Region

Uber” usług społecznych. Program „Dobre Wsparcie” może pomóc w pracy sztabów kryzysowych

Program „Dobre Wsparcie”, nagrodzony w ubiegłym roku przez Komisję Europejską za najbardziej innowacyjne narzędzie IT w usługach społecznych, zostaje na czas kryzysu bezpłatnie udostępniony. To przydatne oprogramowanie do zdalnego zarządzania usługami opiekuńczymi.

Opublikowane

w dniu

W obliczu pandemii choroby COVID-19 może znaleźć znakomite zastosowanie w kierowaniu pracą, np. sztabów kryzysowych i instytucji  zarządzających pomocą społeczną, pracownikami służb medycznych,  wolontariuszami. O zaletach rozwiązania w tym szczególnym dla kraju czasie rozmawiano w czwartek, 19 marca 2020 roku podczas wideokonferencji. Uczestniczył w niej marszałek województwa Olgierd Geblewicz, Piotr Jaśkiewicz z Fundacji Nauka dla Środowiska.

Czas pandemii koronawirusa COVID – 19, to w powszechnej ocenie ekspertów moment, gdy można wykorzystać z wysoko ocenianej i nagradzanej w Europie aplikacji „Dobre Wsparcie”.

Realizując projekt „Dobre wsparcie”, połączyliśmy wspólnie siły sektora publicznego i niepublicznego. Stworzyliśmy pilotażowy program, który był projektowany na czas zwyczajny, a nie na moment pandemii. Teraz się jednak okazuje, że aplikacja może znaleźć nieplanowane zastosowanie. Zachęcamy samorządy do korzystania z tej możliwości wsparcia dla swoich mieszkańców – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Oprogramowanie tworzone było przez 12 miesięcy w oparciu o testy i doświadczenia odbiorców, dzięki temu jest stabilne, bezpieczne i gotowe do wdrożenia.  Oprogramowanie może zostać przekazane nowym odbiorcom np. samorządom w ciągu kilku godzin – powiedział Piotr Jaśkiewicz z Fundacji Nauka dla Środowiska.

Do tej pory oprogramowanie było udostępniane na zasadzie abonamentu. Udało się wypracować  niskie koszty wdrażania, dzięki dofinansowaniu ze środków z Unii Europejskiej oraz wsparciu budżetu państwa. W obliczu pandemii, na czas kryzysu,  oprogramowanie zostanie udostępniane bezpłatnie.

Na Program Dobre Wsparcie składają się cztery poziomy działania:

1. DOBRA OPIEKA (zarządzana przez system webowy WWW)
Poziom DOBRA OPIEKA pozwala zarządzać potrzebującymi (mając ich w jednej bazie danych wraz z adresem, kontaktami telefonicznymi i szczegółowymi wytycznymi , np. kwarantanna, niepełnosprawność, itp.) oraz osobami udzielającymi im wsparcia (mogąc przypisać im zadania i weryfikować na bieżąco ich wykonanie). Wszystko opracowane jest w intuicyjny i prosty sposób (inspirowane  Kalendarzem Google).

Poziom ten pozwala skutecznie i  z redukcją ryzyka związanego z osobistymi kontaktami systemowo
zarządzać:

  • Osobami potrzebującymi wsparcia,
  • Udzielającymi pomocy,
  • Osobami objętymi kwarantanną domową.

Sztaby / ośrodki zarządzające usługami dostaną narzędzie IT do:

  • do zdalnej koordynacji zadań: pracowników terenowych (np. pracowników;
  • OPS, ochrony zdrowia, służb mundurowych, itp.) i/lub wolontariuszy (np.  harcerzy lub ochotników);
  • zarządzania bazą osób potrzebujących (a przebywających w domach);
  • kontrolowania zakresu udzielanego im wsparcia – system tworzy;
  • autoraporty z wykonanych prac.

2. DOBRY OPIEKUN poziom w postaci aplikacji mobilnej na telefony z systemem android, z której korzysta osoba udzielająca wsparcia. Poziom jest  połączony systemowo z narzędziem DOBRA OPIEKA.

Osoby pracujące w terenie dostają poprzez aplikację zadania oraz informacje: gdzie? , komu? i kiedy? mają pomóc. Wykonanie zleconych zadań  potwierdzają „odhaczeniem” ich w programie. W systemie osoba zarządzająca ma podgląd do lokalizacji pracowników/wolontariuszy, jak i podopiecznych (np. osób znajdujących się na kwarantannie).

Poprzez dostępne obecnie poziomy: DOBRA OPIEKA i DOBRY OPIEKUN  można również wprowadzić weryfikację lokalizacji wskazanych osób (np. dla osób objętych kwarantanną domową) wraz z ukazaniem graficznym ich bieżącej lokalizacji na mapie Google.

3. DOBRA RODZINA pozwala na korzystanie z  sąsiedzkiego systemu SOS w postaci przycisku zainstalowanego na smartphone.  Po wciśnięciu przycisku SOS (widget), wiadomość wraz z lokalizacją potrzebującego wysyłany jest automatycznie do 6 wskazanych przez nas osób (sąsiedzi, rodzina, pracownik mops lub/i publiczne wskazany numer alarmowy).
Aplikacja w tej wersji działa – jest dostępna od zaraz poprzez pobranie  z udostępnionego przez Fundację adresu www.

4. Poziom DOBRY SĄSIAD, czyli Uber w usługach sąsiedzkich będzie dostępny w ciągu najbliższych dwóch tygodni, po weryfikacji Google. Wówczas  aplikacja będzie dostępna za darmo w sklepie GooglePlay dla wszystkich mieszkańców.

Dodatkowe informacje o oprogramowaniu oraz kontakt: https:/goodsupport.eu/

Projekt  „Dobre wsparcie – system lokalnych usług społecznych” zwyciężył w konkursie  Komisji Europejskiej „Regio Stars 2019”. Wspólne przedsięwzięcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Fundacji Nauka dla Środowiska, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej doceniono w  kategorii zwalczanie nierówności i ubóstwa.

Region

Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w obliczu wyzwań meteorologicznych i zagrożenia pryszczycą

W sobotę odbyło się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim specjalne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał wicewojewoda Bartosz Brożyński. Uczestnicy, wśród których znaleźli się samorządowcy, w tym Starosta Policki Shivan Fate, a także przedstawiciele inspekcji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, omówili trudne warunki meteorologiczne oraz kwestię wykrycia ogniska pryszczycy w powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech.

Opublikowane

w dniu

W wyniku wykrycia choroby w hobbystycznej hodowli pod Berlinem podjęto działania zapobiegawcze, w tym likwidację zakażonych zwierząt oraz ustanowienie strefy ochronnej wokół ogniska pryszczycy. Jest to choroba dotykająca zwierzęta parzystokopytne i nie stanowiąca zagrożenia dla ludzi.

W ramach działań zapobiegawczych w województwie zachodniopomorskim zdecydowano o wprowadzeniu specjalnego nadzoru nad transportami zwierząt z Niemiec. Od sobotniego wieczoru transporty bydła, trzody chlewnej i owiec podlegają kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Kontrole mają charakter prewencyjny i będą prowadzone do odwołania.

Za nadzór nad transportami odpowiadać będą Straż Graniczna w porozumieniu z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Izbą Administracji Skarbowej oraz Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi. Za ewentualne nieprawidłowości odpowiedzialność będzie spoczywać na Zachodniopomorskim Wojewódzkim Lekarzu Weterynarii, z uprawnieniami do zawracania niezgodnych z normami transportów zwierząt.

 

Czytaj dalej

Region

Przedłużone kontrole na granicy polsko-niemieckiej – wyzwanie dla branży TSL

W obliczu zwiększającej się presji w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, niemieckie władze podjęły decyzję o przedłużeniu kontroli granicznych z Polską, które miały zakończyć się 25 marca bieżącego roku. Kontrole te, realizowane w punkcie przejściowym w Kołbaskowie, są odpowiedzią na rosnące napięcie geopolityczne w Europie i stanowią wyzwanie dla branży transportowej, logistycznej i spedycyjnej.

Opublikowane

w dniu

Codzienne zatory składające się z setek tirów nie tylko skutkują znacznymi opóźnieniami w dostawach towarów do odbiorców, ale również generują zwiększone koszty operacyjne. Fakt ten dotyka przede wszystkim lokalnych przedsiębiorców, którzy zmagają się z rosnącymi wydatkami na paliwo, wynagrodzenia kierowców oraz amortyzację pojazdów.

Eksperci z branży TSL wskazują, że zagadnienie kontroli granicznych nabiera szczególnego znaczenia w okresie przedwyborczym zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Dyskusja na temat nielegalnej imigracji staje się wówczas bardziej intensywna, co prowadzi do decyzji o dalszym utrzymywaniu oraz wzmacnianiu kontroli na granicach.

Przedsiębiorcy oraz związki branżowe apelują o podjęcie rozmów na szczeblu międzynarodowym w celu znalezienia rozwiązania, które z jednej strony zabezpieczałoby wymogi bezpieczeństwa, a z drugiej umożliwiło by płynny przepływ towarów niezbędnych dla utrzymania dynamiki europejskiego rynku.[

 

Czytaj dalej

Region

Zaproszenie na Noworoczny Rajd Rowerowy nad Jezioro Świdwie

Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zaprasza miłośników turystyki rowerowej ze Szczecina, Gminy Dobra, Gminy Police oraz innych części Pomorza Zachodniego na coroczny Noworoczny Rajd Rowerowy nad jezioro Świdwie. Trasa tradycyjnie będzie poprowadzona po malowniczych szlakach Puszczy Wkrzańskiej.

Opublikowane

w dniu

W dniu 1 stycznia 2025 roku, o godzinie 12.00, uczestnicy rajdu spotkają się na parkingu przy Kąpielisku Głębokie. Rajd, który w poprzednich latach przyciągał ponad 100 uczestników, ma charakter otwarty i jest adresowany do wszystkich miłośników turystyki rowerowej, którzy wspólnie na rowerach chcą przywitać Nowy Rok.

Cieszymy się ogromnie, że udział w wydarzeniu zapowiedziały kluby rowerowe ze Szczecina i Polic. Będziemy mieli okazję do wymiany doświadczeń oraz planowania wspólnych wydarzeń rowerowych na 2025 rok. Brać rowerowa ciągle rośnie i coraz więcej osób wybiera aktywną formę turystki – powiedział Roman Iwaniuk, organizator wydarzenia i członek Rady Programowej Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Podczas wydarzenia rowerzyści będą mieli okazję podziwiać piękno Puszczy Wkrzańskiej, pokonując około 34-kilometrową trasę. Rajd przebiega przez teren trzech gmin: Miasto Szczecin, Gmina Police oraz Gmina Dobra. Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie ognisko organizowane przez wolontariuszy Fundacji Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus w Rezerwacie Świdwie. Będzie to okazja do składania sobie życzeń noworocznych, wymiany doświadczeń i planowania przyszłych wypraw rowerowych.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla organizatorów priorytetem, dlatego zadbali o odpowiednie materiały poprawiające bezpieczeństwo, dzięki wsparciu Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Udział w rajdzie jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych, bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Organizatorzy Zapraszają do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, aby wspólnie rozpocząć Nowy Rok w aktywny i zdrowy sposób.

Jedenaście lat temu wybraliśmy się w pięć osób, a poprzednie nasze rajdy noworoczne gromadziły już ponad 100 miłośników turystyki rowerowej. To pokazuje, że Polacy wybierają coraz częściej aktywne formy witania Nowego Roku – powiedział Paweł Malinowski, prezes honorowy Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1111046130630066

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie