Gmina Police

Projekt uchwały odrzucony, ale będzie następny…

Opublikowane

w dniu

[lead]Głosami radnych Gryf XXI odrzucono projekt uchwały w sprawie utworzenia szkoły ośmioklasowej w Pilchowie. Jak zapowiada przewodniczący Rady Miejskiej w Policach uchwała będzie przegłosowana na kolejnej sesji, tyle że złoży ją … Klub Radnych Gryf XXI. Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt uchwały dotyczący deklaracji w sprawie zachowania ośmiu klas w Szkole Podstawowej w Pilchowie. Deklaracja miała dotyczyć pełnego poparcia działań w kierunku usamodzielnienia szkoły filialnej. Projekt został odrzucony. Za odrzuceniem głosowało 12 radnych przeciw 8.[/lead]

Przed Urzędem Miejskim w Policach ponownie pojawili się mieszkańcy Pilchowa domagający się utworzenie w tej miejscowości ośmioklasowej szkoły podstawowej w miejscu szkoły filialnej.

– Panie burmistrzu, żądamy konkretnych działań, a nie obietnic. Cała historia ciągnie się ponad 20 lat. Non stop jesteśmy traktowani po macoszemu. Są różne rozwiązania, a prawdopodobnie rozchodzi się o pieniądze – mówią pikietujący. – Kuratorium oświaty nie widzi przeciwwskazań, żeby szkoła była 8-klasowa. Szkoła otrzyma dodatkowy bonus jako szkoła wiejska poniżej 130 uczniów.

[subtitle]Po zakończeniu protestu mieszkańcy Pilchowa przenieśli się na salę obrad radnych. Akurat w tym czasie procedowano nad projektem uchwały zaproponowany przez radnych PiS.[/subtitle]

Gmina Police od długiego czasu prowadzi wielostronne konsultacje, które mają na celu wypracowanie ostatecznego stanowiska w celu rozwiązania problemu. Podczas spotkań rozważane są różnorodne aspekty, łącznie z problemami lokalowymi i możliwością dostosowania budynku istniejącej szkoły filialnej na pełnoprawną szkołę ośmioklasową, jak i spełnienie wszelkich działań proceduralnych. Brane są pod uwagę również możliwości finansowe Gminy Police w tym zakresie, uwzględniające zwiększającą się lukę finansową w systemie finansowania oświaty i związaną z tym koniecznością zwiększenia finansowania oświaty z budżetu gminy.

– Komisja w całości jest za szkołą w Pilchowie i deklaruje poparcie – mówiła Ewa Ignaczak – Ale żeby odpowiedzialnie zagłosować, musimy wiedzieć, jaka jest odpowiedź Szczecina w sprawie działki pod ewentualną budowę sali gimnastycznej. A także poznać szacunkowe koszty rozbudowy, czy istnieją szanse na fundusze zewnętrzne. Chcemy wiedzieć jaki jest koszt utrzymania szkoły w Pilchowie, jaki byłby, jeśli stałaby się samodzielna. Na ile subwencja pokryłaby ten zwiększony koszt. Dopóki nie znamy odpowiedzi, nasza deklaracja byłaby gołosłowna. Chcemy być odpowiedzialni. Nie znamy jeszcze budżetu oświaty na przyszły rok. Wiemy tylko, że subwencja będzie niższa od tegorocznej.

Radni Gryfa XXI i Koalicji Obywatelskiej podkreślili, że nie chcą deklarować poparcia nie znając przyszłorocznej sytuacji finansowej. Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Ufniarz ocenił projekt uchwały jako działanie polityczne i oznajmił, że na przyszłą sesję sam przygotuje podobny projekt uchwały

– Uchwała nie rodzi żadnych skutków finansowych – podkreślał Sławomir Dmochowski – Ona umocni burmistrza w działaniach, żeby szkoła funkcjonowała tak, jak życzą sobie rodzice. Przy odrobinie dobrej woli te pieniądze znajdziemy w budżecie gminy. Jeśli jest to bardzo ważny problem dla mieszkańców Pilchowa, to powinniśmy zadeklarować, że mają nasze wsparcie.

Koalicja Obywatelska zaproponowała by zdjąć uchwałę z porządku obrad w tym momencie i wrócić do rozmowy gdy będzie można z tematem zmierzyć się merytorycznie. Radny Andrzej Rogowski wtórował KO, wysuwając argument niedostatecznej wiedzy dotyczącej wysokości subwencji oświatowej w przyszłym roku. Zaproponował wycofanie uchwały i zmierzenie się z tematem podczas sesji listopadowej.

Radny z Projekt Police poparł projekt PiS choćby po to by stało się to przyczynkiem do dalszych działań. Radny Sławomir Dmochowski (PiS) przekonywał, że uchwała ma charakter czysto deklaracyjny i nie rości skutków finansowych.

– Ja dzisiaj nie zagłosuję za tą uchwałą – zapowiedział Grzegorz Ufniarz (Gryf XXI). – Umówiliśmy się z mieszkańcami i rodzicami na spotkanie w przyszłym tygodniu. Gwarantuję, że sami wprowadzimy taki projekt na następną sesję. Do tego czasu zgromadzimy wszystkie potrzebne informacje.

Dyskusja, momentami bardzo gorąca skupiała się na tym kiedy i kto może złożyć stosowny projekt uchwały dotyczący szkoły w Pilchowie. Wszyscy radni byli za dyskusją na ten temat, tylko, że radni PiS i PP chcieli podjęcia uchwały i dalszych prac, natomiast radni Gryf XXI i KO apelowali nie przyjmowaniu projektu uchwały ale kontynuowaniu rozmów w sprawie szkoły. Ponad godzinna dyskusja nic nie wniosła a najwłaściwszym komentarzem, niestety nie skomentowanym ani przez Przewodniczącego Rady ani przez Burmistrza Polic, jest wypowiedz radnego Adama Sobczyka z PiP.

– Chciałem zwrócić na pewien dualizm ocierający się o hipokryzję – mówił Adam Sobczyk – Godzinę temu głosowaliśmy uchwałę dotyczącą ZoiSOK. Tam kwestia podnoszona przez nas (radnych PiS i PP – dopis. Grzegorz Świstak), że wyliczenia finansowe powinny być a ich nie ma, zostały odrzucone argumentem takim, że trzeba burmistrzowi pozwolić działać i do tego jest potrzebna uchwała. Teraz, jeżeli w naszą stronę padają identyczne argumenty, też pozwólmy działać Burmistrzowi. Tak więc jest to uchwała o charakterze deklaratywnym.

Reklama

Gmina Police

Od wtorku zmiany na liniach 109, 110, 111

W związku z pracami przy budowie węzła przesiadkowego SKM Police od wtorku 16 maja nastąpi wstrzymanie ruchu w ciągu ulic Batorego i Szkolnej w Policach. Spowoduje to zmianę trasy linii 109, 110 i 111.

Opublikowane

w dniu

1.       Pomiędzy przystankami „Police Rynek” a „Police Mazurska Kościół” autobusy ww. linii kursować będą ulicami Grunwaldzką i Kołłątaja, z pominięciem ulic Batorego i Szkolnej.

2.       Przystanki „Police Grunwaldzka” i „Police Szkolna” nie będą przez ww. linie obsługiwane.

3.       Uruchomiony zostanie dla ww. linii tymczasowy przystanek „Police Kołłątaja” (nr 53522) w kierunku pętli „Police Rynek”, zlokalizowany w ciągu ul. Kołłątaja przed skrzyżowaniem z ul. Szkolną (na wysokości przystanku w przeciwnym kierunku).

Czytaj dalej

Gmina Police

Kolorowy bal z MOK

Zapraszamy wszystkie dzieci od szóstego roku życia na wyjątkowy, kolorowy BAL !

Opublikowane

w dniu

Uwielbiamy świętować, a najbardziej razem z Wami, dlatego wykorzystujemy do tego każdą możliwą okazję!
Za oknem kolorów coraz więcej, co zainspirowało nas do tego wyjątkowego spotkania.

ZAPRASZAMY NA KOLOROWĄ ZABAWĘ!

Czytaj dalej

Gmina Police

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia sensoplastyki

Sensoplastyka to zajęcia plastyczne, podczas których wykorzystuje się produkty spożywcze wszelkiego rodzaju kolorów, faktur, konsystencji, a nawet smaków i zapachów. Poprzez swobodną i nieco brudną zabawę zajęcia z zakresu sensoplastyki wspierają kreatywność, samodzielność, decyzyjność oraz ogólny rozwój małych uczestników.

Opublikowane

w dniu

Na najbliższe zajęcia – prowadzone przez Justynę Gajdziel – MOK zaprasza już 16 maja oraz 6 czerwca o 10:00. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku od 7 miesięcy do 4 lat oraz ich opiekunów. Zabawa może być brudna, więc koniecznie trzeba przygotować ubranie na zmianę zarówno dla dzieci, jak i dla opiekunów.

Cena: 20 zł

Zapisy przez strefę zajęć www.mokpolice.pl

Więcej informacji na stronie internetowej www.mokpolice.pl

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie