Gmina Police

Projekt uchwały odrzucony, ale będzie następny…

Opublikowane

w dniu

[lead]Głosami radnych Gryf XXI odrzucono projekt uchwały w sprawie utworzenia szkoły ośmioklasowej w Pilchowie. Jak zapowiada przewodniczący Rady Miejskiej w Policach uchwała będzie przegłosowana na kolejnej sesji, tyle że złoży ją … Klub Radnych Gryf XXI. Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt uchwały dotyczący deklaracji w sprawie zachowania ośmiu klas w Szkole Podstawowej w Pilchowie. Deklaracja miała dotyczyć pełnego poparcia działań w kierunku usamodzielnienia szkoły filialnej. Projekt został odrzucony. Za odrzuceniem głosowało 12 radnych przeciw 8.[/lead]

Przed Urzędem Miejskim w Policach ponownie pojawili się mieszkańcy Pilchowa domagający się utworzenie w tej miejscowości ośmioklasowej szkoły podstawowej w miejscu szkoły filialnej.

– Panie burmistrzu, żądamy konkretnych działań, a nie obietnic. Cała historia ciągnie się ponad 20 lat. Non stop jesteśmy traktowani po macoszemu. Są różne rozwiązania, a prawdopodobnie rozchodzi się o pieniądze – mówią pikietujący. – Kuratorium oświaty nie widzi przeciwwskazań, żeby szkoła była 8-klasowa. Szkoła otrzyma dodatkowy bonus jako szkoła wiejska poniżej 130 uczniów.

[subtitle]Po zakończeniu protestu mieszkańcy Pilchowa przenieśli się na salę obrad radnych. Akurat w tym czasie procedowano nad projektem uchwały zaproponowany przez radnych PiS.[/subtitle]

Gmina Police od długiego czasu prowadzi wielostronne konsultacje, które mają na celu wypracowanie ostatecznego stanowiska w celu rozwiązania problemu. Podczas spotkań rozważane są różnorodne aspekty, łącznie z problemami lokalowymi i możliwością dostosowania budynku istniejącej szkoły filialnej na pełnoprawną szkołę ośmioklasową, jak i spełnienie wszelkich działań proceduralnych. Brane są pod uwagę również możliwości finansowe Gminy Police w tym zakresie, uwzględniające zwiększającą się lukę finansową w systemie finansowania oświaty i związaną z tym koniecznością zwiększenia finansowania oświaty z budżetu gminy.

– Komisja w całości jest za szkołą w Pilchowie i deklaruje poparcie – mówiła Ewa Ignaczak – Ale żeby odpowiedzialnie zagłosować, musimy wiedzieć, jaka jest odpowiedź Szczecina w sprawie działki pod ewentualną budowę sali gimnastycznej. A także poznać szacunkowe koszty rozbudowy, czy istnieją szanse na fundusze zewnętrzne. Chcemy wiedzieć jaki jest koszt utrzymania szkoły w Pilchowie, jaki byłby, jeśli stałaby się samodzielna. Na ile subwencja pokryłaby ten zwiększony koszt. Dopóki nie znamy odpowiedzi, nasza deklaracja byłaby gołosłowna. Chcemy być odpowiedzialni. Nie znamy jeszcze budżetu oświaty na przyszły rok. Wiemy tylko, że subwencja będzie niższa od tegorocznej.

Radni Gryfa XXI i Koalicji Obywatelskiej podkreślili, że nie chcą deklarować poparcia nie znając przyszłorocznej sytuacji finansowej. Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Ufniarz ocenił projekt uchwały jako działanie polityczne i oznajmił, że na przyszłą sesję sam przygotuje podobny projekt uchwały

– Uchwała nie rodzi żadnych skutków finansowych – podkreślał Sławomir Dmochowski – Ona umocni burmistrza w działaniach, żeby szkoła funkcjonowała tak, jak życzą sobie rodzice. Przy odrobinie dobrej woli te pieniądze znajdziemy w budżecie gminy. Jeśli jest to bardzo ważny problem dla mieszkańców Pilchowa, to powinniśmy zadeklarować, że mają nasze wsparcie.

Koalicja Obywatelska zaproponowała by zdjąć uchwałę z porządku obrad w tym momencie i wrócić do rozmowy gdy będzie można z tematem zmierzyć się merytorycznie. Radny Andrzej Rogowski wtórował KO, wysuwając argument niedostatecznej wiedzy dotyczącej wysokości subwencji oświatowej w przyszłym roku. Zaproponował wycofanie uchwały i zmierzenie się z tematem podczas sesji listopadowej.

Radny z Projekt Police poparł projekt PiS choćby po to by stało się to przyczynkiem do dalszych działań. Radny Sławomir Dmochowski (PiS) przekonywał, że uchwała ma charakter czysto deklaracyjny i nie rości skutków finansowych.

– Ja dzisiaj nie zagłosuję za tą uchwałą – zapowiedział Grzegorz Ufniarz (Gryf XXI). – Umówiliśmy się z mieszkańcami i rodzicami na spotkanie w przyszłym tygodniu. Gwarantuję, że sami wprowadzimy taki projekt na następną sesję. Do tego czasu zgromadzimy wszystkie potrzebne informacje.

Dyskusja, momentami bardzo gorąca skupiała się na tym kiedy i kto może złożyć stosowny projekt uchwały dotyczący szkoły w Pilchowie. Wszyscy radni byli za dyskusją na ten temat, tylko, że radni PiS i PP chcieli podjęcia uchwały i dalszych prac, natomiast radni Gryf XXI i KO apelowali nie przyjmowaniu projektu uchwały ale kontynuowaniu rozmów w sprawie szkoły. Ponad godzinna dyskusja nic nie wniosła a najwłaściwszym komentarzem, niestety nie skomentowanym ani przez Przewodniczącego Rady ani przez Burmistrza Polic, jest wypowiedz radnego Adama Sobczyka z PiP.

– Chciałem zwrócić na pewien dualizm ocierający się o hipokryzję – mówił Adam Sobczyk – Godzinę temu głosowaliśmy uchwałę dotyczącą ZoiSOK. Tam kwestia podnoszona przez nas (radnych PiS i PP – dopis. Grzegorz Świstak), że wyliczenia finansowe powinny być a ich nie ma, zostały odrzucone argumentem takim, że trzeba burmistrzowi pozwolić działać i do tego jest potrzebna uchwała. Teraz, jeżeli w naszą stronę padają identyczne argumenty, też pozwólmy działać Burmistrzowi. Tak więc jest to uchwała o charakterze deklaratywnym.

Reklama

Gmina Police

Emocje i sportowa rywalizacja na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Polic

W dniach 7-8 lutego, miłośnicy lekkoatletyki będą mieli wyjątkową okazję śledzić zmagania zawodników podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Polic. Wydarzenie skupi lokalnych sportowców w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji (OSiR) w Policach, przy ul. Siedleckiej 2b.

Opublikowane

w dniu

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polic to wydarzenie z bogatą tradycją, cieszące się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczestników, jak i kibiców. Burmistrz Polic, Władysław Diakun, który od lat patronuje mistrzostwom, wyraził swoje zadowolenie z poziomu i rosnącej popularności zawodów.

Mistrzostwa rozpoczną się o godzinie 10:00 i potrwają do 13:15, co pozwoli publiczności na doświadczenie emocji sportowych przez cały poranek i początek popołudnia. Zawody odbędą się w nowoczesnej hali sportowej, która zapewni doskonałe warunki dla zawodników. Nad bezpieczeństwem uczestników i sprawnym przebiegiem zawodów czuwać będą wykwalifikowani sędziowie i obsługa techniczna.

Kibice mogą oczekiwać elektryzujących biegów, skoków i rzutów. To doskonała okazja, by zobaczyć w akcji przyszłe gwiazdy lekkiej atletyki, a także wsparcie dla rodzimego sportu. Zapraszamy więc wszystkich entuzjastów sportowych wyzwań na to szczególne wydarzenie

Czytaj dalej

Gmina Police

Uroczyste wręczenie nagród w Policach – docenieni trenerzy i sportowcy

W Urzędzie Miejskim w Policach odbyło się wyjątkowe wydarzenie, podczas którego Burmistrz Władysław Diakun w towarzystwie znaczących przedstawicieli władz lokalnych wręczył nagrody za wybitne osiągnięcia sportowe w roku 2023. Wśród wyróżnionych znalazło się trzynaście osób reprezentujących dziedziny lekkoatletyki i sportów walki, które przez miniony rok wielokrotnie zdobywały laury na krajowych i międzynarodowych arenach.

Opublikowane

w dniu

Nagrody, symbolizujące nie tylko sukcesy ale i ciężką pracę, treningi, a także sportową determinację, zostały wręczone w atmosferze prężności oraz społecznej dumy. Pośród wyróżnionych byli zarówno obiecujący juniorzy jak i doświadczeni trenerzy, których zaangażowanie i profesjonalizm w znaczeniu szczególnym przyczyniło się do sportowych sukcesów polickiej społeczności.

Ceremonia była także platformą do podkreślenia znaczenia inwestycji w sport młodzieżowy oraz potrzeby ciągłego wsparcia dla sportowców, którzy są dumnymi reprezentantami regionu na wielu prestiżowych zawodach. Uroczystość została uwieńczona wspólnym zdjęciem i poczęstunkiem, co stanowiło doskonałą okazję do nieformalnych rozmów i wymiany doświadczeń między zawodnikami a działaczami sportowymi.

Czytaj dalej

Gmina Police

Zmiana wiceburmistrza w Policach: Damian Walczak obejmie stanowisko

W wyniku porozumienia koalicyjnego w Radzie Miejskiej w Policach doszło do zmiany na stanowisku zastępcy burmistrza. Z dniem 1 lutego 2023 roku Damian Walczak, radny z ramienia Platformy Obywatelskiej, przejmie funkcję zastępcy burmistrza, zajmowaną dotąd przez Macieja Greinerta. Przekazanie obowiązków jest rezultatem współpracy pomiędzy PO RP Powiat Policki a Wspólnotą Samorządową „Gryf XXI”.

Opublikowane

w dniu

Dotychczasowy wiceburmistrz, Maciej Greinert, pełnił tę funkcję od marca 2015 roku i był odpowiedzialny za nadzór nad kilkoma wydziałami w Urzędzie Miejskim. Greinert wyraził zrozumienie dla decyzji i twierdzi, że był świadom prowadzonych negocjacji. Chociaż na krótko zamierza odpocząć, nie wyklucza podjęcia nowych wyzwań zawodowych.

W Policach jest tylko dwóch wiceburmistrzów, więc ktoś musiał ustąpić. Przy czym chciałem powiedzieć, że to było już wcześniej ze mną uzgodnione. To nie jest tak, że jestem zaskoczony całą sytuacją. Zarząd Wspólnoty Samorządowej „Gryf XXI” działał przy otwartej kurtynie. Wiedziałem o negocjacjach, całą sytuację zaaprobowałem – mówi Maciej Greinert, były zastępca burmistrza Polic.

Nowo mianowany zastępca burmistrza, Damian Walczak, dotychczas aktywny radny i pracownik urzędu marszałkowskiego, wyraził wdzięczność burmistrzowi za zaufanie i zapowiedział „nowe otwarcie i powiew świeżości”. Zobowiązał się również do rezygnacji z mandatu radnego na rzecz pełnienia nowej funkcji. Oczekuje się, że jego miejsce w radzie zajmie Sandra Korczyc.

Chciałem serdecznie podziękować panu burmistrzowi za powierzone zaufanie. Zobowiązuję się do tego, że to będzie nowe otwarcie, powiew świeżości. Pewnie czasami mam inne spostrzeżenie na różne sprawy, ale z wielką przyjemnością niejednokrotnie się przysłuchuję i korzystam z wiedzy i doświadczenia pana burmistrza. W takiej formule właśnie chcemy pracować, żeby jak najlepiej przysłużyć się dla mieszkańców Polic – zapewnia Damian Walczak.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie