Powiat Policki

Podsumowanie roku 2018 zachodniopomorskich drogach krajowych

Opublikowane

w dniu

Mijający rok 2018 był rekordowy pod względem inwestycji drogowych w województwie zachodniopomorskim, a 2019 rok zapowiada się jeszcze lepiej – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. – W 2018 roku w realizacji znajdowało się 232 km dróg, o wartości ponad 6,6 miliarda złotych, w przyszłym w przygotowaniu będzie 289 km o wartości 9,68 mld. zł.

Wydatki GDDKiA O/Szczecin były największe w historii i wyniosły ponad 1,5 miliarda złotych. Została podpisana umowa na realizację obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 i tunelu w Świnoujściu, ogłoszone zostały przetargi na budowę obwodnic Myśliborza i Węgorzyna. – Ubiegły rok był bogaty w pozytywne decyzje rządowe dotyczące naszych inwestycji, zwiększono fundusze na budowę obwodnicy Warzymic, przyznano na przygotowanie Zachodniej Obwodnicy Szczecina, czy realizację obwodnicy Gryfina – mówi Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA O/Szczecin. Obecnie wszystkie inwestycje, które będą tworzyć docelową sieć dróg województwa zachodniopomorskiego są w realizacji lub w przygotowaniu. – Już w przyszłym roku te zainwestowane miliardy zaczną dawać efekt w postaci nowych dróg – dodaje Łukasz Lendner. W roku 2019 planowane jest oddanie do ruchu ponad 160 km nowych dróg. Będą to przede wszystkim odcinki S6 od Goleniowa do Koszalina oraz obwodnica Wałcza na S10 i Szczecinka na S11.

[subtitle]Nowe drogi[/subtitle]

Obecnie trwa realizacja 16 dużych zadań inwestycyjnych. Na 11 inwestycjach trwają roboty budowlane. Jest to przede wszystkim droga ekspresowa S6 od Goleniowa do Koszalina, obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6, obwodnica Szczecinka w ciągu drogi S11, obwodnica Wałcza w ciągu drogi S10. W przyszłym roku drogi te zostaną oddane do ruchu. Będzie to łącznie ponad 160 km nowych dróg. Roboty trwają również autostrada A6 od Dąbia do Rzęśnicy, oraz od jesieni 2018 roku na węźle Szczecin Kijewo.

Na 5 zadaniach realizowanych w formule Projektuj i Buduj nie zaczął się jeszcze etap prac budowlanych. Na 3 z nich roboty rozpoczną się już wiosną przyszłego roku. Będzie to S3 od Brzozowa do Miękowa i od Miękowa do Rzęśnicy oraz druga jezdnia obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa na S10. Dla obwodnicy Przecławia i Warzymic, na realizację której umowy została podpisana w marcu ubiegłego roku roboty powinny zacząć się około połowy przyszłego roku.

We wrześniu 2018 roku podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę tunelu w Świnoujściu. GDDKiA jest inwestorem zastępczym tego zadania. Obecnie trwają prace projektowe, które powinny zakończyć się przed końcem 2019 roku. W mijającym roku zostały również ogłoszone przetargi na 2 nowe zadania na drogach krajowych. Obwodnicę Myśliborza na DK26 i Węgorzyna na DK20. Umowy powinny zostać podpisane w I kwartale przyszłego roku.

W przyszłym roku planowane jest ogłoszenie przetargów na dwa ważne odcinki dróg w regionie – S3 od Świnoujścia do Troszyna i S11 od Koszalina do Bobolic. Dla drogi S3 będą jeszcze prowadzone badania geologiczne, na które trwa przetarg. Dla S11 przygotowywane jest już ogłoszenie przetargu.

[subtitle]Przygotowanie inwestycji[/subtitle]

Dzięki pozyskanemu w ostatnich latach finansowaniu wszystkie przyszłe drogi ekspresowe są na etapie prac przygotowawczych. Trwa opracowywanie projektów S11 od Bobolic do Szczecinka, trwa zatwierdzanie dokumentacji środowiskowej dla całej S10 od Stargardu do Piły (dla tego odcinka w przyszłym roku powinniśmy uzyskać decyzję środowiskową). Mijający rok był również kluczowy dla przygotowania największej planowanej inwestycji drogowej w naszym regionie, czyli Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6. Najpierw został zatwierdzony Program Inwestycji dla etapu prac przygotowawczych, potem przyznano dodatkowe fundusze na opracowanie dokumentacji. W I kwartale przyszłego roku powinna zostać podpisana umowa na opracowanie elementów Koncepcji Programowej wraz z badaniami geologicznymi dla tej inwestycji.

W roku 2018 udało się dodatkowo uzyskać finansowanie na realizację obwodnicy Gryfina i odcinka Radziszewo – Gryfino na DK31. Zadania te muszą jeszcze przejść przez fazę przygotowania i obecnie w trakcie są przetargi na dokumentację.

[subtitle]Remonty i utrzymanie[/subtitle]

W roku 2018 łącznie wyremontowano 34 km dróg, były to przede wszystkim odcinki dróg nr 6 i 11. Została również kompleksowo przebudowana DK 20 w Śmiadowie, gdzie starą nawierzchnię brukowaną zastąpiła nowa nawierzchnia bitumiczna. Dzięki systematycznym remontom ponad 82 % nawierzchni jest w stanie dobrym, to najlepszy wynik w kraju.

W ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych zrealizowano 9 zadań poprawiających bezpieczeństwo na naszych drogach. Nowe chodniki zostały wykonane między innymi w Daleszewie na DK 20, Chwarszczanach na DK31, Ciągi pieszo-rowerowe wybudowano na DK26 i DK31. W kilku miejscach powstały też nowe zatoki autobusowe. Jest decyzja ZRID dla II jezdni obwodnicy Kobylanki w ciągu S10 Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję zezwalającą na realizację (ZRID) obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa w ciągu drogi S10. Decyzja ta umożliwia rozpoczęcie prac budowlanych przy budowie drugiej nitki obwodnicy.

Inwestycja jest realizowana w formule projektuj i buduj, umowę podpisano we wrześniu ubiegłego roku. Uzyskanie decyzji ZRID kończy fazę projektowania i rozpoczyna etap robót budowlanych. – Zasadnicze roboty budowlane ruszą wiosną, ale jeszcze przed 15 marca wykonawca będzie mógł przy sprzyjających warunkach prowadzić wstępne prace – mówi Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA O/Szczecin. Zakończenie realizacji inwestycji powinno nastąpić we wrześniu 2020 roku.

Obwodnica Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa powstała w latach 2005-2007 jako jednojezdniowa droga ekspresowa z rezerwą pod drugą jezdnię. Od końca 2014 roku w związku z wieloma wypadkami kierunki ruchu na obwodnicy rozdziela bariera linowa. Realizacja II jezdni będzie stanowiła docelowe rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa na tym odcinku i zapewni znacznie większą płynność ruchu i komfort przejazdu. W ramach inwestycji będzie również realizowana droga wspomagająca Niedźwiedź – Zdunowo, dla której decyzja ZRID została już uzyskana w połowie grudnia tego roku. Na przebiegającej przez tereny leśne drodze wspomagającej będzie do marca prowadzona wycinka drzew.

Podpisano umowę na budowę rond w Stargardzie

W czasie konferencji w ZUW podpisano też umowę na budowę dwóch rond na DK20 w Stargardzie. Kontrakt o wartości 12,853 mln złotych GDDKiA zawarła z firmą Maldrobud Sp. z o.o. W ramach inwestycji do końca przyszłego roku powstaną dwa ronda na skrzyżowaniach DK20 z DW 106, pierwsze w centrum miasta (ul. Bydgoska, obwodnica Staromiejska i Curie Skłodowskiej), a drugie na wyjeździe ze Stargardu w stronę Drawska Pomorskiego (ul. Gdańska, Szosa Maszewska, Gdyńska). – Nowe ronda zastąpią skrzyżowania, na których wcześniej tworzyły się korki, czy nie było odpowiedniej widoczności, przejazd przez Stargard będzie bardziej płynny i bezpieczniejszy. – mówi Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA O/Szczecin. Zadanie będzie współfinansowane przez Miasto Stargard w kwocie 2,5 mln złotych. W ramach zaplanowanych robót powstaną dwa ronda, oba będą miały kształt „okularowy”. Dla ronda Bydgoska – Obwodnica Staromiejska promień większego okręgu będzie wynosił 20 metrów, a dla ronda Gdyńska – Szosa Maszewska 22,5 metra. Oba ronda będą jednopasowe z jezdnią o szerokości 6 metrów. Ronda zostały tak zaprojektowane, aby umożliwić przejazd również dla samochodów ciężarowych. Oprócz samych rond powstaną też chodniki i ciągi pieszo – rowerowe, zatoki autobusowe na ulicy Gdańskiej. Zostaną przebudowane sieci kolidujące z zakresem inwestycji, powstanie również kanalizacja deszczowa.

Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat Policki

Alarmujące upały: Policja ostrzega przed pozostawianiem dzieci i zwierząt w samochodach!

Opublikowane

w dniu

Zaparkowane pojazdy w szczytowym momencie letnich temperatur zamieniają się w śmiertelne pułapki. Wnikliwe obserwacje ujawniają, że nawet lekko uchylone okno nie jest w stanie obniżyć temperatury do bezpiecznego poziomu. Rodzice oraz właściciele zwierząt nierzadko sądzą, że na „krótką chwilę” nic złego się nie wydarzy. Policja podkreśla, że to błędne przekonanie może prowadzić do dramatu.

Niebagatelne znaczenie ma postawa świadków, którzy zauważą dziecko lub zwierzę zamknięte w nagrzanym pojeździe. Każda minuta jest na wagę życia, dlatego też konieczne jest natychmiastowe wezwanie pomocy. Policja przypomina o karze, która grozi za taki czyn i apeluje o odpowiedzialność oraz czujność społeczną.

Każdego roku, pomimo nieustannych apeli policji dochodzi do podobnych sytuacji. Wysokie temperatury, jak wynika z prognoz nie szybko nas opuszczą dlatego przypominamy:

  • W upalne dni pamiętajmy o naszych pociechach i planujmy nasze zajęcia tak, aby najbliższe nam osoby i zwierzęta były bezpieczne. Nawet krótkie zakupy planujmy rozważnie. Poprośmy aby ktoś zaufany zaopiekował się naszym dzieckiem, a kiedy nie ma takiej możliwości zabierzmy dziecko na zakupy ze sobą. Być może zajmie to trochę więcej czasu, mamy jednak wówczas pewność, że nasza pociecha jest bezpieczna.
  • Poruszając się po parkingach przy sklepach lub innych obiektach nie pozostawajmy obojętni i zwracajmy uwagę, czy w zaparkowanym pojeździe, obok którego przechodzimy nie znajduje się dziecko lub zwierzę. Nie bójmy się zareagować. Gdy dziecko jest spocone, mokre lub zaniepokojone natychmiast wezwijmy służby ratunkowe, Policję i Pogotowie Ratunkowe. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Opracowywanie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Polickiego na lata 2025-2030

Władze Powiatu Polickiego rozpoczęły proces tworzenia nowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, która będzie obowiązywała w latach 2025-2030. Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla przyszłości regionu, gdyż określa priorytety i kierunki działań w obszarze problemów społecznych.

Opublikowane

w dniu

Aktualnie trwają prace nad wstępnym etapem opracowywania strategii, w którym to mieszkańcy Powiatu Polickiego odgrywają główną rolę. Władze lokalne zachęcają obywateli do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie, której celem jest zebranie opinii na temat warunków życia w regionie oraz zidentyfikowanie najważniejszych wyzwań społecznych, przed którymi stoi powiat.

Ankieta jest dostępna online oraz w wersji papierowej w wybranych punktach na terenie powiatu. Każda opinia jest cenna i zostanie wykorzystana do lepszego zrozumienia sytuacji społecznej mieszkańców oraz do stworzenia skutecznych rozwiązań odpowiadających na ich potrzeby.

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych jest dokumentem niezwykle ważnym, ponieważ opiera się na rzeczywistych doświadczeniach i oczekiwaniach ludzi, którzy na co dzień tworzą i rozwijają Powiat Policki. Jest to przestrzeń dla mieszkańców, by mieć wpływ na przyszłe działania samorządu i współkształtować środowisko, w którym żyją.

Wszyscy mieszkańcy powiatu, którzy chcieliby wziąć udział w ankiecie i wyrazić swoje zdanie na temat lokalnych problemów społecznych, mogą to zrobić do końca bieżącego miesiąca.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie