Powiat Policki

Podsumowanie roku 2018 zachodniopomorskich drogach krajowych

Opublikowane

w dniu

Mijający rok 2018 był rekordowy pod względem inwestycji drogowych w województwie zachodniopomorskim, a 2019 rok zapowiada się jeszcze lepiej – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. – W 2018 roku w realizacji znajdowało się 232 km dróg, o wartości ponad 6,6 miliarda złotych, w przyszłym w przygotowaniu będzie 289 km o wartości 9,68 mld. zł.

Wydatki GDDKiA O/Szczecin były największe w historii i wyniosły ponad 1,5 miliarda złotych. Została podpisana umowa na realizację obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 i tunelu w Świnoujściu, ogłoszone zostały przetargi na budowę obwodnic Myśliborza i Węgorzyna. – Ubiegły rok był bogaty w pozytywne decyzje rządowe dotyczące naszych inwestycji, zwiększono fundusze na budowę obwodnicy Warzymic, przyznano na przygotowanie Zachodniej Obwodnicy Szczecina, czy realizację obwodnicy Gryfina – mówi Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA O/Szczecin. Obecnie wszystkie inwestycje, które będą tworzyć docelową sieć dróg województwa zachodniopomorskiego są w realizacji lub w przygotowaniu. – Już w przyszłym roku te zainwestowane miliardy zaczną dawać efekt w postaci nowych dróg – dodaje Łukasz Lendner. W roku 2019 planowane jest oddanie do ruchu ponad 160 km nowych dróg. Będą to przede wszystkim odcinki S6 od Goleniowa do Koszalina oraz obwodnica Wałcza na S10 i Szczecinka na S11.

[subtitle]Nowe drogi[/subtitle]

Obecnie trwa realizacja 16 dużych zadań inwestycyjnych. Na 11 inwestycjach trwają roboty budowlane. Jest to przede wszystkim droga ekspresowa S6 od Goleniowa do Koszalina, obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6, obwodnica Szczecinka w ciągu drogi S11, obwodnica Wałcza w ciągu drogi S10. W przyszłym roku drogi te zostaną oddane do ruchu. Będzie to łącznie ponad 160 km nowych dróg. Roboty trwają również autostrada A6 od Dąbia do Rzęśnicy, oraz od jesieni 2018 roku na węźle Szczecin Kijewo.

Na 5 zadaniach realizowanych w formule Projektuj i Buduj nie zaczął się jeszcze etap prac budowlanych. Na 3 z nich roboty rozpoczną się już wiosną przyszłego roku. Będzie to S3 od Brzozowa do Miękowa i od Miękowa do Rzęśnicy oraz druga jezdnia obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa na S10. Dla obwodnicy Przecławia i Warzymic, na realizację której umowy została podpisana w marcu ubiegłego roku roboty powinny zacząć się około połowy przyszłego roku.

We wrześniu 2018 roku podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę tunelu w Świnoujściu. GDDKiA jest inwestorem zastępczym tego zadania. Obecnie trwają prace projektowe, które powinny zakończyć się przed końcem 2019 roku. W mijającym roku zostały również ogłoszone przetargi na 2 nowe zadania na drogach krajowych. Obwodnicę Myśliborza na DK26 i Węgorzyna na DK20. Umowy powinny zostać podpisane w I kwartale przyszłego roku.

W przyszłym roku planowane jest ogłoszenie przetargów na dwa ważne odcinki dróg w regionie – S3 od Świnoujścia do Troszyna i S11 od Koszalina do Bobolic. Dla drogi S3 będą jeszcze prowadzone badania geologiczne, na które trwa przetarg. Dla S11 przygotowywane jest już ogłoszenie przetargu.

[subtitle]Przygotowanie inwestycji[/subtitle]

Dzięki pozyskanemu w ostatnich latach finansowaniu wszystkie przyszłe drogi ekspresowe są na etapie prac przygotowawczych. Trwa opracowywanie projektów S11 od Bobolic do Szczecinka, trwa zatwierdzanie dokumentacji środowiskowej dla całej S10 od Stargardu do Piły (dla tego odcinka w przyszłym roku powinniśmy uzyskać decyzję środowiskową). Mijający rok był również kluczowy dla przygotowania największej planowanej inwestycji drogowej w naszym regionie, czyli Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6. Najpierw został zatwierdzony Program Inwestycji dla etapu prac przygotowawczych, potem przyznano dodatkowe fundusze na opracowanie dokumentacji. W I kwartale przyszłego roku powinna zostać podpisana umowa na opracowanie elementów Koncepcji Programowej wraz z badaniami geologicznymi dla tej inwestycji.

W roku 2018 udało się dodatkowo uzyskać finansowanie na realizację obwodnicy Gryfina i odcinka Radziszewo – Gryfino na DK31. Zadania te muszą jeszcze przejść przez fazę przygotowania i obecnie w trakcie są przetargi na dokumentację.

[subtitle]Remonty i utrzymanie[/subtitle]

W roku 2018 łącznie wyremontowano 34 km dróg, były to przede wszystkim odcinki dróg nr 6 i 11. Została również kompleksowo przebudowana DK 20 w Śmiadowie, gdzie starą nawierzchnię brukowaną zastąpiła nowa nawierzchnia bitumiczna. Dzięki systematycznym remontom ponad 82 % nawierzchni jest w stanie dobrym, to najlepszy wynik w kraju.

W ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych zrealizowano 9 zadań poprawiających bezpieczeństwo na naszych drogach. Nowe chodniki zostały wykonane między innymi w Daleszewie na DK 20, Chwarszczanach na DK31, Ciągi pieszo-rowerowe wybudowano na DK26 i DK31. W kilku miejscach powstały też nowe zatoki autobusowe. Jest decyzja ZRID dla II jezdni obwodnicy Kobylanki w ciągu S10 Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję zezwalającą na realizację (ZRID) obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa w ciągu drogi S10. Decyzja ta umożliwia rozpoczęcie prac budowlanych przy budowie drugiej nitki obwodnicy.

Inwestycja jest realizowana w formule projektuj i buduj, umowę podpisano we wrześniu ubiegłego roku. Uzyskanie decyzji ZRID kończy fazę projektowania i rozpoczyna etap robót budowlanych. – Zasadnicze roboty budowlane ruszą wiosną, ale jeszcze przed 15 marca wykonawca będzie mógł przy sprzyjających warunkach prowadzić wstępne prace – mówi Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA O/Szczecin. Zakończenie realizacji inwestycji powinno nastąpić we wrześniu 2020 roku.

Obwodnica Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa powstała w latach 2005-2007 jako jednojezdniowa droga ekspresowa z rezerwą pod drugą jezdnię. Od końca 2014 roku w związku z wieloma wypadkami kierunki ruchu na obwodnicy rozdziela bariera linowa. Realizacja II jezdni będzie stanowiła docelowe rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa na tym odcinku i zapewni znacznie większą płynność ruchu i komfort przejazdu. W ramach inwestycji będzie również realizowana droga wspomagająca Niedźwiedź – Zdunowo, dla której decyzja ZRID została już uzyskana w połowie grudnia tego roku. Na przebiegającej przez tereny leśne drodze wspomagającej będzie do marca prowadzona wycinka drzew.

Podpisano umowę na budowę rond w Stargardzie

W czasie konferencji w ZUW podpisano też umowę na budowę dwóch rond na DK20 w Stargardzie. Kontrakt o wartości 12,853 mln złotych GDDKiA zawarła z firmą Maldrobud Sp. z o.o. W ramach inwestycji do końca przyszłego roku powstaną dwa ronda na skrzyżowaniach DK20 z DW 106, pierwsze w centrum miasta (ul. Bydgoska, obwodnica Staromiejska i Curie Skłodowskiej), a drugie na wyjeździe ze Stargardu w stronę Drawska Pomorskiego (ul. Gdańska, Szosa Maszewska, Gdyńska). – Nowe ronda zastąpią skrzyżowania, na których wcześniej tworzyły się korki, czy nie było odpowiedniej widoczności, przejazd przez Stargard będzie bardziej płynny i bezpieczniejszy. – mówi Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA O/Szczecin. Zadanie będzie współfinansowane przez Miasto Stargard w kwocie 2,5 mln złotych. W ramach zaplanowanych robót powstaną dwa ronda, oba będą miały kształt „okularowy”. Dla ronda Bydgoska – Obwodnica Staromiejska promień większego okręgu będzie wynosił 20 metrów, a dla ronda Gdyńska – Szosa Maszewska 22,5 metra. Oba ronda będą jednopasowe z jezdnią o szerokości 6 metrów. Ronda zostały tak zaprojektowane, aby umożliwić przejazd również dla samochodów ciężarowych. Oprócz samych rond powstaną też chodniki i ciągi pieszo – rowerowe, zatoki autobusowe na ulicy Gdańskiej. Zostaną przebudowane sieci kolidujące z zakresem inwestycji, powstanie również kanalizacja deszczowa.

Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat Policki

Bezpieczeństwo na drodze – trwają działania „Łapki na kierownicę” i „Na drodze patrz i słuchaj”

W ramach poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatu polickiego, do końca miesiąca prowadzone będą działania pod hasłem „Łapki na kierownicę” oraz „Na drodze patrz i słuchaj”. Celem inicjatywy jest uświadomienie społeczeństwa o ryzyku związanym z używaniem urządzeń mobilnych podczas prowadzenia pojazdu.

Opublikowane

w dniu

Policja podkreśla, że używanie telefonów komórkowych, tabletów oraz innych urządzeń podczas jazdy znacząco wpływa na zmniejszenie poziomu koncentracji kierowców. Badania wskazują, że takie zachowanie jest jedną z czołowych przyczyn wypadków, zaraz obok nadmiernej prędkości i wpływu alkoholu bądź innych środków psychoaktywnych.

Kampania ma na celu również edukację pieszych. Zaleca się, aby przed zmianą kierunku poruszania się wybierać do tego przeznaczone miejsca, przestrzegać znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, a także wyraźnych poleceń osób kierujących ruchem.

Podczas przekraczania ulicy zalecane jest dokładne obserwowanie sytuacji drogowej, zdejmowanie słuchawek, pozwalające na usłyszenie dźwięków towarzyszących ruchowi pojazdów, oraz nawiązywanie kontaktu wzrokowego z kierowcami.

Przypomina się także o ograniczeniu korzystania z nowoczesnych technologii na rzecz własnego bezpieczeństwa oraz innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętać należy, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo zaczyna się od każdego z nas.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Wzrost liczby pożarów związanych z wypalaniem traw wzbudza niepokój służb ratunkowych

Wraz z nadejściem wiosny, służby ratunkowe w Polsce obserwują alarmujący wzrost liczby pożarów spowodowanych przez wypalanie traw. Pomimo ostrzeżeń i akcji edukacyjnych, pewna część populacji nadal ignoruje przepisy prawne oraz związane z tą praktyką zagrożenia zarówno ekologiczne, jak i dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Opublikowane

w dniu

Wypalanie traw jest działaniem niedopuszczalnym oraz kwalifikowanym jako przestępstwo, za które sprawca może ponieść odpowiedzialność karną. Policja stanowczo przypomina, iż tego rodzaju praktyki są bezwzględnie zabronione. Zjawisko to powoduje nie tylko bezpośrednią szkodę dla fauny i flory, ale swoje konsekwencje ponoszą również mieszkańcy terenów narażonych na powstałe pożary. Palenie traw nie przyczynia się do użytkowania gleby, w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie – owo działanie dewastuje warstwę próchniczną i prowadzi do unicestwienia mikroorganizmów, które są kluczowe dla żyzności gleb. Dodatkowym zagrożeniem jest dym, który zanieczyszcza powietrze, stanowiąc poważne ryzyko przede wszystkim dla osób starszych, dzieci, i chorych na astmę. Mniejsza widoczność na drogach w wyniku zadymienia również zwiększa ryzyko wypadków. Należy mieć na uwadze, że niekontrolowany ogień bardzo szybko rozprzestrzenia się, przenosząc na obszary leśne oraz zabudowania, w tym mieszkalne i gospodarcze. Psy, koty, dzikie zwierzęta – ptaki, jeże, czy zające – giną w płomieniach bez możliwości ucieczki, a dalsze konsekwencje odczuwa cały ekosystem. Zachęca się obywateli do reagowania na każdy przypadek wypalania traw i zgłaszania takich wydarzeń poprzez numer alarmowy 112. Działania prewencyjne są niezmiernie ważne w walce z tym nielegalnym procederem. Odpowiedzialność społeczna może przyczynić się do uniknięcia tragicznych w skutkach pożarów.  

Czytaj dalej

Powiat Policki

Odprawa roczna strażaków w Policach – podsumowanie działalności za 2024 rok

W ostatni piątek, w gmachu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach odbyła się coroczna odprawa, podczas której podsumowano działalność tej formacji w 2024 roku. Spotkanie zgromadziło liczne grono znamienitych gości, w tym przedstawicieli samorządu, służb, inspekcji, oraz prezesów ochotniczych straży pożarnych funkcjonujących na terenie powiatu polickiego.

Opublikowane

w dniu

Delegacja powiatu reprezentowana była przez Starostę Polickiego Shivana Fate, a towarzyszyli mu Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Janusz Szwyd oraz Członek Zarządu Powiatu Jacek Fabisiak. Honorowe miejsce zajmował również bryg. Andrzej Podolak, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z województwa zachodniopomorskiego.

Podczas spotkania szczegółowo omówiono statystyki interwencji przeprowadzanych przez straż pożarną, w tym 195 akcji gaśniczych oraz 616 reakcji na miejscowe zagrożenia. Zauważalna była również liczba 78 fałszywych alarmów. Tematami dominującymi rozmowy były również działania kontrolno-rozpoznawcze oraz działania prewencyjne skierowane do społeczności lokalnej.

Szczególny nacisk położono na wkład strażaków w podnoszenie bezpieczeństwa publicznego. Starosta Policki, Shivan Fate, wyraził swoje uznanie i wdzięczność dla zasług strażaków, podkreślając ich profesjonalizm i zaangażowanie w ratowanie życia oraz ograniczanie strat w sytuacjach kryzysowych, w tym wypadkach komunikacyjnych i klęskach żywiołowych.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie