Gmina Police

Projekt uchwały odrzucony, ale będzie następny…

Opublikowane

w dniu

[lead]Głosami radnych Gryf XXI odrzucono projekt uchwały w sprawie utworzenia szkoły ośmioklasowej w Pilchowie. Jak zapowiada przewodniczący Rady Miejskiej w Policach uchwała będzie przegłosowana na kolejnej sesji, tyle że złoży ją … Klub Radnych Gryf XXI. Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt uchwały dotyczący deklaracji w sprawie zachowania ośmiu klas w Szkole Podstawowej w Pilchowie. Deklaracja miała dotyczyć pełnego poparcia działań w kierunku usamodzielnienia szkoły filialnej. Projekt został odrzucony. Za odrzuceniem głosowało 12 radnych przeciw 8.[/lead]

Przed Urzędem Miejskim w Policach ponownie pojawili się mieszkańcy Pilchowa domagający się utworzenie w tej miejscowości ośmioklasowej szkoły podstawowej w miejscu szkoły filialnej.

– Panie burmistrzu, żądamy konkretnych działań, a nie obietnic. Cała historia ciągnie się ponad 20 lat. Non stop jesteśmy traktowani po macoszemu. Są różne rozwiązania, a prawdopodobnie rozchodzi się o pieniądze – mówią pikietujący. – Kuratorium oświaty nie widzi przeciwwskazań, żeby szkoła była 8-klasowa. Szkoła otrzyma dodatkowy bonus jako szkoła wiejska poniżej 130 uczniów.

[subtitle]Po zakończeniu protestu mieszkańcy Pilchowa przenieśli się na salę obrad radnych. Akurat w tym czasie procedowano nad projektem uchwały zaproponowany przez radnych PiS.[/subtitle]

Gmina Police od długiego czasu prowadzi wielostronne konsultacje, które mają na celu wypracowanie ostatecznego stanowiska w celu rozwiązania problemu. Podczas spotkań rozważane są różnorodne aspekty, łącznie z problemami lokalowymi i możliwością dostosowania budynku istniejącej szkoły filialnej na pełnoprawną szkołę ośmioklasową, jak i spełnienie wszelkich działań proceduralnych. Brane są pod uwagę również możliwości finansowe Gminy Police w tym zakresie, uwzględniające zwiększającą się lukę finansową w systemie finansowania oświaty i związaną z tym koniecznością zwiększenia finansowania oświaty z budżetu gminy.

– Komisja w całości jest za szkołą w Pilchowie i deklaruje poparcie – mówiła Ewa Ignaczak – Ale żeby odpowiedzialnie zagłosować, musimy wiedzieć, jaka jest odpowiedź Szczecina w sprawie działki pod ewentualną budowę sali gimnastycznej. A także poznać szacunkowe koszty rozbudowy, czy istnieją szanse na fundusze zewnętrzne. Chcemy wiedzieć jaki jest koszt utrzymania szkoły w Pilchowie, jaki byłby, jeśli stałaby się samodzielna. Na ile subwencja pokryłaby ten zwiększony koszt. Dopóki nie znamy odpowiedzi, nasza deklaracja byłaby gołosłowna. Chcemy być odpowiedzialni. Nie znamy jeszcze budżetu oświaty na przyszły rok. Wiemy tylko, że subwencja będzie niższa od tegorocznej.

Radni Gryfa XXI i Koalicji Obywatelskiej podkreślili, że nie chcą deklarować poparcia nie znając przyszłorocznej sytuacji finansowej. Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Ufniarz ocenił projekt uchwały jako działanie polityczne i oznajmił, że na przyszłą sesję sam przygotuje podobny projekt uchwały

– Uchwała nie rodzi żadnych skutków finansowych – podkreślał Sławomir Dmochowski – Ona umocni burmistrza w działaniach, żeby szkoła funkcjonowała tak, jak życzą sobie rodzice. Przy odrobinie dobrej woli te pieniądze znajdziemy w budżecie gminy. Jeśli jest to bardzo ważny problem dla mieszkańców Pilchowa, to powinniśmy zadeklarować, że mają nasze wsparcie.

Koalicja Obywatelska zaproponowała by zdjąć uchwałę z porządku obrad w tym momencie i wrócić do rozmowy gdy będzie można z tematem zmierzyć się merytorycznie. Radny Andrzej Rogowski wtórował KO, wysuwając argument niedostatecznej wiedzy dotyczącej wysokości subwencji oświatowej w przyszłym roku. Zaproponował wycofanie uchwały i zmierzenie się z tematem podczas sesji listopadowej.

Radny z Projekt Police poparł projekt PiS choćby po to by stało się to przyczynkiem do dalszych działań. Radny Sławomir Dmochowski (PiS) przekonywał, że uchwała ma charakter czysto deklaracyjny i nie rości skutków finansowych.

– Ja dzisiaj nie zagłosuję za tą uchwałą – zapowiedział Grzegorz Ufniarz (Gryf XXI). – Umówiliśmy się z mieszkańcami i rodzicami na spotkanie w przyszłym tygodniu. Gwarantuję, że sami wprowadzimy taki projekt na następną sesję. Do tego czasu zgromadzimy wszystkie potrzebne informacje.

Dyskusja, momentami bardzo gorąca skupiała się na tym kiedy i kto może złożyć stosowny projekt uchwały dotyczący szkoły w Pilchowie. Wszyscy radni byli za dyskusją na ten temat, tylko, że radni PiS i PP chcieli podjęcia uchwały i dalszych prac, natomiast radni Gryf XXI i KO apelowali nie przyjmowaniu projektu uchwały ale kontynuowaniu rozmów w sprawie szkoły. Ponad godzinna dyskusja nic nie wniosła a najwłaściwszym komentarzem, niestety nie skomentowanym ani przez Przewodniczącego Rady ani przez Burmistrza Polic, jest wypowiedz radnego Adama Sobczyka z PiP.

– Chciałem zwrócić na pewien dualizm ocierający się o hipokryzję – mówił Adam Sobczyk – Godzinę temu głosowaliśmy uchwałę dotyczącą ZoiSOK. Tam kwestia podnoszona przez nas (radnych PiS i PP – dopis. Grzegorz Świstak), że wyliczenia finansowe powinny być a ich nie ma, zostały odrzucone argumentem takim, że trzeba burmistrzowi pozwolić działać i do tego jest potrzebna uchwała. Teraz, jeżeli w naszą stronę padają identyczne argumenty, też pozwólmy działać Burmistrzowi. Tak więc jest to uchwała o charakterze deklaratywnym.

Reklama

Gmina Police

Mobilne Centrum Informacji Gospodarczej w Policach – wsparcie dla przedsiębiorców i mieszkańców

Pierwszego lipca br., w godzinach od jedenastej do trzynastej trzydzieści, mieszkańcy powiatu polickiego będą mieli okazję skorzystania z bezpłatnych konsultacji biznesowych. Mobilne Centrum Informacji Gospodarczej, będące inicjatywą Urzędu Marszałkowskiego, zagości przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Policach, w bezpośrednim sąsiedztwie lokalnego targowiska.

Opublikowane

w dniu

Zakres tematyczny dostępnych podczas wydarzenia konsultacji jest szeroki – eksperci udzielą wsparcia osobom zainteresowanym otwarciem własnej działalności gospodarczej, jak również tym, którzy chcą rozwijać już istniejące przedsiębiorstwa. Ponadto przewidziano możliwość uzyskania informacji o kursach i szkoleniach, które mogą przyczynić się do podniesienia kwalifikacji zawodowych uczestników.

Odpowiednie wykorzystanie dostępnych środków z funduszy europejskich jest kluczowe dla rozwoju lokalnej gospodarki. Dlatego też, konsultanci szczegółowo wyjaśnią zasady pozyskiwania dofinansowań, poinformują o bieżących projektach oraz terminach składania wniosków. Podkreślenie zostanie także pouczający charakter wydarzenia – szczegóły dotyczące planowanych inicjatyw regionalnych umożliwią uczestnikom świadome zaangażowanie w życie społeczności lokalnej.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych – zarówno dla przedstawicieli sektora prywatnego, jak i dla członków organizacji pozarządowych. Zapraszamy do skorzystania z okazji do zdobycia wartościowych i praktycznych informacji, które mogą przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości w regionie.

Organizatorem akcji jest Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Kontakt: infolinia; 800 34 55 34 lub 91 452 8906, 91 452 8907, 91 452 8911. Adres mailowy: pife.szczecin@wzp.pl.

Czytaj dalej

Gmina Police

Uroczyste zakończenie roku akademickiego w Polickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

W Hotelu Dobosz w Policach miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – zakończenie roku akademickiego 2023/2024 Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość uświetniona została emocjonującym występem Chóru Kameralnego pod kierunkiem znakomitej dyrygent Marta Pietrzak, które rozpoczęło od wykonania pełnego patosu hymnu „Gaude Mater Polonia”.

Opublikowane

w dniu

W imieniu Stowarzyszenia, splendor tego akademickiego święta otworzyła Prezes, szanowna Halina Olejarnik. W przemówieniu witającym zebrałych gości oraz członków uniwersytetu, wyraziła ona głębokie podziękowania dla byłego burmistrza Władysława Diakuna oraz byłej członkini Zarządu Powiatu, Beacie Chmielewskiej za ogromne zaangażowanie i wkład w rozwój edukacji. Nie zapomniała także pogratulować osiągnięć nowo wybranym samorządowcom – Staroście Shivanowi Fate i Burmistrzowi Krystianowi Kowalewskiemu.

W ciągu ostatniego roku studenci Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z pasją zgłębiali tajniki różnorodnych dziedzin, czego efekty zostały zaprezentowane w wzruszającej prezentacji pod tytułem „Przeżyjmy to jeszcze raz…”. Program artystyczny był równie bogaty, obejmując między innymi elektryzujący taniec orientalny, zmysłową bachatę, a także pokaz skupienia i harmonii, jakim jest tai-chi i prezentację sekcji „Spacerowicze”.

Wyrazy uznania dla wytężonej pracy i osiągnięcia ambitnych celów naukowych złożyły autorytety takie jak Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski, Starosta Shivan Fate, oraz Przewodniczący Rady Powiatu Janusz Szwyd, wspierani przez liczne gratulacje złożone przez Burmistrza Krystiana Kowalewskiego.

Teraz przed uczestnikami uniwersytetu nadchodzi zasłużona przerwa wakacyjna. Po niej już w październiku rozpocznie się kolejny rok akademicki, który będzie już XVII edycją tego cenionego projektu edukacyjnego.

Czytaj dalej

Gmina Police

Joga na trawie – cykl spotkań dla mieszkańców Polic

W minioną niedzielę, 16 czerwca, rozpoczęła się serią spotkań projektu „Joga na trawie”, dedykowanego mieszkańcom gminy Police. Polana za Szkołą Podstawową nr 8 zamieniła się w przestrzeń, gdzie amatorzy jogi mogą oddawać się swojej pasji na świeżym powietrzu. Organizowane wydarzenie zgromadziło liczne grono entuzjastów tej formy aktywności, wśród których przeważały kobiety.

Opublikowane

w dniu

Zajęcia poprowadziła Adrianna Lewandowska, certyfikowana instruktorka jogi i mieszkanka Polic. Pani Adrianna jest znawczynią różnorodnych stylów jogi, w tym Vinyasa, Yin, Ashtanga, Yoga Flow i Pilates, a równocześnie właścicielką lokalnego studia jogi. „Joga na trawie” to jej autorska inicjatywa promująca zdrowy styl życia, którą z entuzjazmem wspiera władze miasta.

Spotkanie w ostatnią niedzielę było pierwszym z dziesięciu zaplanowanych. Organizatorzy zapewniają, że każde z przygotowanych spotkań będzie dostępne bez żadnych opłat. Szczegółowe informacje dotyczące kolejnych sesji jogi można odnaleźć zarówno na profilu wydarzenia na Facebooku, na witrynie internetowej Studia jogi w Policach, jak i na stronie Urzędu Miejskiego.

Zajęcia są otwarte dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku czy stopnia zaawansowania. „Joga przynosi liczne korzyści dla zdrowia ciała i umysłu, eliminuje stres i pomaga utrzymać nawyk regularnej aktywności” – komentuje Adrianna Lewandowska. Następna okazja do wspólnego ćwiczenia pojawi się już 23 czerwca. Organizacja cyklu „Joga na trawie” to krok w stronę budowania świadomości na temat znaczenia aktywności fizycznej i jej wpływu na zdrowie mieszkańców.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie