Powiat Policki

Podsumowanie roku 2018 zachodniopomorskich drogach krajowych

Opublikowane

w dniu

Mijający rok 2018 był rekordowy pod względem inwestycji drogowych w województwie zachodniopomorskim, a 2019 rok zapowiada się jeszcze lepiej – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. – W 2018 roku w realizacji znajdowało się 232 km dróg, o wartości ponad 6,6 miliarda złotych, w przyszłym w przygotowaniu będzie 289 km o wartości 9,68 mld. zł.

Wydatki GDDKiA O/Szczecin były największe w historii i wyniosły ponad 1,5 miliarda złotych. Została podpisana umowa na realizację obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 i tunelu w Świnoujściu, ogłoszone zostały przetargi na budowę obwodnic Myśliborza i Węgorzyna. – Ubiegły rok był bogaty w pozytywne decyzje rządowe dotyczące naszych inwestycji, zwiększono fundusze na budowę obwodnicy Warzymic, przyznano na przygotowanie Zachodniej Obwodnicy Szczecina, czy realizację obwodnicy Gryfina – mówi Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA O/Szczecin. Obecnie wszystkie inwestycje, które będą tworzyć docelową sieć dróg województwa zachodniopomorskiego są w realizacji lub w przygotowaniu. – Już w przyszłym roku te zainwestowane miliardy zaczną dawać efekt w postaci nowych dróg – dodaje Łukasz Lendner. W roku 2019 planowane jest oddanie do ruchu ponad 160 km nowych dróg. Będą to przede wszystkim odcinki S6 od Goleniowa do Koszalina oraz obwodnica Wałcza na S10 i Szczecinka na S11.

[subtitle]Nowe drogi[/subtitle]

Obecnie trwa realizacja 16 dużych zadań inwestycyjnych. Na 11 inwestycjach trwają roboty budowlane. Jest to przede wszystkim droga ekspresowa S6 od Goleniowa do Koszalina, obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6, obwodnica Szczecinka w ciągu drogi S11, obwodnica Wałcza w ciągu drogi S10. W przyszłym roku drogi te zostaną oddane do ruchu. Będzie to łącznie ponad 160 km nowych dróg. Roboty trwają również autostrada A6 od Dąbia do Rzęśnicy, oraz od jesieni 2018 roku na węźle Szczecin Kijewo.

Na 5 zadaniach realizowanych w formule Projektuj i Buduj nie zaczął się jeszcze etap prac budowlanych. Na 3 z nich roboty rozpoczną się już wiosną przyszłego roku. Będzie to S3 od Brzozowa do Miękowa i od Miękowa do Rzęśnicy oraz druga jezdnia obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa na S10. Dla obwodnicy Przecławia i Warzymic, na realizację której umowy została podpisana w marcu ubiegłego roku roboty powinny zacząć się około połowy przyszłego roku.

We wrześniu 2018 roku podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę tunelu w Świnoujściu. GDDKiA jest inwestorem zastępczym tego zadania. Obecnie trwają prace projektowe, które powinny zakończyć się przed końcem 2019 roku. W mijającym roku zostały również ogłoszone przetargi na 2 nowe zadania na drogach krajowych. Obwodnicę Myśliborza na DK26 i Węgorzyna na DK20. Umowy powinny zostać podpisane w I kwartale przyszłego roku.

W przyszłym roku planowane jest ogłoszenie przetargów na dwa ważne odcinki dróg w regionie – S3 od Świnoujścia do Troszyna i S11 od Koszalina do Bobolic. Dla drogi S3 będą jeszcze prowadzone badania geologiczne, na które trwa przetarg. Dla S11 przygotowywane jest już ogłoszenie przetargu.

[subtitle]Przygotowanie inwestycji[/subtitle]

Dzięki pozyskanemu w ostatnich latach finansowaniu wszystkie przyszłe drogi ekspresowe są na etapie prac przygotowawczych. Trwa opracowywanie projektów S11 od Bobolic do Szczecinka, trwa zatwierdzanie dokumentacji środowiskowej dla całej S10 od Stargardu do Piły (dla tego odcinka w przyszłym roku powinniśmy uzyskać decyzję środowiskową). Mijający rok był również kluczowy dla przygotowania największej planowanej inwestycji drogowej w naszym regionie, czyli Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6. Najpierw został zatwierdzony Program Inwestycji dla etapu prac przygotowawczych, potem przyznano dodatkowe fundusze na opracowanie dokumentacji. W I kwartale przyszłego roku powinna zostać podpisana umowa na opracowanie elementów Koncepcji Programowej wraz z badaniami geologicznymi dla tej inwestycji.

W roku 2018 udało się dodatkowo uzyskać finansowanie na realizację obwodnicy Gryfina i odcinka Radziszewo – Gryfino na DK31. Zadania te muszą jeszcze przejść przez fazę przygotowania i obecnie w trakcie są przetargi na dokumentację.

[subtitle]Remonty i utrzymanie[/subtitle]

W roku 2018 łącznie wyremontowano 34 km dróg, były to przede wszystkim odcinki dróg nr 6 i 11. Została również kompleksowo przebudowana DK 20 w Śmiadowie, gdzie starą nawierzchnię brukowaną zastąpiła nowa nawierzchnia bitumiczna. Dzięki systematycznym remontom ponad 82 % nawierzchni jest w stanie dobrym, to najlepszy wynik w kraju.

W ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych zrealizowano 9 zadań poprawiających bezpieczeństwo na naszych drogach. Nowe chodniki zostały wykonane między innymi w Daleszewie na DK 20, Chwarszczanach na DK31, Ciągi pieszo-rowerowe wybudowano na DK26 i DK31. W kilku miejscach powstały też nowe zatoki autobusowe. Jest decyzja ZRID dla II jezdni obwodnicy Kobylanki w ciągu S10 Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję zezwalającą na realizację (ZRID) obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa w ciągu drogi S10. Decyzja ta umożliwia rozpoczęcie prac budowlanych przy budowie drugiej nitki obwodnicy.

Inwestycja jest realizowana w formule projektuj i buduj, umowę podpisano we wrześniu ubiegłego roku. Uzyskanie decyzji ZRID kończy fazę projektowania i rozpoczyna etap robót budowlanych. – Zasadnicze roboty budowlane ruszą wiosną, ale jeszcze przed 15 marca wykonawca będzie mógł przy sprzyjających warunkach prowadzić wstępne prace – mówi Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA O/Szczecin. Zakończenie realizacji inwestycji powinno nastąpić we wrześniu 2020 roku.

Obwodnica Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa powstała w latach 2005-2007 jako jednojezdniowa droga ekspresowa z rezerwą pod drugą jezdnię. Od końca 2014 roku w związku z wieloma wypadkami kierunki ruchu na obwodnicy rozdziela bariera linowa. Realizacja II jezdni będzie stanowiła docelowe rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa na tym odcinku i zapewni znacznie większą płynność ruchu i komfort przejazdu. W ramach inwestycji będzie również realizowana droga wspomagająca Niedźwiedź – Zdunowo, dla której decyzja ZRID została już uzyskana w połowie grudnia tego roku. Na przebiegającej przez tereny leśne drodze wspomagającej będzie do marca prowadzona wycinka drzew.

Podpisano umowę na budowę rond w Stargardzie

W czasie konferencji w ZUW podpisano też umowę na budowę dwóch rond na DK20 w Stargardzie. Kontrakt o wartości 12,853 mln złotych GDDKiA zawarła z firmą Maldrobud Sp. z o.o. W ramach inwestycji do końca przyszłego roku powstaną dwa ronda na skrzyżowaniach DK20 z DW 106, pierwsze w centrum miasta (ul. Bydgoska, obwodnica Staromiejska i Curie Skłodowskiej), a drugie na wyjeździe ze Stargardu w stronę Drawska Pomorskiego (ul. Gdańska, Szosa Maszewska, Gdyńska). – Nowe ronda zastąpią skrzyżowania, na których wcześniej tworzyły się korki, czy nie było odpowiedniej widoczności, przejazd przez Stargard będzie bardziej płynny i bezpieczniejszy. – mówi Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA O/Szczecin. Zadanie będzie współfinansowane przez Miasto Stargard w kwocie 2,5 mln złotych. W ramach zaplanowanych robót powstaną dwa ronda, oba będą miały kształt „okularowy”. Dla ronda Bydgoska – Obwodnica Staromiejska promień większego okręgu będzie wynosił 20 metrów, a dla ronda Gdyńska – Szosa Maszewska 22,5 metra. Oba ronda będą jednopasowe z jezdnią o szerokości 6 metrów. Ronda zostały tak zaprojektowane, aby umożliwić przejazd również dla samochodów ciężarowych. Oprócz samych rond powstaną też chodniki i ciągi pieszo – rowerowe, zatoki autobusowe na ulicy Gdańskiej. Zostaną przebudowane sieci kolidujące z zakresem inwestycji, powstanie również kanalizacja deszczowa.

Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiat Policki

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach poszukuje rodziny zastępczej dla czworga rodzeństwa

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach poszukuje rodziny zastępczej, która podjęłaby się sprawowania opieki nad czworgiem rodzeństwa – dziewczynką w wieku lat trzynastu oraz jej trojgiem braci w wieku jedenastu, siedmiu i dwóch lat.

Opublikowane

w dniu

Są to wspaniałe i chcące poznawać świat dzieci. Znalezienie nowego domu dla tak licznego rodzeństwa jest dla nas sporym wyzwaniem. Mimo wszystko wierzymy, że jest rodzina, która otoczy je opieką i da poczucie nieustannego bezpieczeństwa.

Osoby zainteresowane pozostaniem rodziną zastępczą dla dzieci prosimy o kontakt telefoniczny bądź mailowy z pracownikami Działu Wsparcia i Świadczeń Pieczy Zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach.

Tel: (91) 42 40 700 lub tel. całodobowy 603 083 020

E-mail: sekretariat@pcpr.police.pl

Więcej informacji mogą Państwo uzyskać dzwoniąc pod powyższy numer stacjonarny i prosząc o połączenie z Działem Wsparcia i Świadczeń Pieczy Zastępczej. Dane kontaktowe są również podane na naszej stronie internetowej https:/www.pcpr.police.pl/kontakt.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Powiat Policki otrzymał środki na realizację zadania „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”

We wtorek 14 marca w siedzibie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie podpisano umowę na realizację zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rozwoju i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023.

Opublikowane

w dniu

Stosowną umowę podpisali Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach Beata Karlińska (z upoważnienia Zarządu Powiatu w Policach).
Wojewoda Zachodniopomorski przekaże Powiatowi Polickiemu środki z funduszu na realizację programu w łącznej kwocie 115 097,00 zł.Celem programu jest ograniczanie skutków niepełnosprawności, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami oraz umożliwienie im pełnego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności np. poprzez udział w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych czy sportowych.Program skierowany będzie do osób posiadających znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności w tym do osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, zamieszkałymi na terenie Powiatu Polickiego. Asystenci będą pomagali osobom z niepełnosprawnościami w czynnościach dnia codziennego. Usługi asystenta wesprą osobę z niepełnosprawną przy:

  • wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne/rozrywkowe/społeczne/ sportowe itp.);
  • wyjściu, powrocie oraz/lub dojazdach na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne;
  • zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
  • załatwieniu spraw urzędowych;
  • nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
  • korzystaniu z dóbr kultury (tj. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.),
  • wykonywaniu czynności dnia codziennego.

Usługi świadczone będą przez 7 dni w tygodniu, w zależności od zgłoszonych potrzeb.Szczegółowych informacji udziela Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach (telefon 91 317 02 028, e-mail: sekretariat@pcpr.police.pl)

Tekst: Daniel Kiełczewski/Wydział Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Policach

Czytaj dalej

Powiat Policki

Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w Powiecie Polickim

Projekt pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w Powiecie Polickim” jest realizowany w trzech placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Policki: w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Policach. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych poprzez wsparcie kompleksowych działań inwestycyjnych polegających na głębokiej termomodernizacji i podjętych w celu doprowadzenia budynków szkolnych do standardu energetycznego „pasywnego” lub „prawie zeroemisyjnego”.

Opublikowane

w dniu

W poniedziałek 13 marca w Starostwie Powiatowym w Policach odbyła się konferencja prasowa dotycząca realizacji projektu pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w Powiecie Polickim.”

W konferencji wzięli udział Starosta Policki Andrzej Bednarek, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska, Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Policach Agnieszka Bąk oraz Dyrektorzy placówek oświatowych, w których realizowany jest projekt: Agata Jarymowicz Dyrektor Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach, Ryszard Budzisz Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Policach i Marcin Głuszyk Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży.

Planowane działania termomodernizacyjne w projekcie to między innymi:

  • modernizacja instalacji co, w tym wymiana grzejników,
  • docieplenie ścian zewnętrznych warstwą styropianu,
  • wymiana drzwi zewnętrznych,
  • docieplenie stropodachu,
  • wymiana stolarki okiennej,
  • modernizacja c.w.u. z niezbędnym wyposażeniem i osprzętem,
  • montaż wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej,
  • wymiana oświetlenia na energooszczędne z czujkami ruchu,
  • montaż paneli fotowoltaicznych

Projekt pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych w Powiecie Polickim” jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne oraz w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Aktualnie zakończyły się prace w budynku szkolnym Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach. W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży prace nadal trwają i powinny zakończyć się do 15 lipca br. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Policach wyłoniono wykonawcę i prace niedługo się rozpoczną.

Całkowita wartość projektu wynosi 19 224 480,13 zł.

Pierwotna wysokość dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego obszaru Gospodarczego w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu wynosiła 5 189 210,56 zł. Po otrzymaniu decyzji Ministra Klimatu i Środowiska Powiat Policki otrzymał dodatkowe dofinansowanie w kwocie 6.568.434,48 zł. Łączna kwota dofinansowania z tych środków wynosi 11 757 645,04 zł – mówiła podczas konferencji Beata Chmielewska Członek Zarządu Powiatu w Policach.

Kolejne dofinansowanie w kwocie 2 223 947,43 zł pochodzi z Rządowego Funduszy Inwestycji Lokalnych. Kwota 2 350 242,14 zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego i jest przeznaczona na inwestycję w Trzebieży. Pozostała kwota 2 892 645,52 zł pochodzi z budżetu Powiatu Polickiego.

Tekst i Foto: Mateusz Frąckowiak

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie