Kultura

# otwarte choć zamknięte Konkursy dla dzieci i młodzieży przedłużone

Terminy nadsyłania prac na trzy konkursy ogłoszone przez Muzeum Narodowe w Szczecinie zostały przedłużone. Konkursowe zadania mogą być przygotowywane bez potrzeby wychodzenia z domu.
W konkursach mogą wziąć udział uczestnicy indywidualni oraz szkolne klasy.

Opublikowane

w dniu

Zadaniem uczestników konkursu „Malowane kroniki Szczecina” jest przedstawienie w formie plastycznej jednego dnia z życia ludzi mieszkających w Szczecinie między umownym 718 a 1243 rokiem. W kolejnym konkursie – „Ciąg dalszy nastąpił” – zachęcamy uczestników do nakręcenia krótkiego filmu, w którym przedstawią swoją wizję Pomorza. Trzecia z propozycji – konkurs „Zatrzymane w czasie” – skierowana jest do uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych, a zadaniem jest przygotowanie pracy konkursowej składającej się z samodzielnie wykonanych zdjęć przedstawiających obiekt historyczny związany z historią najnowszą.

Poniżej komunikaty prasowe o konkursach, szczegółowe informacje o konkursach oraz formularze zgłoszeń i regulaminy można odnaleźć także w serwisie internetowym www.muzeum.szczecin.pl

Malowane kroniki Szczecina: https://muzeum.szczecin.pl/edukacja/aktualnosci-edukacyjne/961-malowane-kroniki-pomorza-konkurs.html

Ciąg dalszy nastąpił: https://muzeum.szczecin.pl/edukacja/aktualnosci-edukacyjne/975-konkurs-ciag-dalszy-nastapil-glos-pokolenia-z-w-rozmowie-o-pomorzu.html

Zatrzymane w czasie: https://muzeum.szczecin.pl/116-aktualnosci/934-zdarzylo-sie-konkurs-mns-cdp-dla-uczniow-szkol-podstawowych.html

Malowane kroniki Szczecina
Obrazki z najdawniejszych dziejów

W związku z decyzją Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa termin nadsyłania prac
na konkurs zostaje przedłużony do 4 maja 2020.

Dla wyobraźni, zwłaszcza dziecięcej, nie istnieją granice czasu ani przestrzeni. Tym bardziej
w muzeum, w którym niemożność bezpośredniego kontaktu z dawnymi faktami i zjawiskami zwiedzający zastępuje kontaktem z pozostałościami po tych wydarzeniach.

Gdy oglądamy przedmioty i odczytujemy z nich treść – to, jak wyglądają, czym są, o czym świadczą – tworzymy własny, tylko częściowo uniwersalny, obraz jakiejś historii. 

Dlatego proponujemy sprawdzian dla wyobraźni na podstawie okruchów przeszłości, czyli eksponatów z wystawy „Najstarsze karty z dziejów Szczecina” (więcej o wystawie: https://muzeum.szczecin.pl/wystawy/stale/63-najstarsze-karty-z-dziejow-szczecina.html). Mamy nadzieję, że zgromadzone na niej przedmioty ożyją w rysunkach dzieci, przedstawiających dawną rzeczywistość. Zadaniem uczestników konkursu będzie przedstawienie w formie plastycznej jednego dnia z życia ludzi mieszkających w Szczecinie między umownym 718 a 1243 rokiem. W pracach wśród bohaterów lub w scenerii wydarzeń mogą się pojawić artefakty z muzealnej ekspozycji (przedmioty codziennego użytku, broń, narzędzia, elementy stroju itp.). Celem konkursu jest zachęcenie najmłodszych mieszkańców Szczecina do poznawania jego najstarszych dziejów, rozwijanie wyobraźni historycznej oraz kształtowanie umiejętności odczytywania znaczenia artefaktów archeologicznych. Jury weźmie pod uwagę zgodność treści z wiedzą historyczną oraz technikę, oryginalność i pomysłowość wykonania pracy konkursowej.

Na prace, opatrzone imieniem i nazwiskiem autora oraz numerem telefonu kontaktowego opiekuna, czekamy do 4 MAJA 2020 roku pod adresem:

Muzeum Narodowe w Szczecinie
Dział Edukacji
ul. Wały Chrobrego 3
70-500 Szczecin

z dopiskiem: Malowane kroniki Szczecina. Obrazki z najdawniejszych dziejów

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się  w Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum Historii Szczecina, ul. Mściwoja II 8.

Koordynatorka konkursu: Ewa Kimak
tel. (+48) 91 4315 278
e.kimak@muzeum.szczecin.pl

Zatrzymane w czasie

Drodzy Uczniowie, Szanowni Państwo Nauczyciele i Rodzice! Informujemy, że pomimo kwarantanny w dalszym ciągu oczekujemy na zgłoszenia szkół do konkursu wojewódzkiego organizowanego przez MNS–CDP „Zatrzymane w czasie”.

Przypominamy, że zadaniem uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych jest przygotowanie pracy konkursowej składającej się z samodzielnie wykonanych zdjęć (od jednego do trzech) w wybranym formacie, przedstawiających obiekt historyczny związany z historią najnowszą w najbliższym otoczeniu uczestnika. Fotografie mogą być czarno-białe lub kolorowe. Następnie należy stworzyć inspirowaną zdjęciem lub zdjęciami historię w dowolnej formie narracyjnej, łączącą fakty historyczne z fikcją literacką. Przedstawione wydarzenia powinny być osadzone w realiach przeszłości własnej miejscowości lub regionu zachodniopomorskiego po 1945 roku.

Ze względu na zawieszenie zajęć edukacyjnych w szkołach i placówkach przedłużamy możliwość zgłaszania uczestnictwa do 31 marca 2020 roku. Pozostałe terminy i zasady konkursu na razie nie ulegają zmianom. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie państwo w regulaminie zamieszczonym na stronach www.muzeum.szczecin.pl  oraz www.przelomy.muzeum.szczecin.pl . Pod regulaminem
są zamieszczone stosowne załączniki do pobrania. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń drogą mailową.

Z przyjemnością informujemy, ze udział w konkursie zadeklarowały następujące szkoły:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wojska Polskiego w Choszcznie,
  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Dębicach,
  • Zespół Szkół Publicznych w Golczewie,
  • Szkoła Podstawowa nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Szczecinie.

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do uczestnictwa w konkursie na najlepszą  pracę literacką, której akcja rozgrywa się w rodzinnej miejscowości ucznia, oraz wykonanie zdjęcia lub kilku zdjęć wybranego miejsca lub obiektu.

Konkurs jest kolejną inicjatywą zespołu pracowników Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy w zakresie edukacji historycznej regionu zachodniopomorskiego. Poprzednie edycje wykazały, że dzięki konkursowi młodzież w aktywny i twórczy sposób uczy się o przeszłości oraz teraźniejszości swojej małej ojczyzny. Konkurs sprzyja rozwijaniu wyobraźni, uczy samodzielności i odpowiedzialności za podejmowane działania.

Prosimy o zapoznania się z regulaminem i zapraszamy do zgłoszenia szkoły do uczestnictwa w naszym przedsięwzięciu.

Zgłoszenia uczniów do udziału w konkursie należy przesyłać w terminie do 31 marca 2020 roku.

Ciąg dalszy nastąpił

W związku z decyzją Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa termin nadsyłania prac na konkurs zostaje przedłużony do 25 maja 2020.
Zapraszamy osoby w wieku od 14 do 19 lat do udziału w konkursie filmowym realizowanym
w ramach projektu edukacyjnego poświęconego dwudziestowiecznej historii Szczecina i Pomorza „Pomorskie pasaże historyczne” (https://muzeum.szczecin.pl/edukacja/aktualnosci-edukacyjne/610-pomorskie-pasaze-historyczne-projekt-edukacyjny-poswiecony-dwudziestowiecznej-historii-szczecina-i-pomorza.html).

Konkurs jest oparty między innymi na narracji cyklu filmów „Rozmowy o Pomorzu” w reżyserii Michała Majerskiego (trailer: https://link.do/EI8em). Prezentują one obraz Pomorza czasu przemian z połowy XX wieku, utrwalony w świadomości jego niemieckich i polskich mieszkańców. Różnorodne spojrzenia i przeżycia łączy wspólne miejsce – Pomorze, kraina o bogatej i złożonej historii.

Celem konkursu jest kontynuacja rozmowy o losach tej ziemi w XXI wieku. Proponujemy współczesnym mieszkańcom nakręcenie filmu, w którym przedstawią swoją wizję Pomorza. Zachęcamy do poszukiwania odpowiedzi na pytania:

  • Czy czuję się Pomorzaninem? A jeśli tak, to co to oznacza?
  • Czy Pomorze, jako kraina historyczna, funkcjonuje w świadomości zamieszkujących je dziś osób?

Zapraszamy do udziału w konkursie młodych ludzi (w wieku od 14 do 19 lat), dla których Pomorze, dawniej historycznie spójny region, jest prywatną ojczyzną i oznacza ważny element poczucia tożsamości. 

Prace konkursowe wraz z kartą zgłoszenia oraz podpisanym regulaminem należy składać do dnia 25 MAJA 2020 na adres: 

Muzeum Narodowe w Szczecinie
Dział Edukacji
ul. Wały Chrobrego 3
70-502 Szczecin

Koordynator projektu: Ewa Kimak 
tel. 797 705 278 
e.kimak@muzeum.szczecin.pl

Reklama

Kultura

Oscarowa dogrywka w Kinie Zamek

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na dodatkowe seanse filmów nominowanych i nagrodzonych tegorocznymi Oscarami. Na widzów czekają główni laureaci tegorocznych nagród, „Wszystko wszędzie naraz” oraz „Na Zachodzie bez zmian”.

Opublikowane

w dniu

Dużym wydarzeniem w Kinie Zamek będą pokazy filmu „Wszystko wszędzie naraz”, który zdobył aż 7 głównych Oscarów. Ten niezwykły i bardzo nieszablonowy obraz doceniono tytułem najlepszego filmu roku, trzema Oscarami za role aktorskie, a także za reżyserię, scenariusz i montaż. W zamkowym kinie „Wszystko wszędzie naraz” zaprezentowane zostanie w specjalnej wersji, niepokazywanej jeszcze na ekranach szczecińskich kin.

Wyprzedana sala na niedawnym, pierwszym w Szczecinie kinowym, pokazie filmu „Na Zachodzie bez zmian”, zachęciła nas do ponownego sprowadzenia tego filmu. – mówi Krzysztof Spór, koordynator programu filmowego w Kinie Zamek.

Dziś ten niemiecki film to laureat czterech Oscarów, za muzykę, zdjęcia, scenografię i w kategorii doceniającej pełnometrażowe filmy międzynarodowe. W tej ostatniej kategorii „Na Zachodzie bez zmian” pokonał nasze „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. W związku z nieustającym zainteresowaniem widzów, „IO” również powraca na ekran Kina Zamek.

Inne Oscarowe wydarzenia w zamkowym kinie to prezentacja filmu „Wieloryb” z Oscarową rolą Brendana Frasera oraz dwa specjalne bloki filmów krótkometrażowych, wśród których są już dziś także tytuły nagrodzone Oscarami.

Bilety na seanse można kupić na stronie https://bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), a także w kasie Zamku (wejście A), czynnej na godzinę przed rozpoczęciem seansów.

PROGRAM OSCAROWE DOGRYWKI W KINIE ZAMEK:

WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ (Everything Everywhere All at Once)

28 marca (wtorek), godz. 19:00

30 marca (czwartek), godz. 19:00

fantastyczny/komedia, USA 2022 (140 min + dodatek)

Reżyseria Daniel Kwan i Daniel Scheinert (po 3 OSCARY)

Obsada: Michelle Yeoh (OSCAR!), Ke Huy Quan (OSCAR!), Jamie Lee Curtis (OSCAR!)

ZDOBYWCA 7 OSCARÓW! W TYM DLA NAJLEPSZEGO FILMU ROKU.

Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę.

SEANSOWI FILMU TOWARZYSZYĆ BĘDZIE DODATKOWY MATERIAŁ, SPECJALNE NA TĘ OKOLICZNOŚĆ WYSELEKCJONOWANY PRZEZ DUET REŻYSERSKI DANIEL KWAN I DANIEL SCHEINERT.

IO

25 marca (niedziela), godz. 15:00

dramat, Polska/Włochy 2022 (86 min)

Reżyseria Jerzy Skolimowski

Obsada: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo, Mateusz Kościukiewicz

Zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Dzieło, które łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne; swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla. W podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.

NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN (Im Westen nichts Neues)

29 marca (środa), godz. 19:00

Reżyseria Edward Berger

Obsada: Felix Kammerer, Albrecht Schuch, Daniel Brühl

Paul i jego towarzysze na własnej skórze doświadczają, jak początkowa euforia ustępuje miejsca desperacji i strachowi, gdy przychodzi im walczyć o życie w okopach. Film w reżyserii Edwarda Bergera jest oparty na znanej na całym świecie powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem. Niemieckie wydanie książki ukazało się w styczniu 1929, a w ciągu pierwszego roku sprzedano milion egzemplarzy w samych Niemczech (kolejny milion rozszedł się za granicą). „Na Zachodzie bez zmian” to poruszająca opowieść o młodym niemieckim żołnierzu na froncie zachodnim podczas I wojny światowej.

4 OSCARY, W TYM ZA NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM MIĘDZYNARODOWY, ZA ZDJĘCIA, MUZYKĘ I SCENOGRAFIĘ.

TAKŻE W KINIE ZAMEK LAUREACI OSCARÓW 2023:

23 marca (czwartek), godz. 19:00

OSCARY 2023: NAJLEPSZE KRÓTKOMETRAŻOWE FILMY ANIMOWANE

21 marca (wtorek), godz. 19:00

OSCARY 2023: NAJLEPSZE KRÓTKOMETRAŻOWE FILMY AKTORSKIE

22 marca (środa), godz. 19:00

Czytaj dalej

Kultura

XXV Wiosenne Koncerty Gitarowe na Zamku

Miłośników dobrej muzyki Zamek zaprasza na jubileuszową edycję Wiosennych Koncertów Gitarowych. Dla szczecińskiej publiczności wystąpią światowej sławy muzycy – Szymon Mika Duo, Duo Melis, Erlendis Quartet oraz Zsombor Sidoo. Koncerty rozpoczną się w weekend 18 i 19 marca, kolejne odbędą się tydzień później.

Opublikowane

w dniu

Wiosenne Koncerty Gitarowe organizowane są już od ćwierć wieku i od samego początku gromadzą grono wiernych melomanów oraz przysparzają temu instrumentowi nowych wielbicieli. Każdego roku Zamek w Szczecinie gości artystów reprezentujących najwyższy światowy poziom. W tym roku odbędzie się wyjątkowa jubileuszowa dwudziesta piąta edycja, podczas której wystąpią: utytułowany gitarzysta jazzowy Szymon Mika wraz z kontrabasistą Piotrem Narajowskim, jeden z najlepszych duetów gitarowych na świecie Duo Melis, najczęściej nagradzany w historii kwartet gitarowy Erlendis Quartet oraz laureat licznych konkursów Zsombor Sidoo. Wszystkie cztery koncerty rozpoczną się o godz. 17.

„Dwadzieścia pięć lat temu nikt chyba nie spodziewał się, że impreza przetrwa ćwierć wieku i zapisze się w kronikach kulturalnych miasta jako jedno z najdłużej funkcjonujących, cyklicznych wydarzeń muzycznych Szczecina.” – opowiada Piotr Pałac, kierownik artystyczny Wiosennych Koncertów Gitarowych. „Choć od pierwszej edycji festiwalu bohaterką większości koncertów była gitara klasyczna, to na przestrzeni lat program festiwalu podlegał ewolucji, dając szansę miłośnikom gitary nie tylko na delektowanie się subtelnym klasycznym brzmieniem, ale i dźwiękami gitary jazzowej, flamenco, lutni czy gitary zestawionej z innymi instrumentami. Tegoroczne jubileuszowe spotkanie powinno zaspokoić najbardziej wyrafinowane gusta.” – dodaje.

 

Jako pierwszy, 18 marca, w sali Anny Jagiellonki wystąpi gitarzysta jazzowy Szymon Mika uznany w najnowszym, corocznym plebiscycie specjalistycznego czasopisma Jazz Forum za Gitarzystę Roku 2022. Artysta zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. Na co dzień koncertuje z czołówką polskiego i światowego jazzu, tworząc nietuzinkowe projekty. Do współpracy w Zamku zaprosił zdobywcę wielu nagród, kontrabasistę Piotra Narajowskiego.

Dzień później, 19 marca, Zamek zaprasza na koncert jednego z najwyżej cenionych duteów gitarowych na świecie – Duo MelisSusana Prieto (Hiszpania) i Alexsis Muzurakis (Grecja) koncertują na najbardziej prestiżowych scenach, m.in. w Filharmonii  Berlińskiej czy Concertgebouw w Amsterdamie. W ramach Wiosennych Koncertów Gitarowych występowali już dwukrotnie, zawsze wywołując entuzjazm publiczności swoją niezwykłą muzykalnością, porozumieniem na scenie, przepięknym dźwiękiem i wyjątkową wirtuozerią.

Tydzień później, 25 marca, usłyszymy Erlendis Quartet. W opinii wielu fachowców Erlendis jest obecnie najciekawszym kwartetem gitarowego świata. Młodzi muzycy zachwycają swoim nietuzinkowym spojrzeniem na sztukę gitarową, świeżością i wyrazistością interpretacji. Być może tajemnica ich kunsztu tkwi w tym, że tajniki muzykowania w zespole zgłębiali pod okiem artystów innych specjalności niż gitara. W swoim muzycznym życiorysie wymieniają, m.in. muzyków tworzących kwartet smyczkowy Artemis, Belcea Quartet jako tych, którym zawdzięczają wyzwolenie się z ograniczeń, jakie w powszechnym przekonaniu posiada gitara klasyczna.

Ostatnim wydarzeniem jubileuszowej edycji Wiosennych Koncertów Gitarowych (26 marca) będzie recital węgierskiego artysty Zsombora Sidoo. To niewątpliwie jeden z najbardziej obiecujących gitarzystów swojego pokolenia. Jest uznawany za wyjątkowo utalentowanego muzyka z wielką wrażliwością na różne style, dużą kulturą i wiedzą oraz imponującymi zdolnościami technicznymi. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i muzykiem, który w doborze repertuaru nie uznaje kompromisów, zawsze sięga po utwory uznane za arcydzieła.

Wiosenne Koncerty Gitarowe są organizowane przez Zamek od 1998 roku. Kierownikiem artystycznym jest Piotr Pałac, szczeciński gitarzysta i pedagog.

Bilety: 70 zł (na koncerty w dn. 18 i 25 marca), 100 zł (na koncerty w dn. 19 i 26 marca) dostępne są w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (Dziedziniec Menniczy, wej. I), a także na stronie internetowej https://bilety.zamek.szczecin.pl. Więcej informacji: https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/koncerty/xxv-wiosenne-koncerty-gitarowe

PROGRAM KONCERTÓW:

18 marca (sobota), godz. 17:00

Szymon Mika Duo

Szymon Mika – gitara

Piotr Narajowski – kontrabas

W programie m.in. kompozycje lidera, autorskie aranżacje standardów muzyki jazzowej i rozrywkowej.

19 marca (niedziela), godz. 17:00

Duo Melis

Susana Prieto – gitara

Alexis Muzurakis – gitara

W programie m.in. Astor Piazzolla, Antoine de Lhoyer, J. N. Pancrace Royer.

25 marca (sobota), godz. 17:00

Erlendis Quartet

Anna Krupa – gitara

Adrian Furmankiewicz – gitara

Wojciech Jurkiewicz – gitara

Karol Mruk – gitara

W programie m.in. Jan Sebastian Bach, Ignacy Jan Paderewski, Sting.

26 marca (niedziela), godz. 17:00

Zsombor Sidoo

Zsombor Sidoo – gitara

W programie m.in. Johann Kaspar Mertz, Jan Sebastian Bach.

Czytaj dalej

Gmina Police

Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło Pieśń Rzeźniczą – teledysk ma szasnę zostać hitem Internetu [FILM]

Śpiewająca grupa męska z Tanowa od kilku lat promuje nasz region, a od niedzieli w serwisie youtube pojawił się znakomity teledysk do Pieśni Rzeźniczej z XIX wieku. Jest chwilami mrocznie, także lekko „krwiście”, ale bardzo stylowo, a przede wszystkim zabawnie.

Opublikowane

w dniu

Pieśń pochodzi ze Śpiewnika dla Przemysłowców, w którym są zamieszczone dawne pieśni cechowe. Nie tylko rzeźnik, ale także mularz, piwowar, wędrowczyk, czy medyk. Poza tekstem, jest podstawowa linia melodyczna, którą specjalnie dla bractwa przearanżował szczeciński kompozytor Paweł Kornicz. Pieśń Rzeźnicza jest pierwszą, która doczekała się teledysku, choć teledysk to za mało powiedziane.

Na filmie przedstawiono także historię spotkania w sklepie „Panny Andzi”, która zagrała Anna Neugebauer oraz rzeźnika, w którego rolę wcielił się mieszkaniec podgrodzia Zbigniew Kotuła. Po brawurowej i zabawnej scenie w sklepie (nagrania realizowano w danym szczecińskim sklepie mięsnym, przy ul. Pocztowej 19, w którym dziś funkcjonuje Kawiarnia w Lesie) możemy zobaczyć odtworzony warsztat pracy dawnego rzeźnika i wysłuchać przejmującej historii, która wcale nie jest tak oczywista. Dawni rzeźnicy mieli świadomość, że zadają śmierć i ból, ale ich zawód był bardzo potrzebny i odpowiedzialny. W czasach, gdy nie było lodówek, obróbka mięsa wymagała szczególnej wiedzy, umiejętności i… siły.  Pieśń rzeźnika opowiada o trudzie, cierpieniu, a także o sumieniu.

Wzrok dziki, suknia splugawiona krwią, w rękach nóż i toporek, a po chwili bezduszny morderca zadaje śmierć niewinnym ofiarom. I do tego za pieniądze! Czy tacy właśnie byli dawni rzeźnicy? Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło pieśń cechową z XIX wieku, która wiele wyjaśnia. Złap się mocno fotela i zanurz się w przerażająco prawdziwą, ale jakże piękną Pieśń Rzeźnicką – czytamy w opisie filmu.

Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało w grudniu 2018 roku. Jest to męska grupa wokalna, która za cel obrała sobie „rozśpiewanie powiatu Polickiego”, w szczególności osób w wieku senioralnym, ale członkami Bractwa są także nastolatkowie. Dyrygentem zespołu jest Piotr Biniek, a zdjęcia do teledysku zrealizował Bartosz Jurgiewicz.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie