Gmina Police

Kobiety szczecińskiej opozycji

Opublikowane

w dniu

[lead]W Roku Anny Walentynowicz pragniemy podkreślić rolę kobiet, które zostawiły swój ślad na polskich i szczecińskich drogach do niepodległości, które zapisały się na kartach naszej historii, ale także tych, które nie były na eksponowanych pozycjach, ale wspierały swoich bliskich w walce o wolność, godność i prawa człowieka. Przypomnieć postaci z dalszych szeregów, wywodzące się także z rodzin o opozycyjnych rodowodach, takich które miały odwagę włączyć się w walkę o wolność, które ofiarnie ponosiły konsekwencje swoich niezłomnych postaw.[/lead]

3 kwietnia br., o godz. 10:00 w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, odbędzie się sesja popularno-naukowa pn. Kobiety szczecińskiej opozycji. Rok 2019 – Rokiem Anny Walentynowicz. Organizatorami przedsięwzięcia są: Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza, Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie pan Krzysztof Kowalczyk oraz Prezes Fundacji Polskich Wartości pan Wojciech Woźniak.

Spotkanie skierowane jest do uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych ze Szczecina i Świnoujścia oraz z powiatów: polickiego, pyrzyckiego, choszczeńskiego, goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kamieńskiego, łobeskiego, myśliborskiego, stargardzkiego.

W 2019 roku przypada 90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz – wybitnej działaczki niepodległościowej Wolnych Związków Zawodowych i współtwórczyni Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. „Sejm, w uznaniu zasług Anny Walentynowicz dla utworzenia wielkiego ruchu „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz składając hołd Jej niezłomnej postawie”, ustanowił rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz. Poprzez nasze przedsięwzięcie chcielibyśmy również przypomnieć o wkładzie mieszkańców naszego regionu w walce o wolność i godność dla siebie samych i dla następnych pokoleń.

[subtitle]Prelegentami podczas sesji będą:[/subtitle]

– Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk, który wprowadzi uczestników w atmosferę lat 80. XX w., narodzin i karnawału „Solidarności”, tragicznego czasu stanu wojennego oraz trudnej drogi do transformacji ustrojowej 1989 r. Na tym tle zostanie przybliżona postać oraz dokonania jednej z kobiecych ikon „Solidarności” pani Anny Walentynowicz. Podczas wykładu zostaną po raz pierwszy zaprezentowane publicznie fotografie byłego działacza opozycyjnego pana Jarosława Kaczorowskiego oraz Pawła Woźniaka.

– Ewa Naklicka i Łucja Plaugo – byłe działaczki opozycyjne. Rozmowę ze świadkami historii poprowadzi dr Michał Siedziako.

Sesja popularno-naukowa:

10.00 – 10:10 – Powitanie.

10.10 – 10.30 – Anna Walentynowicz – ikona „Solidarności” (dr hab. prof. US Krzysztof Kowalczyk).

10.30 – 11.30 – Dyskusja z udziałem byłych działaczek opozycji demokratycznej pp. Łucji Plaugo i Ewy Naklickiej (moderacja – dr Michał Siedziako)

11.30 – 11.45 – Pytania z sali.

11.45 – 12.00 – Podsumowanie.

Reklama

Gmina Police

Wyjątkowe plastyczne warsztaty plenerowe z MOK

Miejski Ośrodek Kultury w Policach ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników sztuki na wyjątkowe plastyczne warsztaty plenerowe, które odbędą się 31 sierpnia na placu im. Ryszarda Tokarczyka w Policach. To doskonała okazja, aby spróbować swoich sił w różnych formach sztuki!

Opublikowane

w dniu

Plac im. Ryszarda Tokarczyka zamieni się w przestrzeń sztuki, a uczestnicy warsztatów przeobrażą się w prawdziwych artystów, tworzących oryginalne prace. Coś odpowiedniego dla siebie znajdą zarówno najmłodsi uczestnicy, jak i Ci nieco starsi, bo warsztaty zostały przygotowane z myślą o osobach w każdym wieku.

Na najmłodszych uczestników spotkania i ich rodziców czekają warsztaty sensoplastyczne, które umożliwią eksplorację świata sztuki przez zabawę różnorodnymi materiałami i fakturami. Będzie to doskonała okazja, aby rozwinąć wyobraźnię i zmysły poprzez twórczą zabawę i zamienić plac w miejsce pełne kolorów i zapachów.

Dla tych, którzy będą chcieli nauczyć się podstaw rysunku przewidzieliśmy warsztaty wprowadzające. Instruktorzy omówią kluczowe techniki, takie jak proporcje, światło i cień czy kompozycja, a uczestnicy na podstawie nowo zdobytej wiedzy wykonają rysunki, będące odzwierciedleniem tego, co podpowie im wyobraźnia.

Dla nieco bardziej wymagających przygotowaliśmy stanowiska do malowania przy sztalugach, by mogli spróbować swoich sił w tworzeniu własnych, oryginalnych dzieł sztuki. Sztalugi oraz wszelkie niezbędne materiały będą przygotowane na miejscu, a doświadczeni instruktorzy pomogą w doskonaleniu technik malarskich.

Dodatkowo, uczestnicy będą mieli okazję odprężyć się i wyciszyć, biorąc udział w warsztatach rękodzielniczych. Poznają różne techniki i materiały, a także stworzą własne, unikatowe prace, które zabiorą ze sobą do domu. Będzie różnorodnie, do wykorzystania będą rozmaite materiały, więc uczestnikom z pewnością nie zabraknie pomysłów na nietuzinkowe prace.

A na zakończenie warsztatów wszyscy biorący udział w naszym wydarzeniu będą mogli stać się częścią fotograficznego eksperymentu, polegającego na wykonaniu grupowego zdjęcia stworzonego przy pomocy prawdziwej dużej camery obscury!

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, by odkryć w sobie artystę i spędzić kreatywnie czas w gronie pasjonatów sztuki! Serdecznie zapraszamy!

Kiedy? 31 sierpnia, godz. 11:00 – 13:00
Gdzie? Na placu im. Ryszarda Tokarczyka w Policach

Dla kogo? Dla miłośników sztuki w każdym wieku

Czytaj dalej

Gmina Police

Wypadek w Policach – motocyklista w szpitalu

Do zdarzenia doszło w Policach na skrzyżowaniu ulic Kołłataja i Grunwaldzka, gdzie motocyklista został potrącony przez samochód osobowy. Pierwsze informacje wskazują, że oba pojazdy poruszały się z niewielką prędkością, co mogło przyczynić się do łagodniejszych konsekwencji wypadku.

Opublikowane

w dniu

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie przybył jeden Zespół Ratownictwa Medycznego, który udzielił pierwszej pomocy poszkodowanemu motocykliście. Następnie, dla dalszych niezbędnych badań, poszkodowany został przetransportowany do najbliższego szpitala.

Funkcjonariusze policji przeprowadzili wstępne oględziny i zabezpieczyli miejsce wypadku w celu dokładnej analizy okoliczności, jakie doprowadziły do zdarzenia. Śledczy przesłuchali także świadków, a analiza zarejestrowanych przez kamery monitoringu obrazów może okazać się kluczowa w ustaleniu szczegółów wypadku.

Choć motocyklista został hospitalizowany, na obecnym etapie nie podano informacji o jego stanie zdrowia. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, zwłaszcza w rejonie skrzyżowań, oraz o przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Zdjęcia: Dziennik Północy

Czytaj dalej

Gmina Police

Podpisanie porozumienia o współpracy przez strażaków z Trzebieży i Leopoldshagen

W obecności Burmistrzów, odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o przyjacielskiej współpracy między jednostkami strażackimi z Trzebieży i Leopoldshagen. Porozumienie to ma na celu wzmacnianie relacji między działającymi na terenie powiatu polickiego strażakami, a także wymianę doświadczeń i zasobów niezbędnych w zapewnieniu wyższego poziomu bezpieczeństwa obywateli obu lokalności.

Opublikowane

w dniu

Współpraca będzie realizowana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Trzebieży i Gminę Police oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Leopoldshaden, Młodzieżową Drużyną Pożarniczą Leopoldshaden i Gminę Leopoldshaden.

Burmistrzowie obu gmin wyrazili zadowolenie z nowo nawiązanych relacji i podkreślili, że takie porozumienia są fundamentem budowania silnej i bezpiecznej społeczności. Wieczór zakończył się daniem ręki i wymianą symbolicznych upominków pomiędzy przedstawicielami strażaków, co uświetniło charakter partnerskiego zobowiązania.

Współpraca obejmuje m.in.:
– udział w przygotowaniu oraz organizacji transgranicznego systemu ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej,
– wzajemną pomoc w zakresie ochrony przeciwpożarowej, zwalczania skutków katastrof i klęsk żywiołowych oraz służby ratowniczej,
– organizowanie wspólnych ćwiczeń, szkoleń oraz narad w zakresie ochrony przeciwpożarowej,
– wspólne obozy szkoleniowo-wypoczynkowe Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych,
– rozwijanie kultury fizycznej i sportu poprzez organizację wspólnych zawodów sportowo-pożarniczych,
– rozwijanie działalności artystycznej oraz kulturalno-oświatowej,
– wymianie doświadczeń i informacji w zakresie ratownictwa,
– wspólne przygotowanie projektów i działań mających na celu organizację i wyposażenie obu Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wniosków o dofinansowanie m. in. w Euroregionie Pomerania.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie