Powiat Policki

Podsumowanie roku 2018 zachodniopomorskich drogach krajowych

Opublikowane

w dniu

Mijający rok 2018 był rekordowy pod względem inwestycji drogowych w województwie zachodniopomorskim, a 2019 rok zapowiada się jeszcze lepiej – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. – W 2018 roku w realizacji znajdowało się 232 km dróg, o wartości ponad 6,6 miliarda złotych, w przyszłym w przygotowaniu będzie 289 km o wartości 9,68 mld. zł.

Wydatki GDDKiA O/Szczecin były największe w historii i wyniosły ponad 1,5 miliarda złotych. Została podpisana umowa na realizację obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 i tunelu w Świnoujściu, ogłoszone zostały przetargi na budowę obwodnic Myśliborza i Węgorzyna. – Ubiegły rok był bogaty w pozytywne decyzje rządowe dotyczące naszych inwestycji, zwiększono fundusze na budowę obwodnicy Warzymic, przyznano na przygotowanie Zachodniej Obwodnicy Szczecina, czy realizację obwodnicy Gryfina – mówi Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA O/Szczecin. Obecnie wszystkie inwestycje, które będą tworzyć docelową sieć dróg województwa zachodniopomorskiego są w realizacji lub w przygotowaniu. – Już w przyszłym roku te zainwestowane miliardy zaczną dawać efekt w postaci nowych dróg – dodaje Łukasz Lendner. W roku 2019 planowane jest oddanie do ruchu ponad 160 km nowych dróg. Będą to przede wszystkim odcinki S6 od Goleniowa do Koszalina oraz obwodnica Wałcza na S10 i Szczecinka na S11.

[subtitle]Nowe drogi[/subtitle]

Obecnie trwa realizacja 16 dużych zadań inwestycyjnych. Na 11 inwestycjach trwają roboty budowlane. Jest to przede wszystkim droga ekspresowa S6 od Goleniowa do Koszalina, obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6, obwodnica Szczecinka w ciągu drogi S11, obwodnica Wałcza w ciągu drogi S10. W przyszłym roku drogi te zostaną oddane do ruchu. Będzie to łącznie ponad 160 km nowych dróg. Roboty trwają również autostrada A6 od Dąbia do Rzęśnicy, oraz od jesieni 2018 roku na węźle Szczecin Kijewo.

Na 5 zadaniach realizowanych w formule Projektuj i Buduj nie zaczął się jeszcze etap prac budowlanych. Na 3 z nich roboty rozpoczną się już wiosną przyszłego roku. Będzie to S3 od Brzozowa do Miękowa i od Miękowa do Rzęśnicy oraz druga jezdnia obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa na S10. Dla obwodnicy Przecławia i Warzymic, na realizację której umowy została podpisana w marcu ubiegłego roku roboty powinny zacząć się około połowy przyszłego roku.

We wrześniu 2018 roku podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę tunelu w Świnoujściu. GDDKiA jest inwestorem zastępczym tego zadania. Obecnie trwają prace projektowe, które powinny zakończyć się przed końcem 2019 roku. W mijającym roku zostały również ogłoszone przetargi na 2 nowe zadania na drogach krajowych. Obwodnicę Myśliborza na DK26 i Węgorzyna na DK20. Umowy powinny zostać podpisane w I kwartale przyszłego roku.

W przyszłym roku planowane jest ogłoszenie przetargów na dwa ważne odcinki dróg w regionie – S3 od Świnoujścia do Troszyna i S11 od Koszalina do Bobolic. Dla drogi S3 będą jeszcze prowadzone badania geologiczne, na które trwa przetarg. Dla S11 przygotowywane jest już ogłoszenie przetargu.

[subtitle]Przygotowanie inwestycji[/subtitle]

Dzięki pozyskanemu w ostatnich latach finansowaniu wszystkie przyszłe drogi ekspresowe są na etapie prac przygotowawczych. Trwa opracowywanie projektów S11 od Bobolic do Szczecinka, trwa zatwierdzanie dokumentacji środowiskowej dla całej S10 od Stargardu do Piły (dla tego odcinka w przyszłym roku powinniśmy uzyskać decyzję środowiskową). Mijający rok był również kluczowy dla przygotowania największej planowanej inwestycji drogowej w naszym regionie, czyli Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6. Najpierw został zatwierdzony Program Inwestycji dla etapu prac przygotowawczych, potem przyznano dodatkowe fundusze na opracowanie dokumentacji. W I kwartale przyszłego roku powinna zostać podpisana umowa na opracowanie elementów Koncepcji Programowej wraz z badaniami geologicznymi dla tej inwestycji.

W roku 2018 udało się dodatkowo uzyskać finansowanie na realizację obwodnicy Gryfina i odcinka Radziszewo – Gryfino na DK31. Zadania te muszą jeszcze przejść przez fazę przygotowania i obecnie w trakcie są przetargi na dokumentację.

[subtitle]Remonty i utrzymanie[/subtitle]

W roku 2018 łącznie wyremontowano 34 km dróg, były to przede wszystkim odcinki dróg nr 6 i 11. Została również kompleksowo przebudowana DK 20 w Śmiadowie, gdzie starą nawierzchnię brukowaną zastąpiła nowa nawierzchnia bitumiczna. Dzięki systematycznym remontom ponad 82 % nawierzchni jest w stanie dobrym, to najlepszy wynik w kraju.

W ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych zrealizowano 9 zadań poprawiających bezpieczeństwo na naszych drogach. Nowe chodniki zostały wykonane między innymi w Daleszewie na DK 20, Chwarszczanach na DK31, Ciągi pieszo-rowerowe wybudowano na DK26 i DK31. W kilku miejscach powstały też nowe zatoki autobusowe. Jest decyzja ZRID dla II jezdni obwodnicy Kobylanki w ciągu S10 Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję zezwalającą na realizację (ZRID) obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa w ciągu drogi S10. Decyzja ta umożliwia rozpoczęcie prac budowlanych przy budowie drugiej nitki obwodnicy.

Inwestycja jest realizowana w formule projektuj i buduj, umowę podpisano we wrześniu ubiegłego roku. Uzyskanie decyzji ZRID kończy fazę projektowania i rozpoczyna etap robót budowlanych. – Zasadnicze roboty budowlane ruszą wiosną, ale jeszcze przed 15 marca wykonawca będzie mógł przy sprzyjających warunkach prowadzić wstępne prace – mówi Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA O/Szczecin. Zakończenie realizacji inwestycji powinno nastąpić we wrześniu 2020 roku.

Obwodnica Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa powstała w latach 2005-2007 jako jednojezdniowa droga ekspresowa z rezerwą pod drugą jezdnię. Od końca 2014 roku w związku z wieloma wypadkami kierunki ruchu na obwodnicy rozdziela bariera linowa. Realizacja II jezdni będzie stanowiła docelowe rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa na tym odcinku i zapewni znacznie większą płynność ruchu i komfort przejazdu. W ramach inwestycji będzie również realizowana droga wspomagająca Niedźwiedź – Zdunowo, dla której decyzja ZRID została już uzyskana w połowie grudnia tego roku. Na przebiegającej przez tereny leśne drodze wspomagającej będzie do marca prowadzona wycinka drzew.

Podpisano umowę na budowę rond w Stargardzie

W czasie konferencji w ZUW podpisano też umowę na budowę dwóch rond na DK20 w Stargardzie. Kontrakt o wartości 12,853 mln złotych GDDKiA zawarła z firmą Maldrobud Sp. z o.o. W ramach inwestycji do końca przyszłego roku powstaną dwa ronda na skrzyżowaniach DK20 z DW 106, pierwsze w centrum miasta (ul. Bydgoska, obwodnica Staromiejska i Curie Skłodowskiej), a drugie na wyjeździe ze Stargardu w stronę Drawska Pomorskiego (ul. Gdańska, Szosa Maszewska, Gdyńska). – Nowe ronda zastąpią skrzyżowania, na których wcześniej tworzyły się korki, czy nie było odpowiedniej widoczności, przejazd przez Stargard będzie bardziej płynny i bezpieczniejszy. – mówi Łukasz Lendner dyrektor GDDKiA O/Szczecin. Zadanie będzie współfinansowane przez Miasto Stargard w kwocie 2,5 mln złotych. W ramach zaplanowanych robót powstaną dwa ronda, oba będą miały kształt „okularowy”. Dla ronda Bydgoska – Obwodnica Staromiejska promień większego okręgu będzie wynosił 20 metrów, a dla ronda Gdyńska – Szosa Maszewska 22,5 metra. Oba ronda będą jednopasowe z jezdnią o szerokości 6 metrów. Ronda zostały tak zaprojektowane, aby umożliwić przejazd również dla samochodów ciężarowych. Oprócz samych rond powstaną też chodniki i ciągi pieszo – rowerowe, zatoki autobusowe na ulicy Gdańskiej. Zostaną przebudowane sieci kolidujące z zakresem inwestycji, powstanie również kanalizacja deszczowa.

Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiat Policki

Rozpoczęcie roku szkolnego – Policja wzmacnia bezpieczeństwo na drogach

Opublikowane

w dniu

Po ponad dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej, uczniowie powracają do nauki w szkołach. W konsekwencji, na drogach powiatu stargardzkiego należy spodziewać się nasilenia ruchu, zarówno samochodowego, jak i pieszego. W związku z tym, od 2 do 30 września 2024 r., na terenie powiatu przeprowadzana będzie kampania „Bezpieczna droga do szkoły”.

Celem działań jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego. W pierwszych dniach nowego roku szkolnego, wzmożone patrole policyjne będą obecne w rejonach placówek oświatowych. Funkcjonariusze skoncentrują swoją uwagę na monitorowaniu zachowań kierowców oraz pieszych.

Policyjne patrole będą również przeprowadzać działania edukacyjne, mające na celu przypomnienie kierowcom o konieczności zachowania szczególnej ostrożności, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych oraz szkół. Ponadto, funkcjonariusze skupią się na poprawności przewożenia dzieci w pojazdach.

W ramach przygotowań do akcji, w wakacje przeprowadzono lustrację infrastruktury drogowej. W przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości, Policja wystosowała pisma do zarządców dróg z wnioskami o niezbędne zmiany oznakowania.

Dodatkowym elementem „Bezpiecznej drogi do szkoły” są organizowane spotkania edukacyjne z dziećmi i nauczycielami. Policjanci będą omawiać zasady bezpieczeństwa i zwracać uwagę na znaczenie noszenia elementów odblaskowych.

W odpowiadającej na powyższe potrzeby kampanii, Policja apeluje do rodziców i opiekunów o dawanie dobrego przykładu, omawianie zasad bezpieczeństwa drogowego z dziećmi oraz towarzyszenie im na drodze do szkoły, szczególnie w pierwszym okresie nauki.

Apel kierowany jest także do nauczycieli, w celu realizowania projektów edukacyjnych promujących odpowiednie zachowania w ruchu drogowym.

Bezpieczeństwo na drodze to odpowiedzialność, której wszyscy powinniśmy być świadomi i którą powinniśmy wspólnie realizować. Dlatego też, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni przestrzegać zarówno zasad ruchu drogowego, jak i stosować się do wskazówek służb porządkowych.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Powiat Policki walczy z uzależnieniami behawioralnymi

Powiat Policki staje do walki z coraz bardziej powszechnymi uzależnieniami behawioralnymi. Wsparcie oferowane mieszkańcom regionu zostanie niebawem poszerzone dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w wysokości 100 000 zł z programu rządowego „Razem bezpieczniej” im. Władysława StasiakA.

Opublikowane

w dniu

Projekt pod nazwą „STOP uzależnieniom behawioralnym” ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców Powiatu Polickiego odnośnie zagrożeń, które niesie za sobą m.in. nadużywanie telefonów komórkowych, internetu, gier komputerowych czy hazard. Zadaniem programu jest także wyposażenie kadry pedagogicznej w narzędzia do skutecznego przeciwdziałania tym zjawiskom.

Inicjatywa jest kontynuacją ubiegłorocznego projektu „Powiat Policki przeciw uzależnieniom”, który ujawnił potrzebę dalszych działań edukacyjnych oraz wsparcia społeczności szkolnej. W ramach tego projektu przeprowadzono szczegółową analizę problemu, a także zorganizowano serię spotkań z młodzieżą. Dodatkowo, Powiat Policki zaangażował się w udzielanie pomocy rodzicom poprzez Powiatowy Antynarkotykowy Punkt Wsparcia. W bieżącym roku nazwa punktu zostanie zmieniona na Powiatowy Punkt Wsparcia Osób Zagrożonych Uzależnieniem i zostanie rozszerzony zakres świadczonych usług.

Wicestarosta Damian Walczak podkreśla znaczenie projektu w kontekście wsparcia dla osób dotkniętych problemem uzależnień behawioralnych oraz ich najbliższych. Ogłoszono także, że w nowym roku szkolnym planowane są cykliczne spotkania z młodzieżą, mające na celu edukację o skutkach i konsekwencjach prawnych nadużywania substancji psychoaktywnych.

Kluczowym punktem programu jest rozwój kompetencji nauczycieli oraz pracowników placówek oświatowych, którzy pełnią rolę pierwszorzędnych obserwatorów potencjalnych problemów wśród uczniów. Dzięki szkoleniom, takim jak „Program Profilaktyki uzależnień Unplugged”, kadra szkolna będzie lepiej przygotowana do rozpoznawania i przeciwdziałania uzależnieniom wśród młodzieży.

Projekt „STOP uzależnieniom behawioralnym” przewiduje także organizację specjalistycznych szkoleń dla kadry. Finalnie, projekt zostanie podsumowany ewaluacją, która posłuży jako podstawa do opracowania długoterminowej strategii przeciwdziałania uzależnieniom.

Łączna wartość projektu to 134 750 zł, a przewidziana realizacja przypadnie na okres od 1 września do 31 grudnia bieżącego roku. W promocję działań mają się włączyć plakaty, ulotki oraz komunikacja poprzez stronę internetową i media lokalne.

Czytaj dalej

Powiat Policki

Grzyby zbierajmy mądrze

Sezon grzybowy ruszył, a wraz z nim kolejne zagrożenia. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Policach poinformował, że w godzinach pracy Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Policach przy ul. Kresowej 14 w godzinach od 7:25 do 15:00, będzie można skorzystać z porad grzyboznawcy na temat przynależności gatunkowej grzybów świeżych, rosnących w warunkach naturalnych.

Opublikowane

w dniu

Poniżej dołączone są podstawowe zasady i informacje na temat bezpiecznego zbioru grzybów. Zasady zostały opracowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

  1. Należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne;

  2. Należy zbierać wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku są najczęściej przyczyną tragicznych pomyłek;

  3. Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe (z ,,siateczką’’ od spodu kapelusza), ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia;

  4. Unikać błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących (zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak – gatunki śmiertelnie trujące);

  5. Zbierać grzyby w przewiewne koszyki, w żadnym przypadku w reklamówki foliowe- powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów, nie przechowywać świeżych grzybów ani potraw z grzybów zbyt długo;

  6. Nie należy zbierać grzybów w okolicach skupisk odpadów tj. przy zakładach produkcyjnych, jak również rosnących w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu – grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia;

  7. Nie należy zbierać i niszczyć grzybów niejadalnych i trujących, gdyż wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu;

  8. W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno – epidemiologicznych.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie