Kultura

# otwarte choć zamknięte Konkursy dla dzieci i młodzieży przedłużone

Terminy nadsyłania prac na trzy konkursy ogłoszone przez Muzeum Narodowe w Szczecinie zostały przedłużone. Konkursowe zadania mogą być przygotowywane bez potrzeby wychodzenia z domu.
W konkursach mogą wziąć udział uczestnicy indywidualni oraz szkolne klasy.

Opublikowane

w dniu

Zadaniem uczestników konkursu „Malowane kroniki Szczecina” jest przedstawienie w formie plastycznej jednego dnia z życia ludzi mieszkających w Szczecinie między umownym 718 a 1243 rokiem. W kolejnym konkursie – „Ciąg dalszy nastąpił” – zachęcamy uczestników do nakręcenia krótkiego filmu, w którym przedstawią swoją wizję Pomorza. Trzecia z propozycji – konkurs „Zatrzymane w czasie” – skierowana jest do uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych, a zadaniem jest przygotowanie pracy konkursowej składającej się z samodzielnie wykonanych zdjęć przedstawiających obiekt historyczny związany z historią najnowszą.

Poniżej komunikaty prasowe o konkursach, szczegółowe informacje o konkursach oraz formularze zgłoszeń i regulaminy można odnaleźć także w serwisie internetowym www.muzeum.szczecin.pl

Malowane kroniki Szczecina: https:/muzeum.szczecin.pl/edukacja/aktualnosci-edukacyjne/961-malowane-kroniki-pomorza-konkurs.html

Ciąg dalszy nastąpił: https:/muzeum.szczecin.pl/edukacja/aktualnosci-edukacyjne/975-konkurs-ciag-dalszy-nastapil-glos-pokolenia-z-w-rozmowie-o-pomorzu.html

Zatrzymane w czasie: https:/muzeum.szczecin.pl/116-aktualnosci/934-zdarzylo-sie-konkurs-mns-cdp-dla-uczniow-szkol-podstawowych.html

Malowane kroniki Szczecina
Obrazki z najdawniejszych dziejów

W związku z decyzją Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa termin nadsyłania prac
na konkurs zostaje przedłużony do 4 maja 2020.

Dla wyobraźni, zwłaszcza dziecięcej, nie istnieją granice czasu ani przestrzeni. Tym bardziej
w muzeum, w którym niemożność bezpośredniego kontaktu z dawnymi faktami i zjawiskami zwiedzający zastępuje kontaktem z pozostałościami po tych wydarzeniach.

Gdy oglądamy przedmioty i odczytujemy z nich treść – to, jak wyglądają, czym są, o czym świadczą – tworzymy własny, tylko częściowo uniwersalny, obraz jakiejś historii. 

Dlatego proponujemy sprawdzian dla wyobraźni na podstawie okruchów przeszłości, czyli eksponatów z wystawy „Najstarsze karty z dziejów Szczecina” (więcej o wystawie: https:/muzeum.szczecin.pl/wystawy/stale/63-najstarsze-karty-z-dziejow-szczecina.html). Mamy nadzieję, że zgromadzone na niej przedmioty ożyją w rysunkach dzieci, przedstawiających dawną rzeczywistość. Zadaniem uczestników konkursu będzie przedstawienie w formie plastycznej jednego dnia z życia ludzi mieszkających w Szczecinie między umownym 718 a 1243 rokiem. W pracach wśród bohaterów lub w scenerii wydarzeń mogą się pojawić artefakty z muzealnej ekspozycji (przedmioty codziennego użytku, broń, narzędzia, elementy stroju itp.). Celem konkursu jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców Szczecina do poznawania jego najstarszych dziejów, rozwijanie wyobraźni historycznej oraz kształtowanie umiejętności odczytywania znaczenia artefaktów archeologicznych. Jury weźmie pod uwagę zgodność treści z wiedzą historyczną oraz technikę, oryginalność i pomysłowość wykonania pracy konkursowej.

Na prace, opatrzone imieniem i nazwiskiem autora oraz numerem telefonu kontaktowego opiekuna, czekamy do 4 MAJA 2020 roku pod adresem:

Muzeum Narodowe w Szczecinie
Dział Edukacji
ul. Wały Chrobrego 3
70-500 Szczecin

z dopiskiem: Malowane kroniki Szczecina. Obrazki z najdawniejszych dziejów

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się  w Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Historii Szczecina, ul. Mściwoja II 8.

Koordynatorka konkursu: Ewa Kimak
tel. (+48) 91 4315 278
e.kimak@muzeum.szczecin.pl

Zatrzymane w czasie

Drodzy Uczniowie, Szanowni Państwo Nauczyciele i Rodzice! Informujemy, że pomimo kwarantanny w dalszym ciągu oczekujemy na zgłoszenia szkół do konkursu wojewódzkiego organizowanego przez MNS–CDP „Zatrzymane w czasie”.

Przypominamy, że zadaniem uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych jest przygotowanie pracy konkursowej składającej się z samodzielnie wykonanych zdjęć (od jednego do trzech) w wybranym formacie, przedstawiających obiekt historyczny związany z historią najnowszą w najbliższym otoczeniu uczestnika. Fotografie mogą być czarno-białe lub kolorowe. Następnie należy stworzyć inspirowaną zdjęciem lub zdjęciami historię w dowolnej formie narracyjnej, łączącą fakty historyczne z fikcją literacką. Przedstawione wydarzenia powinny być osadzone w realiach przeszłości własnej miejscowości lub regionu zachodniopomorskiego po 1945 roku.

Ze względu na zawieszenie zajęć edukacyjnych w szkołach i placówkach przedłużamy możliwość zgłaszania uczestnictwa do 31 marca 2020 roku. Pozostałe terminy i zasady konkursu na razie nie ulegają zmianom. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie państwo w regulaminie zamieszczonym na stronach www.muzeum.szczecin.pl  oraz www.przelomy.muzeum.szczecin.pl . Pod regulaminem
są zamieszczone stosowne załączniki do pobrania. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń drogą mailową.

Z przyjemnością informujemy, ze udział w konkursie zadeklarowały następujące szkoły:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wojska Polskiego w Choszcznie,
  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Dębicach,
  • Zespół Szkół Publicznych w Golczewie,
  • Szkoła Podstawowa nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Szczecinie.

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do uczestnictwa w konkursie na najlepszą  pracę literacką, której akcja rozgrywa się w rodzinnej miejscowości ucznia, oraz wykonanie zdjęcia lub kilku zdjęć wybranego miejsca lub obiektu.

Konkurs jest kolejną inicjatywą zespołu pracowników Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy w zakresie edukacji historycznej regionu zachodniopomorskiego. Poprzednie edycje wykazały, że dzięki konkursowi młodzież w aktywny i twórczy sposób uczy się o przeszłości oraz teraźniejszości swojej małej ojczyzny. Konkurs sprzyja rozwijaniu wyobraźni, uczy samodzielności i odpowiedzialności za podejmowane działania.

Prosimy o zapoznania się z regulaminem i zapraszamy do zgłoszenia szkoły do uczestnictwa w naszym przedsięwzięciu.

Zgłoszenia uczniów do udziału w konkursie należy przesyłać w terminie do 31 marca 2020 roku.

Ciąg dalszy nastąpił

W związku z decyzją Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa termin nadsyłania prac na konkurs zostaje przedłużony do 25 maja 2020.
Zapraszamy osoby w wieku od 14 do 19 lat do udziału w konkursie filmowym realizowanym
w ramach projektu edukacyjnego poświęconego dwudziestowiecznej historii Szczecina i Pomorza „Pomorskie pasaże historyczne” (https:/muzeum.szczecin.pl/edukacja/aktualnosci-edukacyjne/610-pomorskie-pasaze-historyczne-projekt-edukacyjny-poswiecony-dwudziestowiecznej-historii-szczecina-i-pomorza.html).

Konkurs jest oparty między innymi na narracji cyklu filmów „Rozmowy o Pomorzu” w reżyserii Michała Majerskiego (trailer: https:/link.do/EI8em). Prezentują one obraz Pomorza czasu przemian z połowy XX wieku, utrwalony w świadomości jego niemieckich i polskich mieszkańców. Różnorodne spojrzenia i przeżycia łączy wspólne miejsce – Pomorze, kraina o bogatej i złożonej historii.

Celem konkursu jest kontynuacja rozmowy o losach tej ziemi w XXI wieku. Proponujemy współczesnym mieszkańcom nakręcenie filmu, w którym przedstawią swoją wizję Pomorza. Zachęcamy do poszukiwania odpowiedzi na pytania:

  • Czy czuję się Pomorzaninem? A jeśli tak, to co to oznacza?
  • Czy Pomorze, jako kraina historyczna, funkcjonuje w świadomości zamieszkujących je dziś osób?

Zapraszamy do udziału w konkursie młodych ludzi (w wieku od 14 do 19 lat), dla których Pomorze, dawniej historycznie spójny region, jest prywatną ojczyzną i oznacza ważny element poczucia tożsamości. 

Prace konkursowe wraz z kartą zgłoszenia oraz podpisanym regulaminem należy składać do dnia 25 MAJA 2020 na adres: 

Muzeum Narodowe w Szczecinie
Dział Edukacji
ul. Wały Chrobrego 3
70-502 Szczecin

Koordynator projektu: Ewa Kimak 
tel. 797 705 278 
e.kimak@muzeum.szczecin.pl

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Monika Mazur i Piotr Szwedes w komedii „Odjechana farsa” – nadchodzące wydarzenie w Przecławiu!

Już w najbliższą środę, 15 maja, o godzinie 19:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu stanie się areną teatralnych wydarzeń. Monika Mazur i Piotr Szwedes wcielą się w bohaterów komedii „Odjechana farsa”, stając przed wyzwaniem odtworzenia aż dziesięciu różnych postaci.

Opublikowane

w dniu

Wśród postaci, które pojawią się na scenie, będziemy świadkami perypetii takich osobowości, jak sławny pisarz autor poradników małżeńskich i jego zniesmaczona życiem żona, senator w przebraniu z ambitną kochanką, siostra zakonna marząca o karierze w show-biznesie, natrastliwy boy hotelowy oraz przebiegła dziennikarka telewizyjna. Wszystko to rozgrywać się będzie w niewielkim pokoju hotelowym, będącym świadkiem absurdalnych i pełnych zwrotów akcji sytuacji.

Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 80 złotych, zaś posiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca będą mogli nabyć je z rabatem w cenie 70 złotych poprzez portal biletomat.pl. Organizatorzy przypominają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia. Przedstawienie, które trwać będzie 100 minut z 15-minutową przerwą, to efekt współpracy autorskiego duetu Philipa LaZebnika i Kingsleya Daya, a za tłumaczenie odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Reżyserią zajął się Tomasz Dutkiewicz, natomiast scenografię przygotował Wojciech Stefaniak.

Oczekuje się, że ten niezwykły wieczór będzie pełen humoru i rozrywki, a praca aktorów stanowić będzie istotne świadectwo ich wszechstronności scenicznego talentu.

Czytaj dalej

Kultura

Koncert Grzegorza Niemczuka, w ramach cyklu “FRYDERYK Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”

Opublikowane

w dniu

Już 10 maja (piątek) o godz. 19:00 w szczecińskiej Willi Lentza odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Tym razem wystąpi Grzegorz Niemczuk — polski wirtuoz fortepianu, zwycięzca licznych konkursów pianistycznych.

Cykl „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” powstał z inicjatywy szczecińskiej Willi Lentza, a pierwsze wydarzenie z cyklu miało miejsce w styczniu 2024 roku. Od tego czasu w murach Willi Lentza zagrali: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik, i Sławomir Wilk. Przez najbliższe miesiące, podczas willowych wieczorów utwory Fryderyka Chopina będą interpretować współczesne gwiazdy estrady oklaskiwane przez publiczność w prestiżowych salach koncertowych świata. Główną ambicją organizatorów jest prezentacja wszystkich utworów mistrza.

Willa Lentza to jedna z najbardziej różnorodnych i aktywnych instytucji kultury. Wydarzenia w Willi Lentza odbywają się niemal codziennie – w programie instytucji nie brakuje interesujących wystaw artystów polskich i zagranicznych, koncertów światowej sławy muzyków czy teatralnych spektakli. Działalność Willi Lentza to szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych, które na wysokim poziomie promują muzykę, sztukę i szeroko rozumianą kulturę. Mimo prestiżowej prezentacji organizatorom wydarzeń z sukcesem udaje się skrócić dystans między dziełem, a odbiorcą — jest to możliwe, dzięki zapewnieniu kameralnego kontaktu z wielką sztuką.

Grzegorz Niemczuk występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata – Carnegie Hall i Steinway Hall w Nowym Jorku, Kioi Hall w Tokio, Beijing Concert Hall w Pekinie, Teatro Sérgio Cardoso w São Paulo, Victoria Concert Hall w Singapurze czy Collonge- Bellerive w Genewie. Grzegorz Niemczuk koncertował już w 36 krajach, a jego muzyka jest

doceniana przez krytyków i publiczność na całym świecie. Jako pierwszy Polak w historii, w

2013 roku wygrał nagrodę główną w nowojorskim konkursie International Carnegie Hall Concert Debut Competition. W roku 2016 został laureatem Nagrody Specjalnej International

Busan Maru Music Festival w Korei Południowej.

W trakcie pandemii (2020–2022) artysta stworzył unikatowy projekt nagrań filmów- wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina. W tym czasie powstało ponad 330 odcinków, które zostały opublikowane na YouTube oraz na Facebooku. Projekt powstał w dwóch wersjach językowych — polskiej i angielskiej.

W Willi Lentza Grzegorz Niemczuk zaprezentuje pięć mazurków Op. 6, dwie wariacje E-dur

na temat niemieckiej piosenki „Steh’ auf, steh’ auf, du schweizer Bub” Op. posth. oraz z „Hexameronu” na temat marszu z opery „Purytanie” Belliniego op. 29 A, a także Sonatę b- moll Op. 35 (napisaną w Nohant w roku 1839) ze słynnym „Marszem żałobnym” i Scherzo b-moll Op. 31 z roku 1837 dedykowane przez Fryderyka Chopina Adéle de Fürstenstein.

Data: 10 maja 2024

Godzina: 19:00

Miejsce: Willa Lentza, Szczecin

Bilety dostępne: https://bilety.willa-lentza.pl

Czytaj dalej

Kultura

Kevin Kenner i Vienna Morphing Soloists w Willi Lentza

Na początku maja, w szczecińskiej Willi Lentza, będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Już 8.05 (środa) o godz. 18:00 odbędzie się koncert światowej sławy chopinisty — Kevina Kennera. Artysta wystąpi wraz z zespołem Vienna Morphing Soloists.

Opublikowane

w dniu

Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” to cykl koncertowy, którego celem jest przedstawienie wszystkich dzieł Mistrza z Żelazowej Woli. Wydarzenie organizowane przez szczecińską Willę Lentza rozpoczęło się w styczniu 2024 roku i przez najbliższe miesiące będzie przybliżać twórczość Fryderyka Chopina. W ramach cyklu w Willi Lentza wystąpili już: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik i Sławomir Wilk.

Willa Lentza znana jest ze swojego wkładu w promowanie polskiej kultury, historii i sztuki, co również było inspiracją do stworzenia cyklu koncertowego. Instytucja ta jest jedną z największych i najaktywniejszych w Polsce. Willa Lentza promuje sztukę, muzykę oraz kulturę wysoką i prezentuje je na najwyższym poziomie. To zdecydowanie miejsce, którego brakowało na kulturalnej mapie Szczecina.

Kevin Kenner rozpoczął swoją naukę pod kierunkiem Krzysztofa Burzy. Jeszcze jako nastolatek wyjechał do Polski, aby pobierać nauki u prof. Ludwika Stefańskiego, który przygotował go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku. Kenner był wtedy najmłodszym uczestnikiem konkursu i otrzymał nagrodę dla obiecującego artysty. Światowe uznanie zyskał w 1990 roku, kiedy zajął II miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (pierwszego miejsca wówczas nie przyznano), otrzymał także nagrodę publiczności za najlepsze wykonanie poloneza. W tym czasie zdobył również brązowy medal w Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Jako solista Kenner koncertował z najwybitniejszymi, światowymi orkiestrami, wśród nich: BBC Symphony, Deutsches Symphonie-Orchester z Berlina, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Czeska, Nationaal Orkest van Belgie, Orkiestra XVIII Wieku, Orkiestra Symfoniczna NHK oraz San Francisco Symphony.

Podczas wydarzenia w Willi Lentza Kevin Kenner wystąpi w towarzystwie Vienna Morphing Soloists. Kwintet składa się z solistów Morphing Chamber Orchestra, która uznawana jest za jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w całej Europie. Założycielem zespołu jest producent, aranżer i altowiolista Tomasz Wabnic. Ich niezwykłe umiejętności muzyczne i wszechstronność sprawiają, że są jednym z najbardziej uniwersalnych zespołów na świecie.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie