Gmina Dobra została utworzona w 1945 r. z części dawnego niemieckiego powiatu Rędowa (Kreis Randow) i włączona w granice Polski. Działania wojenne prowadzone w rejonie.
Szczecina od 1944 r. nie spowodowały większych strat w miejscowościach położonych na zachód od miasta. Zniszczony został, co prawda, kościół w Dołujach i kaplica w Kościnie, ale pałac w Bezrzeczu i w Rzędzinach oraz dwór w Dobrej nie doznały żadnego uszczerbku. Dopiero po wojnie zniknęły z powierzchni ziemi…
W dawnym Brunn (niemiecka nazwa Bezrzecza) kilkakrotnie budowano posiadłość, która następnie ulegała zniszczeniom z powodu rozmaitych zawieruch dziejowych.
W średniowieczu wieś należała do Fundacji Mariackiej. Po przejściu na protestantyzm i sekularyzacji dóbr kościelnych Bezrzecze przeszło w posiadanie prywatnych właścicieli, a od 1589 r. aż do II wojny światowej (z przerwami) należało do znanego rodu von Ramin. Najstarsze informacje o pałacu odnajdujemy w źródłach XVII-wiecznych, kiedy to w 1630 r. wojska szwedzkie ulokowały się na przedmieściach Szczecina, a w posiadłości zatrzymał się sam król Gustaw Adolf i jego oficerowie. Okoliczne zagrody chłopskie zostały wtedy zburzone, a drewno wykorzystano do budowy obozu wojskowego. Przerażeni mieszkańcy Brunn uciekli.
W latach 1635-1636 w Bezrzeczu stacjonowały wojska cesarskie, które splądrowały wieś. Potem na kilka lat znowu powróciły wojska szwedzkie… W 1641 r. majątek po Otto Raminie przejęła jego żona, Armigard von Ramin, która odbudowała zniszczoną posiadłość i zdemolowany pałac. Jednak nie na długo, bo już w 1657 r. oblegające Szczecin wojska polskie pod dowództwem hetmana Stefana Czarneckiego ponownie spaliły wieś i rezydencję. Po zawarciu pokoju trzy lata później wdowa jeszcze raz przystąpiła do odbudowy, ale w latach 1675 – 1679 podczas wojny szwedzko – brandenburskiej wieś została kolejny już raz zniszczona przez Szwedów. Arnigard zmarła, majątek pozostał zrujnowany, a posiadłość wyludniona.
Na północnym skraju wsi między 1875 a 1880 rokiem radca rządowy Otto Friedrich Gebhard von Ramin zbudował pałac, prawdopodobnie dokładnie w miejscu istnienia dawnego dworu. Zachowały się stare fotografie, na których widzimy potężną, piętrową rezydencję z wieżami po obu stronach elewacji, ze środkowym ryzalitem wspartym na arkadach od strony podjazdu i reprezentacyjnymi schodami od strony parkowej. Ozdobne sterczyny (smukłe elementy dekoracyjne na rogach wieży oraz pośrodku) i krenelaż wyraźnie nawiązywały stylistycznie do angielskiego neogotyku. W szczycie ryzalitu znajdował się herb rodziny von Ramin – czerwony sierp na srebrnym polu.
Około 1930 r. przeprowadzono renowację elewacji zewnętrznych. W 1934 r. właścicielem majątków w Bezrzeczu i Gunicy został Barnim von Ramin (znany doskonale wielbicielom powieści Leszka Hermana). W Bezrzeczu mieszkała jego siostra, Elisabeth, która była żoną dyrektora papierni Feldmühle (obecnie Skolwin). W związku z przeniesieniem siedziby firmy do Berlina, małżonkowie postanowili przeprowadzić się do stolicy i w 1937 r. sprzedali posiadłość wraz z pałacem spokrewnionej z Raminami rodzinie Schöning.
Pałac był częścią większego kompleksu, w skład którego wchodził zespół zabudowań folwarcznych oraz dom zarządcy. Niestety, rezydencja nie dotrwała do naszych czasów. Potomkowie polskich pionierów Bezrzecza pamiętają opowieści swoich ojców z czasów tużpowojennych, jak to radzieccy maruderzy wracający z Berlina zamieszkali w pałacu Brunn. Podobno znieśli pościel ze wszystkich pomieszczeń do głównego salonu, tam spali i bawili się przy dużej ilości alkoholu. Kiedy zdecydowali się opuścić posiadłość na początku 1946 r., podłożyli ogień pod kołdry… Spalił się pałac wraz z meblami i pełnym wyposażeniem*. Jeszcze do niedawna istniały piwnice pod tarasem i schody elewacji ogrodowej, wykorzystywane w latach 90 XX wieku na warsztat zegarmistrzowski. Obecnie, wskutek prac przy budowie fundamentów przedszkola, pozostało z niego gruzowisko cegieł, pojedyncze elementy architektoniczne, które można znaleźć leżące na ziemi oraz murek oddzielający rezydencję od parku.
Na podstawie zachowanych nielicznych, czarno-białych zdjęć możemy wyobrazić sobie jak komfortowo mieszkali von Raminowie w Brunn. Widzimy wnętrze przytulnego salonu, z parkietem ułożonym w szachownicę, wygodnymi meblami, obrazami, dywanem i miękkimi zasłonami. Na innym ujęciu patrzy na nas pani Gustawa wraz z wnuczkami. Stoją przed drzwiami frontowymi trzymając na rękach swoich psich ulubieńców. Na zalanym słońcem tarasie, siedząc na delikatnych meblach, von Raminowie zapewne odpoczywali, patrząc na otaczającą ich zieleń.
Park ze swoimi alejami spacerowymi i stawem, małą wysepką i prowadzącym do niej drewnianym mostkiem również był piękny. Nad brzegiem wody stała ośmioboczna altana z drewna i cegieł. Rosły ozdobne kwiaty, krzewy i żywopłot, po których dzisiaj nie ma śladu. Zachował się starodrzew, pośród którego można znaleźć piękne okazy kasztanowców białych i czerwonych, klony srebrzyste, różne odmiany lipy, a także buki, graby, jesiony i gatunki drzew iglastych.
Po wojnie zaniedbany park zaczęła porastać dzika roślinność, a staw uległ zanieczyszczeniu. Teren, który kilka lat temu został wpisany do rejestru zabytków, należy do prywatnego właściciela. Jest zupełnie niezagospodarowany (jeżeli nie liczyć kilku uli stojących w pobliżu) i zaniedbany. Jedynie zimą, kiedy drzewa są pozbawione liści, można dostrzec zarysy dawnego założenia krajobrazowego. Pisałam już kiedyś o tym**, że marzy mi się, aby parkowi przywrócić jego dawną funkcję. Wystarczyłoby wykarczować dziką roślinność, oczyścić staw, wytyczyć alejki, ustawić kilka latarń i małą architekturę… A gdyby wybudować również niewielką scenę? Możnaby tam wystawiać przedstawienia lub urządzać potańcówki, jak to ma miejsce na szczecińskiej Różance. Bezrzecze zyskałoby bardzo atrakcyjne miejsce integrujące lokalną społeczność. Bardzo bym chciała, żeby spośród wielu planów na rozwój naszej małej ojczyzny aspekt estetyczny i kulturalny również znalazł odzwierciedlenie w rzeczywistości.
*Dziękuję p. Józefowi Kędziorkowi za opowieść!
** „Spacerkiem po zabytkach Bezrzecza”, Tygodnik Policki, 4.10.2018 r. oraz gminadobra.info
Informacje historyczne oraz zdjęcia pochodzą z książki Marka Łuczaka „Szczecin Krzekowo Bezrzecze”, PTH, 2010 r. oraz z Google maps
Cykl „Obiady Czwartkowe” w Policach – wsparcie i integracja lokalnej społeczności
Mieszkańcy Gminy Police będą mieli okazję uczestniczyć w projekcie „Obiady Czwartkowe”, inicjatywie mającej na celu wsparcie osób potrzebujących oraz integrację lokalnej społeczności. Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek, począwszy od 28 listopada 2024 roku, a zakończą się 27 lutego 2024 roku, w godzinach od 13:00 do 16:00, w przestrzeni Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Piaskowej 97 w Policach.
Głównym celem spotkań jest tworzenie relacji międzyludzkich, które mogą okazać się bezcennym wsparciem dla wielu osób. Inicjatywa ta pozwala na spotkanie, prowadzenie rozmów, dzielenie się doświadczeniami i zrozumienie potrzeb drugiego człowieka. Organizatorzy zapewniają, że każde spotkanie będzie także okazją do otrzymania ciepłego posiłku w formie „ciepłej zupy” oraz dostępu do punktu „wymiany ciepła”, co ma kluczowe znaczenie w zimowe miesiące.
Projekt „Obiady Czwartkowe” jest efektem współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach z lokalnymi instytucjami, organizacjami oraz przedsiębiorstwami. Taka synergia różnych środowisk pozwala na realizację strategicznego celu, jakim jest wsparcie najbardziej potrzebujących członków społeczności i zapewnienie im miejsca, w którym mogą oni znaleźć zrozumienie i pomoc.
Gmina Police uruchamia program „Opieka wytchnieniowa” – wsparcie dla opiekunów
Burmistrz Polic ogłosił nabór wniosków do Programu „Opieka wytchnieniowa” na rok 2024, który jest częścią działań Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Program, wspierany środkami z Funduszu Solidarnościowego, ma za zadanie pomóc członkom rodzin i opiekunom osób z niepełnosprawnościami.
Uczestnictwo w programie jest skierowane do opiekunów:
1) dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością,
2) osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym orzeczeniem.
Celem „Opieki wytchnieniowej” jest zapewnienie rodzinom oraz opiekunom czasu na regenerację poprzez tymczasowe przejęcie obowiązków związanych z opieką.
Gmina Police zabezpieczyła fundusze na różne formy wsparcia, które obejmują:
1) 14-dniowy, całodobowy pobyt osoby dorosłej w placówce z całodobową opieką,
2) 240-godzinny pobyt dzienny dla dziecka z niepełnosprawnością w domu przebywania dziecka.
Program jasno określa, że osobą świadczącą opiekę wytchnieniową na miejscu zamieszkania nie może być krewny, opiekun prawny lub współmieszkańcy opiekuna bądź osobę niepełnosprawną. Wymagane są odpowiednie dyplomy potwierdzające kwalifikacje lub co najmniej sześciomiesięczne doświadczenie w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi.
Zainteresowani mogą składać wnioski u Burmistrza Polic. Osoba zakwalifikowana do programu nie będzie obciążona kosztami pobytu w placówce opiekuńczej.
TERMIN ZAKOŃCZENIA REALIZACJI PROGRAMU OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ – edycja 2024 UPŁYWA Z DNIEM 31.12.2024 R.
Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia w formie opieki wytchnieniowej proszone są o złożenie wniosku w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach, ul. Siedlecka 2a.
Z programu Opieki Wytchnieniowej mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą dorosłą niepełnosprawną, która:
– ma niepełnosprawność sprzężoną/złożoną,
– wymaga wysokiego poziomu wsparcia,
– stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia (np. SDŚ) lub placówek pobytu całodobowego np. ośrodek szkolno-wychowawczy czy internat.
W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników do wniosku należy dołączyć Kartę pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny FIM (stanowiącej załącznik 7 do Programu), którą wypełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/pielęgniarka.
Kompletne wnioski wraz z załącznikami należy składać do dnia 05.12.2024 r. w sekretariacie Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach, ul. Siedlecka 2 (budynek przychodni), piętro IV, w godzinach: poniedziałek 7.30-15.30, wtorek – piątek 7.00-15.00 lub przesłać pocztą.
Druki wniosków wraz z załącznikami dostępne są w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach, Dziale Usług Opiekuńczych, ul. Staszica 1 oraz na stronie internetowej www.opspolice.pl.
Więcej informacji można uzyskać w Dziale Usług Opiekuńczych, ul. Staszica 1, tel. 91 576 80 90.
Spotkanie na temat przeciwdziałania przemocy w Policach – 25 listopada
Mieszkańcy Polic będą mieli okazję uczestniczyć w otwartym spotkaniu poświęconym problematyce przeciwdziałania przemocy. Wydarzenie odbędzie się 25 listopada o godzinie 12:00 w hotelu Dobosz, zlokalizowanym przy ulicy Wróblewskiego w Policach. Inicjatywa organizowana jest przez polickie Stowarzyszenie na Rzecz Harmonii i cieszy się wsparciem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Spotkanie otworzy premiera spotu społecznego pt. „DOM-SZKOŁA-PRACA. PrzeMOC wokół nas!”, który ma na celu uświadomienie obecności przemocy w różnych sferach życia. Uczestnicy będą mogli również wysłuchać ekspertów poruszających tematykę przemocy w środowisku zawodowym i metod tworzenia bezpiecznego miejsca pracy. Kolejnym punktem programu będzie prezentacja Procedury Niebieskiej Karty, wyjaśniająca jej zastosowanie i funkcjonowanie po założeniu. Nie zabraknie również wykładu na temat psychologicznych mechanizmów przemocy domowej i prelekcji o problemie przemocy w szkole.
Wydarzenie przewiduje również panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz zadawania pytań ekspertom.
Spotkanie ma kluczowe znaczenie dla lokalnej społeczności, jako platforma edukacyjna i wspierająca w przeciwdziałaniu przemocy w każdej formie.
Serwis używa plików cookie aby zachować jego pełne funkcjonowanie. Pliki cookie skategoryzowane jako konieczne do funkcjonowania serwisu przechowywane są w historii Twojej przeglądarki. Korzystamy również z plików cookie firm trzecich (Google, Facebook), informacje te pomagają nam dostarczać najlepsze rozwiązania w celu zapewnienia funkcjonowania serwisu.
Niezbędne pliki cookies są absolutnym minimum potrzebnym do funkcjonowania tego serwisu. Ta kategoria zawiera jedynie pliki cookies potrzebne do podstawowego funkcjonowania serwisu oraz rozwiązań zabezpieczających. Te pliki nie przechowują żadnych prywatnych informacji o użytkowniku.