmentarzu).

Otwarcie ścieżki połączone jest z 4. edycją Festynu CPO w Ladenthin, który rozpocznie się o 13:00. Organizatorzy przygotowali bogaty program atrakcji. Uczestnicy festynu będą mogli wziąć udział w zawodach sportowych z nagrodami, posłuchać koncertów, zobaczyć prelekcje i cieszyć oko pokazem ognia około godziny 22:00. Imprezę zakończy dyskoteka dla rowerzystów trwająca od 20:00 do 2:00 nocą. Na uczestników czekają również gadżety promocyjne i mapy ścieżki CPO.

Zdjęcia: UG Kołbaskowo

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Monika Mazur i Piotr Szwedes w komedii „Odjechana farsa” – nadchodzące wydarzenie w Przecławiu!

Już w najbliższą środę, 15 maja, o godzinie 19:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu stanie się areną teatralnych wydarzeń. Monika Mazur i Piotr Szwedes wcielą się w bohaterów komedii „Odjechana farsa”, stając przed wyzwaniem odtworzenia aż dziesięciu różnych postaci.

Opublikowane

w dniu

Wśród postaci, które pojawią się na scenie, będziemy świadkami perypetii takich osobowości, jak sławny pisarz autor poradników małżeńskich i jego zniesmaczona życiem żona, senator w przebraniu z ambitną kochanką, siostra zakonna marząca o karierze w show-biznesie, natrastliwy boy hotelowy oraz przebiegła dziennikarka telewizyjna. Wszystko to rozgrywać się będzie w niewielkim pokoju hotelowym, będącym świadkiem absurdalnych i pełnych zwrotów akcji sytuacji.

Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 80 złotych, zaś posiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca będą mogli nabyć je z rabatem w cenie 70 złotych poprzez portal biletomat.pl. Organizatorzy przypominają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia. Przedstawienie, które trwać będzie 100 minut z 15-minutową przerwą, to efekt współpracy autorskiego duetu Philipa LaZebnika i Kingsleya Daya, a za tłumaczenie odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Reżyserią zajął się Tomasz Dutkiewicz, natomiast scenografię przygotował Wojciech Stefaniak.

Oczekuje się, że ten niezwykły wieczór będzie pełen humoru i rozrywki, a praca aktorów stanowić będzie istotne świadectwo ich wszechstronności scenicznego talentu.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie